Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2016., 09:27   #1001
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Ja sam prošle godine radio prvi i jedini put za sad. I meni se to uvijek činila prevelika tlaka.

Četvero nas je bralo tri kile dva sata, a onda smo ja i žena 4-5 sati čistili (od čega je cca tri sata otpalo samo na čišćenje dlačica) i pripremali dok nisam došao do rada sa smjesom u loncu
I ja sam tad rekao nema šanse opet, ali kad sam probao finalni uradak, to je bila druga priča

Nije da mi se radi, ali fakat je fini ispao, potrošio sam sve i želim još
Ja nisam čistila ništa.
Kratko prokuhala, samljela, propasirala, protisnula kroz žičano cjedilo.
Skuhala.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 04:10   #1002
moji su se s otizim bavili , ja sam proizvode samo kasnije riješavao života . Mogunje su ok , ali nema do crnih šljiva

Košarica od 6,5 kg mogunja potrebna je za 15-ak malih bočica marmelade.
Posao: mogunje naći u prirodi,očistiti od primjesa,zgnječiti, pasirati (odvojiti samo fini dio),staviti u zdjelu,dodati 20 dag šećera na 2,5 kg mase mogunja i mijašeti na vatri oko sat vremena.
Pripremiti male staklene bočice u pećnici (zagrijati), izliti u bočice sadražaj iz zdjele. Opet malo pripeći u pećnici.Izraditi etiketu (naljepnica) i postaviti na bočicu


babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 10:34   #1003
Ajme, maginje (zanimljivo kako svatko ima drugo ime za to voće ), nisam ih već stoljećima jela

Dobila sam bočicu džema od zelenog paradajza. Koja je jučer eksplodirala u ormaru i napravila krš. A tako sam joj se veselila
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 11:30   #1004
Pozdrav svima,

Htjela bih napraviti dzem od jagoda kojeg cu pojesti u periodu 1-2 godine dakle biti ce spremljen u kuhinjskom ormaru. Sto vas zelim pitati?

Kako napravit sto zdraviji dzem, a da moze duze trajati? Znam da je to ponekad nespojivo..
Svugdje na internetu nalazim da je secer prirodni konzervans, medjutim mogu li ja iskoristiti umjesto 400gr secera 400gr meda?
Pa koliko se sjecam med je hrana koja se ne kvari...
1000gr jagoda
400gr med
1/2 limuna
Pektin ( treba ili ne ?)

Ovako bi to nekako trebalo izgledati ima li netko iskustva?
Orffanel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 20:43   #1005
Mislim da med gubi dosta svojh sastojaka kuhanjem pa nisam sigurna jel dobar za proizvodnju marmelade.
sulavezi is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 20:49   #1006
Quote:
Orffanel kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima...
Zašto bi radila za više od jedne sezone ? Bolje ti je sljedeće godine, u sezoni, napraviti novi.

Crveno voće, pogotovo jagoda stajanjem je podložna neenzimatskom smeđenju koje neće promijeniti okus ali će proizvod postati neatraktivan. Ovo možeš spriječiti dodavanjem vrlo male količine kalijevog metabisulfita, vinobrana. Ako konačni proizvod možeš držati u hldnjaku dovoljna je 4x manja količina od navedene na uputstvu, a ako ćeš staklenke držati u mraku u podrumu stavi pola količine s uputstva. U kuhinjskom ormaru, u grijanoj kuhinji, izdražiti će oko 6 mjeseci uz polovičnu količinu vinobrana.

Evo, malo opširnije.

http://robi666.blogspot.hr/2010/07/d...marmelade.html

Ovako nešto slično možeš raditi i od vrtnih jagoda.

http://robi666.blogspot.hr/2013/06/crveno-crno.html
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 17:13   #1007
Ma svaka cast!!!

Vas pamtim sa odlicnih upita sa mesa ali vidim da Vam to nije jedini forte!

