Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2015., 10:10   #4881
Quote:
vanelic kaže: Pogledaj post
Da, da. To je naše Ministarstvo vanjskih poslova.
Bruneji i Kuvajt imaju za cijelu EU jednak režim (uključujući Bugarsku i Rumunjsku), ali to se ne odnosi na Hrvatsku...
Trebalo bi pisati direktno u Bruxelles i priupitati zašto te dvije zemlje krše pravila, pogotovo Brunei koji su na bijeloj listi EU pa samim time i u Hrvatsku njeni građani mogu bez viza...
Hm da, tako sam i mislio... Ma ko bi se još zamarao sa Brunejima ne?
A ništa, više vremena za Sabah regiju
J.Poljak fan club is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 10:13   #4882
Quote:
J.Poljak fan club kaže: Pogledaj post
Hm da, tako sam i mislio... Ma ko bi se još zamarao sa Brunejima ne?
A ništa, više vremena za Sabah regiju
Ja sam upravo poslao mail na konzularni odjel našeg MVPEI. Ne bi bilo loše da i drugi napišu nešto. Jest da je riječ samo o Kuvajtu i Brunejima, ali mic po mic doći ćemo i do većih riba
evo copy paste:

--------------------

Poštovani,

Državljanin sam Republike Hrvatske i što zbog posla, što zbog odmora puno putujem po svijetu. Pregledom viznog režima ustvrdio sam da Kuvajt i Bruneji imaju bezvizni režim sa svim članicama Europske Unije, osim s Hrvatskom.
Stvar postaje zanimljivija kada se uzme još i u obzir da su primjerice Bruneji na Bijeloj listi za putovanje u Europsku Uniju pa njihovi državljani ne potrebuju vize za putovanje u Europsku Uniju, a samim time i u Hrvatsku.

Moje pitanje je što Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija Republike Hrvatske poduzima na rješavanju konkretnog problema i kada se može očekivati ukidanje viza za Kuvajt i Bruneje i za hrvatske građane?
Također, trebaju li hrvatski građani o ovom slučaju sami upozoriti institucije u Bruxellesu na nejednakost svih građana Europske Unije po ovom pitanju?

Zahvaljujem na odgovoru.

Lijep pozdrav,
__________________
Instagram #vedrananelic

BACKPACK PUTOPISI http://backpack.blog.hr & http://backpack-ski.blog.hr | 23.06.-11.07.2018. Portugal & Gvineja Bissau; 16.-30.08.2018. Sevilla, Barcelona & Boston/Nova Engleska; 11.-18.11.2018. Gruzija, Ukrajina & Moldova; 30.11.-08.12.2018. Martinique, Dominica & Guadeloupe; 05.01.-02.04.2019. Australija
vanelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 10:38   #4883
Bravo, ajd i ja ću nešto slično sastaviti i poslati im.

Ko zna, možda se neko trgne pa pokrene nešto...
J.Poljak fan club is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 10:40   #4884
Pitanje:
Ima Turkish iz Moskve za Hong Kong povratna za 276eur.
Zanima me ako uzmem drugu aviokompaniju do Moskve i istog aerodroma, da li moram tražiti rusku tranzitnu vizu?
__________________
Instagram #vedrananelic

BACKPACK PUTOPISI http://backpack.blog.hr & http://backpack-ski.blog.hr | 23.06.-11.07.2018. Portugal & Gvineja Bissau; 16.-30.08.2018. Sevilla, Barcelona & Boston/Nova Engleska; 11.-18.11.2018. Gruzija, Ukrajina & Moldova; 30.11.-08.12.2018. Martinique, Dominica & Guadeloupe; 05.01.-02.04.2019. Australija
vanelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 10:54   #4885
Quote:
vanelic kaže: Pogledaj post
Pitanje:
Ima Turkish iz Moskve za Hong Kong povratna za 276eur.
Zanima me ako uzmem drugu aviokompaniju do Moskve i istog aerodroma, da li moram tražiti rusku tranzitnu vizu?

