Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2009., 18:45   #141
Quote:
meelitaa kaže: Pogledaj post
htjela bi upisati engleski jer ga već duže nisam koristila al ima toliko škola da ne znam ni sama koju bi odabrala. jel imate iskustava s tim školama koja je najbolja?? vidim da su samo neke priznate od ministarstva jel to znači da se samo tečajevi iz određenih škola upisuju u radnu knjižicu?
Za pocetak, procitaj ove nepune dvije stranice.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 19:24   #142
Quote:
meelitaa kaže: Pogledaj post
htjela bi upisati engleski jer ga već duže nisam koristila al ima toliko škola da ne znam ni sama koju bi odabrala. jel imate iskustava s tim školama koja je najbolja?? vidim da su samo neke priznate od ministarstva jel to znači da se samo tečajevi iz određenih škola upisuju u radnu knjižicu?
Što se tiče upisa u radnu knjižicu, to ćeš dobiti samo u Vodnikovoj čini mi se. Kada smo direktorica i ja zvale Ministarstvo i pitale što bismo trebale mi napraviti da i naša škola dobije tu mogućnost, rekli su nam da ne možemo dobiti tu ovlast, a zašto, nisu znali reći Za razliku od ostalih škola mi bar imamo sve diplomirane profesore, a ne apsolvente koji nemaju pojma šta rade, nisu ni krivi jer nemaju iskustva.

Ministarstvo ne priznaje niti jednu školu jer nije u stanju donjeti pravilnik o školama stranih jezika, tj nije uopće regulirano tko može otvoriti školu, dakle može i moja baba s 4 razreda osnovne, glavno da ima 20K kuna za temeljni kapital

Isto tako nije regulirano tko može predavati u školama stranih jezika, pa ima svakakvog kadra, od apsolvenata, onih koji nisu ni studirali jezike niti metodiku nastave ali "jako dobro govore", do onih koji su živjeli neko vrijeme vani
Živjela sam i ja u Njemačkoj 3 god pa mi ne pada na pamet ić predavat njemački

Zadnje uređivanje xenia-zg : 06.09.2009. at 20:29.
xenia-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 20:03   #143
Cini se zgodno. Volim roza boju.
Mozda ne bi bilo zgorega da vam netko izlektorira stranice (upalo mi je oko "Ostalo u Latini").
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 20:06   #144
Quote:
xenia-zg kaže: Pogledaj post
Što se tiče upisa u radnu knjižicu, to ćeš dobiti samo u Vodnikovoj čini mi se. Kada smo direktorica i ja zvale Ministarstvo i pitale što bismo trebale mi napraviti da i naša škola dobije tu mogućnost, rekli su nam da ne možemo dobiti tu ovlast, a zašto, nisu znali reći Za razliku od ostalih škola mi bar imamo sve diplomirane profesore, a ne apsolvente koji nemaju pojma šta rade, nisu ni krivi jer nemaju iskustva.

Ministarstvo ne priznaje niti jednu školu jer nije u stanju donjeti pravilnik o školama stranih jezika, tj nije uopće regulirano tko može otvoriti školu, dakle može i moja baba s 4 razreda osnovne, glavno da ima 20K kuna za temeljni kapital

Isto tako nije regulirano tko može predavati u školama stranih jezika, pa ima svakakvog kadra, od apsolvenata, onih koji nisu ni studirali jezike niti metodiku nastave ali "jako dobro govore", do onih koji su živjeli neko vrijeme vani
Pa... imaš krivu informaciju...

Svaka škola stranih jezika može dobiti verifikaciju Ministarstva ali mora ispuniti uvjete. Sve je propisano Zakonom. Malo čitati Narodne Novine... Drugi par rukava je što škole stranih jezika nemaju mogućnosti ( financijskih, logističkih, kadrovskih i inih) tako da je samo 'velika' Vodnikova tako nešto actually i napravila. Time je sve druge škole stavila u nezavisam položaj i maltene dobila monopol. Ali to je tema za neke naše stručne sastanke...

