Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2013., 23:19   #641
Čini se da je brojka 3500-4000 ljudstva po brigadi prevelika.Jer poznajući tadašnju formaciju JNA 3+1 (3 osnovne + 1 prateća jedinica) govori da je realna brojka 1500-1800 ljudi,pa bi i ukupna brojka bila upola manja u startu.A onda još slab odziv na mobilizaciju i velik broj dezertera.Mislim da ukupna brojka ,bar za teren Slavonije koji poznajem ne dostiže više od 18000 vojnika.A u tom omjeru bi bili i gubici.
FatBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 23:48   #642
Quote:
FatBoy kaže: Pogledaj post
Čini se da je brojka 3500-4000 ljudstva po brigadi prevelika.Jer poznajući tadašnju formaciju JNA 3+1 (3 osnovne + 1 prateća jedinica) govori da je realna brojka 1500-1800 ljudi,pa bi i ukupna brojka bila upola manja u startu.A onda još slab odziv na mobilizaciju i velik broj dezertera.Mislim da ukupna brojka ,bar za teren Slavonije koji poznajem ne dostiže više od 18000 vojnika.A u tom omjeru bi bili i gubici.
Ako misliš na Istočnu Slavoniju brojka je mnogo veća od 18 tisuća, da je bilo 18 tisuća nebi Vukovar nikad pao. Uostalom omjer u ljudstvu na ratištu bi onda bio samo 1,8:1 u korist "jna", što je smiješna tvrdnja.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 00:53   #643
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Po meni se ovdje ide iz jedne krajnosti u drugu, a vi kako hoćete. 320 tisuća je definitivno previše, a 1100 poginulih premalo, brojka je bila 120-150 tisuća max, u Kninskoj kotlini nije bilo više od 10 tisuća vojnika, dole u Dubrovniku i oko možda 15k, u Lici isto tako, Kordun, Banija, Zapadna Slavonija isto po 10-15 tisuća, u Istočnoj Slavoniji možda 50-60 tisuća.
Jebi ga , ako sam stavio snimke i transkripte , gdje Karadžić i ljudi iz vrha tadašnje agresije na RH 1991. govore o dolascima i bježanjima/povlačenjima desetaka tisuća vojnika JNA u zapadnoj Slavoniji , a ti napišeš da je tamo bilo 10-15 tisuća , onda dalje nema smisla ni govorit...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 01:57   #644
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Jebi ga , ako sam stavio snimke i transkripte , gdje Karadžić i ljudi iz vrha tadašnje agresije na RH 1991. govore o dolascima i bježanjima/povlačenjima desetaka tisuća vojnika JNA u zapadnoj Slavoniji , a ti napišeš da je tamo bilo 10-15 tisuća , onda dalje nema smisla ni govorit...
Ok, recimo da sam falio kod zapadne slavonije, ostali djelovi?
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 23:46   #645
Quote:
martinmartinov8 kaže: Pogledaj post
VJ nije kapitulirala, izasla je sa rezolucijom 1244, a to je bio maksimum u tom trenutku, da je kapitulirala, NATO bi usao u Beograd
što će oni u bg, po koji kurac? da promarširaju Terazijama?
nije kapitulirala, taktički se povukla nakon što je jebala majku belosveckim razbojnicima i čeka pogodan trenutak za konačni obračun? malo opjevat uz gusle i brlju i to je to.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 29.01.2013. at 09:20. Reason: višak: nema vam pomoći :504:
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 00:03   #646
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Ok, recimo da sam falio kod zapadne slavonije, ostali djelovi?
Istočna Slavonija - točno 109 000 poslano iz Vojvodine , oko 10 000 domaćih , još desetak tisuća iz par brigada iz drugih djelova Srbije , barem 20 000 šešeljevih paravojnika - sve skupa oko 140 000...

Zapadna Slavonija - 7000 domaćih , brigada iz Zrenjanina sa 4000 , 1200 šešeljevih paravojnika , prijedorska max popunjena , dokazano pet brigada s 20 000 vojnika koje su polovicom Prosinca pred našom ofanzivom pobjegle iz sjevernog dijela zapadne Slavonije (Virovitica , Slatina , Daruvar , Požega , Našice - očito da je prema svakom od ovih središta bila orjentirana jedna brigada JNA s 4000 vojnika...) više tisuća vojnika duž zapadne Slavonije po vojarnama , te oko 15 000 - 30 000 od Okučana prema Novoj Gradišci u jednom smjeru i prema Novskoj u drugom smjeru , od čega je snaga brigade u ljudstvu orjentirana na Stari Grabovac , dok se kroz ratnu literaturu spominje uglavnom da je široki prostor oko Nove Gradiške u jednom trenutku napadalo oko 25 000 vojnika. Ako i nije u jednom trenutku , kroz razne faze je sigurno , jer im je iz razgovora vidljivo da im je shema za Novsku-Pakrac-Novu Gradišku bila 16 000 na liniji , i 16 000 u pozadini spremno da ih zamjeni - od toga 3000 za Pakrac (prvo 8000 , pa 5000 kasnije povučeno prema Novoj Gradišci) , 4000 za Novsku , te 25 000 za Novu Gradišku...

