Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2017., 12:06   #1
(Pre)česte promjene posla

Poz svima

Po struci sam dipl ekonomist i do sada imam sve ukupno 3 godine radnog iskustva (1 godina stručno + 2 godine rada). Kada sam bila pri kraju faxa trazila sam u nekoj firmi da odradim stručno, možda je moj problem što nisam birala nego je to prvo sto su mi ponudili (mala firmica, neljubazna šefica) pa reko ajde daj šta daš da i to odradimo.

Kasnije, počela sam se voditi tim motom te na kraju u te 3 godine promjenila već 4 firme. U dvije sam dala otkaz, u dvije dobila.

Ovako biva moje traženje posla - pošaljem par molbi, u roku od mjesec dana odem na par razgovora i uvijek me neko primi. Nikad to nebude neka stabilnija, ozbiljnija i mozda sigurnija (šta je danas sigurno al opet) firma već mala, radnicima fluktuirajuća firma. I uvijek bude, ok hitno nam neko treba, možes sutra počet radit. I već na početku osjetim da tu neš ne štima, ljudi brzo odlaze, posluje se sa 0, pljuje se po ljudima koji su bili na mom radnom mjestu prije mene itd.. Mislim si haj, nemožes birat, i uvijek izaberem taj prvi posao koji mi ponude umjesto da čekam možda neku bolju priliku i mislim si i dalje cu tražiti, a do tad prihvatiti ovaj "loš posao", na kraju ispadne da nikad ne trazim bolje nego ostanem dok ne puknem.

Šta bude, ja na početku iako odmah vidim da neš ne štima i da necu bit zadovoljna nit poslom nit okruženjem se zaista trudim i imam elana, entuzijazma, proaktivna sam... međutim nakon nekog vremena to splasne, postanem šutljiva, živčana, mrzim šta moram ići na posao, radim sve preko one stvari, mislim si zašto ljudi prek vezei imaju bolje poslove i uvijek rezultira to loše...

U čemu je problem? Jer ja očekujem previše? Jer se zaista treba više potruditi za bolji posao? Ili da se ja mjenjam? Neki ljudi mi govore ma šta ćes tamo, možeš puno bolje ti radis posao za SSS, a drugi pak - danas nemožeš birati.

Koja su vaša iskustva, mišljenja, pišite mi....
whyoowhy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 22:28   #2
Kao prvo često mijenjanje tvrtki ti je loš pokazatelj, jer pokazuje da si problematična radnica u koju poslodavac ne može imati povjerenja da neće jednom "dići sidro".

Kao drugo, negdje bi se trebala zadržati bar 5 mjeseci kako moj frend intelektualac voli reći

Kao treće, zašto uzimaš posao SSS spreme i onda očekuješ što? S vremenom sam ja naučio da su to najteži poslovi jer nemaš fax i tko ti kriv što te hebu u mozak i bombardiraju poslom...kod takvih poslova ti jedino mogu savjetovati da se zadržiš što duže ako nije prevelik stres
Bilijuner is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 15:32   #3
Ono što sam naučila kroz svoj kratki radni vijek je da što je manja firma to više sranja, muljanja, lošija atmosfera, neprofesionalizma i gluplji ljudi. Imaju i velike puno mana i glupih ljudi, ali radna atmosfera je barem meni neusporedivo bolja i profesionalnija, tak da kužim često mijenjanje posla pošto si, kako kažeš, uvijek radila u malim firmama.

Da probaš možda uz posao tražit novi posao, ali u nekoj većoj, normalnijoj firmi? Jer bit mjesecima doma i slat molbe nije ništa sretnije rješenje.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 19:52   #4
Iste smo struke, ma svugdje je slično. Uvijek previše posla raspodjeljeno na premalo ljudi, velika fluktuacija, pa kolege slabo znaju svoj posao, a ako su ljudi duže tu, onda obično uvijek iskorištavaju i svaljuju posao na novopridošle, plaće se uvijek gledaju kako što manje isplatiti, a da firma kako - tako funkcionira, uvijek se forsira da se radi što više, po mogućnosti neplaćene prekovremene, mokri san svakog vlasnika. I sve naravno posluju oko nule i u dugovima, jer vlasnik izvuče što se može.

