Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2010., 16:16   #1
Kolonizacija i zamjena stanovništva nakon 1990.

Da odmah napomenem, ovo nije tema "rat su dogovorili ti i ti,radi tog i tog".
Mene zanima sama područja kolinizacije i preseljavanja.

Najviše me zanimaju npr. sela u Vojvodini u kojima su naseljeni Srbi iz Hrvatske,od čega žive,čime se bave i slično.
Zatim tko je naseljavao Zapadnu Slavoniju nakon 1995.,a da li su Srbi iz tog područja otišli u Srbiju ili RS?

Odakle su najviše došli Hrvati u Knin?
Jel imaju neki podaci po općinama rođenja?
Jesu li to Hrvati iz RS ili Hrvati iz nekog drugog područja BiH(Kakanj,Vareš i sl.)

Zna li se gdje su najviše naseljeni Hrvati Bugojna?

Što je sa Bošnjacima istočne Bosne?
Ne vjerujem da su najviše došli u Sarajevo.

Npr. Ibričić je iz Kotor Varoša došao i Bihać,jel to često ili?


NAPOMENA
Ovo nije tema sa prepucavanjima, nego tema slična onima o demografiji ili etničkim mapama, svako spominjanje samog rata osim konteksta preseljenja ili poviejsnih pravdi ili nepravdi idu u offtopic
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 16:30   #2
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zatim tko je naseljavao Zapadnu Slavoniju nakon 1995.,a da li su Srbi iz tog područja otišli u Srbiju ili RS?
iz Zapadne Slavonije su nakon akcije Bljesak otišli u BiH oni koji i jesu podrijetlom otamo ali i u Srbiju, ukoliko su njihova mjesta sada dio Federacije.
Zapadna je Slavonija naseljena npr u Okučanima i tom dijelu Hrvatima iz BiH, gore oko Grubišnog polja Janjevci, ima praznih područja, tj naselja koja nisu u funkciji stanovanja

dalje, imaš mjesta koja nisu bila zahvaćena ratom, a bila su naseljena srbima iz BiH nakon ww2, oni su mijenjali u velikom broju (ne svi) kuće sa Hrvatima iz BiH.
imaš neka mjesta di sad uredno skupa žive Srbi i Hrvati iz BiH, konkretno kod Bjelovara ..

dosljevanje Hrvata iz BiH je u široj okolici Zagreba značajno, gdje su ili mijenjali ili jednostavno kupovali parcele jer su na neki način pronašli rješenje svog imovinskog statusa, ako je u pitanju BL ondje je bilo slučajeva da im je sudski vraćena oduzeta imovina, ali izvan gradskog područja Bl za takvu sudsku preciznost nemam podatke
na Baniji ima slučajeva naseljavanja Hrvata iz BiH po nekim selima, riječ je o ljudima čija je imovina zauzeta u BiH ili uništena.
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 16:41   #3
Mnogo ljudi ide u Veliku Goricu,za ostatak županija ne znam.

A za Janjevce nisam znao ovo izvan Kistanja i Voćina da ih ima.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 16:45   #4
ma Janjevaca nema puno, nije ih ni na Kosovu bilo ...nešto je 90tih Tuđman i neke Hrvate iz Rumunjske cimao, neki jadni ljudi ali to je sporadičan broj..uglavnom, TKO NIJE IMAO NIKAKVOG IZBORA završio je po zapadnim slavonijama dakle ratnim područjima.
tko je imao bilo kakvu mogućnost, rodbinu, nešto novca išao je dalje ili u gradove.

problem je u HDZovoj pompoznoj nesposobnosti što su im i dalje ostala prazna područja, nisu uspjeli ni naselit kužiš?
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 16:47   #5
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
ma Janjevaca nema puno, nije ih ni na Kosovu bilo ...nešto je 90tih Tuđman i neke Hrvate iz Rumunjske cimao, neki jadni ljudi ali toje sporadičan broj..uglavnom, TKO NIJE IMAO NIKAKVOG IZBORA završio je po zapadnim slavonijama dakle ratnim područjima.
tkoje imao bilo kakvu mogučnost, rodbinu, nešto novca išao je dalje ili u gradove.

problem je u HDZovoj pompoznoj nesposobnosti što su im i dalje ostala prazna područja, nisu uspjeli ni naselit kužiš?
Revka,nije da se slažem ili ne slažem s tobom,ali u 1. postu sam zamoslio bez HDZ-a,Tuđmana,Miloševića, najvažnije mi je područje naseljavanja,područje iseljavanja, kako žive,čime se bave,koliko ih je, kako ih je primilo lokalno stanovništvo itd.

