Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2015., 08:54   #1
Odjave u RH prije odlaska van

Što sve treba u RH odjaviti prije odlaska van?

Tražim okolo, ali ne mogu naći na jednom mjestu.

Zasad bi bilo privremeno, zbog posla, s opcijom povratka kroz par godina ako ispadne da ne ide.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 09:21   #2
U MUP-u trebaš prijaviti privremeni boravak u inozemstvu, ali to ne moraš nužno odmah mislim. Kroz dvije godine od odlaska možda. Zdravstveno, pretpostavljam. Ako ne radiš i to ti poslodavac nije riješio. A doduše možeš ga i ostaviti još neko vrijeme ako ga imaš kao nezaposlena osoba.

Raznorazne pretplate. Hrvatske kreditne kartice sam si ja ostavila neko vrijeme, ali realno to je besmisleno. Izvadit ćeš nove vani, a ako se vratiš i u HR ćeš izvaditi opet. Raznorazne račune u banci sam ostavila jer mi tekući i devizni ipak trebaju za uplate izvana u HR, a mislim da za žiro ne naplaćuju vođenje.

Sjećam se da sam se i ja pitala što sve moram obaviti prije odlaska, ali mislim da nisam napravila ništa posebno više od onog što sam napisala. A to je ionako logično i padne ti na pamet i samom. Mislim da nema baš nekih misterioznih postupaka koje čovjek mora napraviti pa da ih nećeš znati
__________________
I evo što mi je donijelo vrijeme, još jedan trag ovdje na dlan...
Mya is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 09:37   #3
Samo to dvoje, prebivalište i zdravstveno?
Prebivalište zasad nisam mislila odjavljivati, samo prijaviti privremeni boravak u inozemstvu, ako s njihove strane to isto bude ok.
Zdravstveno imam kao nezaposlena, ali imat ću ga tamo kad počnem raditi, pa tad mogu i odjaviti.

Kartice imam samo dvije, i to kao dodatne na muževe, tako da mi to nije neki trošak, mogu ostati zasad, to bih rješavala kroz godinu-dvije kad vidim hoće li to biti trajnije. Račun u banci ne mogu zatvoriti zbog kredita.
Zasad bi i muž ostao tu, jer on tu ima stalan posao koji mu se ne ostavlja dok s druge strane nije bar malo sigurnije, tako da ni stan nije prazan, nije kompletna selidba, ne moram zasad rješavati ništa osim svojih osobnih dokumenata.
(Ali slobodno pišite ako može pomoći nekom drugom s istim pitanjem, a možda drukčijom situacijom.)
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 10:09   #4
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
Što sve treba u RH odjaviti prije odlaska van?

Tražim okolo, ali ne mogu naći na jednom mjestu.

Zasad bi bilo privremeno, zbog posla, s opcijom povratka kroz par godina ako ispadne da ne ide.
Dakle, osobe koje su zaposlene u inozemstvu, ali nemaju namjeru trajno se nastaniti u inozemstvu, nisu dužne odjaviti prebivalište u Republici Hrvatskoj. Te osobe su dužne dojaviti da privremeno borave u inozemstvu i dojavu obnoviti nakon proteka roka od 5 godina te nadalje dojavu o privremenom boravku u inozemstvu obnavljati nakon svakog proteka razdoblja od tri godine, ako i dalje budu boravile u inozemstvu.

Dojavis policiji da odlazis u ......
Trazit ce te neki dokaz. Adresu, radnu dozvolu..
A mozda ces se morati pozvati na zakon o prebivalistu jer salterski pojedinci ne znaju kaj bi s tim podatkom poceli.
Zato je mozda bolje to obaviti kad dodes na godisnji ili u veleposlanstvu, konzulatu.. Imas godinu dana vremena.

U posti (ako hoces) das nekom punomoc za podizanje preporucene poste i to ti je uglavnom to.

