Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2010., 16:18   #21
Quote:
maksica6 kaže: Pogledaj post
Kupio sam prije 20 tak dana dvije vrste pitomog kestena za jelo,reoh sam sebi ajde uzmi i probaj kakva je koja vrsta, i dok kuhamo ovo spomennuto kestenje padne ma na pamet ,pa zasto nebi kod kuce posadio svoje kestene i odaberem ja od svake vrste po sedam jedni su talijanski kesteni a drugi spanjolski,i stavim ja njih u psudu za vodu 14 dana ,nakon toga sam ih stavio u drugu posudu u kojoj im je voda samo do polovice,jednog sam cijelog kestena ocistio od njegove ovojnice tak da mogu pratiti sto se s njima dogada,danas je 20 dan i ovaj koji nema ovojnice vidim daa ima vec cca 1mm da je poceo da tjera,dalji razvoj cete vidjeti i cuti ovdje..........Jos da napomenem da kestene treba saditi uvijek u paru zbog prasivanja.
Imao sam sličan problem kao i vi, pa ako želite možete vidjeti iz mog prvog posta o čemu je problem.
Pokušao sam Vam poslati PM ali Vam se nemože, pa ako želite možete mi se javiti na moj PM pa da čujem Vaš savjet.

Hvala!
karlo-da is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 09:53   #22
Smile Sadnja kestena

Dobar dan!

Molim dali mi može tko dati kakve savjete za sadnju kestena?
posadil bi marune,živim na području sjeverozapadne hrvatske. Ima tko kakvih iskustva sa sadnjom kestena maruna na tome području?
Sadil bi plodove,nebih kupil sadnicu jer vidim da one pitome koje sam posadil prošle godine,ove su već izrasli nekih 30cm visine.

Hvala svima na savjetima!
f-16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 17:22   #23
budi precizniji šta te točno zanima...

kesten voli acidofina ocjedita tla tako da preporučam da se napravi analiza tla i shodno tome obavi prihrana....

što se tiče štetnika postoje razne vrste gljiva koje su prisutne kod nas i rade štete na nasadima pitomog kestena (nekad čak dovodi i do odumiranja stabla) također i kukci koji rade štete na plodovima, lišću, etc..

sadnjom iz sjemena neznaš šta dobivaš s obzirom na nsljedna svojstva jer nisu poznati roditeljska svojstva, također pitanje klijavosti koliko će ti od posađenog broja niknuti (pozitivno je što je nabavna cjena manja nego da kupuješ sadnice iz rasadnika)

__________________
..neće grom u koprive...by simpa junky
stenjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 14:17   #24
Budem odnesel tlo na analizu.

Na toj zemlji uspjeva sve kaj se posadi,vrt se poljeva samo jedamput na mjesec i sve raste ko ludo.

Opet neke su voćke se posušile i mrali ih budemo srušiti,a nakon toga bude nedostajalo zelenilo.Kesteni nisu loša stvar,jer bi ih posadil negde 10 komada.
Za sad samo znam jednog čovjeka kojemu sadnica maruna uspjeva, i dobro rodi svake godine.

Znači jako je bitna kiselost u tlu?
f-16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 17:10   #25
da jer kesten baš traži jako acidofilna tla (pH idealno nešto niže od 5) i ne voli Kalcij (Ca), e da i još da dodam raste sa u zajednicama sa kitnjakom i grabom + večina stabala zaražena su rakom kestenove kore koji ako je aktivan prouzrokuje umiranje kestena.
__________________
..neće grom u koprive...by simpa junky
stenjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 09:38   #26
Smile

Imate možda koju internet stranicu,gdi sve o sadnji i uzgoju piše?

Budem ovaj tjedan skočil po zemlju da odnesem na analizu.

