Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2008., 17:48   #41
Naravno, u prethodnom postu malo bucam no, što je bucanje moje malenkosti prema službenom bucanju:

17/06/2002
Danas su konačno objavljeni rezultati popisa stanovništva koji je proveden u travnju prošle godine, a prema kojem u Hrvatskoj živi četiri milijuna i 437 tisuća stanovnika što je šest posto manje nego po popisu provedenom 1991. godine. 89,63 posto stanovnika izjasnilo se kao Hrvati, Srba je 4,5 posto što je tri put manje nego po popisu iz 1991. godine, a ostalo su pripadnici nacionalnih manjina.88 posto stanovnika izjasnilo se kao katolici, jedan posto kao pravoslavni, a deklariranih ateista ima dva posto.

Prema mome skromnom znanju matematike ispada daje je najmanje 95 posto Hrvata katolika (preostalih postotci otpadaju na katolike drugih nacionalnosti), što je apsolutni svjetski rekord
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 20:03   #42
Eto, večeras smo klečali u crkvama moleći upravo za one koji Boga ne priznaju... Sveta noć u koju apsolutno svatko ima pristup. Velik je Bog!
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 20:10   #43
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Eto, večeras smo klečali u crkvama moleći upravo za one koji Boga ne priznaju... Sveta noć u koju apsolutno svatko ima pristup. Velik je Bog!
Malo molitve nam nije škodilo iako se mogla i pametnije iskoristiti
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 20:11   #44
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Eto, večeras smo klečali u crkvama moleći upravo za one koji Boga ne priznaju... Sveta noć u koju apsolutno svatko ima pristup. Velik je Bog!
Koja je svrha molitve za nekoga?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 20:17   #45
Ja sam se sjetila upravo dežurnih ateista s foruma, s obzirom da drugih ne poznajem... Moli da za svjetlo njihovog razuma, da uspiju prateći vlastitu savjest za ovoga života u onom drugom ipak gledati ice Božje...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 20:25   #46
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Eto, večeras smo klečali u crkvama moleći upravo za one koji Boga ne priznaju... Sveta noć u koju apsolutno svatko ima pristup. Velik je Bog!
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Ja sam se sjetila upravo dežurnih ateista s foruma, s obzirom da drugih ne poznajem... Moli da za svjetlo njihovog razuma, da uspiju prateći vlastitu savjest za ovoga života u onom drugom ipak gledati ice Božje...
Ja se svaki dan nadam da će vjernici progledati i shvatiti svoju zabludu.

Jesmo li kvit?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 20:55   #47
nada i molitva nisu isto - ni otprilike
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 21:06   #48
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
nada i molitva nisu isto - ni otprilike
Da, ja nemam izmišljenog prijatelja kojem ću svoje želje i nade upućivati u razgovoru.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 21:12   #49
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
nada i molitva nisu isto - ni otprilike
Nikako... nada ima koliko toliko realno uporište
Napoleon Bonaparte is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 21:19   #50
nada je pasivna, a molitva aktivna - kao razlika između onoga koji se nevolji udi i onoga koji u nevolji pomaže...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 21:30   #51
Quote:
Da, ja nemam izmišljenog prijatelja kojem ću svoje želje i nade upućivati u razgovoru.
A Pinky?
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 22:33   #52
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
nada je pasivna, a molitva aktivna - kao razlika između onoga koji se nevolji udi i onoga koji u nevolji pomaže...
Vjeruješ li da je i jedna molitva stvarno uslišena od strane Boga?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 22:35   #53
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
nada je pasivna, a molitva aktivna - kao razlika između onoga koji se nevolji udi i onoga koji u nevolji pomaže...
Pa dobro, ja ću se onda moliti FSM-u večeras za tebe. U molitvi ću izraziti nadu da ćeš već jednom izaći iz svoje zablude.
Normala00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 10:53   #54
ja bih ovim putem lijepo zamolila da me se ne spominje u ikakvim molitvama, jerbo je to čisti gubitak vremena i čitanje ovog mi je skoro uzrokovalo davljenjem slanim štapičima (nemrem se smijat punih usta).
hvala!
__________________
i'm so cool i shit icecubes.
MissLestrange is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 13:25   #55
Quote:
MissLestrange kaže: Pogledaj post
ja bih ovim putem lijepo zamolila da me se ne spominje u ikakvim molitvama, jerbo je to čisti gubitak vremena i čitanje ovog mi je skoro uzrokovalo davljenjem slanim štapičima (nemrem se smijat punih usta).
hvala!
Ruku na srce, nemam ništa protiv da netko moli za moje dobro. Ne očekujem ništa od toga ali ne može škoditi.
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 13:56   #56
Vratimo se na temu. Opcenito stanje nije tako lose ako se pogledaju sluzbene statistike koliko ima deklariranih vjernika. Naravno ima stvari koji bi se trebale popraviti, poput vjerunauka u javnim skolama kojem tamo nije mjesto i zbog kojeg mnog roditelji ateisti moraju birati dal im djete sece samo po skloskim hodnicima ili da ga upisu na vjerunauk. Tu su razna vjerska obiljezja u drzavnim ustanovama kojima tamo nije mjesto.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 14:06   #57
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Vratimo se na temu. Opcenito stanje nije tako lose ako se pogledaju sluzbene statistike koliko ima deklariranih vjernika. Naravno ima stvari koji bi se trebale popraviti, poput vjerunauka u javnim skolama kojem tamo nije mjesto i zbog kojeg mnog roditelji ateisti moraju birati dal im djete sece samo po skloskim hodnicima ili da ga upisu na vjerunauk. Tu su razna vjerska obiljezja u drzavnim ustanovama kojima tamo nije mjesto.
Avaj, možemo samo jaukati prema državnoj statistici. Obzirom da je samo 2 posto stanovništva deklariranih ateista riječ je o marginalnoj skupini koju će država olako zanemariti akonto 88% deklariranih katolika. Sprega vlasti i crkve je toliko jaka da se, jednostavno, ispunjavaju sve želje Kaptola.