Ako je isti aerodrom, koliko ja znam, ne.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 10:59   #4886
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ako je isti aerodrom, koliko ja znam, ne.
Ali bile bi dvije odvojene karte:

ZAG-FRA-VNK
i
VNK-IST-HKG

Da li oni mogu u Zagrebu (ili tamo u tranzitu u Moskvi) povezati mi te dvije karte (Lufthansa+Turkish) da čekiram prtljagu skroz do kraja i ne izlazim iz tranzita?
__________________
Instagram #vedrananelic

BACKPACK PUTOPISI http://backpack.blog.hr & http://backpack-ski.blog.hr | 23.06.-11.07.2018. Portugal & Gvineja Bissau; 16.-30.08.2018. Sevilla, Barcelona & Boston/Nova Engleska; 11.-18.11.2018. Gruzija, Ukrajina & Moldova; 30.11.-08.12.2018. Martinique, Dominica & Guadeloupe; 05.01.-02.04.2019. Australija
vanelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 11:43   #4887
E to stvarno ne znam.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 12:24   #4888
Quote:
J.Poljak fan club kaže: Pogledaj post
Bravo, ajd i ja ću nešto slično sastaviti i poslati im.

Ko zna, možda se neko trgne pa pokrene nešto...
Vjerovao ili ne, ali dobio sam odgovor u roku od sat vremena.

-----------------------

MINISTARSTVO VANJSKIH I EUROPSKIH POSLOVA
UPRAVA ZA EUROPSKO PRAVO, MEĐUNARODNO PRAVO I KONZULARNE POSLOVE
SEKTOR KONZULARNIH POSLOVA
Služba za vize
KLASA: 216-03/15-01/
URBROJ.: 521-V-03-02/MZ-15-2
Zagreb, 25. veljače 2015.






Poštovani gospodine Anelic,



zahvaljujemo se na zanimanju iskazanom za temu viznog režima Europske unije, te vezano uz vaš upit imamo potrebu prinijeti vašoj pažnji sljedeće:



EU i njezine države članice imaju zajedničku viznu politiku odnosno utvrđuju zajednički vizni režim u odnosu na druge države. Osnovni propis pravne stečevine kojim se utvrđuje zajednička vizna politika Europske unije jest Uredba Vijeća (EZ) br. 539/2001 od 15. ožujka 2001. godine, u kojoj se nabrajaju treće zemlje čiji državljani moraju posjedovati vize kad prelaze preko vanjskih granica, i one države čiji su državljani izuzeti od tog zahtjeva. U skladu s navedenom Uredbom Vijeća (EZ) br. 539/2001, obveza je svih država članica Europske unije, a time i Republike Hrvatske, imati potpuno usklađenu viznu politiku i sustav s viznom politikom EU. Također, donošenje odluke o ne zahtijevanju odnosno zahtijevanju viza za državljane trećih zemalja nije u nadležnosti samih država članica EU te one nisu ovlaštene samostalno donositi takve odluke. Dakle, vizni odnosno bezvizni režim država članica Europske unije u odnosu na treće zemlje ne određuju države članice samostalno i pojedinačno svaka za sebe, nego se on utvrđuje predmetnom Uredbom Vijeća (EZ) br. 539/2001 na razini svih država članica EU a koju donosi zajednički Europski parlament i Vijeće EU uz prethodne konzultacije sa Europskom komisijom.



Istom Uredbom (EZ) br. 539/2001, odnosno Uredbom EU br. 1289/2013 kojom se Uredba (EZ) br. 539/2001 izmjenjuje, predviđena je i definirana vizna uzajamnost u smislu zajedničke vizne politike EU. Ona podrazumijeva da je neka od trećih zemalja, čijim državljanima nisu potrebne vize za države članice EU, uvela ili zadržala zahtijevanje viza za jednu ili više država članica EU. Novi mehanizam uzajamnosti omogućuje brži i učinkovitiji odgovor EU, zasnovan na potrebi veće solidarnosti između država članica u provedbi zajedničke vizne politike.