Ksenija, ako već linkaš školu u kojoj radiš onda si barem nemoj skakati u usta jer na tim stranicama lijepo piše predavači gdje se može vidjeti da radite i s apsolventima

U Zagrebu ima preko 200 škola stranih jezika!! Većina škola koje rade više od pet-šest godina opstale su na tržištu upravo zahvaljujući tome što kvalitetno rade i rade s kvalitetnim kadrom (čitaj - diplomiranim profesorima s iskustvom). Ono što je neuredno u sustavu su nepoštivanje struke u smislu ujednačenosti programa i stupnjeva.
Npr. neki su preuzeli Europsku jezičnu mapu neki ne. Nekima semestar (modul) traje 50 sati u drugoj školi 70. Kako netko tko je radio 20 sati manje može imati isto znanje i u konačnici dobiti isti modul (stupanj) kao i onaj koji je za to uložio 70 sati svog truda i vremana (pa i novaca ako ćemo pošteno)
mai tai is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 20:06   #145
nemam ti ja pojma tko radi te stranice

poslat ću ti pm
xenia-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 20:09   #146
Quote:
El Gato kaže: Pogledaj post
ja slusam barcine pjesme i citam rijeci pa sam skuzil na koju se foru izgovara i te neke finese
I ja sam citao onu njihovu himnu...ali je malo izokrenut...a baskijski je ludnica...etxchorraga, sad si ti misli sta to znaci...batasuna im je stranka...ona seperatisticka...
Ak ti ide Catalan, sretno, mada mislim da je Zagi siromassan za tako ambiciozne...ja jos ne znam sto sa engleskim, njem i spanj..kamo ici na pripreme..jer te samo hoce zeznut, na pocetku ti sve obecaju, a kasnije samo dobijes nesto iz pan peka..i evo ga diploma, koja ni u Zapresicu ne vredi nis...i tam ju treba nostrificirati...malo mi je vec dosta tih svih skolica i faksica...sa akcentom na PRIVATNA... s pravom javnosti...
WUSTENROT is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 20:16   #147
apsolventica je bila na zamjeni za porodiljni i ne radi više, druga je otišla sama jer nije mogla pratit tempo rada
xenia-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 20:27   #148
A zakaj se tako šizi na apsolvente? Ono kaj meni treba kad krećem na početni stupanj nekog jezika mi se čini da će mi posve lako i neki apsolventić ili slični ptić pružiti...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 20:33   #149
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
A zakaj se tako šizi na apsolvente? Ono kaj meni treba kad krećem na početni stupanj nekog jezika mi se čini da će mi posve lako i neki apsolventić ili slični ptić pružiti...
za više stupnjeve bi ipak trebao biti prof, pogotovo za pripreme za certifikate, o tome smo raspravljali

colbert, jel sad ok
xenia-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 20:36   #150
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
A zakaj se tako šizi na apsolvente? Ono kaj meni treba kad krećem na početni stupanj nekog jezika mi se čini da će mi posve lako i neki apsolventić ili slični ptić pružiti...
Rekla bih da nisi posve u krivu. Odnosno, ima apsolvenata koji vec u startu puno bolje rade od nekih iskusnih profesora. To ovisi o osobi.

Inace, ja sam kao apsolventica odradila praksu bas u Vodnikovoj i imala sam jako dobre komentare polaznika.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 20:41   #151
Ma, ne šizi se... To je samo zato sto je mišljenje da apsolventi nemaju znanja a ustvari samo nemaju iskustva.
Neki apsolventi imaju bolje klikere, moderniji pristup i prirodno su 'nadareni' za nastavu od nekoga tko je doslovno zalutao u taj poziv.
Utorak si apsolvent, u srijedu diplomiraš. Ništa se tvoja nastava neće bitno razlikovati u četvrtak (kad si uvaženi dipl. s papirom) od utorka.
Iskustvo i dodatna edukacija ( interna, seminari...), volja za usavršavanjem i učenjem, ljubav prema poslu, pristup prema polaznicima i briga o njihovom napredovanju, entuzijazam - to razlikuje dobrog profesora od profesora.
Da ne bude greške - znanje struke se podrazumijeva ( metodika, pedagogija, didaktika...)
mai tai is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 20:47   #152
a bogme i znanje jezika kojeg predaješ nije isto da li je netko jezične polagao s 5 ili s 2, zato neke škole traže da im dofuraš index makar si diplomirao
xenia-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 20:54   #153
To su osnove - must!!
Pričamo o nadgradnji...
mai tai is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 21:19   #154
imaš masu profesora koji su jedva pozavršavali faks (svaki ispit padali više puta, da utvrde gradivo ) i rade po školama, zato i nije kvaliteta škola ista

redovno stručno usavršavanje je isto must, a gro ljudi ni ne zna da to postoji
niti jedan workshop nisu posjetili, nemaju pojma tko i kako organizira certificirane ispite pa polaznicima u svojim školama daju krive info, npr da esol certifikati vrijede 2 godine

