Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2011., 17:32   #1
Hrvatski zavod za zapošljavanje - poticaji za samozapošljavanje

Prije nego li mi netko kaže da idem na HZZ i pitam - bila sam! Teta koju sam prekinula u lakiranju noktiju me poslala doma i rekla mi da nema pojma o čemu ja pričam...
Prije nekih mjesec dana sam naišla na članak o poticajima za samozapošljavanje; otvaranje obrta i slično, pri čemu su poticaji dosta visoki, zavisno od stručne spreme..mislim da je bilo za SSS nekih 29.000 kn....Sredstva su nepovratna, pod uvjetom da se taj obrt drži otvorenim najmanje godinu dana. To je sve što sam doznala.
Ima li netko od vas da možda zna nešto više i da na svom područnom Hzz-u ima tetu koja i radi nešto drugo osim lakiranja noktiju????
FIOLINA is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 22:05   #2
Quote:
FIOLINA kaže: Pogledaj post
Prije nego li mi netko kaže da idem na HZZ i pitam - bila sam! Teta koju sam prekinula u lakiranju noktiju me poslala doma i rekla mi da nema pojma o čemu ja pričam...
Prije nekih mjesec dana sam naišla na članak o poticajima za samozapošljavanje; otvaranje obrta i slično, pri čemu su poticaji dosta visoki, zavisno od stručne spreme..mislim da je bilo za SSS nekih 29.000 kn....Sredstva su nepovratna, pod uvjetom da se taj obrt drži otvorenim najmanje godinu dana. To je sve što sam doznala.
Ima li netko od vas da možda zna nešto više i da na svom područnom Hzz-u ima tetu koja i radi nešto drugo osim lakiranja noktiju????
oooo moja je danas zabezeknuto se u mene zagledala kad sam ju pitala dali su stvarno tečajevi za prekvalifikacije otkazani
gogica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 01:29   #3
Quote:
FIOLINA kaže: Pogledaj post
Ima li netko od vas da možda zna nešto više i da na svom područnom Hzz-u ima tetu koja i radi nešto drugo osim lakiranja noktiju????
Imaš na netu sve info. Na stranicama HZZ pod mjerama, pa pogledaj u koju skupinu pripadaš.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 16:07   #4
evo što sam ja saznala kad sam htjela iskoristiti poticaje:
-prije otvaranja obrta dobro se informirati jer koliko se sjećam moraš ugovor potpisati prije otvaranja ili imati registriran obrt ali bez početka datuma djelatnosti
-poticaji se isplaćuju jednokratno uz uvjet koji si navela i da ne smiješ propustiti uplatiti ni jedan mjesec doprinose i plaću jer onda vraćaš novce nazad
-moraš biti zaposlena u obrtu, dakle primati plaću, a ne biti vlasnik samo i financirati se iz dohotka
-pišeš kratki poslovni plan koji podnosiš u zavod i na temelju toga ti oni odobravaju novce...
to je što se sjećam )
i da, dobro si stavi sve na papir jer ti novci i nisu baš nešto puno kako zvuči...kad si platiš doprinose i porez na plaću za tu godinu otprilike si na nuli sa tim, tako da ako nisi sigurna da ćeš uspjeti financirati sebe i troškove obrta prvu godinu možeš se naći u gabuli da moraš vratiti novce.
sretno!!!! )
maja_00100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 17:12   #5
Quote:
gogica6 kaže: Pogledaj post
oooo moja je danas zabezeknuto se u mene zagledala kad sam ju pitala dali su stvarno tečajevi za prekvalifikacije otkazani
Pa kaj ti je rekla na kraju? Ako ne zna ona, moze pitat nekog ko zna.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 19:01   #6
Quote:
FIOLINA kaže: Pogledaj post
Prije nego li mi netko kaže da idem na HZZ i pitam - bila sam! Teta koju sam prekinula u lakiranju noktiju me poslala doma i rekla mi da nema pojma o čemu ja pričam...
Prije nekih mjesec dana sam naišla na članak o poticajima za samozapošljavanje; otvaranje obrta i slično, pri čemu su poticaji dosta visoki, zavisno od stručne spreme..mislim da je bilo za SSS nekih 29.000 kn....Sredstva su nepovratna, pod uvjetom da se taj obrt drži otvorenim najmanje godinu dana. To je sve što sam doznala.
Ima li netko od vas da možda zna nešto više i da na svom područnom Hzz-u ima tetu koja i radi nešto drugo osim lakiranja noktiju????
Evo iz prve ruke,pošto je meni poticaj odobren,čekam isplatu.
1.Trebaš biti najmanje godinu dana prije toga prijavljena na burzi
2.Odlučiti kakvu firmu ili obrt bi otvorila
3.Izraditi poslovni plan(detaljan opis čime češ se baviti,čime si se do sada bavila,da li imaš ulog ili drugu vrstu dodatnog financiranja,da li posjeduješ strojeve,alate i da to izgleda kao da nije nešto bezazleno,već da imaš potencijala za uspjeh)
4.Zatim prijavljuješ obrt ili firmu,ali bez početka rada.
5.Onda zahtjev,plan rada i zahtjev za otvaranje obrta,firme bez početka rada predaješ u Hzz.
