Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2010., 20:48   #1
Peugeot 307 - lambda sonda

Dakle, molim vas za pomoć jer sam ja tipično žensko koje nema previše saznanja o autima, ali s lamdom sondom sam već debelo upoznata i to mi se nikako ne sviđa. Naime, imam Peugeota 307 1.4, prije dva mjeseca bio na redovnom servisu 10 000 km u ovlaštenom, oderali me 1640kn jer su mi i otišle neke kočione pločice. 10 dana nakon toga odem na tehnički i frajer me jedva pusti jer mi negdje auspuh pušta kod katalizatora i eko test nije bio ok. Istovremeno, primjetila sam da kad je hladan, ne prima gas i kad primi dok ga ne prebacim u treću, on cuka. Također mi se povećala i potrošnja goriva i kako sam mislila da je to sve zbog tog auspuha, odem danas opet na servis (ovlašteni) i oni mi jave da su mi zavarili to gdje je puštalo, ali da problem cukanja i potrošnje je zbog lambde sonde. I ja sva izvan sebe im kažem kako sam ju mijenjala prošle godine točno u ovo doba i tada je još bio pod garancijom i kako je to moguće da je opet otišla??? Onda mi frajer kaže kako sam ja mijenjala donju, a sad je otišla gornja!! Uopće nisam znala da imam dvije lambde sonde (????).. Frajer kaže kako se one obično mijenjaju u paru, ali da je ova donja skroz ok (mislim, i mora biti ok kad je nova) .. I onda me je počeo šibati sa ciframa. Dakle, promjena sonde je 1700 kn, s tim da se preporuča da mijenjam i svijećice od motora i to me na kraju ispadne cca 2500kn s radom i svim popustima koje imam jer ima ugovor o održavanju. Ali to nije sve jer naime, postoji mogućnost da se prilikom skidanja neke grane, ošteti neka ovojnica pa oni to moraju slati na testiranje i to je još 500kn gore. Dakle, taj sport bi me koštao 3000 kn!!!??!! šokirana sam i ne znam dal me muljalju i što da radim..Kolika ta njihova priča drži vodu i koliko košta ta orginalna lambda sonda da ju kupim i negdje drugdje promijenim? I te svijećice, što s njima? Jel bih ja mogla nekako jeftinije proći negdje drugdje?? Molim vas za pomoć jer imam osjećaj da me netko pokušava smuljati jer sam žensko pa kao ništa ne znam. Ali istina, oni meni mogu sad svašta prodati kad ja ne znam ništa o tome..
dany25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 22:02   #2
istina, imaš dvije lambda sonde.
ako se mijenja jedna, nema potrebe da se mijenja druga, jer su neovisne jedna o drugoj.

ista je stvar sa svjećicama. ne vidim kakve imaju veze sa lambdom. da ti je dva puta krepala ista lambda, onda bi još mogli posumnjati da je to i zbog svjećica. ali ovako, ja nebi dao da mi ih mijenjaju bez jako dobrog (dobro objašnjenog) razloga.
za ovojnicu prvi puta čujem. kod zamjene lambda sonde, stara se izšarafi van iz auspuh grane, nova se ušarafi i spoji konektorom. nikakve ovojnice tamo nema. ipak, i za to bi zahtijevao objašnjenje.

zamjenska lambda (ne-original) košta tak, 300-600 kn. a zamjena traje, hmmmmmm, 5 minuta.
svjećice se mijenjau na određenoj kilometraži. provjeri ovdje pošto su za tvoj auto.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 12:00   #3
Question

ne mogu otvoriti ovaj link što si poslao pa daj pliz ponovno mi pošalji..
hvala ti na odgovoru, ali odlučila sam sutra pokupiti auto, rekla sam im da ništa ne rade na njemu pa ću potražiti negdje drugdje mišljenje. Ma meni je problem što se ja bojim davati auto nekim kvazi mehaničarima po garažama i tak.. Jel bih ja mogla otići kod nekog dragog čiče u serivs, da mu donesem orginal dijelove i neka mi on to napravi? Samo trebam naći takvog čiču...
dany25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 12:10   #4
http://www.velepromet.hr/
probaj sad
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 12:30   #5
ne znam dal sam glupa ili što, ali na toj web stranici ne mogu ništa naći...kad odem pod katalog, traži me username i lozinku koju mi komercijalist da...to je samo za veleprodaju..
dany25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 13:14   #6
odi na info pa ih nazovi sutra i objasni kaj trebaš pa nek traže cijene
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 13:25   #7
problem ti je taj ugovor o održavanju.
dali moraš održavati auto u servisu? što će se dogoditi ako odeš negdje drugdje?

