Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2017., 23:38   #1
Viktor Tausk

Mislim da slobodno možemo reći da je ovo "naš" čovjek psihoanalitičar. Rođen u Slovačkoj, boravio i radio u Mostaru, Beogradu..Bio rame uz rame sa Sigmundom Freudom tako da ga je Freud čak počeo smatrati prijetnjom, u poslovnom i ljubavnom aspektu (zbog ljubavnog trokuta Freud-Lu Salome-Tausk). Živi vrlo burnim i avanturističkim životom. Prvo je završio pravni fakultet i postaje advokat zatim na Freudovu inicijativu završava medicinu i postaje psihoanalitičar i Freudov ljubimac. Živi iradi u Beču gdje izvršava samoubojstvo 1919: godine.

Mislim da se o njemu nepravedno vrlo malo zna i govori u svakom slučaju. Ako netko zna koje zanimljivosti o dotičnom bilo bi lijepo da podijelite to ovdje.

https://en.wikipedia.org/wiki/Victor_Tausk

http://webcache.googleusercontent.co...&ct=clnk&gl=hr
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 09:07   #2
Centralni lik trilogije Sibile Petlevske (Stanje sumraka, Vrijeme laži, Bilo nam je tako lijepo).

U njoj ima dosta podataka o Tausku - one koje sam provjeravala bili su faktografski točni. Nažalost, u međuvremenu sam većinu zaboravila.

Tauska bismo mogli smatrati i djedom teorija zavjere zbog njegovog proučavanja nečega što je nazvao "Influence machine". Naime, tijekom rada sa shizofrenicima uočio je mnoge podudarnosti u njihovim halucinacijama. Svi su govorili o elaboriranom stroju za kontrolu uma na koji su bili prikopčani, a Tausk je zapisivao, uspoređivao i mentalno rekonstruirao taj stroj.

Prije par godina naišla sam na web-stranicu nekog umjetničkog projekta posvećenog influence machineu, sa slikama i detaljnim opisima (ne znam je li još uvijek pistoji, a ne gugla mi se).

Eto, to je ovako po sjećanju.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 21:35   #3
Čini se da je Freud imao utjecaja na puno svojih kolega iz psihoanalitičkog kruga s obzirom da Viktor nije njegov jedini kolega koji je počinio samoubojstvo. Možda je manjak žena u psihoanalitičkim krugovima (a i općenito u psihijatriji tada) bio kamen spoticanja, pa se muškići malo uzjapurili poput purana. Sjetimo se Spielreičinog utjecaja na Freudov i Jungov odnos. Fascinantni su ti psihoanalitičari. Bilo je to ludo doba, svaki sa svakim, malo drogica, raznoraznih freaky teorija.

Rekoše Tausk u oproštajnom pismu Freudu: I have no melancholy. My suicide is the healthiest, most decent deed of my unsuccessful life. awww
btw. Lu Salome
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 22:16   #4
A otkrili su libido.

Freud i Jung su mi bili najslađi kad su plovili nekim brodom i svako malo padali u nesvijest, ne zbog njihanja broda, nego dubine njihovih konverzacija.

Kod Tauska mi je u sjećanju ostala i neka njegova poveznica s bogumilima, koji su isto dosta neobični.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 00:12   #5
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
A otkrili su libido.
Sve se uvijek vrti oko seksa
Dobro, u kontekstu Freudove teorije se tumači kao seksualna energija libido, ali Jungić je to uopćio na cijelu životnu energiju.
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Freud i Jung su mi bili najslađi kad su plovili nekim brodom i svako malo padali u nesvijest, ne zbog njihanja broda, nego dubine njihovih konverzacija.
Su mi bili najslađi? Znači ti si putnik iz prošlosti? Leteća u vremeplovu leti
Možda je Freud bio latentni biseksualac s potisnutim seksualnim frustracijama koje su proizašle iz toga što ga majka nije dovoljno dojila.
A zamisli, 13 sati su Freud i Jung pričali uzastopno kad su se prvi put vidjeli Ma Freud je sigurno stavio kokaina Jungu u piće tada
A tek pisma Taj nečitljiv krasopis
FrojdoJungić: tragedija jedne romanse
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 14:24   #6
Ajd utrpat ću i tebe u TARDIS, kad se već upucavaš.

