Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2008., 12:22   #61
Quote:
dada32 kaže: Pogledaj post
Pa tko bi mi bio u koži? Najbolje bih i ja iz nje iskočila. Da, banka ima hipoteku nad nekretninom, ali neće pokretati ništa dokle god ja plaćam. Dobila sam neka objašnjenja da kao sudužnik( ako plaćam) imam neka prava na nekretninu, da se mogu uknjižiti iza banke,...
Najbolje ti je da pitas na temi vezanoj za pravo... Ili da konzultiras advokata.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 15:27   #62
Probaj ići pitati u banku. Kao što je netko rekao, njima odgovara da ti plaćaš, to je lakše nego organizirati dražbu za prodaju pa ne znam koliko će ti biti od pomoći. Vjerojatno ovisi o naivnosti službenika s kojim ćeš pričati . Kako se od tebe banka naplaćuje? Preko tekućeg? Šta se događa ako ti plaća ne bi sjedala na tekući nego na ruke (to se može i legalno je)? Ne bi se imali otkud naplatiti i bili bi primorani na dražbu? Da li to tebi 'osigurava' bad credit, tj. da li ćeš nakon toga biti na crnoj listi HROK-u? Eto, par ideja i dvojbi za razmišljanje.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 15:37   #63
Cak i da ne isplacuje placu na tekuci, banka vjerovatno ima potpisanu administrativnu zabranu, mjenicu ili stogod. Znaci poslat ce banka u racunovodstvo firme ovrhu nad placom i to ce firma morat preusmjerit banci bez pitanja. Ostaje varijanta sa placom na crno, ali to je opet komplikacija, a i protuzakonito je. Uostalom koliko ja znam i suduznik odgovara i svojom imovinom, a ne samo primanjima, sto znaci da bi banka mogla sjest i na imovinu suduznika, sto je dodatna komplikacija. Treba posjetit advokata, mozemo mi sad tu nagadjat...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 15:44   #64
Ja bih voljela da se ispita zakonitost tih admin. zabrani poslanih u računovodstva firmi gdje dužnici rade. Vjerujem da to funkcionira na način ako prođe, prođe. Banke pošalju stvar u računovodstvo, tamo uglavnom tete boli ona stvar i to sprovedu u djelo. Moraju li? Po meni ne, a po meni, moglo bi biti i nezakonito. Mislim, šta firma ima s mojim dugom banci i koje je njihovo pravo da moju plaću proslijede drugdje? Uostalom, ja poznam računovođu koja je radila u nemaloj firmi i nije fermala pozive i zahtjeve banaka da dio plaće isplaćuje za pokriće dugova po kreditima. I je li joj se što dogodilo? Nije. Tako da mi se čini da je to lov banaka u magli. Mala digresija.

