Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2017., 22:13   #3121
Postoji li neka stranica s poslovima gdje se moze sortirati po uvjetima? Tipa gdje je potreban samo eng jezik ili tko nudi smjestaj uz posao?

Sent from my eMAX mini using Tapatalk
Ster is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 12:12   #3122
ŽIVJETI u unajmljenom stanu u njemačkim gradovima polako postaje luksuz. No manjak stanova ne igra nikakvu ulogu u predizbornoj kampanji. Iako je situacija kritična, rješenje nije na vidiku.

Za 30 eura se u Njemačkoj npr. može kupiti jedan srednje veliki buket cvijeća ili namirnice za nekoliko dana, kompjutersku igricu, knjigu…, piše Deutsche Welle. Prema studiji časopisa Finanztest toliko mjesečno košta samo jedan jedini četvorni metar stana u najboljem dijelu Münchena. Za stan od stotinjak kvadrata to znači najam od 3.000 eura mjesečno. Bez režija.

Ovo je ekstremni primjer jer se radi o najskupljem gradu u Njemačkoj i dobrom položaju i opremi stana. No prosječna cijena unajmljenog stana je posljednjih godina u Njemačkoj porasla do neslućenih visina. Prosječna cijena kvadratnog metra stana u Münchenu ali i ostalim atraktivnim većim gradovima poput Kölna, Hamburga, Düsseldorfa, Stuttgarta, Frankfurta ili Berlina se popela na preko 10 eura. U Münchenu je prosjek 11,18 eura. I za one koji se odluče na kupnju stana situacija nije mnogo drugačija: 3.500 eura po četvornom metru nije rijetkost, a cijene vrtoglavo rastu jer je i potražnja nezapamćena. Jagma za velikim gradovima je posljedica procesa reurbanizacije.

"Više od pola pripadnika jednog naraštaja u međuvremenu studira. A ne studira se na selu nego u većim gradovima. Jasno je gradovi privlače mlade", kaže Susane Heeg, profesorica za geografski urbanizam na Sveučilištu u Frankfurtu. Tko si to može priuštiti, nakon studija i ostaje u gradu.

Do 2020. bi, prema procjenama Saveznog instituta za gradnju i urbanizam (BBSR) godišnje trebalo biti izgrađeno 272.000 stanova kako bi se podmirile potrebe. Prema podacima Njemačkog saveza stanara (DMB) u Njemačkoj trenutno nedostaje milijun stanova. No, 2016. je izgrađeno samo 53.000 stanova, mnogo manje od potrebe. Posebice je kritična situacija s tzv. socijalnim stanovima za one s manjim prihodima. Prema podacima Pestel instituta iz Hannovera, u proteklih 10 godina je s tržišta nestalo preko 100.000 stanova sa socijalno pristupačnim cijenama.

Uzroke u ovom "nestanku" jeftinih stanova treba tražiti u velikim strukturnim promjenama na njemačkom tržištu posljednjih desetak godina. Mnogi općinski stambeni blokovi su prodani privatnim investitorima, koncernima sa sjedištem u inozemstvu.

"Ovi koncerni rade za svoje dioničare i zanima ih jedino dobit", kaže Susanne Heeg. Osim toga u vrijeme niskih kamata sve više građana kupovinu atraktivnog stana vidi kao neku vrstu mirovinskog osiguranja. U "betonsko zlato" se više isplati investirati nego u nesigurne privatne mirovinske fondove.

Ova situacija najteže pogađa građane u "donjoj trećini građana po prihodima" kako to karakterizira Pestel Institut.
"Tek svaka peta osoba iz ovog segmenta ima izgleda doći do socijalnog stana", stoji u jednoj studiji ovog instituta.

DMB upozorava na sve učestaliju pojavu nestanka siromašnijih slojeva društva iz nekih četvrti. Sve to nekako podsjeća na Francusku gdje su zloglasne "Banlieues" na rubovima gradova već odavno stvarnost.

"I u Frankfurtu imamo situaciju gdje si određene grupe građana više ne mogu priuštiti život unutar "gradskih zidina". I onda imamo situaciju s neredima i tučnjavama mladih koji tako odgovaraju na nezadovoljstvo uvjetima u kojima žive", kaže Heeg.

Građani koji plaćaju sve više stanarine, rjeđe putuju na odmor. I kulturne priredbe u središtima gradova sve češće posjećuje samo jedan sloj publike.

