Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2008., 21:01   #1
Dula (doula) - da ili ne?

pročitala sam u jednom mamobepskom časopisu jučer o dulama. To su, u jednoj rečenici, žene koje profesionalno budu na porodu sa ženama.

dakle, ti ju unajmiš i platiš da ona bude s tobom na porodu. zapravo, prema želji i dogovoru, dula sa ženom može bit i kroz cijelu trudnoću (ići na preglede, savjetovati oko dodatnih pretraga, olakšavanja tegoba, pričati) te pomagati nakon što s bebom dođe iz bolnice (od pomaanja oko dojenja, previjanja il kupanja do kuhanja ručka i čišćenja kuće). No, najpoznatije su po tome što su sa ženama na porodu.
Za svoje zanimanje prolaze edukaciju koja nije formalizirana, a to su seminari koji traju od par dana do pa tjedana ili mjeseci. (sve ovo je za veliku britaniju)

Na prvu pomisao mi je sve to bilo odbojno jer mi je djelovalo jako buržujski. Onda mi je bilo odbojno jer se prodaje nešto što uključuje puno emocija.
A onda sam si mislila kako uz rodilju prvenstveno treba bit bebin tata, a ako on ne želi ili ne može kako svatko ima bar jednu blisku osobu (mamu, sestru, prijateljicu) koja može bit prisutna.

Al onda sam skužila da dule imaju svoje prednosti - i tata i prijateljica su skoro jednako zbunjeni, neupućeni u ono što se događa zapravo te preplavljeni emocijama kao i rodilja. I super je imati na porodu nekoga tko zna što se treba događati, tko se argumentima može zauzet kod doktora za tebe da ti ne daju drip/ne režu te/ne filaju s koječime, tko je sve to prošao nekoliko puta u praksi i potkovan je znanjem još k tome pa neće paničariti ili se izgubiti, tko može bit sasvim konkretna, a ne samo emocionalna potpora...
A vjerojatno i emocionalna jer predmnijevam da to ne radi svatko i da je zbližavanje 'uključeno u cijenu'

I da je imat dulu i muža uza se idealna kombinacija.
No, još uvijek mi malo smeta što je to vjerojatno skupo i samo si povlašteni to mogu priuštiti...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 22:04   #2
ideja nije loša, no više za one koji nemaju nikoga pa da se ne osjećaju same i napuštene.
što se tiče žena koje oko sebe imaju mužeka, prijateljicu ili obitelj koja se brine, mislim da je dula suvišna. kako se ono veli, puno baba - kilavo dijete

ako polazimo od toga da danas skoro svaka rodilja prođe porođajni tečaj i izmijeni iskustva (kao ovdje na forumu) sa iskusnim rodiljama, onda mi je to nekako suvišno.
dakle na porodu bi bili dula, mužek i babica? zamisli da dula počne babici 'soliti' pamet, ili možda doktoru? čemu služi babica? kad se ona uopće uključuje u porod u HR?
kada sam se porađala, uz mene je bio dragi i moja seka. babica je periodično ulazila u sobu, a radila je i nekoliko puta CTG. mogla sam je pitati što sam htjela..tek na kraju kad sam već trebala tiskati je ostala u sobi i bila do kraja poroda. stoga bi mi dula bila suvšna, pa čak i da sam bogata.

što se tiče predporodiljnog praćenja, bila bi mi isto suvišna. u današnje vrijeme smo malte ne pretrpani sa informacijama i savjetima.

postporodiljna pomoć? nije loša, aliiiiiii..ja ipak mislim da svaka od nas treba napraviti iskustvo. muke po dojenju, buđenja, kolike i što sve ne. po meni je dobra patronažna više nego dovoljna.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 22:10   #3
meni se osobno ovo ne sviđa, to je kao imati stalnu pratnju sa sobom, ženu koja je tvoj duh, koja sve sluša i kojoj bi onda trebala sve i reći...to je netko tko će pričati za tebe, tko će misliti za tebe, koja će svoje savjete i obistiniti....
to mi je malo previše osobno i previše zadire u moju intimu...
drugo je imati prijateljicu, kojoj kažeš sve...koja te može savjetovati i s kojom možeš razgovarat...

