Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2011., 10:29   #41
I ja sam razmišljala o ranijem upisu u školu, moja bi išla sa 6,5. Tako sam i ja išla i sve mi je bilo OK i lako i bez problema. Kad si pomislim da će u školu ići sa 7,5 jeza me hvata, kao da negdje kasni... Već sada, sa 5,5 piše, tečno čita, polako kreće i sa matematikom...

Ali će svejedno u školu sa 7,5.

Jer ja sam imala kod kuće baku kad sam kretala sa 6,5. Nisam odlazila sama i vraćala se sama. A ona će to morati. U tom kontekstu ta jedna godina mi se za njeno sazrijevanje za ostanak same kod kuće čini neprocjenjiva. Nije sve samo u tome hoće li djete proći testove.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:32   #42
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ni ja nisam znala da lektira postoji u prvom razredu.

a nije mi jasno ni kako diktat iz engleskog pišu djeca koja uče slova.

frendice koje predaju engleski uglavnom s njima pjevaju i uče riječi kroz igru, ovo stvarno prvi put čujem.
i ja sad ostala paf na diktat iz engleskog, i još mora biti gramatički točno napisan a oni jedva da znaju sva slova iz hrvatskog
i recimo imaju zadatke tipa nastavnica kaže red hut, on mora pokazati na crveni šešir itd.
Lektire su neke bajke tipa trnoružica i u radnoj bilježnici se obrađuju.
možda ima prenadobudnu učiteljicu
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:32   #43
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
I ja sam razmišljala o ranijem upisu u školu, moja bi išla sa 6,5. Tako sam i ja išla i sve mi je bilo OK i lako i bez problema. Kad si pomislim da će u školu ići sa 7,5 jeza me hvata, kao da negdje kasni... Već sada, sa 5,5 piše, tečno čita, polako kreće i sa matematikom...

Ali će svejedno u školu sa 7,5.

Jer ja sam imala kod kuće baku kad sam kretala sa 6,5. Nisam odlazila sama i vraćala se sama. A ona će to morati. U tom kontekstu ta jedna godina mi se za njeno sazrijevanje za ostanak same kod kuće čini neprocjenjiva. Nije sve samo u tome hoće li djete proći testove.
pa meni je u svakom slučaju bolje djetetu dati godinu igre nego ga ranije upisivati u školu...to im nikad neće nitko vratiti i nemoj razmišljati na način da kasni negdje
sad je radni vijek produljen do 65 godina, pih...stići će sve nazalost...
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:33   #44
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
pa u stvari imaju, program je propisan od ministarstva, učitelji jedino mogu odabrati udžbenik, koji se međusobno razliku samo po dodatnim sadržajima (većina je propisana, ali recimo može biti poneki različiti tekst), te se mogu odlučiti za različite dodatne sadržaje i način obrade.


što je točno lektira u prvom osnovne?
evo baš sam gore spomenula, bajke i slikovnice koje se obrađuju u radnoj bilježnici
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:37   #45
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
I ja sam razmišljala o ranijem upisu u školu, moja bi išla sa 6,5. Tako sam i ja išla i sve mi je bilo OK i lako i bez problema. Kad si pomislim da će u školu ići sa 7,5 jeza me hvata, kao da negdje kasni... Već sada, sa 5,5 piše, tečno čita, polako kreće i sa matematikom...

Ali će svejedno u školu sa 7,5.

