Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2016., 08:12   #10881
Nije to što meni treba. Čitajući taj članak čini mi se da to uopće nije ograničeno pogotovo tim zakonom. Možda jestnekim drugim. Ali radi se o jednostavnom poslovanju: recimo imate račun na iznos od 1000 eur od neke firme iz eu. Banka vam ne da da vi date svoju pozajmicu u eurima već morate dati u kunama. I sad recimo mijenjate tih 1000 eur po tečaju 7,42. Kada idete platiti taj račun, opet morate napraviti konverzijuiz hrk u eur a sada vam banka daje tečaj 7,65 i tu nastaje kakav- takav gubitak. Iako definitivno po ovom zakonu nema ograničavanja da se pozajmica može dati u eurima.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 13:27   #10882
Dobro ti je rekao Chaos...

čl.17.st.2 kaže:

Ostali rezidenti ne smiju međusobno odobravati kredite u stranim sredstvima plaćanja.


Pozajmica odnosno zajam znači između tebe i obrta ne može biti u stranoj valuti. HNB ne da,

Članak 34.
Hrvatska narodna banka propisuje način na koji rezidenti iz članka 2. stavka 1. točaka 1., 2. i 3. ovoga Zakona podižu i polažu stranu gotovinu i čekove na račun otvoren u banci, rok u kojem su dužni naplaćenu stranu gotovinu i čekove položiti na račun otvoren u banci te uvjete pod kojima mogu držati stranu gotovinu i čekove u blagajni.«.

I evo ti odluke...

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...4_48_1195.html
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 18:40   #10883
ok, to je riješeno. hvala
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 09:21   #10884
Vidim da su mi na e-poreznoj obradili TZ obrazac. PD još nisu.
Nije mi jasno zašto su obračunali kamatu na razliku uplate za 1.,2.,3., mjesec. Sada mi je mjesečna rata veća. Platila razliku i novu veću ratu 29.04.
Oni su kamatu računali već za siječanj.... Kako sad to? pa nisam mogla nove rate uplaćivati već za siječanj, veljaču.... Uvijek se razlika uplaćivala do kraja travnja po završnom računu. Kako je kod vas?
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 10:12   #10885
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Vidim da su mi na e-poreznoj obradili TZ obrazac. PD još nisu.
Nije mi jasno zašto su obračunali kamatu na razliku uplate za 1.,2.,3., mjesec. Sada mi je mjesečna rata veća. Platila razliku i novu veću ratu 29.04.
Oni su kamatu računali već za siječanj.... Kako sad to? pa nisam mogla nove rate uplaćivati već za siječanj, veljaču.... Uvijek se razlika uplaćivala do kraja travnja po završnom računu. Kako je kod vas?
isto je.......napravili su storno zaduženja za prethodne mjesece i zadužili nove predujmove.....kamate nisu još zaračunate, danas je valuta i ide razlika uplate pa ću vidit koliko će od toga otići na kamate
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 22:35   #10886
Nisam jos rjesio problem vezan za napumpane prihode na temelju toga da agencija prima devize po srednjem tecaju a onda ih mora konvertirati po prodajnome tecaju u kune da ih proslijedi iznajmljivacu. Dakle pumpaju se prihodi na razlici ta dva teÄŤaja iako to nije agencijin novac... netko je spomenio da se moze direktno isplatiti devize iznajmljivacu ali to kosta 10 eur po transakciji pa se vise isplati konverziju raditi. Na koji nacin knjiziti ove razlike?
Pacifica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 09:51   #10887
Ima li promjena vezanih za sadržaj bilješki za male poduzetnike za 2015.?
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 12:44   #10888
Može li se na tekući račun direktora refundirati
obaveza prema njemu za račune plaćene gotovinom ( on plaćao)-Obveze s temelja tekuće nabave u gotovini 2310?
Hvala.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 16:25   #10889
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Može li se na tekući račun direktora refundirati
obaveza prema njemu za račune plaćene gotovinom ( on plaćao)-Obveze s temelja tekuće nabave u gotovini 2310?
Hvala.
Budući da svjetski moćnici teže ukidanju gotovine........ zacijelo može.
Ja bih u prilog stavio kopiju kartice tekućeg
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 10:29   #10890
Ukupni promet poduzeća

