Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2007., 09:15   #81
Ligament u koljenu - puklo

Ako netko zna ili ima iskustva, molim savjete. Evo me, prvo jutro, nakon puknuca lijevog ligamenta u desnom koljenu. Na nogometu, pri stajanju na nogu u trku, potkoljenica je ostala stajati, natkoljenica je otisla u desno i taj lijevi ligament je pukao. Dobio sam longetu i za 10 dana imam pregled. Receno je da se ne operira taj ligament.

Koliko je ocekivano oporavljanje do ponovnog normalnog hodanja? Posljedice? Rehabilitacija? Svaki info dobrodosao. Jucer je bila full guzva u Draskovicevoj, pa nisam ni stigao tam razg. sa doktorom nakon snimanja i imobilizacije.

Hvala unaprijed.
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 15:33   #82
neka me isprave oni koji su strucniji ali:

1. radi longete ce ti doci do atrofije misica. Vjezbaj ga dok imas longetu zatezuci misic
2. sama atrofija je losa, jer povecava rizik ponovne ozlijede, znaci treba se pridrzavati ovo pod tc.1
3. ici ces na fizikalnu terapiju, terapiju strujom, mozda i parafinom... do 3 mj
4. nakon toga zaboravi na nogomet i kosarku dok ne budes bio 100% siguran da mozes. baci se na bicikl ili one vjezbe pod tc. 1 i nakon longete
5. po mom, ligament se najcesce moze operirati, ne znam o kojem se radi i ne bi mogao 100% tocno niti odgovoriti na to

posljedice?
- 1/3 nema nikakvih problema, 1/3 ima povremenih, 1/3 ima stalnih problema
- moze biti da ce ti cesce iskakati koljeno, itd itd... no, moze se desiti da ti nista ne bude. u svakom slucaju vjezbati ga

sto jos?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 18:42   #83
da operacija ligg sama po sebi se može operirat ali onako ortopedi ne vole previše operirat neprofesionalce koji jel rade svoje posao bez velikih fizičkih napora....dobro sad atrofija uz pravilnu rehabilitaciju se može izbjeći i ako nisi profesionalac oslabljen mišić uglavnom ne bi trebao stvarat probleme...
nadam se da cijeniš napor pisanja posta dok traje derbi kupa doduše al svejedno
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 10:11   #84
Hvala. O atrofiji sam razmisljao. Inace imam jake noge i puno vozim bicikl. Tamo nasrecu, nema kosog pritiska na nogu, osim kod eventualnog pada. Pa se u to uzdam i puno cu na tome raditi cim mi skinu longetu. Vec odmah nakon puknuca mogao sam skvrciti nogu, ali labavo je u stranu, odmah bjezi.

Ne znam kako se zove taj ligament, ali ne volim bolnice i radije nikako ne bi na operaciju ako nije nuzna. Hodam pomalo, sa okomitim pritiskom i nadam se da ce i to pripomoci da ostane noga cijela.

Uh, 3 mjeseca rehabilitacije.... podosta. Nisam profesionalac i ne bavim se inace osim nogometa icime cime bi riskirao takve ozljede. Do ovoga je doslo najvjerojatnije zbog zamora, jer sam u ponedjeljak cijeli dan bas radio fizicki, cijelo tijelo mi je bilo umorno. U uto normalan posao, ali taj nogomet.... takodjer puno trka bez odmora i samo je otislo. Vristao sam ko zaklan, nikad nisam nista slomio, istegnuo i slicno.