ja fkt nemam pojma da se može dobit verifikacija od Ministarstva za školu, ali mislim da to i nije u mom djelokrugu rada kao prof, reći ću direktorici nek opet ide to provjeravat

mai tai, jel znaš od prilike gdje da na netu tražimo te info? u narodnim novinama?
xenia-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 21:20   #155
šaljem pm
mai tai is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 21:23   #156
srce si
xenia-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 22:02   #157
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
A zakaj se tako šizi na apsolvente? Ono kaj meni treba kad krećem na početni stupanj nekog jezika mi se čini da će mi posve lako i neki apsolventić ili slični ptić pružiti...
Stvar je u tome da apsolventi nisu prijavljeni na zavodu za zaposljavanje, oni ce prihvatiti svaku ponudu od skole...samo da zarade nesto, i kada isti taj apsolvent zna da je zakinut, premda po zakonu ne smije biti...on postane nezadovoljan, i ne moze pruziti cjelokupno svoj znanje...protiv apsolvenata nemam nista protiv, vec protiv skola, koje namjerno traze apsolvnte, i mijenjaju ih redovito svaka 3 mjeseca...ili sami odu..zbog neredovite place...tako to ide tu...naravno ima i ok skola..koje traze strucnost profesora, ali i onda epotrude da ih zadrze...
WUSTENROT is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 22:05   #158
Quote:
mai tai kaže: Pogledaj post
Ma, ne šizi se... To je samo zato sto je mišljenje da apsolventi nemaju znanja a ustvari samo nemaju iskustva.
Neki apsolventi imaju bolje klikere, moderniji pristup i prirodno su 'nadareni' za nastavu od nekoga tko je doslovno zalutao u taj poziv.
Utorak si apsolvent, u srijedu diplomiraš. Ništa se tvoja nastava neće bitno razlikovati u četvrtak (kad si uvaženi dipl. s papirom) od utorka.
Iskustvo i dodatna edukacija ( interna, seminari...), volja za usavršavanjem i učenjem, ljubav prema poslu, pristup prema polaznicima i briga o njihovom napredovanju, entuzijazam - to razlikuje dobrog profesora od profesora.
Da ne bude greške - znanje struke se podrazumijeva ( metodika, pedagogija, didaktika...)
Kod nas apsolventski moze trajati vjecno..uopce nema roka, ono u indeksu je samo fora... tako da ima i apsolvenata.koji namjerno odugovlace, na vim fakultetima, iz njima znanih razloga... mnogi odustanu od faksa, dok su apsolventi, ostane im 20 ispita...nije ti bas veliko biti apsolvent..tak je kod mene na faksu bilo...20-30 ispita je njima ostajalo...tak da ne mozes bas u srijedu diplomirati..
WUSTENROT is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 22:35   #159
nisam ni rekla da je 'veliko' biti apsolvent a srijeda je bila metafora
mai tai is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 11:41   #160
Quote:
xenia-zg kaže: Pogledaj post
Što se tiče upisa u radnu knjižicu, to ćeš dobiti samo u Vodnikovoj čini mi se. Kada smo direktorica i ja zvale Ministarstvo i pitale što bismo trebale mi napraviti da i naša škola dobije tu mogućnost, rekli su nam da ne možemo dobiti tu ovlast, a zašto, nisu znali reći Za razliku od ostalih škola mi bar imamo sve diplomirane profesore, a ne apsolvente koji nemaju pojma šta rade, nisu ni krivi jer nemaju iskustva.

Ministarstvo ne priznaje niti jednu školu jer nije u stanju donjeti pravilnik o školama stranih jezika, tj nije uopće regulirano tko može otvoriti školu, dakle može i moja baba s 4 razreda osnovne, glavno da ima 20K kuna za temeljni kapital

Isto tako nije regulirano tko može predavati u školama stranih jezika, pa ima svakakvog kadra, od apsolvenata, onih koji nisu ni studirali jezike niti metodiku nastave ali "jako dobro govore", do onih koji su živjeli neko vrijeme vani
Živjela sam i ja u Njemačkoj 3 god pa mi ne pada na pamet ić predavat njemački
našla sam da vodnikova i sova upisuju u radnju knjižicu. al ako je cijena u vodnikovoj 2400 kakao sam pročitala na forumu a ovdje 2260 onda to i nije prevelika razlika. jel bio tko u sovi kakvi su tamo prof??
meelitaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.