Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2017., 13:40   #6201
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ne razumijem što želiš reći. Miss_clara koja tamo (u Irskoj) živi i dijete joj ide u (pred)školu je napisala da su osnovne škole tamo većinom rimokatoličke.
a rose by any other name...
nezgodan2 is offline  
Old 19.07.2017., 13:50   #6202
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Iz znatiželje, da čujem u kojem se gradu odvija to što spominješ.
Što se dešava?
Imaš na temi "Ukidanje vjeronauka u školama" na podforumu "Blisko politici", pa pogledaj. Nemojmo i ovdje o tome, lijepo molim.
Martian7 is online now  
Old 19.07.2017., 14:22   #6203
Prihvaćam sugestiju


-Stipe
Stipe23 is offline  
Old 19.07.2017., 16:44   #6204
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Iz znatiželje, da čujem u kojem se gradu odvija to što spominješ.
Što se dešava?
-Stipe
U glavnom gradu Lijepe naše. I to je bilo u 2 škole, doduše u jednoj školi ne prema mome djetetu, nego jednom drugom (djevojčici) i to od strane vjeroučiteljice - vrijeđanje i diskriminacija po vjerskoj osnovi, a u drugoj školi bullying od učenika iz razreda zbog ateizma moga sina.

A u kojem si ti gradu?
north wind is offline  
Old 19.07.2017., 16:49   #6205
možeš opisati malo taj bullying?
nezgodan2 is offline  
Old 19.07.2017., 16:57   #6206
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
možeš opisati malo taj bullying?
Imaš na temi o vjeronauku. Tamo sam pisala o tome na vise mjesta. Ne mogu ovdje opisivati, jer to ovdje nije tema, sorry.
north wind is offline  
Old 19.07.2017., 17:35   #6207
ajd da pokusam svima nekak odgovorit koje zanima, mislim da ne smijem o tome vise tu pisat jer ce nas admin sve sterat u ... smece.

s weba:
State-funded primary schools used to be known as national schools and include:
- religious schools, such as Roman Catholic, Church of Ireland, Muslim;
- non-denominational schools;
- multi-denominational schools; and
- Gaelscoileanna (schools that teach through the Irish language).


Znaci 96% skola su religious schools (oko 90% RC), s time da i gaelscoil su isto pod necijim patronatom (rimokatolickim ili protestantskim).
To je tako veliki postotak da ako oces da ti dijete ide u non denominational morat ce potegnut vrlo daleko, ono na desetke kilometara i to cak i u urbanim djelovima.

Privatne skole su poprilicno skupe i one se ne moraju drzati drzavnog kurikuluma uopce i njihovi nastavnici nisu placeni od strane drzave. I nema ih puno.

da, oni koji nisu krsteni nemaju ravnopravan upis, znaci prvo primaju djecu koja zadovoljavaju njihov enrolment policy.
npr., kad jos nismo znali di cemo tocno seliti, vidjela sam na web stranice jedne super duper skole, kad pogledam njihov policy i skuzim da su protestantska skola i pise da mogu upisati djecu drugih religija ali im 'ne mogu osigurati boravak u skoli za vrijeme vjerskih predavanja ako na njima ne zele prisustvovati'. stagod to znacilo, a zapravo znaci izvolte doc po dijete, pa ga vratit kad zavrsimo taj sat.

skola u koju ide mala je znaci pod RC patronatom, state-funded. pupils su raznoliko drustvo, pretpostavljam da nisu svi rc vjere, no kod njih u policy ne pise tako nesto. nemam pojma sta rade ako ne zele prisustvovat 'vjeronauku', ni kako to rjesavaju. ali znam da nemaju alternativu na kojem bi ucili npr o svim religijama, jer bi to onda bila non ili multi-denominatioal school, a oni to nisu.

