Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2017., 14:07   #2661
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ma normalno, nitko mislim da ne tvrdi da su to neki ogromni novci, ali su nažalost novci koji većina ljudi sa bilo kojim faksom, netom nakon završetka faksa (ja sam i dalje student pro forme, zato i jesam intern), mogu samo sanjati kod nas. I u tom je sva poanta.
Zapravo žalosno da većina Hrvata samo sanja plaće od tisuću eura i više, ali to je isto neka druga priča.

I usput, 2008. suu ti novci u Mađarskoj stvarno bili ogromni. U najmanju ruku kao da imaš 1500 u Hrvatskoj tad.
Jeste bre, bio je to dobar novac, oni su tada uzimali strance npr Slovence da prodaju stvaru u Sloveniju, romune za romunsku i toliko dalhje. Nije trebalo da pricas madzarski. Tamo je radio jedan slovenac koji mi je sve izpricao o radu, zivotu u budimpesti gde bi mogao da zivis koliko bi mi novca ostalu, za moju situaciju tada dobre pare ...

Provo treba covek nakupi nekoliko godina iskustva (min 3 do 5 godina) i onda potraziti posao u industriji koja dobra stvarno dobro plati ... i mom slucaju naftna indstrija.
Slovenac2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 12:58   #2662
Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
Aha, kužim što hoćeš. Dakle uči njemački da bude na višoj razini i onda imaš šanse i za više poslove. Ali sve je to korak po korak. Posao u struci nećeš dobiti odmah, iz razloga što za obaviti intervju na njemačkom i sve ipak treba skill koji trenutno nemaš.

Austrija se skroz otvara 2018 i tada ne treba više ni papira. Po meni, imaš više šansi u DE, jer potražnja je fenomenalna za svim i svačim i manje je nazeposlenost, pogotovo u nekim krajevima.

Posao je teško naći iz HR, jer moraš biti lokalno za većinu njih. redovito se i stranci zapošljavaju na uredskim poslovima, ali u principu samo oni koji znaju njemački.
Pa takve malo ozbiljnije poslove ne mozes sa ulice traziti, kako ces tako naci? To se i nalazi i dogovara dok si jos tu.
Ovi sto dodju prvo tamo pa traze posao, traze posao konobara i slicne poslove.

A sto se mene tice, ne znam bas da imam sanse ista u struci naci, jer tamo bas gledaju preporuke od bivsih poslodavaca. A i tesko da ce te uzeti u obzir ako nemas 5-10 godina iskustva u tome.
Ne ide to bas samo tako lako, bez obzira sto se i dalje otvara puno radnih mjesta.
__________________
"The greatness of a nation can be judged by the way its animals are treated."
Layla DM is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 23:06   #2663
Pozdrav svima!
Zanima me nekoliko stvari u vezi posla u DE preko slovenske firme.
Firma se zove MKV iz Ptuja i zapošljava radnike na poslovima industrijske montaže.
Na poslovima montaža u industriji imam 20g staža.
MKV ima 140 zaposlenih i po podacima koji se mogu naći na internetu preko 90% poslova rade na tržištu EU ,večinom u Njemačkoj.
Da li netko ima konkretna saznanja o plači,uvjetima rada i svemu ostalom u vezi tog poduzeča.
ivica55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 17:27   #2664
idem prvi put raditi vani. u njemacku.

nekakve solarne ploce postavljati. nemam pojma o cemj se tocno radi. da li netko ima iskustva s tim?

i navodno sam prijavljen u slovackoj? kako je to moguce?
iguodala is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 23:25   #2665
Jel zna netko koliko mi vrijedi znanje njemackog - B1 stupanj, ali ako nemam diplomu?

Onda mi se nudi samo posao u ugostiteljstvu ili se da naci s vremenom i nesto bolje?


I jel na kraju hrana skuplja nego kod nas ili ista, jeftinija cak..? Pronalazim stalno proturjecne informacije oko toga pa sam zbunjena. Mislim onako u prosjeku, znam da se razlikuje od namirnice do namirnice.
crazy dog lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 11:28   #2666
Quote:
crazy dog lady kaže: Pogledaj post
Jel zna netko koliko mi vrijedi znanje njemackog - B1 stupanj, ali ako nemam diplomu?

Onda mi se nudi samo posao u ugostiteljstvu ili se da naci s vremenom i nesto bolje?