Inače, mislim da je za klimu tog doba bilo odgovorno približavanje prvog svjetskog rata (Juungov san o krvavoj plimi u kojoj se davi sve osim Švicarske), kao i njegove posljedice (Tauskov suicid).

Tausk mi djeluje nekako hiperempatično, malo je onih koji su u stanju baviti se tuđim halucinacijama. Mislim da ga je sjebala spoznaja o tome kako svijet funkcionira. Kao i raskid s Freudom, taj je kokaindžija doista bio fatalan.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 21:56   #7
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ajd utrpat ću i tebe u TARDIS, kad se već upucavaš.

Inače, mislim da je za klimu tog doba bilo odgovorno približavanje prvog svjetskog rata (Juungov san o krvavoj plimi u kojoj se davi sve osim Švicarske), kao i njegove posljedice (Tauskov suicid).

Tausk mi djeluje nekako hiperempatično, malo je onih koji su u stanju baviti se tuđim halucinacijama. Mislim da ga je sjebala spoznaja o tome kako svijet funkcionira. Kao i raskid s Freudom, taj je kokaindžija doista bio fatalan.
Eh, ako je Freud bio fatalan, šta je onda bila Lu Salome

Dosta zavidim tim ljudima, i Tausku i Salome i Jungu.. živjeli su u prijelazu sa 19. u 20. stoljeće a živjeli poprilično burno i nekako "moderno" za ondašnje pojmove i pri tome se bavili tako zanimljivim temama, dok ja eto visim nad ovim laptopom

Lu Salome je bila 18 godina starija od Tauska, to se zove slobodni duh
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 22:03   #8
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Tauska bismo mogli smatrati i djedom teorija zavjere zbog njegovog proučavanja nečega što je nazvao "Influence machine". Naime, tijekom rada sa shizofrenicima uočio je mnoge podudarnosti u njihovim halucinacijama. Svi su govorili o elaboriranom stroju za kontrolu uma na koji su bili prikopčani, a Tausk je zapisivao, uspoređivao i mentalno rekonstruirao taj stroj.

Prije par godina naišla sam na web-stranicu nekog umjetničkog projekta posvećenog influence machineu, sa slikama i detaljnim opisima (ne znam je li još uvijek pistoji, a ne gugla mi se).
https://www.youtube.com/watch?v=NhA-BJUTvXs

Evo našao sam i link na youtubeu o tome i baš ću pogledati a i guglati malo kad mi se bude dalo
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 13:02   #9
http://www.psychorgone.com/history/v...-wilhelm-reich


Neka vrsta Matrixa ?
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 13:18   #10
Viktorova teorija o Influencing machine je nastala na temelju njegova rada s shizofrenim pacijentima, što je dalje povezao s Freudovim teorijama o libidu. Viktor je smatrao da u pozadini snova pacijenata zapravo stoji njihova neizražena seksualnost i seksualni identitet. (nda, naravno). Pretpostavlja da je stroj možda projekcija tijela pacijenta ili simbol genitalija. U snovima, također, one koji upravljaju strojem, pacijent vidi kao neprijatelje koji pokušavaju ukrasti misli i upravljati osobom, te da misli više nisu njegove, već postaju dio okoline. Viktor je to protumačio kao nemogućnost održavanja jasne granice ega pojedinca, gdje pojedinac više ne percipira da ima identitet odvojen od okoline. U pozadini svega libido. I to se sve povezuje s razdobljem kada je pojedinac bio beba. Iz toga nadalje smatra da shizofreni pacijenti imaju nesvjesnu želju da se vrate u to razdoblje, pa čak i ono prije toga, kad su bili zaštićeni, u maternici. Paranoja se tumači kao posljedica potisnutih homoseksualnih sklonosti (nda, naravno).