Hvala puno
Orffanel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 07:33   #1008
Pekmez od marelica

Ima li tko neki dobar recept za pekmez od marelica? Sa što manje šećera?

Htjela bih ga napraviti u pećnici, isto kao i od šljiva. To je onda gospodski posao, bez špricanja i zagoretine...
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 10:29   #1009
Quote:
Beppinna kaže: Pogledaj post
Ima li tko neki dobar recept za pekmez od marelica? Sa što manje šećera?

Htjela bih ga napraviti u pećnici, isto kao i od šljiva. To je onda gospodski posao, bez špricanja i zagoretine...
ne znam kako ide ta šema u pećnici, ali sviđa mi se, jer nema poslije čišćenja.
ali ono što sam htjela reći je da sve pekmeze/marmelade radim bez šećera ili vrlo malo šećera.
ljudi znaju nakrcati tog šećera, ali meni to ubije okus voća.
znam ponekad umjesto šećera staviti malo tamne čokolade, super kombinacija i s marelicama i sa šljivama.
volim čokoladu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 14:20   #1010
Quote:
volim čokoladu kaže: Pogledaj post
ne znam kako ide ta šema u pećnici, ali sviđa mi se, jer nema poslije čišćenja.
ali ono što sam htjela reći je da sve pekmeze/marmelade radim bez šećera ili vrlo malo šećera.
ljudi znaju nakrcati tog šećera, ali meni to ubije okus voća.
znam ponekad umjesto šećera staviti malo tamne čokolade, super kombinacija i s marelicama i sa šljivama.
Šema u pećnici je nešto najjednostavnije i to sam više puta isprobala. Ja sam radila sa šljivama. Iz njih sam izvadila koštice, n i s a m ih niti mljela niti usitnjavala, dodala sve po receptu i hitila u pećnicu 3-4 sata, temp. 190-220 'C.

Pred kraj sam podešavala gustoću: odvadila 1 žličicu, ohladila i gledala koliko je gust. I to je to.

Naravno, u pećnicu ide lonac bez plastike, bakelita itd. Može bilo koji od rostfraja, emajlirani itd...
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 13:28   #1011
Jucer sam napravila dzem od jagoda. Jako je fin, nisam stavljala puno secera pa je mozda malo rijedak. Ispalo je nekih 5 staklenki od 7dcl i 10 od 4.5.
Namjerno sam pakirala u manje da ne stoji otvoren jer nema nis konzervansa u njemu, samo jagode i secer.
sulavezi is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 08:33   #1012
Ljudi radite li pekmeze i ostalo?

Ako ne, sad je pravo vrijeme jer smo u punoj sezoni svačega.
Ja prekjučer napravila pekmez od marelica po gotovo istoj recepturi kao za šljive.
Znači: 3kg marelica, očistila i polovice napacala (preko noći) u 35 dkg šećera. Par puta promiješala i ubacila u pećnicu (za početak) na 220'C. Uz povremeno miješanje peklo se od 10,30 do 13,00 sati, zadnjih pola sata ubacila 2 vanilin šećera i 3-4 žlice ruma i tegle na sterilizaciju. Dobila 5,5 malih bočica.

Moji su oduševljeni, a ja još više, jer znam š t o jedemo. Inače sinoć sam otvorila zadnju teglu pekmeza od šljiva iz 2015. (prošle godine nisam radila ništa), odličan, nigdje plijesni niti nekog lošeg mirisa, samo veliki komadi voća i prekrasan okus.

A što se tiče posla, divota, u čas je gotov; kad se samo sjetim zagorenih pekmeza što su moje kolegice donosile za probu....
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 18:25   #1013
Višnje???

Već par godina radim sirup od višanja, bez kuhanja, bez vode i ikakve kemije - samo sa šećerom. Djeca ga obožavaju.
Ove godine sam primjetila da ne plivaju na vrhu sirupa onako smežurane, nego su lijepo opet potonule na dno, što znači da su se opet napile sirupa. A to znači da moram vaditi koštice.