(Iz razgovore njihovog vojnog vrha vidljivo je da krajem 1991. u zapadnoj Slavoniji na liniji Nova Gradiška-Pakrac-Novska imaju 16 000 boraca na liniji , a pokušavaju ponovo doseći brojku od 32 000 , tojest imati spremno još 16 000 koje ih moraju biti spremne zamjeniti , jer je to shema koju su održavali kroz cijelu 1991. Nije poznato jesu li kasnije u tome i uspjeli. Ja bi rekao da nisu , jer su trebali vratiti brigade koje su pobjegle ili izmorene/demoralizirane , a potpisano je i primirje...)


Sve skupa u zapadnoj Slavoniji između 55 000 do 70 000 boraca. U svim razgovorima vojnog vrha JNA tvrdi se da im je ovo ratište ključno u njihovim planovima...



Dubrovačko ratište - 30 000...


Sjeverno dalmatinsko:

Zadar - 5000 vojnika JNA u samom gradu , 5000 neposredno napada grad , i još 5000 u pozadini i po bokovima duž iznimno široke zadarske fronte (ovdje pod pozadinom misli i na milicajca u Kninu...) Ovo za Zadar ne mogu potkrijepit , mislim da nitko ne može , ali tako bi se otprilike dalo izračunat na temelju dostupnih navoda , kao i po samoj žestini borbi i dugačkom terenu. Nerealno je da bi na grad krenuli da nisu imali bar jednu brigadu za napad , i nerealno je da pritom tako dugačak teren po bokovima ne bi osigurali barem još jednom brigadom....

Šibenik - za očekivat je da je JNA u napadu na grad , kao i u samom gradu imala snagu brigade JNA - 4000...

Sinj i Split - na širokom prostoru prema Sinju i Splitu Milošević i Karadžić krajem 1991. razgovaraju dal su jedinice - (naziv jedinica koriste za brigade , jer uvijek kažu da jedinica ima 4000 ljudi) otamo pobjegle prema Kninu. U ljudstvu snaga barem brigade , ako ne i dvije. Bar 4000 ljudi...


Sve skupa 25 000 - 30 000 u sjevernoj Dalmaciji...


Lika - nemam pojma , vjerojatno 10 000 - 15 000...

Kordun - Oko širokog prostora Slunja snaga pet brigada JNA u ljudstvu se navodi u knjizi bitka za Slunj , kod Karlovca brigada iz Zaječara plus domaći - oko 6000 sveukupno. Kod Lasinje i tog dijela Korduna nepoznat broj vojnika - za očekivat je na tako širok prostor jednu brigadu...

Sve skupa 25 000 - 30 000...

Banovina - 6000 koje nabrajaju naši izvori , plus jedna brigada od 4000 ljudi poslana iz BIH o kojoj govori Karadžić , za koju nisam vidio da je naši spominju , plus 1000 vojnika iz Crne Gore koji su poslani specijalno za neki zadatak o kojem govori Karadžić , za koje isto nisam vidio da ih naši spominju...


Minimalno 300 000 sveukupno , a vjerojatnije još i više , do 320 000 u 82 razne brigade , kolko govori ažurator-serator , koji je ovo slučajno dobro rekao...


U razgovoru od 24.10.1991. Karadžić nagovara Miloševića da "poslije Petka , ako konferencija ne uspije" moraju doseći brojku od 500 000 vojnika. Rat je bio sve gori i gori , tak da ove šeme o 150 000 vojnika ispadaju iz igre. Dogg tagg , da su oni koristili 150 000 vojnika , već krajem 1991. samo zbog dezertiranja na terenu ne bi bilo više od 50 0000 - 60 000 , od čega 25 000 na južnodalmatinskom ratištu , tojest samo 35 000 srpskih vojnika svuda po cijeloj Hrvatskoj. 40 000 dezertera iz istočne slavonije navode Srbi , dok se u snimljenim razgovorima iz zapadne Slavonije navodi ukupno oko 30 000 dezertera - to ti je 70 000 dezertera , i kad tome dodaš bar 20 000 izbačenih iz stroja u najjadnijoj kombinaciji , od Vukovara do Sinja ne bi ostalo više od 35 000 vojnika...

