Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2008., 20:55   #261
Može meni netko pomoć...Pružila mi se jedna odlična prilika za novi auto...situacija je ovakva, prije par mjeseci nudili su mi nenamjenski kredit do 55000kn(rba), koji sam uzeo ali ne sve, samo 5 tisuća za faks mi je trebalo...
Sad mi se nudi prilika za novi auto koji košta 56 tisuća kn(nije Dacia ), zanima me da li će mi banka odobriti da dignem novi nenamjenski ovaj put 55 000 s kojim bi pokrio i ovaj stari, a ove novce koji mi fale bi dodao sa strane?
Ili da li je možda čak moguće da podignem auto kredit, samo je problem je što nemam ugovor na stalno?
Boreia Proasteia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 13:19   #262
Ako ti sada daju ponovno 55.000kn, to odmah uzmi, jer gotovo nitko ne daje kredite privremeno zaposlenima.
Samo se bojim da te "akcije" odavno nema...
Lucas PG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 10:25   #263
također me zanima o auto kreditima, ako sam stalno po ugovorima na neodređeno...naravno da me prvo zanima jel itko ima iskustva s bankama koje to pružaju, ili koje pružaju uz dodatnog jamca. te još jedno pitanje, ne znam baš kako to ide sa obrtima, ali recimo da jedan član obitelji je vlasnik ugostiteljskog obrta, jel se može išta auto kredita uzimati preko toga da se smanji ili izbjegne pdv????

hvala unaprijed:-)
__________________
:)
smile4me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 10:51   #264
Bok svima
zanima me da li kreditnu sposobnost podizu i putni troskovi(putni troskovi su mi prikazani na platnoj listi i idu na tekući račun) i da li se to računa (putni troskovi) i za kreditne kartice ili ne?
Hvala
damir1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 15:00   #265
Pozdrav
Zanima me ako netko ima iskustva ili je kompetentan da mi odgovori na pitanje i moje nedoumice...

Znači ja i cura tj.žena planiramo u 4 mj. dizat stambeni kredit,netto plaće skupa nam iznose 8000 kn,trenutno nam najpovoljnije uvjete glede kreditne sposobnosti ima PBZ(ako ih i oni ne promjene od sljedeceg mjeseca).Zanima nas kredit do 85000 € na cca. 25 god,e sad obadvoje radimo u d.o.o,na neodređeno,plaće su nam redovite s time da od žene firma posluje jako dobro a mene muči taj BON-1 moje firme za proslu 2008.god(kojeg moram cekat do 4 mj kada fina dobije zavrsni racun od računovodstva).Naime u cemu je problem,firma je relativno mlada cca.3 god,mjenjalo se rukovodstvo tokom prosle godine posto je bilo nekih problema i sad ju direktno vode stranci cija je i tvornica( radi se o salonu namještaja).Eh sta mene muči,muči me ta stvar da je firma prosle godine poslovala sa nekakvim minusom,pa me zanima koliko ce to banka uzimat u obzir i dali joj je to najbitnija stvar pri odobravanju kredita. Jel ako je, komotno mogu odmah odustat od svega.S time da u firmi sve funkcionira dobro, plaće su nam redovne,račun nikad nije bio pod blokadom te nam je od kad se promjenulo rukovodstvo krenulo poslovanje na bolje.Imam te paranoje da kad krenemo u realizaciju kradita nadjemo stan i kaparimo ga a banka me odbije,pa me zanima ima li tko kakvog iskustva sličnoga il mozda zna nesto vise o tome.

Hvala
Mirony is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 17:29   #266
to što je poslovala s minusom ne mora značiti ništa strašno ... mogla su biti u pitanju ulaganja koja će se ove godine vratiti ... sve zavisi ...

ono što se meni sviđa je BON plus (mislim da se tako zove) izdaje ga FINA ... u njemu je hrpa podataka o firmi => poslovanje firme zadnjih x godina kao i reiting firme sa strane plaćanja ...košta oko 350 kn no meni je to izvanredna stvar ...

probaj nabaviti taj dokument pa s njime u banku jer je on vrlo transparentan i po njemu bi ti trebala znati reći da li bi kredit prošao ili ne (što opet nije garancija, ali ...)
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 00:18   #267
Quote:
Mirek kaže: Pogledaj post
Pozdrav
...firma posluje jako dobro a mene muči taj BON-1 moje firme za proslu 2008.god(kojeg moram cekat do 4 mj kada fina dobije zavrsni racun od računovodstva)....
Hvala
Skeptičan sam u vezi BON-a, bit će ti to veliki minus.
Nadam se da je to jedini minus, jer ima još puno parametara koji bi mogli smanjiti kreditnu sposobnost...
Lucas PG is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 12:15   #268
Bok svima, moja priča je slična Mirekovoj osim što su meni i MM malo drugačija primanja. Ja imam neto 5900 s prijevozom oko 6400 (sve vidljivo na platnoj listi). Muž ima oko 3000. Oboje u državnim firmama. Klinaca nemamo, na HROK-u čisti kao suza.