I jel na kraju hrana skuplja nego kod nas ili ista, jeftinija cak..? Pronalazim stalno proturjecne informacije oko toga pa sam zbunjena. Mislim onako u prosjeku, znam da se razlikuje od namirnice do namirnice.
Vrijedi onoliko koliko ga mozes unovciti. Dobijes li bilo kakav posao, jezik ces s vremenom savladati jos i vise, a onda mozes dalje traziti neki bolji. Buducnost je necitljiva.

Hrana koju kupujes u trgovini je u prosjeku jeftinija ili jednako skupa. Iznimke naravno postoje uvijek, ali samo kako bi potvrdile prethodno navedenu recenicu.
Hrana u restoranu ili objektu brze prehrane je naravno skuplja u odnosu na RH.
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 11:58   #2667
Rad u Njemackoj preko domace firme

Zanima me moze li se (i kako) raditi u njemackoj preko domace tvrtke.

Znaci Domaca tvrtka isporucuje mjesecnu fakturu Njemackoj i isplacuje meni nofceke. Tko i koliko kakvih davanja placa u tom slucaju?
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 15:58   #2668
Pozdrav svima!

Zanima me kakve su šanse za nostrifikaciju diplome Filozofskog fakulteta (jezici) i dobivanje dozvole za rad u školi u Švedskoj?
Njihova je Agencija prilično tajanstvena, a i procedura traje nekoliko mjeseci pa me zanima ima li itko iskustva i saznanja na ovu temu.

Unaprijed hvala!
Farfalla1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 22:01   #2669
a vi svi ne znate da postoji PDF emigracija i dijaspora i da tamo to pitate
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 14:06   #2670
Quote:
pcelicaasifa kaže: Pogledaj post
Postovanje!
zanima me ima li ovdje netko iskustva sa pronalaskom posla i odlaskom u Njemacku, u proteklih 2 godine?

Dakle moja situacija je sljedeca:
U Austriji sam s muzem i dvoje jako male djece, vec dvije godine pokusavamo dobiti dozvolu za rad na sve moguce (legalne)nacine i svaki put dodemo pred novizid...iskreno nemamo vise srtpljenja;iako nam nasa obitelj (kod koje trenutno zivimo) govori da ne gubimonadu i pokusavamo opet, opet, opet.... vrijeme nam ide, iskreno ne zelim vise nikome biti na grbaci ako postoji realna sansa da mi se suprug zaposli u Njemackoj. Ima polozeno C kat., uskoro ce poloziti za vilicara i kod95. pa ja sad pitam nekoga sa iskustvom...
koliko su realne sanse da u par mj. nadje posao.
Jeste li se pokušali obratiti agenciji "Albatross" u Welsu u Gornjoj Austriji? Bave se zapošljavanjem i integracijom pojedinaca i porodica u austrijsko društvo i uspjevaju rješiti takve slučajeve.
george pavich is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 14:59   #2671
Quote:
crazy dog lady kaže: Pogledaj post
Jel zna netko koliko mi vrijedi znanje njemackog - B1 stupanj, ali ako nemam diplomu?

Onda mi se nudi samo posao u ugostiteljstvu ili se da naci s vremenom i nesto bolje?


I jel na kraju hrana skuplja nego kod nas ili ista, jeftinija cak..? Pronalazim stalno proturjecne informacije oko toga pa sam zbunjena. Mislim onako u prosjeku, znam da se razlikuje od namirnice do namirnice.
Znanje B1 ukoliko stvarno vladaš u praksi tim znanjem, puno znači i dobar je temelj za usavršavanje jezika i napredak u karijeri. Problem je što svaki kraj na njemačkom govornom području ima svoj dijalekt i to je malo teže savladati. Ali se može!

Ukoliko i započneš radom u ugostiteljstvu vremenom ćeš sigurno naći nešto bolje. Nitko ne zapošljava novopridošle direktore, poslovođe ili menadžere sa Balkana. Iz iskustva znam da i pravnici ovdje započinju kao konobari i sl. A takvih poslova ima. Ovdje gdje živim gotovo svakog dana netko me pita, imaš li znaš možda kakvog slobodnog konobara, KV vozača, dostavljača, piza majstora....pomoćnog radnika. Ti poslovi nisu laki, koji put ih je potrebno i godinu dana obavljati dok se ne otvore mogućnosti. Ali, što je teška godina prema teškom ukupnom životu u zemlji u kojoj ti od rođenja govore - bit će bolje a to bolje nikad ne dolazi?