nego, da se vratim na 'reformu obrazovanja'
infant classes se ne moze nazvati predskolom, jer je predskola u vrticu i pocinje kad imaju 3 godine.
da su infantsi ravnopravni ucenici skole se vidi i u tome sto jednom tjedno im dolaze ovi iz starijih razreda, pa kod junior infants se oni zovu reading buddy. znaci mojoj maloj je dodjeljen reading buddy i zajedno su birale i citale knjige svaki tjedan. slijedecu sk. god, kao senior infant ce dobit writing buddy.
ne znam jel to postoji u ijednoj skoli u hr, a ovdje je to uobicajena praksa.
miss_clara is offline  
Old 19.07.2017., 18:59   #6208
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Imaš na temi o vjeronauku. Tamo sam pisala o tome na vise mjesta. Ne mogu ovdje opisivati, jer to ovdje nije tema, sorry.
a možeš mi onda reći što znači riječ bullying?
nezgodan2 is offline  
Old 19.07.2017., 19:02   #6209
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
ne znam kako je u kojoj struci, ali čini mi se da FER-ovci i oni sa strojarstva nemaju tolikih problema?
I IT stručnjaci kreću od struke. Prema ITIL kijerarhiji imaš funkcionalnu, operativnu, taktičku i stratešku razinu. Razine od operativne do strateške, namijenjene su inženjerima uglavnom, koji se više bave menadžmentom firme, ali da bi došli do njih moraju imati nekoliko godina iskustva rada u istoj firmi. To su uglavnom dobro plaćeni poslovi, ali traže jako puno znanja i iskustva iz koječega, ponajviše glede struke. Najbolji menadžeri i šefovi u IT-u su ti oni koji se razumiju u struku. Onaj tko nikada nije imao veze s IT-om nema jednostavno pojma kako funkcionira sistem rada u IT sektoru. Kao takav, ako ga i postave za šefa, bit će loš voditelj struke.

Svaka firma ti se ustvari bazira na sličnom principu. Problem kod naših javnih studija je u tome što ne surađuju sa strukom, već vrte svoj film razmišljanja na akademskoj razini. Ubijaju te velikom količinom gradiva iz predmeta, koje poslodavcima ne znače skoro pa ništa, a menadžment je nula bodova. Na nekim studijima ga čak niti nemaš. IPMA i PMI su recimo jako važni u menadžmentu, a velik broj studija to ni nema. Neki kadrovi na studijima čak krivo shvaćaju metodologiju, pa ubacuju neke komplicirane izračune, koje veze s vezom nemaju u praksi.
klokanovac is offline  
Old 19.07.2017., 20:46   #6210
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
U glavnom gradu Lijepe naše. I to je bilo u 2 škole, doduše u jednoj školi ne prema mome djetetu, nego jednom drugom (djevojčici) i to od strane vjeroučiteljice - vrijeđanje i diskriminacija po vjerskoj osnovi, a u drugoj školi bullying od učenika iz razreda zbog ateizma moga sina.

A u kojem si ti gradu?
Isti
U mom razredu u osnovnoj jedno petero ili šestero ih nije išlo na vjeronauk. Ne sjećam se da im se itko oko toga rugao, a kamoli ih diskriminirao


-Stipe
Stipe23 is offline  
Old 20.07.2017., 07:47   #6211
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Strogi kriteriji na faksu u mom slučaju značili su priličan dril iz predmeta od kojih u poslu imam koristi otprilike 0%. Ono što su trebali drilati nisu drilali jer ono što se trebalo znati, nisu znali niti oni koji su to predavali.

Što vrijedi jednom nautičkom brodostrojaru ili elektrotehničaru inženjeru što su ga na studiju drilali matematikama i mehanikama do krvi, a ovog drugog teoretskim elektrotehnikama i fizikom kada ti isti na brodu i dalje nisu sposobni dijagnosticirati kvar i istoga otkloniti? Znaš li koliko to znači brodaru firmi vlasnici broda to što kužiš mehaniku fluida i termodinamiku, a pojma nemaš kako obična pumpa izgleda niti kako istu popraviti/zamijeniti kada crkne negdje na pučini? Apsolutno ništa, dobiti ćeš otkaz, a na tvoje mjesto doći će netko drugi koji zna popraviti kvar.

Eto ovo je sukus problema hrvatskog školstva.
Najveći problem je što ljudi pate na titule i ime fakulteta.

Pa naravno da tko je imalo pametan i kuži neke stvari neće za servisera uzeti npr. nekog ferovca. ( ili održavanje pogona )

Sad je samo bitno da što više ljudi bude s 5 godišnjim studijem i s titulom magistra a to što nemaju dana prakse niti znaju otkloniti najmanji kvar nije toliko važno.

