Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2006., 21:16   #21
Quote:
Sister kaže:
samo u našoj galaksiji ima masu nastanjenih planeta...ostavite druge galaksije
Otkud ti to znaš. To je rezultat tvoga prosvjetljenja ili si to pročitala negdje. Daj nam malo reci više o tome, kao npr. neki link na neki web site ili tako nešto. Nemoj samo ispaljivati tvrdnje.

Nemaju svi na forumu natprirodne moći
__________________
You are unattached and formless, the witness of everything -- so be happy.
mramesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 21:25   #22
Quote:
AxMi-24 kaže:
Kome trebaju dokazi kad postoje delija i gezan.

No da objasnim malo. SETI projekt traži signale. Bilo je par pokušaja slanja signala ali to naravno ide poprilično sporo. A sem toga naša civilizacija šalje signala na tone pa nema smisla pretjerano se opterećivat sa posebnim slanjem.

Problem slanja je da do sada imamo kuglu od oko 100 svjetlosnih godina (zaokruženo na gore) što je otprilike tisućiti dio galaxije. Dakle jako malen dio (u praznom dijelu galaksije) je uopće u stanju otkrit da smo tu. A i da otkriju treba hrpa vremena da bi signal došao do nas a i tada je pitanje da li bi ga netko otkrio.
Hmm..jel mislis da je nasa kugla dovoljno jaka za detekciju na recimo 100+ svjetlosnih godina, osim ako bas ciljano nebi usmjerili antenu u smjeru primaoca? Meni se cini da bi se na vecim udaljenostima ti signali koje nenamjerno saljemo vrlo lako mogli izgubiti u pozadinskom white noiseu..
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 21:34   #23
Mene jako zanima kako oni uopće misle ostvarit' kontakt? Na koji način šalju informacije? Tj. u kojem se obliku šalju informacije i kako bi ovi "s druge strane" trebali znati što primaju? Odnosno, šalju li se kakve poruke u Svemir ili se samo osluškuje nebo?
__________________
The truth is out there...
konj111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 21:47   #24
Quote:
In general, solutions to Fermi's paradox come down to either 1) life is difficult to start and evolve (either hard for the process or hard to find the right conditions) or 2) advanced civilizations destroy themselves on short timescales. In other words, this is an important problem to solve in the hope that it is 1 and not 2.
vise o fermievom paradoxu (i.e. Where are They?) ovdje
 
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 22:52   #25
Quote:
geza kaže:
VANZEMALJSKE CIVILIZACIJE - ZAŠTO ( NE ) - KOMUNICIRAMO ?