I kad zbrajaš mobilizirane dolaziš do istih brojki - 140 000 iz Srbije mobilizirano (što je zapravo bliže 20% snaga iz Srbije , jer se ovih 140 000 naziva 13% kada se misli na Srbiju sa Kosovom) , 30 000 iz Crne Gore , 40 000 domaćih , iz Bosne je shema bila poslati pola ljudstva na front (što se čuje i u onim razgovorima) , a pola zadržati za slučaj sukoba s Muslimanima , tak da po tome , a i po broju brigada iz Bosne za koje se zna da su sudjelovale , može se očekivati 50 - 60 000 vojnika iz Bosne (ima tu i Muslimana dosta) , pa 30 000 šešeljevih paravojnika , pa paravojnici koji nisu bili šešeljevi , pa dio profesionalnog kadra JNA koji nije obuhvaćen ovdje već nabrojanim , što je sigurno još peterostruka cifra , pa vojnici na služenju redovnog vojnog roka čiji je točan broj najteže utvrditi - utvrditi u smislu da su poslani u rat , a na služenju ih je bilo oko 189 000 u mirnodopskim uvjetima. Sad , kolko ih se razbježalo , kolko ih je poslano , a kolko držano u rezervi je veliki problem saznati , ali ako njih računamo brojka bi mogla dosezati doslovce jako veliki broj , jer oni se ne broje pod mobilizirane...


.

Zadnje uređivanje Keva : 29.01.2013. at 00:25.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 03:32   #647
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Ako misliš na Istočnu Slavoniju brojka je mnogo veća od 18 tisuća, da je bilo 18 tisuća nebi Vukovar nikad pao. Uostalom omjer u ljudstvu na ratištu bi onda bio samo 1,8:1 u korist "jna", što je smiješna tvrdnja.

Po povjesnicaru Davoru Marijanu 7.700 vojnika je zauzelo Vukovar
nic walters is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 06:56   #648
Quote:
nic walters kaže: Pogledaj post
Po povjesnicaru Davoru Marijanu 7.700 vojnika je zauzelo Vukovar
Mislio sam na cijelo ratiste u IS.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 14:32   #649
šešelj nije mogao skupiti više od 5-6 000 ljudi.30 000 je njegov pusti san.
Davor Marijan se pokazao kao iznimno realan i pedantan znanstvenik.
FatBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 16:37   #650
Quote:
FatBoy kaže: Pogledaj post
šešelj nije mogao skupiti više od 5-6 000 ljudi.30 000 je njegov pusti san.
Davor Marijan se pokazao kao iznimno realan i pedantan znanstvenik.
Ovako što se tiče Šešelja, nema šanse da je skupio 30 k ljudi, sveukupno je najviše mogao imati do 10 tisuća dobrovoljaca (dakle ne govorim o istočnoj slavoniji samo), činimi se da je ta brojka i spominjana, šešeljevaca je poginulo oko 200-300 u ratu, to je šeki tvrdio. Što se tiče Marijanove tvrdnje o 8-10 tisuća vojnika koji su okupirali Vukovar, brojka je realna itekako, radi se o tome da se ne slažemo o IS bojištu na kojem je nedvojbeno bilo 40-50 tisuća srpskih/"jna" vojnika, mada ih se izmjenjivalo u intervalima i zbog dezerterstva na tisuće.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 17:02   #651
Quote:
Istočna Slavonija - sve skupa oko 140 000..
Po meni 50-tak tisuća max, govorim o stalnom broju vojnika.



Quote:
Sve skupa u zapadnoj Slavoniji između 55 000 do 70 000 boraca. U svim razgovorima vojnog vrha JNA tvrdi se da im je ovo ratište ključno u njihovim planovima...
Moje procjene su u zapadnoj slavoniji oko 15 tisuća vojnika i procjene koje sam pročitao na wikipediji za banjalučki, bjelovarski korpus i četnike "rsk" su oko 13 500 vojnika, 100tinjak tenkova i isto toliko topništva. Jako realna procjena, 70 tisuća je potpuno nerealna brojka. Mi ovdje govorimo o stalnom broju vojnika, ne govorimo o fluidnosti kroz jedinicu jer ona nije bitna, niti je bitno koliko je vojnika prošlo kroz neku formaciju, ako je prošlo kad nisu svi skupa sudjelovali u borbama u isto vrijeme.

