Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2014., 12:37   #1
Kurdistan

Pokušat ću ukratko reć moje mišljenje o sada vrlo vjerojatno novoj državi.

Iako je većina Kurda nastanjena u Turskoj, stvaranjem (iračkog) Kurdistana Turska bi ih na neki način dugoročno zadužila, osigurala bi unutrašnji mir, a dobila bi stabilno i sigurno susjedstvo. Energetski bi također profitirala od takvog razvoja događaja.

U susjedstvu, Izrael bi također dobio jednog 'mirnog' susjeda, a vjerujem da bi većina sunitskih država ipak bila za Kurdistan.

Naravno, raspad (umjetne doduše) velike države Irak jest na neki način gubitak za okolne sunite (pogotovo jer bi došlo i do približavanja iračkih i iranskih šijita), ali realnost je takva da Irak nema temelja ni budućnosti.

Same kurde osobno sipatiziram i ubrajam ih među normalne muslimane (skup s turcima ili bošnjacima). Znam za Saladina, KKP, i nešto o relativno mirnom i stabilnom te ekonomski bujajućem području današnjeg, kurdskog dijela Iraka, a nadam se i buduće države. Oni su ujedno i jedan od najvećih naroda bez države.

Što se tiče odnosa Hrvatske i Kurdistana, vjerujem da bi naši stručnjaci (pogotovo naftni) uz malo pametne diplomacije i podrške mogli sudjelovat u razvoju i izgradnji te države, mislim da je moguća suradnja na obostranu korist.

Što vi mislite o Kurdistanu ?
__________________
Texture like sun

Zadnje uređivanje lettow : 05.07.2014. at 12:44.
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 13:07   #2
Izrael na napravio hrabar korka najavivši priznanje te države, a napredovanjem ISIL-a, vlasti u Bagdadu su odsječene da mogu realno intervenirati protiv toga.
Ostaje samo pitanje Turske
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 13:21   #3
Bilo bi mi drago da kurdi napokon dobiju državu koja im je obećana još 1918 ali se nikad nije uspjela realizirati. Vidim da su pristali da prodaju Izraelu naftu s popustom, dakle zasad rade sve ispravno. Možda će uskoro pjevati "Danke Izrael". U svakom slučaju, držim im fige.
Marina Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 14:54   #4
Nepostojanje kurdske države je, nažalost, još jedna posljedica europske kolonijalne ostavštine. Taj mali komad Kurdistana u Iraku koji bi postao država teško da će riješiti kurdsko pitanje.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 15:03   #5
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
Nepostojanje kurdske države je, nažalost, još jedna posljedica europske kolonijalne ostavštine. Taj mali komad Kurdistana u Iraku koji bi postao država teško da će riješiti kurdsko pitanje.
Bolje išta nego ništa.
Narod bez države je kao da si cijeli život podstanar
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 15:31   #6
.


Što mislim o potencijalnom Kurdistanu ?

Mislim da je to možda potencijalni biblijski Medes...



.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 15:38   #7
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
Nepostojanje kurdske države je, nažalost, još jedna posljedica europske kolonijalne ostavštine. Taj mali komad Kurdistana u Iraku koji bi postao država teško da će riješiti kurdsko pitanje.
Ipak moraju da stvore prvo svoj "Kurdski Piemont", koji će da ojača i omogući vremenom "Ujedinjenje Kurdistana".

Ne može sve odjednom, ali ovo će biti prvi veliki korak. A za dalje treba raditi, pa makar i za 100 godina ostvarili svoj san o Slobodnom Ujedinjenom Kurdistanu.
ArthurPendragon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 16:07   #8
Podrska za Kurde i nadam se neovisnoj drzavi Kurdistan da sto prije
bude stvorena,a cim je Izrael dao zeleno svjetlo za to znaci da su upitanju
vjerojatno samo mjeseci preostali do toga

Kurdi to zasluzuju i jedni su od rijetkih na bliskom istoku koji su
normalni i koji su za napredak

Tu je i sirijski Kurdistan koji ce imati sigurno barem autonomiju a u buducnosti
bi se mogao i spojiti sa irackim Kurdistanom
balkanunited is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 16:18   #9
Može biti da mi prešutno podržavamo neovisnost Kurdistana

