Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2010., 21:51   #1
Arrow Patrijahat i odumiranje vjere

http://www.najam-muza.com/

Svijet ide dalje, ne stoji...
Ne moraš se staromodno udavati - samo treba imati love za povremeno iznajmljivanje muža. Za pravljenje djece treba ipak nabaviti zgodnog i pametnog donatora a periodično je zgodno imati pouzdanog fuck-frenda.
Nema više bračnih svađa, hrkanja, bračnih uvjeravanja i prigovaranja, bezrazložne ljubomore, prljavih čarapa, nogometa i praznih limenki piva...

Brak je postao društveni dinosaurus. No, to vuče za sobom još jednu posljednicu a to je smanjenje broja vjernika. Kako je obitelj tradicionalni prenostitelj religije u sekularnom svijetu tako je njenom novom formulacijom prenašanje otežano. Obitelj nestaje zbog patrijahalnih odnosa koji su temelj vjere.

Možda će crkve unamljivati vjernike, kao što žene unamljuju muževe

Odumiranjem patrijahalnih odnosa unutra društva - nepovratno se gubi i religioznost...???

Vaše mišljenje...???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 21:54   #2
To ne mora biti povezano. Ja sam dosta patrijahalan i konzervativan ali sam nevjernik. Jednostavno sam takav. Tako sam odgojen i to mi se sviđa.
A i vidim da na forumu ima dosta feministkinja koje su također i vjernice. Ima svakakvih kombinacija.
Articles of Faith is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 22:21   #3
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
http://www.najam-muza.com/

Svijet ide dalje, ne stoji...
Ne moraš se staromodno udavati - samo treba imati love za povremeno iznajmljivanje muža.
Zgodan marketinški trik na toj internetskoj stranici... Nazvati električara ili mehaničara (dakle nekog obrtnika) "iznajmljenim mužem". Ne znam zašto bi od marketinškog trika pravili temu na "Religiji".

Inače, ontopic, mislim da bi bilo zgodno ponuditi "hrkače za iznajmljivanje" gladnom tržištu usamljenih žena.
Smithee is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 22:26   #4
Quote:
Smithee kaže: Pogledaj post
Zgodan marketinški trik na toj internetskoj stranici... Nazvati električara ili mehaničara (dakle nekog obrtnika) "iznajmljenim mužem". Ne znam zašto bi od marketinškog trika pravili temu na "Religiji".

Inače, ontopic, mislim da bi bilo zgodno ponuditi "hrkače za iznajmljivanje" gladnom tržištu usamljenih žena.
Kad današnji muževi nisu vični odvijaču ili kljaštima...već nogometu
Ljudi imaju samo dobar marketinški nos za osnivanje onog što nedostaje među nama.

Tema je patrijahat i religija.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 22:27   #5
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
To ne mora biti povezano. Ja sam dosta patrijahalan i konzervativan ali sam nevjernik. Jednostavno sam takav. Tako sam odgojen i to mi se sviđa.
A i vidim da na forumu ima dosta feministkinja koje su također i vjernice. Ima svakakvih kombinacija.
Ti si ribica izvan glavne struje.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 23:45   #6
A kad će početi iznajmljivati pamet?
Btw, u Njemačkoj su teenagerima iznajmljivali bebe na 24 sata da se igraju mame i tate i to je bio reality show. Ovo me ne šokira.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 08:45   #7
Kako je religija, svi znamo , jedna povijesna, kulturološka i psihološka pojava patrijahalnost društva čini da su religije patrijahalno struktuirane i formalno i sadržajno.
No, kad društvo postaje manje patrijahalno tada i religije kao društvene pojave postaju manje patrijahalne.
Tako da ne mislim da će saaamo smanjenje (ili nestajanje) patrijahalnosti prouzročiti nestajanje religija.

Postojeće sljedbe će postajati manje patrijahalne i pojavljivat će se nove (sa biskupicama i časnom braćom ).

Mislite li da je netko tko javno pokida papinu sliku ateista?
Naravno da ne.
Smithee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 09:19   #8
Wink vješta ruka - ne mora biti muška

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Brak je postao društveni dinosaurus.
Već odavna

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Odumiranjem patrijahalnih odnosa unutra društva - nepovratno se gubi i religioznost...???
Zašto religioznost ? Valjda crkvenost ? Patrijarhalne religije NISU jedine.
nitko nevažan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 14:07   #9
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
A kad će početi iznajmljivati pamet?
Btw, u Njemačkoj su teenagerima iznajmljivali bebe na 24 sata da se igraju mame i tate i to je bio reality show. Ovo me ne šokira.
O, to već dugo imamo na tržištu.
Političari iznamljuju svoju pamet za svoj mandat. Kako im to (ne)uspjeva pokazuje pamet glasača.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 14:10   #10
[QUOTE=Smithee;26242328]
Quote:
Kako je religija, svi znamo , jedna povijesna, kulturološka i psihološka pojava patrijahalnost društva čini da su religije patrijahalno struktuirane i formalno i sadržajno.
Tako je jer kad nestane te strukture događa se tektonski poremećaj. Nema više plodnog tla za širenje.