Hvala puno na odgovorima, dakle kljucno je da "zabavljam" misice noge dok je longeta. A mogu jedino procitati iz otpusnog pisma il kak se to vec zove, tam strucno pise sto mi je. Meni to slabo znaci, sve lat. izrazi.
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 11:00   #85
do puknuca ligamenta dolazi jer se ljudi ili ne zagriju posteno prije fizicke aktivnosti ili jer se nekoliko dana bave necime (tipa odu na skijanje), pa im nakon par dana pocnu popustati ligamenti...
zato se sve ozlijede na skijanju dese 4. ili 5. dan...

po mom, ozljede na koljenu su u gro slucajeva progresivne ako se osoba striktno ne pridrzava svih uputa... (a najcesce se ne pridrzavaju)...

no za sada samo vjezbaj misice dok si u longeti
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 09:57   #86
imaš na stanici skijanje.hr objašnjene osnovne stvari o ligamentima koljena:

http://www.skijanje.hr/clanak.php?id=13197

Kao što je već netko rekao tvoj ozljeda može stvarati manje i veće probleme u budućnosti, u što sada ne možeš biti siguran. Ukoliko odradiš dobru rehabilitaciju i dovoljno ojačaš prednju i stražnju ložu natkoljenice mislim da kod normalnog hoda i ostalih aktivnosti nećeš imati problema. Problemi bi se mogli javiti kod igranja nogometa, u slučaju nekih jačih startova i promjene pravca kretanja (kod igranja nogometa možeš korisiti elastični zavoj, pa možda malo i on pomogne, ako ništa onda psihički). Rekao si da puno voziš bicikl što je također pozitivno u ovoj situaciji. Iz mog iskustva što prije skinuti longetu i jačati mišiće.
Da te malo utješim ja nemam prednji križni ligament već par godina i za sada nemam većih problema, a odigram svaki tjedan mali nogomet i skoro svake zime sam na skijanju (odnosno bordanju)... , samo strpljivo i sretno
šilji špilji is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 11:12   #87
Eh, sad vidim na slici, medialni je puko.

A ovo je zbilja ohrabrujuca vijest. Bez ligamenta. Svaka cast!

Ne znam kako brzo cu se vratiti nogometu. Ove godine sigurno ne. Steznik i laganice.
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 22:52   #88
Koljeno

Pozzz

Imam 16 godina. Prije godinu i pol pocelo me boliti koljeno. Uglavnom zabolilo bi me nesto, ja bih micao zblog gore dolje i puknulo bi nesto unutra i sve 5. I tako mjesec dva, sve cesce i cesce skoro svaki dan bi me pocelo boljeti ali jednom nije tilo puknut. Odmah bi me zabolilo cim bi pomaknuo zglob, i sto bih vise micao to bi vise boljelo. Prva dva dana sam jedva hodao, onda je malo prestalo boljeti no jos uvijek bi me bolilo kad bih micao zblog skroz do dolje, znaci kada ti peta dode do guzice(slikovito). Inace bi se u koljenu culo kao da nesto melje od nesto, odnosno struze. Isao sam sve to snimiti i nista nije pokazalo, doktorica je rekla da se mozda hrskavica istrosila, kao da bi tu trebalo davati neke inekcije ali da nije to nista ozbiljno i da ce se obnoviti.

No s vremenom je to sve manje boljelo, al recimo kada bih isao raditi cucenje culo bi se unutra kako nesto melje i uvik bi me malo boljelo, kada bih isao nogu skroz savijati odnosno koljeno...

E sad jos uvijek je ista situacija, cim nesto malo vise trcim odmah me to boli, bas ono osjecam a tek kad idem savijati koljeno onda stvarno boli. Hodati mogu normalno ali kod savijanja nastaje problem. S lijevom nogom je sve u redu.
E sad mi recite sto da ja ovdje radim i do cega bi to moglo biti? Od petog do sedmog razreda sam se intezivno bavio nogometom. Vise ne.
Oprostite ako nisam dobro opisao to al bolje ne mogu
gleme1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 12:54   #89
nitko?
gleme1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 13:25   #90
Quote:
gleme1 kaže: Pogledaj post
Pozzz

