Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi

Ostali sportovi Svi ostali sportovi
Podforumi: Borilački sportovi, Rukomet

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2006., 17:34   #1
Paragliding - letenje

Pozdrav svima!

Ne vidim da je itko na forumu razgovarao o paraglidingu pa evo da ja zapocnem.
Naime, ja se bavim paraglidingom, i slobodnim letenjem i motornim letenjem paragliderom.
Znam da ima mnogih koji nemaju pojma sto je paragliding pa cu ja u par rijeci napisati.
Najbolje je pogledati fotografije na mojoj stranici pa cete shvatiti sto je paragliding: http://www.josipsudic.com/paramotor.htm

Za paragliding je prvenstveno potrebno imati zelju za letenjem i ne bojati se visine, naravno. Dalje je potreno padobransko krilo koje zovemo glajd, zatim je potrebno sjedalo, rezervni padobran, variometar i GPS, a dodatna mogucnost je pogonski motor ili paramotor. Motor omogucava polijetanje sa ravne livade i dizanje u zrak do zeljenje visine, dok je kod slobodnog letenja letac ogranicen na polijetanje sa brda, planine ili sl. Postoji mogucnost dizanja u zrak pomocu vitla, a to je druga prica.

Eto, mislim da je zanimljiva tema jer znam da kad sam se ja htio poceti baviti letenjem, ovakvih informacija nisam mogao nigdje naci, pa mozda sada nekom pomognem da se pocne baviti ovim ekstremnim sportom.
Sudija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 21:37   #2
Ej svaka cast, slike su ti super!!! Uvijek me je privlacila visina, pogotovo
skakanje iz padobrana, ali i paragliding je odlican!!! samo me zanima koliko bi kostala sva ova oprema koju si nabrojao???
bosMat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 19:21   #3
Pa oko 5 000 eura. Tu je ukljuceno sve sto ti je potrebno, a i paramotor ako mislis na paramotorno letenje. Slobodno letenje ti je jeftinije jer trebas sve ovo osim paramotora, a to ti pojeftinjuje za 2 500 eura.
Ako trebas jos nekih informacija, slobodno se javi.
Sudija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 06:35   #4
Quote:
Sudija kaže:
Pozdrav svima!

Ne vidim da je itko na forumu razgovarao o paraglidingu pa evo da ja zapocnem.
Naime, ja se bavim paraglidingom, i slobodnim letenjem i motornim letenjem paragliderom.
Znam da ima mnogih koji nemaju pojma sto je paragliding pa cu ja u par rijeci napisati.
Najbolje je pogledati fotografije na mojoj stranici pa cete shvatiti sto je paragliding: http://www.josipsudic.com/paramotor.htm

Za paragliding je prvenstveno potrebno imati zelju za letenjem i ne bojati se visine, naravno. Dalje je potreno padobransko krilo koje zovemo glajd, zatim je potrebno sjedalo, rezervni padobran, variometar i GPS, a dodatna mogucnost je pogonski motor ili paramotor. Motor omogucava polijetanje sa ravne livade i dizanje u zrak do zeljenje visine, dok je kod slobodnog letenja letac ogranicen na polijetanje sa brda, planine ili sl. Postoji mogucnost dizanja u zrak pomocu vitla, a to je druga prica.

Eto, mislim da je zanimljiva tema jer znam da kad sam se ja htio poceti baviti letenjem, ovakvih informacija nisam mogao nigdje naci, pa mozda sada nekom pomognem da se pocne baviti ovim ekstremnim sportom.
Sjajno. Ja se mislim poceti baviti time za koju godinu.
matematicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 11:24   #5
Pozdrav!
Imam ja par pitanja. Koliko penje s tim motorom (ono, ak nema termike)? I, kolika mu je finesa?
__________________
"Ladies and Gentlemen, this is your Captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." by Captain Eric Moody
sinisa_7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 19:19   #6
Quote:
sinisa_7 kaže:
Pozdrav!
Imam ja par pitanja. Koliko penje s tim motorom (ono, ak nema termike)? I, kolika mu je finesa?

Testirao sam svoj motor sa full gasom, dize me izmedju 1,5 - 2 m/s.
Sve ovisi o uvjetima u zraku. Obicno letim kad termika prodje pa mozes smatrati ove podatke otprilike tocnima.

