Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2010., 11:16   #1
Pad cijena vozila visoke klase - zasto je tako velik?

Jedna stvar mi je jos davno upala u oci - zasto autima visoke klase toliko padne cijena vec u prve 2-3 godine (dakle merc S, A8, 7-ica).
Objasnio sam sam sebi to velikom kilometrazom tih auta i velikim udjelom dodatne opreme u cijeni novoga sto je sigurno istina, no kada gledamo pad vrijednosti vozila u postocima to mi vise ne drzi vodu.
Evo prikazat cu par primjera, prvo za S klasu, pa A8-icu i 7-icu, necu ici na top modele jer njima pada cijena jos vise, ovim uvodnim modelima (npr. 730) nesto manje, pa cu uzeti srednje modele iz ponude i to one koji su prosli malo kilometara u odnosu na prosjek, dakle za njih nece vrijediti argument da im cijena pada jer su izvozeni.

1. Mercedes S 500, 2007. g. 50-60 k km
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/se...&usedCarSeals=

dakle u prosjeku cca 53-54 k eura za full opremljeni i samo 50 t km, cijena novoga full opremljenog tamo je cca 120 k (ima ih i za 115, pa sve do 140, opet ovisi sta je tocno full )


2. Audi A8 4.2 quattro, 2007, 50-60 k km

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/se...&usedCarSeals=

dakle cca 45 k eura, novi 110k, ovdje je izasao novi model pa je moguce da mu malo rusi cijenu

3. Bmw 750 2007. g. 40-60 k km

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/mi...tring=&lang=de

mali izbor, max 40k i to za auto koji je novi bio 116k...inace oko 110k novi danas


Dakle, Merc je negdje na max 45 % nabavne vrijednosti nakon 3 godine, Audi i Bmw na manje od 40 %, to bi znacilo da na godisnjoj bazi gube prakticki 25 % svoje cijene. Sada u cemu je kvaka, auti su jos pod garancijom (ako daju 4 godine), presli su malo km i to vecinom na autocesti, dakle imaju daleko manje radnih sati od nekog Clia ili Corse sa istom kilometrazom.
Moje neko logicno objasnjenje bi bilo da te aute vecinom kupuje tvrtke i to na leasing, uvijek se starih rjesavaju i odmah kupuje opet nove, a kupaca za polovnjake nema jer se privatne osobe rijetko odlucuju na kupnju takvih auta. Ali ako je stanje na trzistu takovo da za iste novce mozes dobiti Bmw 535 i Bmw 740 2006. godina onda mi nesto ne stima.
stegaNo1 is offline  
Old 31.07.2010., 11:23   #2
Quote:
stegaNo1 kaže: Pogledaj post
Jedna stvar mi je jos davno upala u oci - zasto autima visoke klase toliko padne cijena vec u prve 2-3 godine (dakle merc S, A8, 7-ica).
1. izuzetno skupo održavanje - skupi dijelovi što nije za svakoga
2. takve nove aute kupuju lovatori, manji je broj onih koji imaju puno love i odluče se za polovni, samim time potražnja za polovnima je manja od ponude i automatski cijena strašno pada
johny5 is offline  
Old 31.07.2010., 11:40   #3
kao što je johny5 rekao, skupo održavanje, velika potrošnja, slaba potražnja(jer za 50k eura puno njih će prije kupiti novu 3icu ili 5-icu, nego 3 godine staru 7-icu). i ne znam pouzdano, ali ta kilometraža za tu klasu mi izgleda malo mala.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Old 31.07.2010., 11:42   #4
Prije koju godinu bio je u nekom auto magazinu članak na tu temu. Ostao mi je u sječanju podatak da je apsolutni rekorder BMW sedmica koji nakon prve godine izgubi 50% vrijednosti
__________________
Yesterday is history, tomorrow is a mystery, but today is a gift. That is why it is called the present
panthera_leo is offline  
Old 31.07.2010., 12:21   #5
ja sebi to objašnjavam ovako, za 50-60k eura ja bi rađe uzeo npr polovni porsche boxster ili stariji 911 pa od tuda tako niske cijene
jednostavno niko ih neće takav auto je nepotreban a održavanje je skupo a gušt u vožnji je bolji u nekakvom sportskom autu
toni_89 is offline  
Old 31.07.2010., 12:48   #6
1. Oni koji imaju za održavanje toga i potrebu za tak nečim imaju para za novi...
2. Za 50k € se dobije dobar NOVI auto premium kategorije i jednake kvalitete izrade, a novo je ipak novo...
yedwy is offline  
Old 31.07.2010., 12:52   #7
te cijene rabljenih visoke klase su po meni potpuno realne, odrzavanje, servisi, da ne spominjem eventualne kvarove, su bolesno skupi. pogledajte samo koliko komplet guma izadje za takav auto. ko ima novce za to odrzavat u vecini slucajeva ce otic kod zastupnika i narucit si jedan po svojoj mjeri, tesko da ce listat oglase. a 20-30 tisuca ili vise eura dodatne opreme koja se nalupa pri kupnji novog kad prodajes ne vridi prakticki nista, i tu se puno izgubi.