Imam 16 godina. Prije godinu i pol pocelo me boliti koljeno. Uglavnom zabolilo bi me nesto, ja bih micao zblog gore dolje i puknulo bi nesto unutra i sve 5. I tako mjesec dva, sve cesce i cesce skoro svaki dan bi me pocelo boljeti ali jednom nije tilo puknut. Odmah bi me zabolilo cim bi pomaknuo zglob, i sto bih vise micao to bi vise boljelo. Prva dva dana sam jedva hodao, onda je malo prestalo boljeti no jos uvijek bi me bolilo kad bih micao zblog skroz do dolje, znaci kada ti peta dode do guzice(slikovito). Inace bi se u koljenu culo kao da nesto melje od nesto, odnosno struze. Isao sam sve to snimiti i nista nije pokazalo, doktorica je rekla da se mozda hrskavica istrosila, kao da bi tu trebalo davati neke inekcije ali da nije to nista ozbiljno i da ce se obnoviti.

No s vremenom je to sve manje boljelo, al recimo kada bih isao raditi cucenje culo bi se unutra kako nesto melje i uvik bi me malo boljelo, kada bih isao nogu skroz savijati odnosno koljeno...

E sad jos uvijek je ista situacija, cim nesto malo vise trcim odmah me to boli, bas ono osjecam a tek kad idem savijati koljeno onda stvarno boli. Hodati mogu normalno ali kod savijanja nastaje problem. S lijevom nogom je sve u redu.
E sad mi recite sto da ja ovdje radim i do cega bi to moglo biti? Od petog do sedmog razreda sam se intezivno bavio nogometom. Vise ne.
Oprostite ako nisam dobro opisao to al bolje ne mogu
čuj, možda bi ipak trebao koljeno još malo poslikati, možda kakav UZV, ne znam. Ja nisam medicinar i ne mogu ti dati kvalitetan savjet, osim možda da sa novim slikama odeš kod drugog liječnika (second opinion).

Mora se saznat razlog boli. Sretno!
fajterica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 15:16   #91
Doktorica ti je malo blesava jer hrskavica u koljenu ti se ne moze regenerirati...odi ti do dr.Miskulina ili dr.Smerdelja ako si u Zagrebu!Ja ti isto imam problem s mekanim hrskavicama na oba koljena,al mene boli samo kada idem u cucanj!Ja sam zbog toga prekinuo vrlo uspjesnu kosarkasku karijeru!Ako ti je hrskavica...tu ti nema nekog lijeka...artoskopija(skidanje sloja hrskavice),al premlad si za operacije...imas preparata za jacanje hrskavica iliti te injekcije koje su jako skupe...nadji si drugog doktora!
__________________
I nešto je nešto,a ne nešto drugo!
Cika Bika is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 01:03   #92
Pozdrav. Eto da na zalost podignem temu. Danas poslije posla sam igrao kosarku i u jednom doskoku, naletio mi je protivnik s boka u koljeno. Osjetio sam da je sve iskocilo i zabolilo je ko vrag. Za dve minute noga je prestala boljeti pa sam se veselo pokusao odsetati do sobe, kad mi je pri prvom oslanjanju na nogu noga "propala". I to bez boli... Otiso na traumatolosku - kazu prednji krizni bye bye Kazu isto da na x-raysima kosti izgledaju cool i sexy... Dakle samo oso krizni. Samo ... Sad mene zanima kakva su iskustva ljudi sa sportskim aktivnostima nakon povrede, a bez operacije. Koliko traje oporavak, imate li kojeg lijecnika a preporuciti, koje vjezbe da upraznjavam (rekose da odmah pocnem vjezbat) Kad se mogu pocet oslanjat na nogu? To mi naravno nisu rekli ...

