Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2007., 15:00   #81
Quote:
SunceZarko kaže: Pogledaj post
ok, imaš pravo... Meni se na neki način i ne čini da sam skrenuo s puta. Doista su mi orijentiri jaki, što znači da i grižnja savjesti štima. Samo, brate, ne mogu onom svom župniku pričati o tomu. U smislu kajanja i vlastite savjesti osjećam da bih se mogao pričestiti, ali - zar baš tomu mora posredovati svećenik... Eto, na kraju krajeva... Nije li onda još gluplje otići s nekom gorčinom, osjećam besmislenoga čina (nije li možda i to grijeh?), u ispovjedaonicu, obaviti svoje tralalala, i tek tada mirne savjesti poći na pričest...?
Svećenici su ti samo posrednici na tvojem praštanju od Boga..ali ako nemaš potrebu ili emociju vezane uz crkvu,ispovijed i sl. zapitaj se da li ti uopće treba vjera u životu?
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 15:07   #82
Quote:
SunceZarko kaže: Pogledaj post
Dakle hoćeš reći da me neće pitati za detalje mojih bludnih misli? Mislim, ono, a što ako me pita? U američkim filmovima stalno gledamo čitave ekspozee o sagrešenjima.
A što se škrabice tiče, tu mi je pak savjest potpuno mirna... Mislim, već sam dao u državni proračun ...
Ma, fakat glupa situacija... Rado bih udovoljio formi (radi klinke i radi svoje mirne savjesti - da se mogu pričestiti s djetetom), no to mi je tako, tako, tako... ne znam stvarno što da kažem... Ne radi se o tome da ne znam razlučiti grijeh od negrijeha, nego to svećeničko posredovanje... to mi nikak ne ide...
Ako je forme radi, onda to nema smisla.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 15:10   #83
Quote:
M3NT4L kaže: Pogledaj post
Svećenici su ti samo posrednici na tvojem praštanju od Boga..ali ako nemaš potrebu ili emociju vezane uz crkvu,ispovijed i sl. zapitaj se da li ti uopće treba vjera u životu?
Čuj, ti nisi čitao/la što sam napisao? Mislim da sam jasno napisao kako u vjeri i preisipitivanju savjesti nemam nikakvih problema. Nemam problema čak ni s emocijama prema Crkvi (a emocije ne znače nužno prihvaćanje svega zdravo za gotovo). Ili ti doista misliš da je vjera isključivo čvrsto poštivanje crkvenih pravila??? Sumnja obilježuje svakog vjernika (inače je tele, a ne ljudsko biće), a od sumnje do pitanja treba li mi vjera, dug je put. Nije li preisipitivanje prije potrebno onima koji ne vjeruju u nužnost svećenikova posredovanja a ipak odu k njemu na ispovijed? Licemjerje nije grijeh? Koji se čini u istome trenutku kada se traži oprost? Ili, po savjetu, da dam dovoljno u šrabicu? Odakle Ti pravo da tvrdiš da sve te sumnje ne pripadaju vjerniku?
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 16:04   #84
Prema crkvenom zakonu treba se najmanje jednom godišnje ispovijediti i o Uskrsu pričestiti. S druge strane, praktičan vjernik će se ispovijediti oko tri puta na godinu (pred Uskrs, Božić i negdje u ljetu, obično vezano uz koje hodočašće ili proštenje). Osobno mislim da više od toga ne treba da bi čovjek bio stalno spreman za pričest.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 16:07   #85
SMS nije li to malo preliberalno?
Što ako u međuvremenu počiniš neki ozbiljan grijeh?
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 16:15   #86
Ja sam se prije, dok sam bio studoš, ispovjedao ugrubo jednom mjesečno, a sad je ugrubo jednom u dva mjeseca, s time da sam znao imat pauze i po pola godine. Ne znam, tak mi došlo nekako.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 16:15   #87
Eh, studentski dani
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 16:34   #88
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
SMS nije li to malo preliberalno?
Što ako u međuvremenu počiniš neki ozbiljan grijeh?
Ako počiniš ozbiljan grijeh ideš na ozbiljnu ispovijed. Ali to mi se desilo ravno jednom. Ah ti muški... Treba držati samog sebe pod kontrolom.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 16:43   #89
Pa ozbiljan grijeh ne mora imati veze samo sa određenim slobodnim aktivnostima

Npr. pokradeš firmu, ne plaćaš šljakere i slično.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 16:45   #90
Malo mi je jasnije. Odlučio sam ovako: otići ću na ispovijed, pred svećenikom izraziti svoje skrušeno kajanje za sve što sam učinio (doista iskreno, ne prijetvorno), s napomenom da ne vidim neki smisao zašto to njemu moram reći. Je li problem u kajanju ili u nepristajanju na takav oblik posredovanja? ok, time će svi biti zadovoljeni, i forma, i moja savjest (da javno ispovijedam i grijeh koji upravo činim - ispovijedajući se a da ne vjerujem u smisao svećenikovog uha). Ako se pak ustanovi da je veliki grijeh ne doživjeti svećenika kao takvoga, onda i nadalje ostajem katolik voajer.
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 16:52   #91
Predlažem ti da u svoju listu "Done stvari", staviš i ovaj dio o tome kako ne vidiš previše smisla da to baš njemu iznosiš.

Ozbiljno, ako ste upoznali svećenika koji će vam pričestiti kćer, preporučam jedan otvoren razgovor s njim, oko svega. Možda ćeš se iznenaditi. Ugodno, mislim
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 17:28   #92
Zasto Rimokatolici ne pricescuju djecu, kad ih vec krstavaju, nego cekaju na ´prvu pricest´?

