Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2017., 11:25   #1
Čemu ovolika hajka na cijene u restoranima, najam stanova turistima, itd.

Čemu ovolika hajka na cijene najma smještaja, te cijene u kafićima i restoranima. Mediji non stop pišu o tome, kao da drugih tema nema. Ljudski komentari ispod takvih članaka su najmanje bijedni, jer mnogi ne mogu od zavisti podnijeti što netko drugi zarađuje.

Zbog čega dolazi do takvog napada na ljude koji na slobodnom tržištu postavljaju cijene usluga koje netko drugi može i ne mora platiti, svojim osobnim izborom. Je li se radi o ljubomori što netko drugi nešto ima, te dobro zarađuje i bolje živi od njih, ili ne mogu podnijeti što si oni to ne mogu priuštiti.

Koji je razlog kontinuiranom pljuvanju po našim destinacijama, Splitu, Dubrovniku, Makarskoj rivijeri, Zadru, Istri. Zbog čega podcjenjujemo naše i mislimo da je drugdje bolje.

Zašto se naši ljudi slikaju s cijenom koju su platili u restoranu nakon što pojedu brancina, škampe i skupo vino. Zar nisu imali cjenik prije i pristali na cijenu ?

Zašto je sada u toku kontinuirano pljuvanje po Splitskim iznajmljivačima za vrijeme ULTRA-e, kad je jasno da bi svi drugi građani, Hrvatske i svijeta na jednak način pokušali naplatiti usluge koje nude za maksimalnu cijenu koju mogu.

Čemu ovakvo licemjerje i zavist prema onima koji nešto imaju i nešto uspiju ? Nitko nikom ništa nije ukrao nego je na slobodnom tržištu došlo do sporazumnog prihvaćanja davanja usluge za cijenu.

Zbog čega su ljudi ovako jalni i jadni ?
Goku-san is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 11:39   #2
Lov na klikove i manjak razumjevanja kako funkconira tržišna ekonomija.
__________________
Atlas network, spasi nas !!!
elninjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 11:54   #3
Quote:
Goku-san kaže: Pogledaj post
Čemu ovolika hajka na cijene najma smještaja, te cijene u kafićima i restoranima. Mediji non stop pišu o tome, kao da drugih tema nema. Ljudski komentari ispod takvih članaka su najmanje bijedni, jer mnogi ne mogu od zavisti podnijeti što netko drugi zarađuje.

Zbog čega dolazi do takvog napada na ljude koji na slobodnom tržištu postavljaju cijene usluga koje netko drugi može i ne mora platiti, svojim osobnim izborom. Je li se radi o ljubomori što netko drugi nešto ima, te dobro zarađuje i bolje živi od njih, ili ne mogu podnijeti što si oni to ne mogu priuštiti.

Koji je razlog kontinuiranom pljuvanju po našim destinacijama, Splitu, Dubrovniku, Makarskoj rivijeri, Zadru, Istri. Zbog čega podcjenjujemo naše i mislimo da je drugdje bolje.

Zašto se naši ljudi slikaju s cijenom koju su platili u restoranu nakon što pojedu brancina, škampe i skupo vino. Zar nisu imali cjenik prije i pristali na cijenu ?

Zašto je sada u toku kontinuirano pljuvanje po Splitskim iznajmljivačima za vrijeme ULTRA-e, kad je jasno da bi svi drugi građani, Hrvatske i svijeta na jednak način pokušali naplatiti usluge koje nude za maksimalnu cijenu koju mogu.

Čemu ovakvo licemjerje i zavist prema onima koji nešto imaju i nešto uspiju ? Nitko nikom ništa nije ukrao nego je na slobodnom tržištu došlo do sporazumnog prihvaćanja davanja usluge za cijenu.
Koliko ti imaš godina? 15?

Ili si novopečeni entrepreneur koji bi za rupu u Splitu ubirao 800 eura dnevno?

Quote:
Goku-san kaže: Pogledaj post
Zbog čega su ljudi ovako jalni i jadni ?
Zato što još uvijek ne mogu shvatiti da je pohlepa nema granica.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 11:56   #4
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Koliko ti imaš godina? 15?

Ili si novopečeni entrepreneur koji bi za rupu u Splitu ubirao 800 eura dnevno?