No problem je već odavno zahvatio i srednji stalež.

"Gotovo svaki stanar koji dolazi na savjetovanje ima neki problem", kaže Lukas Siebenkotten iz DMB-a. No politika reagira nevoljko kada je stanogradnja u pitanju. Doduše i demokršćani i socijaldemokrati žele poticati stanogradnju. No, u predizbornoj kampanji ova problematika se gotovo i ne spominje.

"Potpuno nerazumljivo s obzirom na raspoloženje među građanima", kaže Siebenkotte.

Situacija se sama od sebe neće smiriti, smatraju stručnjaci.
"Prije ili kasnije cijene će prestati rasti i doći će do preokreta. Sve ima svoje granice. No, ne može se predvidjeti kada bi se to moglo dogoditi", kaže Sussane Heeg. Do tada će i dalje dugi redovi interesenata za stanove koji sežu i na ulicu biti svakodnevni prizor u velikim njemačkim gradovima.
Old 23.07.2017., 12:21   #3123
Nakon dugo dugo vremena bio sam u posjeti Njemačkoj pa eto da podijelim svoje dojmove koji nisu zamaskirani ružičastim naočalama, nego čisto realno, pa možda nekome i posluži.

Nisam naišao na nijedan Aldi, ali Lidl je u Berlinu baš brutalno jeftin. Cijene su doslovno u razini Mađarske (gdje živim), ako ne i za neke proizvode niže. Definitivno je i veći obujam proizvoda u odnosu na istočnu Europu(uključujući nas) što je vrlo pozitivno. Voda se može nać za 11 +25 centi povratno što je definitivno nemoguće kod nas. U odnosu na Hrvatsku mislim da nema ničega što nije značajno jeftinije, jer meni Lidl inače u Hrvatskoj nikad nije ni djelovao nešto mega jeftin.
Bio sam u još nekakvom diskontnom dućanu bez nekog posebnog imena i tamo je roba/namirnice isto vrlo jeftina.
U Njemačkoj se definitivno može preživljavati od minimalca, to uopće nema dvojbe nakon ovog što sam vidio.
Ali ima problem, sam grad uopće nije prekrcat diskontnim dućanima. Ovo je malo i subjektivno i nemam nikakvih dokaza, ali ti dućani DEFINITIVNO nisu učestali kao Konzum ili bilo koji drugi takav u Zagrebu.
Bilo koji dućan koji je iole blizu nečeg što liči na turističku atrakciju je bolesno skup. Vode nema ispod 2 eura, najčešće po 2-3 eura bez frke. Ovo ne govorim o najužem centru, ovo govorim za veliki dio grada.
Kod nas kolodvori nisu uopće pljačka, ali u Berlinu je svaki kolodvor prava deračina.
Turistu je jako teško ne potrošit brdo para po ovakvim vrućinama, jer je moj dojam općenito da imaju veliki deficit dućana. Ne znam kako je drugdje u Njemačkoj što se toga tiče. Tj. bolje je reći deficit je dućana koji nemaju bolesne cijene jer sve što nije po diskontnim cijenama ima umobolne cijene po 4 puta veće nego kod nas.

Kuglica sladoleda manje više svugdje po 2 eura, jako teško da igdje ide ispod toga. Pekare su apsolutno svugdje bile isto dosta skuplje nego kod nas ako nisu u sklopu samog Lidla.
U zabačenim dijelovima grada piva je oko 3 eura, u centru( koji je otprilike obujma i veličine Maksimir-Kustošija, dakle ne baš malo) oko 4,8-6 eura. Također skupo. I po meni je Zlatni medo i Medvegrad (2 eura u centru centru Zagreba) troduplo bolji, ali to je subjektivno
Kebab koji je razine naših najboljih kebaba u Zagrebu, ako ne i bolji (rade ga tko drugi nego Turci i samo oni), jedino nije puno skuplji nego kod nas. Može ga se nać za 4-6 eura i to stvarno odličan. Sve što nije teško smeće gotovo da i kod nas toliko naalost košta.