Jer ja sam imala kod kuće baku kad sam kretala sa 6,5. Nisam odlazila sama i vraćala se sama. A ona će to morati. U tom kontekstu ta jedna godina mi se za njeno sazrijevanje za ostanak same kod kuće čini neprocjenjiva. Nije sve samo u tome hoće li djete proći testove.
ovo zadnje je i meni problem, iako moja baka živi u istom mjestu i još je bliže školi nego mi i sama se već ponudila da malac dolazi k njoj poslije škole, ali problem mi je i ulica bez nogostupa, zebre, a kamioni i autobusi prođu 100 puta na dan a do škole ima skoro 3 km.
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:51   #46
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ni ja nisam znala da lektira postoji u prvom razredu.

a nije mi jasno ni kako diktat iz engleskog pišu djeca koja uče slova.

frendice koje predaju engleski uglavnom s njima pjevaju i uče riječi kroz igru, ovo stvarno prvi put čujem.
mogu vam reći iz mog iskustva da djetetu od 6 godina puno fali.
kod moje kćeri u razredi ih ima troje koji će sada u 3. mjesecu napunit 7 godina, a moja kćer će u 4. mjesecu napunit 8 godina.
učiteljica se stvarno trudi, ali da vidite kad vam troje- četvero te mlađe djece u pola nastave legne pod stol i igra se. pa kad počne šetat u pola sata jer se njemu ne sjedi više, pa zadaću nema jer mu se danas nije dalo pisat. ili jedan mali u pola nastave raširio salvetu, izvadio sendvič i jede, jer on je sada gladan i zašto bi sjedio na mjestu i učio.

a za lektire moram reći da je moja kćerka imala 2 do sada ,a za engleski su dobili za sutra 70 riječi naučiti napamet kako se pišu jer pišu diktat.
moja kćer je bila spremna od 6 godina, ali nije dobila poziv jer ju nije spadalo(rođena je 18.04.) a mi nismo htjeli tražit da ide ranije, i ne žalim uopće radi toga.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:51   #47
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
pa meni je u svakom slučaju bolje djetetu dati godinu igre nego ga ranije upisivati u školu...to im nikad neće nitko vratiti i nemoj razmišljati na način da kasni negdje
sad je radni vijek produljen do 65 godina, pih...stići će sve nazalost...
Ja isto kao što je već netko rekao ne vidim zašto bi djetetu ta godina "falila"? Meni nije ništa uzeto ni uskraćeno s ranijim kretanjem u školu. Osim toga, neki dan sam čula da prvo polugodište prvog razreda klinci kod nas smiju nositi igračke i da se tolerira da se za vrijeme nastave ustanu i odu poigrati (ne želim ni zamišljati kako to izgleda, ali... ).

Quote:
Agata1979 kaže: Pogledaj post
ovo zadnje je i meni problem, iako moja baka živi u istom mjestu i još je bliže školi nego mi i sama se već ponudila da malac dolazi k njoj poslije škole, ali problem mi je i ulica bez nogostupa, zebre, a kamioni i autobusi prođu 100 puta na dan a do škole ima skoro 3 km.
Naša baka je na katu iznad nas. Ali svejedno će mala biti sama. Baka je davno rekla da se ona djece zasitila i da ona čuvati djecu neće. Meni je to OK, poštenije nego da se prekenjava i glumata nešto preko one stvari. Osim toga baka "čuva" i šogoricine klince, jedan je treći srednje, svaki dan poslije škole dođe baki žderati i spavati, a drugo je treći osnovne. Baka im kuha, ali se cijelo vrijeme i žali, prigovara, trača ih... Dragi i ja smo već razgovarali, mi si to jednostavno nećemo dozvoliti. Da ne spominjem da se baka uparkira pred TV i ne jebe živu silu, a klinci se ponašaju kao u zvjerinjaku. Niti ih pazi, niti ih uopće primjećuje. Ja to jednostavno ne mogu dozvoliti. Mala će biti sama, imat će mobitel, mail, ja srećom imam takav posao da ću joj biti dostupna... Nekako ćemo preživjeti... Moja je sreća jedino u tome da nam je škola doslovno preko ceste. A nekako se nadam da će možda jednom zaživjeti i onaj dnevni boravak (koja naivka ).
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:56   #48
Quote:
Agata1979 kaže: Pogledaj post
evo baš sam gore spomenula, bajke i slikovnice koje se obrađuju u radnoj bilježnici
u našem slučaju ne baš.
dobili su dvije knjige(1. grimmove bajke, 2. slikopriče)
1. radili su zajedno crvenkapicu sa učiteljicom u školi, a doma su trebali napisat u bilježnicu za lektiru(dakle velika bilježnica s tvrdim koricama kao za starije razrede) mjesto, vrijem radnje, glavne likove i odgovorit na par pitanja, te nacrtat čega se sječaju iz priče.
2. su trebali pročitat cijelu knjigu, dakle nekih 10-ak pričica i odabrat jednu od njih te napisat isto kao i za prvu lektiru i nacrtat čega se sječaju. i onda su to odgovarali usmeno učiteljici.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:57   #49
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post