Quote:
No, kad društvo postaje manje patrijahalno tada i religije kao društvene pojave postaju manje patrijahalne.
Manje patrijahalne...misliš da bi se one brže mijenjale-postajale liberalnije???

Quote:
Tako da ne mislim da će saaamo smanjenje (ili nestajanje) patrijahalnosti prouzročiti nestajanje religija.
Ostati će ali se religije uvijek udupiru promjenama ili su one kozmetičke naravi...

Quote:
Postojeće sljedbe će postajati manje patrijahalne i pojavljivat će se nove (sa biskupicama i časnom braćom ).
Možda, možda.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 14:11   #11
Quote:
nitko nevažan kaže: Pogledaj post
Zašto religioznost ? Valjda crkvenost ? Patrijarhalne religije NISU jedine.
Na što ciljaš?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 14:36   #12
religioznost vs crkvenost

Ako ljudi prestaju ići u crkvu to ne znači da nisu religiozni.
Crkva je parazit koja koristi vjerske potrebe/osjećaje naroda.
Abrahmske religije nastale u patrijarhalnim društvima i petrificirale te odnose
nitko nevažan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 14:45   #13
Quote:
nitko nevažan kaže: Pogledaj post
Ako ljudi prestaju ići u crkvu to ne znači da nisu religiozni.
Crkva je parazit koja koristi vjerske potrebe/osjećaje naroda.
Abrahmske religije nastale u patrijarhalnim društvima i petrificirale te odnose
Naravno da neće. Nakon jedne generacije i vjerovanje se može razvodniti, odnosno nema više institucije koja održava stanje.
Zato je crkvi potrebna obitelj jer se njen utjecaj širi preko toga.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 18:12   #14
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zato je crkvi potrebna obitelj jer se njen utjecaj širi preko toga.
Da, crkvi je potrebna obitelj, ali ne svakakva, nego samo tradicionalna, patrijarhalna bračna obitelj, muškarca i žene s djecom, prethodno oženjenih u crkvi.

Inače, danas su prisutni i neki drugi oblici obitelji - kohabitacije, tj. izvanbračne obitelji, obitelji s jednim roditeljem, rekonstruirane obitelji (muškarci i žene heteroseksualci s djecom iz prethodnih obitelji, te homoseksualni parovi s djecom iz bivših obitelji), te noostvorene homoseksualne obitelji. Takve tipove kombinacija crkva ne podržava i ne želi priznati.

Danas se u svim razvijenim zamljama jasno pokazuju suvremeni trendovi transformacije tradicionalnih patrijarhalnih obitelji i pretakanja u nove forme, paralelno sa procesima sekularizacije društva. Koliko će neke nove forme religioznosti zamijeniti etablirane crkve u novoformiranim oblicima obitelji, ostaje da se vidi, međutim sigurno je da kc u razvijenim zemljama danas više ne može očekivati porast broja sljedbenika. Njihov broj može samo padati i pada, kako to pokazuju istraživanja, uključujući i ona koja su sami teolozi kc radiili.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 16:09   #15
[QUOTE=north wind;26253307]
Quote:
Da, crkvi je potrebna obitelj, ali ne svakakva, nego samo tradicionalna, patrijarhalna bračna obitelj, muškarca i žene s djecom, prethodno oženjenih u crkvi.
Da, samo uvjetovana.
A takvih je sve manje.

Quote:
Takve tipove kombinacija crkva ne podržava i ne želi priznati.
A da ne spominjem rastavljene ljude koji za instituciju ne postoje.


Quote:
Danas se u svim razvijenim zamljama jasno pokazuju suvremeni trendovi transformacije tradicionalnih patrijarhalnih obitelji i pretakanja u nove forme, paralelno sa procesima sekularizacije društva. Koliko će neke nove forme religioznosti zamijeniti etablirane crkve u novoformiranim oblicima obitelji, ostaje da se vidi, međutim sigurno je da kc u razvijenim zemljama danas više ne može očekivati porast broja sljedbenika. Njihov broj može samo padati i pada, kako to pokazuju istraživanja, uključujući i ona koja su sami teolozi kc radiili.
Imati će prednost one opcije koja će pokupiti sve ono što "ne ide" u zagrljaj KC.
Sekularizacija najviše...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 16:56   #16
ljudska povijest nikad nije bila linearna... uvijek je bilo vraćanja na staro i koraka unaprijed... i prije tisuću godina su ljudi znali živjeti skupa bez braka i imati vanbračnu djecu, da bi poslije prestali s tom praksom, a onda opet započeli, a onda opet prestali... to što je danas takvo stanje ne znači da će sutra bit...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 17:46   #17
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
ljudska povijest nikad nije bila linearna... uvijek je bilo vraćanja na staro i koraka unaprijed... i prije tisuću godina su ljudi znali živjeti skupa bez braka i imati vanbračnu djecu, da bi poslije prestali s tom praksom, a onda opet započeli, a onda opet prestali... to što je danas takvo stanje ne znači da će sutra bit...
Ništa društveno ionako nije uvijek i zauvijek.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 18:17   #18
Mislim da je ova tema postavljena s uskim pogledom na katolicku crkvu u Hrvata, koji sa svojih nekoliko milijuna cine kap vode u moru ljudske rase.