jer ovo nema smisla, ove cijene.
nazovi poslovnicu u zagrebu (TEL: 3013-778, katalog je samo za distributere) i pitaj koliko dođe lambda sonda i svjećice za tvoj auto. to ti može bilo koji mehaničar promijeniti za 100 ili 200 kn.
samo moraš sama sa sobom odlučiti dali želiš i dalje održavati u ovlaštenom, ili 3-4 puta jeftinije kod nekog drugog.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 16:01   #8
ma ja sam taj ugovor dobila kada sam kupovala auto jer sam kupila polovni kod njih i onda su mi dali gratis te neke popuste na rezervne dijelove, sate rada, limariju, kupone za besplatna pranja, kemijsko, poliranje, montaža guma, špur i tak neke stvarčice..Morala sam samo obaviti redovni servis kod njih dok mi je garancija trajala, a ona je sad istekla tako da ja mislim da to nema nikakve veze.. A znaš što, j**** ti i takav ugovor kad oni meni takvu masnu cifru naplate..nek si uzmu to, ali ja mislim da oni meni nikakve popuste ne uračunavaju jer ja to nigdje ne vidim na računima..oni meni mogu reći da su mi uračunali popuste,a li kak da ja znam koliko to stavrno dođe..ma ne znam, toliko su neprofesionalni da uopće nemam pozitivna iskustva s njima. Već su mi dva puta učinili istu stvar,a to je da je auto trebao biti gotov isti dan i oni mene uopće ne zovu da mi kažu da neće biti nego ja njih moram zvati da vidim u kojoj je fazi i onda mi kažu da neće biti gotov.. To su mi i jučer napravili, trebao je biti isti dan, i onda ja njih u 3 sata zovem (a rade do pol5) i frajer mi kaže da će biti u petak..Ono, wtf??? danas je praznik, ja sam možda trebala ići negdje, zar mi nisu mogli na vrijeme javiti..I onda me u 4 zove drugi frajer i pita da jel ja dolazim po auto jer je gotov??? a rade još pola sata bogu iza nogu, ja na poslu i ne znam kako uopće stići u tom kratkom periodu do njih jer nisam imala to u planu kad mi je ovaj taliban rekao da neće biti gotov.. uglavnom, luda sam i najradije ne bih kod njih ništa radila, ali mi treba neki pouzdani mehaničar jer ja sam stvarno nepovjerljiva prema njima..Čak sam razmišljala da možda meni ta sonda uopće nije otišla nego su me htjeli dići na trik da mi izvuku lovu.. jel postoji mogućnost da je to cukanje i potrošnja samo od tog auspuha koji je puštao na grani kod katalizatora?? Mislim, meni je na tehničkom frajer rekao da je u tome problem...
oprostite kja gnjavim, ali ja fakat k***** ne kužim oko toga, a nemam čvrstu mušku ruku da me uputi
dany25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 16:14   #9
auspuh su zavarili. ako je samo do njega, onda će se auto ponašati normalno.
ako i dalje imaš problem, postoji rješenje za tebe.

naime, osnovne popravke na autu možeš dati obaviti u auto stop servisima.
znači, izmjena ulja, filtera, svjećica, lambda sonde (ne kupovati lambde kod njih jer su loše. lambde kod veleprometa su dobre), kočnica i slično, slobodno odeš k njima.
za sve što se tiče kvarova elektronike, postoji majstor koji to sve napravi bez puno buke i novaca. rekao bih, i bolje od ovlaštenih servisa. za svaki dio se ustanovi dali radi probleme a ostali uvjeti su ti na linku. i nitko te neće krasti niti mijenjati nepostojeće ili ispravne dijelove.

kod ovog majstora možeš sa sigurnošću utvrditi dali je labda sonda ispravna ili nije (ustvari, obje) ili je problem negdje drugdje.

ovo njihovo jamstvo i ugovor o održavanju ja bi već odavno odjebal
ali to sam samo ja.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 16:25   #10
I wonder,

