Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2023., 00:40   #3721
Quote:
Maatt8919 kaže: Pogledaj post
Nisam član obitelji, nego sam sam obolio. Ove godine mi je dijagnosticiran Hodgkinov limfom. Imao sam 4 kemoterapijska ciklusa i 18 zračenja. Trenutno sam u remisiji, ali u glavi mi je totalni kaos od svega što sam prošao. Imam 25 godina. Treba mi malo podrške. Čini mi se da nikog u mojoj obitelji nije briga za mene. Od prijatelja sam se udaljio, a nedavno mi je i jedna cura okrenula leđa. Trudim se biti jak, ali naleti anksioznosti stvarno ponekad budu jako teški...
Hodkingov limfom u ranijim stadijima ima vrlo visoku mogućnost izliječenja, a čak i uz pojavu sekundarne lezije u višim stadijima bolesti, prognoza je dosta dobra. U slucajevima kada dođe do relapsa bolesti u prvih godinu dana ili se ne postigne potpuna remisija, prognoza nije baš bajna...
Uglavnom, bilo kako bilo, glavu gore i okreni se sebi i liječenju, bit će vremena za ostale brige...
__________________
...Ne piški u lavabo, dobro jedi, slušaj mamu i tatu i ne plači u društvu...
EnfantTerrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2023., 22:23   #3722
Hvala puno svima na odgovorima. U 2. stadiju mi je otkriveno. Sljedeći mjesec idem na kontrolni pet ct pa ću vidjet. Ali vjerujem da će biti dobro. Još jednom hvala svima.
Maatt8919 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2023., 16:44   #3723
Quote:
LikiLee kaže: Pogledaj post
jedino da se u dogovoru sa Onkologom produži pauzu, da rane zacele,
ili da na neko vreme obustavi terapiju.

prijatelj mi je bio na Vootrientu 6 godina, bilo je prekida iz drugog razloga, i ništa se u međuvremeno lošega nije desilo.

ako se dobro sećam preporuka, od samog početka uzimanja Sutenta,
isto važi i za Votrient, treba početi sa negom stopala, ruku, meka četkica za zube i svega tamo piše u prospektu, koji ste dobili uz Sutent.

čuvati ih najviše što se može, a može se, jer život je važniji od svega.
smanjiti poslove, opterećenje na stopala i ruke...

teško da će zaceliti uz terapiju, i uz 10% Uree, uz previše aktivnosti.

srećno!
Hvala Vam! Pridržavali smo se tih uputa koje smo dobili, ali ponekad su nuspojave jače od svega. Na koncu smo isprobali nekoliko krema i jedna se pokazala kao malo bolje rješenje. Ne znam u ovom trenutku kako se točno zove, ali ako nekome bude trebala informacija - rado ću potražiti.




Što se tiče generalno nuspojava, doktorica mu je još ranije rekla da su nuspojave dobar znak, odnosno da ukazuju na to da se tijelo kroz lijek bori sa metastazama. Ne znam koliko da vjerujem u takve izjave ili se to samo tako kaže da se olakša pacijentu. Njemu nalazi manje više uvijek pokazuju nekakvu stagnaciju, odnosno nema širenja niti povećanja metastaza.

U zadnje vrijeme vodimo bitku oko apetita dok pije lijekove. Nisam sigurna što bi smio piti za apetit, a da se ne kosi sa ovim lijekom? Već smo isprobali prirodne načine, ali me konkretno zanima što od silnih dodataka/lijekova bi smio uzeti? Čitala sam forum posljednje 2-3 godine, ali od toliko poruka i preporuka nisam zapamtila (a bome niti zapisala) što bi bilo najkorisnije od svega isprobati pa vas molim ako netko ima informaciju - bila bih zahvalna.