Ali jbg, treba gledati sebe i svoj cilj, a njih. Iskreno nemam pojma kako uspjevaš toliko brzo mjenjati poslove, ja se ni ne okrenem, a već prođe 1-2 godine, pa sam sebe natjeravam da krenem tražiti nešto bolje. Ne znam ni kako se uspije dobiti otkaz u Hrvatskoj iskreno, jer za ove smiješne plaće oni su sretni da im itko radi, kamoli netko tko je duže tu i zna svoj posao dobro.. U onim firmama u kojima sam ja bio do sada, kad im netko ode (obično našao bolje uvjete, nitko danas ne želi raditi sto godina za prosječnu plaću), treba im i po pol godine - godinu dana da nekog nađu i obično ga više plate nego onog prije. Tako da njima je san snova da im radi netko 20g isti posao za istu plaću..
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 08:03   #5
Promjene posla su u očima budućih poslodavaca opravdane jedino ako imaš dokaz da ti se nisu uredno isplaćivale plaće ili ako se radi o prijelazu u bolju firmu, na bolje radno mjesto i bolja primanje. Naravno promjena mjesta stanovanja i takve stvari također.
Mijenjati samo jer ti se ne sviđa ili jer je šefica ovakva-onakva nije pametna izlika.
Ti whyoowhy zapravo i nemaš tako problematičan slučaj. Je da ti brojke ne idu na u prilog jer 3:4, ali pretpostavljam da je prvu godinu bilo stručno osposobljavanje nakon kojeg te nisu zaposlili (vidi čuda, ništa novo i nije tvoja krivnja). A drugi otkaz si vjerojatno dobila kao tehnološki višak? ili nešto tako.. Ako su ti sva 4 posla bila u struci to ti je donekle prednost jer imaš nekog iskustva, a i činjenica da si se uspjela svaki put zaposliti daje nadu.
Ne znam radiš li trenutno, ali pokreni se i gledaj malo oglase, promatraj što se događa na tržištu u tvojoj struci, čitaj vijesti i prati informacije o tvrtkama u kojima bi možda mogla raditi. Pokušaj se povezati s kolegama iz struke koji rade u malo boljim firmama jer oni uvijek znaju kad treba novih radnika i u ključnom trenutku mogu ti reći ili te preporučiti. Znam da je popularno mišljenje kako su ljudi sebični i kako to nitko ne radi, ali kad ljudima njihovo mjesto nije ugroženo ipak će uglavnom pružiti ruku, pa makar i da oni sami ispadnu sposobni i od pomoći šefu...
Budi informirana jer nikad ne znaš kakva i kad prilika može uletjeti.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 07:48   #6
Od čestih promjena posla je gore pauzirati sa radom, i za tvoje financije i za potencijalne poslodavce jer i to se može izvući kao slabost, negativnost. Mnogi u CV-u traže slabosti i računaj da će ti sva ta pitanja biti postavljena prije nego da neće.

Bitno je da prije intervjua budeš načisto sa sobom i već imaš spreman odgovor vezano za te fluktuacije, kad ponudis odgovor sa kojim si ti očito zadovoljna i sretna i tako zracis to neće biti toliko bitno.

Tržište rada je takvo kakvo jest, danas nije lako naći ni dobrog djelatnika ni dobrog poslodavca, normalno je da ćeš mijenjat dok ne nađeš ono što odgovara i tvom karakteru i kompetencijama, mlada si i konkurentna i nije ti ništa teško raditi i nije to ništa loše. Bolje i to nego da zaglavis na nekom smeću od posla i izgubiš vjeru u sebe.


Mnogi mladi počinju od najnezahvalnijih poslova, jer ako nemaš nekog da te ubaci na nesto konkretno, moraš se boriti i pokusavati, tako to ide.

Poslano sa mog C6 koristeći Tapatalk
__________________
Pakao, to su drugi.