To kad idem na ispitivanje za lambdu sondu se plaća puno ili neka sića?
hvala ti puno jer si mi stvarno pomogao. Vidjet ću ovih dana kako će se ponašati auto nakon što su to zavarili pa onda odlučiti što dalje. Definitivno ću uvažiti tvoje savjete. Živo me zanima što će mi sutra reći kada dođem po auto!
dany25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 16:36   #11
ako ti auto bude radio bez trzanja i problema, možeš i dalje voziti bez popravaka.
najbolje bi bilo da odeš na tehnički i zatražiš kontrolu ispušnih plinova. mislim da to nebi ni platila, a bar ćeš saznati dali je motor u redu ili nije.
ako nije, zovi meštra i pitaj ga koliko košta da ti pogleda što ne valja. jer, on će ti samo ustanoviti kvar, on neće mijenjati lambdu ili katalizator. nema on interesa u tome da te prevari za neki dio jer je njemu svejdno dali ćeš ga mijenjati ili nećeš, ili kod koga ćeš ga kupiti ili zamijeniti.
cjenik usluga je ovdje a ti vidi dali ti paše ili ne.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 21:25   #12
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
...najbolje bi bilo da odeš na tehnički i zatražiš kontrolu ispušnih plinova. mislim da to nebi ni platila, a bar ćeš saznati dali je motor u redu ili nije....
Slijedeći tjedan je akcija besplatnog tehničkog pregleda...
HAK poziva sve vozače da sa svojim vozilima u razdoblju od 7. do 12. lipnja 2010. pristupe besplatnom tehničkom pregledu vozila u sklopu preventivno-sigurnosne akcije Dani tehničke ispravnosti vozila, koju provode stanice za tehnički pregled vozila i stručne organizacije, HAK i CVH, pod pokroviteljstvom nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa.
Mikahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 01:24   #13
Quote:
dany25 kaže: Pogledaj post
ma ja sam taj ugovor dobila kada sam kupovala auto jer sam kupila polovni kod njih i onda su mi dali gratis te neke popuste na rezervne dijelove, sate rada, limariju, kupone za besplatna pranja, kemijsko, poliranje, montaža guma, špur i tak neke stvarčice..Morala sam samo obaviti redovni servis kod njih dok mi je garancija trajala, a ona je sad istekla tako da ja mislim da to nema nikakve veze.. A znaš što, j**** ti i takav ugovor kad oni meni takvu masnu cifru naplate..nek si uzmu to, ali ja mislim da oni meni nikakve popuste ne uračunavaju jer ja to nigdje ne vidim na računima..oni meni mogu reći da su mi uračunali popuste,a li kak da ja znam koliko to stavrno dođe..ma ne znam, toliko su neprofesionalni da uopće nemam pozitivna iskustva s njima. Već su mi dva puta učinili istu stvar,a to je da je auto trebao biti gotov isti dan i oni mene uopće ne zovu da mi kažu da neće biti nego ja njih moram zvati da vidim u kojoj je fazi i onda mi kažu da neće biti gotov.. To su mi i jučer napravili, trebao je biti isti dan, i onda ja njih u 3 sata zovem (a rade do pol5) i frajer mi kaže da će biti u petak..Ono, wtf??? danas je praznik, ja sam možda trebala ići negdje, zar mi nisu mogli na vrijeme javiti..I onda me u 4 zove drugi frajer i pita da jel ja dolazim po auto jer je gotov??? a rade još pola sata bogu iza nogu, ja na poslu i ne znam kako uopće stići u tom kratkom periodu do njih jer nisam imala to u planu kad mi je ovaj taliban rekao da neće biti gotov.. uglavnom, luda sam i najradije ne bih kod njih ništa radila, ali mi treba neki pouzdani mehaničar jer ja sam stvarno nepovjerljiva prema njima..Čak sam razmišljala da možda meni ta sonda uopće nije otišla nego su me htjeli dići na trik da mi izvuku lovu.. jel postoji mogućnost da je to cukanje i potrošnja samo od tog auspuha koji je puštao na grani kod katalizatora?? Mislim, meni je na tehničkom frajer rekao da je u tome problem...
oprostite kja gnjavim, ali ja fakat k***** ne kužim oko toga, a nemam čvrstu mušku ruku da me uputi
svijetli li ti ikakva lampica na tabli?ako je sonda posla morala bi svijetlit lampica najčešće žuta.svaki malo bolji auto-elektro servis ti moze napraviti kompjutorsku dijagnostiku i raci ti da li ti je otisla sonda i ako jest koja je u banani (prva ili druga ) i to ce te kostat nekih 150 kunica.cisto da znas,ova prva ti se zove regulacijska sonda a druga je sonda za dijagnozu.
lido1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 10:15   #14
pokupila danas auto i zavarili su to kod katalizatora i to je sad kao ok.. Kad sam uplaila auto, nisam osjetila da mi cuka ili teze prima gas pa cemo vidjeti ovih dana kako ce se ponasati. Sad sam samo osjetila da mi je malo smrdilo po paljevini u autu, ali to moze biti da im je malo ulja iscurilo prilikom varenja pa je ono izgaralo, nemam pojma. Lampica se nije upalila, i zato mi i je cudno to sa lambda sondom buduci da prosle godine kada je otisla, bila mi je upaljena lampica. Dobila sam njihovu ponudu za rad tako da bi me na kraju promjena sonde i svjecice motora, kostalo 2082kn, od toga je rad samo 200kn sto ukljucuje i testiranje i nekakvo preprogramiranje, a ovo ostalo je materijal (sonda 1555 i svijecice 300kn).. Ne znam, vozit cu se par dana, otici cu da mi naprave eko test i onda eventualno na tu dijagnostiku da vide tu sondu. Mozda je na kraju samo do tog auspuha, a ne do sonde..A sto mislite jel ovo puno da idem kod njih popravljati? Mislim da bi me na kraju kostalo nekih 400-500kn skuplje nego da idem ovak na svoju ruku, a ovo je ipak garancija kod ovlastenog..
dany25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 11:07   #15
kaj se čudiš da smrdi? a varenje?