ovo je kao neki tvoj osobni guru...

ja to ne bi htjela, jer bi ispala kao mula-dok je ona moja dula....
__________________
ormarčić
Nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 22:22   #4
koliko sam ja shvatila, ona je s tobom prije i poslije poroda koliko ti želiš/dozvoliš. jednako tako, dijeliš s njom koliko želiš.

meni bi bilo totalno suvišno pričati o svojim osjećajima, zvat tu neku dulu kad sam prvi put osjetila bebu, da ona ide sa mnom na ultrazvuk, povjeravat joj strahove od toga kak ću se s nać, ić s njom kupovat robicu il kadicu kad sam to sve radila s MM-om i/ili prijateljicama.
nije mi trebao još netko, ponajmanje netko kome ću platiti za to.
to je i meni bilo bez veze u cijeloj toj priči...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 22:28   #5
meni je to smješno, rent a prijateljica tijekom trudnoće...
mislim, svaka čast onom kome to treba, mislim ima nas svakakvih...i sve je to od žene do žene....

meni je dovoljan mm i par prijateljica..

sad si me potaknila pa sam malo guglala o tim mulama-dulama(moram tako pisat), mislim žene iznose dobra iskustva, ali opet nije to za mene niti za standard našeg života....
__________________
ormarčić
Nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 22:40   #6
iako, mene je oduševila mogućnost da na porodu uz mene osim nekog tko će mi bit emocionalna podrška (MM) bude i netko tko može bit stvarna, smirena i upućena podrška (tipa da će mi stvarno objasnit kak disat il tiskat - ja sam sve s tečaja pozaboravljala u trenu, da će se moć izborit umjesto mene koju šoraju trudovi da me ne stave na drip, tko će mi znat reć što me čeka i sl.)

mislim, MM je ispunjavajuć formular za anesteziju napisao da imam 47 kg, pušim 10-20 cigareta dnevno i povremeno pijem alkohol ('nisam znao jel misle na prije trudnoće il sad pa sam napisao ono otprije ), a sve papire koje sam trebala potpisat da pristajem sam potpisala da nisam ni čitala ni znala šta potpisujem
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 22:57   #7
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

mislim, MM je ispunjavajuć formular za anesteziju napisao da imam 47 kg, pušim 10-20 cigareta dnevno i povremeno pijem alkohol ('nisam znao jel misle na prije trudnoće il sad pa sam napisao ono otprije ), a sve papire koje sam trebala potpisat da pristajem sam potpisala da nisam ni čitala ni znala šta potpisujem
tvoj muž...moj tip

e svaka mu čast
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 22:56   #8
moja kolegica na poslu je na moju ideju da mi na porodu bude mm... okrenula očima i izjavila... :'ako ikoga ne želim vidjeti u tom trenu i ako itko smeta to je onda muž' .. što je najčudnije nju je podržala cijela ekipa babuskara (sve su oko 50-55 godina života.. a ima i starijih).

Moram priznati da sam se zacrvenila..jer sam ispala njima blesava.

e sad cure moje, da li su se vremena promjenila.. pa mi nove generacije rodilja raspekmežene i hoćemo i izvoljevamo.. ja

samo vidim da starija garda žena.. to puno puno trezvenije sve shvaća.

I da rekla je da su joj više pomogle i bile od moralne i emotivne utjehe i pomoći žene nepoznate uz nju nego što bi bio njezin muž...

Valda su to te 'preteče' dule
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 23:12   #9
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
moja kolegica na poslu je na moju ideju da mi na porodu bude mm... okrenula očima i izjavila... :'ako ikoga ne želim vidjeti u tom trenu i ako itko smeta to je onda muž' .. što je najčudnije nju je podržala cijela ekipa babuskara (sve su oko 50-55 godina života.. a ima i starijih).