Jako me razveselilo kaj postoji firma koja otkupljuje kestene
f-16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 22:33   #27
ja nisam upoznat sa mogućom stručnom literaturom na netu po pitanju ove teme ali moj prijedlog je pogledat ovu temu:

http://www.poljoprivredni-forum.com/...ad.php?t=18343

u tom threadu se nalazi link na pčelarski forum tak mislim da to može bit korisno..

samo napomena da se riješimo nedoumica jer koliko sam letimično vidio tamo se miješa pojam pitomog kestena (maron- sorta) Castanea sativa sa divljim kestenom Aesculus hippocastanum (plodovi nisu jestivi sadi se u gradovima mada mi nija jasno čemu :S)
__________________
..neće grom u koprive...by simpa junky
stenjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 12:57   #28
Quote:
stenjo kaže: Pogledaj post
ja nisam upoznat sa mogućom stručnom literaturom na netu po pitanju ove teme ali moj prijedlog je pogledat ovu temu:

http://www.poljoprivredni-forum.com/...ad.php?t=18343

u tom threadu se nalazi link na pčelarski forum tak mislim da to može bit korisno..

samo napomena da se riješimo nedoumica jer koliko sam letimično vidio tamo se miješa pojam pitomog kestena (maron- sorta) Castanea sativa sa divljim kestenom Aesculus hippocastanum (plodovi nisu jestivi sadi se u gradovima mada mi nija jasno čemu :S)
Jer je prekrasan ?
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 22:47   #29
Quote:
f-16 kaže: Pogledaj post
Imate možda koju internet stranicu,gdi sve o sadnji i uzgoju piše?

Budem ovaj tjedan skočil po zemlju da odnesem na analizu.

Jako me razveselilo kaj postoji firma koja otkupljuje kestene
Koja firma otkupljuje kesten?
jellenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 22:49   #30
Quote:
stenjo kaže: Pogledaj post
ja nisam upoznat sa mogućom stručnom literaturom na netu po pitanju ove teme ali moj prijedlog je pogledat ovu temu:

http://www.poljoprivredni-forum.com/...ad.php?t=18343

u tom threadu se nalazi link na pčelarski forum tak mislim da to može bit korisno..

samo napomena da se riješimo nedoumica jer koliko sam letimično vidio tamo se miješa pojam pitomog kestena (maron- sorta) Castanea sativa sa divljim kestenom Aesculus hippocastanum (plodovi nisu jestivi sadi se u gradovima mada mi nija jasno čemu :S)
Divlji kesten se sadi po avenijama jer je prekrasan i ogroman i radi fenomenalan hlad....no i sami plodovi se mogu dobro iskoristiti...npr odličan je za reume, rakije....odličan u farmaceutske svrhe.......
jellenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 09:50   #31
Quote:
jellenna kaže: Pogledaj post
Koja firma otkupljuje kesten?


ova udruga

http://www.poslovnamreza.hr/poslovna...p?tvrtka=39322
f-16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 09:59   #32
Ako posadim pitomi kesten,on izraste pitomi ili ga trebam cijepiti?!

Svašta pišu na drugim forumima pa me i to zanima.....
f-16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 17:04   #33
pitomi kesten je narodni naziv za Castanea sativa. to ti isto ko da pitaš dal kad putuješ sa škotskim ovčarom u njemačku dal će tvoj ovčar postat njemački ovčar.

naravno da će izrast pitomi kesten. cjepljenje kestea se može također napraviti al tada se mješaju najčašće dvje srodne vrste kestena od kojih se uzima od svake najpodobniji dio.
__________________
..neće grom u koprive...by simpa junky
stenjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 20:24   #34
Acidofilno i kiselo nije isto!?

Quote:
stenjo kaže: Pogledaj post
da jer kesten baš traži jako acidofilna tla (pH idealno nešto niže od 5) i ne voli Kalcij (Ca),
Acidofilno = nešto što voli kiselinu ili privlači na sebe kiselinu.

Kisela tla sigurno ne privlače kiselinu nego lužinu.
Pa bi kiselim tlima odgovarao naziv acidofobna tla.
No ako je nešto acidofobno ono teško može biti i kiselo itd.

Zbog takvih zavrzlama najbolje je reči samo kisela tla i ne razbacivati se nepotrebnim izrazima.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 08:49   #35
Quote:
f-16 kaže: Pogledaj post
Ako posadim pitomi kesten,on izraste pitomi ili ga trebam cijepiti?!

Svašta pišu na drugim forumima pa me i to zanima.....

