Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2007., 18:57   #1
Predvidanja razvoja ljudske civilizacije: Sto nas ceka u buducnosti?

Na temelju nekih dogadaja, pokazatelja, i opcenito znanstvenih ogranicenja mozemo pokusati predvidjeti neke druge dogadaje metodom logickog zakljucivanja.
Neke od tih zakljucaka je jednostavno provjerit u praksi, dok neke druge nije, i treba cekati razvoj tehnologije, ili odredeno vrijeme, kako bi te svoje hipoteze mogli eksperimentirati i pretvoriti u teorem.
Kako razvoj ljudske civilizacije ne mozemo eksperimentirat, mozemo slobodno o njemu spekulirati i stvarati hipoteze na temelju onoga sta danas vidimo, cujemo, citamo, i na temelju onoga sta znamo.
Dok su neke od tih pojava opce poznate (45% covjecanstva nece imati pitke vode, 35% nece imati hrane, na svjetu ce zivjeti xx miliardi ljudi do 2050), neke od pojava mozemo i sami zakljuciti, kao na primjer zivot u visemiliunskoj urbanoj sredini kroz 50-100 godina.
Pa eto, onima koji imaju volje i zelje da komentiraju cemu covjecanstvo tezi neka slobodno napisu svoje misljenje
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 19:03   #2
i ja cu normalno dati svoje
citam jucer kako je egoizam prevladao medu adolescentima.
poticanje individualnosti, egocentricnosti, i vrijednosti pojedinca u vrticima, osnovnim i srednjim skolama, pa i na fakultetima je rezultiralo time da su adolescenti danas postali egocentricni, misle samo na sebe, svoje potrebe i zelje, a problemi drugih ih uopce ne interesiraju.
Rezultati takvog ponasanja su, kazu znanstvenici, povecan broj kratkih i propalih veza, slabija komunikacija medu pojedincima, zatvorenost, kao i povecan broj kronicno depresivnih osoba kojima je potrebna strucna pomoc.
ovo zadnje se objasnjava cinjenicom da velik broj adolescenata, u trenutku kad bivaju pusteni u "veliki bijeli svijet", shvacaju da nije sve bas onako kako to izgleda na televiziji, i da nece bas svi oni postati svjetski poznati advokati, doktori, predsjednici, vojni piloti, jednom rijecju, da ih jako mali broj (manje od 1%) uspjeva u zivotu.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 19:50   #3
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
i ja cu normalno dati svoje
citam jucer kako je egoizam prevladao medu adolescentima.
.
Danas su u prvom razredu osnovne skole djeca pisala test iz matematike.Jedna je curica, na mamino pitanje da li je prepisivala, odgovorila da nije mogla jer je cura do nje namjerno rukom zaklanjala svoj test.
monsignor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 20:05   #4
Poćetkom devedesetih na HTVu (tada RTZu) se prikazivala dokumentarna serija Davida Lyncha "Američke kronike" (American chronicles) čija je jedna od epizoda bila posvećena istom pitanju. Prilazali su razmišljanja amerikanaca (običnih ljudi i naučnika) dvadesetih i tridesetih godina i njihova predviđanja kakva će amerika biti za pedeset godina te sadašnjost. Ukratko, zaključak je bio da budućnost nikad nije onakva kakvom je mi očekujemo.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 20:10   #5
Ako se ne prestanemo mnoziti kao zecevi, i ako ne promjenimo filozofiju zivljenja koja se temelji na otimacini od drugih ljudi, i prirode, sasvim sigurno cemo doziviti samoistrebljenje. Da je bilo koja vrsta zivotinje pokusala ono sto ljudi danas rade dozivila bi jednak kraj. To je jednostavno kao zrno graha: u prirodi postoje zakoni, a covjek nije izuzet ni iz jednog zakona pa ni iz tog, samo si je umislio da jest... i kao takav on moze imati u pocetku dobre rezulatate, međutim to je kratkog vijeka, kao sto bi se reklo "dosao djavo po svoje".