a za lektire moram reći da je moja kćerka imala 2 do sada ,a za engleski su dobili za sutra 70 riječi naučiti napamet kako se pišu jer pišu diktat.
Čekaj, jel to sve u prvom razredu? Ao da, onda je to van pameti.

Moj srednji klinac je jesenas krenuo u prvi razred. Nemaju lektire, engleski uče kroz igru, učili su pisati samo par riječi i to jednosložnih (iz vjeronauka također - samo crtaju i pričaju). Prvi diktat iz hrvatskog imali su prošli tjedan... Školski sustav nam je u komi, znam to iz vlastitog iskustva i raznih priča, a i ove iz prvog razreda... potpuno se uklapaju u taj sumor.

I još - imao je skoro 7 i pol godina kad je krenuo u školuu, i uopće mi nije žao da je tome tako, jer je tek sada bio zreo za školu (koju odrađuje bez problema). S njim ide u razred maleni koji je imao jedva šest jesenas, i to na inzistiranje majke (iako vrtićka psihologica nije bila za to ali je popustila) - malenome je dosta taško. Zato roditelji moraju paziti da se ne precijene. (Ili da ne precijene vlastito dijete).
__________________
Never underestimate the power of stupid people in large groups!
mama Dalton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 11:04   #50
Quote:
mama Dalton kaže: Pogledaj post
Čekaj, jel to sve u prvom razredu? Ao da, onda je to van pameti.

Moj srednji klinac je jesenas krenuo u prvi razred. Nemaju lektire, engleski uče kroz igru, učili su pisati samo par riječi i to jednosložnih (iz vjeronauka također - samo crtaju i pričaju). Prvi diktat iz hrvatskog imali su prošli tjedan... Školski sustav nam je u komi, znam to iz vlastitog iskustva i raznih priča, a i ove iz prvog razreda... potpuno se uklapaju u taj sumor.

I još - imao je skoro 7 i pol godina kad je krenuo u školuu, i uopće mi nije žao da je tome tako, jer je tek sada bio zreo za školu (koju odrađuje bez problema). S njim ide u razred maleni koji je imao jedva šest jesenas, i to na inzistiranje majke (iako vrtićka psihologica nije bila za to ali je popustila) - malenome je dosta taško. Zato roditelji moraju paziti da se ne precijene. (Ili da ne precijene vlastito dijete).

da to je sve u prvom razredu.
diktate pišu od kada su učili prvo slovo, dakle nakon svakog slova diktat. danas završavaju zadnji diktat slova Đ i DŽ, i prelaze na pisana slova.
iz engleskog su prvi diktat pisali tako da im je ona rekla recimo three potatos a oni su to morali nacrtat i obojat tri krumpira
a sada moraju znat kako se šta piše to odmah 70 riječi. meni je bio šok, ali moram reći da me mala iznenadila koliko ih je brzo savladala(doduše išla je na engleski u vrtiću 2 godine ,ali nisu pisali, samo pjesmice i osnove)