Freud je Lou pisao o Tausku nakon njegova samoubojstva: I confess that I do not really miss him; I had long realised that he could be of no further service; indeed that he constituted a threat to the future.”
Viktora je analizirala Helena Deutsch, Helenu je analizirao Freud i nakon nekog vremena je Freud zahtjevao da ona prestane s analizom Viktora, nakon čega se Helena zaljubila u Freuda. Viktor je pak bio zaljubljen u Lou Salome, kao i Nietzsche, koji ju je tri puta zaprosio, a nakon njenih odbijanja je zapao u depresiju i počeo zloupotrebljavati opijum. Freud je pak bio očaran Lou, kao i Lou njime.

Freud je nakon čitanja njenog eseja Psihoseksualnost joj pisao: I am constantly amazed at the art of your synthesis, which is able to integrate the various disjecta membra achieved through your analysis, and then envelope them in a living whole.

Ree je Ničeu pisao o njoj: She is an energetic, unbelievably smart soul with girl-like, yes, even childish characteristics.
Niče je pisao Lou pred kraj njihova prijateljstva: Dearest Lou, be what you must be! (From there, the writing becomes more sporadic, less coherent, and in certain passages clearly psychotic.)
jbte, koje su to tragične romanse bile.

No, ona najveća i najtragičnija je Freudova i Jungova. šmrc
Freud & Jung celebrating Jung's birthday at his home in Zurich, ca. 1906.
slika je fejk, ali ilustrira njihovo prijateljstvo awww

btw. kad je Freud u Beču pokrenuo psihoanalitički krug, s vremenom je njegovih 17 članova izvršilo samoubojstvo. Fatalni Freud
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 21:35   #11
Ajme, House of cards je dječja igra spram svijeta psihoanalitičara toga doba
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 23:06   #12
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Fatalni Freud
Influencing ("self-replicating rapid prototyper - manufacturing for the masses") machine. Današnji, masovni primjerak analitičara; tehnološki je (rubber duck-self-debugging) razvijen do stupnja jednostavne sposobnosti za razdijeliti intimni, realni, osobni model, od generalnog, poslovnog, shematskog. Prikaza.

