Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2017., 19:59   #1
da li biste radili posao ispod svoje stručne spreme?

npr. završili ste ekonomski fakultet, vss ste a recimo bez posla ste pol godine ili više... biste li pristali raditi posao koji je ispod vašeg nivoa obrazovanja , npr. radili u trgovini (makar samo sezonski) ili na nekom mjestu za koje je dovoljna 3-godišnja srednja škola?
Meni je skroz normalno i zrelo razmišljanje da naravno da poslu u struci treba težiti i raditi u onome za što se čovjek obrazovao i za čiji je posao diplomu (krvavo) stekao, ali znamo svi da situacija u državi nije uopće bajna i da zapravo treba biti sretan i zahvalan da se može raditi BILO GDJE, a posao u struci ili makar sličan struci će već naletiti....samo se treba truditi i ne odustajati.
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 20:48   #2
Quote:
npr. završili ste ekonomski fakultet, vss ste a recimo bez posla ste pol godine ili više... biste li pristali raditi posao koji je ispod vašeg nivoa obrazovanja , npr. radili u trgovini (makar samo sezonski) ili na nekom mjestu za koje je dovoljna 3-godišnja srednja škola?
Samim tim što upišeš ekonomski fakultet moraš biti spreman raditi ispod svoje struke pošto je 50 000 ekonomista na burzi.

Quote:
Meni je skroz normalno i zrelo razmišljanje da naravno da poslu u struci treba težiti i raditi u onome za što se čovjek obrazovao i za čiji je posao diplomu (krvavo) stekao,

Netko tko je diplomu krvavo (u punom smislu te riječi) stekao ima posao u struci odmah poslije faksa.
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 22:15   #3
naravno, radio sam tako, moram od nečeg živjet pa dobro dođe i takav posao dok ne nađem nešto što je u rangu mog obrazovanja i onoga što bi htio radit

i dok sam radio takav posao, stalno sam tražio dalje
runaway88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 22:21   #4
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
npr. završili ste ekonomski fakultet, vss ste a recimo bez posla ste pol godine ili više... biste li pristali raditi posao koji je ispod vašeg nivoa obrazovanja , npr. radili u trgovini (makar samo sezonski) ili na nekom mjestu za koje je dovoljna 3-godišnja srednja škola?
Meni je skroz normalno i zrelo razmišljanje da naravno da poslu u struci treba težiti i raditi u onome za što se čovjek obrazovao i za čiji je posao diplomu (krvavo) stekao, ali znamo svi da situacija u državi nije uopće bajna i da zapravo treba biti sretan i zahvalan da se može raditi BILO GDJE, a posao u struci ili makar sličan struci će već naletiti....samo se treba truditi i ne odustajati.
To svatko za sebe mora odlučiti. Ja sam zasad odlučio da želim raditi samo u svojoj struci, ne biram SSS ili VSS, dok god je u toj struci. Iako iskreno govoreći, tu i nema biranja s moje strane, jer više-manje rijetko koji poslodavac, ako ima veći izbor radnika za primanje za SSS radno mjesto, će primiti nekog s VSS. Kako god, ako čekaš selo će govorit da si neradnik, ako radiš s VSS na SSS selo će govorit da si budala, ako radiš s VSS na VSS selo će govorit veza/štela/članska iskaznica/ovo-ono, tako da na kraju kako god odluka je na tebi.
skylark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 12:50   #5
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
biste li pristali raditi posao koji je ispod vašeg nivoa obrazovanja , npr. radili u trgovini (makar samo sezonski) ili na nekom mjestu za koje je dovoljna 3-godišnja srednja škola?
Da.
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 14:21   #6
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
Samim tim što upišeš ekonomski fakultet moraš biti spreman raditi ispod svoje struke pošto je 50 000 ekonomista na burzi.
Nema ni 5% toga.