Projekt SETI ( Search for Extraterrestial Inteligence ) je bila ozbiljna svjetska organizacija koja je trošila državni novac SAD da bi zemljani uspostavili komunikaciju s hipotetičnom civilizacijom u svemiru koja je slična homoidnoj civilizaciji na Zemlji. Financiranje je ukinuo Američki Kongres tako da je to danas " amaterski " projekt kojeg podržavaju privatne osobe u nadi da će se uspostaviti komunikacija s nekom pretpostavljenom civilizacijom u svemiru.
Da li smo sami u svemiru je zanimljivo pitanje i intrigira mnoge ljude da istražuju i fantaziraju u mogućim civilizacijama u svemiru i našim ljudskim kontaktima s tim civilizacijama. Činjenica je da je u 20-tom stoljeću i znanstveno prihvaćena mogućnost postojanja i drugih civilizacija u svemiru. Kaže se da je danas potraga za drugim civilizacijama u punom zamahu, među ostalim zahvaljujući interesu i stručnosti radio amatera, radio astronoma i mikrovalnih eksperimentatora.
No pored svih tih ideja i napora rezultata za sada nema. Zašto?
Zašto zemljaci nisu u mogućnosti uspostaviti komunikaciju sa svojom subračom u svemiru, tema je ovog topika ?
Što Vi mislite o tome? Zašto ljudi nisu u mogućnosti uspostaviti " telefonski " kontakt sa svojim " kolegom " negdje u našoj galaktici ili negdje drugdje gdje postoji zvijezda ( Sunce ) slično našoj i našem planetarnom sustavu gdje postoji planeta slična našoj Zemlji?
Da li je uzrok tome razlika u razvijenosti, razlika u posjedovanju komunikacijskih tehnologija, razlika u inteligenciji, ili je razlog nešto potpuno drugo?
Izložite prvo Vi svoje gledište, mišljenje ili ideju zašto još uvijek nema veze sa vanzemaljcima, hoće li je biti i kada?
Nakon toga izložit ću moje gledište i argumente o tome. Riječ je o jednoj originalnoj mojoj - hrvatskoj teoriji koja ve vrlo vjerojatno točna - istinita.
SETI je projekt započet 1960-tih godina u USA sa ciljem otkrivanja signala izvansolarne civilizacije, a ne sa ciljem komunikacije. Naime, radio signali putuju brzinom svjetlosti, a ne brže, pa se pojam komunikacije ne može shvatiti doslovno (ako je neka zvijezda sa zamišljenom civilizacijom udaljena recimo 50 svj. godina, tada mi primamo signal poslan prije 50 godina, isto toliko njima treba da prime naš odgovor, te, ako žele nešto reći nakon toga, taj će signal ponovno putovati 50 godina: dakle, mi ćemo poslati pitanje, a naši će praunuci dobiti odgovor).
SETI je inače dvaput ukidan, drugi put u devedesetima. Međutim, Planetarno društvo iz privatnih izvora je financiralo projekt META, koji je na milijun kanala tražio signal, otkriveno je 7 signala-kandidata, od toga 6 u ravnini Strijelčeva kraka. Svi signali ispunili su sve standarde za utvrđivanje toga da su inteligentnog porijekla, osim najvažnijeg: NIKADA SE NISU PONOVILI, niti za 3 minute, niti za godinu dana. Šteta....
Planiran je bio i tzv. BETA projekt, koji bi svemir osluškivao ne na području milijun, već milijardu kanala. Ne znam je li ostvaren (to je bilo najavljeno polovicom devedesetih)....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 22:53   #26
Quote:
raliSHA kaže:
naša potraga je daleko prekratka i u preuskom spektru em zračenja, također imamo nedovoljna saznanja o sustavima sa planetima koji bi mogli podržavati život, a i ima ona jedna slavna jednadžba koja poprilično smanjuje broj civilizacija na istom stupnju razvoja u galaksiji koje bi uopće mogli naći
Potraga se vrši na frekvenciji vodika, a pod formulom misliš li na Drakeovu?
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 22:57   #27
Quote:
vlatx kaže:
Po mojem mišljenju kontakt je odavno ostvaren samo što je nešto krenulo u krivom smjeru pa se to zataškava. Ovaj zaključak, naravno, ne mora biti točan ali sve mi se čini da je tako. Jedan od primjera je i slika sa space shuttla gdje ameri pokušavaj pogoditi raketom neki leteći objekt u atmosferi koji im je uspješno zbrisao i to nevjerojatnom brzinom (snikma se može naći na net-u).
Nekoliko pitanja prije nego se nasmijem:
- shuttle nosi rakete?
- sa shuttle-a se može slikati u atmosferi?
- i oni dolaze kod nas (dakle, imaju nevjerojatno naprednu tehnologiju u odnosu na nas, da ne kažem da im tehnologija graniči s čarolijom), dakle, mogu nas zgaziti kao mi žohare, a bježe od naših raketa?
- kojim bi jezikom to oni komunicirali? Matematikom? Što, uvrijedili su se na ono 1+1=2?
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 23:01   #28
Quote:
delija kaže:
Preventivna opaska: Nalazimo se Na rubu...

Ima ljudi koji su ostvarili kontakte s bićima iz drugih zvjezdanih sistema, ali koja korist od toga - kad se tim ljudima ne vjeruje da su to ostvarili.
Šta više, te ljude, po mišljenju mnogih, trebalo bi isključiti iz "zdrave sredine".

Uz to ima još jedan problem.
Kontakti se održavaju Misaonim putem (telepatskom rezonancijom) - iz kog razloga uvijek postoji mogućnost da čovjek, do kojeg dolaze Telepatske vibracije koje stvara druga strana, dobro ne "prevede" poruke, na koji će način primalac Vibracija izmisliti Svoju priču koja izlazi iz okvira Normalnog.
Dobro da si napisao preventivnu opasku, inače bih ti već ispričao ono što je meni ispričao Mothman dok smo danas popodne sjedili na cugi kraj Drave

Sorry, ali ne postoji ama baš nikakav dokaz da je telepatska komunikacija s vanzemaljcima išta osim obične laži. Recimo da telepatija postoji. Sve i da je to točno, kako bi ustrojstvo Vanzemaljčevog mozga/misli/svijesti moglo biti nalik na naš(e)? Kolike su šanse (a ako si pobornik evolucije, sam ćeš odgovoriti) da je Vanzemaljac nalik na nas, makar i samo 1%?
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 23:04   #29
Quote:
vlatx kaže:
Pa vjerojatno ima ljudi koji su ostvarili kontakt ali iz straha da će biti izolirani od okoline jednostavno šute. E sad o kakvoj vrsti kontakta je riječ to je nešto sasvim drugo. Uglavnom, puno se već pisalo i raspravljalo o "vječitoj temi":-)
Da, ja sam ševio vanzemaljke-blizanke, ali me sram to priznati...
Hej, mi smo na rubu znanosti, a ne na rubu fantastike.
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 23:07   #30
Quote:
Galileo kaže:
Recimo da telepatija postoji. Sve i da je to točno, kako bi ustrojstvo Vanzemaljčevog mozga/misli/svijesti moglo biti nalik na naš(e)?
Nisam neki znalac o telepatiji, ali meni se logičnim čini da postoji nekakav oblik univerzalne poruke ili jezika za komunikaciju među bićima u svemiru.