a od kolegice mala koja će sada 7 godina u 3. mjesecu, nije uspjela i jednostavno ne može to naučit.
naravno nisu sva djeca ista, svatko poznaje svoje dijete, ali ja sam za to da se ne forsira.
jedna je tražila odgodu za malecku u našem razredu i nije dobila ,a mala sada stvarno zaostaje za ostalima.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 11:10   #51
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
da to je sve u prvom razredu.
diktate pišu od kada su učili prvo slovo, dakle nakon svakog slova diktat. danas završavaju zadnji diktat slova Đ i DŽ, i prelaze na pisana slova.
iz engleskog su prvi diktat pisali tako da im je ona rekla recimo three potatos a oni su to morali nacrtat i obojat tri krumpira
a sada moraju znat kako se šta piše to odmah 70 riječi. meni je bio šok, ali moram reći da me mala iznenadila koliko ih je brzo savladala(doduše išla je na engleski u vrtiću 2 godine ,ali nisu pisali, samo pjesmice i osnove)

a od kolegice mala koja će sada 7 godina u 3. mjesecu, nije uspjela i jednostavno ne može to naučit.
naravno nisu sva djeca ista, svatko poznaje svoje dijete, ali ja sam za to da se ne forsira.
jedna je tražila odgodu za malecku u našem razredu i nije dobila ,a mala sada stvarno zaostaje za ostalima.
ovo mi doista nije jasno i prvi put čujem da su odbili odgodu
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 11:10   #52
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
u našem slučaju ne baš.
dobili su dvije knjige(1. grimmove bajke, 2. slikopriče)
1. radili su zajedno crvenkapicu sa učiteljicom u školi, a doma su trebali napisat u bilježnicu za lektiru(dakle velika bilježnica s tvrdim koricama kao za starije razrede) mjesto, vrijem radnje, glavne likove i odgovorit na par pitanja, te nacrtat čega se sječaju iz priče.
2. su trebali pročitat cijelu knjigu, dakle nekih 10-ak pričica i odabrat jednu od njih te napisat isto kao i za prvu lektiru i nacrtat čega se sječaju. i onda su to odgovarali usmeno učiteljici.

znam da je i kuma spominjala crvenkapicu, nije ni sve nabrojala pa ne znam točno što su još imali, ali svejedno 6 lektira za domaću zadaću bi mi bilo previše i u višem razredu
mi prva 4 razreda nismo ni imali lektiru, na nastavi bi prolazili kroz neka djela i priče i to je to
i nama su roditelji doma pomagali pisati zadaće i sl ali glavninu smo obrađivali u školi na nastavi, a čini mi se da danas roditelj puno više mora provoditi uz dijete jer količine i težina zadataka je puno veća, a i niži razredi su sad zahtjevniji nego prije, tj u moje doba
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 11:19   #53
Quote:
Agata1979 kaže: Pogledaj post

znam da je i kuma spominjala crvenkapicu, nije ni sve nabrojala pa ne znam točno što su još imali, ali svejedno 6 lektira za domaću zadaću bi mi bilo previše i u višem razredu
mi prva 4 razreda nismo ni imali lektiru, na nastavi bi prolazili kroz neka djela i priče i to je to
i nama su roditelji doma pomagali pisati zadaće i sl ali glavninu smo obrađivali u školi na nastavi, a čini mi se da danas roditelj puno više mora provoditi uz dijete jer količine i težina zadataka je puno veća, a i niži razredi su sad zahtjevniji nego prije, tj u moje doba
nama je na prvom roditeljskom rečeno da moraju pročitat 6 lektira u prvom polugodištu, na što smo svi ostali paf, ali nikada nismo dobili popis lektira tako da tek kada učiteljica kaže, podignemo knjigu i obradimo.
podignemo još tu i tamo neke kratke priče da vježba čitanje, ali kada ni u knjižnici ne znaju koje bi mogli imati za lektire pa dižemo napamet.