Quote:
Maatt8919 kaže: Pogledaj post
Hvala puno svima na odgovorima. U 2. stadiju mi je otkriveno. Sljedeći mjesec idem na kontrolni pet ct pa ću vidjet. Ali vjerujem da će biti dobro. Još jednom hvala svima.
Od srca želim da kontrola prođe u najboljem redu. Možda ne razumijemo u potpunosti kako ti je, ali smo svjesni koliko naša podrška može doprinijeti pozitivnoj psihi čovjeka. Sretno i javi se!
Orlien is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2023., 16:18   #3724
Trudio sam se cijelo vrijeme tijekom liječenja zadržat pozitivan stav. Naravno, javit ću vam kako je prošlo.
Maatt8919 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2024., 17:46   #3725
Quote:
Maatt8919 kaže: Pogledaj post
Nisam član obitelji, nego sam sam obolio. Ove godine mi je dijagnosticiran Hodgkinov limfom. Imao sam 4 kemoterapijska ciklusa i 18 zračenja. Trenutno sam u remisiji, ali u glavi mi je totalni kaos od svega što sam prošao. Imam 25 godina. Treba mi malo podrške. Čini mi se da nikog u mojoj obitelji nije briga za mene. Od prijatelja sam se udaljio, a nedavno mi je i jedna cura okrenula leđa. Trudim se biti jak, ali naleti anksioznosti stvarno ponekad budu jako teški...
Bio sam 8.1. na kontroli, nalaz krvi mi je uredan. Idem još 30.1. na PET CT. Trebao sam ić 16.1., ali sam pokupio neku virozu. Nadam se da će sve bit dobro. ❤
Maatt8919 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2024., 10:18   #3726
Quote:
Maatt8919 kaže: Pogledaj post
Bio sam 8.1. na kontroli, nalaz krvi mi je uredan. Idem još 30.1. na PET CT. Trebao sam ić 16.1., ali sam pokupio neku virozu. Nadam se da će sve bit dobro. ❤

Dobre vijesti za početak. Nadam se da će i CT pokazati isto dobre rezultate. Samo si diži imunitet ovih dana da ne odgađaš ponovno snimanje, čisto da što prije saznaš rezultate.




A ja ću pokušati još jednom postaviti pitanje jer do sada ništa nije pomoglo. Znači tata od terapije Sutentom ima strašnih problema sa kožom, posebno na nogama i stopalima. Koža mu otpada na pojedinim dijelovima i trpi strašne bolove (i dok hoda, ali i primjerice po noći dok leži cijelo vrijeme). Zbog toga mu se značajno smanjuje mogućnost normalnog kretanja, a to posao i rad ga još uvijek drže donekle normalnim u glavi (pretpostavljam jer se osjeća jako korisno i to mu je nešto što ga drži u normalnom rasporedu života). Probali smo sve što smo dobili u uputama za nuspojave Sutenta, probali smo i druge savjete od doktora, ali ne pomaže. Napravio je i kratku pauzu od terapije, pomoglo je u tom trenutku, ali sa uzimanjem terapije je opet sve po starom. Molim vas, ako netko ima bilo kakav dobar savjet što učiniti ili kako olakšati - javite. Ima termin kod dermatologa za dva mjeseca, bojim se da će do tada izluditi sa bolovima i da će se od previše sjedenja/ležanja nešto drugo pogoršati (pogotovo se bojim pogoršanja psihe i depresije).

Unaprijed hvala svima.
Orlien is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2024., 23:22   #3727
Quote:
Orlien kaže: Pogledaj post
Dobre vijesti za početak. Nadam se da će i CT pokazati isto dobre rezultate. Samo si diži imunitet ovih dana da ne odgađaš ponovno snimanje, čisto da što prije saznaš rezultate.




A ja ću pokušati još jednom postaviti pitanje jer do sada ništa nije pomoglo. Znači tata od terapije Sutentom ima strašnih problema sa kožom, posebno na nogama i stopalima. Koža mu otpada na pojedinim dijelovima i trpi strašne bolove (i dok hoda, ali i primjerice po noći dok leži cijelo vrijeme). Zbog toga mu se značajno smanjuje mogućnost normalnog kretanja, a to posao i rad ga još uvijek drže donekle normalnim u glavi (pretpostavljam jer se osjeća jako korisno i to mu je nešto što ga drži u normalnom rasporedu života). Probali smo sve što smo dobili u uputama za nuspojave Sutenta, probali smo i druge savjete od doktora, ali ne pomaže. Napravio je i kratku pauzu od terapije, pomoglo je u tom trenutku, ali sa uzimanjem terapije je opet sve po starom. Molim vas, ako netko ima bilo kakav dobar savjet što učiniti ili kako olakšati - javite. Ima termin kod dermatologa za dva mjeseca, bojim se da će do tada izluditi sa bolovima i da će se od previše sjedenja/ležanja nešto drugo pogoršati (pogotovo se bojim pogoršanja psihe i depresije).

Unaprijed hvala svima.
listam malo strane Forume pa možda da pokušaš i ti.
naišla sam na ovo, ako niste probali
...........................

Joaquim... Uzima se 5 do 10 godina 13. travnja 2022
"Uzimam Sutent od 4. srpnja 2016., prešao sam 100 ciklusa i sada sam na 101. To su 2 tjedna na 1 tjednu pauze od 50 mg dnevno. Upalilo mi je, budi pozitivan i nastavi. Kad mi stopala popucaju, primijenim kokosovo ulje s vatom i zavijte. Kad me zaboli, umočim noge u hladnu vodu. Pri kraju ciklusa idem na salate i jogurt."
LikiLee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2024., 08:07   #3728
Quote:
Orlien kaže: Pogledaj post
Dobre vijesti za početak. Nadam se da će i CT pokazati isto dobre rezultate. Samo si diži imunitet ovih dana da ne odgađaš ponovno snimanje, čisto da što prije saznaš rezultate.