Puno hvala svima kojima se da slusat tudja tuzakanja - meni se obicno nije dalo
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 21:36   #93
hm...zajebano...ako je "otišo" križni prednji znači nestabilnost koljena,fenomen ladice itd...sport je jako upitan bez operacije,pa usudio bi se reć nemoguć...u svakom trenutku ti može koljeno "iskočit" i eto ti vraga...
ako si keen igrat,idi i potraži dobrog ortopeda,imaš ih Zg koliko hoćeš
lovran je izvrstan ako ti se ide na fancy places
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 13:46   #94
Tjah tipicno. Ovaj doc mi je reko "moze se i nogomet igrat bez prednjeg kriznog". A ja bi bio zadovoljan s rekreativnom odbojkom i biciklom. Uzasava me ova ideja o sest mjeseci mirovanja, i sada je nemogu isfurati. Ali koliko sam vidio na netu, moguce je i za dva tri mejseca odluciti se za operaciju... U svakom slucaju ne zelim si potpuno izbaciti pristup sportovima. U svakom slucaju morat cu smanjit kilazu da mi koljena malo manje pate
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 18:25   #95
Quote:
Stribor cumez kaže: Pogledaj post
Tjah tipicno. Ovaj doc mi je reko "moze se i nogomet igrat bez prednjeg kriznog". A ja bi bio zadovoljan s rekreativnom odbojkom i biciklom. Uzasava me ova ideja o sest mjeseci mirovanja, i sada je nemogu isfurati. Ali koliko sam vidio na netu, moguce je i za dva tri mejseca odluciti se za operaciju... U svakom slucaju ne zelim si potpuno izbaciti pristup sportovima. U svakom slucaju morat cu smanjit kilazu da mi koljena malo manje pate
operaciju mozes odradititi kad hoćeš ali ako ćeš nastaviti sa ozbiljnijim sportskim aktivnostima onda će ti (ako uopće budeš mogao) se vremenom trošiti hrskavica u koljenu i mogao bi imati problema sa hodanjem kad budes stariji... neki ne mogu niš igrati bez križnog jer ne mogu napraviti ni najmanju promjenu smjera...kod mene je drugi slučaj jer ja igram nogać i šicu bez križnog i bez oba meniskusa.... ja sam naime polomio skoro sve kaj se ima u koljenu... imaju ti sad i operacije kod privatnika di se možeš vratiti nakon 2 mjeseca (ne ona klasična metoda od 6 mjeseci) ali samo kod privatnika....već nakon tjedan dana spuštaš nogu na pod....jedna poznanica (rukometašica) je to tak operirala i za 2 mjeseca je počela sa treninzima... naravno ovo se plaća i iskreno nisam siguran koliko je platila ...mislim da sam čuo nešto oko 15-16000 kuna i mislim da je to bilo u Merkur bolnici ali nemoj me držati za riječ....pozdrav i drži se....
dragon100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 20:21   #96
Ha ha da me nisi ti dans vozio kod doktora? Potpuno ista prica od taksista ... Sad ispada da ima puno vise ljudi koji igraju bez kriznih nego sto bih ikad ocekivao. Inace zbunjuje me malo ovo. Noga je vec dva dana potpuno nenatecena, mogu je gibat kak pozelim i jos me nijednom nije zabolila, samo zateze. Sad se nadam da je mozda dobri dotur fulo dijagnozu. . . Jedino me strah stat na nju da mi opet ne propadne...
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 14:10   #97
vidim da ste sami decki na temi.. evo javlja vam se i jedna cura koja je isto sportski zeznula svoja koljena, desno otisli su mi ligamenti (krizni & nutarnji lijevi) a na ljevom mi otiso menisk.
uglavnom desno sam operirala, al tek nakon 4 tjedna od povrede, jer je doktor cjelo vreme mislil da bude to zacjelilo i da ipak nije tak strasno (jer koljeno nije bilo naoteceno), al je bilo strasno, pa sam zavrsila na operacijskom stolu. rehabilitacija je traja par mjeseci, vjezbala sam dosta i sama..i sad je recimo ok, s tim da osjecam promjene vremena (ko stara baba ) i naravno "propada" mi tu i tam.

