Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2011., 07:59   #21
Quote:
Dora K kaže: Pogledaj post
Mozda zato kaj je to napisala u prvom postu?
A i naslov threada je "Raniji upis u 1. razred osnovne skole"

Edit: ne, nisam vampir. Napokon sam nasla malo mira da platim rezije. Kaj se ne vidi?
Naslov threada nije "Pohađanje škole prije šeste godine". Niti u zakonu igdje spominju šestu godinu kao ključnu na prvi dan prvog razreda, spominju je kao ključnu pet mjeseci prije.

Za ove koji spominju "puštanje jadnog mališana da se igra", pitam se koji vi to teror provodite nad svojim prvašićima kad se od silnih prvoškolskih obveza ne stignu igrati.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 08:13   #22
Quote:
PaleBlueEyes kaže: Pogledaj post
ta prva skolska godina se zove reception, a year 1 je ona sljedeca kad vec imaju 5, no u reception uce vec kao sto smo mi u 1. razredu u hr. odmah prvi dan uce pisati
nije moguće uspoređivati odgojno-obrazovne ciljeve Engleskoj i HR u 1. razredu. To se tebi kao majci može činiti isto, ali ciljevi su skroz drugi. U protivnom bi mali englezi imali velike muke.
sunny_side is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 08:16   #23
Quote:
sunny_side kaže: Pogledaj post
nije moguće uspoređivati odgojno-obrazovne ciljeve Engleskoj i HR u 1. razredu. To se tebi kao majci može činiti isto, ali ciljevi su skroz drugi. U protivnom bi mali englezi imali velike muke.
Pa slobodno pogledaj njihov nacionalni kurikulum i što im obuhvaća Key Stage 1 (za petogodišnjake i šestogodišnjake).
http://curriculum.qcda.gov.uk/key-st...cts/index.aspx
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 08:25   #24
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
mislim da po zakonui prije navršenih 6 godina dijete ne smiej u školu...bilo je negdje o tome al ne mogu se sjetiti gdje
to je nešto novo?

sa mnom je u razred išla cura koja je krenula sa manje od 6 godina (škola počinje u rujnu, ona je punila 6 sredinom listopada)

nisam primjetila da je patila zbog toga, išle smo u istu osnovnu i srednju, pa čak i dijelile klupu


ne kontam ove "pusti dijete nek se igra". pa valjda testovi jesu da utvrde je li dijete za školu ili nije?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 08:30   #25
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
to je nešto novo?
Ne, to je nešto nepostojeće.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 08:37   #26
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Za ove koji spominju "puštanje jadnog mališana da se igra", pitam se koji vi to teror provodite nad svojim prvašićima kad se od silnih prvoškolskih obveza ne stignu igrati.
da, baš i meni to palo na pamet, kao da odmah krenu s derivacijama i latinskim deklinacijama, a u međuvremenu kleče na kukuruzu.

oko mene u ulici sva sila osnovnoškolaca, ne biste vjerovali, ali i dalje se igraju
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 09:18   #27
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
I uopće ne kužim kako ste svi zaključili da autorica misli poslati dijete prije šeste godine u školu, valjda ga misli poslati na testiranje prije šeste godine, što je sasvim normalan i zakonom predviđen postupak.

i ranije (mlađi od 6. godine, na zamolbu roditelja)?


evo zaključili smo iz njenog posta
gospoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 09:29   #28
Nije se problem upisat u prvi razred sa šest ili nepunih šest godina (roditelji daju zamolbu, dijete prođe početno testiranje i zdravstveni pregled). Problem je prolaziti kroz školski sustav koji nije oblikovan na način da ciljevi odgovaraju stupnju razvoja 'godinu malađeg djeteta'.
Uz moguće iznimke, večina tih šestogodišnjaka razvojno se poravna negdje u trećem razredu srednje i tek onda prestanu osjećati pritisak bez obzira što su možda cijelo vrijeme odlični đaci.
sunny_side is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 09:30   #29
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Pa slobodno pogledaj njihov nacionalni kurikulum i što im obuhvaća Key Stage 1 (za petogodišnjake i šestogodišnjake).
http://curriculum.qcda.gov.uk/key-st...cts/index.aspx
upoznata sam s njihovim kurikulumom. ponavljam da ti ciljevi i metode rada nemaju veze sa školom u Hrvatskoj.
sunny_side is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 09:42   #30
Quote:
sunny_side kaže: Pogledaj post
Problem je prolaziti kroz školski sustav koji nije oblikovan na način da ciljevi odgovaraju stupnju razvoja 'godinu malađeg djeteta'.
Uz moguće iznimke, večina tih šestogodišnjaka razvojno se poravna negdje u trećem razredu srednje i tek onda prestanu osjećati pritisak bez obzira što su možda cijelo vrijeme odlični đaci.
iz koje je ovo literature?