I sad sam se čula s prijateljicom u HPB-u, kaže ona da ja ne ne mogu dići kredit veći od 40.000€
Prošle godine u ovo doba u ZABI sam bez problema mogla podići 75000.
Ona kaže da meni rata kredita max može biti 2.500 kn (mogu opisati kako je došla do toga).. Pa zar je situcija zbilja tako loša. Završila fax, radim ok posao, postdiplomski ide, radiš marljivo i sad ispada da nemam ni za jednu sobicu.. Otići ću ovih dana i do PBZ-a, tamo imam godinu dana stambenu štednju (onu brzu, od 2 godine - jel to šta pomaže?)

Drugo, kaparu bismo morali dati sada (neki 10.000€), to bi cashom, ali realizacija kredita bi nam išla tek u proljeće. Isto nas strah, što ako nam odbiju tada kredit, "popušit" ćemo ovih 10000 € kapare..

Mirek, sretno i tebi želim! (nam )
__________________
I'm sensitive and I'd like to stay that way
sensitive is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 12:25   #269
svaka banka ima svoj način izračuna kreditne sposobnosti (kao i masu drugih stvari koje traže kod odobrenja kredita) ...

Kreditna sposobnost se gleda isključivo temeljem redovnih primanja (znači plaća) umanjena za neki iznos (svaka banka ima svoj izračun) pa još minus kreditna zaduženja ...

ukoliko je to OK onda se gledaju drugi faktori ( stupanj obrazovanja, firma zaposlenja, urednost poslovanja ....)

niti jedna banka ti ne može garantirati da će kredit biti odobren (tu mislim na sigurnost kapare) ....

po ovim podacima (mislim na plaću) moj ti je savjet informacije potražiti u većim bankama jer mislim da bi kod njih mogla dobiti iznos od 75.000 eura ali na rok od 30 godina
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 12:34   #270
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
svaka banka ima svoj način izračuna kreditne sposobnosti (kao i masu drugih stvari koje traže kod odobrenja kredita) ...

Kreditna sposobnost se gleda isključivo temeljem redovnih primanja (znači plaća) umanjena za neki iznos (svaka banka ima svoj izračun) pa još minus kreditna zaduženja ...

ukoliko je to OK onda se gledaju drugi faktori ( stupanj obrazovanja, firma zaposlenja, urednost poslovanja ....)

niti jedna banka ti ne može garantirati da će kredit biti odobren (tu mislim na sigurnost kapare) ....

po ovim podacima (mislim na plaću) moj ti je savjet informacije potražiti u većim bankama jer mislim da bi kod njih mogla dobiti iznos od 75.000 eura ali na rok od 30 godina

baš me zanima kaj HNB kaže kad banke povećaju kamatnu stopu i promijene nečiju kreditnu sposobnost.....netko jedva navuče sposobnost za kredit od cca 50000 eura......i onda banka promjeni kamatnu stopu.... hoće li banka tražiti da se razlika između starog izračuna i novog podmiri odmah u gotovini??
ili si kreditno nesposoban pa moraš cijeli kredit odmah vratiti....
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 13:21   #271
kreditna sposobnost utvrđuje se pri odobrenju kredita ili kod nekih promjena po kreditu koje traži dužnik ...

HNB određuje neke uvjete kreditiranja, a ne kome će banka dati kredit ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 13:48   #272
Quote:
sensitive kaže: Pogledaj post
...u HPB-u, kaže ona da ja ne ne mogu dići kredit veći od 40.000€
Prošle godine u ovo doba u ZABI sam bez problema mogla podići 75000.
Ona kaže da meni rata kredita max može biti 2.500 kn (mogu opisati kako je došla do toga)...
HPB se vjerojatno drži zakonskog minimuma - 1/3 plaće, dok ZABA određuje kreditnu sposobnost kao razliku plaće i egzistencijalnog minimuma (ili tako nešto) koji je donedavno bio oko 2400 kn, tako da bi, mojoj procjeni, tvoja rata kod njih mogla biti kakvih 4000-4500kn - druga je stvar usuđuješ li se dugoročno operetiti u takvom postotku.

Za 75000€ uz kamatu 8% (ne znam kolika je sad, a još manje kolika će biti) na 20 g ispala bi rata 627€ (oko 4650kn), a na 25 godina 579€ (4300kn).
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 14:11   #273
Pa MM i ja se isto borimo s tim usuđuješ li se dugoročno operetiti u takvom postotku ali situacija je takva..

kad se kamate spuste, opet će narasti cijene stanova, ti lobiji su prejaki i ne vidim da ćemo ikad biti u boljoj situaciji. neki drastičan rast plaće teško da mogu očekivati, a u ovoj kriznoj godini ne bih se ni usudila mijenjati posao.