al ak si profi sportas preporucam ti plasticne (neznam tocno kak se to zove), i nemas brigu vise

sretno!
__________________
2 Pac : "Wars come and go, but my soldiers stay and turn the tide"
°~Snoopafella~° is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 16:24   #98
Quote:
Stribor cumez kaže: Pogledaj post
Ha ha da me nisi ti dans vozio kod doktora? Potpuno ista prica od taksista ... Sad ispada da ima puno vise ljudi koji igraju bez kriznih nego sto bih ikad ocekivao. Inace zbunjuje me malo ovo. Noga je vec dva dana potpuno nenatecena, mogu je gibat kak pozelim i jos me nijednom nije zabolila, samo zateze. Sad se nadam da je mozda dobri dotur fulo dijagnozu. . . Jedino me strah stat na nju da mi opet ne propadne...
Iskreno ne buš točno znao kaj je sa koljenom dok ne odeš na artroskopiju (ja sam na svojoj saznao da sam jedan menisk parcijalno slomio prije više godina). Fora je da ti jedino artroskopijom mogu sve vidjeti po pitanju ligamenata i hrskavice ostalo su njihova nagadjanja i što napipaju jer se to ne vidi na rengenu. Recimo najpoznatiji ti je Giovani Rooso kaj igra u Izraelu i to bez prednjeg kriznog. Jedan moj frend nije mogao potrčati da mu ne iskoči koljeno i išao je operirati a košaricu je igrao samo rekreativno. Ja sam ti do prije par godina igrao šicu što profesionalno što poluprofesionalno i dosta sam priča u vezi koljena čuo. Uglavnom ti je sve većinom individualno, čak će ti i doktori različito savjetovati. Jedan kaže operiraj, drugi ne moraš. Jedan veli ne igraj niš, drugi ma može samo malo pripazi i sl.... Uglavnom za ozbiljnije bavljenje sportom je potrebna operacija dok se za neku rekreativu preporuca rehabilitacija + odrzavanje misicnog tonusa kako bi se sile sto vise prebacile na misice a sto manje na ligamente.... Ako ides na artroskopiju to ti uzme 3 dana, dodjes npr. u nedjelju navece u bolnicu, u ponedjeljak te operiraju a u srijedu ideš doma. To ti je džabe. Ako ideš privatno onda si isti dan doma za 3-4 sata, ne znam koliko to košta ali izmedju 5-10000 kn možda.
pozdrav...
dragon100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 19:44   #99
Hvala svima Danas sam bio na ultrazvuku izvana je ok al unutra je 95% (kak kaze dr.) puklo. Idem u ponedjeljak na NMR, 1600 cunica, al cemo onda znat tocno sto mi je. Nisam profi sportas, nego znanstvenik, a sportom se bavim rekreativno da ne bih postao neka mlohava masa koja samo pritisce dugmencad na svom kompu i crcka nesto po svojoj biljeznici. Najveci mi je zajeb kaj za dva tjedna imam predavanje na kongresu u italiji i onda jos interview za postdoc, .. pa cu se morat hebat sa uskim sjedalima i dugim putovanjima ... Ha sad kak racunam mozda mi povreda bude i pozitiva. Morat cu vise radit (jer nemam kaj drugo), morat cu malo smrsat da sto vise rasteretim koljeno, a uz malo srece za sest mjeseci pocinjem s odbojkom. Kad smo kod toga jel zna neko gdje se najbolje operira koljeno kod nas - artroskopija i te sheme? Meni su frienda gadno razrezali i zasrali, tak da bih preskocio salatu ...
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 19:29   #100
Jos jedno pitanje. Poceo sam ic na posao jer si nemrem priustiti sad bolovanje, koliko je nekakvo odmaranje noga bitno. Mislim nije da je forsiram, ali nije nio da je odmaram ...
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:53.