Uz to posla u struci ima i vani kolko ti srce poželi. Itekako je struka koja se može prenijet i na ostale zemlje.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 22:52   #7
Završio fakultet, stekao naziv magistra, odradio godinu dana stručnog osposobljavanja u struci, lagano se pripremam za stručni ispit. Doslovno tjedan dana nakon isteka godine dana stručnog osposobljavanja dobio sam posao za kojega je u natječaju pisalo završena četverogodišnja škola. I nije me sram. Radit ću tamo sve dok mi se ne otvori nešto bolje, jer trenutno se ne želim zamarati i samozavaravati sa nekakvim poslovima u struci kojih trenutno nema ni na vidiku.

Nije sramota raditi posao kojega rade ljudi sa SSS, a da imaš diplomu. Veća je sramota sjediti doma i kukati kako nema posla i proklinjati društvo, državu i sve živo osim sebe samoga.

Posla ima za one koji žele raditi. Oni koji ne žele, već će naći izgovor.
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 12:39   #8
Potpisujem!!!
Najveća je sramota sjediti doma i kukati kako posla nema... Jer to nije tocno! Posla za one koji hoce raditi itekako ima!
Zato me na "stand by" drzi jedna kolegica koja je poznata po kukanju kako su natjecaji namješteni i kako posla nema a kad sam joj navela ime poslodavca koji vapi za radnicima, samo je zasitila... Ocito ima nekog tko ju financira i nek' ima, drago mi je... Ne fali ni meni nista , novac mi mogu dati i obitelj i rodbina i imam dovoljno za zivot ali RADNI STAZ si mogu jedino sama dati... A on je puno važniji od novca koji dodje i prodje
Paraziti !!!
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 13:02   #9
da, radila bih

Mislim da je najgore biti bez novca i "zanimacije" u životu. Svaki posao će te nečemu naučiti i mislim da i sezonski posao treba staviti u kontekst stjecanja "ukupnog znanja" i izgradnje sebe. Iz iskustva znam da poslodavci pozitivno gledaju na takve postupke, jer njima dokazuješ da ti je cilj raditi, a vrijednu osobu svatko želi zaposliti. Konkretno, ako si mag. oec. taj sezonski posao možeš izvrsno predstaviti u životopisu - razvijao si vještine odnosa s ljudima, želiš raditi i zarađivati, pokazuješ proaktivnost i u situacijama u kojima ti okolnosti nisu naklonjene

Iako takve situacije udaraju na ego i samopouzdanje i mogu te navesti da razmišljaš kao da si najveći luzer na svijetu - ne dopusti sebi da tako razmišljaš. Razmišljaj o tome kao o jednoj stepenici u svojoj karijeri i pokušaj izvući maksimalno iz toga. I naravno, traži dalje ono što te zanima
__________________
i kad je gotovo za mene znaj tek tad je počelo
Billie Jean is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 13:11   #10
Quote:
Billie Jean kaže: Pogledaj post
da, radila bih

Mislim da je najgore biti bez novca i "zanimacije" u životu. Svaki posao će te nečemu naučiti i mislim da i sezonski posao treba staviti u kontekst stjecanja "ukupnog znanja" i izgradnje sebe. Iz iskustva znam da poslodavci pozitivno gledaju na takve postupke, jer njima dokazuješ da ti je cilj raditi, a vrijednu osobu svatko želi zaposliti. Konkretno, ako si mag. oec. taj sezonski posao možeš izvrsno predstaviti u životopisu - razvijao si vještine odnosa s ljudima, želiš raditi i zarađivati, pokazuješ proaktivnost i u situacijama u kojima ti okolnosti nisu naklonjene

Iako takve situacije udaraju na ego i samopouzdanje i mogu te navesti da razmišljaš kao da si najveći luzer na svijetu - ne dopusti sebi da tako razmišljaš. Razmišljaj o tome kao o jednoj stepenici u svojoj karijeri i pokušaj izvući maksimalno iz toga. I naravno, traži dalje ono što te zanima
Tako je. Upravo to. Iz svakog posla se mogu izvući brojne koristi, ne samo ona materijalna i financijska. Kakav god posao bio, nešto ćeš naučiti, nove vještine, odnosi i komunikacija s ljudima, jačaš mentalnu snagu, stječeš životno iskustvo, upoznaješ sistem i kako stvari zbilja funkcioniraju... Neprocjenjiva iskustva za razliku od toga da sjediš doma, prepustiš se svojim mislima, fantazijama i strahovima i ne napreduješ gotovo ni u kojem smjeru.