ja sam imao namjeru iza Nove godine, kupit rabljenu S klasu za jako dobre novce, diesel, prakticki nov auto placen 900,000Kn prije 3 godine, ne zbog sebe jer ne volim mercedes, vec zbog familije, tj zbog sigurnosti i udobnosti. malo sam se raspitao za cijene odrzavanja, i brzo se ohladio, to je ipak klasa za stvarno bogate ili one koji ce pola prihoda ulagat u auto samo da mogu pokazat kako voze bjesnu limuzinu. ne spadam ni u jedan kruga pa sam kupio novi auto shodno svojim stvarnim mogucnostima.
__________________
more
marko356 is offline  
Old 31.07.2010., 12:58   #8
Quote:
panthera_leo kaže: Pogledaj post
Prije koju godinu bio je u nekom auto magazinu članak na tu temu. Ostao mi je u sječanju podatak da je apsolutni rekorder BMW sedmica koji nakon prve godine izgubi 50% vrijednosti

zato jer kod takvog auta mozes uzeti dodatne opreme u visine jos jednog istog tog auta, a kad ga prodajes to ti nitko nece platit.
djoomla is offline  
Old 31.07.2010., 13:25   #9
za s500 je servis 32000kn al ajde nema servisni interval nego je sam dovoljno pametan da ga trazi kad mu treba
Joško is offline  
Old 31.07.2010., 13:37   #10
Pada im cijena zbog krize. Takvi auti uopće nisu potrebni...
Uporedite bmw 5 i 7 ili sl. po markama, vidite koja je razlika u cijeni a u biti 7 ne nudi ništa bolje...
Kvadricus is offline  
Old 31.07.2010., 13:41   #11
pada ko svakom normalnom autu samo sto su skupi pa to nekima izgleda ohoho love i gubitka, a vlasnicima takvih je isti vrag sto cijena padne s 100te na 50te.kao kad prosjecnom covjeku prosjecan kompakt padne s 30te na 15te
Joško is offline  
Old 31.07.2010., 13:53   #12
Jenostavno takve aute kupuju lovatori, zamisli sad da imaš love i daš 600 000 kn. za auto, dojadi ti nakon 3 godine i sad bi ti za njega htio 500 000 kn, to nejde jer onaj koji ima i tih 500 000 kn njemu je zanemarivo dati tik još 100 ili 150 000 kn, to je toj klasi ljudi kap u moru, dakle da bi ga prodali moraju ga spustiti na cijenu da je dostupan nekoj srednjoj klasi ljudi.

E sad ali ima tu i jedna prednost za kupce koji si ne mogu priuštiti novi takav, a imaju za primjerak star cca. 4 godine u pola nabavne cijene novog, takav auto je isplativa investicija jer više ne gubi na cijeni.

Dat ću ti primjer za BMW 3 recimo 4 godine star kupiš za cca 16 000€, voziš ga cca 4 godine i još za njega dobiješ cca 10 000€, ako ne i više, znači slabo mu pada cijena, a ako za 16 000€ kupiš neki novi auto, za 4 godine vrijedi 6-7000€, znači osim isto skupog održavanja i današnjih novih auta gubiš na cijeni jako puno.