Zadnje uređivanje JustForFun : 28.12.2017. at 08:13.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2018., 20:04   #7
Nažalost traženje poslodavca je slično kao traženje partnera. Statistika govori da će oni problematični poslodavci češće biti dostupni radnicima na tržištu jer češće i otpuštaju, a kad netko nađe kvalitetnu firmu s dobrim međuljudskim odnosima i pristojnim poslodavcem to je radno mjesto nestalo s tržišta na 20 godina.
metilj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2018., 21:28   #8
Quote:
Bilijuner kaže: Pogledaj post
Kao prvo često mijenjanje tvrtki ti je loš pokazatelj, jer pokazuje da si problematična radnica u koju poslodavac ne može imati povjerenja da neće jednom "dići sidro".
Ovo su teške gluposti, a poslodavci koji furaju i dalje taj zastarjeli socijalistički svjetonazor ionako nisu poželjni.

Daj čovjeku s relevantnim radnim iskustvom plaću koliku smatra da zaslužuje, sve ostale beneficije koje takvo radno mjesto nosi i neće nitko dignuti sidro. Naravno, podrazumijeva se da radnik opravda svoje zahtjeve svojim radom i kompetencijama.

Ako neće dati jedan poslodavac, možda će dati drugi, a to će vrlo brzo regulirati tržište ako radnik teži i smatra da bude adekvatno plaćen za svoj rad. Cijela filozofija.
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2018., 23:27   #9
Radi se o trenutku kad ti gledaju CV. Poslodavcima su manje skloni ulagati u nekoga tko bi mogao brzo otići.
StvarnoNeznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2023., 14:45   #10
Mene ovo pocinje muciti, CV je ok, no elektronski zapis me otkriva
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2023., 17:08   #11
Te firme koje dušu vade uvijek zovu, nude se, odmah možeš početi raditi jer im svi odlaze, a meni se čini da jedino kod takvih i mogu naći posao, samo je problem što ne možeš to izdržati dugo, ode psiha u kurac.
mrsmaisel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2023., 18:06   #12
Moje iskustvo je takvo da jako vole cackati ako si promijenila vise poslova. To je ono, ako nisi radila zasto nisi, ako jesi, zasto si otisla. Dojma sam da se uopce ne gledaju kompetencije i ti kao osoba, nego mak na konac u tvoju privatnost. Sto dalje, to gore s nasim poslodavcima. Uvijek se pitam.kako nalaze te savrsene zamisljene ljude bez 'mrlje'.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2023., 21:48   #13
Quote:
Bilijuner kaže: Pogledaj post
Kao prvo često mijenjanje tvrtki ti je loš pokazatelj, jer pokazuje da si problematična radnica u koju poslodavac ne može imati povjerenja da neće jednom "dići sidro".
To je samo u ocima hrvatskih "gazdi" problem i jako problematican radnik...

Bar nisam vani promjenio 4 firme u 6 godina a sve zbog bolje ponude posla i place i sa svima se rastao u dobrim odnosima i s pismom preporuke...

Zamisli reakciju hrvatskog poslodavca nakon sto mu das otkaz jer si dobio bolju ponudu, trazis jos i pismo preporuke
Raphael Adolini is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2023., 22:09   #14
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Moje iskustvo je takvo da jako vole cackati ako si promijenila vise poslova. To je ono, ako nisi radila zasto nisi, ako jesi, zasto si otisla. Dojma sam da se uopce ne gledaju kompetencije i ti kao osoba, nego mak na konac u tvoju privatnost. Sto dalje, to gore s nasim poslodavcima. Uvijek se pitam.kako nalaze te savrsene zamisljene ljude bez 'mrlje'.
na zadnjem poslu agencija nije prijavila jedno moje radno iskustvo i šef odmah zabrinuto pita što niste se razišli u dobrim odnosima

izgleda da ipak jadničak nije mogao preko toga preći i dao mi konačnu nogu sada
Quote:
Raphael Adolini kaže: Pogledaj post
To je samo u ocima hrvatskih "gazdi" problem i jako problematican radnik...

Bar nisam vani promjenio 4 firme u 6 godina a sve zbog bolje ponude posla i place i sa svima se rastao u dobrim odnosima i s pismom preporuke...