Bilo kakav posao i rad je dragocjen, ne treba bježati od posla, eventualno se treba pripaziti loših poslodavaca no to je već neka druga tema.
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 15:46   #11
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Potpisujem!!!
Najveća je sramota sjediti doma i kukati kako posla nema... Jer to nije tocno! Posla za one koji hoce raditi itekako ima!
Naravno, ima posla koliko hoces. E sad je li isti placen i koliko je placen, te kakvi su uopce radni uvjeti, to je vec drugi par rukava...
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 22:45   #12
Quote:
RC Da Kookee kaže: Pogledaj post
Naravno, ima posla koliko hoces. E sad je li isti placen i koliko je placen, te kakvi su uopce radni uvjeti, to je vec drugi par rukava...
onome tko neće raditi - radni uvjeti su UVIJEK loši...plaća uvijek mala!

Inače, temu sam otvorila zbog nedavnog iskustva s kolegicom koja niti jednog dana radnog staža nema UOPĆE NIGDJE, a kamoli u struci.... 30-ta joj na vratima. Fakultetski obrazovane obje, isti smjer.

Ja imam i godinu dana u struci i položen dsi i trenutno radim ispod svoje struke. Kad sam joj to ispričala , odgovor je bio: "ajmeeee, moliiiim???!? Zašto si na to pristala??"
Rekoh joj: "Nisam pristala, sama sam našla, poslala zamolbu i primili me na 3 mjeseca".

Od tad se nismo čule a ima skoro mjesec dana od toga...
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 14:18   #13
Mislim da je ovdje manje bitna stručna sprema, već primanja.
Iskreno, meni je drago da sve manje ljudi pristaje radit na slabo i nikako plaćenim poslovima jer to je jedini način da poslodavce prisile na dizanje plaće i poboljšanje uvjeta. Zakon ponude i potražnje, jebiga.
Poslodavci su bili najsretniji kad je na burzi bilo 300.000+ pa su mogli birat, određivat uvjete s onim ako nećeš ti, ima tko će.

Sad kad to više nije slučaj sve više cendraju po medijima sanjajući kako će im netko izvana doći radit za crkavicu od 3500kn. Moš' si mislit'.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 14:32   #14
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
onome tko neće raditi - radni uvjeti su UVIJEK loši...plaća uvijek mala!
Lol, identicno ovo je govorio frend jos ne tako davno. Sad nakon sto se dva mjeseca ubijao na poslu za 3000kn uz povise neplacenih prekovremenih i nakon sto je potrosio cijelu jednu placu na putovanje do posla i natrag (jer mu ni to nije placeno) je promijenio plocu kao sto bi i svatko normalan. Jer samo nenormalna osoba si moze unistavati zdravlje 300 sati mjesecno za 1500kn.

Ili susjeda (zena od 48 godina) koja je isla sezonski raditi kao prodavacica na neki otok u Dalmaciji. Po ugovoru je trebala dobiti 2800 + placenu hranu + rijesen smjestaj, za 8h radno vrijeme. Platila si je put do dolje, smjestaj joj je bila soba od 10 kvadrata u kojoj su bile jos tri prodavacice, hranu su si same morale kupovati pa je morala i ona, a radilo se od 5 ujutro do 23, sedam dana tjedno - sve od iskrcavanja robe iz kombija u skladiste do opremanja polica u trgovini i ciscenja iste i, u koncnici, onoga za sto je isla tamo raditi.
Nakon mjesec dana se vratila kuci sa jedva 1000kn, lol.