A ja ću pokušati još jednom postaviti pitanje jer do sada ništa nije pomoglo. Znači tata od terapije Sutentom ima strašnih problema sa kožom, posebno na nogama i stopalima. Koža mu otpada na pojedinim dijelovima i trpi strašne bolove (i dok hoda, ali i primjerice po noći dok leži cijelo vrijeme). Zbog toga mu se značajno smanjuje mogućnost normalnog kretanja, a to posao i rad ga još uvijek drže donekle normalnim u glavi (pretpostavljam jer se osjeća jako korisno i to mu je nešto što ga drži u normalnom rasporedu života). Probali smo sve što smo dobili u uputama za nuspojave Sutenta, probali smo i druge savjete od doktora, ali ne pomaže. Napravio je i kratku pauzu od terapije, pomoglo je u tom trenutku, ali sa uzimanjem terapije je opet sve po starom. Molim vas, ako netko ima bilo kakav dobar savjet što učiniti ili kako olakšati - javite. Ima termin kod dermatologa za dva mjeseca, bojim se da će do tada izluditi sa bolovima i da će se od previše sjedenja/ležanja nešto drugo pogoršati (pogotovo se bojim pogoršanja psihe i depresije).

Unaprijed hvala svima.
Treba mu krema sa višim % ureje. Moj dječak ima iste probleme zbog osnovne bolesti koja utječe na kožu, ova krema zaista pomaže, pokušajte:
https://www.dm.hr/balea-med-mlijeko-...447237887.html
Ted is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2024., 19:38   #3729
Pozdrav!

pisao sam ranije vezano za svog oca koji ima anaplastični meningeom. Operiran je 7 puta. Zadnja operacija je bila 21.5.23. i od tada je nepokretan na kućnoj njezi. Prošao je radioterapiju u 30 doza. Poslije operacije mu nije dobro zašivena koža na glavi te je dio od cca 3cm ostao otvoren do kosti lubanje.

Poslije zračenja su se počele otvarati dodatne rupe te trenutno ima ukupno 7 rupa na koži glave. Koža se doslovno raspada što od zračenja, što od slabe prokrvljenosti zbog svih rezova i operacija. Kraste ne zaraštaju i samo se otvaraju nove.

Konzultirali smo plastične kirurge dok je još imao tu prvu rupu od cca 3cm koja je sad 5cm i zaključak je bio da je operacija previše zahtjevna s upitnim ishodom i s obzirom na nepovoljnu prognozu bolesti, operacija se ne preporuča. Mi smo to prihvatili i s tim se slažemo.

U međuvremenu su se otvorile dodatne rupe i njemu se koža doslovno raspada. Prvo se pojavi mala krasta koja se zatim poveća, prokrvari i brzo nastane rupa do lubanje od cca 1cm. Mi to pokrivamo raznim AG oblogama, ali ne uspijevamo ni zaustaviti, a ne zaliječiti. Svi sliježu ramenima kao da se nadaju da će on otići prije nego što mu doslovno otpadne skalp. Međutim njegovo stanje se ne pogoršava i nema naznaka skorog odlaska.

O tati brinemo sestra, majka i ja. Koliko je teško ne moram u ovoj temi naglašavati. Želimo da ostane doma koliko god je moguće u nadi da će otići među svojima u svom krevetu.

Ima li netko iskustva s tim radijacijskim čirevima? Kako to tretirati? Ludi smo više, a koža na glavi mu je kao švicarski sir. Bojim se da nam na kraju ne ode od neke glupe upale.
Zvona is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2024., 17:06   #3730
Quote:
Zvona kaže: Pogledaj post
Pozdrav!



pisao sam ranije vezano za svog oca koji ima anaplastični meningeom. Operiran je 7 puta. Zadnja operacija je bila 21.5.23. i od tada je nepokretan na kućnoj njezi. Prošao je radioterapiju u 30 doza. Poslije operacije mu nije dobro zašivena koža na glavi te je dio od cca 3cm ostao otvoren do kosti lubanje.



Poslije zračenja su se počele otvarati dodatne rupe te trenutno ima ukupno 7 rupa na koži glave. Koža se doslovno raspada što od zračenja, što od slabe prokrvljenosti zbog svih rezova i operacija. Kraste ne zaraštaju i samo se otvaraju nove.