Hm, finesa? Nemam pojma....
Paraglideru je finesa 7, a s motorom nemam pojma.....
Sudija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 20:30   #7
Super mi izgleda, no malo mi je to frkovito. Npr. čuo sam doživljaje jednog lika kojeg je oblak usisao - uz puni frontalni stalling je penjao. Popelo ga do oko 6700 metara, frajer je jedva preživio. Neznam, više volim da kad hoću sić dole da mogu - ono, gurnem palicu prema zemlji i tamo i idem.

Ipak, ove godine me frend skoro nagovorio. Nije uspio zato jer sam potrošio sve novce na drugi oblik letenja. Možda drugu sezonu...

Kak se s tim upravlja? Isto kao i padobranom ili možeš nekako motor usmjeravat?
__________________
"Ladies and Gentlemen, this is your Captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." by Captain Eric Moody
sinisa_7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 19:44   #8
Quote:
sinisa_7 kaže:
Super mi izgleda, no malo mi je to frkovito. Npr. čuo sam doživljaje jednog lika kojeg je oblak usisao - uz puni frontalni stalling je penjao. Popelo ga do oko 6700 metara, frajer je jedva preživio. Neznam, više volim da kad hoću sić dole da mogu - ono, gurnem palicu prema zemlji i tamo i idem.

Ipak, ove godine me frend skoro nagovorio. Nije uspio zato jer sam potrošio sve novce na drugi oblik letenja. Možda drugu sezonu...

Kak se s tim upravlja? Isto kao i padobranom ili možeš nekako motor usmjeravat?

Pa da, taj tip je letio slobodnim letenjem, bez motora. Uhvatio je termiku, a onda se stvorio oblak kumulonimbus i usisao ga. Izvukao se ziv.
No, vecina pilota nema problema s tim jer ako ima naznaka za stvaranje kumulonimbusa, ne polijece se, a ako si u zraku, pratis situaciju i slijeces ako uocis opasnost.

A cime ti letis? Jedrilicom?
Paragliding je super zato jer nisi ovisan o avionu i aerodromu.
Motorni paragliding je jos bolji zato jer nisi ovisan ni o brdu, poletis sa livade i sletis gdje hoces.

Upravlja se paragliderom, isto kao i kod slobodnog letenja. Imas dvije komande (spage), za skretanje lijevo i desno. Na paraglideru ima jos dosta spagica, a povlacenjem odredjenih spagica radis odredjene manevre.
Sudija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 03:00   #9
Quote:
Sudija kaže:
Pa da, taj tip je letio slobodnim letenjem, bez motora. Uhvatio je termiku, a onda se stvorio oblak kumulonimbus i usisao ga. Izvukao se ziv.
No, vecina pilota nema problema s tim jer ako ima naznaka za stvaranje kumulonimbusa, ne polijece se, a ako si u zraku, pratis situaciju i slijeces ako uocis opasnost.

A cime ti letis? Jedrilicom?
Paragliding je super zato jer nisi ovisan o avionu i aerodromu.
Motorni paragliding je jos bolji zato jer nisi ovisan ni o brdu, poletis sa livade i sletis gdje hoces.

Upravlja se paragliderom, isto kao i kod slobodnog letenja. Imas dvije komande (spage), za skretanje lijevo i desno. Na paraglideru ima jos dosta spagica, a povlacenjem odredjenih spagica radis odredjene manevre.
Je l'moze jedno objasnjenje (za laike poput mene) o tome sto znaci termini tipa kumulonimbus i termika? Hvala.
matematicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 19:03   #10
Quote:
Sudija kaže:
A cime ti letis? Jedrilicom?
Paragliding je super zato jer nisi ovisan o avionu i aerodromu.
Motorni paragliding je jos bolji zato jer nisi ovisan ni o brdu, poletis sa livade i sletis gdje hoces.
Da, jedriličarstvo. To mi je odlično, jedini je problem ovisnost o šleperskom avionu. Bilo bi fenomenalno da imam neku motornu jedrilicu, ali to košta...
Koliko košta tečaj paraglidinga?