Može?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 17:59   #6
Konkretno za Dalmaciju a koliko čujem i za Liku je projekt sa BiH Hrvatima propao. Očekivalo se kako će doseljenici oživjeti poljodjelstvo i slično. Problem je bio u tome što su ljudi imali krive ideje o Bosanacima. Ljudi su tamo odavno prestali živjeti od poljoprivrede i uglavnom su bili zaposleni u industriji. Teško da će čovjek koji je radio u kakanjskim ugljenokopima i imao šljiive oko kuće i malo poveći vrt čisto za svoje potrebe preko noći obrađivati vinograd i uzgajati maraške i breskve... na kraju su ljudi našli posao u industrijskim pogonima koji su obnovljeni, ili su nanovo otvoreni. Čitav eksperiment sa kolonizacijom se hna kraju sveo na ponovno naseljavanje većih središta gdje su ljudi i danas. Okolna sela su ostala zapuštena, a sad su ih i nakačili na te gradiće. Pogledajte koliko je područje grada Gračaca, ili recimo Benkovca u usporedi sa drugim općinama i gradovima...

Mislim kako su do tih spoznaja vladajući došli prije 10-12 godina. Znam kako se jedno vrijeme pričalo točno o zonama gdje će se dopustiti povratak Srba. Razlog je bio taj što tamo nitko nije htio živjeti, a pojavio se strah od doseljavanja iz BiH, recimo babini pristalice su se silom htjelio naseliti u Hrvatsku... Prema priči je jedan od vodećih ljudi našeg HDZ-a, više nije aktivan, objašnjavao Hrvatima iz Bukovice da se doseljavaju u kotarska sela gdje ima zemlje, a ostave se Bukovice, u nju su trebali biti vraćeni Srbi, ali ne i u Kotare... uglavnom kod nas se pričalo kako nema povratka Srba u područje trase autoputa, samo sjeverno...

Kasnije sam čitao kao se isto smatralo i za područje prema BIH, znači povratak u Liku, Kordun i Baniju i to u pogranično područje prema Bihaću, u banijsko Pounje i zapadnu Slavoniju su trebali biti naseljeni Posavljaci...

U konačnici od 250 000 Srba koji su otišli iz Zap. Slavonije (uglavnom prije Bljeska) i područja oslobođenih u Oluji vratilo bi se stotinjak tisuća...

Mislim kako se to više-manje i dogodilo. Teško kako ćemo imati neki masovan povratak.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 18:17   #7
U pravu si za autocestu,ali ona je npr. u Lici namjerno građena da ide uz većinski Hrvatska područja,a ne da su tamo naseljavani ili je spriječavan povratak
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 18:33   #8
Ima jedna priča o nekom selu u Vojvodini,koji su doselili iz Crne Gore.Kada je prije par godina RCG postala državom ovo selo je tražili status nacionalne manjine.Kolorično je zvučalo.

Vojvodina je izgubila Nijemce,a dobila ubogu i zatucanu sirotinju iz dinarskih krajeva,koji kad su došli u kuće protjeranih Nijemaca,za ogrjev je koristila parkete.
Ljudi iz krša došli u ravnice Slavonije ponijeli su sa sobom i neizbrisiv pečat starog kraja.
Mislim da u zap.Slavoniji žive Bosanci i ljudi iz Vojvodine.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 18:35   #9
Peća,ti često spominješ Vojvodinu pa mi se činiš upućen.
Tko je zamjenio stanovnike Hrtkovaca i Slankamena?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 18:36   #10
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Ima jedna priča o nekom selu u Vojvodini,koji su doselili iz Crne Gore.Kada je prije par godina RCG postala državom ovo selo je tražili status nacionalne manjine.Kolorično je zvučalo.
e.
Da nije Lovćenac?
http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9B...BD%D0%B0%D1%86
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 18:47   #11
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
problem je u HDZovoj pompoznoj nesposobnosti što su im i dalje ostala prazna područja, nisu uspjeli ni naselit kužiš?
Omanji "problem" je i sto je kolonizacija ratni zlocin po cetvrtoj zenevskoj konvenciji, ali nemojmo se zamarati detaljima....
Cpatain Rbubish is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 18:51   #12
Quote:
Cpatain Rbubish kaže: Pogledaj post
Omanji "problem" je i sto je kolonizacija ratni zlocin po cetvrtoj zenevskoj konvenciji, ali nemojmo se zamarati detaljima....
Ma tebi j sve što radimo ratni zločin.
Robert Warren is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 19:00   #13
Imas pravo, problem je u meni, ne u medjunarodnom ugovoru starom preko 50 godina koji je na snazi. Ne znam tko smo to "mi", ja nisam nikog naseljavao u namjeri da promjenim etnicku sliku radi "cisce" drzave.

Glede teme, o hrvatskim planovima kolonizacije ima ponesto ovdje makar, koliko razumijem, autora ne zanimaju planovi nego konkretne posljedice.
Cpatain Rbubish is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 19:19   #14
Quote:
Cpatain Rbubish kaže: Pogledaj post
Imas pravo, problem je u meni, ne u medjunarodnom ugovoru starom preko 50 godina koji je na snazi. Ne znam tko smo to "mi", ja nisam nikog naseljavao u namjeri da promjenim etnicku sliku radi "cisce" drzave.