Radiš, osiguran si na sve moguće načina, nema mobinga, nema prisile, poslodavac te cijeni i gleda kao čovjeka, redovno primaš plaću koja je dostatna za hranu i siguran život pa i za ostavit sa strane. Dal kao konobar, pomoćni radnik ili nešto drugo, uvijek imaš dovoljno i jednako si cjijenjen i poštovan. Stoga je nebitna cijena hrane, ona je najmanja stavka. Cijene su tu negdje kao u HR osim u restoranima koji su znatno skuplji.
george pavich is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 23:28   #2672

Val povratnika u domovinu: ''Koliko god se trudili, zauvijek ostaje obilježje da smo stranci''

[/B]

Nova generacija nije ni trepnula, a već su prošla četiri mjeseca od njezina posljednjeg posta. Dok se mi u Hrvatskoj pržimo na suncu, ona i dalje šeta u tankoj jakni, no novi post ipak nije posvetila vremenskim (ne)prilikama u Njemačkoj, već gastarbajterima koji se vraćaju u Hrvatsku.

Svoj novi post posvetila je gastarbajterima koji se vraćaju u Hrvatsku.

VEZANI ČLANCI

Borut Pahor (Foto: Instagram/Borut Pahor)
Gdje ljetuju slovenski političari? Borut Pahor će u Hrvatsku

Savudrijska vala (Foto: Dnevnik.hr)
Slovenski ministar o arbitraži: ''Slučaj teran pokazuje da imamo posla s državom koja djeluje po balkanskim pravilima''

Rijetko sam pisala o drugim Hrvatima koji ovdje žive, no spomenula sam da se dijelimo u dvije skupine: gastarbajteri starosjedioci koji su ovdje stigli u prvoj i drugoj generaciji prije 10+ godina, i na nas, gastarbajtere nove generacije koji smo došli nakon ulaska Hrvatske u EU.

---
oni vjerojatno nikada više neće vratiti jer su im djeca rođena i odrasla u Njemačkoj te će zbog njih ostati ovdje. Gospodin s aerodroma toga mi je dana rekao: "Ako ikako imaš mogućnosti, nemoj dugo ostati ovdje". Oni bi se vrlo rado vratili, ali djeca su rođena ovdje i ne žele čuti za odlazak iz Njemačke, stoga su primorani ostati ovdje.

---
Ne mogu ne primijetiti da se zadnjih pola godine u Njemačkoj pokrenuo ogroman val povratnika u domovinu. Gotovo polovica Hrvata i Bošnjaka koje sam upoznala u ove skoro 3 godine vratila se ili se uskoro vraća kući. Primijetila sam to kada se društvo u kojem sam se kretala i još uvijek krećem odjednom sve više počelo smanjivati.

Velikim dijelom za to je zaslužna turistička sezona u Hrvatskoj u kojoj se, iako se puno radi, ipak može zaraditi solidan novac, a uz to i provesti ljeto u domovini, što je mnogima primamljiva opcija. Radi se u cijelosti o novim gastarbajterima koji su došli nakon ulaska Hrvatske u EU, većinom sami ili u društvu prijatelja ili rodbine, te se još nisu potpuno asimilirali u njemački način života. Nisu "pustili korijenje", još uvijek natucaju njemački te su radili većinom na slabije plaćenim poslovima u Njemačkoj tipa građevina, gastronomija, čišćenje ili proizvodnja. Oni će se krajem godine najvjerojatnije vratiti u Njemačku.

Druga su skupina također gastarbajteri nove generacije, ovakvi kao što sam ja, koji su otišli van više radi stjecanja znanja, iskustva i avanture, te im je nakon godinu-dvije dosta Njemačke te se iz tog razloga odlučuju vratiti ili čak neki i otići u neku drugu stranu zemlju. Takvi su u mnogo manjem broju, točnije, znam samo trojicu. Napustili su dobre poslove u Njemačkoj, jedan je već pokrenuo vlastitu firmu, drugi je u međuvremenu našao također dobar posao u Hrvatskoj, a treći je još uvijek u potrazi za poslom, no ne sumnjam da će se vrlo brzo zaposliti.

Uz to moram primijetiti da ove godine ima puno manje novih gastarbajtera u mojim krajevima u odnosu na 2015. i 2016. koje su bile udarne godine kada smo na mjesečnoj bazi upoznavali nove ljude i pomagali im u asimilaciji.

Je li u Hrvatskoj napokon zasjalo sunce nakon toliko godina tame i beznađa?