Nešto kao "usluga" koju svemir pruža svojim "korisnicima".

Ne tvrdim da je to tako.
__________________
You are unattached and formless, the witness of everything -- so be happy.
mramesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 23:09   #31
Quote:
enax kaže:
Moje osobno misljenje je da je to kombinacija mnogo razlicitih faktora. Za razvoj zivota na nekom planetu se treba posloziti puno stvari, a da o inteligentnom zivotu ne govorimo. Zemlji je trebalo 4 milijarde godina da razvije inteligentna stvorenja sposobna da posalju signal u duboki svemir, tako da netreba ocekivati da je na drugim planetama proces mogao ici nesto znatno brze.

Druga stvar je da cak i ako neka civilizacija postoji, tesko da cemo detektirati njezine radio signale ako ih bas usmjereno ne salje prema nama, osim ako nije naseljena na jednoj od desetak nama najblizih zvijezda. Sve dalje od toga bi se uklopilo u buku. SETI teleskop, npr., samo prima podatke ali ih i ne salje (uz izuzetak onog jednog signala koji je poslao u prazno zbog politicara koji su dosli pogledati antenu). A podatke obradjuje tako da gleda da li postoje neka intenzivna usmjerena radio-zracenja. Dakle ako planeta samo radi normalan radio signal i nema neki beacon usmjeren bas prema nama, SETI ju nemoze skuziti. Jos jedan problem kod SETI-ja je da on ne gleda cijelo nebo cijelo vrijeme. Dakle, cak i ako neka planeta ima takav nekakav beacon koji salje signale posvuda oko sebe pa kad dodje u povoljnu orbitalnu poziciju posalje signal i prema nama, vrlo je velika sansa da SETI u tom trenutku gleda u nekom drugom smjeru. Na kraju krajeva, da izgradis SETI u nekom drugom zvjezdanom sistemu, zemlju vjerojatno nebi ni primjetio, jer ne salje usmjereni signal prema tebi. Eventualno bi vidio nesto povisenu razinu radio buke, ali ako bas nisi na Alfi Kentauri, signal bi bio preslab.

Iskreno moje misljenje je da nebi bilo na odmet da SETI i sam salje signale prema nasim najblizim zvijezdama a ne samo da slusa. Istina, sansa da netko odgovori je prakticki nikakva, no bolje i to nego nista.

Treca stvar je nivo njihovog tehnoloskog razvitka. Pitanje je moze li se koristiti kakva naprednija/brza komunikacija od radio komunikacije. Ako moze, onda je to kao kad bi u modernom svijetu grupica indijanaca usred neke pustare trazila susjede dimnim signalima. Cijeli svijet bi bio premrezen radio signalima, i kad bi mogli ukljuciti radio bi sve to culi, ali na dimne signale im nece odgovoriti nitko, niti ce ih itko slati.

I zadnja, dosta nategnuta, teorija je da vanzemaljci vec znaju za nas, ali da su vidjeli da smo tehnoloski daleko iza njih pa im uopce nismo zanimljivi, tako da niti ne prate kaj se tu dogadja.

Naravno, sve ovo uz zanemarenje teorija zavjera koje nemaju puno veze sa zdravim razumom.
Sve pet za takvo izlaganje! Samo da dodam par sitnica koje bi mogle ovo dopuniti:
- što se tiče našeg emitiranja u svemir, svakodnevno emitiramo tisuće sati TV i radio programa u svemir, htjeli mi to ili ne (koliko je to inteligentan signal, s obzirom da i Ljubav u zaleđu putuje u svemir, to je već upitno); temeljem toga možemo i tražiti nekakav vanzemaljski signal. Malo je vjerojatno da bi ikoja vanzemaljska civilizacija postavila radio-far koji u svemir emitira poruku: TU SMO, TU SMO, TU SMO.....
- još jedna ideja, uz uvjet da eventualni vanzemaljci znaju za nas: možda postoji nekakav Lex Galactica, koji brani naprednim civilizacijama da se miješaju u svakodnevicu onim nazadnijima (kako to zavjeristički zvuči).

