Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2008., 08:48   #21
koje vrste javora, mi smo znatizeljni???

pogledat cu njihovu stranicu bas, nisam od njih narucuvao. glede javora, savjetuju se natapanje sjemena u vodi kroz 24 sata i onda na 2-4 mjeseca u frizider nek stoje jer je potreban određen period dormancije. jednostavno ih stavis u plasticnu vrecicu sa malo zemlje tako da se zadrzi vlaga, ali da sjeme ne bude mokro. na vrecici probusiti par rupica radi cirkulacije zraka i se ne bi javila plijesan. nakon par mjeseci samo zasadis van i u proljece eto. Zasaditi sjeme valja na dubinu od 3 promjera sjemena.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 22:19   #22
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
koje vrste javora, mi smo znatizeljni???

pogledat cu njihovu stranicu bas, nisam od njih narucuvao. glede javora, savjetuju se natapanje sjemena u vodi kroz 24 sata i onda na 2-4 mjeseca u frizider nek stoje jer je potreban određen period dormancije. jednostavno ih stavis u plasticnu vrecicu sa malo zemlje tako da se zadrzi vlaga, ali da sjeme ne bude mokro. na vrecici probusiti par rupica radi cirkulacije zraka i se ne bi javila plijesan. nakon par mjeseci samo zasadis van i u proljece eto. Zasaditi sjeme valja na dubinu od 3 promjera sjemena.
http://www.seedsandmore-store.com/ca...eties_SAVE_33_

evo ove vrste. delta, hvala ti na ovim informacijama. nadam se da će mi upaliti.
moongirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 09:06   #23
Moj javor je presađen ovo proljeće (bio je visine oko 90 cm) i jako lojepo napreduje. Narastao je sada preko 2 m, a novo lišće je lijepo purpurnocrveno, dok je lišće pri dnu drvca tamnocrvene boje.

Trebam li grančice pri dnu otkidati kako bi formirala krošnju ili da ga ostavim? Javor je na terasi u prilično velikoj posudi, i nije baš za očekivati da naraste kao drvo na livadi, ali vidim da ima potencijala. Ne bih ga htjela neznanjem uništiti pa molim za savjet. S obzirom na temperature u Zagrebu, trebam li ga skoro unijeti na stubište?
Od početka na površini zemlje ima pokrivač od kokosa radi vlage, trebam li ga maknuti jer više nisu vrućine?

Zadnje uređivanje slagalica : 15.09.2008. at 09:07. Reason: tipfeler
slagalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 13:39   #24
Ja imam muku. Kupila sam prije tjedan dana i to je bio na sniženju japanski javor visine nekih 30-tak. cm za 130kn.
Listići su pri vrhu bili crni i sfrkani kao da je opaljen ali ne na svima. Kako sam jedva dočekala da ga kupim nisam odustala.
Presadila sam ga u vrt, ali on nikako ne daje ništa od sebe, nikakav znak.
Samo mi granćice i dalje na vrhovima crne. Inače na svim etiketama njegovima lijepo prikazuje daje on crveni a nigdje ne vidim ni malo crvenoga na listićima, ništa
Korjen mu je bio dosta slab kad sam ga vadila iz posude u kojoj sam ga kupila, živo me strah.
Inače je na polusjeni u vrtu. Ujutro ima sunca a poslijepodne ne. Zemlju sam mu finu stavila i dobro zalila, ne znam da li če preživjeti...da li da probam maknuti te crne grančice i listove?
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 18:40   #25
Quote:
Hoya kaže: Pogledaj post
Ja imam muku. Kupila sam prije tjedan dana i to je bio na sniženju japanski javor visine nekih 30-tak. cm za 130kn.
Listići su pri vrhu bili crni i sfrkani kao da je opaljen ali ne na svima. Kako sam jedva dočekala da ga kupim nisam odustala.
Presadila sam ga u vrt, ali on nikako ne daje ništa od sebe, nikakav znak.
Samo mi granćice i dalje na vrhovima crne. Inače na svim etiketama njegovima lijepo prikazuje daje on crveni a nigdje ne vidim ni malo crvenoga na listićima, ništa
Korjen mu je bio dosta slab kad sam ga vadila iz posude u kojoj sam ga kupila, živo me strah.
Inače je na polusjeni u vrtu. Ujutro ima sunca a poslijepodne ne. Zemlju sam mu finu stavila i dobro zalila, ne znam da li če preživjeti...da li da probam maknuti te crne grančice i listove?
Čekaj da se oporavi, zakorijeni, sabere...
presađivala si ga u najosjetljivije vrijeme, za vrijeme prve vegetacije...

