Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2017., 16:53   #1
Koga vrijeđa riječ "bibliotupač"?

Još prošle godine pokrenuo sam temu pod naslovom
"Zašto militantni ateistički bibliotupači ne propituju judaizam?"
( https://www.forum.hr/showthread.php?t=982967 ali pod izmijenjenim naslovom.)

Nešto malo se raspravljalo, a više je tema mirovala, dok nisam ove godine uočio da je Leteća krivo interpretirala značenje riječi "bibliotupač" kao "netko tko te tupi svojom načitanošću". (Valjda po analogiji s "bibliofil", ili tako nešto.)

Zato sam dao objašnjenje da je to naprosto prijevod američkog izraza "bible-thumper":
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...7&postcount=59
Quote:
Ne. Bibliotupač je netko tko tupi s Biblijom, izvlačenjem nekakvih citata iz Biblije, po mogućnosti nečeg šašavog ili jezivog iz Starog zavjeta, iz čega se onda doslovnim tumačenjem izvlače bizarni zaključci.

Dakle zapravo prijevod američkog izraza "bible-thumper", samo što je u Americi to jednostrano: "an evangelist or other person who quotes the Bible frequently, especially as a means of exhortation or rebuke", "an overzealous advocate of Christian fundamentalism". Međutim, kod nas upravo ateisti mogu biti strastveni bibliotupači, jer inzistirajući na doslovnom tumačenju kojekakvih starozavjetnih gluposti nastoje na jednostavan način dezavuirati kršćanstvo. Iako bi najlogičnije bilo da se na taj način prvenstveno dezavuira i ruši judaizam.

Na to sam upozorio ovom temom.
Ali tada je Meadow odlučila da se naslov mora promijeniti, iako sam objasnio da je zamjena s "ateistički kritičari Biblije" naprosto preozbiljno za tu temu:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...1&postcount=75
Začudo su neki forumaši planuli u žestoku, politiziranu raspravu, pa je tema na kraju, uz prethodno neadekvatno promijenjeni naslov i mnoštvo izbrisanih postova, na žalost zaključana.

Ta, po meni sasvim nepotrebna "drama", motivira me da pitam smatrate li izraz "bibliotupač" zaista uvredljivim?

(Napominjem da mi se čini da je u SAD odgovarajući izraz "bible-thumper" prilično nekontroverzan. Mislim da bi se malo tko uvrijedio da ga negdje pročita.)
Hlebyn is offline  
Old 08.07.2017., 17:19   #2
Judeizam je presiroko polje da bi se uopce govorilo o rusenju Judeizma.

Recimo imas Talmudske Judeiste koji drze Toru zastarijelom jer prepuna predrasuda posebno prema zenama.Tako zene kod Talmudista su gotovo svetinja.
Pa imas gnostike Judeizma recimo jako siroka lepeza interpretacija u Nag Hamadi ima o tome.
Imas Judeisticie Kabaliste pa jos more pravaca unutar Judeizma npr Hasidizam itd

Kratko receno Judeizam nije uniformiranost pa da ga utrpas u ladicu i deklariras.
Dok Krscanstvo jest unformiranost ima bazu iskljucivosti kao uniformu a kapa i cipele se razlikuju u detaljima sto se tice pravaca krscanstva.
EliEliLama is offline  
Old 08.07.2017., 21:49   #3
Mene. Jer nije riječ.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 09.07.2017., 00:09   #4
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pogriješio si pdf. Imaš za to: "Poruke, žalbe, komentari"

https://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=10
Molim te, ne imputiraj - ovdje se ja ne žalim, nego samo prepričavam najnužniju povijest, koliko je potrebno da objasnim potrebu male rasprave o samom izrazu "bibliotupač".