Osim toga, pogledaj tu perfidnu politiku gdje "slučajno" vjernauk nikada ne pada u prve ili posljednje školske sate i prisiljavaju djecu da budu nazočna vjeronauku ili kao izgubljene duše lutaju školom, a kako su ravnatelji redom veliki vjernici, teško da će neko poremetiti ovaj plan od višeg interesa. Sprdačina je da se crkva boji dječjeg sna ili viška slobodnog vremena zbog kojeg bi se mnogi odrekli pohđanja vjeronauka. I Dante bi se zamislio pred ovom pričom.
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 14:31   #58
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Eto, večeras smo klečali u crkvama moleći upravo za one koji Boga ne priznaju... Sveta noć u koju apsolutno svatko ima pristup. Velik je Bog!
Najusrdnije molim da se na mene ni u kojem slučaju ne misli i da se za mene ni u krajnjem ludilu ne moli. Obzirom da iz dna duše prezirem sam koncept da za svoju dobrobit trebam moliti nečiju pomoć (i to još nekog izmišljenog lika). Za sebe i svoju obitelj se borim ja i jedino djela mog dragog i mene su ona koja imaju neku vrijednost i značenje. Nade, želje i stvarna djela. Molitve neka ostanu onima koji misle da imaju neke koristi za njih.

Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Vratimo se na temu. Opcenito stanje nije tako lose ako se pogledaju sluzbene statistike koliko ima deklariranih vjernika. Naravno ima stvari koji bi se trebale popraviti, poput vjerunauka u javnim skolama kojem tamo nije mjesto i zbog kojeg mnog roditelji ateisti moraju birati dal im djete sece samo po skloskim hodnicima ili da ga upisu na vjerunauk. Tu su razna vjerska obiljezja u drzavnim ustanovama kojima tamo nije mjesto.
Zapravo u tome ima istine. Ja sam npr. zaposlena u obiteljskom poduzeću čiji su vlasnici veliki vjernici (mislim ono - stvarno VELIKI vjernici). Kod nas npr. vlasnici poduzeća proglašavaju naše vl. neradne dane na kojekakove crkvene praznike, pa čak i lokalne svece. Ali oni isto tako npr. znaju da ja (i dosta zaposlenih) nisam vjernica, da živim sa mojim dragim nevjenčano i imam po crkvenim shvaćanjima izvanbračno djete. Ali dok ja svoj posao radim dobro i savjesno, nikoga to ne žulja. Vjera se u poduzeću ne spominje niti jednom riječju. Ja zaista nikada nisam osjetila nikakvu diskriminaciju po tom pitanju.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 16:07   #59
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Najusrdnije molim da se na mene ni u kojem slučaju ne misli i da se za mene ni u krajnjem ludilu ne moli. Obzirom da iz dna duše prezirem sam koncept da za svoju dobrobit trebam moliti nečiju pomoć (i to još nekog izmišljenog lika). Za sebe i svoju obitelj se borim ja i jedino djela mog dragog i mene su ona koja imaju neku vrijednost i značenje. Nade, želje i stvarna djela. Molitve neka ostanu onima koji misle da imaju neke koristi za njih.



Zapravo u tome ima istine. Ja sam npr. zaposlena u obiteljskom poduzeću čiji su vlasnici veliki vjernici (mislim ono - stvarno VELIKI vjernici). Kod nas npr. vlasnici poduzeća proglašavaju naše vl. neradne dane na kojekakove crkvene praznike, pa čak i lokalne svece. Ali oni isto tako npr. znaju da ja (i dosta zaposlenih) nisam vjernica, da živim sa mojim dragim nevjenčano i imam po crkvenim shvaćanjima izvanbračno djete. Ali dok ja svoj posao radim dobro i savjesno, nikoga to ne žulja. Vjera se u poduzeću ne spominje niti jednom riječju. Ja zaista nikada nisam osjetila nikakvu diskriminaciju po tom pitanju.
Umiljato janje dvije majke sisa.
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 16:21   #60
Quote:
fifimifi kaže: Pogledaj post
Avaj, možemo samo jaukati prema državnoj statistici. Obzirom da je samo 2 posto stanovništva deklariranih ateista riječ je o marginalnoj skupini koju će država olako zanemariti akonto 88% deklariranih katolika. Sprega vlasti i crkve je toliko jaka da se, jednostavno, ispunjavaju sve želje Kaptola.
Biti ce zanimljivo vidijeti slijedeci popis stanovnistva 2011, koliko ce tada biti ateista, drustveni pritisak na ljude da se deklariraju kao katolici je ipak cini mi se malo manji nego 90-tih sto se moguce odrazilo i na taj popis iz 2001.
Ako se ne varam prema ovom popisu mi smo najreligioznija drzava u Europi po broju vjernika. Dobro ovom broju od 2% ateista bi trebali dodati i 3% agnostika i neoprijedjeljenih.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:49.