God bless
NVP is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 18:24   #93
Quote:
SunceZarko kaže: Pogledaj post
Čuj, ti nisi čitao/la što sam napisao? Mislim da sam jasno napisao kako u vjeri i preisipitivanju savjesti nemam nikakvih problema. Nemam problema čak ni s emocijama prema Crkvi (a emocije ne znače nužno prihvaćanje svega zdravo za gotovo). Ili ti doista misliš da je vjera isključivo čvrsto poštivanje crkvenih pravila??? Sumnja obilježuje svakog vjernika (inače je tele, a ne ljudsko biće), a od sumnje do pitanja treba li mi vjera, dug je put. Nije li preisipitivanje prije potrebno onima koji ne vjeruju u nužnost svećenikova posredovanja a ipak odu k njemu na ispovijed? Licemjerje nije grijeh? Koji se čini u istome trenutku kada se traži oprost? Ili, po savjetu, da dam dovoljno u šrabicu? Odakle Ti pravo da tvrdiš da sve te sumnje ne pripadaju vjerniku?
hm,hm...Ti si napisao da ti licemjerno ici na ispovijed jer ne osjecas nista dok se ispovijedas,dok se pricescujes,da ne osjecas onaj osjecaj oprosta poslije ispovijedi,da se ne mozes ispovijediti sveceniku
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 19:07   #94
Quote:
M3NT4L kaže: Pogledaj post
hm,hm...Ti si napisao da ti licemjerno ici na ispovijed jer ne osjecas nista dok se ispovijedas,dok se pricescujes,da ne osjecas onaj osjecaj oprosta poslije ispovijedi,da se ne mozes ispovijediti sveceniku
Hajd me citiraj, gdje sam napisao da ne osjećam ništa dok se pričešćujem??? Ako sam rekao da bih se želio pričestiti, kako se to slaže s time? Ostalo je točno, ali - kakve to ima veze s vjerom? Bože me sačuvaj takvih vojnika kao što si ti... Tko si ti da prizivaš zbog stanovitih sumnji preispitivanje vjere... Bože, kako duboko nekršćanski. Badave ti sve ispovijedi.
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 19:50   #95
Quote:
SunceZarko kaže: Pogledaj post
Bože me sačuvaj takvih vojnika kao što si ti... Tko si ti da prizivaš zbog stanovitih sumnji preispitivanje vjere... Bože, kako duboko nekršćanski. Badave ti sve ispovijedi.

Tko si ti da sudiš koliko je netko kršćanin i koliko mu vrijede ispovijedi?
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 20:27   #96
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Tko si ti da sudiš koliko je netko kršćanin i koliko mu vrijede ispovijedi?
Samo uzvraćam istom mjerom. Oko za oko, tako nekršćanski...
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 11:07   #97
Quote:
SunceZarko kaže: Pogledaj post
Samo uzvraćam istom mjerom. Oko za oko, tako nekršćanski...
kao prvo ja nisam nikog prozivao.
drugo, nisam vjernik
Nisam te prozivao,nego sam ti samo htio navesti na to da ako ti pričest,ispovijed ništa ne znače da to onda ne moraš učiniti.
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 15:00   #98
Malo je fakat glupo činiti nešto radi forme. U svakom je slučaju pohvalno što želiš sudjelovati s djetetom u tom njegovom činu. Meni se nekako čini da je najbolje da na ispovjedi (ako se odlučiš) kažeš ovo što si kazao nama, a svećenik će znati što onda s tobom. Možda ti se čak svidi. S time da će možda biti nespretnosti s obje strane, ali zlonamjernosti sigurno ne.
Inače čovjek se treba ispovjediit nakon svakog teškog grijeha (v. teške grijehe negdje ili pitaj na ispovjedi) a ukoliko posjeduje lake grijehe po crkvenom zakonu za Uskrs, a nije loše svaka tri mjeseca, čisto radi jedne "higjene" duše. Što češća ispovjed pa s vremenom počneš paziti na ponašanje i manje griješiti.
(Ako ti je stalo).
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 16:53   #99
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Malo je fakat glupo činiti nešto radi forme. U svakom je slučaju pohvalno što želiš sudjelovati s djetetom u tom njegovom činu. Meni se nekako čini da je najbolje da na ispovjedi (ako se odlučiš) kažeš ovo što si kazao nama, a svećenik će znati što onda s tobom. Možda ti se čak svidi. S time da će možda biti nespretnosti s obje strane, ali zlonamjernosti sigurno ne.
Inače čovjek se treba ispovjediit nakon svakog teškog grijeha (v. teške grijehe negdje ili pitaj na ispovjedi) a ukoliko posjeduje lake grijehe po crkvenom zakonu za Uskrs, a nije loše svaka tri mjeseca, čisto radi jedne "higjene" duše. Što češća ispovjed pa s vremenom počneš paziti na ponašanje i manje griješiti.
(Ako ti je stalo).
Thnx na konstruktivnom odgovoru! U tom smislu i razmišljam!
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 16:54   #100
Quote:
M3NT4L kaže: Pogledaj post
kao prvo ja nisam nikog prozivao.
drugo, nisam vjernik
Nisam te prozivao,nego sam ti samo htio navesti na to da ako ti pričest,ispovijed ništa ne znače da to onda ne moraš učiniti.
Pardon, mislim da sam pitanje postavio - za praktične katolike, ako se ne varam... Enivej...
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:20.