Ima li itko ikakvu ideju kako da izvadim koštice, jer ako ću ih opet vaditi ručno jednu po jednu
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 21:41   #1014
Moje šljive ponovno dozorile na najvećoj mogućoj vrućini i kako već tradicija nalaže dok se normalni ljudi friškaju negdje uz more, ja uz lonac pekmeza danas prvih 8 kila šljiva, pa da ne bude monotono, skuhala sam i 3 kile breskvi
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 05:18   #1015
Pekmez, džem i marmelada

Godinama marelice stradavaju od kasnog mraza, ali kad se potrefi dobro proljece dogodi se da rode kao nikada, doslovno se u komsiluku sva drva lomila od tezine plodova.

Prvo ih se prezderavali, pa ih bilo zao gledati kako propadaju i krenuli nakuhqavati dzem, malo po malo i u ratama te se nakupilo dvadesetak kilograma

Toliko je dobar i ne presladak da ga jedem sa zlicom i jos mi nije dosadio.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 09:52   #1016
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Godinama marelice stradavaju od kasnog mraza, ali kad se potrefi dobro proljece dogodi se da rode kao nikada, doslovno se u komsiluku sva drva lomila od tezine plodova.

Toliko je dobar i ne presladak da ga jedem sa zlicom i jos mi nije dosadio.
Bome i u vrtu moje bake rodile marelice nenormalno. Jutros sam dovršila 8 teglica ne preslatkog pekmeza, ubacila sam malo cimeta, ruma i mahune vanilije... klasika.
Pangaea is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 23:37   #1017
Kod mene u Zagorju marelice krepavaju konstantno. Nikom ne uspijevaju tamo, ili plodovi počnu propadat čim se formiraju, ili drvo usahne. Ne znam u čem je rpoblem, jer e sjećam kao klinac da je kod jednih susjeda bil oogromno drvo i da sam svake godine brao desetke kila za pekmez.

U očaju, danas sam si napravio par bočica od dve kile kupovnih. Sasvim solidno ispalo


Bilo je nešto domaćih višanja, napravio sam 4 bočice džema, litru sirupa i pola litre preljeva za sladole i kolače. A bit će i višnjevače. Nažalost, nisam više stigao nabrati jer sam morao na put, po povratku su već propale
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 23:48   #1018
Plodovi propadaju zbog gljivica, a stabla zbog naglog i pretjeranog orezivanja - na to su uzasno osjetljive.

Visnje nisu nesto pretjerano urodile, ali imam jednu divlju s gotovo pa crnim plodovima i ta je iskljucivo za sirup.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 17:21   #1019
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Godinama marelice stradavaju od kasnog mraza, ali kad se potrefi dobro proljece dogodi se da rode kao nikada, doslovno se u komsiluku sva drva lomila od tezine plodova.

Prvo ih se prezderavali, pa ih bilo zao gledati kako propadaju i krenuli nakuhqavati dzem, malo po malo i u ratama te se nakupilo dvadesetak kilograma

Toliko je dobar i ne presladak da ga jedem sa zlicom i jos mi nije dosadio.
20kg ajme, daj pošalji malo .
ja redovito svoje pekmeze, marmelade jedem na žlicu jer nisu slatki i paš mi pašu.

Quote:
Pangaea kaže: Pogledaj post
Bome i u vrtu moje bake rodile marelice nenormalno. Jutros sam dovršila 8 teglica ne preslatkog pekmeza, ubacila sam malo cimeta, ruma i mahune vanilije... klasika.
prošle godine sam u marelice dodala cimet i tamnu čokoladu. super mi je ispalo.
zapravo tamna čokolada mi ide i sa šljivama, plus ubacim još malo klinčića. prefino bude.
volim čokoladu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 19:17   #1020
Smijesi mi se berba fizalisa (peruanske jagode).
Jel netko radio dzem od istog?

Da li raditi samo s njim ili upariti s necim?
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:48.