Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2008., 16:34   #61
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Biti ce zanimljivo vidijeti slijedeci popis stanovnistva 2011, koliko ce tada biti ateista, drustveni pritisak na ljude da se deklariraju kao katolici je ipak cini mi se malo manji nego 90-tih sto se moguce odrazilo i na taj popis iz 2001.
Ako se ne varam prema ovom popisu mi smo najreligioznija drzava u Europi po broju vjernika. Dobro ovom broju od 2% ateista bi trebali dodati i 3% agnostika i neoprijedjeljenih.
kakav nesretni društveni pritisak, 2001 sam vršio popis stanovništva, i što se tiče izjašnjavanja kojoj vjeri pripada, trebali smo napisati što god nam dotični kaže, pa smo tako dobili i par Jedi knightova u Hrvatskoj, a podaci su stroga tajna za čije objavljivanje ikome je predviđen kazneni postupak! Pritiska nikakvog nije bilo ninakoga, podaci nisu uzimani javno na cesti nego u kućama.

A bilo bi i vrijeme da se ljudi izjasne za ono čemu pripadaju tako da se od vjernika odvoji onaj dio po kojemu se gledaju i prosuđuju svi vjernici i vjera kao takva . Nadam se da se budu izjasnili kao ateisti :P
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 16:48   #62
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
kakav nesretni društveni pritisak, 2001 sam vršio popis stanovništva, i što se tiče izjašnjavanja kojoj vjeri pripada, trebali smo napisati što god nam dotični kaže, pa smo tako dobili i par Jedi knightova u Hrvatskoj, a podaci su stroga tajna za čije objavljivanje ikome je predviđen kazneni postupak! Pritiska nikakvog nije bilo ninakoga, podaci nisu uzimani javno na cesti nego u kućama.

A bilo bi i vrijeme da se ljudi izjasne za ono čemu pripadaju tako da se od vjernika odvoji onaj dio po kojemu se gledaju i prosuđuju svi vjernici i vjera kao takva . Nadam se da se budu izjasnili kao ateisti :P
Ma ne kazem ja da se popis provodio nekorektno. Ali određeni drustveni pritisak je postajao i jos uvijek postoji. Zato kazem da ce biti zanimljivo vidijeti rezultate iz 2011, sasvim je moguce i da ne bude vecih promjena i da ostanemo zemlja s najvecim brojem vjernika u Europi. Evo bas gledam neke podatke i prema njima jedna Slovenija ima oko 35% ateista/agnostika.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 17:04   #63
Ja sam odgojen kao ateist,ali sam u zadnje vrijeme od ateista postao agnostikom.Korigirao sam svoj stav utoliko što smatram da ne mogu spoznati da li Bog postoji ili ne,a kao ateist sam potpuno negirao postojanje Boga.
Dakle,ja sam danas uvjereni agnostik.
I ne,ne mislim da ateistima i agnosticima treba nekakva udruga.To nije potrebno,ali bi po mome mišljenju katolici i katolička Crkva općenito morali pokazati više tolerancije za ateiste i agnostike.
Vrijeme borbenog katolicizma polako prolazi...
Unimatrix001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 17:08   #64
Quote:
Unimatrix001 kaže: Pogledaj post
po mome mišljenju katolici i katolička Crkva općenito morali pokazati više tolerancije za ateiste i agnostike.

Hoće, nakon što se Raj i Pakao ujedine.

Quote:
Unimatrix001 kaže: Pogledaj post
Vrijeme borbenog katolicizma polako prolazi...

Da, borbeni zamjenjuje perfidni.
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 17:59   #65
Quote:
fifimifi kaže: Pogledaj post
Umiljato janje dvije majke sisa.
Pojasniš malo?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 18:33   #66
Quote:
Unimatrix001 kaže: Pogledaj post
Ja sam odgojen kao ateist,ali sam u zadnje vrijeme od ateista postao agnostikom.Korigirao sam svoj stav utoliko što smatram da ne mogu spoznati da li Bog postoji ili ne,a kao ateist sam potpuno negirao postojanje Boga.
Dakle,ja sam danas uvjereni agnostik.
I ne,ne mislim da ateistima i agnosticima treba nekakva udruga.To nije potrebno,ali bi po mome mišljenju katolici i katolička Crkva općenito morali pokazati više tolerancije za ateiste i agnostike.
Vrijeme borbenog katolicizma polako prolazi...
Bez brige, pokazuju više tolerancije prema ateistima i agnosticima, time više što Crkva vidi u svojim nekim postupcima u povijesti koji su uopće i doveli do pojave ateizma, samo znaš kako je, oni najglasniji se uvijek čuju, a redovito su ti i najfanatičniji (i ateisti, evo ima ih tu oko nas , kao i oni koji sebe deklariraju vjernicima).

