Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2017., 16:06   #101
Čuo sam za sličan slučaj (ne znam da li je istinit), samo što nije bila riječ o banci već podstanarima. Znam, većina bi to riješila van zakona, ali najmodavac je htio to riješiti pravnim putem pa je nastala zavrzlama.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 16:13   #102
Podstanari,da...tu moze doci do zavrzlame

Ali banka bez ikakva problema u najkracem roku ishodi sudskim putem deloziranje

Pitaj naseg bivseg kandidata za predsjednika g.V. Sincica i Zivi zid:klap:
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 08:07   #103
da, bas je zabavno to pravo u hrvata
ukljucujuci i argumentaciju samohranih majki "casni sude, ja sam se pojebala s nepoznatim i bez zastite i sad bih na racun toga trebala imati mnoga prava i povlastice"
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 21:07   #104
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Krivo, bez kredita se u današnjem svijetu ne može funkcionirati. Budala je onaj tko misli drugačije, i obična kreditna kartica je zapravo vrsta kredita...



Opet netočno, lupetaš gluposti, argumentiraj ih izračunima ili prestani lupetati floskule....



Pa nisu kamate kod nas toliko loše, uz malo kopanja, dobit ćeš fiksnih 5%, što nije europskih 2,5, ali nije ni tako loše... Jer će i tih europskih2,5 uskoro kad Euribor poraste postat 3,5 ili 4, a lako moguće i 5...



Dizanje kredita koji je razuman, i sumanuto zaduživanje su dva različita pojma...



Kojem kretenu je sramota zivjeti u iznajmljenom stanu? I nije upola jeftinije, ni blizu, za najam od 300-350 Eura, kredit za kupnju istog stoji 400-450...



Mobilnost je super stvar, kad imap 20 godina, i nemaš obitelji. Pitaj obiteljsku prijeteljicu kako joj se svidja omobilnost. Nakon 30 godina u podstanarstvu, napokon je kupila stan, do sada se selila 17 puta (slovima, sedamnaest) samohrana majka... prekrasno nešto...



Nope, krivo... nemam kredit, zapravo imam, zanemariv... i imam vise nekretnina, i uskoro cu kupiti jos jednu, na kredit, mada mogu i za kes, al mi se kredit bas svidja kao ideja...

Ako ti i dalje nije jasno o cemu govorim, uzmi croaticus vulgarisa, srednjoskolsko obrazovanje, prosjecna placam zavrsio skolu, ipoceo raditi... treba mu cca 5 godina da skupi 20 000 Eura (po 2500 kuna mjesecno, iz place) za 70K moze kupiti sasvim fini dvosobni stan, to je kredit od 300 eura mjesecno (50K na 20 godina) koji je jednak ili manji od placanja najma za isti, i stan je njegov nakon 20 godina... Ako je poceo raditi s 18, to moze s 23... ili 25 ili 27, najkasnije... I na miru je... A ti i dalje trubi kako se niti jedan kredit ne isplati, i placaj najam 20 godina dok ne ''skupis'' dovoljno za kupnju stana u gotovini, i nadaj se da stanovi u tih 20 godina nece poskupjeti, kao niti da novac koji si ustedio nece devalvirati...
Lijepi moj, današnji prosječni hrvat vulgaris sa svojom prosječnom plaćom, sezonskim poslom i snovima o ugovoru na stalno može samo sanjati da će u 5 godina uštedjeti 20 000 Eura. Kao drugo, malo tko uopće ima za učešće u kreditu. Treće, za 350 Eura se može naći solidan stan i to dvosobni, za 500 eura možeš bar ovdje u Splitu kupiti stančić od cca 40 kvadrata (jednosobni) na 20 godina. Dakle za razliku do 150 Eura živiš u konfornijem stanu, ostane ti 150 Eura mjesečno za štednju i penziju i slobodan si ko ptica.
Četvrto, obveza vraćanja kredita na rok od 20 i više godina je za ljude koji znaju da istog mogu vratiti, nije za očajne i one koji pod svaku cijenu moraju negdje živjeti a zacrtali su da to mora biti njihov stan (tragično neće biti do zadnje otplaćene rate). Dakle da zaključim, ja imam nekretninu koja nešto vrijedi i boli me racku da dignem kredit jer imam zaleđe, ti također, i lako je nama puhati u frulu i imati neku svoju računicu da se kredit isplati....onaj tko to nema neka se makne od kredita..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 21:19   #105
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Nije na najmodavcu da ti farba stan svakih par godina, dobio si ga cistog, izvoli ga odrzavati. Rentam stan vec 8 godina, jednom je krepao bojler, dobili su novi, sad ce dobit novu stolariju, jer ide ova energetska obnova, pa je 60% subvencije, sve drugo ide iz pricuve...

BTW. Okaci si zakone u hrvatskoj macku o rep.
Al da ti EU ne financira zatvore sve bi te puno bilo briga što zatvori klapaju, pušu, raspadaju se i što se režije plaćaju duplo više nego što bi trebale, ionako ih plaća najmoprimac...
Jesi pomislio da kvalitetan stan znači i skuplji najam, i više love u džep.. pa se i kredit prije isplati...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 10:50   #106
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Lijepi moj, današnji prosječni hrvat vulgaris sa svojom prosječnom plaćom, sezonskim poslom i snovima o ugovoru na stalno može samo sanjati da će u 5 godina uštedjeti 20 000 Eura.
Prosjecna hrvatska placa iznosi 5686 kuna. da bi ustedio 20 000 eura u 5 godina, znaci da svaki mjesec sa strane mora staviti cca 2500 kuna, odnosno ostaje ti 3000 kuna za zivot. To je itekako izvedivo ako zivis s roditeljima. a s dvadeset i kusur je to kod nas potpuno uobicajeno. Sve i da ne zive s roditeljima, i da su u najmu, ako ih je dvoje, itekako se da toliko ustedjeti.

Sto se sezonaca tice, i tako nemaju stalni posao, niti su kreditno sposobni, pa su za ovu raspravu potpuno nebitni.

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Kao drugo, malo tko uopće ima za učešće u kreditu.
Bez barem 10% ucesca kredit tesko da ces i dobiti. Ali cinjenica da ljudi pokusavaju dignuti kredit bez da imaju 20 ili 30 posto ucesca je samo jos dokaz u prilog koliko su financijski neozbiljni, da ne kazem nesposobni...

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Treće, za 350 Eura se može naći solidan stan i to dvosobni, za 500 eura možeš bar ovdje u Splitu kupiti stančić od cca 40 kvadrata (jednosobni) na 20 godina.
A tko te tjera kupovati stan u Splitu? Split jeste nenormalan po pitanju cijena nekretnina, ali moze se zivjeti i u Kastelima, i u Dugopolju, a da si opet u ''Splitu''... Mislim nebitno, primjera radi, u Rijeci se vrlo pristojan dvosobni stan moze kupiti za 70 000 Eura... bez ikakvih problema, za 80 biras sto ces...