zezam se malo, ali upravo je u iznimkama stvar, dakle djeci koja zaista jesu spremna za školu.

pa zakonski u školu moraju oni rođeni do početka travnja, nije li vjerojatno da i neki rođeni par dana ili tjedana, pa čak i mjeseca kasnije ipak jesu za školu, pa se zato testiraju, a ne kako bi roditelji mogli pričati okolo kako je dijete ranije krenulo u školu?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 09:43   #31
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
iz koje je ovo literature?

zezam se malo, ali upravo je u iznimkama stvar, dakle djeci koja zaista jesu spremna za školu.

pa zakonski u školu moraju oni rođeni do početka travnja, nije li vjerojatno da i neki rođeni par dana ili tjedana, pa čak i mjeseca kasnije ipak jesu za školu, pa se zato testiraju, a ne kako bi roditelji mogli pričati okolo kako je dijete ranije krenulo u školu?
zato i postoji zakon u kojem je navedena mogućnost ranijeg polaska, jer nisu svi ljudi isti. što se tiče literature, bilo koja razvojna psihologija.
testira se iz više razloga, ne samo zbog ovih koji bi krenuli tjedan dana ranije u školu.
sunny_side is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 09:44   #32
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Naslov threada nije "Pohađanje škole prije šeste godine". Niti u zakonu igdje spominju šestu godinu kao ključnu na prvi dan prvog razreda, spominju je kao ključnu pet mjeseci prije.

Za ove koji spominju "puštanje jadnog mališana da se igra", pitam se koji vi to teror provodite nad svojim prvašićima kad se od silnih prvoškolskih obveza ne stignu igrati.
pa nije teror, ali je nova velika obaveza.kad dođe iz vrtića igra se, kad dođe iz škole piše zadaću.moj kumić je jesenas krenuo u 1. razred i puno manje vremena ima za igru-a to djetetu od 6 godina fali, preko zimskih praznika su za zadaću dobili za obraditi 6 lektira, zadaću iz likovnog (napraviti lutku od kuhače), naučiti napamet pjesmicu iz engleskog i još se pripremiti za diktat iz engleskog-zar to nisu silne obaveze za šestogodišnjeg prvašića.Njemu je to bila tlaka, tako da mislim da nekoj djeci ta godina puno znači, ne samo zbog igre, već i radi psihičke spremnosti.
Moj sin navršava 6 godina krajem svibnja i u 1. razred će krenuti 2012. jer želim da još uživa u vrtiću kojeg obožava
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:02   #33
Quote:
gospoja kaže: Pogledaj post
i ranije (mlađi od 6. godine, na zamolbu roditelja)?


evo zaključili smo iz njenog posta
Ranije na testiranje. Hrpa djece ima manje od 6 godina 1. travnja, a više od 6 godina 5. rujna, kad krenu u školu.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:16   #34
Quote:
Agata1979 kaže: Pogledaj post
pa nije teror, ali je nova velika obaveza.kad dođe iz vrtića igra se, kad dođe iz škole piše zadaću.moj kumić je jesenas krenuo u 1. razred i puno manje vremena ima za igru-a to djetetu od 6 godina fali, preko zimskih praznika su za zadaću dobili za obraditi 6 lektira, zadaću iz likovnog (napraviti lutku od kuhače), naučiti napamet pjesmicu iz engleskog i još se pripremiti za diktat iz engleskog-zar to nisu silne obaveze za šestogodišnjeg prvašića.Njemu je to bila tlaka, tako da mislim da nekoj djeci ta godina puno znači, ne samo zbog igre, već i radi psihičke spremnosti.
Moj sin navršava 6 godina krajem svibnja i u 1. razred će krenuti 2012. jer želim da još uživa u vrtiću kojeg obožava