Definitivno, situacija nije banalna. Ugovor neki po kojem si sudužnik imaš? Pročitati, otići u banku pitati, pa može i pravac odvjetnik...
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 16:21   #65
Ta zabrana je po zakonu... To se potpisuje pri sklapanju ugovora. U firmi su duzni to napravit. Ali posto se kod nas ne isplati previse sudit, banka ce se probat naplatit na neki drugi nacin. Recimo poslat ce zabranu jamcu ili sl. Tek kad nema vise jednostavnog izlaza, krenut ce banka istjerivat pravdu po sudu.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 16:25   #66
Da li je po zakonu ili je po ugovoru? Da li su firme to dužne napraviti po nekom zakonu ili zato jer je netko to stavio u ugovor? Stavke ugovora koje su nezakonite nisu pravno valjane. Banke imaju jako dobre pravne službe pa ne sumnjam da je ugovor na mjestu, ali mene bi svejedno zanimalo koji je to zakon. Jer to znači da 'moja' računovotkinja koja je fino i redovno otkantavala banke kršila zakon.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 16:35   #67
I ja znam za slučaj kada je jedan dalji poznanik, koji ima svoju firmu iz koje prima plaću, dobio čak ovrhu za kilu kazni za parking što je nakupio. Još nitko iz njegovog računovodstva to nije proveo, on je još uvijek dužan, teta iz računovodstva još uvijek dolazi na posao.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 16:36   #68
Ovrsni zakon to regulira koliko ja znam...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 17:29   #69
Moj slucaj je slican ovome.
Naime ja sam jemac na hipotekarnom kreditu tj. podignut je hipotekarni kredit s jemcima.
Glavni duznik ne placa rate kredita i banke su prvo mene pocele zvati telefonski, ja sam to prenio duzniku nije platio onda su mi poslali opomenu postom i to sam prenio duzniku nije platio onda su mi poslali administrativnu zabranu u racunovodstvo ja sam to prenio duzniku i on je platio dug. Sada se opet isto ponavlja cekam opomenu postom.
S obzirom da sam ja jemac a ima i hipoteka dali netko zna u kakvom sam ja odnosu kao jemac u odnosu na hipoteku ?
Sto ako banka da sve na ovrhu dali se ona namiruje samo iz hipoteke samo od moje place ili i od mene i od hipoteke !?
akcija1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 08:19   #70
Se ti šališ s ovim jemac ili se to tako kaže u nekim krajevima Hr.?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 22:22   #71
sara, sara ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 22:54   #72
Quote:
dada32 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć!
Znali netko kakva prava imam kao sudužnik po stambenom kreditu? Radi se o tome da glavni dužnik više ne plaća kredit, nego ga već par mjeseci otplaćujem ja. Mogu li tražiti prodaju nekretnine? Banka može pokrenuti prodaju, ali neće jer se namiruje iz mojih primanja.

boze,al ima naivnih!!!

a da bar vec nije poznato sto se jamcima sve dogadja.

ja nebih bio jamac niti rodjenom bratu(da ga imam)
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:41   #73
Na koji se način čovjek može otarasiti uloge jamca za veliki kredit uzet na 20-ak god.? Pretpostavljam da opet postoje razlike od banke do banke no valjda postoji neka zajednička crta... Nažalost, ne pitam bezveze već imam nekoga tko se uvalio u takvo nešto te bi mu bilo puuuuno bolje da si to makne s grbače.
a.r.w.e.n. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 16:48   #74
jednom kad si preuzeo to na sebe, nikako. najbolji nacin koji meni pada na pamet, obzirom da je 20 godina u pitanjju je dati otkaz.

nakon sto das otkaz i banka vise od tebe ne moze nista naplatiti krece se u ovrhu i tu onda banka oduzima nekretninu ili sto god je kupljeno i ti vise nisi opterecen. nazalost tuzno ali najbolji nacin da si pomognes je da se najprije ostetis. potrebno je konzultirat se sa poslodavcem da vidis moze li se to nekako rijesit a da radis od doma i dobijas nekakvu naknadu na crno dok se to ne rijesi. moze na zalost potrajat i do nekoliko mjeseci!!!
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 18:48   #75
svaka banka poznaje sistem zamjene jamca. znači, dužnik nađe drugog jamca i zamijeni posotjećeg. isto tako ako se smanjila glavnica po kreditu, i nekretnina je dovoljna kao instrument osiguranja, neke banke dopuštaju ispuštanje jamca. sve ovo pod uvjetom da se kredit uredno otplačuje.
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 09:58   #76
Ekipo, ako netko čita, molila bih da mi pomogne....dakle koliko sam shvatila, sudužnik se može zamijeniti nakon nekog vremena...super! Nego, recimo, muž i ja dižemo kredit na 30 god, može li nam njegova mama ili moj tata biti sudužnik ako će na dan otplate kredita imati više od 70 godina? Dakle, da li oni mogu sada ući kao sudužnici na nekih 15 god (ili manje) dok mene ne zaposle za stalno pa onda ja postanem sudužnik? Je li olakotna okolnost to što su oni iz obitelji? Ako netko nešto zna, neka javi, tnx
mladenka:)) is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 14:06   #77
Quote:
mladenka:)) kaže: Pogledaj post
Ekipo, ako netko čita, molila bih da mi pomogne....dakle koliko sam shvatila, sudužnik se može zamijeniti nakon nekog vremena...super! Nego, recimo, muž i ja dižemo kredit na 30 god, može li nam njegova mama ili moj tata biti sudužnik ako će na dan otplate kredita imati više od 70 godina? Dakle, da li oni mogu sada ući kao sudužnici na nekih 15 god (ili manje) dok mene ne zaposle za stalno pa onda ja postanem sudužnik? Je li olakotna okolnost to što su oni iz obitelji? Ako netko nešto zna, neka javi, tnx
Mogu biti sudužnici ako zadovoljavaju uvjete banke npr. kreditnu sposobnost i godine starosti koje si navela.U slučaju da ti nakon nekoliko godina želiš biti sudužnik to ti ovisi od banke do banke, ali po meni postoje ti dvije varijante.