Konzultirali smo plastične kirurge dok je još imao tu prvu rupu od cca 3cm koja je sad 5cm i zaključak je bio da je operacija previše zahtjevna s upitnim ishodom i s obzirom na nepovoljnu prognozu bolesti, operacija se ne preporuča. Mi smo to prihvatili i s tim se slažemo.



U međuvremenu su se otvorile dodatne rupe i njemu se koža doslovno raspada. Prvo se pojavi mala krasta koja se zatim poveća, prokrvari i brzo nastane rupa do lubanje od cca 1cm. Mi to pokrivamo raznim AG oblogama, ali ne uspijevamo ni zaustaviti, a ne zaliječiti. Svi sliježu ramenima kao da se nadaju da će on otići prije nego što mu doslovno otpadne skalp. Međutim njegovo stanje se ne pogoršava i nema naznaka skorog odlaska.



O tati brinemo sestra, majka i ja. Koliko je teško ne moram u ovoj temi naglašavati. Želimo da ostane doma koliko god je moguće u nadi da će otići među svojima u svom krevetu.



Ima li netko iskustva s tim radijacijskim čirevima? Kako to tretirati? Ludi smo više, a koža na glavi mu je kao švicarski sir. Bojim se da nam na kraju ne ode od neke glupe upale.
Mami smo ispirali s gentiana violet tekućinom sve rane od zračenja. Jedinobto je dolazilo u obzir.
Iskreno, meni to vuče više na infekciju bakterijom koja se nakalemila. Možda neki bris da probate iskomunicirati. Ima pravo na patronažnu njegu, vidite s njegovim dr. ob. medicine. To se treba stručno redovito čistiti.
I razmislite opet o zahvatu. Radi se ipak o kvaliteti života.
Jedno pitanje:
jeste moguće u procesu zračenja tati pudrali talkom područje glave ili mazali kremom s ionima srebra ili bilo što što u sebinima tragove metala ili metalnih iona?

Poslano sa mog SM-A546B koristeći Tapatalk
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2024., 23:38   #3731
Quote:
Maatt8919 kaže: Pogledaj post
Bio sam 8.1. na kontroli, nalaz krvi mi je uredan. Idem još 30.1. na PET CT. Trebao sam ić 16.1., ali sam pokupio neku virozu. Nadam se da će sve bit dobro. ❤
Stigao mi je nalaz i sve je dobro, u remisiji sam.
Držite se svi. Nadam se da će svima vama ili vašim najmilijima s vremenom biti bolje. ❤
Maatt8919 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2024., 00:14   #3732
Quote:
Maatt8919 kaže: Pogledaj post
Nisam član obitelji, nego sam sam obolio. Ove godine mi je dijagnosticiran Hodgkinov limfom. Imao sam 4 kemoterapijska ciklusa i 18 zračenja. Trenutno sam u remisiji, ali u glavi mi je totalni kaos od svega što sam prošao. Imam 25 godina. Treba mi malo podrške. Čini mi se da nikog u mojoj obitelji nije briga za mene. Od prijatelja sam se udaljio, a nedavno mi je i jedna cura okrenula leđa. Trudim se biti jak, ali naleti anksioznosti stvarno ponekad budu jako teški...
Quote:
Maatt8919 kaže: Pogledaj post
Stigao mi je nalaz i sve je dobro, u remisiji sam.
Držite se svi. Nadam se da će svima vama ili vašim najmilijima s vremenom biti bolje. ❤
Maatt, samo naprijed hrabro kroz život.
Evo kad sam pročitao tvoje postove na pamet mi je došla jedna vrlo slična zgodba.
Ima sina tvojih godina, študent, sada apsolvent u LJ, zabavlja se s jednom djevojkom njegovih ili ako hoćeš tvojih godina koja je u djetinjstvu sa nekih 12-13 godina preboljela leukemiju.
Znaš i sam da se leukemija smatra sličnom ali ipak znatno ozbiljnijom bolešću od limfoma, pogotova Hodkina.

Nakon svih tih godina živi potpuno normalan život, praktično bez bilo kakvih posljedica. Nikada ne bi pomislio da je ta osoba preboljela leukemiju.
Znači ipak se može! Jasno da čovjek uvijek može pomisliti na to da bi se bolest mogla ponovno pojaviti, ali treba uvijek vjerovati da neće.
Važno je da čovjek vjeruje u sebe i da ima pozitivan stav.
Sretno!
Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2024., 11:23   #3733
Quote:
Maatt8919 kaže: Pogledaj post
Stigao mi je nalaz i sve je dobro, u remisiji sam.

Držite se svi. Nadam se da će svima vama ili vašim najmilijima s vremenom biti bolje.
Bravo svaka čast, sad zadržati taj mindset i dalje u život!
Samo jako!🫶

Poslano sa mog SM-A546B koristeći Tapatalk
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:14.