Moram priznati da sam se zacrvenila..jer sam ispala njima blesava.

e sad cure moje, da li su se vremena promjenila.. pa mi nove generacije rodilja raspekmežene i hoćemo i izvoljevamo.. ja
Ma nije stvar u razmaženosti, nego je prije porod i odgoj sjece bio isključivo ženska stvar, a danas očevi uglavnom i sami žele biti u to uključeni.

Dula - pa mislim da nije loše na samome porodu kao netko tko će se smireno izboriti za tvoje želje... Ali opet, da imam viška love, radije bih otišla u privatno rodilište nego plaćala dulu
amfibija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 23:25   #10
sad ću biti iskreno brutalna-ali to je samo moje mišljenje!!:

šta će meni neka žena u rađaoni koja nema veze sa mnom?? olfo mi pomagati i biti uz mene?? pa imam mm za takve stvari!! iako nebi htjela nikoga osim njega ili eventualno mame( ). ona će biti sa mnom par mjeseci,upoznat će me koliko ću joj ja dopustiti da me upozna-znači neće me znati 100%. i još da joj plaćam za to???

pa nisam s marsa opala!!!

ali,sto ljudi-sto ćudi-dvjesto cica-pa ko voli nek izvoli!!
__________________
Patrik 17.01.2009. i Petra 06.12.2010.
Soon Li is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 19:16   #11
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
moja kolegica na poslu je na moju ideju da mi na porodu bude mm... okrenula očima i izjavila... :'ako ikoga ne želim vidjeti u tom trenu i ako itko smeta to je onda muž' .. što je najčudnije nju je podržala cijela ekipa babuskara (sve su oko 50-55 godina života.. a ima i starijih).

Moram priznati da sam se zacrvenila..jer sam ispala njima blesava.

:


ja isto nisam htjela da bude moj muz sa mnom, da me gleda kako se mucim, a ne moze mi pomoci. 100 ljudi, 100 cudi. da opet dodjem u tu situaciju, ponovo bih tako postupila.
cdvita12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 20:19   #12
da. velika je sramota da ti muž gleda "kako se mučiš" , bez obzira što ćeš vjerojatno provesti ostatak svog života s tim čovjekom, što je otac tvog djeteta i što je na kraju krajeva on uz tebe glavni faktor što ti zapravo uopće rađaš.
bože primitivizma.

a ovo da ti ne može pomoći... ja mislim da je svaka moralna podrška , jednostavno spoznaja da je netko uz tebe u tvojoj bilo patnji bilo u sreći... jeben osjećaj i da stvarno, al stvarno ne vidim kako ti muž - da opet napomenem- i otac tvog djeteta- može odmoći tako da bude prisutan na porodu.

kad ga je već napravio neka osjeti barem dio onoga što ti proživljavaš jer to je i najmanje i najlakše od svega što ga čeka nakon poroda.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 20:26   #13
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
d

da je svaka moralna podrška , jednostavno spoznaja da je netko uz tebe u tvojoj bilo patnji bilo u sreći... jeben osjećaj