Dapače, bilo kakav razgovor sa razumnim ateistom ili agnostikom meni pomaže da drugačije sagledam svoju teističku poziciju.
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 21:24   #67
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
kakav nesretni društveni pritisak, 2001 sam vršio popis stanovništva, i što se tiče izjašnjavanja kojoj vjeri pripada, trebali smo napisati što god nam dotični kaže, pa smo tako dobili i par Jedi knightova u Hrvatskoj, a podaci su stroga tajna za čije objavljivanje ikome je predviđen kazneni postupak! Pritiska nikakvog nije bilo ninakoga, podaci nisu uzimani javno na cesti nego u kućama.
Mda. Tako si ga ti provodio.

Da ja nisam bio vrlo doma i vrlo iritantan, bio bih završio kao Hrvat, katolik — a nisam nijedno.
Susjeda koja je to provodila u našem kvartu dvaput je morala poderati moj listić jer je upisala stvari prije nego što me je pitala.

Samo je pitanje u popisu stanovništva bilo vrlo sugestivno formulirano: "jeste li katolik? (da/ne); ako niste, kaj ste onda?"
Osim toga, znam popriličan broj ateista svojih godina ili malo mlađih, koje su njihovi roditelji upisali kao katolike.

Sve u svemu, nije da pritisak nije postojao.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 21:46   #68
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Mda. Tako si ga ti provodio.

Da ja nisam bio vrlo doma i vrlo iritantan, bio bih završio kao Hrvat, katolik — a nisam nijedno.
Susjeda koja je to provodila u našem kvartu dvaput je morala poderati moj listić jer je upisala stvari prije nego što me je pitala.

Samo je pitanje u popisu stanovništva bilo vrlo sugestivno formulirano: "jeste li katolik? (da/ne); ako niste, kaj ste onda?"
Osim toga, znam popriličan broj ateista svojih godina ili malo mlađih, koje su njihovi roditelji upisali kao katolike.

Sve u svemu, nije da pritisak nije postojao.
Podsjeća me na socijalističke izbore: od 12 zaokruži 12
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 09:27   #69
pozdrav,
ovako zanima me da li je netko od vas jednostavno jednog dana morao rec staroj da ne vjeruje u boga i da ne želi u crkvu. ja sam kršten, i išao sam na vjeronauk al ono uvijek sam zabušavao kao i većina ekipe, ukratko imam razloga zašto ne vjerujem i mislim da mi je super ovako.
Imam 21 godinu, a stara forsira jutros da odem na misu a bed mi je rec ono da nevjerujem u boga jer ce se izbedirat, mislit ce da cu odmah danas izvadit noz i pocet ubijat po gradu Sta da kazem, neda mi se forsirat da idem na misu jer mi je to protiv mojih stavova a necu ic samo da ugodim staroj.inace sretan uskrs svim katolicima. može i ateistima
__________________
Nocna mora vrati bubreg
perce is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 11:21   #70
Quote:
perce kaže: Pogledaj post
pozdrav,
ovako zanima me da li je netko od vas jednostavno jednog dana morao rec staroj da ne vjeruje u boga i da ne želi u crkvu. ja sam kršten, i išao sam na vjeronauk al ono uvijek sam zabušavao kao i većina ekipe, ukratko imam razloga zašto ne vjerujem i mislim da mi je super ovako.
Imam 21 godinu, a stara forsira jutros da odem na misu a bed mi je rec ono da nevjerujem u boga jer ce se izbedirat, mislit ce da cu odmah danas izvadit noz i pocet ubijat po gradu Sta da kazem, neda mi se forsirat da idem na misu jer mi je to protiv mojih stavova a necu ic samo da ugodim staroj.inace sretan uskrs svim katolicima. može i ateistima
Znam kako ti je.

Samo kaj sam ja to prošao s nekih 12 godina.

Što prije to riješiš, to će tvoji više vremena imati da to prihvate.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 15:41   #71
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Mda. Tako si ga ti provodio.

