Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2009., 08:43   #21
Piši što ljudi žele čitati.

Ako može Nives, možeš i ti.
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 10:47   #22
Quote:
miloshz kaže: Pogledaj post
kako poceti s pisanjem i novinarstvom? da napomenem, upasti u celu pricu je lakse nego sto mislite, ali je napredovanje i mogucnost da samo od pisanja zivite teze za realizirati nego sto se cini. postoje 2 grupe ljudi koji pristojno zaradjuju od pisanja - celebrities (znaci, sagradite si ime u tom svetu i vase ime prodaje sadrzaj za koji vas placaju) i strucnjaci/specijalisti za odredjenu oblast. naravno, postoji i treca grupa novinara.... oni koji kopaju po prljavom vesu tajkuna, politicara i mafijasa, ali neretko zavrse kao pukanic ili curuvija. ok... mozete i pisati traceve o poznatima, ali je dosta bljak posao.

pocinje se tako sto bukvalno kontaktirate nekog od urednika medija za koji zelite pisati i predlozite nekoliko konkretnih tema. pozeljno je priloziti primer vaseg pisanja, nije nuzno da je negde objavljivano. ukoliko je vasa ponuda iole zanimljiva, ocekujte odgovor i vrlo moguce saradnju!

u pocetku cete raditi ''za slavu'' ili u boljem slucaju za honorar toliki taman da odete na veceru ili cugu. no, nije bitno sad. ucite, pecete zanat (novinarstvo i uopste pisanje je zanat), provaljujete kako stvari funkcionisu, skupljate kontakte i trazite svoje mesto pod suncem.

potreba za ljudima koji mogu generisati kvalitetan sadrzaj nikad nije bila veca!
ja sam novinar, a nisam se našla ni u jednoj tvojoj kategoriji. radim u redakciji jednih dnevnih novina gdje pratimo dnevne događaje, tu i tamo uleti neki skandal. tražimo zanimljive ljude, naše sugrađane koji imaju zanimljive hobije, izuzetno su uspiješni u nečemu ili su prvi nešto napravili/pokrenuli.... nitko od nas se ne bavi istraživačkim novinarstvom (iako mi se čini da se moja definicija istraživačkog nov. razlikuje od definicije kolega i urednika. njima je to iskopat skandal, i iako službeno ne smijemo objavljivat neprovjerene informacije, toliko pilaju da kad iskopaš nešto idući dan se objavi odmah, u jednom danu ti ne stigneš ništa provjerit. moja definicija bi više bilo istraživanje za neku društveno bitnu stvar koje traje mjesecima, pa možda i godinama. ali nitko ne plaća novinara koji može radit mjesecima na jednoj priči).
dalje, nije se teško ubacit u novinarstvo. kod nas recimo, kao dopisnici rade polupismeni ljudi koji nisu u stanju sastavit rečenicu. i rade desteljećima. kako? jeftina radna snaga. svatko tko je svjestan da ima nešto za ponudit neće radit samo da bi pokrio troškove gableca. a onaj tko neće radit za siću, neće radit nikako jer, barem u mojoj firmi, nitko ga neće platit. radije nekvalitetne a jeftine, nego kvalitetne koje treba pristojno platit. kažem pristojno, znači bar 5000 kn. a to je prosječna plaća u hrv.
la chupacabra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 11:36   #23
Quote:
Cthulhu kaže: Pogledaj post
Piši što ljudi žele čitati. Ako može Nives, možeš i ti.
Nives je poznata, zato joj je knjiga tako dobro prošla. Čisto sumnjam da bi i približno uspješna bila knjiga prosječne Hrvatice koja bi u takvom formatu opisivala svoje seksualne dogodovštine.