Nije normalna situacija da npr 3x više ljudi završi sveučilišni studij od onih koji završe stručni studij.

No nije problem samo u obrazovanju već i u gospodarstvu.

Svi bi htjeli dobiti gotove osposobljene ljude a skoro nitko ne želi sudjelovati u njihovom osposobljavanju.
deckozgslavonac is offline  
Old 20.07.2017., 08:42   #6212
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Isti
U mom razredu u osnovnoj jedno petero ili šestero ih nije išlo na vjeronauk. Ne sjećam se da im se itko oko toga rugao, a kamoli ih diskriminirao
-Stipe
Blago tebi i srećom da je tako. Naravno da nije svugdje loše iskustvo. Ima i normalnih nastavnika i dobro odgojene djece. Gdje bismo dospjeli da nije tako?
north wind is offline  
Old 20.07.2017., 10:54   #6213
Quote:
miss_clara kaže: Pogledaj post
ajd da pokusam svima nekak odgovorit koje zanima, mislim da ne smijem o tome vise tu pisat jer ce nas admin sve sterat u ... smece.
Nadam se da neće, jer iznosiš zanimljiv primjer Irske iz kojeg bi Hrvatska imala što naučiti, ako bi htjela.

Quote:
s weba:
State-funded primary schools used to be known as national schools and include:
- religious schools, such as Roman Catholic, Church of Ireland, Muslim;
- non-denominational schools;
- multi-denominational schools; and
- Gaelscoileanna (schools that teach through the Irish language).
Ali, ovo ipak pokazuje da postoje i različite vrste škola u pogledu religioznosti i da možeš izabrati i neku drukčiju školu od katoličke, bilo da je multireligijski ili nereligijska. Takvog izbora u hr nema. Ovdje je u svim državnim školama koje nisu katoličke vjeronauk zastupljen kao konfesionalan, dok za ateiste ili djecu druge vjere (ako ih je manje od 7 u razredu druge vjere, sto najčešće jest) nema nikakve organizirane nastave. Osim toga postoje i neke baš "katoličke škole", te po jedna pravoslavna, islamska i židovska i to samo u Zagrebu, mislim, ali o tim vjerskim školama ovdje niti ne govorim. Ja se ovdje isključivo referiram na državne škole u hr koje su navodno "sekularne".

Quote:
Znaci 96% skola su religious schools (oko 90% RC), s time da i gaelscoil su isto pod necijim patronatom (rimokatolickim ili protestantskim).
To je tako veliki postotak da ako oces da ti dijete ide u non denominational morat ce potegnut vrlo daleko, ono na desetke kilometara i to cak i u urbanim djelovima.
Meni je jasno da su takva pravila u religijskim školama, pa onda i u katoličkim, ali u hr su državne škole navodno svjetovne, a ne vjerske.

Quote:
Privatne skole su poprilicno skupe i one se ne moraju drzati drzavnog kurikuluma uopce i njihovi nastavnici nisu placeni od strane drzave. I nema ih puno.
da, oni koji nisu krsteni nemaju ravnopravan upis, znaci prvo primaju djecu koja zadovoljavaju njihov enrolment policy.
npr., kad jos nismo znali di cemo tocno seliti, vidjela sam na web stranice jedne super duper skole, kad pogledam njihov policy i skuzim da su protestantska skola i pise da mogu upisati djecu drugih religija ali im 'ne mogu osigurati boravak u skoli za vrijeme vjerskih predavanja ako na njima ne zele prisustvovati'. stagod to znacilo, a zapravo znaci izvolte doc po dijete, pa ga vratit kad zavrsimo taj sat.
Kazem, jasna mi je takva politika za vjerske škole (bez obzira koje denominacije), ali u Hrvatskoj se takav isti pristup da se djecu koja nisu izabrala vjeronauk za vrijeme trajanja vjeronauka (koji je "izborni predmet") nigdje i nikako ne zbrinjavaju, nego su ona prepuštena sama sebi. Dakle, to isto kao u irskim katoličkim školama se primjenjuje u hrvatskim državnim "sekularnim" školama. Pritom uopće ne postoje škole koje su lišene vjeronauka ili da postoji barem neki alternativni predmet koji bi djeca u osnovnoj školi (državnoj i "sekularnoj") mogla izabrati za vrijeme trajanja vjeronauka. Ne postoji niti to. I to je ono sto u Hrvatskoj, po mome mišljenju, nije korektno riješeno nego je diskriminatorno prema ateistima i nekatolicima, za razliku od Irske, recimo.