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Dakle za razliku do 150 Eura živiš u konfornijem stanu, ostane ti 150 Eura mjesečno za štednju i penziju i slobodan si ko ptica.
Super, sa 150 eura stednje mjesecno, si za 30 godina usparao 54 000 Eura, uvecano za kamatu, umanjeno za inflaciju. Slobodna procjena je da ce tih 54 000 Eura vrijediti bitno manje nego danas. Ali evo, pravimo se da si pametno ulagao, i da tih 54 000 Eura vrijede za 30 godina jednako kao sto vrijede danas. Prosjecna penzija danas iznosi 2.245 kuna, odnosno okruglo 300 eura. Evo, ti si ziviot 30 godina u podstanarima, stedio za penziju, bio slobodan kao ptica, i evo, dosao i taj dan. U penziji si. Nastavljas zivjeti u tom istom stanu. Troskovi su ti, 350 Eura stan, 150 Eura rezije, 300 Eura za hranu (I to ako se stisnes samo tako). Auta nemas, jer si ga ne mozes priustiti, kao sto nemas ni za ljetovanja, kulturu, garderobu, u biti nista. Golo prezivljavanje. Od penzije do minimalnih troskova ti fali 500 eura,u najboljem slucaju imas 9 godina dok ne potrosis sve zalihe para. Sto onda?

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Četvrto, obveza vraćanja kredita na rok od 20 i više godina je za ljude koji znaju da istog mogu vratiti, nije za očajne i one koji pod svaku cijenu moraju negdje živjeti a zacrtali su da to mora biti njihov stan (tragično neće biti do zadnje otplaćene rate).
Kredit od 20 godina je krajnji rok isplativosti uz kamate koje mi imamo, 30 godina je potpuno suludo s kamatama koje mi imamo, i nenormalno.. I stan je njihov od prve otplacene rate, do zadnje banka ima teret na isti.

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Dakle da zaključim, ja imam nekretninu koja nešto vrijedi i boli me racku da dignem kredit jer imam zaleđe, ti također, i lako je nama puhati u frulu i imati neku svoju računicu da se kredit isplati....onaj tko to nema neka se makne od kredita..
Kako si stekao svoju nekretninu koja nesto vrijedi, ako si sve sto imas zaradio sa svojim prsticima, i kako si to ucinio? Kupio gotovinom? Kako? Ja sam svoj rijesio kreditom, koji je eto, u 7 godina skoro pa isplacen, ostao kikiriki... Drugi otplacuje sam sebe, a uskoro ce stici jos jedan... Na isti taj nacin...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 10:56   #107
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Al da ti EU ne financira zatvore sve bi te puno bilo briga što zatvori klapaju, pušu, raspadaju se i što se režije plaćaju duplo više nego što bi trebale, ionako ih plaća najmoprimac...

Tocno, ne bi me puno bilo briga, pod uvjetom da je stan pogodan za zivot. A jest. Da se razumijemo, postojeca stolarije nije u bajnom stanu, ali je sasvim prihvatljiva. I kad EU velikodusno subvencionira 60%, bio bih lud ne iskoristiti. Iz pricuve ce se rijesiti fasata, umjesto 2500 Eura izmjene stolarije, platiti cu 1000, i stan znacajno dobio na vrijednosti.

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Jesi pomislio da kvalitetan stan znači i skuplji najam, i više love u džep.. pa se i kredit prije isplati...
Jesam, i jednostavno se ne isplati. Trenutno se prazan bez najmestaja renta za 300 Eura (60 kvadrata), da se bas idem natezati, mozda bih uspio dignuti cijenu za jos 50 Eura, ali nije mi u interesu. Postojeci najmoprimci su tu vec 6 godina, sjajni ljudi, nikakvih problema s njima, i ne bih ga rentao nikome drugome za 50 Eura vecu cijenu. Da ga idem sredjivati skroz, mogao bih sigurno dobiti tih 50 Eura... I povrat ulaganja bi bio barem 10 godina, dakle, besmisleno s financijske strane. S one druge, postoje'i najmoprimci su bili vrlo zadovoljni da ce dobiti novu fasadu i stolariju, bez ikakvog dizanja cijene, i njima dobro na duge staze biti tu gdje jesu, meni takodjer... Cudno smo mi trziste, ljudi za nebulozna groblja traze 250 Eura, kamo ja ne bih psa pustio da zivi, a da bi dobio 400 Eura za stan od 60 kvadrata, moras u njega ulupati brdo love, i imati usper lokaciju. Dakle opet nema smisla... Trziste je takvo kakvo je, i nastojis se prilagoditi...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 19:01   #108
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Prosjecna hrvatska placa iznosi 5686 kuna. da bi ustedio 20 000 eura u 5 godina, znaci da svaki mjesec sa strane mora staviti cca 2500 kuna, odnosno ostaje ti 3000 kuna za zivot. To je itekako izvedivo ako zivis s roditeljima. a s dvadeset i kusur je to kod nas potpuno uobicajeno. Sve i da ne zive s roditeljima, i da su u najmu, ako ih je dvoje, itekako se da toliko ustedjeti.


Super, sa 150 eura stednje mjesecno, si za 30 godina usparao 54 000 Eura, uvecano za kamatu, umanjeno za inflaciju. Slobodna procjena je da ce tih 54 000 Eura vrijediti bitno manje nego danas. Ali evo, pravimo se da si pametno ulagao, i da tih 54 000 Eura vrijede za 30 godina jednako kao sto vrijede danas. Prosjecna penzija danas iznosi 2.245 kuna, odnosno okruglo 300 eura. Evo, ti si ziviot 30 godina u podstanarima, stedio za penziju, bio slobodan kao ptica, i evo, dosao i taj dan. U penziji si. Nastavljas zivjeti u tom istom stanu. Troskovi su ti, 350 Eura stan, 150 Eura rezije, 300 Eura za hranu (I to ako se stisnes samo tako). Auta nemas, jer si ga ne mozes priustiti, kao sto nemas ni za ljetovanja, kulturu, garderobu, u biti nista. Golo prezivljavanje. Od penzije do minimalnih troskova ti fali 500 eura,u najboljem slucaju imas 9 godina dok ne potrosis sve

Kako si stekao svoju nekretninu koja nesto vrijedi, ako si sve sto imas zaradio sa svojim prsticima, i kako si to ucinio? Kupio gotovinom? Kako? Ja sam svoj rijesio kreditom, koji je eto, u 7 godina skoro pa isplacen, ostao kikiriki... Drugi otplacuje sam sebe, a uskoro ce stici jos jedan... Na isti taj nacin...
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Tocno, ne bi me puno bilo briga, pod uvjetom da je stan pogodan za zivot. A jest. Da se razumijemo, postojeca stolarije nije u bajnom stanu, ali je sasvim prihvatljiva. I kad EU velikodusno subvencionira 60%, bio bih lud ne iskoristiti. Iz pricuve ce se rijesiti fasata, umjesto 2500 Eura izmjene stolarije, platiti cu 1000, i stan znacajno dobio na vrijednosti.