Quote:
Dubrovačko ratište - 30 000...
Na Dubrovačkom ratištu se brojka kretala od 10-20 tisuća vojnika max, 30k je preuveličano.
Quote:
Sjeverno dalmatinsko:
Sve skupa 25 000 - 30 000 u sjevernoj Dalmaciji...
Za Sjevernodalmatinsko ratište, najbolje je iznijet podatke iz monografije 4. brigade, u napadima na Vrliku, neprijatelj je koristio oko 500-600 vojnika, na Drniš oko 1500, u napadima na Zadar je neprijatelj raspolagao sa oko 2500 vojnika raspoređenih u 4. bojne, što se tiče teritorijalne obrane, TO Benkovac je imala 1428 ljudi, TO obrovac 420 ljudi, naravno da u napadima nisu korištene sve brigade nego su držane na bokovima i u pozadini odredjene brojke, ali po realnim procjenama kad pribrojiš TO, i ostale brojka se kreće od 10-15 tisuća ljudi maksimalno.

Quote:
Lika - nemam pojma , vjerojatno 10 000 - 15 000...
Za ovo se slažemo, brojka je max 10tak tisuća.

Quote:
Kordun - Oko širokog prostora Slunja snaga pet brigada JNA u ljudstvu se navodi u knjizi bitka za Slunj , kod Karlovca brigada iz Zaječara plus domaći - oko 6000 sveukupno. Kod Lasinje i tog dijela Korduna nepoznat broj vojnika - za očekivat je na tako širok prostor jednu brigadu.
Takodjer 6k za Kordun je prilično točan broj.

Quote:
Banovina - 6000 koje nabrajaju naši izvori , plus jedna brigada od 4000 ljudi poslana iz BIH o kojoj govori Karadžić , za koju nisam vidio da je naši spominju , plus 1000 vojnika iz Crne Gore koji su poslani specijalno za neki zadatak o kojem govori Karadžić , za koje isto nisam vidio da ih naši spominju...
10tak-12 tisuća vojnika za Banovinu je realna brojka.

Quote:
Minimalno 300 000 sveukupno , a vjerojatnije još i više , do 320 000 u 82 razne brigade , kolko govori ažurator-serator , koji je ovo slučajno dobro rekao...
Kažem ti, po meni brojka nije nikad prešla 150 tisuća, najbolje i najtočnije bi bilo reć izmedju 120-150 tisuća ljudi (puno bliže 120k)

Quote:
Dogg tagg , da su oni koristili 150 000 vojnika , već krajem 1991. samo zbog
Bitno je koliko je vojnika konstantno bilo na bojištu, koliko je vojnika prošlo nije bitno, a i tko zna koliko je prošlo ako je i prolazilo, bitna je okvirna konstantna brojka snaga na terenu. Recimo, kad govorimo o 1. gardijskoj kažemo da je imala oko 3-4 tisuće vojnika, ne kažemo da je imala 10 tisuća jer je kroz nju toliko ljudi prošlo. Takva metodologija se može primjenit i na HV, pa će ispast da je naših bilo puno više od 80 tisuća.

Zadnje uređivanje DoggTagg : 29.01.2013. at 17:11.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 19:19   #652
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Po meni 50-tak tisuća max, govorim o stalnom broju vojnika.
Ne znam što znači "po meni" ili "po tebi"...

Ja broj navodim na temelju dostupnih podataka , u mjeri u kojoj su dostupni i učinjeni vjerojatnima...

Ako ti govoriš o stalnom broju vojnika , onda mi govorimo o dvije različite stvari...

Quote:
Moje procjene su u zapadnoj slavoniji oko 15 tisuća vojnika i procjene koje sam pročitao na wikipediji za banjalučki, bjelovarski korpus i četnike "rsk" su oko 13 500 vojnika, 100tinjak tenkova i isto toliko topništva. Jako realna procjena, 70 tisuća je potpuno nerealna brojka.
Frišku fogicu realna. Pogledaj u tom članku s wikipedije broj poginulih koji se navodi s naše strane - navode samo 184 poginulih , te sa srpske - samo 516 poginulih , i onda odma postaje jasno da oni u tom članku ili ne govore o cijeloj zapadnoj Slavoniji , već samo o oslobođenim dijelovima , jer članaka je "ORKAN 91" (premda su i tu debelo fulali) , ili se ljudima koji bi trebali proučavati Domovinski rat živo fućka za bilo koji ozbiljniji pristup proučavanju , pa trabunjaju gluposti koje dijete od 12 godina može pobit u jednom popodnevnom ispijanju kave za kompjutorom...

Quote:
Mi ovdje govorimo o stalnom broju vojnika, ne govorimo o fluidnosti kroz jedinicu jer ona nije bitna, niti je bitno koliko je vojnika prošlo kroz neku formaciju, ako je prošlo kad nisu svi skupa sudjelovali u borbama u isto vrijeme.