Zato što još uvijek ne mogu shvatiti da je pohlepa nema granica.
Koliko bih ja ubirao ili ne ubirao moja je stvar, i druge stranke koja je to spremna platiti. Ukoliko dvije stranke sporazumno sklope dogovor, i izmijene uslugu ili neku robu za novac, u tom slučaju su obje stranke procijenile da od takvog dogovora profitiraju, tj. imaju neku korist.

U čemu je problem, i zašto su ljudi zavidni na to ? Zato što ne mogu platiti tu uslugu, ili zato što nemaju sredstva za nuđenje takve usluge ?
Goku-san is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 12:23   #5
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Ili si novopečeni entrepreneur koji bi za rupu u Splitu ubirao 800 eura dnevno?
A zašto nebi ubirao ako postoji netko tko bi to platio?

Neka dignu cijene, ako ide, blago njima.

Ako ne budu više imali klijentelu, alo je smještaj loš, bit će prisiljeni smanjit cijene na neku realniju i to je to.

Uostalom, to je kapitalizam, zar ne?
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 12:25   #6
Quote:
Goku-san kaže: Pogledaj post
Čemu ovolika hajka na cijene najma smještaja, te cijene u kafićima i restoranima. Mediji non stop pišu o tome, kao da drugih tema nema.
Zato što su sigurni da će im takvi članci biti čitani.

Quote:
Goku-san kaže: Pogledaj post
Zbog čega su ljudi ovako jalni i jadni ?
To je normalno, takav je ljudski rod. Mene jedino začudi kad je netko dobar i pošten
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 12:25   #7
Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
A zašto nebi ubirao ako postoji netko tko bi to platio?

Neka dignu cijene, ako ide, blago njima.

Ako ne budu više imali klijentelu, alo je smještaj loš, bit će prisiljeni smanjit cijene na neku realniju i to je to.

Uostalom, to je kapitalizam, zar ne?
Točno, kad klijenti ne budu zadovoljni onim što dobivaju za cijenu koju plaćaju, ljudi više neće dolaziti. Tržište će reći svoje i doći će do pada cijena. Zasad su klijenti očito prezadovoljni jer turizam opet ima rekordni broj dolazaka, unatoč cijenama, koje su po meni još uvijek niske u odnosu na neke druge zapadne destinacije. A mi, nadam se, težimo zapadu i boljemu.

Stranci nas cijene više nego mi sami sebe cijenimo.
Goku-san is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 12:27   #8
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Koliko ti imaš godina? 15?

Ili si novopečeni entrepreneur koji bi za rupu u Splitu ubirao 800 eura dnevno?



Zato što još uvijek ne mogu shvatiti da je pohlepa nema granica.
Ako ja prodam grožđe za 100 kn kilo, nisam ja kriv nego budala koja je toliko platila. A ako nema tolikih budala koje će toliko platiti onda ću spustiti cijenu ili ću propasti. Zašto bih bio pohlepan ako ima budala koje će toliko platiti. Ne kradem novac iz proračuna, tamo su pravi pohlepnici.
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 12:35   #9
Naš mentalitet je takav da bi htjeli za malo truda zaraditi ogroman profit. Sve do nedavno, a vjerujem da ni danas situacija nije drugačija, pisalo se da je ljetovanje u gotovo svim mediteranskim zemljama jeftiniji nego u Hrvatskoj. Čak i u jednoj Španjolskoj.

Takav mentalitet će se dugoročno negativno odraziti na turizam u državi. Najnoviji podaci govore da je 8% manje njemačkih turista, te čak 15% manji broj noćenja njemačkih turista. Idu u daleko jeftiniju Bugarsku.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 12:44   #10
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Naš mentalitet je takav da bi htjeli za malo truda zaraditi ogroman profit. Sve do nedavno, a vjerujem da ni danas situacija nije drugačija, pisalo se da je ljetovanje u gotovo svim mediteranskim zemljama jeftiniji nego u Hrvatskoj. Čak i u jednoj Španjolskoj.

Takav mentalitet će se dugoročno negativno odraziti na turizam u državi. Najnoviji podaci govore da je 8% manje njemačkih turista, te čak 15% manji broj noćenja njemačkih turista. Idu u daleko jeftiniju Bugarsku.
Gdje si vidio takve podatke?