6.Nakon toga oni moraju dati zeleno svjetlo,a kad daju zeleno svjetlo ideš prijaviti početak rada,mirovinsko,zdravstveno i kad dobiš početak rada kod bilježnika moraš ovjeriti bianco zadužnicu kao jamac platac,otvaraš žiro račun,te sve to predaš u Hzz.
7.Kada sve to napraviš tek onda potpisuješ ugovor sa Hzz i čekaš isplatu.
No valja napomenuti da su poticajna sredstva namijenjena plačanju doprinosa,za 1.g.,a trgovačku i ugostiteljsku djelatnost uopće ne primaju u poticaj.Najbolje je otići u Hzz,kod pravnice aktivne politike Hzz-a te se savjetovati o onome što bi radila,da li može proći u poticaj.
Znači ako započinješ nešto raditi dobro razmisli da li imaš dovoljno sredstava da uspiješ,jer oni su se osigurali,da ako ne radiš 1g.i ako nisi u plusu na kraju god. i ako nemaš sve doprinose plačene sve im lijepo moraš vratiti i to sa kamatama.
Usput imam pitanje ako je još netko dobio poticaj koliko je čekao isplatu nakon potpisa ugovora?
__________________
Živi svaki dan kao da je posljednji!
Schrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 04:15   #7
Schrek - Moja poznanica je dobila poticaje u roku od nekoliko dana, ne znam baš točno, ali nije dugo čekala.
Mene to isto zanima, namjeravam otvoriti obrt, ali ja bih rado plaćala paušalno poreze i doprinose.
U protivnom bi mi sva zarada otišla na doprinose i poreze, a i knjigovodstvo je složenije, pa bi i knjigovođu trebala plaćati.
Problem je što osobe koje dobivaju od HZZ-a taj poticaj ne mogu biti paušalisti, tako mi je rečeno, ali ne znam razlog.
Molim te, Schrek, ako imaš više informacija o tome da mi napišeš, jer ne bih htjela niti uzimati poticaje ako bi mi zbog toga bili jako visoki doprinosi i porezi, a pogotovo ako bi odmah morala ući u sustav PDV-a.
Njoj su rekli da mnogi predaju zahtjev za poticaje, ali kad na kraju dobiju ugovor i pročitaju sve uvjete - odustanu.
Voljela bih znati kakvi su to još uvjeti, osim da se mora vratiti sav novac s kamatama ako se zatvori obrt.
MaryMary is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 09:05   #8
Quote:
MaryMary kaže: Pogledaj post
Schrek - Moja poznanica je dobila poticaje u roku od nekoliko dana, ne znam baš točno, ali nije dugo čekala.
Mene to isto zanima, namjeravam otvoriti obrt, ali ja bih rado plaćala paušalno poreze i doprinose.
U protivnom bi mi sva zarada otišla na doprinose i poreze, a i knjigovodstvo je složenije, pa bi i knjigovođu trebala plaćati.
Problem je što osobe koje dobivaju od HZZ-a taj poticaj ne mogu biti paušalisti, tako mi je rečeno, ali ne znam razlog.
Molim te, Schrek, ako imaš više informacija o tome da mi napišeš, jer ne bih htjela niti uzimati poticaje ako bi mi zbog toga bili jako visoki doprinosi i porezi, a pogotovo ako bi odmah morala ući u sustav PDV-a.
Njoj su rekli da mnogi predaju zahtjev za poticaje, ali kad na kraju dobiju ugovor i pročitaju sve uvjete - odustanu.
Voljela bih znati kakvi su to još uvjeti, osim da se mora vratiti sav novac s kamatama ako se zatvori obrt.
Ukratko,ne smiješ biti na bolovanju više od 6 mj.,a ako si do 6 mj.toliko ti produžuju ugovor.Ako je više od 6 mj.vračaš neiskorišten dio novaca,zajedno s kamatama.Vračaš novce i ako prestaneš sa radom,prije isteke god.dana.
Svaka tri mjeseca moraš donositi izvadke iz žiro računa na kojima je vidljivo da je plačeno mirovinsko i zdravstveno,u suprotnom vračaš novac.
Na kraju godine moraš dostaviti dokaz o namjenskom utrošku isplačene potpore,a to je prijava poreza na dohodak s pregledom poslovnih primitaka i izdataka ovjerena na poreznoj upravi.
Trošak rada na teret sufinancirane osobe ne smije biti manji od 50 %ukupnog godišnjeg troška rada za malog poslodavca.
još ako ti inspekcija pronađe neke nepravilnosti isto moraš vratiti novce.
Što se tiče poreza svi obrti koji posluju godišnje do 80000 kn nisu u sustavu PDV-a.
Kada otvoriš obrt na poreznoj reknes da če ti promet biti do 80000 kn ,a onda vodiš računa da barem prve godine nisi u sustavu Pdv-a,a kad mjera poticaja završi ,ako imaš veći promet,dogovoriš plačanje poreza paušalno.
Ako je slobodan obrt trebaš voditi samo knjigu primitaka i izdataka,a to možeš i sama,a doprinose i plaću si ionako moraš plačati svaki mjesec.
Znači na kraju god.plačaš samo porez na dohodak.
__________________
Živi svaki dan kao da je posljednji!
Schrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 18:07   #9
Hvala svima! Pomogli ste!
Inače, na umu imam turistički obrt. Još netko?
FIOLINA is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 13:36   #10
Quote:
Schrek kaže: Pogledaj post
Evo iz prve ruke,pošto je meni poticaj odobren,čekam isplatu.
1.Trebaš biti najmanje godinu dana prije toga prijavljena na burzi