Za zapadnu Slavoniju je vjerojatno , vrlo vjerojatno da ih je 50 000 - 60 000 bilo i u jednom trenutku. U kratkom razdoblju od 12.12.1991. bježi im 20 000 vojnika sa sjevernog dijela zapadnoslavonske fronte (ili je povučeno jer se komanda usrala...) , negdje oko toga razdoblja bježi im i prijedorska , zatim im brojka domaćih teritorijalaca spada sa 7000 na 3000 , pa Karadžić navodi još neku veliku grupu koja je pobjegla , te navodi da im stalno ljudstvo bježi s terena - znači sve ovo , barem 30 000 vojnika nabrojano u snimljenim razgovorima , odlazi u jednom kratkom razdoblju nakon što je krenula naša najveća ofanziva. I nakon toga ostaje 15 000. Nije teško izračunati da je tih preostalih 15 000 zajedno s ovih najmanje 30 000 činilo 45 000 vojnika u jednom trenutku. Kad im pribrojimo izbačene iz stroja , ta brojka je u jednom trenutku bila sigurno između 50 000 do 60 000 vojnika...

A spomenutim fluidnostima , ova brojka bila je vjerojatno i 70 000 , i to je skroz realno. Osim što Karadžić navodi da svaka općina u Bosni daje ljudstvo za zapadnu Slavoniju , tu je i 4000 iz Zrenjanina , te 7000 domaćih teritorijalaca plus 1000-2000 četnika šešeljevih. Pola ukupnih snaga JNA iz Bosne poslano je planski u Hrvatsku , od čega oko 80% u zapadnu Slavoniju...

100 tenkova isto smješno. Toliko navode da ih je bilo početkom 1992. nakon što je gomila tenkova uništena/zarobljena...


Quote:
Na Dubrovačkom ratištu se brojka kretala od 10-20 tisuća vojnika max, 30k je preuveličano.
Nisam vidio da se igdje spominje ikoja brojka osim 27 000 , te 30 000. Opet , kako ti kažeš da te zanima stanje u jednom trenutku , nije isključeno da ih je u jednom trenutku i bilo kolko ti kažeš...

Ali ukupno 30 000...


Quote:
Za Sjevernodalmatinsko ratište, najbolje je iznijet podatke iz monografije 4. brigade, u napadima na Vrliku, neprijatelj je koristio oko 500-600 vojnika, na Drniš oko 1500, u napadima na Zadar je neprijatelj raspolagao sa oko 2500 vojnika raspoređenih u 4. bojne, što se tiče teritorijalne obrane, TO Benkovac je imala 1428 ljudi, TO obrovac 420 ljudi, naravno da u napadima nisu korištene sve brigade nego su držane na bokovima i u pozadini odredjene brojke, ali po realnim procjenama kad pribrojiš TO, i ostale brojka se kreće od 10-15 tisuća ljudi maksimalno.
Za Dalmaciju , kao što sam rekao , nema puno poudanih izvora. Navodi se uglavnom ono za što se zna da je sudjelovalo direktno u napadu. Pozadina prašina. Ne vidim da se ovdje spominje 5000 vojnika unutar Zadra. Ne vidim da se spominju snage JNA po brodovima u mornarici...

Ne vjerujem u te brojke iz tri razloga - 1. jer je nerealno da su kod Zadra tako malim snagama šest mjeseci izvodili toliko snažnih ofanzivnih akcija. 2. jer si četnici ne bi dozvolili da na strateški tako važnoj točci kao što je Zadar bude tako malo vojske u situaciji u kojoj si oni mogu priuštiti više , pogotovo kad to usporediš s npr. drugim strateški manje bitnim točkama , poput Vukovara , Dubrovnika ili Nove Gradiške , gdje se neprijatellj razbacivao ljudstvom. 3. JNA 1991. svugdje ima periodičnu shemu smjena brigada. Brigade im uvijek imaju 3500-4000 vojnika i imaju dovoljno ljudstva da konstantno održavaju smjene radi odmora...


Quote:
Kažem ti, po meni brojka nije nikad prešla 150 tisuća, najbolje i najtočnije bi bilo reć izmedju 120-150 tisuća ljudi (puno bliže 120k)
Moguće ako na pameti imamo fluidnost koju spominješ , ali ne vjerujem...

Ako na kraju bitke za Vukovar agresor u istočnoj Slavoniji ima 40 000 vojnika , onda je negdje početkom desetog mjeseca vjerojatno imao odjednom 80 000 - 100 000 , i istodobno u zapadnoj Slavoniji 50 000 - 60 000 , tako da je samo Slavonija imala 150 000 u jednom trenutku...