Izjava o ukupnom prometu poduzeća u prethodnoj godini... Da li je ukupni promet zbroj prihoda i rashoda poduzeća ili su to samo prihodi?
Kako bi ta izjava uopće trebala izgledati, popunjavam dokumentaciju za neki natječaj, prvi puta se susrećem sa ovakvim zahtjevom
ViPla99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 11:12   #10891
Quote:
ViPla99 kaže: Pogledaj post
Izjava o ukupnom prometu poduzeća u prethodnoj godini... Da li je ukupni promet zbroj prihoda i rashoda poduzeća ili su to samo prihodi?
Kako bi ta izjava uopće trebala izgledati, popunjavam dokumentaciju za neki natječaj, prvi puta se susrećem sa ovakvim zahtjevom
Prihodi od djelatnosti.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 11:22   #10892
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Prihodi od djelatnosti.
Kako da to vidim, imam prijavu poreza na dobit za prošlu godinu i račun dobiti i gubitka. To bi onda bio ukupni prihod ili?
ViPla99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 11:28   #10893
Quote:
ViPla99 kaže: Pogledaj post
Kako da to vidim, imam prijavu poreza na dobit za prošlu godinu i račun dobiti i gubitka. To bi onda bio ukupni prihod ili?
Sve sedmice osim onih koje nemaju veze s djelatnošću (tečajne razlike i sl.)
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 11:40   #10894
Znači u RDG stavka Prihodi od prodaje? Ili Poslovni prihodi?

Zadnje uređivanje ViPla99 : 05.05.2016. at 11:50.
ViPla99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 12:00   #10895
POZDRAV

Imam dilemu oko knjiženja računa za primljeni predujam.

Naime od kupca sam dobio predujam od 10.000,00 Kn za posao koji ću završiti u 6 mjesecu, a mjesečni sam obveznik PDV-a pa me zanima kako knjižiti sam račun za predujam tj. osnovicu od 8.000,00 Kn u mome slučaju? Da li kao prihod ili obavezu za primljeni predujam?
Znači, jasno mi je da 10.000,00 Kn(ukupan iznos primljenog predujma) ide na 120, 2.000,00 Kn tj. Pdv na 240, a što je sa osnovicom od 8.000,00 Kn, prihod -750 ili primljeni predujam u mom slučaju 256?

Unaprijed zahvaljujem
MAKI28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 12:23   #10896
Pozdrav.
Malo skrećem s teme možda.. Imam pitanje kao poduzetnica, kakve posljedice su mi ako se ne prijavim na svoju firmu, a nezaposlena sam direktorica i jedini član uprave. Za par mjeseci počinjem raditi u drugoj firmi pa me zanimaju posljedice ovakve situacije. I drugo pitanje koje mi je još važnije a već satima čitam svakakve različite odgovore - mogu li se prijaviti na 2 sata dnevno u svojoj firmi i tako izbječi da budem u prekršaju? Jer u stvarnosti radim i puno manje od 2 sata dnevno.
Hvala :-)
Ana čuvalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 14:13   #10897
Quote:
MAKI28 kaže: Pogledaj post
Imam dilemu oko knjiženja računa za primljeni predujam.

Naime od kupca sam dobio predujam od 10.000,00 Kn za posao koji ću završiti u 6 mjesecu, a mjesečni sam obveznik PDV-a pa me zanima kako knjižiti sam račun za predujam tj. osnovicu od 8.000,00 Kn u mome slučaju? Da li kao prihod ili obavezu za primljeni predujam?
Znači, jasno mi je da 10.000,00 Kn(ukupan iznos primljenog predujma) ide na 120, 2.000,00 Kn tj. Pdv na 240, a što je sa osnovicom od 8.000,00 Kn, prihod -750 ili primljeni predujam u mom slučaju 256?