Postoji li neki mass suvremenik; koji se bavi zadiranjem (i više nego manje, javnim prenošenjem) u schi (spectrum), ne samo sistematskim zatiranjem istog?
__________________
Be yourself; everyone else is already taken.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 00:19   #13
Što su, zapravo, granice ega? Meni se čini da ih ta psiho-filozofska ekipa nije imala, ili da su bile dosta prošupljene. Taj masovni suicid, zlatna vagina Lou Salome (koja na zajedničkoj fotografiji s Nietzscheom drži bič ), to "analiziraj mene pa ću ja tebe", Jungova psihoza... sve je to vrlo čudno, ali kao da posjeduje neku unutarnju logiku. Kao da se njihovi svjetovi prelijevaju jedan u drugi.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 00:42   #14
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
...ne samo sistematskim zatiranjem istog?
Što točno misliš pod sistematskim?
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Što su, zapravo, granice ega? Meni se čini da ih ta psiho-filozofska ekipa nije imala, ili da su bile dosta prošupljene. Taj masovni suicid, zlatna vagina Lou Salome (koja na zajedničkoj fotografiji s Nietzscheom drži bič ), to "analiziraj mene pa ću ja tebe", Jungova psihoza... sve je to vrlo čudno, ali kao da posjeduje neku unutarnju logiku. Kao da se njihovi svjetovi prelijevaju jedan u drugi.
Za sve je Lou "kriva"
U današnje vrijeme bi bilo nezamislivo da jatrolozi vlastite demončiće puste s uzice barem malo, a imaju ih itekako.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 09:52   #15
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Za sve je Lou "kriva"
U današnje vrijeme bi bilo nezamislivo da jatrolozi vlastite demončiće puste s uzice barem malo, a imaju ih itekako.
Oni su istraživali, eksperimentirali, stvarali, bili prvijenci (da ne kažem pioniri) u otkrivanju novih stvari, metoda, iskustava....
I naravno da nisu imali iskustva o nuspojavama koje se pojavljuju u raznim stanjima psihe, ne mislim samo kao nuspojave kod uzimanja raznih opijata koje su istraživali, već i same nuspojave istraživanja vlastitih umova...
Nije teško pojmit kako su "popucali" ko kokice ne znajući se nositi novonastalim situacijama i iskustvima.
Da bilo je to vrlo zabavno doba
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 11:43   #16
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Oni su istraživali, eksperimentirali, stvarali, bili prvijenci (da ne kažem pioniri) u otkrivanju novih stvari, metoda, iskustava....
I naravno da nisu imali iskustva o nuspojavama koje se pojavljuju u raznim stanjima psihe, ne mislim samo kao nuspojave kod uzimanja raznih opijata koje su istraživali, već i same nuspojave istraživanja vlastitih umova...
Nije teško pojmit kako su "popucali" ko kokice ne znajući se nositi novonastalim situacijama i iskustvima.
Da bilo je to vrlo zabavno doba
Zabavno je bilo njima. Za ostale je bilo vrlo kruto i rigidno. Fine obitelji s ludom tetkom zaključanom u podrumu i te stvari. Moguće da su zato i ta propucavanja bila veća. Sjetilo me to na priču o gladnom urođeniku koji se srušio mrtav nakon što su mu rekli da su ga prije koji sat nahranili bananom, dok je bio u polusvjesnom stanju. Banana je bila tabu, kršenje tabua je značili smrt i čovjek je fakat umro. Spominjem to zbog ovih 17 samoubojica, među kojima je bio i Tausk. Je li moguće da su na djelu bili slični mehanizmi? Ekipa je razorila sve društvene konvencije i netko je za to morao platiti, jelte?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 12:52   #17
A čuj, to je tako, uvijek tako nekakvo rušenje društvenih konvencija dovodi do više ili manje burnih posljedica pa i smrtonosnih. Uvijek se kroz povijest to događalo ali eto, nama je danas zanimljivo čitati o tome bez obzira na bilo kakve razmjere destruktivnih posljedica .. eros i thanatos
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 15:33   #18
kaze wiki "Freud wrote to Salomé that "I confess that I do not really miss him; I had long realised that he could be of no further service; indeed that he constituted a threat to the future."[3]"

ako je to cinjenica onda nema potrebe da se ljudi cude psihologiji/psihijatriji ..

sad zamislite takve "humaniste" naprimjer u nuklearnoj fizici .. a Mengele kojeg su razapinju, dok s druge strane dilaju njegove salabahtere na testovima, je los decko

on nije radio svoj posao lol .. kaze Viki Sveznajuca da se nikad nije pokajao za svoje zlocine .. nemogu vise ..

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
A otkrili su libido. :ne zna.
libido je postojao .. samo su ga definirali, objasnili sebo da njima bude lakse ... neki to rjese drkicom a neki naprave znanost od toga

Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Sve se uvijek vrti oko seksa
stvarno tuzno .. taj seks .. za sve je kriv a najvise za ZIVOT!

Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Influencing ("self-replicating rapid prototyper - manufacturing for the masses") machine. Današnji, masovni primjerak analitičara; tehnološki je (rubber duck-self-debugging) razvijen do stupnja jednostavne sposobnosti za razdijeliti intimni, realni, osobni model, od generalnog, poslovnog, shematskog. Prikaza.