8. Sufinanciranje samozapošljavanja nezaposlenih osoba

Ciljane skupine:
1. Nezaposlene osobe:
najmanje 6 mjeseci u evidenciji nezaposlenih,
bez obzira na radni staž i razinu obrazovanja.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 23:58   #11
jel zna itko dali se poticaji odobravaju za d.o.o. ?
djoomla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 00:08   #12
Inače, poticaji se više ne daju, otprilike je zaustavljeno prije dva tjedna, jedina mjera koja se još provodi je ona za stučno osposobljavanje mladih bez radnog iskustva. Naime, lova je već potrošena za ovu godinu.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 00:39   #13
ma da? meni na burzi rekli da se možemo prijaviti do 11mj. bila prije mjesec dana. uf kakve stare informacije imam

Quote:
jel zna itko dali se poticaji odobravaju za d.o.o. ?
davali su se. ja bi za to tražila, bila tamo, dobila papire za ispunit. al očigledno kasnim. provjerit ću još.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 15:50   #14
je li to informacija koja je provjerena da se ne daju više poticajne mjere???? javite što prije .... ako je... kilnut ću se odmah!!!!
amilet43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 15:47   #15
još uvijek je aktualno, upravo me zvali sa burze
sredstva su potrošena za neke druge stvari, tečajeve i još nekaj, nisam zapamtila, ali za ovo nisu.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 11:24   #16
Da li mi netko može reći iz iskustva koliko se čeka odgovor da li je zahtjev odobren? Ja sam papire predala 29.06. i još čekam odgovor.
__________________
Remember if people talk behind your back, it only means you are two steps ahead
Ivana_2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 16:40   #17
ja sam ga predala oko 15.6 i još ništa mi nisu javili... zvala sam ih i rekli su da su zahtjevi još u obradi.... agrrrrrrrr!! već sam luda da ludja ne mogu biti!!!
amilet43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 16:41   #18
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
još uvijek je aktualno, upravo me zvali sa burze
sredstva su potrošena za neke druge stvari, tečajeve i još nekaj, nisam zapamtila, ali za ovo nisu.
hvala ti!!! makar si mi neku nadu ulila!!!!
amilet43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 11:02   #19
Quote:
amilet43 kaže: Pogledaj post
ja sam ga predala oko 15.6 i još ništa mi nisu javili... zvala sam ih i rekli su da su zahtjevi još u obradi.... agrrrrrrrr!! već sam luda da ludja ne mogu biti!!!
Meni je žena rekla da se odgovor čeka do 30 dana tako da bi tebi trebali uskoro javiti.
Ako te to tješi, i ja sam luuuuda
__________________
Remember if people talk behind your back, it only means you are two steps ahead
Ivana_2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 12:38   #20
klasičan hrvatski cirkus.

meni jučer kažu; ma da, ima poticaja, sve okej, bit će ih i u 10 mjesecu (kad planiram prijaviti to), i bit će novaca jer je predizborna godina, nakon prijave, dva tjedna pare su ti na žiro računu.

a sve mi se nekako čini da je to labavo do jaja nakon što sam vidio ovaj forum.

jel ima još netko iskustava? očigledno da forum.hr ostaje jedini vjerodostojni izvor informacija u ovom balkanskom paprikašu pravnih aktova i procedura
__________________
People prefer safe literature. They don't want to be awake and stir up. It's easier to over sleep their lives.
darrien fawkes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:06.