Nijemci i emigranti strašno fini. Nikad mi neće bit jasno otkud te gluposti o hladnom narodu. Sad sam već stvarno puno ljudi iz Njemačke upoznao i još na lošu osobu nisam nabasao. Možda jer znam pričat njemački (daleko od jako dobrog), pa zato, ali je lijepo čut da ti kao nekom tko je evidentno stranac požele ugodan vikend i to na iskren način. To još NIGDJE u životu nisam čuo i to mi je najpozitivnija uspomena na ljude.

Negativna stvar, opet subjektivna je da je Berlin izamerikiziran na malo puno preveliku razinu. Ako smijem biti bezobrazan, grad je čisti gayfest. Da sam te orijentacije i da živim u Zagrebu (gdje ja i većina sugrađana od tamo je dosta konzervativna po tom pitanju), išao bi odma gore. Mislim da su normalni heteroseksualci bez nakita, drugačijih sklonosti, debela manjina. Ovo govorim samo za Berlin, ali nitko do sad nigdje ovo baš nije komentirao.

Grad je brutalno uređen, beskućnika vrlo malo (prostitutki jako puno doduše, previše), najčišći glavni grad Europe definitivno, čišći i od Helsinkija.
Nema ružnih dijelova. Nisam išao na sasvim zabačena predgrađa, ali bio sam u dijelu grada koji mi liči na turski geto i bio je vrlo uređen.

Loša strana, karticom se jako malo plaća. Za Hrvate nije problem, nije da se kod nas baš plaća karticama, ali za Skandinavce bilo koje države (gdje je novac praktički zabranjen), pa čak i Estonce i Mađare, to jeste problem.
A otkad sam se naučio na kartice ne volim imati novce uopće, a nažalost to je u glavnom gradu Njemačke nužna potreba svakoga tko ne živi na relaciji stan-Lidl-posao. Vjerujem i svugdje drugdje.
Žene su jako ružne. Istinit stereotip.

Pričao sam s našom emigranticom iz Zagreba koja je radila u mom hostelu i stanovi su definitivno brutalno skupi. Čisto npr. , studentska soba s krevetom na kat, nekakvih 6-7 kvadrata (sad je hostel po ljeti), cijena 250-300 eura. Dakle 2 osobe u sobi s takvom cijenom. Strah me pomislit koliko su stanovi i normalne sobe za 1 osobu
Javni prijevoz kompliciran, ne pretjerano lijep, ali da ga ima svugdje- to nije dvojbeno. Skuplji samo 25 eura od pokaza za Zagreb. S time da kontrole u tjedan dana nije bilo NIJEDNOM.

Ovdje se uglavnom priča samo o Munchenu i nekad Frankfurtu, pa eto, čisto jedan dojam o Berlinu, možda malo iz turističkog kuta, ali sam se dosta potrudio da to bude ono što me više zanimalo već neko vrijeme, pa mislim da je okej da je na ovoj temi. Možda nekome pomogne.

P.S. ak nekog zanima, Berlin je prepun centara velikih firmi gdje se čak iznenađujuće dosta koristi jedino engleski kao službeni jezik, pa eto kog zanima više nek si sam izgugla. Tko zna njemački nek proba vidit što se nudi u Deutsche banci. Zgrada izgleda kao da ima 5000 zaposlenih, a možda čak i ima.

Uz moje pitanje, da li se Berlin, usprkos tome što je istočni dio zemlje, smatra skupim ili jeftinijim gradom ? Čuo sam da su plaće niže od prosjeka zemlje.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 13:40   #3124
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post

Uz moje pitanje, da li se Berlin, usprkos tome što je istočni dio zemlje, smatra skupim ili jeftinijim gradom ? Čuo sam da su plaće niže od prosjeka zemlje.
Bilo je zanimljivo citati tvoja zapazanja. Prema cijenama koje si naveo nrp. za studente to je jos jeftino, ovdje u Minhenu sobe trenutno idu oko 500 - 700 eura. Restorani i barovi su skuplji, kava 3 eura itd. da ne nabrajam dalje. Kazu statistike da Berlin nije ni u top pet najskupljih gradova Njemacke.

Ako zelimo gledati samo cijene stanovanje u prvih 5 su München, Frankfurt, Stuttgart, Ingolstadt, Freiburg. Po troskovima zivota po nekim statistikama Franfurt je na prvom mjestu pa zatim Minhen.
plavidupin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 14:18   #3125
Quote:
plavidupin kaže: Pogledaj post
Bilo je zanimljivo citati tvoja zapazanja. Prema cijenama koje si naveo nrp. za studente to je jos jeftino, ovdje u Minhenu sobe trenutno idu oko 500 - 700 eura. Restorani i barovi su skuplji, kava 3 eura itd. da ne nabrajam dalje. Kazu statistike da Berlin nije ni u top pet najskupljih gradova Njemacke.