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/g...---483505.html[/QUOTE]
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 00:19   #2673
Zanima me je li itko imao iskustva s otkazom u Njemackoj?
Kako to funkcionira u IT struci, moze li se otkaz dati dok se jos radi na nekim projektima koji nisu zavrseni, ili se moraju svi zavrsiti pa tek onda imati pravo na otkaz. Razlog otkaza je premala placa koja je obecana biti povisena ali nije. Svaka pomoc je dobrodosla!
Lorus20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 11:41   #2674
Quote:
Lorus20 kaže: Pogledaj post
Zanima me je li itko imao iskustva s otkazom u Njemackoj?
Kako to funkcionira u IT struci, moze li se otkaz dati dok se jos radi na nekim projektima koji nisu zavrseni, ili se moraju svi zavrsiti pa tek onda imati pravo na otkaz. Razlog otkaza je premala placa koja je obecana biti povisena ali nije. Svaka pomoc je dobrodosla!
pitati po nti puta ovdje:

https://www.forum.hr/showthread.php?p...5#post65052445
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 13:16   #2675
Pozdrav ako suprug dobije posao u Nizozemskoj, da li ja kao supruga mogu normalno s njim migrirati i tražiti posao, ili moramo čekati odredjeno vrijeme za spajanje porodice? Hvala
heybaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 15:25   #2676
Svicarska, Zurich (odnosno okolica), Brutto 105000 CHF. To ok ili nije, posao (senior) system engineer.

Info koji imam od poslodavca (poslodavac je zapravo ista multinacionalna firma u kojoj sad radim) je da je to realna i ok placa za tu poziciju.
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 16:54   #2677
Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Svicarska, Zurich (odnosno okolica), Brutto 105000 CHF. To ok ili nije, posao (senior) system engineer.

Info koji imam od poslodavca (poslodavac je zapravo ista multinacionalna firma u kojoj sad radim) je da je to realna i ok placa za tu poziciju.
Uzmi da 50% ode državi i na te pizdarije, a ne ode. To je 4k + mjesečno neto i ok je. Ali Švicarac bi ta istu poziciju imao više. Proguglaj si malo po netu prosječne plaće senior system engineer-aca u švici...

Meni osobno za tu poziciju nije velika plaća, ali opet ovisno za što si specijaliziran.
mužjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 17:56   #2678
Quote:
mužjak kaže: Pogledaj post
Uzmi da 50% ode državi i na te pizdarije, a ne ode. To je 4k + mjesečno neto i ok je. Ali Švicarac bi ta istu poziciju imao više. Proguglaj si malo po netu prosječne plaće senior system engineer-aca u švici...

Meni osobno za tu poziciju nije velika plaća, ali opet ovisno za što si specijaliziran.
Prosjecna mjesecna placa u Svicarskoj je 6000CHF bruto. U ovom slucaju je 8300 CHF.

Prema online kalkulatorima ali i prema direktnim informacijama, davanja drzavi su cca 23%, ukljucuje fond za penziju i ostale takse ali ne ukljucuje obavezno zdrastveno (iako je i to pokriveno i preko firme). Cifra basic zdrastvenog je, prema njihovim tvrdnjama cca 200-300CHF.

Prema mom izracunu za godisnju bruto placu od 107000 CHF ispada da je mjesecni neto 6400CHF ali ide 13 placa (13. placa ide za bozic). Na tu cifru oduzmem 300CHF za zdrastveno osiguranje i to je to. E sad, najam apartmana je oko 2000CH (trosobni, van Zuricha), rezije 500CHF, hrana 1000CHF i to je pod obavezno. Dakle 3500CHF ode odmah. Ostalo je za stednju ili potrosnju. Ovo je sve okvirno. Dao bi se naci i stan za 1500 barem prema oglasnicima, mozda je hrana samo 800CHF (ne mislim na restorane nego na ducane, restorani su skupi) itd...

Zadnje uređivanje woobie : 30.08.2017. at 18:16.
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 18:25   #2679
Jel mi moze netko objasniti cemu tolika navala Hrvata u Irsku, ako je stanovanje toliko skupo? Sve vise u zadnje slusam kako se netko vraca ovdje jer ne moze placati toliku stanarinu. A.toliko su svi vikali 'odi u Irskoj, tamo je super, sve je jeftinije nego tu'.