Imas ti pravo COL, to su sve ljudi koji ne zele raditi
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 17:09   #15
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovdje manje bitna stručna sprema, već primanja.
Iskreno, meni je drago da sve manje ljudi pristaje radit na slabo i nikako plaćenim poslovima jer to je jedini način da poslodavce prisile na dizanje plaće i poboljšanje uvjeta. Zakon ponude i potražnje, jebiga.
Poslodavci su bili najsretniji kad je na burzi bilo 300.000+ pa su mogli birat, određivat uvjete s onim ako nećeš ti, ima tko će.

Sad kad to više nije slučaj sve više cendraju po medijima sanjajući kako će im netko izvana doći radit za crkavicu od 3500kn. Moš' si mislit'.
Upravo to. Kroz studij si uložio svoje vrijeme, trud i novac, pa je logično i normalno očekivati da ti se taj isti ulog jednog dana vrati. A on se neće vratiti kroz crnčenje od 10+ sati dnevno za 3500 kn.
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 17:15   #16
U Hrvatskoj je situacija sljedeća:
1. Ideš u školu za konobara, završiš školu, napuniš 18, radiš ko konobar
2. Ideš u četverogodišnju strukovnu školu ili gimnaziju, završiš, dobiješ godinu dana stručnog osposobljavanja, doma si, daš si neko vrijeme da progutaš ponos i onda radiš ko konobar
3. Odeš na faks, doktoriraš, radiš godinu dana na stručnom osposobljavanju, sve završiš s 25, 3 godine tražiš posao, i onda s 28 postaneš konobar.

Ako nemaš unaprijed uhodan obiteljski posao, ili unaprijed perspektivu, tj. vezu koja bi ti omogućila da radiš u struci, bilo SSS ili VSS, onda ili idi za medicinara ili bilo što srodno ak nisi gadljiv, ili završi za konobara (po meni bolje neg radit u dućanu, ili bit fizikalac bilo koje vrste, od skladišta preko građevine), jel si inaće bedak ak ideš na faks ili četverogodišnju. Mislim, nisi bedak, ali očekuj da imaš 10% šanse radit u struci. Ja sam sss ekonomist, i ista priča. Sad radim ko konobar i što prije se s tim pomiriš bit će ti lakše. Welcome to Croatia.
ntrend is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 19:38   #17
Quote:
Grimble Gromble kaže: Pogledaj post
Upravo to. Kroz studij si uložio svoje vrijeme, trud i novac, pa je logično i normalno očekivati da ti se taj isti ulog jednog dana vrati. A on se neće vratiti kroz crnčenje od 10+ sati dnevno za 3500 kn.
Klasične floskule. Ovo sada ispada da mi sa završenim fakultetima svjesno odabiremo SSS poslove za 3000 - 3500 kn, nauštrb posla u struci. Pa naravno da bi svi mi radili za ono što smo se školovali i tako vratili uloženo vrijeme, trud, živce i novac, no trenutno je situacija takva da možeš birati - ili šljaka za 3300 kn, ili sjedi doma sa starcima (ali gle, začudo nekima ni to više nije mogućnost), ili idi van.

Po tvome smo blesavi i naivni što radimo takve poslove. Stvar je u tome što to nije naš izbor. Odnosno imaš izbor ali on se svodi na opcije koje sam naveo u prvom pasusu.

Živimo u zemlji konobara, šalterskih službenika, javnosektorskih radnika, penzionera i vječitih studenata koji su jednim dijelom upravo to jer se boje dotaknuti realnost koja ih čeka pri završetku studija.
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 19:59   #18
Nekima se isplatilo čekati posao u struci a neki će biti socijalni slučajevi na kraju.

Frendica je samo išla po testiranjima i na kraju je upalilo, upala je u državnu službu, plaća mala ali mislim da posao nije težak, radi od 8 -4, nema prekovremenih, vikendi fraj. Mislim da joj odgovara. Da je počela raditi nešto drugo čisto sumnjam da bi stigla pratiti natječaje i aplicirati. I onda ispada da si bacio te godine školovanja u vjetar, nit imaš radnog iskustva nit na kraju radiš ono za što si se školovao.