Ako zelimo gledati samo cijene stanovanje u prvih 5 su München, Frankfurt, Stuttgart, Ingolstadt, Freiburg. Po troskovima zivota po nekim statistikama Franfurt je na prvom mjestu pa zatim Minhen.
Lako moguće. Em sam čuo (doduše samo 1 izvor iznutra ), em pisalo na internetu da su plaće u Berlinu manje od prosjeka. Nisu to užasne plaće, ali nisu ni lordovske.

Uglavnom turistički mi je grad bezveze, ništa ekstra osim muzeja Holokausta i izvrsnog osoblja u njemu, ali za život bi bio više nego odličn da nije malo preliberalan i ipak malo preprostutiziran....i normalno da su i plaće malo veće.
U Berlinu prostitutke su najočitija stvar na svijetu. Doslovce dolaze na cestu pokazivat guzicu u 7 navečer, a sa druge strane ceste ide familija sa djecom . I to ne na onim famoznim ulicama koje su na internetu kao nekakav red light district, nek neka normalna lijeva ulica.
Uglavnom ne preporučujem grad obiteljima.

Čudan grad uglavnom. Toliko toga je super i loše da nije lako sve ni spomenuti.
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 14:28   #3126
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Nakon dugo dugo vremena bio sam u posjeti Njemačkoj pa eto da podijelim svoje dojmove koji nisu zamaskirani ružičastim naočalama, nego čisto realno, pa možda nekome i posluži.

Nisam naišao na nijedan Aldi, ali Lidl je u Berlinu baš brutalno jeftin. Cijene su doslovno u razini Mađarske (gdje živim), ako ne i za neke proizvode niže. Definitivno je i veći obujam proizvoda u odnosu na istočnu Europu(uključujući nas) što je vrlo pozitivno. Voda se može nać za 11 +25 centi povratno što je definitivno nemoguće kod nas. U odnosu na Hrvatsku mislim da nema ničega što nije značajno jeftinije, jer meni Lidl inače u Hrvatskoj nikad nije ni djelovao nešto mega jeftin.
Ne razumijem, na gastronomiji ima tema "Šoping u Mađarskoj" gdje ljudi pišu da je Mađarska skuplja od Hrvatske (s iznimkom određenih proizvoda, tipa šećer, vino itd.) i da Mađari kupuju u Hrvatskoj.

Inače se slažem da u Hrvatskoj generalno Lidl nije značajno jeftiniji od drugih.
Hiawatha87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 15:29   #3127
Quote:
Hiawatha87 kaže: Pogledaj post
Ne razumijem, na gastronomiji ima tema "Šoping u Mađarskoj" gdje ljudi pišu da je Mađarska skuplja od Hrvatske (s iznimkom određenih proizvoda, tipa šećer, vino itd.) i da Mađari kupuju u Hrvatskoj.

Inače se slažem da u Hrvatskoj generalno Lidl nije značajno jeftiniji od drugih.
evo teme

http://www.forum.hr/showthread.php?t=709084&page=2
Old 23.07.2017., 16:09   #3128
Quote:

Ne znam tko to piše, ali mogu potvrdit da to nije istina. Živio sam 30-ak km od Mađarske i Hrvati masovno idu kupovat u Mađu. Sokovi, pivo sve živo se tamo uzima jer puno jeftinije. Karton Cole od 8 boca je bio 56 kn, paket Stele je oko 105 kn , 24 komada ima, ostala piva još jeftinija. Ide se na bazene u Mađarsku, hrana jeftinija, cijene u kafićima i restoranima jeftinije, sve je puno jeftinije nego kod nas.
villa7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 17:16   #3129
Quote:

Alkohol je drastično jeftiniji:

Pola litre Heinekena u Mađarskoj je 259 forinti:
http://prospektus.coop.hu/coop-alfol...lis-2/page/6-7