ja imam sreću s mojom kćerkom što ona puno toga pohvata na nastavi i stvarno joj minimalno pomažem kod kuće. ja pregledam što su radili u školi, što je zadaća ,a ona kad sve napravi donese mi na pregled, eventualno ako negdje zapne ,zove me da joj pomognem.
ali ta već spomenuta kolegica sa svojom malom dnevno barem 3 sata radi zadaću i vježba što maloj zapinje.

a kakav je sustav ocjenjivanja kod vas u školama za prvašiče.
ova naša recimo na 12 zadataka iz matematike za jednu grešku daje 4, dvije greške 3, tri greške 2 ,a ostalo komadi.
iz prirode test isto tako jedna greška 4
diktat dvije točke zaboravljene 4
čitanje- dijete slovka ali pročita 1
ne dozvoljava naglas slovkanje, a ako i slovka dijete to mora napravit brzo i u sebi da bi dobilo pozitivnu ocjenu.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 11:21   #54
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
nama je na prvom roditeljskom rečeno da moraju pročitat 6 lektira u prvom polugodištu, na što smo svi ostali paf, ali nikada nismo dobili popis lektira tako da tek kada učiteljica kaže, podignemo knjigu i obradimo.
podignemo još tu i tamo neke kratke priče da vježba čitanje, ali kada ni u knjižnici ne znaju koje bi mogli imati za lektire pa dižemo napamet.

ja imam sreću s mojom kćerkom što ona puno toga pohvata na nastavi i stvarno joj minimalno pomažem kod kuće. ja pregledam što su radili u školi, što je zadaća ,a ona kad sve napravi donese mi na pregled, eventualno ako negdje zapne ,zove me da joj pomognem.
ali ta već spomenuta kolegica sa svojom malom dnevno barem 3 sata radi zadaću i vježba što maloj zapinje.

a kakav je sustav ocjenjivanja kod vas u školama za prvašiče.
ova naša recimo na 12 zadataka iz matematike za jednu grešku daje 4, dvije greške 3, tri greške 2 ,a ostalo komadi.
iz prirode test isto tako jedna greška 4
diktat dvije točke zaboravljene 4
čitanje- dijete slovka ali pročita 1
ne dozvoljava naglas slovkanje, a ako i slovka dijete to mora napravit brzo i u sebi da bi dobilo pozitivnu ocjenu.

moj nosi same petice s tim da nije bilo ocjena u prvom polugodištu samo su bile opisne ocjene
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 11:23   #55
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
moj nosi same petice s tim da nije bilo ocjena u prvom polugodištu samo su bile opisne ocjene
i moja za sada ima samo jednu 4, ali mislim da je ovo ipak malo prestrog sustav ocjenjivanja.

i oni su u prvom polugodištu imali
smješko
:/ ravnoduško
plačko


ali ovo polugodište su već nakupili dosta ocjena.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 11:26   #56
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
iz engleskog su prvi diktat pisali tako da im je ona rekla recimo three potatos a oni su to morali nacrtat i obojat tri krumpira
a sada moraju znat kako se šta piše to odmah 70 riječi. meni je bio šok,

Ja već pomislila da se o diktatu s riječima ili pak rečenicama radi. S prvašićima i klincima koji tek počinju učiti jezik se obično i rade takvi diktati s crtežima, a to baš i nije neki bauk. Djeca kroz igru prođu tonu puta iste stvari i većina ih zna vrlo dobro "napisati" takav diktat. Budimo realni, i kada smo mi išli u osnovnu školu, bilo je učenika kojima je sve super išlo i onih kojima je išlo jako teško, nije to ništa novo.
Što se pisanja riječi tiče- pa ni to nije došlo odjednom. I za to je postojala vježba otpočetka godine. Obično se igra memory gdje se spajaju riječ i slika. Ili pak premetaljka gdje moraju točno poredati slova u nekoj riječi. I kroz takve stvari djeca već pomalo pohvataju kako se što piše. Da je sve prelagano i bez izazova, opet bi bilo predosadno i djeca ne bi ništa naučila.