Znači, uz mali rast plaće, inflaciju, nemamo tetu u Australiji koja će nam ostaviti puno love mislim da nam odgađanje kupovine stvarno neće puno promijeniti ni uštediti novca..

A ovako pola rate kredita nam je podstanarstvo. Jedino bih svakom prije takvog financijskog opterećenja preporučila da pokuša živjeti par mjeseci stavljajući sastrane lovu jednaku mjesečnoj rati, čisto da vidi koju će disciplinu zahtjevati život pod takvim kredit(čin)om..
__________________
I'm sensitive and I'd like to stay that way
sensitive is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 14:39   #274
Vezano uz problem predugovor+kapara (potencijalni gubitak)+nesigurnost odobrenja kredita pala mi je na pamet ideja (možda glupa), ali kako ovdje ima upućenih ili zaposlenih u bankama možda netko prokomentira ostvarivost:

napraviti fiktivni predugovor za kupnju nekretnine koja je u vlasništvu familije ili prijatelja, a koja vrijedi približno koliko i ciljna nekretnina, na temelju toga pokušati ishoditi stambeni kredit i u slučaju da bude odobren, banki predočiti "pravi" ugovor; pretpostavljam da ako je banka klijentu odobrila kredit, dakle da on zadovoljava sve uvjete, ne bi trebalo biti problema jer banki bi trebalo biti bitna samo sposobnost vraćanja kredita i dovoljno osiguranje - hipoteka, a ne koja se konkretno nekretnina kupuje.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 14:45   #275
mislim da to tako ne bi išlo ... kreditna sposobnost je samo jedna od stvari koja se provjerava ....

namjensko korištenje sredstava tj. predočenje dokumentacije vezane uz nekretninu koja se kupuje je isto jedna od stvarčica ... znači predugovor, vlasnički list, procjena ...

kredit se odobrava, prolazi kontrolu temeljem predočene dokumentacije kao i samo pisanje ugovora o kreditu u kojem se navodi nekretnina koja se kupuje i stavlja pod zalog ...

naravno nekrenina koja se kupuje ne mora biti i nekretnina koja se stavlja pod zalog, ali idem pretpostavkom da je to tako ....

u ostalom, neke banke niti ne odobravaju kredite za kupnju nekretnine od članova obitelji ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 15:04   #276
Ma znam da se odobrava za kupnju točno određene nekretnine, ali pretpostavljam da ako ga se odobri za A, da bi se odobrio i za B, a time bi e izbjegao rizik gubitka kapare u slučaju da kupac ne uspije dobiti kredit. Možda bi samo banka u tom slučaju naplatila dva puta trošak obrade ?

A ona potvrda o mogućnosti podizanja kredita u iznosu xxx€, postoji li još to?
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 22:06   #277
potvrda postoji, ali ne obvezuje banku da mora odobriti kredit. s druge strane ovo sa fiktivnim ugovorom, prvo bi platila procjenu za fiktivni kredit,izgubila mjesec dana dok se kredit odobri, a onda procjena novog i opet mjesec dana. preporuka, kad nađeš stan koji ti se sviđa, prije potpisivanja ugovora s vlasničkim u banku da se provjeri da li je s nekrentninom sve ok. što u slučaju da po fiktivnom prođe, a po pravom ne prođe jer nekretnina iz nekog razloga ne bude zadovoljila kao instrument osiguranja??? potrošila novac, vrijeme ni za što
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 23:29   #278
Quote:
damir1976 kaže: Pogledaj post
Bok svima
zanima me da li kreditnu sposobnost podizu i putni troskovi(putni troskovi su mi prikazani na platnoj listi i idu na tekući račun) i da li se to računa (putni troskovi) i za kreditne kartice ili ne?
Hvala
Naravno,ali samo u jednoj banci,koliko ja znam
NENSI25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 08:59   #279
Bok
ako moze naziv te banke posalji na private message
Hvala
damir1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 10:49   #280
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
HPB se vjerojatno drži zakonskog minimuma - 1/3 plaće, dok ZABA određuje kreditnu sposobnost kao razliku plaće i egzistencijalnog minimuma (ili tako nešto) koji je donedavno bio oko 2400 kn, tako da bi, mojoj procjeni, tvoja rata kod njih mogla biti kakvih 4000-4500kn - druga je stvar usuđuješ li se dugoročno operetiti u takvom postotku.

Za 75000€ uz kamatu 8% (ne znam kolika je sad, a još manje kolika će biti) na 20 g ispala bi rata 627€ (oko 4650kn), a na 25 godina 579€ (4300kn).
Evo update.. Bila u PBZ na razgovoru - mogli bismo dići kredit s max ratom preko 600€..
Za kredit od 85.000€, mjesečna rata 507 €. Kamatna stopa je u ovom trenu malo manja od 6% za mene i muža jer oboje primamo plaću preko njih i imamo onaj paket inovacija..

a sad, kakva će situacija biti do proljeća i kamo će euro, tko zna
__________________
I'm sensitive and I'd like to stay that way
sensitive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:01.