Quote:
skola u koju ide mala je znaci pod RC patronatom, state-funded. pupils su raznoliko drustvo, pretpostavljam da nisu svi rc vjere, no kod njih u policy ne pise tako nesto. nemam pojma sta rade ako ne zele prisustvovat 'vjeronauku', ni kako to rjesavaju. ali znam da nemaju alternativu na kojem bi ucili npr o svim religijama, jer bi to onda bila non ili multi-denominatioal school, a oni to nisu.
Niti ja se ne bih mogla buniti ako bi se u Hrvatskoj sve škole nazvale "katolickima", jer one to de facto jesu. Druga je stvar bi li to bilo u skladu sa Ustavom, ali nije niti ovako. Ali, onda bi se barem znalo tocno sto jest, a ne pod firmom "državne sekularnosti" prodavati zapravo katoličku vjeru. To licemjerje me ovdje najviše smeta. Irci barem ne skrivaju da su veliki katolici, ali isto tako su omogućili i drugima barem korektne mogućnosti izbora.
north wind is offline  
Old 20.07.2017., 12:04   #6214
mislim da se ne bi moglo reći da ne podučavamo i ateizam
nezgodan2 is offline  
Old 20.07.2017., 15:00   #6215
Quote:
deckozgslavonac kaže: Pogledaj post
Najveći problem je što ljudi pate na titule i ime fakulteta.

Pa naravno da tko je imalo pametan i kuži neke stvari neće za servisera uzeti npr. nekog ferovca. ( ili održavanje pogona )

Sad je samo bitno da što više ljudi bude s 5 godišnjim studijem i s titulom magistra a to što nemaju dana prakse niti znaju otkloniti najmanji kvar nije toliko važno.

Nije normalna situacija da npr 3x više ljudi završi sveučilišni studij od onih koji završe stručni studij.

No nije problem samo u obrazovanju već i u gospodarstvu.

Svi bi htjeli dobiti gotove osposobljene ljude a skoro nitko ne želi sudjelovati u njihovom osposobljavanju.
Ne znam kako je sa hrv. poslodavcima jer sa njima nisam puno surađivao, govorim o stranim poslodavcima. Dakle EU i šire. Jedan Talijan, Nijemac, a kamoli Amerikanac nemaju pojma što je FER niti ih je briga. On vidi da si jeftin i da u zemlji u kojoj si i nemaš baš neku perspektivu pa se tako i postavlja. Plaćen si iznad prosjeka svoje države, a radiš posao servisnog inženjera. Uzmi ili ostavi. Ima još obrazovanih crnja kao ti na Balkanu i u ostatku Istočne Europe.

Opet niti to ne mora biti loše jer se može puno naučiti i odskočiti dalje, ali očekuj da ćeš imati teži start jer ti je obrazovanje za konkretan posao puno lošije od domaćeg tehničara ili inženjera koji je to radio od 1. godine svog školovanja pošto su njihove škole i obrazovne institucije na jednoj drugoj razini od hrvatskih i da će te slati na terene i projekte koje domaći izbjegavaju pogotovo za kikiriki(koji je u HR bogatstvo) koji je tebi plaćen. Pa sad tko može stisnuti zube, izdržati sve to dok ne nauči, može si napraviti jako lukrativnu karijeru kasnije, a tko ne može, traži nešto drugo.

To što ti pišeš vezano za stručne i sveučilišne studije vrijedi za bogate države koje imaju razvijeno društvo, razvijenu i razgranatu industriju gdje se jasno zna što je čiji posao i koje obrazovanje čemu služi. Mi nismo u tom krugu tako da bio stručni ili sveučilišni inženjer, razlike nema. Niti stručni inženjer u Hrvatskoj ima kakvu poštenu industriju gdje bi naučio i eventualno radio posao, niti sveučilišni studiji rade neku ozbiljnu znanost.