Ujedno i odgovor @Leteća:

Moram naime braniti čast te riječi, jer smatram da je potrebna ako ništa drugo onda za prijevod amer-engleskog izraza "bible-thumper" i sličnih izraza (bible basher, i t. sl.). A eto @Leteća čak negira da je to uopće riječ. Valjda zato što je nema u riječniku, ali to je formalni, okoštali argument.
Potreba postoji, da opiše neke fenomene u društvu (pa i na ovom forumu)! Onaj tko to ne želi priznati neka bar uoči potrebu prijevoda zbog amer-engleskih bible thumpera i bible-bashera, a hrvatski jezik srećom eto nije izgubio tvorbenost!
Hlebyn is offline  
Old 09.07.2017., 02:32   #5
Naravno da je sasvim logično da se kršćanstvo rešeta kroz stari zavjet jer da nije bilo kršćana stari zavjet nikad ne bi bio poznat na ovim prostorima
EliEliLama is offline  
Old 09.07.2017., 12:25   #6
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Naravno da je sasvim logično da se kršćanstvo rešeta kroz stari zavjet jer da nije bilo kršćana stari zavjet nikad ne bi bio poznat na ovim prostorima
Ali pa!, to onda govori da NZ je taj koji rešeta SZ.

Premda, kršćani imaju protiv izraza "rešetati".
Pravi Život is offline  
Old 09.07.2017., 12:39   #7
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post

Ta, po meni sasvim nepotrebna "drama", motivira me da pitam smatrate li izraz "bibliotupač" zaista uvredljivim?

(Napominjem da mi se čini da je u SAD odgovarajući izraz "bible-thumper" prilično nekontroverzan. Mislim da bi se malo tko uvrijedio da ga negdje pročita.)
engl. ne samo da treba prevesti već i prilagoditi našem jeziku

stoga
izraz "bibliotupač" lako ispadne uvredljivim izrazom
jer
što je to uopće?, dal onaj koji Biblijom tupi, ili onaj za kojeg se misli da je tup zbog Biblije, ili pak onaj koji Biblijom lupi drugog po glavi pa ga ovaj prozove 'biblijotupačem (znaš, unas isti izraz i za 'tupi ga' i 'lupi ga' i 'šupi ga' i 'pukni ga')



odgovor na naslovno pitanje "Koga vrijeđa riječ "bibliotupač?" = pa nikog zapravo, obzirom da si i jedni i drugi te postupke trebaju uzeti za šalu, jerbo u protivnom nastane duhovni rat
Pravi Život is offline  
Old 09.07.2017., 12:56   #8
Bible thumper - lupač po Bibliji - uvredljiv uzraz za fundamentalne kršćane, koji npr. stoje na uglu ulice i glasno navješćuju evanđelje, lupajući pri tome po Bibliji koju drže u drugoj ruci. Prijete paklom, vrište da je Sudnji dan blizu, i ostalo iz svog arsenala...


Bible thumper (plural Bible thumpers)

(pejorative) a Christian fundamentalist, or an over-zealous evangelical Christian.  
Synonyms
(Christian fundamentalist): Bible basher, Jesus freak, Christer

Živi primjeri:

https://www.youtube.com/watch?v=hlZAtrZwl2A

https://www.youtube.com/watch?v=3ExHx_u5HG4

2 cure se ljube i bible thumper bjesni: lol

https://www.youtube.com/watch?v=ogMKMulDMB0
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Old 09.07.2017., 13:30   #9
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Bible thumper - lupač po Bibliji - uvredljiv uzraz za fundamentalne kršćane, koji npr. stoje na uglu ulice i glasno navješćuju evanđelje, lupajući pri tome po Bibliji koju drže u drugoj ruci. Prijete paklom, vrište da je Sudnji dan blizu, i ostalo iz svog arsenala..
Takvog 'primjerka' u životu sam imala samo jednom vidjeti/čuti... prije nekih 20tak godina stacionirao se na Cvjetnom trgu, on sam u rekordnom vremenu uspio je oko sebe okupiti više desetaka ljudi... io u prolazu zastala čuti očem on to... i zbilja, galamio je prijeteći se sudnjim danom ukrug citarajući dva ista stavka... ko oni sporadićni transparentom o sebe zakaćenim ulični amer-propovjednici... no ali, takvi nisu 'vjerski fanatici' jer samo su psihički oboljeli ljudi i nema ih potrebe nazivati "bibliotupačima". Dapače, zašto ti kreacionist ne bi pomogao jednom takvom nazovi propovjedniku, ha, kolega, što misliš koliko bi ti dugo trebalo da ga razuvjeriš u sve njegovo? Pretežak zadatak, ne, lakše je doć na forum nevidljivog transparenta 'bog je zao a bibliotupači su nepoželjni danas u svijetu'
Pravi Život is offline  
Old 09.07.2017., 14:39   #10
Trumpač je tupač!