1.da ti preuzmeš to sudužništvo i u tom slučaju bi se radio aneks ugovora o kreditu što je puno povoljnije
2.da muž diže novi kredit kojim bi zatvorio stari u tom slučaju ti si mu sudužnik i automatski se mama, tata ili bilo tko u starom kreditu oslobađaju sudužništva (puno nepovoljnije za vas jer imate trošak prijevremene otplate starog kredita i troškove obrade novog)

Naravno ako bi ti u bilo kojoj varijanti preuzimala sudužništvo morala bi biti zaposlena na neodređeno i imati određeni iznos plaće koji mora pokrivati ratu kredita kako bi mogla zamijeniti stare sudužnike.
Raspitaj se u banci u kojoj mislite dizati kredit da li je to moguće, ali ti to po meni isto nije sigurno jer se uvjeti u bankam mijenjaju iz godine u godinu pa ako ti netko kaže da se sad može napraviti ne znači da će se to moći napraviti za 5. god
mgy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 15:33   #78
Raspitah se u pbz - dakle, sudužništvo se može promijeniti bilo kad...ide se na neku komisiju pa ako imaš dovoljna primanja, bla, bla kako to već ide, onda može. Nego, nisam pitala, a zanima me, koliko smiješ imati sudužnika?
mladenka:)) is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 19:43   #79
Pa u mislim da je u većini banaka ograničeno da možeš imati maksimalno 2 sudužnika.
mgy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 17:19   #80
Zaba i naplata od suduznika

help-ludim pomalo.
znam da nije ljepo ovako kao padobranac uletiti ali poluditi cu do sutra ujutro!
kredit u zabi koji zbog gubitka posla i neisplacenih placa neredovito placam.
nakon duga od dvije rate dolazi opomena pred otkaz kredita.ja to kroz cca 8 dana sve platim.u meduvremenu salju zaduznicu suduzniku na naplatu i sjeda nova rata(valjda u onom peridou od tih cca 8 dana)

ja neplacam ratu nego cekamo da se sa suduznikove penzije novac prebaci na kredit a ja cu novac koji imam (nekim cudom ovaj mjesec imam) dati direktno suduzniku.

ali sipak.mirovinsko iz nekog idiotskog razloga ovrhe salje ovrhovoditeljima (novac)tam negdje oko 15-16 u mjesecu -a ovo se sve dogada pocetkom mjeseca.
docekam 16 kad ono ispadne da moram jos nesto sitno uplatiti.platim i to sitno i veli gđa u zabi (u naplati potrazivanja) da sada onda povlace zaduznicu jer je sve na 0.ja jos par put zovem da provjerim jeli to napravljeno-da je.da je zaduznica povucena.

naravno da se ovaj mjesec prica ponaavlja.dakle naplacuju suduzniku vise nego je jedna rata kredita ali bome naplacuju i meni jer imam priljev na racun (naknadu sa burze) .

i što sada?moj kredit ce nakon 16 (jer ce tek tada mirovinsko prebaciti novce od suduznika) biti u plusu vise od jedne rate.

naplatili i od mene i od suduznika!


sto da radim?sada nerade u naplati potrazivanja a do sutr ujutro cu izluditi!
naravno da moram suduzniku vratiti novac-ali ja ga sada vise nemam jer je i od mene naplaceno.

dajte mi savjet.pliz!
markiz1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:23.