Jesam, i jednostavno se ne isplati. Trenutno se prazan bez najmestaja renta za 300 Eura (60 kvadrata), da se bas idem natezati, mozda bih uspio dignuti cijenu za jos 50 Eura, ali nije mi u interesu. Postojeci najmoprimci su tu vec 6 godina, sjajni ljudi, nikakvih problema s njima, i ne bih ga rentao nikome drugome za 50 Eura vecu cijenu. Da ga idem sredjivati skroz, mogao bih sigurno dobiti tih 50 Eura... I povrat ulaganja bi bio barem 10 godina, dakle, besmisleno s financijske strane. S one druge, postoje'i najmoprimci su bili vrlo zadovoljni da ce dobiti novu fasadu i stolariju, bez ikakvog dizanja cijene, i njima dobro na duge staze biti tu gdje jesu, meni takodjer... Cudno smo mi trziste, ljudi za nebulozna groblja traze 250 Eura, kamo ja ne bih psa pustio da zivi, a da bi dobio 400 Eura za stan od 60 kvadrata, moras u njega ulupati brdo love, i imati usper lokaciju. Dakle opet nema smisla... Trziste je takvo kakvo je, i nastojis se prilagoditi...
Ti sa 3000kn možeš preživjeti mjesec, od čega živiš, od krompira? Pa hrana ti je bar 150 eura mjesečno, prijevoz 1000kuna, režije 1000kn a da nisi kavu popio, marendao niti uložio u garderobu, automobil, dodatne troškove.

Ne slažem se sa tvojom životnom koncepcijom. Ja sam krenuo u izgradnju vlastite nekretnine, i rješit ću je za 500 ojra po metru kvadratnom, da kupujem stan trebalo bi mi bar 4 puta više para po kvadratu plus kamate, dakle 7,8 puta više novca što je van svake pameti. I dalje držim da samo na razlici između najma i kredita, i pametnim ulaganjem možeš život živjeti neopterećeno i u starosti se i dalje snaći, dakle recimo 1500kn mjesečno, godišnje 18000kn, na trideset godina to iznosi pola milje kuna plus kamate, pričamo dakle o preko 100 000 eura minimalno. Neku penziju ćeš imati, zajedno sa ušteđevinom i kamatama dovoljno je da si rješiš neki starački dom ili si kupiš neku jeftinu nekretninu u predgrađu (ne putuješ toliko, važno da je dućan i bolnica blizu). Meni se koncept uzimanja doživotnog kredita čini nenormalan i takvim ga držim.

Opet što se tiče stanova u Rijeci i Splitu, Split je turistički grad i ovdje možeš stan iznajmiti, dakle kupovina stanova za život je promašena koncepcija. Radije si kupi neko jeftino zemljište na kredit, imaš ih već za 35-40t eura u predgrađu sa pogledom na more, pogle savršeno: http://www.njuskalo.hr/nekretnine/ka...oglas-16159819
podigneš si neku prizemnicu bar od 60 kvadrata što dođe cca još 30t eura i za 65 000 imaš nekretninu koja vrijedi bar 50% više, energetski učinkovitu, na lijepom položaju, i usput se zabavljaš unoseći svoje ideje u izgradnju i opremanje iste.

Tvoj koncept najma stana mi je iskreno nejasan, velika je razlika u režijama između obnovljene i stare nekretnine, štediš na njima, i uz malo uloženog rada s malo bolje, laminata i par kvadrata novih pločica možeš ušminkati stan do neprepoznatljivosti, staviš klimu od 3000kn i imaš uštede od 500 kuna mjesečno samo na grijanju (isplata u godinu dana samo na razlici u troškovima) i to jako brzo vratiti samo kroz nekoliko godina razlike u cijeni najma. Šupe koje se iznajmljuju a u koje nitko nije ulagao desetljećima ne bih uzimao da mi ih netko iznajmljuje besplatno, sreća pa ima budala, odnosno užasno lijenih vlasnika koje nije sramota šupu staviti u oglasnik...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 21:55   #109
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Ti sa 3000kn možeš preživjeti mjesec, od čega živiš, od krompira? Pa hrana ti je bar 150 eura mjesečno, prijevoz 1000kuna, režije 1000kn a da nisi kavu popio, marendao niti uložio u garderobu, automobil, dodatne troškove.
Ne, treba mi u prosjeku jedno sedam do osam puta toliko. Ali kada je trebalo preživljavao sam i 3000, kao što to čini jako, jako puno ljudi. Činjenično stanje je, ako imaš svoju nekretninu, i imaš 3000 kuna mjesečno primanja, nećeš biti ni beskućnik, ni gladan, ni žedan. Da će ti biti lako, neće! Al eto, ako te dopadne worst case scenario, opet je OK...

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Ne slažem se sa tvojom životnom koncepcijom.
I to je sasvim OK... Moja životna koncepcija je moja, zašto bi bila i tvoja?

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Ja sam krenuo u izgradnju vlastite nekretnine,
Ček, ne kužim? Kamo sada živiš? U iznajmljenom stanu? Prvo si napisao da si sve što imaš zaradio svojim rukama, pa si napisao ''lako tebi, ti imaš nekretninu'', i sad pišeš da tek radiš svoju nekretninu? Ne kontam?

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
...i rješit ću je za 500 ojra po metru kvadratnom, da kupujem stan trebalo bi mi bar 4 puta više para po kvadratu plus kamate, dakle 7,8 puta više novca što je van svake pameti...

...podigneš si neku prizemnicu bar od 60 kvadrata što dođe cca još 30t eura...

SUper si ti to zamislio, samo ne znam tko ti je radio racunicu. Cijena izgradnje od 500 Eura mjesecno je moguce ako radis kucu od 400 kvadrata bruto, za kucicu od 60 kvadrata, nema teoretske sanse... Ako se ne slazes samnom, uklopi sljedece (pokusao sam scale downati na manju kucu)...

Papiri i davanja (vodne naknade i pizde materine) - 7000
Projektna dokumentacija - 1500 Eura
Krov - 10 000 Eura
Fasadas - 7000 Eura
Struja (spajanje, instalacije, zakup snage) 4000 Eura
Voda 1500 eura
Centralno grijanje - 5000
Stolarija - 4000 Eura
...

Eto te na 40 000 Eura, a sve ti je ovo u kalkulaciji bez da si lopatu zabio u zemlju, bez grubih radova, bez icega... Hoces dalje, imitacija kovane ograde oko parcele od 500 kvadrata ti je 10 000 Eura, upola manje ako ides na zeljeznu klasicnu, i to visine od pola metra, dakle treba ti jos bar 2-3 tisuce eura za zidic... Pa okolis, koji je lako zanemariti, a kosta kao svetog petra kajgana, hoces tlakavac, hoces kamen, sve kosta.. .Cak i obicna trava, ako ces postaviti rasprskivace da ne gledas spaljenu zemlju po ljeti ti je dobrih 1000 eura na 100 kvadrata, a jos sam malo i rekao...