Moj je mali rođen u 5. mjesecu, ali ima još 3 godine fore do škole. Ja bih ga poslala u školu sa 6 godina, ali to ovisi o njemu, naravno. Nekako mi se čini da bi zbog svoje naravi bilo bolje da krene sa 7. U svakom slučaju, vidjet ćemo.
Uglavnom, sto ljudi, sto ćudi pa tako i s djecom. Nisu sva djeca sa 6 godina ista. Kao ni kasnije u životu, uostalom.
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 11:32   #57
Quote:
ksenija_2 kaže: Pogledaj post
Ja već pomislila da se o diktatu s riječima ili pak rečenicama radi. S prvašićima i klincima koji tek počinju učiti jezik se obično i rade takvi diktati s crtežima, a to baš i nije neki bauk. Djeca kroz igru prođu tonu puta iste stvari i većina ih zna vrlo dobro "napisati" takav diktat. Budimo realni, i kada smo mi išli u osnovnu školu, bilo je učenika kojima je sve super išlo i onih kojima je išlo jako teško, nije to ništa novo.
Što se pisanja riječi tiče- pa ni to nije došlo odjednom. I za to je postojala vježba otpočetka godine. Obično se igra memory gdje se spajaju riječ i slika. Ili pak premetaljka gdje moraju točno poredati slova u nekoj riječi. I kroz takve stvari djeca već pomalo pohvataju kako se što piše. Da je sve prelagano i bez izazova, opet bi bilo predosadno i djeca ne bi ništa naučila.

Moj je mali rođen u 5. mjesecu, ali ima još 3 godine fore do škole. Ja bih ga poslala u školu sa 6 godina, ali to ovisi o njemu, naravno. Nekako mi se čini da bi zbog svoje naravi bilo bolje da krene sa 7. U svakom slučaju, vidjet ćemo.
Uglavnom, sto ljudi, sto ćudi pa tako i s djecom. Nisu sva djeca sa 6 godina ista. Kao ni kasnije u životu, uostalom.

nisam ni rekla da je ovaj prvi dikat bio bauk, ali ovaj drugi smatram zahtjevnijim.
iz vrlo jednostavnog razloga, a taj je da su oni u cijelom polugodštu morali samo bojat u radnoj bilježnici, a u bilježnicu običnu su napisali samo taj prvi diktat i 10 riječi( uglavnom hrana) ,a sada imaju diktat da nauče hranu, igračke i osječaje, ali ne kako se izgovara(što ih većina zna) već kako se piše.
ne bi ni to bilo strašno da je ona to s njima vježbala, ali ajde ti djetetu od 6 objasni zašto se salata piše lettuce, zašto je tu dva t

ili zašto se piše cheese a kad izgovara nigdje ne čuje slovo e
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 11:32   #58
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
nama je na prvom roditeljskom rečeno da moraju pročitat 6 lektira u prvom polugodištu, na što smo svi ostali paf, ali nikada nismo dobili popis lektira tako da tek kada učiteljica kaže, podignemo knjigu i obradimo.
podignemo još tu i tamo neke kratke priče da vježba čitanje, ali kada ni u knjižnici ne znaju koje bi mogli imati za lektire pa dižemo napamet.

ja imam sreću s mojom kćerkom što ona puno toga pohvata na nastavi i stvarno joj minimalno pomažem kod kuće. ja pregledam što su radili u školi, što je zadaća ,a ona kad sve napravi donese mi na pregled, eventualno ako negdje zapne ,zove me da joj pomognem.
ali ta već spomenuta kolegica sa svojom malom dnevno barem 3 sata radi zadaću i vježba što maloj zapinje.