Redovito ga zalijevaj i čekaj... kasnije odreži suhe grančice.
A slijedeće godine će ti prolistati u pravom sjaju.
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 21:54   #26
pozlatile ti se riječi
Samo da mi uspije, stvarno bi mi bilo žao da krepucne. Susjeda ima jedan , još je manji od mojeg bio kad ga je kupila. I kad su krovište mijenjali palo je na njega i prepolovilo ga na pola. I gledala sam ga i fino se oporavio.
Valjda neče moj uz svu brigu krepucnuti nisam valjda takve sreće. Svaki dan ga gledam, ima li šta novo - da li je dao života, za sada i dalje ništa...
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 21:54   #27
Crvenolisni javori su osjetljivi na sunce te zahtjevaju polusjenu ili sjenu. Ne vole bas rezidbu ali mogu se saditi bilo kad ako su u kontejneru ali se mora zalijevati svaki dan nakon sadnje i tako iducih 15 dana

Zadnje uređivanje fonemf : 09.05.2009. at 14:47. Reason: brisanje reklame
vrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 17:21   #28
molim pomoć
jako mi se sviđaju crveni javori, ali oni svijetlo kričavo crveni. obišla sam par mjesta i nema ih za kupit imaju tamo crveno-ljubičaste.
jel zna netko gdje bi ga mogla nabaviti (zagreb i istočno-okolica) i kolike su cijene otprilike?
unaprijed zahvaljujem!
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 18:01   #29
Ja imam vrstu pendulastu veličine oko 1,50 m i cijena mu je bila prije dvije godine negdje oko 500 kn, prvo mu je crveni list, pa zeleni pa prije nego padne na jesen opet crveni, probaj u Lučkom
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 21:48   #30
waterlily hvala!
500 kn uff skupo malo. al je sigurno zato prekrasan
nisam izdržala i kupila sam danas blizu Dugog Sela neki mali, ima oko 40 cm, 100 kn, čini mi se da će biti tamno crveno ljubičasti. slični takvi su bili u Vrtnom centru u Dubravi po 350 kn!
ali ne odustajem od potrage za kričavo crvenim naći će se još mjesta i za njega.

još nešto... vidim da tu neki pišu o gnojenju, prihranjivanju...tamo gdje kupujem ruže su mi rekli da javor ni pod razno gnojiti a pogotovo ne špricati sredstvima protiv nametnika jer je na to jako osjetljiv!
i sad ti budi pametan...
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 17:56   #31
Ja sam svog kupila u Kalii prošle godine u travnju, bio je jako lijep ali je izgubio svo lišće negdje u ljeto, vršne grančice su se počele sušiti i takav goli je proveo ostatak godine i zimu vani na terasi (Maksimir). Do zime ga nisam prestajala zalijevati i sama sebi sam rekla da ću pričekati što će se desiti u proljeće.
I evo! Prolistao je gusto i prekrasno na sve strane! Super je!
Atmice is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 19:54   #32
ja imam jedan acer palmatum koji je star bar 10god i nedavno je presaden... nadam se da ce bit s njim sve u redu... nije se jos razlistao, ali pupovi su mu zivi i zeleni... ali trenutno je svu raspolozivu snagu usmjerio u stvaranje korijena, sto se nadam da ce i uspjet... ako se i posusi, imam bar lijemi mladi javoric koji sam sam uzgojio iz sjemena... ovo mu je druga godina, i nije bog zna koliko velik, ali ocekujem da ce ove godine izrast do barem pola metra, a to je sasvim dovoljno da ga presadim iz posude u vrt... inace, to su jako nezahtjevne i zahvale biljke za vrt, koje ne trebaju nikakav poseban tretman, posebno kad se ukorjene i stabiliziraju... mislim da vrijede svaku lipu svoje cijene...
Sarracenius is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 17:15   #33
Quote:
moongirl kaže: Pogledaj post
http://www.seedsandmore-store.com/ca...eties_SAVE_33_