Da ja nisam bio vrlo doma i vrlo iritantan, bio bih završio kao Hrvat, katolik — a nisam nijedno.
Susjeda koja je to provodila u našem kvartu dvaput je morala poderati moj listić jer je upisala stvari prije nego što me je pitala.

Samo je pitanje u popisu stanovništva bilo vrlo sugestivno formulirano: "jeste li katolik? (da/ne); ako niste, kaj ste onda?"
Osim toga, znam popriličan broj ateista svojih godina ili malo mlađih, koje su njihovi roditelji upisali kao katolike.

Sve u svemu, nije da pritisak nije postojao.
Pitanje nije bilo dali ste katolik ili ne nego koje ste vjeroispovjesti, a ovu svoju popisavateljicu si mogao bez beda prijaviti njezinom nadležnom, svi su popisivači imali osobu koja nadgleda dali je sve ispunjeno valjano i čitko.

A dužnost je bila upisati podatke koje si dobio od onoga kojega ispituješ ne provjeravajući istinitost istih, jer ti si popisivač, ne inspektor. Dakle svaki neistiniti podatak tamo se našao jer je bio kao takav dan popisivaču, a ne voljom popisivača.
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 21:35   #72
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
Pitanje nije bilo dali ste katolik ili ne nego koje ste vjeroispovjesti, a ovu svoju popisavateljicu si mogao bez beda prijaviti njezinom nadležnom, svi su popisivači imali osobu koja nadgleda dali je sve ispunjeno valjano i čitko.

A dužnost je bila upisati podatke koje si dobio od onoga kojega ispituješ ne provjeravajući istinitost istih, jer ti si popisivač, ne inspektor. Dakle svaki neistiniti podatak tamo se našao jer je bio kao takav dan popisivaču, a ne voljom popisivača.
Gle, bila su dva pitanja (brojevi izmišljeni jer se ne sjećam više):

16: Jeste li katolik? Da/Ne
17: Ako ste na prethodno pitanje odgovorili s "Ne", koje ste vjere?

Em sam vidio, em sam još kasnije u novinama čitao o tome; nisam bio jedini kojem je to zasmetalo.

Dakle, nemoj me praviti budalom. Ako tvrdiš da lažem, dokaži to — recimo, pokaži mi kako je izgledao formular.

Uostalom, kaj da ju prijavljujem? Na kraju je sve upisala kako spada, samo kaj je brzala sa svojim pretpostavkama. Jer je susjeda, pa nas kakti poznaje. I jer se naslušala identičnih odgovora na ta pitanja.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 01:38   #73
Deklarirani ateista (neke stvari zamjeram crkvi) moji doma misle da ih zaje, i moja sestra je ateista, na potpisu stanovništva uvedeni smo kao katolici ali tad sam ima 10 godina, idem na vjeronauk iako bi mi bilo draže da se raspravlja o Star treku ili gospodaru prstenova ali i biblija je zabavna ima nekih stvari i nekih i nekih ali onako za ubiti 45 minuta dobro je
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 09:42   #74
Quote:
perce kaže: Pogledaj post
pozdrav,
ovako zanima me da li je netko od vas jednostavno jednog dana morao rec staroj da ne vjeruje u boga i da ne želi u crkvu. ja sam kršten, i išao sam na vjeronauk al ono uvijek sam zabušavao kao i većina ekipe, ukratko imam razloga zašto ne vjerujem i mislim da mi je super ovako.
Imam 21 godinu, a stara forsira jutros da odem na misu a bed mi je rec ono da nevjerujem u boga jer ce se izbedirat, mislit ce da cu odmah danas izvadit noz i pocet ubijat po gradu Sta da kazem, neda mi se forsirat da idem na misu jer mi je to protiv mojih stavova a necu ic samo da ugodim staroj.inace sretan uskrs svim katolicima. može i ateistima
Možda bi bilo dobro da ispočetka ne kreneš sa otvorenim iznošenjem stavova, već da to radiš postupno.

Sa mise bi se mogao izmotati na puno načina. Reci npr. da imaš puno za učiti jer slijedeći tjedan imaš kolokvij na faksu. Malo radikalnije bi bilo da kažeš da ti se ne da jer misliš čitati knjigu koja te zanima ili gledati TV.

Nakon što ti se stara s vremenom navikne ta takvu situaciju, presat će te uopće i tjerati na misu.

Kada dođeš do te faze možeš polagano početi iznositi svoje ateističke stavove. Neće se sigurno slagati s tobom, ali je baram neće strefiti herc.