@la chupacabra: 5000 kuna mjesečno za novinarski rad je malo pretjerano. Ne znam jel takvu plaću imaju dugogodišnji novinari, a kamoli početnici odnosno oni koji ''bruse zanat''. Mada, bilo bi super da je tako. A što se prosječne plaće u Hrv. tiče, mislim da je o tome već bilo govora na ovom forumu. Statistika stvalja sve plaće u RH u jedan koš, uključujući i one državnih službenika koje su petocifrene, istrese i zatim izađe suma od 5000 i nešto kao prosječna što dovodi do zaključka da se u Hrvatskoj relativno dobro živi. Ja se time ne bih složio, ali opet, nisam financijski stručnjak pa ne bih da mlatim praznu slamu.
ad®ian is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 13:17   #24
slažem se sa ovim da je izračun nerealan za prosječnu plaću, ali uzela sam to jer je to kakti službeni podatak. a što se tiče komentara da bi neki sposoban novinar (ali općenito sposoban čovjek ma šta da radi) htio zaradit mjesečno 5000 kn, a ne sam sebe omalovažavat radeći za manje, znam i da su to puste želje, ali tako bi trebalo biti. a ima sretnika koji to uspiju postići.
ali da, ja sam nesvjesno volontirala prva 4 mjeseca nakon kojih sam dobila 1000 kn. al već idući mjesec dosta više i od tada imam fiksno već 2 godine. kažem nesvjesno jer sam svaki mjesec ko budala išla na bankomat vidjet jel mi šta sjelo, a urednik mi se nije udostojio reć da je takva praksa kod nas. a vjerovali ili ne, nije svugdje tako. ja sam jedina od svojih frendica s faksa koja je volontirala na ovaj način. sve su od prvog dana bile plaćene na nov. poslovima, pa makar i 2500 kn. ni jedna nije imala manje od te cifre, a ugl se kretalo između 2500-4000 honorar.
a ono, prvih par mjeseci radiš za slavu...u svakoj drugoj profesiji imaš pripravnički. il odradiš kak spada pa dobiješ na neodređeno, il ne pa letiš. al ti je plaćeno. zašto bi bilo drugačije u novinarstvu (opet, shvaćam da je moje mišljenje sasvim u suprotnosti sa realnim stanjem na tržištu, ali opet, mislim da bi to bilo fer)? a što se tiče prave slave (ok, ne prave, al ono da se u tvojoj sredini ipak zna za tebe) potrebno je proć puno više vremena, imat puno puno iskustva na različitim područjima novinarstva da bi se moglo pričati o ikakvoj slavi. jel to znači da se novinara ne bi trebalo platit prvih 10 godina rada?
i zadnje, recimo da većina poslodavaca plaća po učinku. ti možeš otić u neku pripizdinu na teren, potrošit goriva (koje neće biti nadoknađeno jer ne dobivaš putne troškove), pričat s milijun ljudi, fotkat (mi recimo imamo samo jednog fotića na 8 novinara, dakle sami slikamo), vratit se u redakciju i napisat priču. možeš napisat karticu, dvije teksta, a da ti bude objavljeno pola, trećian ili ništa (ok, to se gotovo nikad ne događa da se baš ništa ne objavi). ma taman i da ti se objave ogroman tekst šta si radio satima/danima, neće se uzeti u obzir količina uloženog vremena u sve to, već samo činjenica da je izašlo, a kod nas to ne znači puno. mislim da je a šlager (kartica teksta ili više) oko 80 kn. a sad računaj da ćeš imat recimo 2-3 a šlaga tjedno, par b šlaga (40-50 kn) i par vijesti (do 20 kn) pa si računaj koliko ćeš mjesečno zaradit, a koliko si vremena u sve uložio, i goriva i pitaj boga čega sve ne. da ne zaboravimo da ovaj posao nema radnog vremena, cijeli dan, po noći, vikendima, blagdanom, sve je stresno, izuzetno odgovoran posao, a kod izračuna plaće u obzir ulazi samo ono što je objavljeno. i još nešto. kod nas honorarčenje ne funkcionira po sistemu - nazove te urednik (a ti si recimo kod kuće), odeš na teren, odradiš, vratiš se doma, napišeš priču i mailaš uredniku, nego kao i stalno zaposleni dođeš ujutro na posao, radiš sve šta i stalno zaposleni, imaš jednake dužnosti i odgovornosti kao stalno zaposleni, samo te ne plaćaju tako. nemaš pravo na godišnji, bolovanje, božičnicu, regres, uskrsnicu, a možeš dobit otkaz kad se nekom sprdne. a da ne spominjem ak se želiš odselit od staraca, dić kredit da kupiš kuću/stan...nećeš! jer nemaš pravo na kredit! btw, i moj urednik je honorarac, dakle ni takve odgovorne pozicije danas ne zavređuju stalno zaposlenje.
evo malo sam se raspisala, morala sam izbacit sve šta me muči, nije da ću išta time promijeniti. ali kad sami novinari počnu razmišljat na taj način, a ne "pa tak to ide s novinarima, prvo nećemo bit plaćeni uopće, a onda 2-3000 kn i to je ok", tek onda će se nešto moć i i promijeniti. naš posao je odgovoran i zavređujemo bit plaćeni za to što radimo!
la chupacabra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 13:44   #25
Slažem se potpuno s tobom, štoviše, vjerujem kad bi se našli na kavi da bi mogli do preksutra diskutirat o ovoj temi
Ja sam počinio veliku pogrešku što sam upisao privatni studij novinarstva, kojeg sam debelo platio, odustao doduše na prvoj godini ali svejedno mi žao tih para jer sam ih mogao sto puta pametnije uložiti. Meni taj studij ništa nije pomogao, talent za pisanje sam imao i prije i nije da se sam hvalim - to su mi mnogi rekli, no posla svejedno nema. A radeći za takozvane lifestyle portale od doma, za 700 kuna mjesečno bogami više neću. Mnogi su se tako opekli, s tim portalima jer su pretpostavljam, kao i ja mislili da je to dobar način zarade, pa smo na koncu svi skupa izvisili. Sjeti se slučaja s onom curom (zaboravih joj ime) s jednog domaćeg portala koja je bila JAVNO napadnuta jer je prijateljima slala linkove na svoje članke, kako bi njihovim klikovima dobila barem donekle pristojnu zaradu.
Ne znam što da ti kažem, situacija je teška, sve više novinara ostaje bez posla ili su na neki drugi način ugroženi, a o kvaliteti mnogih, kao što i sama kažeš, dalo bi se prodiskutirati.
ad®ian is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 14:05   #26
da, ta cura je studirala sa mnom. na javno.hr je radila.
ti lifestyle portali samo su odjednom buknuli, ima ih more. a tekstovi na većini katastrofa. a čula sam da poslodavci varaju, da nisu isplaćivali honorare. koma.
svi koji imamo nekakvog iskustva u novinarstvu mogli bi danima razglabati o nepravdi u struci, ali ipak smo ovjde da nešto konstruktivno kažemo/smislimo/napravimo.
la chupacabra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 22:02   #27
Quote:
ad®ian kaže: Pogledaj post


