Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2005., 06:53   #81
Re: student iz Kosovske Mitrovice

Quote:
boljanici kaže:
hmm.. kako svi volite Fojda! On jeste utemeljivac psihoanalize ali je i najvise razlozno kritikovan.
Zapravo, ne mora to da znaci. Nisu zelje za necim uzroci fobija i neuroza, ma kako god neki extremni psihoanaliticari to tvrdili.
meni je to sasvim logicno. i ja sam se nekad bojala, recimo, spavat sama i plasila se uzasno provalnika. a onda sam skuzila da najvise zudimo za onim čega se najvise plasimo. konkretno zena iz tvog primjera ocito cezne za uzbudljivim nocnim drustvom u krevetu.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2005., 10:02   #82
Quote:
ljutika kaže:
ali dok god je čovjek fokusiran na simtome, nema napretka. Odgovor je sasvim negdje drugdje a ne u prisiljavanju da ne pereš ruke. Ako se prisiliš i uspiješ, izbiti će neki drugi simptom, neka nova 'sramota'.


@ boljanici

kako bihevioralna terapija moze rijesiti ovakav problem?

ps nisam fokusirana ni na freuda, ni na nekog drugog
nikakva is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2005., 13:09   #83
student iz Kosovske Mitrovice

meni je to sasvim logicno. i ja sam se nekad bojala, recimo, spavat sama i plasila se uzasno provalnika. a onda sam skuzila da najvise zudimo za onim čega se najvise plasimo.

Nije logicno. Postoje tzv odbrambeni mehanizmi kojima rjesavamo unutrasnje konflikte, strahove i frustracije.
Ako si se neka bojala spavati sama, ti si podsvjesno koristila odbrambene mehanizme kako bi to prevazisla. U jednom trenutku taj tvoj strah je prevazicdjen i kompezovan.
E sad imas situaciju gdje se obracunavas sa svojim nekadasnjim strahom, i u situaciji si kad si supreiorna u odnosu na ranije. Jednostavno, takav je nacin djelovanja mehanizama odbrane.

Bihejvioralna terapija je ono sto sam napisao ranije.
To bi izgledalo ovako: Pripremio bih ti situaciju gdje ces morati uprljati ruke, izloziti se nekom svom strahu ili slicno, sa tim da ne bi imala mogucnosti da ruke operes ili da se sakrijes od toga cega se plasis.
Vremenom, ti bi navikla na novonastale situacije i ne bi ti bio vise problem to sto moras opsesivno da peres ruke.
naveo sam banalan primjer, ali analogijim moze se primjeniti na bilo koju situaciju.
boljanici is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2005., 13:15   #84
kolko sam ja shvatila bihevioralna terapija se zasniva na izmjeni "pogresnih" obrazaca ponasanja, odnosno ucenju prihvatljivijih...po meni, ona lijeci simptom, a ne uzrok problema, iako mislim da je vrlo korisna za mnoge smetnje.
slazem se da je suocavanje sa situacijama koje nas plase vrlo korisno i zdravo, no mislim da ipak svatko od nas treba otkriti ZASTO radi to sto radi i sto ga nagoni na to
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2005., 23:22   #85
student iz Kosovske Mitrovice

Mislis li da su simtomi i uzroci medjusobno nezavisni??? bihejvioralna terapija neutralise uzrok problema
boljanici is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 07:57   #86
Re: student iz Kosovske Mitrovice

Quote:
boljanici kaže:
Mislis li da su simtomi i uzroci medjusobno nezavisni??? bihejvioralna terapija neutralise uzrok problema
na osnovu cega to zakljucis
nikakva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 11:19   #87
student iz Kosovske Mitrovice

Vrtimo se oko banalne stvari: kako bilo sta moze biti manifestovano, ispoljeno a da nema uzrocnu osnovu?
Ovo je logicno i jasno je.
Kako ja mogu ispoljavati simtome zadovoljstva ako nije uzrok u necemu sto je mi je prijalo?
boljanici is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 13:35   #88
Re: Re: Opsesivno-kompulzivni poremecaj

Quote:
psihopat kaže:
. Doduse, vrata moram provjeravati jer imam opasnog cucka, ali sve sto je vise od 1 ili 2 provjere je bolesno.

ajoj! pa i ja isto. zna se desiti da se vracam autom da provjerim vrata u strahu da nisam zakljucala pa da ce pas skocit otvorit i izac van. uz to , jebe me i pegla i sparet jer ujutro kuham kavu

gdje je granica poremecaja?
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 19:34   #89
Re: student iz Kosovske Mitrovice

Quote:
boljanici kaže:
Vrtimo se oko banalne stvari: kako bilo sta moze biti manifestovano, ispoljeno a da nema uzrocnu osnovu?
Ovo je logicno i jasno je.
Kako ja mogu ispoljavati simtome zadovoljstva ako nije uzrok u necemu sto je mi je prijalo?
obrnuo si redoslijed

mozes li biti zadovoljan, iako to ne ispoljavas? ili nezadovoljan -pa ne pokazujes. ili ne znas ni uzrok ne/zadovoljstva
nikakva is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 04:09   #90
Talking student iz Kosovske Mitrovice

Ovo vise nema smisla.
Pozdrav svima!
boljanici is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2005., 13:52   #91
Bitno je za ovu priču naglasiti kako mi je tata psihijatar.