I to u apsolutno bilo kojem dućanu Pešte, Bude, što oćeš, ako nije baš u specijaliziranom dućanu za duhan gdje je malo skuplje, oko 300 forinti što je 1 euro. 259 forinti je oko 6 kuna i 20 lipa

https://www.konzum.hr/klik/#!/produc...-limenka-0-5-l

Iako ovih 10 kn mislim da nije točno jer se sjećam da je kod mene van Zagreba zadnje bilo 10,5 kuna.
Ne znam doduše za Lidl. Ne znam ni dal to se prodaje u Lidlu

Dakle uspoređujući potpuno isti proizvod dosta je toga jasno....neću sad o ostalome alkoholu, ali OSOBNO kupujem Kozak/Soproni i to je između 160-200 forinti (4-5 kuna)....Soproni je 5, Kozak oko 4 kune. Soproni je doslovce isto pivo kao Karlovačko koje u limenci dođe 9 kn zadnje što sam gledao.
Voda je isto velika razlika

A da ne budem u potpunom off-topicu, alkohol je isto jeftin u Njemačkoj u Lidlu, ali nisam naišao ni na jednu poznatiju marku. Što ne znači da ih nema i što ne znači da pive ne valjaju.
Osim diskontnih dućana, alkohol je piće za malo jače igrače. Jako, jako skup.

Nisu u Mađarskoj drastično niže cijene svega nego kod nas, to nikad nisam rekao ni mislio, ali uglavnom je sve jeftinije u prosjeku za kunu ili dvije, a jedino neke grupe namirnica znaju biti žešće jeftinije (poput navedenog alkohola ili vode....Jana je jeftinija u Mađarskoj nego Hrvatskoj i u Mađarskoj se može kupiti no-name voda pola litre za oko 1,49 što je kod nas nemoguće).
Za to se glavnini ljudi definitivno ne isplati putovat. Jedino Srbi kupuju u Mađarskoj jer je jeftinije nego u Srbiji, posebice zbog neplaćanja PDV-a.

Generalno je teško nekad uspoređivat cijene, ja sam dao jedini dobar i kvalitetan primjer sa Heinekenom jer se radi o potpuno istom proizvodu.
Cijena jedne Nutelle (to mi je žao da nisam pogledao) se recimo ne može uspoređivati jer je u Njemačkoj kvalitetnija nego u Mađarskoj i Hrvatskoj.

Inače sam vjerojatno pretjerao da su drastično jeftinije cijene u diskontnim dućanima nego kod nas, ali se osjeti da je jeftinije. Ja volim recimo ledenu kavu latte macchiato i to kod nas je oko 7-8 kn u Konzumu kad nije na akciji, a u Njemačkoj 50 centi.
Tako se zna nać dosta vrlo jeftinih stvari ili koje u najgorem slučaju koštaju malo manje i jako rijetko isto.

Generalno kod nas je problem što Aldija, Penny market ni nemamo (taj Penny je tek posebna priča jeftinoće u Mađarskoj, pa vjerujem da je teška bagatela i u Njemačkoj, a Lidl uopće nije neki poseban diskontni dućan.
Problem pak Berlina (ne znam za ostatak) je da nemaju nešto ala Konzum (ne mislim sad na kriminalce u istom, to je druga stvar) i nemaju takve "povoljne" dućane na svakom uglu. Apsolutno sve u Berlinu je ekstrem. Ili Voda od 2 eura ili od 10 centi. Nema tu neke zlatne sredine. Sve diskontno ili deračina.
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 17:23   #3130
Quote:
villa7 kaže: Pogledaj post
Ne znam tko to piše, ali mogu potvrdit da to nije istina. Živio sam 30-ak km od Mađarske i Hrvati masovno idu kupovat u Mađu. Sokovi, pivo sve živo se tamo uzima jer puno jeftinije. Karton Cole od 8 boca je bio 56 kn, paket Stele je oko 105 kn , 24 komada ima, ostala piva još jeftinija. Ide se na bazene u Mađarsku, hrana jeftinija, cijene u kafićima i restoranima jeftinije, sve je puno jeftinije nego kod nas.
Stvar bazena je u količini istih. Imaju jedino taj Balaton, mora nemaju i naše im je dosta skupo i onda grade te bazene . Zato i jesu jeftiniji. A i generalno Mađari su mislim čak najveća europska velesila u plivanju, sve to ima veze.