U skladu s mehanizmom uzajamnosti, države članice su do 12. travnja 2014. trebale obvijestiti (notificirati) sve slučajeve u kojima treća zemlja nije ukinula vize, što su i učinile: Republika Hrvatska, Bugarska, Cipar, Poljska i Rumunjska. Republika Hrvatska je tako obavijestila o postojanju ne-reciprociteta u odnosu na SAD i Brunej Darussalam, te je Europska komisija u Sl. listu EU, 12. travnja 2014., objavila informaciju o notifikaciji država članica EU, uključujući i informaciju o datumu primjene zahtijevanja viza, te vrstama putnih isprava i viza koje su u pitanju. Europska komisija je izravno zaprimila i primjedbe na koje nisu predstavljale kršenje mehanizama uzajamnosti ali su bile vezane uz uvjete ulaska za hrvatske državljene u Australiju, Antigvu i Barbudu, Barbados i Sv. Kitts i Nevis te su u proteklom razdoblju - zajedničkim angažmanom Republike Hrvatske i Europske komisije - rješeni diplomatskim putem na zadovoljstvo hrvatskih državljana.



Slijedom navedenog, a sukladno pravnoj stečevini EU, pokrenuti su svi mehanizmi i postupci koji stoje na raspolaganju Republici Hrvatskoj kao članici EU, a koji bi u dogledno vrijeme trebali omogućiti potpuno ukidanje viza za državljane Republike Hrvatske za notificirane države.



Kada je riječ o Kuvajtu, a budući da državljani Kuvajta trebaju vizu za EU, ne bi se moglo govoriti o viznoj neuzajamnosti, nego o činjenici da je Kuvajt utvrdio različito i neujednačeno postupanje prema državama članicama EU-e. Pristupanjem Republike Hrvatske u punopravno članstvo u EU, od svih trećih zemalja, koje zahtijevaju vize od hrvatskih državljana, pa tako i od Kuvajta zatražene su relevantne izmjene viznog režima. Konkretno, od studenoga 2014., za državljane 52 zemalja, među kojima su i sve DČ EU osim Republike Hrvatske, Kuvajt je uveo mogućnost izdavanja vize po dolasku na granični prijelaz. Pretpostavljajući kako je riječ o greški kuvajtske strane, diplomatskim su putem zatražene obavijesti i zatraženo je isto postupanje i za hrvatske državljane, no službeni odgovor kuvajtske strane još nije zaprimljen.



Zaključno, građani EU još uvijek trebaju vizu za Kuvajt, ali je mogu dobiti na granici. Ova mogućnost još nije otvorena za državljane Hrvatske, uslijed birokratske inercije u ovim državama, no Republika Hrvatska je pokrenula potrebne procedure te se očekuje kako će ovo pitanje uskoro biti pozitivno riješeno.



S poštovanjem,



Služba za vize
__________________
Instagram #vedrananelic

BACKPACK PUTOPISI http://backpack.blog.hr & http://backpack-ski.blog.hr | 23.06.-11.07.2018. Portugal & Gvineja Bissau; 16.-30.08.2018. Sevilla, Barcelona & Boston/Nova Engleska; 11.-18.11.2018. Gruzija, Ukrajina & Moldova; 30.11.-08.12.2018. Martinique, Dominica & Guadeloupe; 05.01.-02.04.2019. Australija
vanelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 12:38   #4889
Ne mogu vjerovati. I nisam sarkastičan.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 12:57   #4890
Quote:
vanelic kaže: Pogledaj post
Ali bile bi dvije odvojene karte:

ZAG-FRA-VNK
i
VNK-IST-HKG

Da li oni mogu u Zagrebu (ili tamo u tranzitu u Moskvi) povezati mi te dvije karte (Lufthansa+Turkish) da čekiram prtljagu skroz do kraja i ne izlazim iz tranzita?
Govoreći ne iz izravnog iskustva, nego teoretizirajući (ali i djelomično koristći ne identična, već slična iskustva), rekao bih da bi to trebali moći.