Mislim ako je oko 1000 eura stanarina, i to ne u Dublinu, nego u mjestima pored njega, a minimalac je malo vise od toga, o cemu pricamo??
n0_limits is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 22:02   #2680
Quote:
n0_limits kaže: Pogledaj post
Jel mi moze netko objasniti cemu tolika navala Hrvata u Irsku, ako je stanovanje toliko skupo? Sve vise u zadnje slusam kako se netko vraca ovdje jer ne moze placati toliku stanarinu. A.toliko su svi vikali 'odi u Irskoj, tamo je super, sve je jeftinije nego tu'.

Mislim ako je oko 1000 eura stanarina, i to ne u Dublinu, nego u mjestima pored njega, a minimalac je malo vise od toga, o cemu pricamo??
Navala je malo prenapuhana jer je u apsolutnom broju 10x manja od one u Njemačku gdje je smještaj isto skup, ali se i lakše dolazi do neugostiteljskih poslova, manje se radi za minimalac (tj. manje se radi baš bilo kakav posao) i općenito Njemačka je oduvijek bila prime destinacija na ovim prostorima.

Irska je uglavnom najprivlačnija ljudima sa srednjom školom koji su cijeli život radili bilo kakve poslove i tamo to rade isto za 3 puta veće novce. To posebno vrijedi za sezonce koji sezonu u Irskoj imaju za veće novce tokom cijele godine umjesto 2-3 mjeseca u Hrvatskoj. Ne, ne kažem da u Irsku idu isključivo takvi, ali dovoljno je vidjeti po medijima i pogledat youtube video "Lijepa naša Irska" i naprosto govorimo o činjenici. Većina- ne svi.

Irska nije daleko jeftinija od Hrvatske i to su česta pretjerivanja ljudi s ovih prostora (ne mislim samo na Hrvate). Dućani su jedini koji su otprilike istih cijena (posebice jer većina naših i u inozemstvu kao i ovdje ide u Lidl, Aldi i slično gdje u bogatijim zemljama ide uglavnom sirotinja.....naglasio bi da mi je Aldi najdraža trgovina jer me briga za kvalitetu pa da ne bi netko pomislio da gledam svisoka ili nešto).
Dosta ljudi nažalost ne radi ništa osim što su doma i idu u dućan (jer ni nemaju više para ili naprosto žele štedit) pa onda u takvom slučaju vole reć da je smještaj skup, ali sve drugo je jeftinije. Ne, nije. Svaka usluga je puno skuplja. Odjeće, ajfonovi, laptopi i slična sranja koštaju cca isto što je definitivno velik plus ako imaš 3x veću plaću.

Isto tako Irska je privlačna prije svega zbog jezika. Jedina EU zemlja gdje u oglasima ne moraš tražiti da li se traži domicilni jezik.

Ali isto tako, problem Irske i razlog zašto je malen broj ljudi koji sa diplomama rade u Irskoj u struci je što u Irskoj su fakulteti privatni i koštaju desetine tisuća eura. Državni fakulteti ako i postoje su neke gluposti, zna se što u Irskoj vrijedi. Osoba sa Trinity Collegeom naprosto nije u istoj rečenici sa nekim sa bilo kojim hrvatskim fakultetom i to je naprosto oke.
Ima sigurno dosta iznimki u samoj Irskoj, znam ih i ja nekoliko da ljudi uspješno rade u struci, ali struka je širok pojam i raditi za banku nije isto kao raditi u knjigovodstvenom servisu.

A Dublin je možda u početku bio privlačan Hrvatima jer ljudi nisu ni znali za druge irske gradove i iako ih je brdo bilo na minimalcu, naprosto su se snalazili (i danas ih dosta nažalost živi sa 2-3 u sobi i to je nažalost isto preskupo, ali uglavnom se u takvim situacijama čeka na nešto bolje). Danas tko ide u Dublin raditi na minimalac naprosto nije baš mudar. Minimalac je jedan od najvećih u EU u odnosu na troškove života (vjerojatno je bolje imati irski minimalac nek npr. švedski), ali to ne vrijedi za Dublin i sa minimalcem je nemoguće imati normalan život. Van Dublina i Corka sa minimalcem ili nešto malo većom plaćom može se imati život gotovo isti ili potpuno kao da istu plaću (recimo 1400-1500 eura neto, dakle preko 10-11 000 kuna) imaš u Zagrebu. A u Zagrebu takvu plaću, dakle višu od 11 000 kuna, ima 20tak tisuća ljudi. U Irskoj to imaju svi koji žele raditi.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:18.