Prosirimo malo vidike na druge zemlje i religije.

Npr. United Church i njihova vizija:

Quote:
Based in the hospitality of Jesus Christ, we practise an open door/table policy, where all are welcome to worship and explore Christian faith with us regardless of age, race or colour, family status, physical or mental dis/ability, sexual orientation, gender identity, sex, class, income level, nationality, ancestry or place of origin, marital status, or religious point of view.
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 09:21   #19
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
ljudska povijest nikad nije bila linearna... uvijek je bilo vraćanja na staro i koraka unaprijed... i prije tisuću godina su ljudi znali živjeti skupa bez braka i imati vanbračnu djecu, da bi poslije prestali s tom praksom, a onda opet započeli, a onda opet prestali... to što je danas takvo stanje ne znači da će sutra bit...
Ljudska povijest nije linearna, ali nije niti ciklička, kada se radi o načinu života u obiteljima, nego raznolika. Što se tiče praksi obiteljskog života, ona nikada nije "nestajala", nego se samo transformirala u nove oblike, tako da je raznolikost formi obitelji danas puno veća nego u prošlosti. Povijest patrijarhalne obitelji, tako, premda jest najčešći oblik i najdugotrajniji, tek se u modernom dobu 20. st. nepovratno promijenila prema različitim novim oblicima od kojih je većina zapravo i društveno priznata, za razliku od prošlih oblika. Moć i vlast "muških glava" obitelji trajno nestaje, osobito u zapadnim zemljama, kao što trajno nestaje i broj djece unutar obitelji. Sa 10 djece došlo se do 1, 2 ili 0. Nekada izvanbračna djeca nisu bila priznata. Danas to je su. Žene također nekada nisu mogle dobiti nikakvo društveno priznanje, ako nisu bile u braku. Danas to, naravno, nije tako. Homoseksualne obitelji, pak, nekada nisu nigdje bile priznate dok danas već jesu u nekim zemljama.

Paralelno s transformacijom patrijarhalne forme obitelji odvija se i transformacija svjetonazora i religioznosti. Budući da je patrijarhat najčvršće vezan uz patrijarhalnu formu obitelji, jer u njoj ima najtrajnije uporište u prenošenju konfesionalne religioznosti, onda naravno da konfesionalnim institucionalnim religijama nije u interesu da se ta forma mijenja. Međutim, budući da se društveni procesi ne mogu zaustavljati kada su jednom pokrenuti, patrijarhalnu formu obitelji biti će ubuduće puno teže zadržavati u njezinom raspadanju nego što je to bilo u prošlosti, jer danas žene sigurno dobivaju puno veću i značajniju društvenu moć nego što su je imale u prošlosti. To, je, naravno, nepovratno. A ono čega se patrijarhat najviše boji jest upravo ta društvena moć žena. Uostalom, i to je jedan od najvažnijih razloga zašto dosad kc nije dopuštala ulazak žena u njezine institucije moći. Dakle, kako god bilo, patrijarhalne forme ljudskih odnosa, uključujući tip obitelj i institucije (kao što je kc) dugoročno će sigurno izgubiti svoju snagu i utjecaj.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 22:11   #20
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Naravno da neće. Nakon jedne generacije i vjerovanje se može razvodniti, odnosno nema više institucije koja održava stanje.
Zato je crkvi potrebna obitelj jer se njen utjecaj širi preko toga.

Samo jedan jači potres ili manja nevolja podsjeti opet čovjeka tko je.
Obitelj jest na kušnji kao i sve što danas postoji. Ali obitelj je prava stvar.
Roditi dijete i uzeti ga na ruke je prekrasan osjećaj.
Vidjeti oca koji pomalo nespretno drži novorođenče snažnije je od puno zamamnijih slika.
Ma šta ti o tome rekla.
A nije ni pubertet podmlatka za baciti. Već na zemlji upoznaješ pakao.

Obitelj nosi i daje neponovljiva iskustva.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:36.