Quote:
Bitno je koliko je vojnika konstantno bilo na bojištu, koliko je vojnika prošlo nije bitno
Ne shvaćam zašto to misliš ?

Onda po tebi ne bi trebalo biti bitno što je 252. oklopna , koja je teško nastradala kod Nuštra , na terenu bila jako kratko , ili oklopni bataljon 453. mehanizirane u Vukovaru samo pet-šest dana (ali udarnih dana početkom desetog i ogromni gubici oklopa tih dana su njihovi...) , ili brigada iz Valjeva koja je teško nastradala kod Tovarnika , a da praktički nije ni ušla u Hrvatsku , ili bojna JNA kod Čepikuća , koja je teško nastradala prvi dan , pa se razbježala bez ulaska u Hrvatsku , ili Gardijska motorizirana brigada iz Beograda koja je bila u Hrvatskoj 48 dana , od čega su ratovali svega desetak dana , a kasnije samo čuvali stražu , itd. itd. itd...


Po meni je obrnuto. Uzroke mnogih velikih gubitaka treba tražiti kod dijelova vojske koji su na terenu bili jako kratko. Dobili po tamburi , pokupili mrtve i pali nazad...

Quote:
bitna je okvirna konstantna brojka snaga na terenu.
Jedino ako želiš izračunati njihovu stvarnu snagu. Slažem se da njihova stvarna snaga sigurno nije bila 300 000 kvalitetnih vojnika , već jako puno manje. No ako želiš računati gubitke , onda je bitan svaki vojnik koji je ovamo poslan , jer nit je bez razloga poslan , nit se bez razloga vratio nazad...

.

Zadnje uređivanje Keva : 29.01.2013. at 19:27.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 19:57   #653
Quote:
Ako ti govoriš o stalnom broju vojnika , onda mi govorimo o dvije različite stvari...
Da, govorim o stalnom broju.


Quote:
Za zapadnu Slavoniju je vjerojatno , vrlo vjerojatno da ih je 50 000 - 60 000 bilo i u jednom trenutku. U kratkom razdoblju od 12.12.1991. bježi im 20 000 vojnika sa sjevernog dijela zapadnoslavonske fronte (ili je povučeno jer se komanda usrala...) , negdje oko toga razdoblja bježi im i prijedorska , zatim im brojka domaćih teritorijalaca spada sa 7000 na 3000 , pa Karadžić navodi još neku veliku grupu koja je pobjegla , te navodi da im stalno ljudstvo bježi s terena - znači sve ovo , barem 30 000 vojnika nabrojano u snimljenim razgovorima , odlazi u jednom kratkom razdoblju nakon što je krenula naša najveća ofanziva. I nakon toga ostaje 15 000. Nije teško izračunati da je tih preostalih 15 000 zajedno s ovih najmanje 30 000 činilo 45 000 vojnika u jednom trenutku. Kad im pribrojimo izbačene iz stroja , ta brojka je u jednom trenutku bila sigurno između 50 000 do 60 000 vojnika...
Kažem ti što piše na wiki i što je vjerojatno kad se uzme u obzir moj pogled u vezi fluidnosti vojnika po jedinicama, naravno moguće je da griješim i da si ti u pravu. Ne moramo se u svemu slagat i to je ljudski.

Quote:
A spomenutim fluidnostima , ova brojka bila je vjerojatno i 70 000 , i to je skroz realno. Osim što Karadžić navodi da svaka općina u Bosni daje ljudstvo za zapadnu Slavoniju , tu je i 4000 iz Zrenjanina , te 7000 domaćih teritorijalaca plus 1000-2000 četnika šešeljevih. Pola ukupnih snaga JNA iz Bosne poslano je planski u Hrvatsku , od čega oko 80% u zapadnu Slavoniju...
Moguće.


Quote:
Nisam vidio da se igdje spominje ikoja brojka osim 27 000 , te 30 000. Opet , kako ti kažeš da te zanima stanje u jednom trenutku , nije isključeno da ih je u jednom trenutku i bilo kolko ti kažeš...


Spominje se od 10-20 tisuća, pa sad...