Quote:
Goku-san kaže: Pogledaj post
Čemu ovolika hajka na cijene najma smještaja, te cijene u kafićima i restoranima. Mediji non stop pišu o tome, kao da drugih tema nema.
Kuriozitet bez realnog značenja. I lako se uhvati, kao, "zamislite koliko ti-i-ti traže"; a zapravo što te briga, ne moraš njima davati.

I Ferrariji su skuplji od Škode iz 2001., i ima i jednih i drugih u oglasniku. Pa se nitko ne uzbuđuje previše.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 12:45   #11
Odredjvanje cijena i segmentiranje trzista je cudna stvar, nije bas jedina logika da ce ljudima vise odgovarati ako je jeftinije. Postoje situacije gdje kod pojeftinjenja gubis klijente jer je brend definiran kroz prestiz sa kojim se asocira, a ne diskontnu i bestbuy logiku.

Takodjer mslim da je previse pojednostavljeno ici sa logikom kako ce to otjerati turiste. Trenutni bum je posljedica raznih faktora, izmedju ostalog i sigurnosne situacije. Prestanak teroristickih napada u sjevernoj africi, turskoj itd ili dva teroristicka u RH bi mogli potpuno promjeniti sliku, kakve god cijene stavljali ili ne. Dubrovnik je sada in, sutra mozda vise nece biti cistom trendovskom logikom trazenja noviteta.

Treba s jedne strane zadrzati klijentelu, ali sa druge i iskoristiti priliku dok je ima, a ako ne zelimo da trziste samo stvara balans vec planirati par koraka unapred onda to treba bazirati na dobrom izstrazivanu ciljanog trzista, a ne osjecaju za filing kako je nesto (nama) preskupo.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 12:45   #12
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Najnoviji podaci govore da je 8% manje njemačkih turista, te čak 15% manji broj noćenja njemačkih turista. Idu u daleko jeftiniju Bugarsku.
Iz osobnog iskustva mogu ti reći da je Njemac uvijek bio proračunat za potrošit. Britanci, Kanađani, Australci, Skandinavci su najbolji potrošači na svijetu. Njemac se njima ne može usporediti. Čak će ti često razdragan Čeh, Slovak, Poljak, potrošiti daleko više od Njemca.

Tako da me sta statistika uopće ne čudi. To je moje osobno iskustvo, s Njemcima.

Njemaca jest možda manje, ne znam to, ali vjerujem da si dao točnu statistiku.
Svejedno, ukupan broj turista je narastao.
Goku-san is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 12:49   #13
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Gdje si vidio takve podatke?
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...denje/6348664/

Objavili su neki portali...
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 12:56   #14
Tnx

HTZ-ovo stavljanje stvari u neku suvislu perspektivu (na dnu stranice) djeluje mi relevantnije od pokušaja da se iz ranije istaknutih podataka ekstrapolira neki trend


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 13:01   #15
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Naš mentalitet je takav da bi htjeli za malo truda zaraditi ogroman profit. Sve do nedavno, a vjerujem da ni danas situacija nije drugačija, pisalo se da je ljetovanje u gotovo svim mediteranskim zemljama jeftiniji nego u Hrvatskoj. Čak i u jednoj Španjolskoj.

Takav mentalitet će se dugoročno negativno odraziti na turizam u državi. Najnoviji podaci govore da je 8% manje njemačkih turista, te čak 15% manji broj noćenja njemačkih turista. Idu u daleko jeftiniju Bugarsku.
To nije samo naš mentalitet, to je mentalitet čovjeka. Svugdje u svijetu isti. Niti ja odobno ne bih plaćao 1000+ CAD-a mjesečno za recimo 2 sobni stan u Ontariju negdje u nekom provincijalnom gradu i to u kući od dasaka kakve mi koristimo kad pravimo psu kućicu u dvorištu ali to je realnost. Uzmi ili ostavi pa eto ne vidim da itko baca kamenje po "mentalitetu" Kanađana.

Da ne spominjem kakve šupe opasne po život danas Irci iznajmljuju i po kojim cijenama. Imaju li i oni "naš mentalitet"?
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 13:07   #16
Zato što je pohlepa smrtni grijeh. Zato što je pohlepa jedan od najdestruktivnijih pojava unutar ljudskog roda, zato što pohlepa stvara iznimno loše temelje ponašanja i razmišljanja.