Quote:
Sredinom travnja i svibnja, u dvije pošiljke za Irak je prevezeno 30 tona pištolja HS Produkt i jurišnih pušaka VHS, doznaje Defender.hr. Oružje je poslano za potrebe iračkog ministarstva unutarnjih poslova kao i za potrebe Regionalne vlade Kurdistana.
link
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 16:39   #10
Kurdi su iranski narod, ništa manje nego što su to iranski narodi u današnjem Iranu ili izvan njega. Kao takav se promatraju (i priznaju) i u Iranu. S nacionalističke strane dakle, vjerujem da imaju i određeni paniranski osjećaj. Ne zaboravimo da je jedna od glavnih kurdskih snaga u Turskoj tradicionalno Radnička partija Kurdistana, dakle ljevičarska, sekularna, nacionalna organizacija.
No uglavnom su suniti, čak i oni na zapadu Irana, pa neće imati simpatije prema šijitskoj Islamskoj republici Iran.
Ne znam, kod pitanja nekakve kurdske države obzirom na cijelo područje nastanjeno Kurdima vjerojatno će prevagnuti onaj identitet koji se do kraja bude među njima razvio, pa će se ta država stvoriti, ili neće.
Osobno, s iskustvom hrvatske povijesti, imam simpatije prema jedinstvenom Kurdistanu, od odgovarajućih dijelova Turske, Sirije, Iraka i Irana. Ali nisam toliki poznavalac možebitnih raznih kurdskih identiteta da bih o tome argumentirano govorio.
K tome, bojim se da će strana uplitanja Kurdima uvelike zagorčati stvaranje bilo kakve države. Već je počelo, evo, baš se Izrael sad našao ponukanim pozdraviti stvaranje kurdske države! Kakve to posebne povijesne, kulturne, vjerske, nacionalne, suosjećajno-ljudske itd. veze ima Izrael s Kurdima?
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 20:51   #11
tema je ok, vrlo aktualna.
al obzirom da se radi o 4 države u kojima žive, a od kojih svaka ima svoju zasebnu temu, preklapanje.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 21:15   #12
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
tema je ok, vrlo aktualna.
al obzirom da se radi o 4 države u kojima žive, a od kojih svaka ima svoju zasebnu temu, preklapanje.
U Siriji i Iraku već de facto imaju samostalnost
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 21:30   #13
Quote:
Same kurde osobno sipatiziram i ubrajam ih među normalne muslimane (skup s turcima ili bošnjacima). Znam za Saladina, KKP, i nešto o relativno mirnom i stabilnom te ekonomski bujajućem području današnjeg, kurdskog dijela Iraka, a nadam se i buduće države. Oni su ujedno i jedan od najvećih naroda bez države.
Što li sad to normalni muslimani znači
Pa oni sami su dosta vjerski podijeljeni, da ne ka'en i sektaški.

I ovo drugo, o najvećem narodu bez države, odnosno jednom od najvećih. Njih ima nekih 30ak milijuna (mislim da je to najveća procjena), a npr. u samo Indiji ima na nekoliko višestruko brojnijih naroda kojima ne treba nacionalna država, već funkcioniraju u višenacionalnim sredinama.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 22:01   #14
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
U Siriji i Iraku već de facto imaju samostalnost
de facto, da.
de jure, ne.
a hoće li dobit državu ponajmanje ovisi o njima.

o iraqu to više ne ovisi. niti o siriji (za prve i druge sad odlučuje teheran).
al ovisi o turskoj, iranu, sa, donekle o njemačkoj i francuskoj, te engleskoj. te donekle o rusiji.
us, naravno, mora dât blagoslov.

pa se vraćamo na već postojeće i aktualne teme. zato smatram da je ovo preklapanje.

toliko od mene ovdje.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 01:35   #15
navodno će ovih dana početi proces referenduma Kurda u Iraku o samostalnosti
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 10:35   #16
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
navodno će ovih dana početi proces referenduma Kurda u Iraku o samostalnosti
Bilo bi mi drago da je istina, ali imaš link?
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 11:33   #17
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Bilo bi mi drago da je istina, ali imaš link?
pročitao u jutarnjem jučer ili prekjučer
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 11:54   #18
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
pročitao u jutarnjem jučer ili prekjučer
e jebiga onda ništa
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 12:06   #19
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Bilo bi mi drago da je istina, ali imaš link?
barzani izjavio prije par dana: ref. u nadolazećim mjesecima (ne danima).

Iraq Kurdistan independence referendum planned
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 12:12   #20
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
barzani izjavio prije par dana: ref. u nadolazećim mjesecima (ne danima).

Iraq Kurdistan independence referendum planned
Iako mi nije drago što Amerikancima i Izraelcima to ide u korist, valja priznati da su Kurdi zaista zaslužili da imaju svoju državu. Nadam se da će baš oni biti ti koji će pokazati dobru lekciju ISIL-ovim islamofašistima.
Crveni ratnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:52.