Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2009., 16:04   #41
Croatian Defence Industry Catalog 2003.g. pretpostavljam
Ri-con is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 16:09   #42
Quote:
von Tegetthoff kaže: Pogledaj post
Kako to misliš da fakultet za elektroniku i računarstvo ne postoji?
Lijepo, ne postoji.

Quote:
SOKO Z.I. – FTD TL-21 (simulator leta za Mig-21)
http://www.soko.hr/index.htm
Ima i Brodarski u svom katalogu podmornice i svasta lijepo pa to nista ne znaci. Jos uvijek koristimo razvojna iskustva iz proslog sustava, ali novog ozbiljnog razvoja nema.
To sto je netko na FER-u prebojio prostoriju i preselio simulatore s 4. kata na 3. ne znaci da stvarno imamo ozbiljan laboratorij za oruzane sustave.

Btw, usporedi ovaj simulator malo s onim sto na zapadu zovu simulator.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 16:23   #43
Quote:
Ri-con kaže: Pogledaj post
Croatian Defence Industry Catalog 2003.g. pretpostavljam
Otprilike

Novinski članci koje sam uzeo kao izvor napisani su na osnovi tog kataloga (npr. Nacional 8.4.2003. str 20-23, Jutarnji 23.02.2003. str.6 itd.).

Koga zanima, dosta opširan tekst o simulatoru FTD TL-21 za Mig-21 može se naći na www.hrvatski-vojnik.hr u arhivi (br.91. godina XIII. siječanj 2003.).

Nisam stručnjak, pa sami procijenite vrijedi li to išta.

Zadnje uređivanje von Tegetthoff : 11.01.2009. at 17:05.
von Tegetthoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 20:18   #44
Quote:
von Tegetthoff kaže: Pogledaj post
Kako to misliš da fakultet za elektroniku i računarstvo ne postoji?
Fakultet Elektrotehnike i Računarstva (FER), ne Fakultet za elektroniku i računarstvo. Iako se ne slazem da bi trebali ovako razgovarati, ovo je na rangu kada ti netko ide ispravljati gramatiku dok ste u raspravi. Nema veze s raspravom nego je pokusaj diskreditacije.
Saber is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 20:21   #45
Quote:
Saber kaže: Pogledaj post
Nema veze s raspravom nego je pokusaj diskreditacije.
Upravo se radi o tome, o diskreditaciji izvora (dakle, taj katalog). Sto trebali bi vjerovat nekome tko je izdao katalog u kojem ne zna kako se zovu proizvođači opreme?
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 21:33   #46
Cjepidlačiš,katalog je na engleskom a i čovjek je ljepo rekao da se služio člancima u novinama u kojima je lako moglo doći do greške(prijevod ili neznanje)
Ri-con is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 21:34   #47
Quote:
Ri-con kaže: Pogledaj post
Cjepidlačiš,katalog je na engleskom a i čovjek je ljepo rekao da se služio člancima u novinama u kojima je lako moglo doći do greške(prijevod ili neznanje)
Očito se radi o neznanju, i to temeljnom. No, i ovo je realnije od web stranice RH Alana po kojoj samo što svemirski brod nismo počeli gradit.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 20:04   #48
Quote:
von Tegetthoff kaže: Pogledaj post
Koga zanima, dosta opširan tekst o simulatoru FTD TL-21 za Mig-21 može se naći na www.hrvatski-vojnik.hr u arhivi (br.91. godina XIII. siječanj 2003.).