Ja sam na primjer svoj GP 2007. platio 15800€, a frend je za 15 500€ kupio BMW 318d star 4 g. Moj GP danas vrijedi 7000€ a njegov oko 12 000€, znači ja sam izgubio 9000€ na cijeni a on oko 3500-4000€.
I sad mi reci ko je u tom slučaju veći gubitnik, ja ili on, kad to zbrojiš sve ti je jasno kaj je isplativije, samo treba vremena da naš mentalitet to svati, jer oni misle da BMW od 120 ks troši puno više od opela sa 120 ks ili kojeg drugog auta od 120 ks, isto vrijedi ia za registraciju, milijun puta sam čul, joj BMW je skupo regati, a rega se ne plaća po marki auta, neko po kw.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Old 31.07.2010., 14:09   #13
Cijena polovnog auta je takva kakva je zbog toga jer su se prodavaci i kupci nasli "na pola" i tu su jedni i drugi voljni raditi razmjenu auta za novce i obrnuto. Dakle ocito klijentela koja je dala 110 000 eura i napravila 50 000 km nakon 3 godine je spremna taj auto prodati za 40k eura, dok netko tko je kupio Porsche 911 4s za iste novce (i isto ga natovario opremom jer serijski nema puno toga) nije spreman ici ispod 70k.

Ekskluzivnost je sigurno faktor No1 kada je u pitanju drzanje cijene auta, svi auti iz male serije drze strasno visoku cijenu kao rabljeni, a ima i i takvih izuzetaka kojima je nakon 10-15 godina cijena visa nego nabavna, mislim da je F40 u toj kategoriji, ali samo primjerci koji su cijele godine prakticki u garazi, a ne oni koji imaju solidnu kilometrazu.
No, maknimo se od ekskluziva, S klasa sigurno nije nikakva ekskluziva. Johny5 je dao kao moguci razlog izuzetno skupo odrzavanje. Odrzavanje Ferrarija (mislim na ulazne modele F430, Modena...) je skuplje nego auta visoke klase pa ti auti drze cijenu da boli glava, kako aktualni modeli, tako i oni stari 15 godina. Porsche mozda nije ekstremno skup u odrzavanju, ali realno u Njemackoj 911-ca ima kao govana, dakle ponuda velika, a pad cijena na godisnjoj razini je tek nesto iznad 10 %.
Dakle, cijelo vrijeme pricamo o relativnom padu vrijendosti, a ne o apsolutnom.


Vidim koriste se "argumenti" kao "ja bi radije novu peticu nego polovnu sedmicu, zato sedmica ne vrijedi puno", ja cu onda dodati "ja bi radije novu trojku nego polovnu peticu", netko drugi ce reci "ja bi radije novu jedinicu nego polovnu trojku" i na kraju cemo zavrsiti "ja bi radije novu tatu nano nego polovnog logana" i na kraju svi vozimo tatu nano.

E sad, ili je cijena odrzavanja jednog 750i 3x veca od recimo 535d ili Porschea 911 Turbo ili taj faktor ipak nije kljucan u ovoj prici o padu vrijednosti. Jedino takvo ekstremno skupo odrzavanje mi se cini kao dovoljno dobar razlog za sada za takav pad vrijednosti tih vozila.
Ima li netko iskustva iz prve ili druge ruke sa odrzavanjem novijih auta visoke klase?
stegaNo1 is offline  
Old 31.07.2010., 14:22   #14
Quote:
Kvadricus kaže: Pogledaj post
Pada im cijena zbog krize. Takvi auti uopće nisu potrebni...
Uporedite bmw 5 i 7 ili sl. po markama, vidite koja je razlika u cijeni a u biti 7 ne nudi ništa bolje...