Postoji li neki mass suvremenik; koji se bavi zadiranjem (i više nego manje, javnim prenošenjem) u schi (spectrum), ne samo sistematskim zatiranjem istog?
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 16:00   #19
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Što točno misliš pod sistematskim?
DSM teozofija svečenici birokracija.. pa onda po uz sveprisutnu pomoć majke informacije (javni-wc-medij za one koji žive u špilji i ne znaju da su, kako su i koliko su, duševno bolesni.. i što im je u vremenu bez bogova, za opstojnost iste, brže-bolje činiti..), po "šifreniku, tabeli, shemi..".. hevi industrija.

Bavi li se ("eg" R.D.Laing) netko "dubljom filozofijom, mehanikom, strukturom.. jezgrom.." schi (javno dostupno) spektra; ili je ono zapisano u bibliju, po vremenskim okolnostima otupljenim ili naoštrenim rubovima.. plafon (javne) "definicije/a". Prije nego li je i sam poludio, te vlastito ludilo potvrdio nekom bizarnom teorijom ili samo njemu tako vidljivim, prepoznatim uvidom.. neki outcast barem, izbačen iz psy krugova.. kružnica, trokuta, tesseracta..?

Ne tipa : family involvement in treating.. If your child Is .. : the parent-to-parent guide to living with.. family involvement in treating.. mental illness : a family affair.. the broken brain.. better than prozac : creating the next-gen of psychiatric drugs.. "literatura".

Paranoja ili opravdan strah? Krivo protumačeno u konstruktu "bolest" zanemareno, "haloperidol" potisnuto ("In the name of our Saint Dymphna! It is she who commands you! It is she who flung you from the gates of Heaven to the depths of Hell!") "ludilo" ili puko, "puknutoj osobi", daleko prije vremena, krajnje nejasno i sasvim nepotrebno "predskazanje"? Iako i to nije garancija, razlika možda jedino u tko, i o čemu, priča. Kojim, opsesivnim, nepostojećim (elektricitet, el.magnetizam, absolute 0ro, holographic universe..) "vragolijama" ili hogwash teorijama (zavjere, "ponzi" pronevjere..) se zanosi.

Ekipa koja bez ikakvih dokaza, na/kroz velika vrata, ufura "bolest duše" kao egzaktnu znanost, granu medicine.. a ne kao neku "teološku" varijaciju na temu.. zaista djeluje nekako previše spretno ili "sretno".

"Dobar" trgovac, ne mora nužni imati kvalitetan proizvod. Mora samo pratiti kretanje tržišta, za kvalitetnu plasiranost čegagod. 999 000 tona, na zbrinjavanje biološkog otpada u dubokoj zamrznutosti čekanju.. toksične serije polutrulih, mega-maxi-purica iz kineskog laboratorija za medicinska istraživanja.. spretnim ili sretnim preusmjeravanjem; doslovno "planu" uoči i za vrijeme dana zahvalnosti. U vremenu oskudice hranom, svako bacanje je grijeh. Koja zaraženost ili smrtni slučaj (nepravilnom termičkom obradom!), što je za tolika nahranjena usta. Tržište i ekonomija.
__________________
Be yourself; everyone else is already taken.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 16:30   #20
Smile

Freud i jest bio poprilično đubre. Krenuo je fino, a onda kada je u razgovorima s 'histeričnim' pacijenticama shvatio da su mnoge od njih bile žrtve incesta u finim obiteljima, naglo je promijenio ploču da ne bude izopćen iz društva radi raskrinkavanja bečkih uglednika i počeo izmišljati kojekakve teorije i komplekse kako bi ta svjedočanstva utrpao natrag u ladicu s natpisom 'halucinacije'. I ta njegova patološka ljubomora prema najbližim suradnicima i učenicima također je prilično sumnjiva. Zapravo je zaslužio da bude bačen u ropotarnicu povijesti jer su ga mnogi od njih na kraju debelo prepišali.

No, i dalje ga se smatra nekakvom ikonom, vrag bi ga znao zašto.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:07.