Hrvatska je generalno stvarno skupa zemlja. Po meni jedino što je vrlo jeftino je pivo i to kvalitetno u centrima gradova. Zagreb doslovce nudi sasvim solidno točeno pivo u pivarama za nekakvih 2 eura u centru grada. Ne vjerujem da ima ijedan drugi tako jeftin grad s pivama osim možda Praga i Bratislave u lokalima.
Estonija koja je podjednako alkoholičarska zemlja poput nas- centar Tallinna Old Town, dobro pivo je 7 eura.
A tako male razlike cijene svih napitaka u dućanima naspram lokalima definitivno nema nijedna zemlja svijeta.
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 18:54   #3131
zato pivo u hrvatskim trgovinama duplo skuplje nego u njemackim/austrijskim...
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 20:11   #3132
LIDL je Discounter a ne humanitarno društvo.
Gledaju cijene na ostalom tržištu i budu koji % jeftiniji u nekim stvarima od najveći normalni samoposluga. Znaci da Konzum smanji za 10% cijene i oni bi. Ali zašto kada mogu i vako biti ono što žele. U Njemačkoj imaju konkurenciju od Aldi, Penny i netto u nas je još nemaju.
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 22:18   #3133
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
zato pivo u hrvatskim trgovinama duplo skuplje nego u njemackim/austrijskim...
To bas i nije potpuno tocno.

Nemojmo sad gledat Lidl, Aldi i druge diskont trgovine, gledajmo najobicniju trgovinu pica, recimo Warsteiner ili Paulaner kostaju 0,8 - 1€, Zuja i Karlovacko u HR kostaju oko 7 kuna.

Znaci tu su negdje.

Ako cemo gledat Lidl, pa u HR imaju pivo u limenci za 4-5 kuna (povratna naknada ukljucena).
Old 24.07.2017., 08:08   #3134
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
LIDL je Discounter a ne humanitarno društvo.
Gledaju cijene na ostalom tržištu i budu koji % jeftiniji u nekim stvarima od najveći normalni samoposluga. Znaci da Konzum smanji za 10% cijene i oni bi. Ali zašto kada mogu i vako biti ono što žele. U Njemačkoj imaju konkurenciju od Aldi, Penny i netto u nas je još nemaju.

Istina, nije baš humanitarno društvo nego zaklada.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 08:32   #3135
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post

Nemojmo sad gledat Lidl, Aldi i druge diskont trgovine, gledajmo najobicniju trgovinu pica, recimo Warsteiner ili Paulaner kostaju 0,8 - 1€, Zuja i Karlovacko u HR kostaju oko 7 kuna.

Znaci tu su negdje.

Ako cemo gledat Lidl, pa u HR imaju pivo u limenci za 4-5 kuna (povratna naknada ukljucena).
Ja ne znam po kojim ti trgovinama hodas, ali pivo u HR je brutalno skupo kad ga usporedjujem sa ostalim drzavama u okruzenju ( DE included).

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
Old 24.07.2017., 10:45   #3136
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
Istina, nije baš humanitarno društvo nego zaklada.
Da ali to vise radi neki porezni caka.
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 14:07   #3137
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post

Znaci tu su negdje.

neznam kako je u njemackoj i koliko cesto daju popuste,ali vamo malo malo imas 25% popust na sva piva
znaci ova top piva ti budu 0.80€ ili malo manje (Gösser,Stiegl,Puntigamer,Ottakringer,Zipfer) i kupis ga po 0.60€ ili malo manje
dok u lidlu,hoferu,billi,intersparu itd imas tih jeftinijih piva koja su po 0,30-0,40€...Perlenbacher,Gambrinus itd...(a Perlenbacher bogami nije lose,dapače)...nisam baš nigdje u hrv viđao piva po takvim cijenama...
pa taj isti Perlenbacher i u limenci i u staklenoj boci je u hrv lidlu duplo skuplji...
(ne znam sad za piva,ali znam da je Lidl u Njemačkoj jeftiniji nego u Austriji..jer sam čuo od nekih prijatelja koji žive u Salzburgu da često znaju skoknit preko granice u Lidl)
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 15:15   #3138
Ako se malo prati popuste se moze naci gajbe kvalitetne pive redovno za 9,99 € ili 2 za 19,99. To se odnosi na ponekad na gajbe 24x0,33 ili 20x0,5l. (Naravno bez povratne naknade)
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:46.