Nisam stručnjak, pa sami procijenite vrijedi li to išta.
Citao sam svojedobno clanak o tome u jednom informatickom casopisu, i cinilo mi se kao pristojno rjesenje s obzirom na date resurse.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 21:45   #49
Vojjna industrija je veliki bizis velikih. Oni ne žele konkurenciju te se pobrinu da vlade koji ih podržavaju i vlade koji oni podržavaju zatvore svaku industriju koja im može konkurirati. Proizvoditi visokosofisticiranu vojnu opremu nije jednosavna stvar. U nesretnoj bivšoj YU proizvodili su se avioni, tenkovi, oklopna vozila, topovi .......
Za vrijeme domovinskog rata u malim bravarijama su naši ljudi stvarali čuda (u pozitivnom smislu). Velika većina stručnjaka (napr. za precizni lijev) završila je u americi, to mi je osobno poznato. U Končaru su se razviijali laserski sustavi za navođenje, timovi su rasputeni i sve je to devastirano.
Možda nam sada i ne treba vojna industrija, branit će nas NATO, naravno ako će mati interes.
__________________
NEZNANJE JE MOĆ
Crnikim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 00:40   #50
Quote:
Crnikim kaže: Pogledaj post
Vojjna industrija je veliki bizis velikih. Oni ne žele konkurenciju te se pobrinu da vlade koji ih podržavaju i vlade koji oni podržavaju zatvore svaku industriju koja im može konkurirati. Proizvoditi visokosofisticiranu vojnu opremu nije jednosavna stvar. U nesretnoj bivšoj YU proizvodili su se avioni, tenkovi, oklopna vozila, topovi .......
Za vrijeme domovinskog rata u malim bravarijama su naši ljudi stvarali čuda (u pozitivnom smislu). Velika većina stručnjaka (napr. za precizni lijev) završila je u americi, to mi je osobno poznato. U Končaru su se razviijali laserski sustavi za navođenje, timovi su rasputeni i sve je to devastirano.
Možda nam sada i ne treba vojna industrija, branit će nas NATO, naravno ako će mati interes.
krajem '91 su me poslali u institut rudjer boskovic/LAIR na obuku u posrednom gadjanju i na novim tenkovskim simulatorima za m84/t55 pa sam imal priliku svrljat po odjelu i pricat s ekipom tam... odusevile su me ko klinca neke stvari koje NIKAD nisam vidio ni cuo da su se upotrebljavale u HV. npr moj "mentor" tamo je paralelno sa simulatorom radio na IC laseru koji se montira na kalas a vidio bi se samo kroz specijalne naocale(ko one skijaske). najveci mu je problem bio napravit kvalitetnu smjesu plastike/gume ili koj je to vrag bil koja je trebala drzat mikroprekidac izoliran i zasticen na prednjem rukohvatu. gledal sam kako miksa razne gluposti u male kalupe, vadi ih van i isprobava ih.
druga stvar koja me odusevila su bile nocne aktivne sprave sa tenkova t55 koje su poskidane prepravljali u pasivne sprave. sjecam se da je ekipica u jednoj prostoriji radila nove koncanice i sve su mi lijepo objasnjavali (inzenjeri oba spola)
poslije sam godinama radio na tenkovima i nikad nitko nije spomenuo niti cuo za te sprave.
eh da, kak smo u firmu dobivali HV casopis, na zadnjoj strani smo slinili nad reklamom RHalana za tenkovske "miles" sustave za trenaz gadjanja u stvarnim uvijetima(znaci ne na trenazeru/minijaturnom strelistu)
nikad se taj sustav nije priblizio "elitnim" tenkovskim postrojbama u HV-u