Quote:
Za Dalmaciju , kao što sam rekao , nema puno poudanih izvora. Navodi se uglavnom ono za što se zna da je sudjelovalo direktno u napadu. Pozadina prašina. Ne vidim da se ovdje spominje 5000 vojnika unutar Zadra. Ne vidim da se spominju snage JNA po brodovima u mornarici...
Monografija 4. gardijske je itekako pouzdana jer su osim svjedočanstava korišteni izvori iz MORH-a, ja sam samo naveo i prepisao ono gdje se govori o brojnosti neprijateljskog ljudstva u direktnim okršajima gdje je sudjelovala 4. gardijska brigada, navode se brojke za neke TO. što se tiče tehnike, neprijatelj je imao 63 tenka i 45 transportera po nekim izvorima o operaciji obala 91. Što se tiče ljudstva mislim da ne može biti 30 tisuća vojnika nikako nego bar duplo manje. 7. korpus SVK je imao 6-7 tisuća ljudi valjda pa mi 10-15 tisuća (bliže 10k) 91. izgleda realno.


Quote:
Ako na kraju bitke za Vukovar agresor u istočnoj Slavoniji ima 40 000 vojnika , onda je negdje početkom desetog mjeseca vjerojatno imao odjednom 80 000 - 100 000 , i istodobno u zapadnoj Slavoniji 50 000 - 60 000 , tako da je samo Slavonija imala 150 000 u jednom trenutku...
Za Vukovar i IS postoji toliko različitih tvrdnji o brojnosti snaga da možemo samo nagadjat o onoj koja se najčešće spominje, a to je 50tak tisuća.

Quote:
Ne shvaćam zašto to misliš ?
Gubitci su druga stvar, a snaga i brojnost na terenu treća, ovako se stječe dojam da su neprijateljske snage bile mnogo brojnije nego što jesu.


Quote:
Jedino ako želiš izračunati njihovu stvarnu snagu. Slažem se da njihova stvarna snaga sigurno nije bila 300 000 kvalitetnih vojnika , već jako puno manje. No ako želiš računati gubitke , onda je bitan svaki vojnik koji je ovamo poslan , jer nit je bez razloga poslan , nit se bez razloga vratio nazad...
Da, po generalu "svk" jna je imala 1200 poginulih, a SVK 4300, i sad ti budi pametan što su oni sve smiksali tu i što su ubrojali u svk iz 91.

Zadnje uređivanje DoggTagg : 29.01.2013. at 20:10.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 22:06   #654
Da rijesimo problem,ukupan broj vojnika sa teritorije SRJ u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini tijekom 1991/1992 bio je 244 tisuce.

http://www.sense-agency.com/upload/d..._18.1.1995.pdf

Obratite pozornost na stranicu br.6.
maxvk83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 00:27   #655
Quote:
maxvk83 kaže: Pogledaj post
Da rijesimo problem,ukupan broj vojnika sa teritorije SRJ u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini tijekom 1991/1992 bio je 244 tisuce.

http://www.sense-agency.com/upload/d..._18.1.1995.pdf

Obratite pozornost na stranicu br.6.


On navodi za tadašnju Jugoslaviju - Znači Srbija i Crna Gora...

Tu nije navedena Bosna - 100 000 - 120 000 pripadnika JNA (s Bošnjacima)...

I nije navedena Hrvatska - 40 000 domaćih četnika...

I nije navedeno kolko je sudjelovalo iz Makedonije...


Kad tih 244 000 zbrojimo sa ovih 140 000 - 160 000 iz Hrvatske i Bosne , dolazimo do brojke od 380 000 - 400 000 ukupno , ne računajući Makedonce...

A od tih 244 000 iz Jugoslavije raspodjela je približno ovakva:
30 000 otpada na Crnogorce...
140 000 na mobilizirane iz Srbije...
30 000 na šešeljeve dobrovoljce...

A još oko 40 000 Srbijanaca na profesionalni kadar i vojnike na služenju redovnog vojnog roka...

Naravno , složićemo se s Miloševićevim riječima iz trasnkripta , da je to ekstenzivno tumačenje sudjelovanja u ratu , jer ovi , koji su se zatekli u jedinicima JNA u prostoru Hrvatske i Bosne , pa odma pobjegli s fronta , i nisu sudjelovali u borbama...