Osobno mislim da ne treba traziti nove resurse, ne treba sjeci Amazoniju, ne trebaju nam neki novi tehnoloski pronalasci koji bi nas "spasili". Moje misljenje je da prvo treba rijesiti pitanje "Kruha" na nacin da se ne unistava okolis, a to se cini pravilnom politikom smanjenja populacije. A onda tu malenu populaciju traba educirati ne o matematici, fizici, astronomiji i sl. vec ih treba nauciti "kako da zive".... a zatim ce oni sa ispravnom podlogom doci do tehnologije buducnosti koja mozda nece biti koristena u ratne i slicne svrhe - kako je to obicaj danas. Sklon sam dati sansu covjecanstvu - mislim da ima itekako nade da iz svega iziđemo samo okrznuti. Ako tko misli da ne moze nista uciniti vara se - moze itekako. Vec cini dovoljno samim time sto ima jedno ili dvoje (ne vise) adekvatno odgojene djece, a ne 5 ili 6 koje niko ne odgaja nego "rastu po njivi ko krumpiri: ako koji izraste dobro izrasto".


Moze se uciniti jos mnogo stvari na osobnoj razini, ali to je za one malo aktivnije. Moze se pokusati uzgajati vlastita hrana bez pesticida - time dajes zemlji da dise i da ne nosi tvoj teret kao teret mnogih koji svojom potraznjom uzrokuju da "ponuda" krci sume radi hrane, i sl.


Moze se pokusati sa vegatarijanstvom, sa bojkotom koznih proizvoda, sa recikliranjem otpada, sa dizanjem glasa protiv devastacije okolisa, i sl.


Svak na svoj nacin moze uciniti nesto. Kad se dostigne "kriticna masa" ljudi koji ovako misle, promjene ce biti vidljive. Sklon sam vjerovati da cemo smisliti rjesenje. Ako i ne smislimo i ako zagrijemo Zemlju toliko da svi izmremo nece mi biti zao nijednog ljudskog bica. Vrsta koja sama sebe istrebljuje ne zasluzuje sucut, a da ne govorim koliko cemo vrsta povuci za sobom ako to dopustimo.


Eto, to je moje misljenje.
 
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 21:06   #6
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
Na temelju nekih dogadaja, pokazatelja, i opcenito znanstvenih ogranicenja mozemo pokusati predvidjeti neke druge dogadaje metodom logickog zakljucivanja.
Neke od tih zakljucaka je jednostavno provjerit u praksi, dok neke druge nije, i treba cekati razvoj tehnologije, ili odredeno vrijeme, kako bi te svoje hipoteze mogli eksperimentirati i pretvoriti u teorem.
Kako razvoj ljudske civilizacije ne mozemo eksperimentirat, mozemo slobodno o njemu spekulirati i stvarati hipoteze na temelju onoga sta danas vidimo, cujemo, citamo, i na temelju onoga sta znamo.
Dok su neke od tih pojava opce poznate (45% covjecanstva nece imati pitke vode, 35% nece imati hrane, na svjetu ce zivjeti xx miliardi ljudi do 2050), neke od pojava mozemo i sami zakljuciti, kao na primjer zivot u visemiliunskoj urbanoj sredini kroz 50-100 godina.
Pa eto, onima koji imaju volje i zelje da komentiraju cemu covjecanstvo tezi neka slobodno napisu svoje misljenje
Pa neke procjene vec za sad su jasne, kao npr. eksplozivna demografska situacija. Eto bas sam prije par dana gledao dokumentarac u trajanju od 2 sata u kojemu rijec imaju mnogi demografi, znanstvenici, etnolozi i ostali strucnjaci i sasvim sigurno se procjenjuje da ce ljudi do 2050. biti oko 8 milijardi

Dakle, eksplozivan rast stanovnistva u Aziji i Africi uzrokovat ce nagli porast svjetskog stanovnistva jer se broj svjetskog stanovnistva samo u zadnjih 50-100 godina za 3 puta vise povecao nego za nekoliko prethodnih stoljeca ukupno. To je katastrofalno. Sve je manje resursa, a sve vise ljudi i to cemo uskoro osjetiti svi na vlastitoj kozi. Osim toga, natalitet u razvijenijim zapadnim zemljama poput Njemacke, Francuske i Italije opada dok u Indiji i Kini raste sto ce uzrokovati neravnotezu u svjetskoj populaciji i kako bi se kompenziralo predvidjanja strucnjaka su da ce se do 2030. vec morati poceti s rasterecivanjem tako sto ce najvjerovatnije dohrliti cijeli val iz Azije ovamo u Europu. Mozemo ocekivati Kineze, Indijce i Azerbajdzance vec u iducih 10 do 20 godina.

Vode ce naravno biti sve manje i najvjerovatnije ce doci i do sukoba, kako lokalnih, tako i globalnih zbog tih resursa, ali ne samo i tih.