a kakav je sustav ocjenjivanja kod vas u školama za prvašiče.
ova naša recimo na 12 zadataka iz matematike za jednu grešku daje 4, dvije greške 3, tri greške 2 ,a ostalo komadi.
iz prirode test isto tako jedna greška 4
diktat dvije točke zaboravljene 4
čitanje- dijete slovka ali pročita 1
ne dozvoljava naglas slovkanje, a ako i slovka dijete to mora napravit brzo i u sebi da bi dobilo pozitivnu ocjenu.
za sustav ocjenjivanja ne znam jer govorim samo iz iskustva svoje kume-moj sin bi tek iduće godine trebao krenuti u 1. razred, ali mislim da se s ocjenjivanjem počinje tek u 2. polugodištu
a ovakvo ocjenjivanje koje gore navodiš smo mi imali u srednjoj školi

ne znam dal je to samo moj dojam iz priča koje čujem, ali imam osjećaj da se od klinaca previše traži i već je veliki pritisak na njima.
imam bratića koji je sad 7. razred i oni već nekakve projekte na kompjutorskom programu moraju osmišljavati za domaće zadaće
a prije zimskih praznika je imao operaciju krajnika + komplikacije nakon operacije, ugl mjesec dana nije išao u školu i nakupilo mu se toliko zadaće da je jedva stigao odraditi sve što je propustio zbog bolesti paralelno s novim gradivom, samo iz likovnog je imao za napraviti mobil i još 100 čuda
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 11:49   #59
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Ranije na testiranje. Hrpa djece ima manje od 6 godina 1. travnja, a više od 6 godina 5. rujna, kad krenu u školu.
ma možeš se i upisati i krenuti u školu ranije, ne samo testirati. ja sam bila već upisana i razvrstana u razred kad su moji odlučili da ipak ne i ispisali me.

inače ne vidim da bi to bilo nešto strašno, ima djece koja su sa pet i pol dovoljno zrela za polazak u školu, ima one koja ni sa sedam nisu. zato valjda i postoji mogućnost da se odobri polazak u školu ranije odnosno da se odgodi polazak u školu kad dijete nije spremno
__________________

moj mali mačić
anonymous_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 11:50   #60
Quote:
Agata1979 kaže: Pogledaj post
za sustav ocjenjivanja ne znam jer govorim samo iz iskustva svoje kume-moj sin bi tek iduće godine trebao krenuti u 1. razred, ali mislim da se s ocjenjivanjem počinje tek u 2. polugodištu
a ovakvo ocjenjivanje koje gore navodiš smo mi imali u srednjoj školi

ne znam dal je to samo moj dojam iz priča koje čujem, ali imam osjećaj da se od klinaca previše traži i već je veliki pritisak na njima.
imam bratića koji je sad 7. razred i oni već nekakve projekte na kompjutorskom programu moraju osmišljavati za domaće zadaće
a prije zimskih praznika je imao operaciju krajnika + komplikacije nakon operacije, ugl mjesec dana nije išao u školu i nakupilo mu se toliko zadaće da je jedva stigao odraditi sve što je propustio zbog bolesti paralelno s novim gradivom, samo iz likovnog je imao za napraviti mobil i još 100 čuda
moja kćerka je u 9. mjesecu slomila nogu i doktor je rekao da mjesec dana nema škole uopće, dakle strogo mirovanje, na što mi je učiteljica rekla da ni ne pomišljam jer ona neće s mojom kćerkom naknadno radit gradivo.
ja sam dijete dala u školu na svoju ruku ,dakle uz protivljenje liječnika, i mjesec dana sam ju svaki dan vozila u školu, nosila u učionicu(da bi što manje hodala i koristila štake), nosila joj stvari, a učiteljici je bio problem u školskoj kuhinji joj donijet jelo na stol jer je imala štake pa nije mogla sama . i na kraju kad je mala skinula gips ali još uvijek 3 tjedna hodala na štakama, učiteljica me pitala da li ja znam kako da ona ocjeni njoj tjelesni kad ga nije ni igrala skoro cijelo polugodište.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:43.