Nives je poznata, zato joj je knjiga tako dobro prošla. Čisto sumnjam da bi i približno uspješna bila knjiga prosječne Hrvatice koja bi u takvom formatu opisivala svoje seksualne dogodovštine.

@la chupacabra: 5000 kuna mjesečno za novinarski rad je malo pretjerano. Ne znam jel takvu plaću imaju dugogodišnji novinari, a kamoli početnici odnosno oni koji ''bruse zanat''. Mada, bilo bi super da je tako. A što se prosječne plaće u Hrv. tiče, mislim da je o tome već bilo govora na ovom forumu. Statistika stvalja sve plaće u RH u jedan koš, uključujući i one državnih službenika koje su petocifrene, istrese i zatim izađe suma od 5000 i nešto kao prosječna što dovodi do zaključka da se u Hrvatskoj relativno dobro živi. Ja se time ne bih složio, ali opet, nisam financijski stručnjak pa ne bih da mlatim praznu slamu.
prosek je cudna stvar

ti jedes kupus, ja meso a u proseku jedemo sarmu
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 22:04   #28
Quote:
la chupacabra kaže: Pogledaj post
ja sam novinar, a nisam se našla ni u jednoj tvojoj kategoriji. radim u redakciji jednih dnevnih novina gdje pratimo dnevne događaje, tu i tamo uleti neki skandal. tražimo zanimljive ljude, naše sugrađane koji imaju zanimljive hobije, izuzetno su uspiješni u nečemu ili su prvi nešto napravili/pokrenuli.... nitko od nas se ne bavi istraživačkim novinarstvom (iako mi se čini da se moja definicija istraživačkog nov. razlikuje od definicije kolega i urednika. njima je to iskopat skandal, i iako službeno ne smijemo objavljivat neprovjerene informacije, toliko pilaju da kad iskopaš nešto idući dan se objavi odmah, u jednom danu ti ne stigneš ništa provjerit. moja definicija bi više bilo istraživanje za neku društveno bitnu stvar koje traje mjesecima, pa možda i godinama. ali nitko ne plaća novinara koji može radit mjesecima na jednoj priči).
dalje, nije se teško ubacit u novinarstvo. kod nas recimo, kao dopisnici rade polupismeni ljudi koji nisu u stanju sastavit rečenicu. i rade desteljećima. kako? jeftina radna snaga. svatko tko je svjestan da ima nešto za ponudit neće radit samo da bi pokrio troškove gableca. a onaj tko neće radit za siću, neće radit nikako jer, barem u mojoj firmi, nitko ga neće platit. radije nekvalitetne a jeftine, nego kvalitetne koje treba pristojno platit. kažem pristojno, znači bar 5000 kn. a to je prosječna plaća u hrv.
pisah o najcescim scenarijima i nisam bio iskljuciv, tako da svakako postoji milion drugih varijanti

pa ja sam i rekao da nije tesko upasti u novinarstvo i da ukoliko ne spadas u neku pozebnu kategoriju, radices za kikiriki.