Unaprijed zahvaljujem
Prihod nastaje u mjesecu u kojem je usluga izvršena ili kod robe kad je isporučena. U tvom slucaju nema govora o prihodu nego imaš obveze za avans, naravno plaćaš pdv. Kad uslugu izvršiš izdaješ račun za uslugu koji ti ide na prihod, ovaj račun za predujam tada storniraš.
Međutim, tu pazi kad izdaješ storno račun, kupac ti ga je "dužan" supotpisati i pečatirati da je napravio ispravak pretporeza u svojim knjigama i tek tada i ti možeš stornirati pdv po storno računu za predujam. Po meni je ovo takva glupost ali porezna inzistira u nadzorima da se poštuje slovo zakona a to je da svaki izlazni račun po kojem je rađen ispravak poreza mora supotpisati ona druga strana koja ga je koristila u pretporez. Ogromni problem se javlja šta mnogi ne knjiže uopće račune za avans nego čekaju taj konačni za izvršenu uslugu i onda imaš problem kad ih moliš da ti ovjere storno računa za pdv...
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2016., 14:54   #10898
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Vidim da su mi na e-poreznoj obradili TZ obrazac. PD još nisu.
Nije mi jasno zašto su obračunali kamatu na razliku uplate za 1.,2.,3., mjesec. Sada mi je mjesečna rata veća. Platila razliku i novu veću ratu 29.04.
Oni su kamatu računali već za siječanj.... Kako sad to? pa nisam mogla nove rate uplaćivati već za siječanj, veljaču.... Uvijek se razlika uplaćivala do kraja travnja po završnom računu. Kako je kod vas?
Dosad nisu ispravljali uplate za razdoblja do predaje novog završnog računa, na što smo se već navikli i bilo je OK, budući da nove osnovice nisu poznate prije izrade novog završnog računa.
Ta stara praksa je bila super te smo po konačnom obračunu TZ samo uplaćivali razliku za prethodnu godinu i gotovo.
Po novom će trebati uplaćivati i razliku po konačnom obračunu i razlike za prethodne mjesece do predaje TZ-a, ukoliko su uplate bile niže od mjesečnih akontacija prema poslanom TZ obrascu.

Zatezna kamata neće teći, ali treba paziti da se razlike uplate zajedno s predajom novog TZ obrasca, budući da se s tim datumom i storniraju ranije uplate i zadužuju nove (iduće godine TZ predajem 30.04. - šala mala!)

Prema Zakonu o članarinama u turističkim zajednicama (NN-152/08,88/10,110/15) ispada da ovaj "potez" Porezne uprave kojim je promijenio dosadašnju praksu evidentiranja konačnog obračuna (obrasca TZ) ima uporište, budući da tekst Zakona glasi:


Članak 13.

(1) Pravna i fizička osoba plaća mjesečni predujam članarine u visini jedne dvanaestine osnovice po obračunu poslovnog rezultata za prethodnu godinu.

(2) Konačni obračun članarine pravna i fizička osoba obavlja u rokovima i na način propisan za obračun i naplatu poreza na dobit, odnosno poreza na dohodak.

(3) Ako pravna i fizička osoba u vidu predujma plati više članarine nego što je dužna po konačnom obračunu, preplaćeni dio vraća joj se na njezin zahtjev ili se uračunava u sljedeće razdoblje plaćanja članarine uvećan za eskontnu stopu.

(4) Ako pravna i fizička osoba ne uplati članarinu u zakonom utvrđenom iznosu i roku, postupit će se sukladno propisima i po postupku za prisilnu naplatu poreza.



A zašto su se to tek sada sjetili napraviti, pretpostavljam da ima veze s Hrvatskom turističkom zajednicom i e-visitorom (e-visitor ima TZ).


E-visitor, me je i "natjerao" da pogledam u propis za TZ, budući da e-visitor neke druge stvari traljavo odrađuje i stvara nerealne obveze pred iznajmljivače.
Npr. računa boravišnu pristojbu prema svakom noćenju i tako obračunava petnaestodnevnu obvezu za uplatu i kada gost još boravi u hotelu. Prema Zakonu o boravišnoj pristojbi to nije u redu.
Baš je u RRIF-u broj 5 poveći članak o tome napisao kako se računa i kada dospijeva boravišna pristojba, ovisno o prijavi i odjavi gosta.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2016., 16:35   #10899
Htjela sam izmijeniti malo gornji post, ali bez uspjeha pa samo da dodam, vezano za TZ:

Stavak drugi kaže da "... konačni obračun ćlanarine obavljamo u rokovima i na način propisan za obračun i naplatu poreza na dobit. odnosno poreza na dohodak..."

Po tome ispada da baš i nisu trebali storniravati stare, a dodavati nove uplate jer to nije " ...način propisan za obračun i naplatu poreza ..."

Ajde malo prokomentirajte kako treba čitati tu normu. Više ljudi više zna.


Edit:
Gledala sam u stupac datum knjiženja, umjesto u stupac datum valute. Pa stvarno će ići kamata, ako je obveza po TZ-u veća.
Pa, kako???

Zadnje uređivanje apis16268 : 14.05.2016. at 18:00.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2016., 20:54   #10900
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
isto je.......napravili su storno zaduženja za prethodne mjesece i zadužili nove predujmove.....kamate nisu još zaračunate, danas je valuta i ide razlika uplate pa ću vidit koliko će od toga otići na kamate
Je li otišlo što na kamate?
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:07.