Zadnje uređivanje Wild heart : 30.09.2015. at 10:23. Reason: tipfeler
Wild heart is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 10:16   #5
Quote:
Wild heart kaže: Pogledaj post
U posti (ako hoces) das nekom punomoc za podizanje preporucene poste i to ti je uglavnom to.
E vidiš, ovog se ne bih sjetila, hvala ti.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 11:40   #6
E da, punomoći na račune i takve stvari. To sam isto napravila. Inače, ja sam prijavila privremeni boravak i prošlo je bez problema. I to još prije godinu, a možda sad već i dvije. Na MUP-u u Zg-u. Čak nisam ni sigurna jel su pogledali taj neki papir koji sam im isprintala kao dokaz. Al svakako ga treba imati jer ako ga nemaš, onda će ga baš tražiti
__________________
I evo što mi je donijelo vrijeme, još jedan trag ovdje na dlan...
Mya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 20:03   #7
Quote:
Mya kaže: Pogledaj post
E da, punomoći na račune i takve stvari. To sam isto napravila. Inače, ja sam prijavila privremeni boravak i prošlo je bez problema. I to još prije godinu, a možda sad već i dvije. Na MUP-u u Zg-u. Čak nisam ni sigurna jel su pogledali taj neki papir koji sam im isprintala kao dokaz. Al svakako ga treba imati jer ako ga nemaš, onda će ga baš tražiti
nece, mozes rukom ispisat ja taj i taj selim na adresu tu i tu zemlja xx na rok od x godina .... inace na stranici MUP-a pise: ugovor o radu-potvrda o skolovanju itd ovisno sto je razlog... ali moze se rucno napisat IZJAVA
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2015., 12:25   #8
Meni su dali drugu informaciju, upisao sam fakultet u inozemstvu, i dobio sam infromaciju da se MORAM odjaviti prije nego odem.
Uglavnom ja sam se odjavio na dužinu trajanja školovanja, i to je bilo praktički 4-5 minuta posla u policiji u petrinjskoj...
blade91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2015., 13:22   #9
Kad je to bilo? To su ti naši rekli ili taj faks?
Jer sad i na stranici PU Zg piše da se ne mora sasvim odjavljivati, da samo prijaviš da te privremeno nema.

Ako mi poslodavac bude uvjetovao, onda ću tako i napraviti.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2015., 17:11   #10
Quote:
blade91 kaže: Pogledaj post
Meni su dali drugu informaciju, upisao sam fakultet u inozemstvu, i dobio sam infromaciju da se MORAM odjaviti prije nego odem.
Uglavnom ja sam se odjavio na dužinu trajanja školovanja, i to je bilo praktički 4-5 minuta posla u policiji u petrinjskoj...
U gornjem postu imas link na stanice MUP-a s objasnjenjem, a ovo je Zakon o prebivalistu.
To kaj salterski sluzbenici ne znaju svoj posao je njihov problem.
Zakaj bi odjavljivao/la prebivaliste i komplicirao/la si zivot kad/ako se vratis s novim prijavama i vadenjem osobne
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
Ako mi poslodavac bude uvjetovao, onda ću tako i napraviti.
Briga poslodavca jesi ti odjavila prebivaliste u Hrvatskoj. U zemlji u koju ides ces i onako imati prijavljen boravak..
Wild heart is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 15:29   #11
Smile Kupnja nekretnine nakon privremene odjave prebivalista

Pozdrav svima!

Radim skoro vec dvije godine u inozemstvu i buduci da sam vidjela kako ce to ipak ispasti malo trajnije nego sto sam u pocetku mislila, odlucila sam odjaviti prebivaliste. Ukoliko zelim kupiti nekretninu u Hrvatskoj, moze li biti problem to sto nisam odjavila prebivaliste cim sam otisla? Hvala unaprijed.
smušenaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 08:14   #12
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
nece, mozes rukom ispisat ja taj i taj selim na adresu tu i tu zemlja xx na rok od x godina .... inace na stranici MUP-a pise: ugovor o radu-potvrda o skolovanju itd ovisno sto je razlog... ali moze se rucno napisat IZJAVA

Radni ugovor je uglavnom povjerljiva stvar i nekakav lijevi uredski djelatnik zamrznut u vremenu i prostoru u tom slucaju ne bi smio dobiti takav dokument na uvid (naravno pod uvjetom da smo odlucili dati svoje vrijeme njima).



Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 08:18   #13
Zna netko ima kakva posljedica ako se ne odjavis?
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 09:05   #14
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Zna netko ima kakva posljedica ako se ne odjavis?
V. PREKRŠAJNE ODREDBE

Članak 16.

Novčanom kaznom od 500,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba:

1. koja u propisanom roku ne prijavi prebivalište ili boravište ili radi iseljenja iz Republike Hrvatske ne odjavi prebivalište ili ne produži prijavu boravišta (članak 3. stavci 1. i 3. i članak 4. stavci 1. i 3.),

2. koja napušta prebivalište u trajanju duljem od godinu dana, radi privremenog odlaska izvan Republike Hrvatske, a o tome ne obavijesti nadležno tijelo na čijem području ima prijavljeno prebivalište, neposredno ili putem nadležne diplomatske misije – konzularnog ureda Republike Hrvatske u inozemstvu ili nadležno tijelo ne obavijesti o svojem povratku u Republiku Hrvatsku (članak 3., stavci 5., 6. i 7.),

3. koja prilikom prijave i odjave prebivališta i boravišta da netočne ili neistinite podatke (članak 9. stavak 4.),

4. koja prilikom prijave prebivališta i boravišta da lažnu izjavu da se u mjestu i na adresi prebivališta ili boravišta nastanila (članak 10. stavak 1.).

5. koja daje stan na korištenje drugoj osobi na razdoblje duže od tri mjeseca, a ne dostavi nadležnom tijelu u roku od 15 dana od dana kad je stan dala na korištenje podatke o osobi kojoj je stan dala na korištenje te mjestu i adresi na kojoj se stan nalazi (članak 10. stavak 4.).

Članak 17.

Novčanom kaznom od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba, obrtnik ili fizička osoba koja pruža usluge smještaja, a nadležnom tijelu ne prijavi boravište osoba kojima pruža usluge smještaja duže od tri mjeseca (članak 11.).

Za prekršaj iz stavka 1. ovog članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 5.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
Dostoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 08:12   #15
Odjave u RH prije odlaska van

Clanak 18: Kaznit ce se i oni koji disu i oni koju svaku vecer ne sanjaju saborske zastupnike


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 17:28   #16
Odjava nije potrebna,ako se iselimo na nekoliko godina,zar ne?
__________________
Više se ne zaklinjem..Više opraštam i manje se nadam.- Egon Studebacker
Deipnonahvaost is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 21:16   #17
Nije. Samo dojava da odlazis u ....... Procitaj prethodne postove, sve ti je objasnjeno.
Wild heart is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 21:13   #18
Vjeruj mi, treba ti manje nego da se seliš u neki drugi grad u Kroejši - moje iskustvo.

Sa zdravstvenog se odjavi tek kad te prijavi novi poslodavac - ako te zanima ja imam napismeno od HZZO-a mailom gdje su mi napisali da tako napravim. No ipak, i prije toga napravi onu europsku karticu.

I MUP, kako su ti i rekli....i ništa drugo.

Ono što ne moraš, ali je pametno - je svakako ta punomoć, ja sam isto napravila i kad sam se selila unutar Hrvatske, nikad ne znaš što će ti možda trebati "doma" riješiti, pa...
Simpsonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2016., 18:11   #19
simpsonka imas PP
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 07:45   #20
Evo friend mi poslao PDF-ove s iseljenicke FB grupe. Navodno policija pocela popisivati po kucama a ljude zaustavljaju na granici i naplacuju im 1500 kn zbog toga sto se nisu odjavili. Jel ima tko dodatni info? Jesu zaista krenuli u cesljanje?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:12.