Kad sam imao neklih 11-12 godina dva puta u vrlo kratkom roku obolih od neke pizdarije po imenu beta-hemolitički streptokok.
Bolesta kao takva nije opasna kada se pravovremeno liječi (terapija 10 konjskih doza penicilina u dupe kroz 10 dana) no svaki dan ideš kod doktora i bla, bla, bla. Da skratim priču...

Nakon tih iskustava počeo sam opsesivno paziti na higijenu, prvenstveno na pranje ruku. Jebate znao sam po 20-30 puta dnevno prati ruke... i naravno da su mi starci to primjetili.
I jedan dan, izlazim ja iz kupaone a moj tata-psihijatar mi veli nešto u stilu: "Ako ne prestaneš svako malo prati ruke ma namlatit ću te ko vola"
Isti dan sam bio u potpunosti izlječen
Hvala tata

A da sam negdje u npr. Americi i da su mi starici neki... neznam kakvi krelci... neki psihijatar-psiholog bi zgrnuo para i para na meni a tko zna dali bi ikad bio izlječen
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2005., 15:47   #92
pravi psihijatar, nema sta
moco is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2005., 16:25   #93
Metoda mu ja bila itekako učinkovita. Nije li?
A da sam išao na neke terapije i sl. misliš li da bi tako brzo došao k sebi

Nekad je šok terapija najbolja terapija
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2005., 19:43   #94
sto se tvoga slucaja tice, apsolutno se slazem...steta samo sto ta "trgni se malo" metoda nije ucinkovita kod vecine..
moco is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2005., 17:13   #95
Quote:
moco kaže:
sto se tvoga slucaja tice, apsolutno se slazem...steta samo sto ta "trgni se malo" metoda nije ucinkovita kod vecine..
Nažalost.
soapfreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 00:14   #96
Post

Ako nekog zanima, ima jedan dobar forum potpuno posvecen OCD-u
http://www.stuckinadoorway.co.uk

Tu se moze naci dobrih informacija i vidjet od cega sve ljudi pate, a nekom moze i pomoci ako je u nekoj krizi.

Ja sam isto jedan od tih frikova.
noose is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2005., 23:52   #97
Ja sam isto opsesivna kompulzivčina.

Malo sam listao ove postove o temi. Iskreno, čini mi se da još nisu mnoge stvari bile objašnjene kako spada.

OCD je bolest za čije se prave uzroke ne zna, no shvaćeno je da je bolest često nasljedna. Kompulzije (prisline radnje) obrambeni su mehanizam mozga, tj. uma koji ne zna obraditi opsesivne misli koje najčešće donose prijetnje i užase koje povezuju s odgovornošću bolesnika. Postoje dva pristupa koji olakšavaju bolesnicima.

Jedna opcija su medikamenti koji reguliraju aktivnost u živcima u prednjem dijelu mozga. Iako se ne zna što je uzrok OCD-u, zabilježeno je da je ta aktivnost veća kod bolesnika. Korištenjem tih lijekova ( najčešće antidepresivi kao Prozac ili Zoloft )ljudima je lakše.

Drugi pristup je poseban tretman zvan kognitivno bihevionalna terapija koja se sastoji od učenja mozga da se opsesivnim mislima ne suočava s kompulsivnim radnjama već logičnom obradom. Ako se bolesnik panično boji nečistoće , doktor ga ohrabruje da se zmaže. Prvotna panika će nakon nekog vremena nestati i mozak će shvatiti da nije u opasnosti organizam.

Više o tome na mome blogu:

Pisac u usponu

neo_sini is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 00:00   #98
Quote:
Legion kaže:
"Ako ne prestaneš svako malo prati ruke ma namlatit ću te ko vola"
Isti dan sam bio u potpunosti izlječen
Hvala tata
Ako ne prestaneš svako malo brkati č i ć ma namlatit ću te ko vola.
Alabama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 01:40   #99
Mene simetrija muči i činjenica da oko mene sve sve mora biti tip top sredjeno kako bih počela učiti ili bilo što raditi... ali sve me to zabavlja.. ne predstavlja mi problem... no jest gubitak vrimena..

Jedino vrime sam bila jako prestrasena za glupa vrata (jesam ili nisam zatvorila) ali sama sam sebi rekla: Evo - zaključavaš ih. I onda mirno odem.

good luck

__________________
^_^ “Smile! It's irritates people.”
d.s.o. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 19:23   #100
Ne zabavlja me to, nego me uništava.
soapfreak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:09.