NA koncu, i ''60 kvadrata'' koje si bnaveo za primjer, je 60 kvadrata brutto, neto je to 48, debelo premalo za samostojecu kucicu koja ima smisla. Za to ti treba barem 9*10 metara, odnosno 90 bruto kvadrata sto ti daje 72 kvadrata korisne povrsine i fini i komforni dvosobni stan... Dodaj na to cijenu terena, i budi realan, kucica od 80 kvadrata neto s uredjenom okucnicom te izlazi cca 150 000 Eura...


Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
I dalje držim da samo na razlici između najma i kredita, i pametnim ulaganjem možeš život živjeti neopterećeno i u starosti se i dalje snaći, dakle recimo 1500kn mjesečno, godišnje 18000kn, na trideset godina to iznosi pola milje kuna plus kamate, pričamo dakle o preko 100 000 eura minimalno. Neku penziju ćeš imati, zajedno sa ušteđevinom i kamatama dovoljno je da si rješiš neki starački dom ili si kupiš neku jeftinu nekretninu u predgrađu (ne putuješ toliko, važno da je dućan i bolnica blizu). Meni se koncept uzimanja doživotnog kredita čini nenormalan i takvim ga držim.
Zasto onda uopce gradis svoju nekretninu? Zar ti nije bolje biti u najmu, i slobodan si kao ptica, zivis u centru splita i jebe ti se. Pare koje bi spiskao na gradnju pametno ulozi, skupis si za staracki dom i bas te briga?

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Opet što se tiče stanova u Rijeci i Splitu, Split je turistički grad i ovdje možeš stan iznajmiti, dakle kupovina stanova za život je promašena koncepcija.
Split je propali industrijski grad (isto kao i Rijeka) sa atraktivnom starom jezgrom. Tko ima stan u centru, palaci i u blizini rive, jos se moze nadati da ce od rentanja stana zivjeti. Tko nema, nek lovi Ultru, i to je vise manje to... Onaj tko misli da ce mu turisti puniti 90 dana godisnje stan na osmom katu na Pujankama je u poprilicnoj zabludi...


Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Tvoj koncept najma stana mi je iskreno nejasan,
Sta ti je tu nejasno, das 20 tisuca eura, dignes jos 50-60 kredita, rata kredita je u potpunosti pokrivena najmom, za 20 godina je stan sam sebe otplatio... Sta tu ima bit nejasno?

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
velika je razlika u režijama između obnovljene i stare nekretnine, štediš na njima, i uz malo uloženog rada s malo bolje, laminata i par kvadrata novih pločica možeš ušminkati stan do neprepoznatljivosti, staviš klimu od 3000kn i imaš uštede od 500 kuna mjesečno samo na grijanju (isplata u godinu dana samo na razlici u troškovima) i to jako brzo vratiti samo kroz nekoliko godina razlike u cijeni najma. Šupe koje se iznajmljuju a u koje nitko nije ulagao desetljećima ne bih uzimao da mi ih netko iznajmljuje besplatno, sreća pa ima budala, odnosno užasno lijenih vlasnika koje nije sramota šupu staviti u oglasnik...
Sta si ti zabrijao? Da rentam staru i vlaznu supu? Rentam uredan i cist stan, zadnje novogradnje iz Jugoslavije, laminat mi ne treba, parket unutra je deset puta kvalitetniji od bilo kojeg laminata. Klima je na zidu od prvog dana? I kakvih 500 kuna ustede na grijanju, mozda za cijelu kucu, ne i stan koji ispod i iznad ima drugi grijani stan i koji ima dva vanjska zida. Kad se to obuce u izolaciju, i kad se promijeni stolarija (koja je i sada prihvatljiva, ali evo EU financira, pa zasno ne iskoristiti) usteda na grijanju ce biti 150 kuna, 200 maks... BTW. Klima sluzi za hladjenje, grijanje na klimu je meni osobno katastrofa...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 23:18   #110
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Ne, treba mi u prosjeku jedno sedam do osam puta toliko. Ali kada je trebalo preživljavao sam i 3000, kao što to čini jako, jako puno ljudi. Činjenično stanje je, ako imaš svoju nekretninu, i imaš 3000 kuna mjesečno primanja, nećeš biti ni beskućnik, ni gladan, ni žedan. Da će ti biti lako, neće! Al eto, ako te dopadne worst case scenario, opet je OK...



I to je sasvim OK... Moja životna koncepcija je moja, zašto bi bila i tvoja?



Ček, ne kužim? Kamo sada živiš? U iznajmljenom stanu? Prvo si napisao da si sve što imaš zaradio svojim rukama, pa si napisao ''lako tebi, ti imaš nekretninu'', i sad pišeš da tek radiš svoju nekretninu? Ne kontam?




SUper si ti to zamislio, samo ne znam tko ti je radio racunicu. Cijena izgradnje od 500 Eura mjesecno je moguce ako radis kucu od 400 kvadrata bruto, za kucicu od 60 kvadrata, nema teoretske sanse... Ako se ne slazes samnom, uklopi sljedece (pokusao sam scale downati na manju kucu)...

Papiri i davanja (vodne naknade i pizde materine) - 7000
Projektna dokumentacija - 1500 Eura
Krov - 10 000 Eura
Fasadas - 7000 Eura
Struja (spajanje, instalacije, zakup snage) 4000 Eura
Voda 1500 eura
Centralno grijanje - 5000
Stolarija - 4000 Eura
...

Eto te na 40 000 Eura, a sve ti je ovo u kalkulaciji bez da si lopatu zabio u zemlju, bez grubih radova, bez icega... Hoces dalje, imitacija kovane ograde oko parcele od 500 kvadrata ti je 10 000 Eura, upola manje ako ides na zeljeznu klasicnu, i to visine od pola metra, dakle treba ti jos bar 2-3 tisuce eura za zidic... Pa okolis, koji je lako zanemariti, a kosta kao svetog petra kajgana, hoces tlakavac, hoces kamen, sve kosta.. .Cak i obicna trava, ako ces postaviti rasprskivace da ne gledas spaljenu zemlju po ljeti ti je dobrih 1000 eura na 100 kvadrata, a jos sam malo i rekao...

NA koncu, i ''60 kvadrata'' koje si bnaveo za primjer, je 60 kvadrata brutto, neto je to 48, debelo premalo za samostojecu kucicu koja ima smisla. Za to ti treba barem 9*10 metara, odnosno 90 bruto kvadrata sto ti daje 72 kvadrata korisne povrsine i fini i komforni dvosobni stan... Dodaj na to cijenu terena, i budi realan, kucica od 80 kvadrata neto s uredjenom okucnicom te izlazi cca 150 000 Eura...