Quote:
matematicar kaže:
Je l'moze jedno objasnjenje (za laike poput mene) o tome sto znaci termini tipa kumulonimbus i termika? Hvala.
Kumulonimbus ti je vrsta oblaka. Jako je opasno (ponekad smrtonosno) uletiti u taj oblak.
Termikom ti mi zovemo vertikalno kretanje zraka od tla prema gore. Nastane kada se zrak blizu podloge zagrije i zbog toga krene prema gore. Jedriličari i paraglajderi to onda iskorištavaju, uletiš u termiku i imaš potpuno besplatno dizanje sve do trenutka kada ju izgubiš ili ona nestane.
__________________
"Ladies and Gentlemen, this is your Captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." by Captain Eric Moody
sinisa_7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 20:16   #11
[QUOTE=sinisa_7]Da, jedriličarstvo. To mi je odlično, jedini je problem ovisnost o šleperskom avionu. Bilo bi fenomenalno da imam neku motornu jedrilicu, ali to košta...
Koliko košta tečaj paraglidinga?QUOTE]

Kad sam ja prolazio obuku paraglidinga prije 3 godine, kostalo je 1500 kuna, mislim da je sada skuplje, nisam siguran.
Sudija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 12:13   #12
Šta se sve uračunava u tečaj letenja? Kolko sati teorije, letenja i sl? Polaganje je isto uračunato?
Sannah is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 22:52   #13
Quote:
Sudija kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Ne vidim da je itko na forumu razgovarao o paraglidingu pa evo da ja zapocnem.
Naime, ja se bavim paraglidingom, i slobodnim letenjem i motornim letenjem paragliderom.
Znam da ima mnogih koji nemaju pojma sto je paragliding pa cu ja u par rijeci napisati.
Najbolje je pogledati fotografije na mojoj stranici pa cete shvatiti sto je paragliding: http://www.josipsudic.com/paramotor.htm

Za paragliding je prvenstveno potrebno imati zelju za letenjem i ne bojati se visine, naravno. Dalje je potreno padobransko krilo koje zovemo glajd, zatim je potrebno sjedalo, rezervni padobran, variometar i GPS, a dodatna mogucnost je pogonski motor ili paramotor. Motor omogucava polijetanje sa ravne livade i dizanje u zrak do zeljenje visine, dok je kod slobodnog letenja letac ogranicen na polijetanje sa brda, planine ili sl. Postoji mogucnost dizanja u zrak pomocu vitla, a to je druga prica.

Eto, mislim da je zanimljiva tema jer znam da kad sam se ja htio poceti baviti letenjem, ovakvih informacija nisam mogao nigdje naci, pa mozda sada nekom pomognem da se pocne baviti ovim ekstremnim sportom.

Evo pročita sam ovaj tekst i stvarno cili život razmišljan o motornom paraglidingu i evo danas san ponovo počeja o tome razmišljat i reka san da moran to probat i kupit. Kao u svemu triba počet iz početka neki tečaj i slično jer da kupin paragliding bez motora i bez iskustva ne virujen da ću daleko doć tako da mi triba neka preporuka di otič na tečajeve blizu ZG-a (dali možda paragliding-obuka.com), probat letit i da me poduće osnovnim stvarima kao i kulturi letelja pa onda ako mi se svidi vidit di ima kupit opremu kod nas i onda kalsika kartice kartice i sva druga čuda i mogućnosti, pa bar za paragliding (badobran) hehe
Ivan00001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 22:55   #14
e još neštotriba li imat kakvu dozvolu za obično ili za motorno letenje paraglidingom?

Hvala
Ivan00001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 16:01   #15
Quote:
Ivan00001 kaže: Pogledaj post
e još neštotriba li imat kakvu dozvolu za obično ili za motorno letenje paraglidingom?

Hvala
Da.
Dok si u klubu letiš pod nadzorom kluba odnosno instruktora i pripremaš se za polganje ispita odnosno dobivanja dozvole.
Mali Vrag is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2014., 17:50   #16
Platno za padobran

Pozdrav svim dali mi možete reči di bi mogao u hr nabaviti platno za izradu padobrana i po kojoj cijeni?
lumox is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 18:42   #17
Paragliding

Išla bih. Ima mi netko nešto za preporučiti (područje Zagreba)? Možda netko želi ići?
eichhoernchen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:55.