evo ove vrste. delta, hvala ti na ovim informacijama. nadam se da će mi upaliti.
I... Jel napreduju sto te sjemenke

Bas si razmisljam isto to kupiti
__________________
zizimars14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 11:13   #34
Wink

ja sam narucio neke sjemenke, tipkam za par tjedana kad stignu
mihmih is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 08:25   #35
Quote:
mihmih kaže: Pogledaj post
ja sam narucio neke sjemenke, tipkam za par tjedana kad stignu
Jeej super Moze
__________________
zizimars14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 21:37   #36
Quote:
zizimars14 kaže: Pogledaj post
Jeej super Moze
Jel ima netko mozda iskustva sa sijanjem?
mihmih is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 22:16   #37
Smile

a može li se javor presaditi grančicom umočenom u hormonski prah ili kak se več zove??
toma1211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 11:09   #38
Quote:
toma1211 kaže: Pogledaj post
a može li se javor presaditi grančicom umočenom u hormonski prah ili kak se več zove??
moze, ali ne postizu se veliki uspjesi na taj nacin... mali postotak reznica se ukorjeni, a jos manji prezivi...
Sarracenius is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 15:04   #39
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
pokusat cu ti ja pomoci, nesto generalno o kultivaciji ove vrste javora...
prema literaturi to je vrsta kojoj bi idealno trebalo zadovoljiti: vlazno tlo, kiselo tlo, djelomicnu sjenu.
Ono na sto je ova vrsta osjeljiva jest deficijencija zeljeza ako se biljka uzgaja na bazicnom tlu (iako javori cesto n isu izbirljivi oko pH). Posljedica toga je kloroza iliti ovo sto ti kazes zucenje listova.

pretpostavljam da je tlo dovoljno vlazno te da ni kolicina svjetlost nije upitna, stoga, ja bih pokusao vidjet kakav je pH. nemoj mislit kad ti netko spomene pH da je to neka ekstremna kemija koja ne igra ulogu u prehrani biljke!!! nego da ne duljim, najjeftinije ti je da kupis malo destilirane vode i univerzalne pH indikatore i pokusaj vidjet sto kazu.

otuda cemo dalje, ok? naravno, metode/preparati za podizanje bazicnosti tla postoje i tu nemas brige.
S ovim gore se u potpunosti slažem..
Ja imam patuljasti javor u polusjeni i prvih tri mjeseca je bio crvenkast.. Vrlo brzo nakon toga je odjednom počeo zeleniti.. Iako vidim da većina javora u ovo vrijeme počinje mijenjati boju moj ipak ima izraženu zelenu boju za koju vjerujem da je posljedica nečeg što mu smeta.. Sad je zelen! Ja to povezujem s pH.. Ne znam da li sam u pravu pa ako netko zna neka mi da savjet..
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 21:26   #40
Zovu me Crveni!

Darovala sam si japanski javor acer palmatum, star je 2 godine, visok oko metar. Negdje sam pročitala da se sadi u ranu jesen, sada mi je još u tegli.
Tko ima iskustava sa sadnjom tih crvenolisnih biljaka???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:49.