Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2008., 20:25   #1
Zašto to?

Dakle zanima me zašto se stari stilovi gradnje (romanika,gotika,renesansa,barok,historicizam i tako dalje) danas smatraju nužno mrtvima iu neponovljima?
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 23:06   #2
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Dakle zanima me zašto se stari stilovi gradnje (romanika,gotika,renesansa,barok,historicizam i tako dalje) danas smatraju nužno mrtvima iu neponovljima?
Mislim da je tome tako jer su ti stilovi rezultat duha vremena u kojem su nastali, a vrhunska djela stila su još i rezultat onih progresivnijih kreativaca koji su u nekom periodu djelovali.
Graditeljski stil dio je općeg konteksta nekog vremena i ne može se promatrati izdvojeno...
Inspired... is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 00:08   #3
Zašto ne?Ako sam te dobro shvatila onda nam se dijela prošlih epoha ne bi trebala sviđati jer su van duha vremena.
Uzmimo npr gotiku koja je nakon nekoliko stoljeća potakla stvaranje neogotike.
I tada je postojala masa ljudi koji su smatrali da oživljiavanje starih stilova nije baš u redu ali oni su oživljeni i u tim su oživljenjima stvorena remek dijela istih.Recimo parlament u londonu samoje jedan od primjera.Zatim francuske pivnice građene u duhu neobaroka danas su remek dijela.
Nagalšavam da ne mislim na kopiranje već na korištenje elemenata starih stilova.Npr zgradi bi se mogle dodati fijale,kupole koje su praktički nestale,zatim nizanje prozorskih otvora se također izgubilo ,lukovi šiljasti ,lomljeni ...također su se izgubili.
Zmaislite mješavinu secesije i gotike, modernizma i baroka minimalizma i renesanse...
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 17:01   #4
Postoji vrlo snažna struja među arhitektima, povjesničarima arhitekture i drugima koji referiranje na prošlost, te citiranje i reinterpretiranje prošlih stilova i njihovih elemenata smatraju ne samo legitimnim, već i nužnim. Jer tako komuniciraju s našom prošlošću i stvaraju mentalnu vezu između arhitekture i ljudi.
Naravno postoji i druga struja koja se ježi toga i htjela bi graditi samo 'alien' arhitekturu.
Oba stava, obje struje imaju svoje pro i contra argumente i sasvim su uvjerljivi. Pitanje je samo tko je od njih tebi uvjerljiviji i na čijoj si ti strani.

Tom temom se puno bavio Robert C. Venturi. Pogledaj si dvije njegove knjige: Complexity and Contradiction in Architecture i Learning from Las Vegas: the Forgotten Symbolism of Architectural Form
Jako su zanimljive!
 
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 20:30   #5
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Dakle zanima me zašto se stari stilovi gradnje (romanika,gotika,renesansa,barok,historicizam i tako dalje) danas smatraju nužno mrtvima iu neponovljima?

ako si mislila neponovljiva
onda su gradili robovi
danas bi to bilo priskupo
onda je materijal bio skup a rad jeftin a dans obrnuto
__________________
covjek je samo radio i nije postao nista a majmun se samo penjao po drvecu i postao covjek
pediculis pubis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:37.