Zadnje uređivanje rezon@tor : 30.01.2013. at 10:08. Reason: prored
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 03:19   #656
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Spominje se od 10-20 tisuća, pa sad...
Ja ne znam gdje se to spominje ali činjenica je da je u napadu na Dubrovnik sudjelovalo ukupno više od 30 tisuća ljudi. Te brojke, prema priznanju Momira Bulatovića i Mila Đukanovića, idu čak do 35 tisuća. Treba uzeti u obzir da se nije radilo samo o napadu na Dubrovnik nego i na kompletno područje Konavala, Župe dubrovačke, Dubrovačkog primorja i zaleđa Dubrovnika u Hercegovini (Popovo polje, Ravno pa prema Neumu), što čini preko 100 km bojišnice. Naravno da sve snage nisu bile istovremeno angažirane, jer su, dok je jedan dio snaga sudjelovao u napadu, drugi dio držali u pripravnosti i uvijek imali svježe popune.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 09:27   #657
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
...
Kad tih 244 000 zbrojimo sa ovih 140 000 - 160 000 iz Hrvatske i Bosne , dolazimo do brojke od 380 000 - 400 000 ukupno , ne računajući Makedonce...
Da,ali taj broj od 244 000 mislim da nije samo za Hrvatsku vec i za BiH,i nije samo za 1991 vec i za 1992,odnosno do polovice te godine kad su se Srbijanci i Crnogorci povukli iz Bosne.Sad,ostaje otvoreno pitanje koliko je njih od tog broja bilo angazirano u Hrvatskoj a koliko otpada na Bosnu.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 30.01.2013. at 10:02. Reason: citat, skraćen
maxvk83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 13:44   #658
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post


On navodi za tadašnju Jugoslaviju - Znači Srbija i Crna Gora...

Tu nije navedena Bosna - 100 000 - 120 000 pripadnika JNA (s Bošnjacima)...
Postoje tacne cifre za korpuse u Bosni, koji datum je upitan?

Niti je 17. korpus (Tuzla) bio u stanju da sudjeluje, niti su Mostarski i Sarajevski imali dovoljno ljudstva da odrade svoj dio (Split).
NikadIzvini is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 18:56   #659
Quote:
maxvk83 kaže: Pogledaj post
Da,ali taj broj od 244 000 mislim da nije samo za Hrvatsku vec i za BiH,i nije samo za 1991 vec i za 1992,odnosno do polovice te godine kad su se Srbijanci i Crnogorci povukli iz Bosne.Sad,ostaje otvoreno pitanje koliko je njih od tog broja bilo angazirano u Hrvatskoj a koliko otpada na Bosnu.
Jasno , na Hrvatsku i Bosnu i mislim , ali velika mobilizacija u Srbiji provođena je samo protiv Hrvatske...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 21:01   #660
dobra veče evo da vam malo ispricam istine o gardijskoj brigadi iz beograda bija sam u njoj 91 god iz splita sam zovem se ante tako da nema tajni nismo bili u kasarni iv juli već u kasarni vasa carapic zapovjednik mile mrksic bezbednjak sljivancanin prvi vod u kojem sam bija potporucnik mitič dejan druga dva voda potporucnici isto jedan hrvat jedan musliman ne sjecam se imena komandir cete zalaj zlatko hrvat kapetan to je bila mjesovita brigada po nacionalnosti i nije tako bilo strasno svi tenkovi su bili 84 i nijedan drugi u bataljonu gdje je bilo tri cete dvije tenkovske i jedna bvp u bataljonu od stotine vojnika bilo je nas hrvata tridesetak posto i nismo imali nikakvih problema nerazumin zasto je tajnovit ovaj momak i cak mu ne vjerujem jer ga ne poznam nijedan hrvat iz istre nije bija kod nas znam to dobro bija sam desetar bija bi dežurni bataljona tako da bi pisa sve vojnike brojno stanje svako vece tako da bi ga znao da napomenem svi tenkovi su bili popunjeni projektilima i svom borbenom opremom vec 1 maja svaki dan poslin obuke tenkove bi se plombiralo tako da niko nista nije moga dirati imali smo uzbune svako vece svi smo znali sta se dogada nismo bili glupi al napominjem da nas nitko nije maltretirao niti spocitavao sta smo hrvati u vukovaru su se spojile gardijska beogradska i 252 oklpna iz kraljeva u kojoj sam bija do prekomande paviljon sa nasim hrvatskim zarobljenicima zatvara vodnik prve klase lukic sreten bija mi je u kraljevu komandir voda komandir kasarne iz kraljeva pukovnik jovan vuckovic je pginija na vukovaru i niz ostalih oficira u obe brigade sam bija i vrlo dobro znam imena svih i to nije neka tajna nema tu ne sjecam se to moras znati svaki detalj ako si tu bija jer i sad znam pa skoro sve vojnike i oficire gdje sam sluzija tu vojsku ako neko da neki komentar na ovu informaciju i ako ga zanima vise mogu mu svaki detalj ispricati mogu samo reci da nije puno aktivnih vojnika poginulo a ni oficira manje vise to su bili rezervisti gardijska brigada bila je dobro ukopana i tukla je sa daljine prakticki su usli u grad kad je sve utihnulo itd itd itd
ante1971 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:21.