pismenost nasih novinara i urednika je tuzna prica.
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 10:57   #29
da, baš tužna priča. najgore je šta, kad povremeno odem na forum svog bivšeg faksa, vidim ljude kak raspravljaju totalno nepismeni. ne znaju gramatiku, pravopis, interpunkciju...strašno. a kad im netko na forumu prigovori oko toga, i još nadopiše kak može uopće bit na faksu i još k tome novinarstva, a da ne zna pravopis, odmah se brane kak je to nebitno, a da žele lako bi naučili. sorry, al ak nisi niš naučio do 20 i koje godine, teško da ćeš ikad. još tužnije šta misle da to nije bitno.
la chupacabra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 12:01   #30
portali

bok,
zanimljiva tema koju ste započeli!
Ja bih se nadovezala na gore spomenute portale. Tko bi mi znao reći koji od naših portala su redoviti ili barem uredni platiše prema honorarcima, odnosno koje preporučate?
Ujedno, kako se kreću iznosi plaćanja anonimnih honoraraca po prosječnom tekstu?
__________________
Girls just want to have fun!
Clarice is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 12:06   #31
Ja sam svojevremeno pisao za "Smokvin list", ali sam odustao jer su honorari relativno mali (200-300 kn za priču od 6-8 kartica) i ne žele potpisati autora, a i dosadi pisati po šabloni. Pisao sam i za druge časopise tog tipa, ali nisam vidio ni kune honorara mada je bilo obećano (Cathouse), a za sve druge časopise za koje sam pisao je već na početku rečeno; znate, mi smo mali časopis, jedva preživljavamo, možemo popiti pivu kad uspijemo izdati slijedeći broj što je uglavnom blo i simpatično. Uglavnom, dok sam bio u tim krugovima, nema kruha ako je to jedini oblik zarade, a ozbiljno pisanje, bilo beletristika, bilo novinarstvo, ipak zahtijeva full time.

No, baš ste me podsjetili da bih se mogao vratiti svojoj staroj ljubavi, pisanju i probati poslati koji tekst na par adresa.
tom_xox is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 13:01   #32
Quote:
miloshz kaže: Pogledaj post
vojky, kao po obicaju saglasan sam 100%! ja imam faze kad puno pisem ili ne pisem nista. svaki put kad pocnem fazu pisanja, tezgu nadjem bukvalno u roku od nekoliko dana. urednici su prosto desperate za kvalitetnim sadrzajem. da ne pricam o tome kakve networking opportunities pisanje pruza i koliko ti raste kredibilitet u poslu kojim se bavis!
desperate da ali za koje podrucje. sto sa recimo casopisima o racunalima??
zavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 13:37   #33
Quote:
la chupacabra kaže: Pogledaj post
da, baš tužna priča. najgore je šta, kad povremeno odem na forum svog bivšeg faksa, vidim ljude kak raspravljaju totalno nepismeni. ne znaju gramatiku, pravopis, interpunkciju...strašno. a kad im netko na forumu prigovori oko toga, i još nadopiše kak može uopće bit na faksu i još k tome novinarstva, a da ne zna pravopis, odmah se brane kak je to nebitno, a da žele lako bi naučili. sorry, al ak nisi niš naučio do 20 i koje godine, teško da ćeš ikad. još tužnije šta misle da to nije bitno.
Ma, to što ne znaju pravopis još može nekako proći s obzirom da imamo razna pomagala tipa korektura u Wordu. Ali da student na završnom ispitu prve godine ne zna složiti tekst od nekoliko rečenica u skladu s pravilom 5W, e to je već tragikomično.

Quote:
Clarice kaže: Pogledaj post
bok,
zanimljiva tema koju ste započeli!
Ja bih se nadovezala na gore spomenute portale. Tko bi mi znao reći koji od naših portala su redoviti ili barem uredni platiše prema honorarcima, odnosno koje preporučate?
Ujedno, kako se kreću iznosi plaćanja anonimnih honoraraca po prosječnom tekstu?
Da budem iskren, ne znam niti za jedan Nažalost, oni koji pretpostavljam jesu redoviti (Večernji, Jutarnji, 24sata...) ne primaju baš honorarce, a ovi ostali koliko znam iz vlastitog iskustva i po pričama, ne plaćaju mnogo, redovito, uredno, a s druge strane puno traže. No, ovisi mnogo i o skrupulu pojedinaca. Znam za jednu cura koja je također prekinula studij novinarstva jer joj se nije dalo učiti, a sad je urednica na jednom portalu
ad®ian is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 16:28   #34
Quote:
zavko kaže: Pogledaj post
desperate da ali za koje podrucje. sto sa recimo casopisima o racunalima??
Uvijek nedostalje ljudi koji znaju struku i znaju pisat...