..


Trenutno sam u iznajmljenom stanu, kuća se radi izvana, preostaju unutrašnji radovi i useljenje kroz godinu dana toplo se nadam.
Inače što se tiče izgradnje da vidimo:
Građevinski radovi 40E/m2 bruto po etaži za ruke (temelj košta kao etaža). Materijal plaćaš gotovinom i imaš popust od 15-20% (cement, cigla, žica, beton). Mene je izašlo oko 1000kn po metru kvadratnom bruto površine..
Dakle grubi radovi za 60m2, 8000Eura
Zatvori, PVC, staklo punjeno plinom, 1500kn/m2, za manju kuću 2500Eura
Krov, 60m2, ako radiš sam ( a ja radim jer je to šala mala) 50E/m2, ukupno 3000 Eura
Fasada 3000 Eura (prizemnica)
Struja sa priključkom 3000 Eura (dosta stvari radiš sam)
Voda 1500 Eura
Knauf zidovi 4000 Eura
Estrih 1000 Eura
Žbukanje iznutra 1000 Eura
Podovi 4000 Eura
Sanitarije 2000 Eura
Vrata 1500 Eura
Kuhinja sa aparatima 2500 Eura
Doprinosi općini, ovisno o zoni cca 7000 Eura

Ukupno: 43000 Eura
Bez papira 36000 Eura, dakle oko 600 Eura kvadrat za tu prizemnicu...
Kako, tako da se potrudiš da ti radiš sve što možeš. Mene će izaći ispod 500 Eura kvadrat, davanja državi su bila zanemariva jer je tu već postojao stari objekt koji je uklonjen a išao je u obračun kubikaže...
Okoliš ne računam, jer u okoliš možeš čuda potrošiti ako želiš a možeš i proći extra jeftino opet ako imaš mota sa zidićem, zelenom ogradom i nešto popločavanja.
Idemo dalje grijanje, klima jest za grijanje i najštedljiviji je način grijanja. Nije loša varijanta ni termo peć s punjenjem na jeftinu struju. To što tebi puhanje smeta znači da si kupio premali uređaj koji puše kao blesav da bi postigao ta svoja 3,5 kw.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 01:57   #111
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Sta ti je tu nejasno, das 20 tisuca eura, dignes jos 50-60 kredita, rata kredita je u potpunosti pokrivena najmom, za 20 godina je stan sam sebe otplatio... Sta tu ima bit nejasno?
Meni isto nije jasno. Ja plaćam najam 350 eura. Gledam na njuškalu stanovi slične kvadrature na istoj lokaciji su 120000 eura. Čak i da spustiš cijenu za 20%, ne možeš najmom otplaćivati kredit.

Još u mom slučaju vlasnik plaća porez i pričuvu. Otkad smo mi u stanu kupio je novu veš mašinu i bojler. Ostali aparati i većina namještaja je njegova i za očekivati je da će u 20 godina iznajmljivanja imati još troškova.
kofilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 06:30   #112
Quote:
kofilica kaže: Pogledaj post
Meni isto nije jasno. Ja plaćam najam 350 eura. Gledam na njuškalu stanovi slične kvadrature na istoj lokaciji su 120000 eura. Čak i da spustiš cijenu za 20%, ne možeš najmom otplaćivati kredit.

Još u mom slučaju vlasnik plaća porez i pričuvu. Otkad smo mi u stanu kupio je novu veš mašinu i bojler. Ostali aparati i većina namještaja je njegova i za očekivati je da će u 20 godina iznajmljivanja imati još troškova.
Naravno da nije moguće, osim u nekim mjestima koje su rupe nad rupama, ovo su sve ostalo puste želje.

Brat i ja cijelo vrijeme imamo slične omjere kao i tvoj i nema šanse da ispadne ni približno jednako. Omjer je bliže tome da bi kredit za isti stan bio duplo skuplji. S tim što nikad u životu ne bi išao kupovati jednosoban stan kao prvu nekretninu, koji će mi to kurac, ako planiram obitelj i djecu.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 07:49   #113
Quote:
kofilica kaže: Pogledaj post
Meni isto nije jasno. Ja plaćam najam 350 eura. Gledam na njuškalu stanovi slične kvadrature na istoj lokaciji su 120000 eura. Čak i da spustiš cijenu za 20%, ne možeš najmom otplaćivati kredit.

Još u mom slučaju vlasnik plaća porez i pričuvu. Otkad smo mi u stanu kupio je novu veš mašinu i bojler. Ostali aparati i većina namještaja je njegova i za očekivati je da će u 20 godina iznajmljivanja imati još troškova.
A šta da ti kažem, ako plaćaš 350 Eura za najam stana koji vrijedi 120 000, placas jako jeftin najam. Evo, nakon 3 minute njuškanja...

http://www.njuskalo.hr/nekretnine/ho...oglas-14560492
http://www.njuskalo.hr/nekretnine/d-...oglas-21294293
http://www.njuskalo.hr/nekretnine/sk...oglas-21200935
http://www.njuskalo.hr/nekretnine/ve...oglas-18427991
http://www.njuskalo.hr/nekretnine/ri...oglas-21583082

Sve i jedan od navedenih stanova se s ucescem od 20 000 Eura kupuje na kredit cija je rata (300tinjak eura) u potpunosti pokrivena najmom...

Quote:
kofilica kaže: Pogledaj post
Naravno da nije moguće, osim u nekim mjestima koje su rupe nad rupama, ovo su sve ostalo puste želje.
Ok, pošteno, sad mi samo reci koji od gore navedenih po tebi spada u kategoriju ''rupe nad rupama''?
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 08:18   #114
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Trenutno sam u iznajmljenom stanu, kuća se radi izvana, preostaju unutrašnji radovi i useljenje kroz godinu dana toplo se nadam.
Inače što se tiče izgradnje da vidimo:
Građevinski radovi 40E/m2 bruto po etaži za ruke (temelj košta kao etaža). Materijal plaćaš gotovinom i imaš popust od 15-20% (cement, cigla, žica, beton). Mene je izašlo oko 1000kn po metru kvadratnom bruto površine..
Dakle grubi radovi za 60m2, 8000Eura
Zatvori, PVC, staklo punjeno plinom, 1500kn/m2, za manju kuću 2500Eura
Krov, 60m2, ako radiš sam ( a ja radim jer je to šala mala) 50E/m2, ukupno 3000 Eura
Fasada 3000 Eura (prizemnica)
Struja sa priključkom 3000 Eura (dosta stvari radiš sam)
Voda 1500 Eura
Knauf zidovi 4000 Eura
Estrih 1000 Eura
Žbukanje iznutra 1000 Eura
Podovi 4000 Eura
Sanitarije 2000 Eura
Vrata 1500 Eura
Kuhinja sa aparatima 2500 Eura
Doprinosi općini, ovisno o zoni cca 7000 Eura

Ukupno: 43000 Eura
Bez papira 36000 Eura, dakle oko 600 Eura kvadrat za tu prizemnicu...
Kako, tako da se potrudiš da ti radiš sve što možeš. Mene će izaći ispod 500 Eura kvadrat, davanja državi su bila zanemariva jer je tu već postojao stari objekt koji je uklonjen a išao je u obračun kubikaže...
Okoliš ne računam, jer u okoliš možeš čuda potrošiti ako želiš a možeš i proći extra jeftino opet ako imaš mota sa zidićem, zelenom ogradom i nešto popločavanja.
Super si ti to izracunao, dakle preduvjet je da sve radiš sam i kupuješ isključivo minimalno i najjeftinije. Meni jedino nije jasno kad ti misliš da će to osoba koja radi sama i napraviti? I koliko će mu trebati. Tom logikom tebe stan u centru Splita kosta isto toliko, 500 Eura po kvadratru, jer ćeš sve raditi sam.