Nemam sad vremena ali, za početak, teme za razmišljanje:

Ja sam vatrogasac, kuća ti gori i ja ću je gasiti (jer mi je to posao) ali, kako prilike beru jagode, za 10-20.000 eura ću je ugasiti učas ali, mogu ja i po PS-u pa, polako a, ako tvoja kuća izgori do temelja, uuuups - shit happens.

Ili drugo, što već i proživljavamo - eto sezone, eto turista... pa dignimo cestarine a ti lokalna pičko od čijeg su rada te ceste sagrađene i od čije vožnje iste žive kroz cijelu godinu plati ili stavi glavu u torbu vozeći kozjim stazama.

Mogli su dignuti i cijenu goriva 30%, zašto ne? Što tu po vama nebi bilo opravdano? Zašto bi gušili kapitalizam i poduzetništvo?
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 13:08   #17
Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
A zašto nebi ubirao ako postoji netko tko bi to platio?

Neka dignu cijene, ako ide, blago njima.

Ako ne budu više imali klijentelu, alo je smještaj loš, bit će prisiljeni smanjit cijene na neku realniju i to je to.

Uostalom, to je kapitalizam, zar ne?
bravo, potpis
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 13:08   #18
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Zato što je pohlepa smrtni grijeh. Zato što je pohlepa jedan od najdestruktivnijih pojava unutar ljudskog roda, zato što pohlepa stvara iznimno loše temelje ponašanja i razmišljanja.
Nemoj tako, greed is good.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 13:12   #19
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Zato što je pohlepa smrtni grijeh. Zato što je pohlepa jedan od najdestruktivnijih pojava unutar ljudskog roda, zato što pohlepa stvara iznimno loše temelje ponašanja i razmišljanja.

Nemam sad vremena ali, za početak, teme za razmišljanje:

Ja sam vatrogasac, kuća ti gori i ja ću je gasiti (jer mi je to posao) ali, kako prilike beru jagode, za 10-20.000 eura ću je ugasiti učas ali, mogu ja i po PS-u pa, polako a, ako tvoja kuća izgori do temelja, uuuups - shit happens.
Takav se primjer slabo odnosi na tržišnu ekonomiju i ovu temu. Isto važi i za autoceste.

Iznajmljivač na svoj prostor može staviti cijenu kakvu hoće, a cijenu će mu platiti onaj tko želi. Ako nije ovaj prvi nije zadovoljan s time koliko mu unajmljivača to želi plaćati, snizit će je.

Tko se tu ima miješati, zašto, i na koji način?

Jednostavno


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 13:18   #20
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Zato što je pohlepa smrtni grijeh. Zato što je pohlepa jedan od najdestruktivnijih pojava unutar ljudskog roda, zato što pohlepa stvara iznimno loše temelje ponašanja i razmišljanja.

Nemam sad vremena ali, za početak, teme za razmišljanje:

Ja sam vatrogasac, kuća ti gori i ja ću je gasiti (jer mi je to posao) ali, kako prilike beru jagode, za 10-20.000 eura ću je ugasiti učas ali, mogu ja i po PS-u pa, polako a, ako tvoja kuća izgori do temelja, uuuups - shit happens.

Ili drugo, što već i proživljavamo - eto sezone, eto turista... pa dignimo cestarine a ti lokalna pičko od čijeg su rada te ceste sagrađene i od čije vožnje iste žive kroz cijelu godinu plati ili stavi glavu u torbu vozeći kozjim stazama.

Mogli su dignuti i cijenu goriva 30%, zašto ne? Što tu po vama nebi bilo opravdano? Zašto bi gušili kapitalizam i poduzetništvo?
Ajme komentara, nepovezan, bezvezan.

Usporedio si tržišnu djelatnost s prirodnom nepogodom. Požar se gasi o trošku svih poreznih obveznika, to je jedna od funkcija države da osigura zaštitu od prirodnih nepogoda.

S duge strane iznajmljivanje, kafić, noćni klub, restoran su djelatnost čiju uslugu ne moraš koristiti. I neće ti ništa biti ako je ne koristiš.

Jednostavno POST ti je besmislen skroz. A da se požar naplaćuje kako si predložio, onda bi bilo mnogo vatrogasaca, pa bi se cijena opet držala u granicama normale. Ali opet, glupo je to skroz promatrati na taj način, jer zaštita civila i imovine je jedan od rijetkih poslova države. Zato plaćamo poreze.
Goku-san is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.