moj ide u prvi razred i još nisu vidli lektire..
pa tek su 'završili' slova tiskana mnogi u razredu natucaju slova i ne znaju čitati, moj čita super stoga nemam problem s tim ali nisu dobili takve zadatke..
zapravo ni jedan klinac nije imao takav program u prvom razredu
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:20   #35
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
mislim da po zakonui prije navršenih 6 godina dijete ne smiej u školu...bilo je negdje o tome al ne mogu se sjetiti gdje
ne postoji takav zakon,
postoji zakon da dijete sa navršenih 6 godina do 01.04 tekuće godine mora u školu !
Iako i kod jednog i kod drugog mozes traziti ili raniji polazak ukoliko prodje psihotestove (a rodjen je iza 01.04)ili odgodu na inzistiranje roditelja (ja sam odgodila mojem prvom sinu jer sam smatrala da nije spreman, rodjen je u ozujku ) i to bez problema prolazi,
mislim da svaki roditelj moze procijeniti koliko mu je spremno ili ne spremno dijete za školu
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:23   #36
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post

moj ide u prvi razred i još nisu vidli lektire..
pa tek su 'završili' slova tiskana mnogi u razredu natucaju slova i ne znaju čitati, moj čita super stoga nemam problem s tim ali nisu dobili takve zadatke..
zapravo ni jedan klinac nije imao takav program u prvom razredu
ni ja nisam znala da lektira postoji u prvom razredu.

a nije mi jasno ni kako diktat iz engleskog pišu djeca koja uče slova.

frendice koje predaju engleski uglavnom s njima pjevaju i uče riječi kroz igru, ovo stvarno prvi put čujem.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:26   #37
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post

moj ide u prvi razred i još nisu vidli lektire..
pa tek su 'završili' slova tiskana mnogi u razredu natucaju slova i ne znaju čitati, moj čita super stoga nemam problem s tim ali nisu dobili takve zadatke..
zapravo ni jedan klinac nije imao takav program u prvom razredu
ovo je osnovna škola u Petrinji, znači nemaju ni sve škole isti program
sve što mi je kuma nabrajala od početka škole do sad je ovakvog tipa, pa prvi dan su morali nešto pisati i jako puno zadaće od početka imaju
ja tokom cijelog školovanja nisam imala domaću zadaću iz likovnog, oni već sad moraju izrađivati sve i svašta
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:27   #38
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ni ja nisam znala da lektira postoji u prvom razredu.

a nije mi jasno ni kako diktat iz engleskog pišu djeca koja uče slova.

frendice koje predaju engleski uglavnom s njima pjevaju i uče riječi kroz igru, ovo stvarno prvi put čujem.
eh da vezano na engleski i vjeronauk postoji veliki nesrazmjer budući da paralelno iz hrvatskog u prvom polugodištu 'uce' citati i pisati (tko ne zna)a iz engleskog i vjeronauka pišu potpune rečenice...
baš su fino to uskladili

pisali su diktat iz hrvatskog i engleskog ...
ali diktat tipa učiteljica im govori rijeći a oni ih pišu..
s tim da u prvom polugodištu nije bilo ocjena
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:28   #39
Quote:
Agata1979 kaže: Pogledaj post
ovo je osnovna škola u Petrinji, znači nemaju ni sve škole isti program
pa u stvari imaju, program je propisan od ministarstva, učitelji jedino mogu odabrati udžbenik, koji se međusobno razliku samo po dodatnim sadržajima (većina je propisana, ali recimo može biti poneki različiti tekst), te se mogu odlučiti za različite dodatne sadržaje i način obrade.


što je točno lektira u prvom osnovne?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:29   #40
Quote:
Agata1979 kaže: Pogledaj post
ovo je osnovna škola u Petrinji, znači nemaju ni sve škole isti program
sve što mi je kuma nabrajala od početka škole do sad je ovakvog tipa, pa prvi dan su morali nešto pisati i jako puno zadaće od početka imaju
ja tokom cijelog školovanja nisam imala domaću zadaću iz likovnog, oni već sad moraju izrađivati sve i svašta
mislim da ipak osnovne naputke dobiju od ministarstva prosvjete i njih bi se trebali pridrzavati,
doista ni moj mladji brat a ni svo troje moje djece nisu imali u prvom razredu lektiru..
nešto mi je tu čudno
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:41.