Usput, cijene koje si naveo su apsolutno preniske. Struja od 3000 Eura? Neizvedivo, ne znam kolika je cijena zakupa kW u Splitu, ali ako je standardnih 1700 kuna, samo za zakup, na 6 kW to je 10000 kuna, odnosno 1500 Eura samo za HEP. Znači ti bi za 1500 Eura trebao riješiti sve ostalo, razvodna ploča, fidovke, žice, utičnice, sklopke i prekidači. Nema šanse, kulturan modularni blok od Vimara ili Legranda će te izaći 300-400 kuna po komadu. Mislim da se razumijemo, možeš ti razvući struku po koći i za 1500 Eura, samo ćeš tada imati po jednu žarulju i jednu utičnicu po prostoriji, onako kako je to izgledalo kad se gradilo prije 40 godina. Danas ti samo oko televizije treba barem 5 ili 6 utičnica...

Isto ti je i s kuhinjom, stavio si cijenu od 2500 Eura, i može, al ćeš dobiti sranje. Nekakva srednja klasa, Gorenje, Marles ili slično za kuhinju od 3x2 metra je cca 12-15K kuna, samo za drvenariju, plus aparati. Frižider 3000, ploča 2000, pećnica 2500, napa 2000, perilica 3000... I eto te na 4000 Eura... I tako dalje, i tako dalje, i tako dalje. Ukratko, s terenom i elementarnim uređenjem okoliša, navedenu kućicu od 60 kvadrata nema teoretske šanse da sagradiš ispod 100 000 Eura, a to ti je skoro 1700 Eura po kvadratu... I još sam i malo rekao...

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Idemo dalje grijanje, klima jest za grijanje i najštedljiviji je način grijanja. Nije loša varijanta ni termo peć s punjenjem na jeftinu struju. To što tebi puhanje smeta znači da si kupio premali uređaj koji puše kao blesav da bi postigao ta svoja 3,5 kw.
Klima je govno, dokazano nebrojeno puta i apsolutno neusporedivo s bilo kojim kulturnim načinom grijanja (centralno, podno, stropno...) Veće govno od klime je termo peć s punjenjem na jeftinu struju koja je u stanju grijati jednu manju prostoriju, i to je održavati na nekakvih 20 stupnjeva. Ako si je upalio na puhanje, ispraznio si je za sat do dva vremena. Doduše, primijetio sam da je općenito u cijeloj Dalmaciji uvriježenop mišljenje kako je to super. Ljudi plaćaju 2000 eur po kvadratu za stan koji ima grijanje riješeno kroz ''pripremu za klimu'', odnosno jednu utičnicu blizu stropa, jer je kod njih eto, ''toplije'' pa ne treba bolje. I onda se čude kad opali zima koja smrzne more... Razvuci po stanu podno grijanje, na krov stavi kolektore za toplu vodu i ugradi toplinsku pumpu pa ću te pitati koliko je klima štedljivija od toga. A ugoda neusporediva...

BTW. Evo ti nebeski iskren savjet, sam radiš sve, pa te neće izaći puno, učini si ogromnu uslugu i u kupaonu stavi podno na struju, nije skupo, i snaga je smiješno malena, s obzirom da griješ nekoliko kvadrata, a tijelo će ti biti zahvalno...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 08:24   #115
Imam jednostavno pitanje za svakoga tko tvrdi da je moguć perpetuum mobile, tj. shema u kojoj se stan kupi na kredit, potom se iznajmi za cijenu koja u potpunosti otplaćuje kredit, tako da nakon 20 godina stan u vlasništvu postaje čista zarada: koliko takvih stanova imate?

Kada bih bio tako poduzetan, imao bih barem deset takvih stanova (što se tiče limita kreditne zaduženosti, lako bih našao što rodbine što prijatelja da fiktivno podignu kredit koji bih ja vraćao od najamnine) koji bi mi nakon dvadeset godina jednostavno pali u krilo kao moje potpuno vlasništvo.

Dakle, na kolikom broju stanova dokazujete svoje teoretske tvrdnje?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 08:41   #116
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Imam jednostavno pitanje za svakoga tko tvrdi da je moguć perpetuum mobile, tj. shema u kojoj se stan kupi na kredit, potom se iznajmi za cijenu koja u potpunosti otplaćuje kredit, tako da nakon 20 godina stan u vlasništvu postaje čista zarada: koliko takvih stanova imate?
To nije perpetuum mobile... Ne možeš kupiti cijeli stan na kredit i onda ga otplaćivati najmom, fali ti barem 1000 kuna mjesečno na rati. Ono što ja tvrdim, da ako ulupaš 30% vrijednosti stana u gotovini (20k Eura) i digneš još 50K eura kredita (tristotinjak eura je rata) za 20 godina će se stan isplatiti...


Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Kada bih bio tako poduzetan, imao bih barem deset takvih stanova (što se tiče limita kreditne zaduženosti, lako bih našao što rodbine što prijatelja da fiktivno podignu kredit koji bih ja vraćao od najamnine) koji bi mi nakon dvadeset godina jednostavno pali u krilo kao moje potpuno vlasništvo.
Hajde molim te meni nađi desetak što rodbinaca što prijatelja koji će fiktivno dignuti kredit, samo da bi meni dali lovu da kupim stan i vrtim. Pritom ih neće sekirati što su time postali kreditno nesposobni, i što u bilo kojem trenutku ako ja išta sjebem, njima sjeda ovrha na plaću.

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Dakle, na kolikom broju stanova dokazujete svoje teoretske tvrdnje?
Za sada na jednom (od prvog dana je u najmu), uskoro će stići još jedan, doduše, malo drugačija kombinacija, jer će stan u kojem sad živim, a skoro pa je otplaćen, otplaćivati sljedeći...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 11:39   #117
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
A šta da ti kažem, ako plaćaš 350 Eura za najam stana koji vrijedi 120 000, placas jako jeftin najam. Evo, nakon 3 minute njuškanja...

http://www.njuskalo.hr/nekretnine/ho...oglas-14560492
http://www.njuskalo.hr/nekretnine/d-...oglas-21294293
http://www.njuskalo.hr/nekretnine/sk...oglas-21200935
http://www.njuskalo.hr/nekretnine/ve...oglas-18427991
http://www.njuskalo.hr/nekretnine/ri...oglas-21583082

Sve i jedan od navedenih stanova se s ucescem od 20 000 Eura kupuje na kredit cija je rata (300tinjak eura) u potpunosti pokrivena najmom...



