Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2015., 21:31   #1
Isključenje struje je kazneno djelo

Quote:
Kazneni zakon članak 216:
"Tko uništi, ošteti, izmijeni, učini neuporabljivim, ukloni, isključi ili ometa u radu napravu javne uporabe za vodu, toplinu, plin, električnu ili drugu energiju, ili elektroničku komunikacijsku opremu i time izazove poremećaj u redovitom životu stanovništva, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina."
Zakon definira da je isključenje struje/plina/vode za stanovništvo kazneno djelo, što znači da ovo ne vrijedi i za kompanije.

Znači ako HEPovci nekom čovjeku isključe struju, čovjek ih može tužiti počinitelji bi po zakonu mogli čak i u zatvoru završiti.

Što vi smatrate, koja je osnova da HEP isključi nekom struju i ostane nekažnjen?
followeroflife is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 18:25   #2
To stoji kad bi ja to napravio tebi ili ti meni a nismo ovlašteni od HEP-a.Iki da razbijemo ili miniramo trafostanicu...

Postoji i ugovor koji potpisuje kupac u kojem stoji da se dozvoljava dolazak na posjed i isključivanje struhe.Isto je uvedeno i u zakone o energiji.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 20:06   #3
A i naše razvodne kutije nisu naprave javne namjene....
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 21:10   #4
Brojilo i uklopini sat su njihovi.
A da je kazneno djelo odavno bi netko tužio hep ali nije.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 11:53   #5
Pravna pismenost socijalno ugroženih ljudi je izuzetno mala. Možemo reći da nemaju niti znanja niti novca da očekujemo da budu upoznati sa time da mogu tužiti one koje im sključe struju. NE bi me čudilo da to nitko do sada nije napravio iz čistog neznanja/neimaštine.

Nije to star zakon, tek ako se ne varam 2011 godine su ga proglasili.

Također, o ovom pravu se tek sad nedavno počelo govoriti u javnosti malo više, kako su počela nezakonita uključivanja struje, tako se počelo govoriti i o nezakonitim isključenjima.

Nisam siguran jel postoji u ugovoru sa HEPom dio gdje kupac pristaje da mu se struja isključi. Mislim da je to više definirano u HEPovim pravilnicima i postupcima što se radi ako se ne plati struja.

Postavlja se pitanje, može li kupac sklopiti sa HEPom ugovor koji je protivan drugim zakonima u državi? Primjer, zakon kaže isključenje struje je kazneno djelo, a kupac potpiše ugovor sa HEPom da se struja može isključiti. Ispada da bi takav ugovor trebao biti ništetan pošto nije u skladu sa zakonom a HEP kao tvrtka mora poštovati zakone države za koju radi.
followeroflife is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 12:27   #6
Čl.61 st.14 i čl.64 http://www.zakon.hr/z/377/Zakon-o-tr...rične-energije

i shodno tome nije kazneno djelo osim u glavama onih koji zakone tumače kako njima odgovara i za svoj budući "profit".
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 16:39   #7
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Quote:
Članak 61:
(14) Krajnji kupac je dužan omogućiti ovlaštenim osobama nadležnih elektroenergetskih subjekata pristup mjernim uređajima i instalacijama, kao i mjestu priključka radi:
itd nebitno..
E sad, postavlja se pitanje što je krajnji kupac, zbog toga što u članku 3, 2, 16 imamo krajnjeg kupca, a u članku 3, 2, 18 imamo kupac iz kategorije kućanstvo. Očito ispada da ovo dvoje nisu isto, a kupac iz kategorije kućanstvo su oni socijalni slučajevi kojima se isključuje struja.

Prema ovom tumačenju, meni je jasno što znači kupac iz kategorije kućanstvo, no termin krajnji kupac me zbunjuje i nije mi jasno što znači.

To bi značilo da se članak 61 stavak 14 ne primjenjuje i na kupce iz kategorije kućanstva. U članku 64 također ne vidim da se spominje kućanstvo, ispravite me ako griješim.
followeroflife is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 17:15   #8
Quote:
followeroflife kaže: Pogledaj post
E sad, postavlja se pitanje što je krajnji kupac, zbog toga što u članku 3, 2, 16 imamo krajnjeg kupca, a u članku 3, 2, 18 imamo kupac iz kategorije kućanstvo. Očito ispada da ovo dvoje nisu isto, a kupac iz kategorije kućanstvo su oni socijalni slučajevi kojima se isključuje struja...
griješiš, i to na tako besmislen način da nisam siguran da se ne zaj*bavaš. krajnji kupac može pripadati kategorijama kućanstvo ili industrija odn. poduzetništvo. neka tvornica jest također krajnji kupac, ali druge kategorije nego kućanstvo.

cijela tema mi je nejasna. ne može ti zakon osigurati pravo na struju, makar je ti neplaćao. isključuje ti struju dobavljač kojem nisi platio njegovu robu. što je tu čudno?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 18:34   #9
Quote:
followeroflife kaže: Pogledaj post
E sad, postavlja se pitanje što je krajnji kupac, zbog toga što u članku 3, 2, 16 imamo krajnjeg kupca, a u članku 3, 2, 18 imamo kupac iz kategorije kućanstvo. Očito ispada da ovo dvoje nisu isto, a kupac iz kategorije kućanstvo su oni socijalni slučajevi kojima se isključuje struja.

Prema ovom tumačenju, meni je jasno što znači kupac iz kategorije kućanstvo, no termin krajnji kupac me zbunjuje i nije mi jasno što znači.

To bi značilo da se članak 61 stavak 14 ne primjenjuje i na kupce iz kategorije kućanstva. U članku 64 također ne vidim da se spominje kućanstvo, ispravite me ako griješim.
Socijalni slučajevi ali po Centru za soc.rad se zovu ugroženi kupci.

Struja se isključuje i uključuje sesetljećima na isti način i nitko ne poteže pitanje kaznenog djela osim jedne nove stranke-sekte koja izvlači iz zakona i ustava ono što im treba i tumači koako im treba.

16. krajnji kupac – kupac koji kupuje električnu energiju za vlastito korištenje,a to je već objašnjeno.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2015., 07:15   #10
Quote:
followeroflife kaže: Pogledaj post
To bi značilo da se članak 61 stavak 14 ne primjenjuje i na kupce iz kategorije kućanstva.
Otkud ti to. "Kupci iz kategorije kućanstva" su ti podskupina "krajnjih kupaca".
Dakle, svi krajnji kupci su obavezni omogućiti pristup mjernim uređajima, što uključuje privatna kućanstva.
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:36.