da li si se vozio u jednom i drugom pa to kazes ili? automobilske klase su definirane jos davno i svaka usporedba auta iz razlicite klase nema smisla jer tebi ce 5-ica mozda po nekim svojstvima biti bolja od 7-ice, no u masu drugih nece, a to na kraju krajeva nije niti bitno. Ako je covjek kupio 7-cu onda je valjda uvidio njene prednosti pred 5-com.
Bitno je koliko taj auto kosta u proizvodnji, a 7-ica kosta vise, vecina komponenti na 7-ici je kvalitetnija nego na 5-ici (to ne znaci da ne mogu imati istu kontrolu klime, radija i volan npr.), auto je veci i prostraniji, masa utroseneog materijala je veca i auto naravno da je skuplji. O "opravdano skuplji" bi se dalo diskutirati, ali to apsolutno ne bi dovelo nikuda jer tu svatko gleda iz svoje perspektive.
stegaNo1 is offline  
Old 31.07.2010., 14:26   #15
Quote:
stegaNo1 kaže: Pogledaj post
Ima li netko iskustva iz prve ili druge ruke sa odrzavanjem novijih auta visoke klase?
imam ja u siroj obitelji bas merc s500 star 3-4godine nikad se nis nije pokvarilo, servis zadnji placen 32000kn, od izvarednog su bile samo prednje disk plocice ostalno standard mada tu pod standard stvarno pregledaju cijeli auto i promjene masu sitnih gluposti +to da je auto sam zatrazio servis nakon skoro 40tkm od zadnjeg servisa, ovako kad gledas citru 32tkn djeluje puno za istresti se odjednom ali vise/manje nije puno skuplje od odrzavanja prosjecnog kompakta.

moj auto novi je bio preko 60000e, danas nakon 4godine i nekih 100tkm ne vrijedi ni upola manje, odrzavanje/servisi su u rangu prosjecnog kompakta
Joško is offline  
Old 31.07.2010., 14:31   #16
Serija 5 je "poslovna limuzina" dok je 7ica "luksuzna limuzina" i da istina - nema neke usporedbe, zato jer je prva klasa zamišljena da je ciljni korisnik/kupac vozi sam, a druga da ga se vozi u njoj i od toga trenutka se koncepti razilaze i upravo to je caka veće cjene i nekih drugih dodataka koji su naravno nekome ko kupuje polovni auto (prije svega da bi ga osobno vozio) - nebitni, to i jest jedan od faktora zbog kojih ćeš teže protat seriju 7 nego seriju 5...
yedwy is offline  
Old 31.07.2010., 14:31   #17
Quote:
Joško kaže: Pogledaj post
imam ja u siroj obitelji bas merc s500 star 3-4godine nikad se nis nije pokvarilo, servis zadnji placen 32000kn, od izvarednog su bile samo prednje disk plocice ostalno standard mada tu pod standard stvarno pregledaju cijeli auto i promjene masu sitnih gluposti +to da je auto sam zatrazio servis nakon skoro 40tkm od zadnjeg servisa, ovako kad gledas citru 32tkn djeluje puno za istresti se odjednom ali vise/manje nije puno skuplje od odrzavanja prosjecnog kompakta.

moj auto novi je bio preko 60000e, danas nakon 4godine i nekih 100tkm ne vrijedi ni upola manje, odrzavanje/servisi su u rangu prosjecnog kompakta
Ćek želiš li reći da za S klasu servis na 40 000 km. košta 32 000 kn???
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Old 31.07.2010., 14:36   #18
Quote:
josip4 kaže: Pogledaj post
Ćek želiš li reći da za S klasu servis na 40 000 km. košta 32 000 kn???
da toliko je placen servis na nekih 140tkm dakle kilometraza od 100-140tkm ja ga vozio prosle godine u zg euroline i cekao punih 7h
Joško is offline  
Old 31.07.2010., 14:39   #19
Da ali to je servis na 140 tkm gdje se ko zna kaj mijenjalo i naravno dobro naplatilo. Vjerujem da na nekih 40 tkm servis nije bio veći od 4-5 soma kn...
Headbanger is offline  
Old 31.07.2010., 14:42   #20
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
Da ali to je servis na 140 tkm gdje se ko zna kaj mijenjalo i naravno dobro naplatilo. Vjerujem da na nekih 40 tkm servis nije bio veći od 4-5 soma kn...
ne sjecam se vise jer sam dobio popizditis od cekanja i govorio sam sebi da sam budala sto sam htio ispasti posten i ponudio se covjeku odvesti auto na servis, ali koliko se sjecam na autu nije nista bitno mijenjano osim prednjih plocica(mozda i diskova) iako je izlist servisa imao 3lista a4 formata
Joško is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:46.