Zamisli reakciju hrvatskog poslodavca nakon sto mu das otkaz jer si dobio bolju ponudu, trazis jos i pismo preporuke
sve si mislim i ja da je tako i razmišljam prekrstiti nakon edukacije sa našim poslodavcima
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2023., 09:16   #15
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
sve si mislim i ja da je tako i razmišljam prekrstiti nakon edukacije sa našim poslodavcima
Najbolje



Poslano sa mog SM-A528B koristeći Tapatalk
BanRey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2023., 10:12   #16
Nakon što sam usljed pandemije ostao bez posla za koji sm mislio da će biti dugogodišnji,a tek sam ga počeo raditi,teško je bilo naći išta za raditi,a kamoli nešto što bi bilo na mojoj razini,tako da sam radio ono što se nudilo,dok sam mogo i dok mi se ne ponudi nešto bolje,tako da sam u zadnje dvije dogidne promijenio tri radna mjesta,tj dva jer sam počeo u jednoj firmi,nakon godinu dana dobio sam ponudu u drugoj firmi,ali nakon 8 mjeseci skužio sam da je tamo ipak lošije pa se vratio u prvu firmu,gdje i dalje nije najbolje ali i dalje tražim.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2023., 10:27   #17
Quote:
lexluthor84 kaže: Pogledaj post
Nakon što sam usljed pandemije ostao bez posla za koji sm mislio da će biti dugogodišnji,a tek sam ga počeo raditi,teško je bilo naći išta za raditi,a kamoli nešto što bi bilo na mojoj razini,tako da sam radio ono što se nudilo,dok sam mogo i dok mi se ne ponudi nešto bolje,tako da sam u zadnje dvije dogidne promijenio tri radna mjesta,tj dva jer sam počeo u jednoj firmi,nakon godinu dana dobio sam ponudu u drugoj firmi,ali nakon 8 mjeseci skužio sam da je tamo ipak lošije pa se vratio u prvu firmu,gdje i dalje nije najbolje ali i dalje tražim.
jel ti ikada predstavljao elektronički zapis o stažu problem kod nekog poslodavca?

pitam jer sam do sada imala samo dva ona prava poslodavca (ostalo agencije) i od njih je jedan SOR (nije pravi radni odnos), a drugi je bio pravi radni odnos i nije stvarao zapis ikakve probleme, no od tada su se stvorila još dva poslodavca, svaki po ni mjesec dana
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2023., 11:48   #18
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
jel ti ikada predstavljao elektronički zapis o stažu problem kod nekog poslodavca?

pitam jer sam do sada imala samo dva ona prava poslodavca (ostalo agencije) i od njih je jedan SOR (nije pravi radni odnos), a drugi je bio pravi radni odnos i nije stvarao zapis ikakve probleme, no od tada su se stvorila još dva poslodavca, svaki po ni mjesec dana
Do sada ne. Nitko me nije tražio zapis prije potpisivanja ugovora.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2023., 14:12   #19
Meni su tražili elektronički zapis, ali tek kod realizacije zaposlenja, tj tada kad smo se sve dogovorili i ostao je samo potpis ugovora.

Danas je promjena posla relativno normalna stvar. Čak i česta. Ako je baš prečesta, u CV navoditi relevantno radno iskustvo i bok.
podtri is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2023., 10:32   #20
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
Mene ovo pocinje muciti, CV je ok, no elektronski zapis me otkriva
I tebe isto, ha? Da ja isto super napravim CV ali me elektronički zapis otkrije ali ni ja ne skrivam baš previše. Taman sam potpisao novi ugovor, ovo će mi biti 11. firma u životu, ali sam zadnjih dvije godine radio u istoj firmi. A najkraće radno iskustvo je trajalo 3 mjeseca pa valjda nemam red flag

Danas je isto česta situacija da imaš firme koje produže ugovor na određeno i onda kad više ne mogu (sad je to 2 godine, prije su bile 3) onda umjesto ugovora za stalno dobiješ šup-kartu. Tako da sve je to relativno.
Ingvar25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:57.