moguće da je sonda dobivala krive podatke s obzirom na rupu u auspuhu, ovisi gdje je rupa bila.
ako sad ne cuka i mirno radi, nadamo se da će biti sve OK. ipak, otiđi na tehnički idući tjedan, besplatno je.

kaj hoćeš da ja zovem velepromet i pitam za cijenu dijelova?
nazovi ih i pitaj, onda ćeš znati koliko možeš uštediti, ali znam da sonda nebi smjela koštati više od 700 kn za tebe. ako hoćeš platiti duplo više, tvoj izbor.

kaj se tiče lampice, ovisi kakav je kvar.
sonda može biti kontaminirana pa postane spora, a od toga se neće upaliti lampica. i traljavi servisi neće to ni prepoznati, nego će ti uzeti lovu (tih 150 kn) a ti buš i dalje imala pokvareni auto. kao, sve u redu, a sonda i dalje ne valja.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 18:36   #16
Brtvljenje usisnog i ispušnog sustava je osnova dobrog rada sonde tj.
ubrizgavanja. Znači ako nema nikakvih simptoma kvara voziiiiii.
Kao što su ti neki već rekli u tijeku jee neka akcija besplatnog tehničkog pa
iskoristi zgodu i napravi sada eko test.
antracit is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 12:14   #17
Oni su meni zavarili katalizator i izmijenili dihtung ispuha i nakon dva dana vožnje, auto ipak i dalje slabo prima gas kad je hladan motor tako da po svemu sudeći da je sonda u pitanju. Zvala sam Velepromet i cijena sonde je 770kn, ali to nije orginal nego je ista ko orginal samo kao nema žig, nemam pojma.. Jel to valja čemu? Svjecice me koštaju 55kn/komadu, u Autoparu me traže 292kn za sve četiri tako da je opet jeftinije. Frend servisira svog citroena u nekoj radioni kod frajera za kojeg u fušu rade dečki iz Autopara tako da mislim da ću tamo ostaviti auto da mi to naprave. Ali definitivno idem na eko test za provjeru prije. Potrošnja je i dalje povećana, 9l po gradu s tim da ja stvarno ne zapadam u klasične gradske gužve, meni do posla ujutro treba 7 min sa stajanjem na dva semafora. Prije je prosječna potrošnja bila oko 8.4 i to s klimom po gradu, tako da...definitivno mali guta sam tak
dany25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 12:48   #18
770 kn je OK cijena za sondu sa imenom.
nemora to biti original, ali nemoj kupiti neku sondu za 300 kn na kojoj ne piše ni proizvođač. ovo su NHK sonde koje su se pokazale skroz dobre.
svjećice, ista svar. ako su poznato ime, onda su vjerojatno dobre. ako su NGK, onda još bolje.

složi to gdje hoćeš, a javi se sa rezultatima kad napraviš eko test.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 14:52   #19
Mozda je slicna situacija sa tim sondama kao i sa farovima,konkretno u mom slucaju.
Kupovao sam prednji desni far za svoj civic i njih u originalu radi Valeo koji kosta 1295 kuna u Rutingu.
Zamjenski Depo (ili tak nekak) i jos neki proizvodjac su bili oko 550.

Sad posto sam mogo sredit dost veliki popust u Velasu koji drzi valeo program uzeo sam kod njih far.
Kolko mi je frajer u valeu objasnio (cak i u rutingu,moram proznati iznenadio me).
Razlika izmedju tog fara iz rutinga i velasa,dakle i jedan i drugi Valeo je u tom kaj je ovaj iz rutinga imao jos utisnut "honda" u samom kutu.
Izgelda da Valeo seriju koju salje u servise oznace logom,a ovi koji idu u prodaju u ostale ducane bez oznake su.

Mozda je slicna situacija i sa sondom,u peugeotu ima otisnut znak puga i zbog tog kosta vise,nego recimo u veleprometu....
yoshimura-nipon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 17:43   #20
ne nego lambda sonde proizvode posvuda po svijetu.
pa onda pug ima OEM sondu sagem, denso ili bosch i ta košta novaca.
dobre zamjenske sonde su od proizvođača koji stavljaju svoj logo i koštaju upola manje.
najjeftinije sonde su bez ikakvih oznaka i koštaju po 20 eura na e-bayu. toliko i vrijede.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:33.