Koliko vidim ovdje, ja kao pravnik puno lakše dobivam prostor u dobrom časopisu (mislim i imam ga, pišem za više časopisa), nego netko kome je samo novinarstvo struka. Mislim da će toga biti sve više u budućnosti i da o novinarstvu treba razmisliti kao o specijalističkom poslijediplomskom studiju na koji ideš nakon završene ekonomije, prava, elektrotehnike, medicine, aeronautike...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 18:26   #35
Quote:
la chupacabra kaže: Pogledaj post
moj san je bio prvo raditi za glazbeni časopis, a onda pokrenuti vlastiti. naravno, dok sam upisala faks, nestali su i postojeći glazbeni časopisi sa scene, tak da je sve palo u vodu. al da, slažem se da je u tiskovine vrlo riskantno ulagati s obzirom da i postojeće propadaju. prije cca godinu dana pokrenut je jedan tjednik u mojoj županiji, ali je nakon cca 6 mjeseci propao. a bio je stvarno dobar, jedino nije mogao nać oglašivače, a i onih par koji su se oglašavali, nisu plaćali. šteta.
ak išta budeš pogretao, javi se, ja bi pisala
Pa to je bar lako - samo zamijeniš tiskani medij elektroničkim. I uštediš na papiru i tiskanju.

Istina je da je u posljednje vrijeme niklo brdo portala, ali isto je tako istina da ih je hrpa - smeće. Ima tu mnogo prostora za razvoj, a smatram kad bi se na domaćem internetskom prostranstvu pojavilo par stvarno dobrih portala, lako bi pokosili sve ostale.
tonya is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 18:35   #36
Slažem se, samo teško je ponuditi nešto što ovi brdo ostalih nemaju, barem djelomično. Ja sam nekako još uvijek zagrijan za pokretanje časopisa. Nadam se da će me brzo proći
ad®ian is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 20:29   #37
Ne mora se nužno ponuditi nešto novo - bitno je da je bolje, inovativnije, točnije, ažuriranije, zanimljivije...
tonya is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 21:28   #38
Quote:
tonya kaže: Pogledaj post
Ne mora se nužno ponuditi nešto novo - bitno je da je bolje, inovativnije, točnije, ažuriranije, zanimljivije...
Bitno je da donosi dovoljno reklama kako bi moglo opstati...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 22:12   #39
Ja govorim o tome kako pridobiti i zadržati čitatelje, a s velikim brojem čitatelja lako je prodavati oglasni prostor.
tonya is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 11:48   #40
za većinu portala ne znam, ali znam za portale vezane uz neku tiskovinu (jutarnji, večernji). oni objavljuju tekstove koji idući dan izlaze u novinama, dakle te pišu novinari koji rade za VL/JL. a imaju inače posebne online redakcije (rade honorarci), ali isto funkcionira po principu kao da si stalno zaposlen (znači, ne radiš od kuće, nego iz redakcije puno radno vrijeme, bez ikakvih prava). + nema novih zapošljavanja, tj uzimanja novih honoraraca zbog krize.

vojky - da lakše ti je jer si stručan u svom području, a mi novinari smo doslovno svaštare. ali za stručna područja trebaju pisat stručnjaci, dok za recimo dnevne novine/portale/istraživačko nov (da kod nas postoji) ipak trebaju bit obrazovani novinari. bar po mom mišljenju. naravno, kao što sam već napisala, nećemo imat nikakvih prava, nikakvu plaću, ali valjda će se i to promijenit. napokon, ti si pravnik, a pisanje ti je samo džeparac, dok je novinarima pisanje glavni izvor prihoda (ili bi bar trebao biti).

tonya - razmišljala sam o portalu, ali sam čitala o muzika.hr. pokretači kažu kako još uvijek rade zbog ljubavi, a ne zarade. sve je to ok, ali da bi zaradio za ljubav (u poslu mislim) moraš imat drugi izvor prihoda, dakle nešto što baš i ne voliš. ja bi voljela spojit ugodno s korisnim.
a za kvalitetan sadržaj umjesto hrpe smeća, slažem se, ali ipak mislim da će većina javnosti izabrat smeće nego kvalitetno. možda se varam, ali samo pogledajte VL. sve više tračeva, a sve manje relevantnih informacija. da misle da se to ne prodaje, ne bi mijenjali koncepciju lista u tom smjeru.
la chupacabra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:41.