Glede teme, o hrvatskim planovima kolonizacije ima ponesto ovdje makar, koliko razumijem, autora ne zanimaju planovi nego konkretne posljedice.
Ako razumiješ zašto namjerno ideš trolat temu?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 19:19   #15
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Tko je zamjenio stanovnike Hrtkovaca i Slankamena?
Slankamen je bio jedna od istočno isturenih tvrđava vojne krajine, naseljen Hrvatima iz Dalmacije u 18.stoljeću, a ukidanjem VK, doseljeni su Slovaci i Nijemci.


Hrtkovci su veliko selo (par tisuća stanovnika, ne?), Hrtkovačko groblje svjedoči o bogatoj prošlosti, mađarska, njemačka prezimena, toponim sela je mađarski... gledano sa današnje točke, trenutni većinski starosjedioci u selu su Klimenti, katolički albanci koji se izjašnjavaju Hrvatima, poslije ww2 broj stanovnika je opao zbog odlaska Nijemaca, potom su u njihove kuće kolonizirani "ljudi iz pasivnih krajeva"

početkom 90tih šešpelj ondje održava mitinge i plaši ljude, bilo je i nekih ozbiljnijih napada, te se neke obitelji iz Hrtkovaca zamijenile imovinu sa Srbima u okolici Požege. po mojim informacijama to nisu bili (ili uglavnom nisu) vojvođanski Hrvati već potomci kolonista, molim da to provjerite). u Hrtkovcima i danas žive Hrvati, zatim spomenuti Klimenti, Mađari, Slovaci i naseljeni su Srbi iz Hrvatske, no nevezano uz Oluju, mislim da su to čak Srbi koji su došli iz hrvatskih gradova izvan ratnih zona, također je bilo nekih doseljavanja iz Baranje nakon reintegracije Podunavlja.
http://www.suboticadanas.info/html/i...=3780&arc=3780

http://www.zkvh.org.rs/index.php/bat...vodini?start=2

ukoliko nekog zanima više o gorespomenutoj Zapadnoj Slavoniji, zgodna brošura, preporučam pročitati
http://www.documenta.hr/dokumenti/sjecanja.pdf
tu ćete recimo nači podatak o mirovnoj prosvjedu u Pakracu 1991, ali bez uspjeha, naravno, i o tome više danas nitko ni ne govori. ljudi koji su dopremani autobusima ondje "organizirati" pobunu su bili glasniji i jači i dobili su veće povjerenje određenog postotka domaće populacije
__________________
*

Zadnje uređivanje revolution : 25.11.2010. at 19:27.
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 19:28   #16
Zanimljvio Hrtkovci danas imaju 800 stanovnika više nego 1991., dakle sa 2.684 na 3.428

Od tih 3.428 st,samo je 256 Hrvata.

Dakle oko 1.500 ljudi je doseljeno u selo,što je prilično veliki broj.

Mene sada zanima jel to Dalmacija,Bosna,Kordun,Zapadna Slavonija?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 19:38   #17
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ako razumiješ zašto namjerno ideš trolat temu?
Ovdje imas neke podatke o naseljavanju Kosova (broj i mjesta) makar ne postoje ekstenzivne fusnote vec samo generalna referenca na srpske izvore (skrolaj do dna stranice, tocke 6 i 7).
Cpatain Rbubish is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 19:39   #18
Kad smo već kod toga, volio bih znati općine sa većim brojem izbjeglica sa Kosova, mislim da su neki Srpski forumaši već stavljali podatke
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 20:03   #19
po podacima Fonda za humanitarno pravo, koji dosta dobro prate sve, najviše je Hrvata otišlo iz Slankamena, oko 1600.
pritisak na Hrvate u Vojvodini je oscilirao s obzirom na događaje u Hrvatskoj, ali mislim da je dio Hrvata iz Srbije jednostavno otišao van, a nisu svi a priori doselili u Hrvatsku

k tome, plan za naseljavanje u Hrvatsku je bio s bosanskim Hrvatima, ako se držiš teme
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 20:06   #20
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
k tome, plan za naseljavanje u Hrvatsku je bio s bosanskim Hrvatima, ako se držiš teme
Tema su svi,bosanski Hrvati, Srbi iz Hrvatske,Bošnjaci istočne Bosne...

Bosanski Hrvati su najbrojniji jer su bili raštrkani i izmješani i dobar dio područja su vojno izgubili...
Ali kažem, to već nije tema...

Navodno je oko 500.000 Srba iz Federacije se preselilo u RS,što mi se čini malo puno...

A tu je i majka svih pitanjaoliko ima pustih sela danas po Hrvatskoj,Bosni i Kosovu?
Dakle sela sa i po 500,1000 stanovnia,gdje danas nitko ne živi?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:52.