.
e ovo je tako dobro napisano
stvarno je takav osjećaj. ja ne mogu zamisliti da mm nije bio sa mnom. o tome nismo puno ni pričali, podrazumijevalo se da ide...i u "manje" bitnim stvarima je bio uz mene, kao i ja uz njega,a di neće biti pri porodu !!!!!!!!!!!!!!!
__________________
neću potpis
m@m@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 20:34   #14
dula po meni ne,bar ne ta rent a frend,ali netko kome možeš vjerovati svakako da - uz mene je bio mm (iako se cijelo vrijeme trudnoće borio da ne ide,a sad je rekao da nije otišao da bi crkao od muke jer mu je to nešto najljepše u životu) koji mi je ajmo reći bio podrška,ona emocionalna jer drugo jadan nije ni znao (kad se samo sjetim da je po mom zahtjevu donio onu Avenovu vodu za pošpricati malo za osvježenje a on mene ko mačku usred truda posred nosa špricne tako da ostanem bez daha - e ako ga tad nisam ubila nikad ni neću),ali imala sam još jednu osobu sa sobom,a to je med. sestra koja mi je frendica i koja tamo radi na odjelu i koja je samo zbog mene odradila 2 smjene (zauvijek ću joj za to biti zahvalna) i da mi nje nije bilo sad kad razmislim unatrag ne znam kako bi ja to nakon 20 sati trudova ostala prisebna i dovršilai porod do kraja jer sam bila idealan kandidat za carski a ona me usmjerila da to izvedem i bez toga - zadnjih 4 sata su me derali trud za trudom,nisam se otvarala,pojačavali su drip ali ništa,ostajala sam bez zraka,a onda i bez svijesti između svakog truda - ona me budila,nju sam stalno čula kako me upozorava da dišem,dragala me po nogama,rukama,glavi,donosila mi vodu,a kad je krenuo izgon držala me,ohrabrivala,navijala,tjerala me da dišem i da guram...
eto,da nje nije bilo iskreno ne znam kako bi - već je i doktor počeo s nagovještajem carskog,a ona me natjerala da to sve sama odradim - eto ona je bia moja svojevrsna dula i ne znam kako bi bez nje
ovaj moj mm je bio sav jadan zbunjen ,nije znao šta da mi radi
pikacu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 20:48   #15
Quote:
pikacu kaže: Pogledaj post
zadnjih 4 sata su me derali trud za trudom,nisam se otvarala,pojačavali su drip ali ništa,ostajala sam bez zraka,a onda i bez svijesti između svakog truda - ona me budila,nju sam stalno čula kako me upozorava da dišem,dragala me po nogama,rukama,glavi,donosila mi vodu,a kad je krenuo izgon držala me,ohrabrivala,navijala,tjerala me da dišem i da guram...
e, to!...u tom smislu je dula, odnosno netko upućen i priseban odlična stvar!
moš si mislit kak bi MM bio dovoljno priseban da mi govori kako da dišem, a i kak bi se uopće on sam usudio odlučiti da ja to mogu izvest sama, a ja ostajem bez svijesti...vjerojatno bi panično zvao sestru il doktora koji bi rekao da idem na carski, a on bi, skup sa mnom, zabrinut za mene i bebu na to rekao - a, ako se mora...i poljubio me za gudbaj i stisnuo ruku prije odlaska u salu...

a onaj dio da se trebam nekom povjeravat i zbližit s nekim prije poroda samo jer sam, eto, platila paket koji uključuje i zbližavanje prije poroda je i meni malo bez veze...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 18:14   #16
Quote:
pikacu kaže: Pogledaj post
dula po meni ne,bar ne ta rent a frend,ali netko kome možeš vjerovati svakako da - uz mene je bio mm (iako se cijelo vrijeme trudnoće borio da ne ide,a sad je rekao da nije otišao da bi crkao od muke jer mu je to nešto najljepše u životu) koji mi je ajmo reći bio podrška,ona emocionalna jer drugo jadan nije ni znao (kad se samo sjetim da je po mom zahtjevu donio onu Avenovu vodu za pošpricati malo za osvježenje a on mene ko mačku usred truda posred nosa špricne tako da ostanem bez daha - e ako ga tad nisam ubila nikad ni neću),ali imala sam još jednu osobu sa sobom,a to je med. sestra koja mi je frendica i koja tamo radi na odjelu i koja je samo zbog mene odradila 2 smjene (zauvijek ću joj za to biti zahvalna) i da mi nje nije bilo sad kad razmislim unatrag ne znam kako bi ja to nakon 20 sati trudova ostala prisebna i dovršilai porod do kraja jer sam bila idealan kandidat za carski a ona me usmjerila da to izvedem i bez toga - zadnjih 4 sata su me derali trud za trudom,nisam se otvarala,pojačavali su drip ali ništa,ostajala sam bez zraka,a onda i bez svijesti između svakog truda - ona me budila,nju sam stalno čula kako me upozorava da dišem,dragala me po nogama,rukama,glavi,donosila mi vodu,a kad je krenuo izgon držala me,ohrabrivala,navijala,tjerala me da dišem i da guram...eto,da nje nije bilo iskreno ne znam kako bi - već je i doktor počeo s nagovještajem carskog,a ona me natjerala da to sve sama odradim - eto ona je bia moja svojevrsna dula i ne znam kako bi bez nje
ovaj moj mm je bio sav jadan zbunjen ,nije znao šta da mi radi
ovo je meni mm radio, samo 28 sati pri izgonu mi je držao nogu i gurao glavu, a o mirnoći da ne pričam...toliko je bio miran i priseban... čak mu je bilo zanimljivo kad su me šivali
uglavnom, ne mogu zamislit nikog drugog da je bio umjesto njega...
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 06:49   #17
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
moja kolegica na poslu je na moju ideju da mi na porodu bude mm... okrenula očima i izjavila... :'ako ikoga ne želim vidjeti u tom trenu i ako itko smeta to je onda muž' .. što je najčudnije nju je podržala cijela ekipa babuskara (sve su oko 50-55 godina života.. a ima i starijih).