Preporučila bi ti da kupiš cijepljene sadnice japanskih sorti podloge..to su ogromni i vrlo kvalitetni kesteni. No, sadnice su poprilično skupe, kreću se od 120 kn pa nadalje....imaš čak i sadnice od 500,00 ak kuna ali to su sadnice koje su stare od 4 godine pa nadalje...

Ako te interesira za rasadnike gdje mozes kupiti javi mi se na PP pa ću ti reći jer ne želim tu nikoga reklamirati..

I ja ove jeseni sadim nešto komada jer imam kiselu zemlju (napravila sam cijelu analizu s preporukom gnojidbe) i mislim da bi mogli dobro rasti...
jellenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 20:38   #36
Quote:
Haludovo kaže: Pogledaj post
Acidofilno = nešto što voli kiselinu ili privlači na sebe kiselinu.

Kisela tla sigurno ne privlače kiselinu nego lužinu.
Pa bi kiselim tlima odgovarao naziv acidofobna tla.
No ako je nešto acidofobno ono teško može biti i kiselo itd.

Zbog takvih zavrzlama najbolje je reči samo kisela tla i ne razbacivati se nepotrebnim izrazima.
ja sam se upotrijebio termin koji se koristi u opisu staništa i prema klasifikaciji tla točno naveo gdje stablo pitomog kestena najbolje uspjeva.

kad se govori o prirodnim procesima jasno da tvari teže ravnotežnom stanju.

kod tla su stvari slične ali je jako bitno od čega je tlo nastalo pa to uvelike određuje karakteristike tla pa među inim i reakciju tla. naravno da se s vremenom to mjenja ali važan faktor ima i biocenoza koja obitava na staništu pa tako radi bolje uvijete za svoj razvitak. (...)

neda mi se više pisat jer obožavam kad trošim vrijeme pokušavajuć pomoč ljudima i onda mi dođe takav i počne solit pamet sa raznim teorijama. točno je što si reko ali tlo je kalsificirano spram biljnih zajednica koje pridolaze na njemu i genetski su predisponirane prema određenim ekološkim uvijetima- tako da acidofinim tlima najbolje rastu biljke kojie vole kisela tla majstore...

ja više ovdje neću trošit živce i vrijeme ako sam pomogo kome ok ako ne pitajete kolegu on je biokemičar pa će vam razjasnit sve.
__________________
..neće grom u koprive...by simpa junky

Zadnje uređivanje stenjo : 12.10.2010. at 20:41. Reason: -.-
stenjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2010., 11:38   #37
Intersira me ako netko zna od forumaša dali je autohtoni istarski marun otporan na rak kore ili to mora biti cijepljeno na sadnice japanskih sorti, kako marun, tako i domaći pitomi kesten
kipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 21:46   #38
Čuo sam da kesteni "vole " nadmorsku visinu veću od 250 metara,i da se sade u paru (muški ženski).Koje je vrijem uopće do prvog ploda?
švejk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 11:41   #39
Quote:
kipper kaže: Pogledaj post
Intersira me ako netko zna od forumaša dali je autohtoni istarski marun otporan na rak kore ili to mora biti cijepljeno na sadnice japanskih sorti, kako marun, tako i domaći pitomi kesten
Maruna nema u Istri, maruna ima samo u Lovranštini. Ostalo je sve kesten.
A i taj u Lovranštini nije autohtoni već upravo japanski (tj. nakon par stotina godina možda je već i autohtoni ). I upravo je on bolestan od raka.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!

Zadnje uređivanje NitkoPoseban : 22.11.2010. at 11:47.
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 14:17   #40
Rak kore pitomog kestena

DOBAR DAN.
DALI U ISTRI PITOMI KESTEN OBOLJEVA OD RAKA KORE.
U DANAŠNJOJ EMISIJI "PLODOVI ZEMLJE" JE BILA TEMA SADNJA PITOMOG KESTENA U ISTRI.NI GOVORA O TOJ BOLESTI KOJA VLADA U GOTOVO SVIM DJELOVIMA HRVATSKE.

Zadnje uređivanje 2325 : 23.01.2011. at 15:43.
2325 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:37.