U prilog ti ide to što su Lufta i TA u istoj alijansi.

Doduše, ako ti je na Vnukovu layover poduži (npr. dvoznamenkast u satima), moglo bi ti se dogoditi da u ZG (ili u HKG u povratku) bude jednostavno prerano za checkiranje prtljage od VNK dalje.

BTW, na stranu i prtljaga, ali kako misliš checkirati sebe? Ili, bolje rečeno, gdje i kako misliš isprintati BP (jer se checkirati za TA možeš i online u ZG, ali BP ne možeš isprintati za letove s Vnukova). OK, možeš na gejtu u Vnukovu, ali što ako BP moraš pokazat na kakvoj (sigurnosnoj ili sličnoj) barijeri kako bi do gejta uopće došao?
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 13:05   #4891
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Govoreći ne iz izravnog iskustva, nego teoretizirajući (ali i djelomično koristći ne identična, već slična iskustva), rekao bih da bi to trebali moći.



U prilog ti ide to što su Lufta i TA u istoj alijansi.



Doduše, ako ti je na Vnukovu layover poduži (npr. dvoznamenkast u satima), moglo bi ti se dogoditi da u ZG (ili u HKG u povratku) bude jednostavno prerano za checkiranje prtljage od VNK dalje.



BTW, na stranu i prtljaga, ali kako misliš checkirati sebe? Ili, bolje rečeno, gdje i kako misliš isprintati BP (jer se checkirati za TA možeš i online u ZG, ali BP ne možeš isprintati za letove s Vnukova). OK, možeš na gejtu u Vnukovu, ali što ako BP moraš pokazat na kakvoj (sigurnosnoj ili sličnoj) barijeri kako bi do gejta uopće došao?

Ma bolje onda ne riskirati...
__________________
Instagram #vedrananelic

BACKPACK PUTOPISI http://backpack.blog.hr & http://backpack-ski.blog.hr | 23.06.-11.07.2018. Portugal & Gvineja Bissau; 16.-30.08.2018. Sevilla, Barcelona & Boston/Nova Engleska; 11.-18.11.2018. Gruzija, Ukrajina & Moldova; 30.11.-08.12.2018. Martinique, Dominica & Guadeloupe; 05.01.-02.04.2019. Australija
vanelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 14:09   #4892
Quote:
vanelic kaže: Pogledaj post
Vjerovao ili ne, ali dobio sam odgovor u roku od sat vremena.

-----------------------
Da znaš da i ja dobio više manje isti odgovor.
Ajd dobro po tome izgleda da ipak nešto pokušavaju. Možda do 8 mjeseca kad planiram i bude nešto.

Sad si ziher misle otkud odjednom takvo zanimanje za Brunei?
J.Poljak fan club is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 16:55   #4893
Quote:
Cartman kaže: Pogledaj post
Kako “bezbolno” dobiti američku vizu? - vodič kroz cjelokupan proces dobivanja vize
Moze pitanje kolega, jel znas mozda kakva je procedura ako zivim i radim u Njemackoj? Znaci prije 3 godine sam se tu doselio, imam samo Hrvatske dokumente ali sam odjavio boraviste u HR.

Ja se onda obracam Americkoj ambasadi u HR ili u DE?

Rakitic10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 17:15   #4894
Americku vizu trazis u drzavi ukojoj imas prijavljeno boraviste, dakle u Njemackoj. Znam to iz vlastitog iskustva jer isto ne zivim u Hr.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 23:05   #4895
Quote:
Rakitic10 kaže: Pogledaj post
Moze pitanje kolega, jel znas mozda kakva je procedura ako zivim i radim u Njemackoj? Znaci prije 3 godine sam se tu doselio, imam samo Hrvatske dokumente ali sam odjavio boraviste u HR.

Ja se onda obracam Americkoj ambasadi u HR ili u DE?

Kao što ti nukac reče, vizu tražiš u zemlju u kojoj imaš boravište, bez obzira koju putovnicu imaš.