Ja osobno mislim da ce konflikt na Bliskom istoku kad tad eskalirati i prosiriti se dalje sto ce zasigurno rezultirati novim svjetskim ratom, koji se nece vise (ili jako malo) voditi s konvencionalnim nego s nuklearnim oruzjem. Konflikt u kojem bi trebali stradati milijuni. Ali nakon toga bi onda konacno trebalo uslijediti razdoblje trajnog mira. Ali do toga ce ljudska rasa proci kroz jos mnogo trnja.
Jackrabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 21:09   #7
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
i da nece bas svi oni postati svjetski poznati advokati, doktori, predsjednici, vojni piloti, jednom rijecju, da ih jako mali broj (manje od 1%) uspjeva u zivotu.
Misliš malo ih je istinski sretno iz dubine duše?
stršljen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 21:18   #8
uglavnom da odgovorim na tvoje pitanje: nešto kao u terminatoru ili kao kad dođu vulkanci da se pisnički izrazim
stršljen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 21:30   #9

__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 21:41   #10
Quote:
monsignor kaže: Pogledaj post
Danas su u prvom razredu osnovne skole djeca pisala test iz matematike.Jedna je curica, na mamino pitanje da li je prepisivala, odgovorila da nije mogla jer je cura do nje namjerno rukom zaklanjala svoj test.
To nije egoizam, to je zdrava pamet - zašto bi neko odrađivao posao za drugog. Egoizam bi bio kad joj ta curica ne bi htjela objasnit nešto prije ili poslje testa. A dalo bi se i o odgoju koju prozborit, učit djecu da prepisuju.

Što se teme tiče, mislim da ćemo svi umrijet - neko prije, neko kasnije.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 21:47   #11
Ja ne mislim, nego znam da hocemo.
Jackrabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 21:50   #12
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post

Mislila sam na ono poslije.
stršljen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 21:53   #13
Nemoguce je predvidjeti razvoj ljudske civilizacija kad se tehnika i nove tehnologije razvijaju tako munjeviom brzinom....
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 21:54   #14
Quote:
Koki007 kaže: Pogledaj post
Nemoguce je predvidjeti razvoj ljudske civilizacija kad se tehnika i nove tehnologije razvijaju tako munjeviom brzinom....
Sve je moguće.
stršljen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 21:57   #15
Quote:
stršljen kaže: Pogledaj post
Sve je moguće.
Ajde reci nam kako ti vidis buducnost?
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 22:06   #16
Quote:
Koki007 kaže: Pogledaj post
Ajde reci nam kako ti vidis buducnost?

ne smijem utjecati na budućnost
stršljen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 22:08   #17
Hebemu, a vec sam se ponadao da cu nesto doznati....
Ipak 1. temporalna direktiva se mora postovati....
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 22:08   #18
Quote:
Koki007 kaže: Pogledaj post
Hebemu, a vec sam se ponadao da cu nesto doznati....
Ipak 1. temporalna direktiva se mora postovati....
da
stršljen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 22:10   #19
dobra tema
živo me zanima odgovor na ovo pitanje..ja ne smatram da će sve biti crno kao što većina predviđa..po meni problem stvara jedino zagađenje, a kako znanost i tehnologija napreduju,i razvijaju se čisti obnovljivi izvori energije smatram da ni to neće biti problem...
dakle, većina danas neizljičivih boleština tipa aidsa, shizofrenije, kao i onih sa velikom stopom smrtnosti kao što su razni karcinomi bit će u potpunosti izliječiva.. a velika većina genetskih bolesti kao što su downov sindrom, bit će unaprijed predvidljiva i izliječivana genetskim inženjeringom..
to je što se toga tiče..dalje,razvijat će se novi uređaji, komunikacijski, transportni i drugi, svatko će imati mogućnosti doći na dugi kraj svijeta za 1 dan, posjedovati vrhunske komunikacijske uređaje....nešto u stilu 5. elementa
svoj optimizam temeljim na činjenici da ljudsko društvo već stoljećima (uz poneka razdoblja kao iznimke) ide uzlaznom putanjom i razvija se, pa zašto se to ne bi i nastavilo?
e sad hoće li život kao takav postat dosadan? mislim da neće, umjetnost će uvijek imati prostora za razvoj, kao i znanosti poput matematike, fizike i još nekih..zatim uvijek će biti zanimljivo proučavati stare civilizacije(što ćemo i mi jednom postati) i tako dalje....
nema zime, baš je cool biti živ!!
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 22:11   #20
šutnja je zlato
stršljen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:35.