Nadam se da sam uspio bez nametanja nešto dodati tvojim tezama.
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 23:12   #32
Quote:
Sister kaže:
samo u našoj galaksiji ima masu nastanjenih planeta...ostavite druge galaksije
Daj mi nabroji barem pet njih.
Ah da, Vulkan, Romul, Klingon, Talaks.....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 23:15   #33
Quote:
mramesa kaže:
Nisam neki znalac o telepatiji, ali meni se logičnim čini da postoji nekakav oblik univerzalne poruke ili jezika za komunikaciju među bićima u svemiru.

Nešto kao "usluga" koju svemir pruža svojim "korisnicima".

Ne tvrdim da je to tako.
Teško da to može imati veze sa svemirom. Naime, po toj logici i atom kisika bi bio isto što i atom olova, a izgleda da nije tako....
Ako vanzemaljci postoje, koja je vjerojatnost da imaju čak i sličnu biokemiju našoj?
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 23:16   #34
Quote:
Galileo kaže:
... obzirom da i Ljubav u zaleđu putuje u svemir, ...
Ajme! Sada će mi biti neugodno kada sljedeći put vidim vanzemaljce.
__________________
You are unattached and formless, the witness of everything -- so be happy.
mramesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 23:18   #35
Quote:
mramesa kaže:
Ajme! Sada će mi biti neugodno kada sljedeći put vidim vanzemaljce.
Dakle, Vanzemaljac na planetu X primi signal i zaključi:"ni na ovom planetu nema inteligentnog života, ali mislim da sam naišao na galaktički planet-ludnicu"
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 23:23   #36
Quote:
Galileo kaže:
Teško da to može imati veze sa svemirom. Naime, po toj logici i atom kisika bi bio isto što i atom olova, a izgleda da nije tako....
Ako vanzemaljci postoje, koja je vjerojatnost da imaju čak i sličnu biokemiju našoj?
Nisi me skužio, možda sam se krivo izrazio.

Naime, neka biće A pošalje nekakav komunikacijski signal koji je svojstven za biće A -> svemir taj signal pretvori u univerzalnu poruku i pošalje je -> svemir je pretvori u komunikacijski signal svojstven za biće B -> biće B dobiva poruku od bića A neovisno o biokemiji i ostalim stvarima koje nisu kompatibilne.

Nešto kao kad Windows bez problema komunicira sa Linuxom preko Interneta.

Ili je možda to što sam rekao glupost
__________________
You are unattached and formless, the witness of everything -- so be happy.
mramesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 23:26   #37
Quote:
mramesa kaže:
Nisi me skužio, možda sam se krivo izrazio.

Naime, neka biće A pošalje nekakav komunikacijski signal koji je svojstven za biće A -> svemir taj signal pretvori u univerzalnu poruku i pošalje je -> svemir je pretvori u komunikacijski signal svojstven za biće B -> biće B dobiva poruku od bića A neovisno o biokemiji i ostalim stvarima koje nisu kompatibilne.

Nešto kao kad Windows bez problema komunicira sa Linuxom preko Interneta.

Ili je možda to što sam rekao glupost
A tko tvrdi da ja ne pričam gluposti?

Ali meni se čini da je svemir uglavnom prazan, pa mi je sve to nekako nevjerojatno. Međutim, vrati se na moju prvu rečenicu u ovom postu....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 23:33   #38
Quote:
Galileo kaže:
Potraga se vrši na frekvenciji vodika, a pod formulom misliš li na Drakeovu?

naravno

problem je upravo u tom uskom spektru za koji je vrlo moguće da se ne koristi za komunikaciju, a pogotovo kod naprednih civilizacija.....a da ne pričam o tome kako mi danas u svemir dajemo puno manje em zračenja nego prije 30 godina.
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 23:47   #39
Quote:
enax kaže:
Hmm..jel mislis da je nasa kugla dovoljno jaka za detekciju na recimo 100+ svjetlosnih godina, osim ako bas ciljano nebi usmjerili antenu u smjeru primaoca? Meni se cini da bi se na vecim udaljenostima ti signali koje nenamjerno saljemo vrlo lako mogli izgubiti u pozadinskom white noiseu..
Kad se uzme da arecibo koristi voyager-a za kalibriranje a ovaj je iza Pluto i šalje snagom oko 1 W (koristi se jer je tako jak signal da ga je jako lagano pogodit)... Standardni TV odašiljači i ekipa šalju debelo jačim odašiljačima a sem toga "inteligentan" signal je lakše izvuć iz šuma.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2006., 00:31   #40
Quote:
mramesa kaže:
Ajme! Sada će mi biti neugodno kada sljedeći put vidim vanzemaljce.
Jesu li bili ovakvi kao u ovoj kugli?

[IMG][/IMG]
delija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:10.