Također iz iskustva znam, moja žena ju je tražila i dobila u ambasadi u Berlinu.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 09:31   #4896
Quote:
vanelic kaže: Pogledaj post
Vjerovao ili ne, ali dobio sam odgovor u roku od sat vremena.
I brz i točan i koristan odgovor?
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 08:02   #4897
Znam da je bilo ljudi ovdje s foruma koji su putovali u Kazahstan i Azerbajdžan.
Zanima me da li na njihovim vizama piše točan datum kada moraš ući u zemlju ili možeš ući bilo kada unutar perioda važenja vize?
I koliko ti daju onda da vrijedi viza od dana izdavanja?

Tnx
__________________
Instagram #vedrananelic

BACKPACK PUTOPISI http://backpack.blog.hr & http://backpack-ski.blog.hr | 23.06.-11.07.2018. Portugal & Gvineja Bissau; 16.-30.08.2018. Sevilla, Barcelona & Boston/Nova Engleska; 11.-18.11.2018. Gruzija, Ukrajina & Moldova; 30.11.-08.12.2018. Martinique, Dominica & Guadeloupe; 05.01.-02.04.2019. Australija
vanelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 10:59   #4898
Quote:
vanelic kaže: Pogledaj post
Znam da je bilo ljudi ovdje s foruma koji su putovali u Kazahstan i Azerbajdžan.
Zanima me da li na njihovim vizama piše točan datum kada moraš ući u zemlju ili možeš ući bilo kada unutar perioda važenja vize?
I koliko ti daju onda da vrijedi viza od dana izdavanja?

Tnx
Na mojoj vizi za Azejbajdžan ti pise ovako:

Valid from: 12.04.2014
Valid until: 22.04.2014

Duration of stay: 10 days

Mislim da su stavili 1 dan više nego sam bio
__________________
www.putoholicari.com
Cartman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 11:12   #4899
Quote:
vanelic kaže: Pogledaj post
Znam da je bilo ljudi ovdje s foruma koji su putovali u Kazahstan i Azerbajdžan.
Zanima me da li na njihovim vizama piše točan datum kada moraš ući u zemlju ili možeš ući bilo kada unutar perioda važenja vize?
I koliko ti daju onda da vrijedi viza od dana izdavanja?

Tnx
Nisam još bio, ali sam već neko vrijeme u fazi pripreme za Baku i pri tome sam naletio na neke blogove/upise po forumima ljudi koji su, recimo, putovali noćnim vlakom Tbilisi - Baku. Više njih se žalilo kako su imali ozbiljne probleme jer su si vizu (ne baš pametno, kako su i sami naknadno ustanovili) izvadili za dan dolaska u Baku (jer su od toga dana imali rezerviran smještaj), dok vlak prelazi granicu nešto prije 23:00, dakle formalno dan ranije.

Također, budući da mi u odlasku iz Bakua avion leti u 04:30, nisam si za tu zadnju noć rezervirao smještaj (još razmišljam bi li), no čovjek iz hotela s kojim sam u kontaktu mi je sam ponudio da će mi pozivno pismo napisati (i) za dan kasnije, dakle i njegov mi postupak govori da je bitno imat ama baš sve dane (pa čak i sate) boravka "pokrivene" vizom.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 21:24   #4900
Quote:
vanelic kaže: Pogledaj post
Znam da je bilo ljudi ovdje s foruma koji su putovali u Kazahstan i Azerbajdžan.
Zanima me da li na njihovim vizama piše točan datum kada moraš ući u zemlju ili možeš ući bilo kada unutar perioda važenja vize?
I koliko ti daju onda da vrijedi viza od dana izdavanja?

Tnx
Bio sam u Azerbajdžanu i po pričanju s ljudima iz ambasade ne tolerira se ulazak u zemlju prije početka važenja vize. Kakva je situacija s izlaskom iz zemlje nakon prestanka važenja vize ne znam.

Meni su samoincijativno za vizu dodali jedan dan prije leta i par dana nakon povratnog leta. Možda je slučajnost, a možda su željeli da ostanem malo duže
highway is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:52.