Ok, pošteno, sad mi samo reci koji od gore navedenih po tebi spada u kategoriju ''rupe nad rupama''?
Ti si pisao kao da je tvoja računica univerzalna i svugdje primjenjiva. Možda za Rijeku vrijedi, ali za Split nije. Ako je najam stanova koje si naveo uistinu 300tinjak eura, onda mi nije jasno zašto ljudi u Rijeci sami ne kupuju stanove i time smanje potražnju (pa i cijenu) najma. Učešće od 20 tisuća eura nije malo, ali nije ni nedostižno.

Isto tako, ne možeš Dugopolje i Kaštela predlagati kao opciju za sve. Ja uglavnom (vlastitim izborom) radim dvokratno. Imam 15 minuta laganog hoda do posla. U pauzi djeci skoro svaki dan kuham ručak. Ne moram nikoga tražiti da starije čuva kad dođe iz škole. Mlađe uglavnom ranije skupim iz vrtića da budemo što više zajedno. Muž isto ima 15 minuta hoda do posla. Nije najam/kredit jedini trošak i zato ne postoji unuverzalno pravilo za sve.

Zabrljao si quotanje. Ovo s "rupom nad rupama" nisam ja napisala.
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
S tim što nikad u životu ne bi išao kupovati jednosoban stan kao prvu nekretninu, koji će mi to kurac, ako planiram obitelj i djecu.
Nije ni meni to jasno. Isto tako mi nije jasno kad ljudi s djecom starom 15-16 godina kupuju veći stan jer eto sad mogu. Ja bih se u tom slučaju stisla još par godina i pomogla djeci s osamostaljivanjem. Ali eto. Svi imaju neku svoju računicu i rade po njoj.
kofilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 11:57   #118
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Super si ti to izracunao, dakle preduvjet je da sve radiš sam i kupuješ isključivo minimalno i najjeftinije. Meni jedino nije jasno kad ti misliš da će to osoba koja radi sama i napraviti? I koliko će mu trebati. Tom logikom tebe stan u centru Splita kosta isto toliko, 500 Eura po kvadratru, jer ćeš sve raditi sam.

Usput, cijene koje si naveo su apsolutno preniske. Struja od 3000 Eura? Neizvedivo, ne znam kolika je cijena zakupa kW u Splitu, ali ako je standardnih 1700 kuna, samo za zakup, na 6 kW to je 10000 kuna, odnosno 1500 Eura samo za HEP. Znači ti bi za 1500 Eura trebao riješiti sve ostalo, razvodna ploča, fidovke, žice, utičnice, sklopke i prekidači. Nema šanse, kulturan modularni blok od Vimara ili Legranda će te izaći 300-400 kuna po komadu. Mislim da se razumijemo, možeš ti razvući struku po koći i za 1500 Eura, samo ćeš tada imati po jednu žarulju i jednu utičnicu po prostoriji, onako kako je to izgledalo kad se gradilo prije 40 godina. Danas ti samo oko televizije treba barem 5 ili 6 utičnica...

Isto ti je i s kuhinjom, stavio si cijenu od 2500 Eura, i može, al ćeš dobiti sranje. Nekakva srednja klasa, Gorenje, Marles ili slično za kuhinju od 3x2 metra je cca 12-15K kuna, samo za drvenariju, plus aparati. Frižider 3000, ploča 2000, pećnica 2500, napa 2000, perilica 3000... I eto te na 4000 Eura... I tako dalje, i tako dalje, i tako dalje. Ukratko, s terenom i elementarnim uređenjem okoliša, navedenu kućicu od 60 kvadrata nema teoretske šanse da sagradiš ispod 100 000 Eura, a to ti je skoro 1700 Eura po kvadratu... I još sam i malo rekao...



Klima je govno, dokazano nebrojeno puta i apsolutno neusporedivo s bilo kojim kulturnim načinom grijanja (centralno, podno, stropno...) Veće govno od klime je termo peć s punjenjem na jeftinu struju koja je u stanju grijati jednu manju prostoriju, i to je održavati na nekakvih 20 stupnjeva. Ako si je upalio na puhanje, ispraznio si je za sat do dva vremena. Doduše, primijetio sam da je općenito u cijeloj Dalmaciji uvriježenop mišljenje kako je to super. Ljudi plaćaju 2000 eur po kvadratu za stan koji ima grijanje riješeno kroz ''pripremu za klimu'', odnosno jednu utičnicu blizu stropa, jer je kod njih eto, ''toplije'' pa ne treba bolje. I onda se čude kad opali zima koja smrzne more... Razvuci po stanu podno grijanje, na krov stavi kolektore za toplu vodu i ugradi toplinsku pumpu pa ću te pitati koliko je klima štedljivija od toga. A ugoda neusporediva...

BTW. Evo ti nebeski iskren savjet, sam radiš sve, pa te neće izaći puno, učini si ogromnu uslugu i u kupaonu stavi podno na struju, nije skupo, i snaga je smiješno malena, s obzirom da griješ nekoliko kvadrata, a tijelo će ti biti zahvalno...
Meni jedna stvar kod tebe nije jasna, naime ako radiš nekretninu nemaš para mislim da je jako bitno proći jeftino, bilo svojim radom, bilo bilo kupovanjem stvari niže klase, od sanitarija do utičnica, jer je poanta da zadovoljiš svrhu a ne ideš na luksuz. Kada kupuješ stan što misliš da ćeš u njemu dobiti skupe parkete i set utičnica koji košta po 700 kuna, naravno da nećeš, dobit ćeš prekidač vulgaris i rasvjetna tijela po projektu a ako želiš zvjezdani strop i spuštene plafone sa led rasvjetom izvoli pa si ih radi sam. Ako želiš takav stan nemaš problema da se sa izvođačem dogovoriš ali će ti šibnuti 200-300 eura po kvadratu više pa lijepo plati. Moja je računica da u objekt minimalno uložim u one gluposti koje mu ne dižu cijenu, radije ću si uložiti 10 000 eura i napraviti bazen koji će realno podignuti cijenu nekretnine, umjesto utičnica i lustera koji će mi pojesti 1500 Eura dok nisam ni trepnuo, ili kuhinje od 50 000 kn napravljenoj od mediapana ali sa potpisom (a ja ju složim za 35 000 kn manje). Kuhinja od iverice duljine 3 metra se sa ovjesom složi za 10t kuna (slažeš sam), plus aparati recimo još 10 000 kn (s popuston naravno).
I da ovo je Dalmacija, temperature se rijetko kad spuštaju ispod nule, ljudima koji žive u stanovima klima odlično služi za grijanje ili nekakva termo peć dnevnom boravku. Oni zahtjevniji, kao recimo moja žena, koji se zimi ne mogu ogrijati bez peći će dobiti kamin kombinacija pelet i drva, bojler od 300 litara tople vode, grijanje i hlađenje kanalnom klima jedinicom za sve sobe u kući i eto da se nađe radijator u kupaoni i u dnevnom boravku. Naravno da kamin i instalaciju radim sam jer ne vidim smisla plaćati 15000 kn za isti kad uz malo automatike, šamota, željeza i aparat za varenje mogu napravati kamin po svom guštu dimenzija kojeg ja želim i to za trećinu cijene. Klima je već nabavljena i to profesional izvedba od 8kw koju sam maznuo ispod stola i potpuno je nova još u kutiji (inače je oko 15 000 kn), dovoljno za hlađenje ljeti...