Ti si u očima Švabe jeftini radnik sa diplomom isti kao i tvoj kolega s TVZ-a, drugi kolega iz ETF-a Beograd, treći iz nekog "FER-a" iz Bukurešta, Budimpešte i sličnih "elitnih" zemalja. Ne rade oni neku razliku između vas ali očekuju da znate barem minimum minimuma struke i da niste pavijani pa da možete naučiti posao koji njemu treba da znate i samim time idete mu raditi profit.

Inače uvijek mu se možeš pozvati na tu razliku između stručni/sveučilišni studij pa da si završio FER ili nešto drugo poslodavcu jednako nebitno i izazvati salve smijeha ili "ako ti se ne sviđa...".
automation is offline  
Old 21.07.2017., 01:25   #6216
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Ja se ovdje isključivo referiram na državne škole u hr koje su navodno "sekularne".

Meni je jasno da su takva pravila u religijskim školama, pa onda i u katoličkim, ali u hr su državne škole navodno svjetovne, a ne vjerske.
u pravi si skroz! i ne znam sto da ti kazem na to

nist, ak te jos sta zanima oko skola pitaj na private da ne spamamo vamo, al mislim da sam (zasad) uglavnom sve rekla
miss_clara is offline  
Old 21.07.2017., 15:18   #6217
Quote:
miss_clara kaže: Pogledaj post
u pravi si skroz! i ne znam sto da ti kazem na to

nist, ak te jos sta zanima oko skola pitaj na private da ne spamamo vamo, al mislim da sam (zasad) uglavnom sve rekla
Ok, hvala ti, ako budem trebala, javim se.
north wind is offline  
Old 27.07.2017., 10:34   #6218
Srednja.hr – redakcija koja živcira rektora
Urednik Matijević: Počeli smo u garaži prije pet godina. I danas radimo na istim laptopima, ali zapošljavamo šest novinara

https://www.vecernji.hr/vijesti/sred...-krsul-1184487

"– Iako je to nešto što bi trebalo zanimati mali krug ljudi, shvatili smo da našu publiku to jako zanima. No, još je bitnije da smo shvatili koliko afera tamo ima, koliko nepravilnosti... Oni doslovno cijelo vrijeme nešto sitno “mute“ i misle kako to nitko neće provjeravati. E sad smo mi tu da provjerimo apsolutno svaki njihov potez – kaže Marko Matijević s kojim se slaže i Dora Kršul iako joj je samo za zadnju analizu dvaju dokumenata kojom je podigla prašinu trebalo više od 30 sati. Ni ona sama nije očekivala toliko nepravilnosti, no nakon svega joj nije žao što je pročitala stotine stranice i poručuje kako isto planira ponoviti čim se objavi novi Akcijski plan. I dok srednja.hr otkriva i objavljuje aferu po aferu, Sveučilište je iz faze ignoriranja, prešlo u fazu napada.

Zašto svi šute?

Odgovore na naše upite uopće ne dobivamo, u ovom trenutku imamo 48 otvorenih pitanja na koja nikad nismo dobili odgovor od njih. Onda su nam prestali slati obavijesti za medije pa su nam pomagali kolege iz drugih redakcija tako što su nam prosljeđivali obavijesti i pozive na konferencije. U zadnjih šest mjeseci Sveučilište nas je krenulo i otvoreno prozivati, ali ako smo zaslužili uvrede ovakvog Sveučilišta, onda valjda radimo nešto dobro. Očito su nas shvatili ozbiljno – zaključuje ekipa sa srednje.hr koja otvoreno kaže kako smatra da je na Sveučilištu u Zagrebu zavladao mrak te da su tijela koja bi trebala raditi u korist studenata zapravo antistudentska. Dovoljan je, dodaju, podatak da je u zadnjih godinu dana na Sveučilište tri puta dolazila interventna policija “braniti ga od studenata“.
...."


Zamislite takve mudre glave koje na kraju ostanu bez načina da svoje postupke uopće pokušaju opravdati.
I to je ekipa koja vodi našu znanost i obrazovanje.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Old 28.07.2017., 23:57   #6219
Malo i dobrih vijesti..... http://www.srednja.hr/studenti/vijes...kona-znanosti/
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 29.07.2017., 00:19   #6220


Koliko je borbe potrebno za korake prema civilizaciji koji bi morali biti prirodni i samorazumljivi.

A Srednja.hr rastura


-Stipe
Stipe23 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:21.