...

I da rekla je da su joj više pomogle i bile od moralne i emotivne utjehe i pomoći žene nepoznate uz nju nego što bi bio njezin muž...
Ja to gledam iz perspektive da ta ista generacija žena ima muževe koji (vecinom, cast iznimkama) jedva znaju ispec jaje, a kamoli nesto drugo. Ako su takvi kakvi jesu cijeli njihov brak i one sve moraju same, kog ce im vraga na porodu.
S druge strane, mm nije doktor i znam da ce biti sav zbunjen, no sama njegova prisutnost tamo, ideja u mojoj glavi da nisam sama i da ce me samo drzati i za ruku, meni je dovoljna. Nije ni pisao prijemni samnom, no cinjenica da je bio ta dva dana samnom i cekao po 6 sati između pismenog i usmenog dijela prijemnog je nešto što mu nikada neću zaboraviti (joj, 150 godina smo skupa... ). Naravno da neće roditi umjesto mene, no ne želim ga isključiti iz toga.
__________________
Mamina ljubav najveća!; Mala mrva
Inica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 19:21   #18
Kako sam prvi put trudna, dakle neiskusna, preplašena i s bezbroj pitanja u glavi meni ta dula zvuči baš dobro. Prva sam od svojih prijateljica koja se upustila u ovu avanturu i da nema interneta mislim kako bih ostala slabo informirana, a time i zabrinutija (u nekim slučajevima i manje zabrinuta ). Dula mi zvuči kao dobra potpora trudnicama u takvoj ili sličnoj situaciji.
RazmaŽena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 23:03   #19
ja bih radije doulu sa sobom nego muža! muževi su isto kao i mi u tim trenucima izvan sebe, u panici i "ne znaju što čine" (čast izuzecima)
Maya_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 00:08   #20
Quote:
Maya_78 kaže: Pogledaj post
ja bih radije doulu sa sobom nego muža! muževi su isto kao i mi u tim trenucima izvan sebe, u panici i "ne znaju što čine" (čast izuzecima)
pa u tom slučaju...sjedneš s njim i kažeš mu ovo:
"ja ću roditi. ti ćeš me držati za ruku.a to ti je otprilike ovako... ja malo stišćem... i onda... iz vagine će mi izaći jedno živo biće a ti se nemoj prestrašiti i pitati 'otkud sad ovo', jer to je sasvim normalno i događa se."

za Boga miloga...pričamo li mi o porodu ili o tumoru na mozgu?

zar u 21.st. postoje takvi tipovi?

ajoj..da..ipak je ovo Hrvatska.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:51.