Da podvučem crtu, na nekretnini se može zaraditi, itekako zaraditi jer da ne može ne bi se firme bavile izgradnjom kuća i preprodajom istih. Treba dobre volje, nešto znanja i dosta vremena. Inače, ne vidim razloga zašto netko radi faturete poslije posla a ti ne bi mogao godinu dana što preko tjedna što vikendom uložiti u nekretninu i na tome dobro zaraditi...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 12:46   #119
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Meni jedna stvar kod tebe nije jasna, naime ako radiš nekretninu nemaš para mislim da je jako bitno proći jeftino, bilo svojim radom, bilo bilo kupovanjem stvari niže klase, od sanitarija do utičnica, jer je poanta da zadovoljiš svrhu a ne ideš na luksuz. Kada kupuješ stan što misliš da ćeš u njemu dobiti skupe parkete i set utičnica koji košta po 700 kuna, naravno da nećeš, dobit ćeš prekidač vulgaris i rasvjetna tijela po projektu a ako želiš zvjezdani strop i spuštene plafone sa led rasvjetom izvoli pa si ih radi sam. Ako želiš takav stan nemaš problema da se sa izvođačem dogovoriš ali će ti šibnuti 200-300 eura po kvadratu više pa lijepo plati. Moja je računica da u objekt minimalno uložim u one gluposti koje mu ne dižu cijenu, radije ću si uložiti 10 000 eura i napraviti bazen koji će realno podignuti cijenu nekretnine, umjesto utičnica i lustera koji će mi pojesti 1500 Eura dok nisam ni trepnuo, ili kuhinje od 50 000 kn napravljenoj od mediapana ali sa potpisom (a ja ju složim za 35 000 kn manje). Kuhinja od iverice duljine 3 metra se sa ovjesom složi za 10t kuna (slažeš sam), plus aparati recimo još 10 000 kn (s popuston naravno).
I da ovo je Dalmacija, temperature se rijetko kad spuštaju ispod nule, ljudima koji žive u stanovima klima odlično služi za grijanje ili nekakva termo peć dnevnom boravku. Oni zahtjevniji, kao recimo moja žena, koji se zimi ne mogu ogrijati bez peći će dobiti kamin kombinacija pelet i drva, bojler od 300 litara tople vode, grijanje i hlađenje kanalnom klima jedinicom za sve sobe u kući i eto da se nađe radijator u kupaoni i u dnevnom boravku. Naravno da kamin i instalaciju radim sam jer ne vidim smisla plaćati 15000 kn za isti kad uz malo automatike, šamota, željeza i aparat za varenje mogu napravati kamin po svom guštu dimenzija kojeg ja želim i to za trećinu cijene. Klima je već nabavljena i to profesional izvedba od 8kw koju sam maznuo ispod stola i potpuno je nova još u kutiji (inače je oko 15 000 kn), dovoljno za hlađenje ljeti...

Da podvučem crtu, na nekretnini se može zaraditi, itekako zaraditi jer da ne može ne bi se firme bavile izgradnjom kuća i preprodajom istih. Treba dobre volje, nešto znanja i dosta vremena. Inače, ne vidim razloga zašto netko radi faturete poslije posla a ti ne bi mogao godinu dana što preko tjedna što vikendom uložiti u nekretninu i na tome dobro zaraditi...
Ma sve pet, samo ti pokusavam objasniti da usporedjujes neusporedivo. S jedne strane kucicu koju gradis sam, sa materijalom i opremom koji izmajmuniziras kako stignes (i svaka ti cast ako uspijes) i onda to usporedis s gotovim stanom u centru. Ne ide... Normalna cijena gradnje kucice kakvu opisujes, bez da se useres od luksuza, dakle neka srednja kvaliteta, je teren plus cca 1000 -1200 Eura po kvadratu... To toliko kosta, i nemres od toga pobijec, mala je kvadratura i zdravo... To sto ti to odradis za 500, jer ti je teren poklonila baba (izmisljam), sam odradis gomilu zanatskih poslova, i stavljas najjeftinije materijale s popustom jer ti od strica sinovac dila gradjevinskim materijalom je drugi par cipelica...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 12:50   #120
Quote:
kofilica kaže: Pogledaj post
Ti si pisao kao da je tvoja računica univerzalna i svugdje primjenjiva. Možda za Rijeku vrijedi, ali za Split nije.
Tako si shvatila, ja sam samo htio naglasiti da ideja dozivotnog najma u situaciji da jednom kada odes u mirovinu nemas ni za najam nije najpametnija...

Quote:
kofilica kaže: Pogledaj post
Ako je najam stanova koje si naveo uistinu 300tinjak eura, onda mi nije jasno zašto ljudi u Rijeci sami ne kupuju stanove i time smanje potražnju (pa i cijenu) najma. Učešće od 20 tisuća eura nije malo, ali nije ni nedostižno.
Pojma nemam, kulturnog stana od 50 kvadrata ispod 300 eura u rijeci nema...

Quote:
kofilica kaže: Pogledaj post
Isto tako, ne možeš Dugopolje i Kaštela predlagati kao opciju za sve. Ja uglavnom (vlastitim izborom) radim dvokratno. Imam 15 minuta laganog hoda do posla. U pauzi djeci skoro svaki dan kuham ručak. Ne moram nikoga tražiti da starije čuva kad dođe iz škole. Mlađe uglavnom ranije skupim iz vrtića da budemo što više zajedno. Muž isto ima 15 minuta hoda do posla. Nije najam/kredit jedini trošak i zato ne postoji unuverzalno pravilo za sve.
I tebi onda igra najam stana u Splitu, sve pet. porazmisli samo sta ces jednom kada zavrsis u mirovini, a ako nemas ekstra prihode, smijesi vam se 2x 2500 kuna. Ne dao bog da netko umre, a kad tada hoce, pa spadas na jednu penziju... bez svoje nekretnine i bez djece da te uzdrzavaju mozes samo sjesti i plakati...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:49.