Nije li Trump-ač neki dan spominjao Bibliju/Bboga/kršćanstvo kao temelj SAD-a?

Bibliotrumpač
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 09.07.2017., 17:03   #11
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nije li Trump-ač neki dan spominjao Bibliju/Bboga/kršćanstvo kao temelj SAD-a?

Bibliotrumpač
Eto.
Ustav 'SAD-e' sudske procedure 'zakuni se na Bibliju' a niko se ne zapita jesu li suci skupa s porotom ustvari - bibliotupači
Pravi Život is offline  
Old 10.07.2017., 09:26   #12
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Eto.
Ustav 'SAD-e' sudske procedure 'zakuni se na Bibliju' a niko se ne zapita jesu li suci skupa s porotom ustvari - bibliotupači
Suci su tamo bogovi.
Ako i tupe, tupe po zakonu jer moraju.

Kad će umjesto zakona tupiti sa Biblijom kao zakonom, bit će onda takvu tupači.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 10.07.2017., 09:45   #13
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Molim te, ne imputiraj - ovdje se ja ne žalim, nego samo prepričavam najnužniju povijest, koliko je potrebno da objasnim potrebu male rasprave o samom izrazu "bibliotupač".

Ujedno i odgovor @Leteća:

Moram naime braniti čast te riječi, jer smatram da je potrebna ako ništa drugo onda za prijevod amer-engleskog izraza "bible-thumper" i sličnih izraza (bible basher, i t. sl.). A eto @Leteća čak negira da je to uopće riječ. Valjda zato što je nema u riječniku, ali to je formalni, okoštali argument.
Potreba postoji, da opiše neke fenomene u društvu (pa i na ovom forumu)! Onaj tko to ne želi priznati neka bar uoči potrebu prijevoda zbog amer-engleskih bible thumpera i bible-bashera, a hrvatski jezik srećom eto nije izgubio tvorbenost!
Riječ je o vrlo lošem i neupotrebljivom prijevodu. Prefiks "biblio-" u tvorbi se riječi koristi u značenju "ono što se odnosi na knjige". Primjer - biblioteka, bibliografija, itd.

Ako želiš izmišljati nove riječi, savjetovala bih ti da se konzultiraš s forumašima Jezikoslovlja. Oni bi te također mogli upozoriti na to da "riječnik" nije riječ.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 10.07.2017., 09:47   #14
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Bible thumper - lupač po Bibliji - uvredljiv uzraz za fundamentalne kršćane, koji npr. stoje na uglu ulice i glasno navješćuju evanđelje, lupajući pri tome po Bibliji koju drže u drugoj ruci. Prijete paklom, vrište da je Sudnji dan blizu, i ostalo iz svog arsenala...


Bible thumper (plural Bible thumpers)

(pejorative) a Christian fundamentalist, or an over-zealous evangelical Christian.  
Synonyms
(Christian fundamentalist): Bible basher, Jesus freak, Christer

Živi primjeri:

https://www.youtube.com/watch?v=hlZAtrZwl2A

https://www.youtube.com/watch?v=3ExHx_u5HG4

2 cure se ljube i bible thumper bjesni: lol

https://www.youtube.com/watch?v=ogMKMulDMB0
Hrvatski bi ekvivalent bio "katoliban".
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 13.07.2017., 11:39   #15
Ne vrijeđa nikoga; naime, ta riječ ne postoji, već je tvoja izvedenica.
Meadow is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:38.