Zadnje uređivanje Or7 : 16.01.2009. at 00:56.
Or7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 12:00   #51
Quote:
Crnikim kaže: Pogledaj post
Vojjna industrija je veliki bizis velikih. Oni ne žele konkurenciju te se pobrinu da vlade koji ih podržavaju i vlade koji oni podržavaju zatvore svaku industriju koja im može konkurirati. Proizvoditi visokosofisticiranu vojnu opremu nije jednosavna stvar. U nesretnoj bivšoj YU proizvodili su se avioni, tenkovi, oklopna vozila, topovi .......
Za vrijeme domovinskog rata u malim bravarijama su naši ljudi stvarali čuda (u pozitivnom smislu). Velika većina stručnjaka (napr. za precizni lijev) završila je u americi, to mi je osobno poznato. U Končaru su se razviijali laserski sustavi za navođenje, timovi su rasputeni i sve je to devastirano.
Možda nam sada i ne treba vojna industrija, branit će nas NATO, naravno ako će mati interes.
Da izgubili smo u tim godinama veliki broj strucnjaka koji je jednostavno otisao prodati pamet po svijetu tako ekipa iz ĐĐ se razletila od Egipta do Kuvajta a kako mi je jedanput ajdmo reci poslovodja u pogonu ĐĐ rekao danas (ovo danas je bilo prije 6-7 god tako da se toplo nadam da je stanje sada bolje) tenkove sklapaju oni koji su prije gurali kolica sa alatom ali mozda sve to krene na bolje sa proizvodnjom Patrie mora jednostavno.
A ovo NATO ce nas branit mislim da je to sarkazam jer kakvi su neki odnosi medju clanicama NATO-a da nisu u njemu mozda bi i "ratovale" medjusobno.
__________________
Si vis pacem para bellum
chuturasti is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 21:53   #52
Evo, novi sam ovdje, nemam pojma o ovoj temi, al prijedlog je da se malo naoružamo. Nikad dosta koji tenkić ili 2 aviona više ne bi loše došla...
__________________
You're mad! -If I wasn't, this would probably never work.
(Još uvijek edgy kao i prije 9 godina)
Volster is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 16:20   #53
http://www.nacional.hr/clanak/52456/...400-mil-dolara
vipros is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 17:48   #54
Zgodan članak, ali bojim se da je predobro da bi bilo istinito.
von Tegetthoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 18:41   #55
Quote:
von Tegetthoff kaže: Pogledaj post
Zgodan članak, ali bojim se da je predobro da bi bilo istinito.
zašto ne?

u odnosu na druga dva europska konkurenta ajmo uzeti u obzir:

- da smo proizvodili M-84 (koji je već sam po sebi modernizirana inačica T-72)

- da je naš M-84 prošao vatreno krštenje (naknadne modifikacije su pretpostavljam načinjene na temelju tog bogatog iskustva)

- da je Đuro nasljednik vrlo ambicioznog projekta modernizacije Vihor (to je trebao biti tenk)

postoje i minusi ali eto ne čini mi se da smo daleko iza poljaka ili čeha

uostalom ima stručnijih oklopnika na ovom forumu pa neka i oni kažu svoje mišljenje
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 19:02   #56
Prodat će im 2000 tenkova a nama će kao prepustit modernizaciju istih tj. zaradu od modernizacije... moš misliti.
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 20:54   #57
Zelim im srecu daj Boze da im upali mozda sam naivac ali takav sam
__________________
Si vis pacem para bellum
chuturasti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 20:59   #58
Poljska je puno veći igrač(američki saveznik) a i već imaju uigranu shemu
Ri-con is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 20:59   #59
Još samo jedno pitanje... koliko smo mi do sada modernizirali tenkova i u kojem roku pa da se smatramo sposobnima za 2000kom...
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 21:31   #60
Quote:
Hawk75 kaže: Pogledaj post
Još samo jedno pitanje... koliko smo mi do sada modernizirali tenkova i u kojem roku pa da se smatramo sposobnima za 2000kom...
gle, to su stvari na koje sam mislio kada sam napisao da postoje i minusi

ali ajmo pogledati stvari iz drugog kuta - koliko je utrošeno do sada radnih sati i sredstava na razvoju Degmana iz kojeg je na kraju izašao taj modernizacijski paket - misliš li da se ti troškovi mogu pokriti sa prodajom 100 - 200 komada modernizacijskih paketa

ono šta želim reći za koji *ura* smo onda 15 godina razvijali tu tehniku ako je mislimo primjenjivati na nekih samo 100 tinjak tenkova, meni tu nema logike

inače linije za proizvodnju tenkova u poljskoj i ex Čehoslovačkoj su bile daleko ispred našeg Đure što se tiče kapaciteta (ruska strategija masovnosti u odnosu na kvalitetu), ali ugradnji modernizacijskog paketa se pristupa na jedan pažljiviji način gdje je kvaliteta važnija od kvanititete

ono što ostaje problem je to što ta inačica M-84D tek ove godine bi trebala biti gotova, do sada ju nije iskušala niti jedna vojska a i čini mi se da se iračanima hebe za kvalitetu jer im stvarno gori pod nogama

realno gledajući u pravu ste ali ako tako lako budemo dizali ruke od svake prilike onda nam ne treba ni vojne industrije niti poljuprvrirede niti brodogradnje ....... neka ostanu samo trgovački centri
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:16.