Druga frendica nešto kratko radila u struci, nakon toga godinama nezaposlena, aplicira samo za svoju struku (odgojiteljica u vrtiću). Nešto kratko je radila na crnjaka i nešto kratko u dućanu, ima i zdravstvenih problema ugl poslovi di se fizički radi nisu za nju, ona to fizički ne može ispeljati. Nakon nje su već generacije i generacije i generacije odgojiteljica izašle van na tržište rada a i zapošljavanja u ZG po vrtićima idu preko veze (ne kažem da se nemoguće zaposliti bez veze, ali u dosta slučajeva netko gura nekoga svoga). Moja procjena - biti će kruha gladna kad joj mame ne bude, sad žive od mamine penzije u svojoj nekretnini i jedva spajaju kraj s krajem.
__________________
I can turn a gray sky blue

Zadnje uređivanje SubSV : 15.08.2017. at 20:24.
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 20:44   #19
Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
Klasične floskule. Ovo sada ispada da mi sa završenim fakultetima svjesno odabiremo SSS poslove za 3000 - 3500 kn, nauštrb posla u struci. Pa naravno da bi svi mi radili za ono što smo se školovali i tako vratili uloženo vrijeme, trud, živce i novac, no trenutno je situacija takva da možeš birati - ili šljaka za 3300 kn, ili sjedi doma sa starcima (ali gle, začudo nekima ni to više nije mogućnost), ili idi van.
Zašto ti nisi otišao van raditi za koliku toliku plaću dostojnu normalnog života? Dakle, crnčenje u RH nije jedina opcija, zar ne? Ako ti odlazak van ne dolazi u obzir, to je sasvim okej, to sigurno nije jednostavno. Ali onda nemoj pričati da te netko sili raditi za 3300 kn, jer te ne sili.

Quote:
Po tvome smo blesavi i naivni što radimo takve poslove. Stvar je u tome što to nije naš izbor. Odnosno imaš izbor ali on se svodi na opcije koje sam naveo u prvom pasusu.
Ne, nisam to rekao i ne guraj mi riječi u usta. Nije stvar famozne složenosti poslova sukladno razini obrazovanja, nego je stvar u mizernim primanjima i samo sam se složio s forumašem u zaključku. Meni osobno, da ne radim u struci za koju sam se školovao, puno je bolja opcija odlazak van nego raditi ovdje za crkotinu. Štoviše, radije bih drogu dilao, nego radio 200+ sati mjesečno za nekog izrabljivača kako bih mu priskrbio novu jahtu u kojoj uživa mjesec dana na godišnjem, dok svojim radnicima na jedvite jade odobri jedan tjedan.
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 23:01   #20
raditi "ispod svoje stručne spreme" i raditi u izrabljivačkim uvjetima su dva različita pojma (znam kakvo je tržište u hr, osobito za sezonce, nemojte odmah skočiti na mene )

npr. u bankama se radi 8+, u revizorskim kućama u sezoni ćeš sigurno raditi 8+ i ići na teren, u znanosti se radi više od 8+ i vikendima, također trebaš ići na stipendije i konferencije u inozemstvo (a za to često treba i nešto vlastitog novca, ovisi gdje ideš i pokriva li stipendija troškove, itd.), tako da prekovremenih ima kod više manje svih poslova. Razlika je u tome da kad si u okvirima svoje stručne spreme to doživljavaš kao ulaganje u sebe i nadaš se budućem napredovanju, što se može dogoditi ali i ne mora. Dosta ljudi ode iz npr revizije baš zbog velikog opsega posla.

Ovi sezonski izrabljivači su za prijavu inspekciji rada, što se nažalost ne događa. Ljudi radije anonimno kukaju po novinama.
__________________
i kad je gotovo za mene znaj tek tad je počelo
Billie Jean is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:21.