Sličnu priču sam i ja prošao. Sada sam već došao do faze da sam otpilo popa koji je došao blagosloviti kuću. Nikoga osim mene nije bilo doma. Stara je valjda zaboravila. Inače ga je puštala svake godine. Hladno sam mu rekao da nema nikog doma, a da ja baš nisam u tim stvarima. Ljubazno sam ga pozvao da dođe slijedeće godine, jer će tada valjd nekog bit.

Ne moram ti pričati kakva je bila reakcija kada sam ispričao što sam napravio.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 17:14   #75
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
Bez brige, pokazuju više tolerancije prema ateistima i agnosticima, time više što Crkva vidi u svojim nekim postupcima u povijesti koji su uopće i doveli do pojave ateizma...
Koji su to postupci crkve "doveli do pojave ateizma"? Dopustanje ljudima da sami razmisljaju bez straha od lomace? Znaci li to da bez crkve ne bi bilo ateista/agnostika? Ili da ih nije i ranije bilo? Oh come on.

Tko zna, mozda su i neki pape bili ateisti ali su uzivali u moci koju su dobili svojim statusom, na jednak nacin na koji su, gle cuda, skoro svi danasnji americki politicari veliki vjernici.
Dent, A. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 21:22   #76
Quote:
Dent, A. kaže: Pogledaj post
Koji su to postupci crkve "doveli do pojave ateizma"? Dopustanje ljudima da sami razmisljaju bez straha od lomace? Znaci li to da bez crkve ne bi bilo ateista/agnostika? Ili da ih nije i ranije bilo? Oh come on.

Tko zna, mozda su i neki pape bili ateisti ali su uzivali u moci koju su dobili svojim statusom, na jednak nacin na koji su, gle cuda, skoro svi danasnji americki politicari veliki vjernici.
Američki? Pa ti su se, mahom, odvijek iskazivali kao vjernici. Mislim da bi ti daleko prikladniji pmjer hrvatski političari. Neki od njih još uvijek na dnu ladice čuvaju partijske knjižice a danas sjede u prvim redovima gdje se javno sramote jer još nisu skužili da hostija nije čips.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 23:01   #77
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Američki? Pa ti su se, mahom, odvijek iskazivali kao vjernici. Mislim da bi ti daleko prikladniji pmjer hrvatski političari. Neki od njih još uvijek na dnu ladice čuvaju partijske knjižice a danas sjede u prvim redovima gdje se javno sramote jer još nisu skužili da hostija nije čips.
Po mom misljenju nasi politicari se malo previse boje Crkve i njenog utjecaja ali ipak mi se cini da je bolja situacija nego u SAD-u. Prema nedavnim podacima u SAD-u ateisti su najvise diskriminirani, najmanje ljudi bi glasalo za predsjednika koji je ateist, vise ljudi bi čak glasalo za predsjednika koji je homoseksualac nego za onog koji je ateist.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 23:23   #78
U Americi je (pre)snažno to iskazivanje "vjerovanja". Puna su im usta fraza "I believe". Oni sve believe-aju. Toliko puno toga govore da su zaboravili na nijanse u različitim značenjima pri korištenju tog glagola. "Vjerujem ti", "vjerujem da", "vjerujem u", nijansi je jako puno. A njima se to sve stopilo u glagol kojeg užasno vole koristiti jer to smatraju učtivim.

I onda, kad im dođe netko tko ne "ne vjeruje", nego tko "ne vjeruje" (lack of belief), gledaju ga kao tele u šarena vrata. Tko je sad ovaj? Outsider. Opasnost za pleme i sve naše "American values" i "American way of life".
Kad se to pomiješa s fanatizmom koji je oduvijek nazočan u Americi, imamo zajebanu situaciju. A nisu fanatici izgradili tu državu. Izgradili su je ljudi s visokim moralnim načelima, i ateisti i agnostici i lagani vjernici, ali prije svega, ljudi koji nisu dopustili da im religija upravlja životom. Da nije bilo toga, Amerika danas ne bi bila Amerika nego Pakistan.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 01:56   #79
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Po mom misljenju nasi politicari se malo previse boje Crkve i njenog utjecaja ali ipak mi se cini da je bolja situacija nego u SAD-u. Prema nedavnim podacima u SAD-u ateisti su najvise diskriminirani, najmanje ljudi bi glasalo za predsjednika koji je ateist, vise ljudi bi čak glasalo za predsjednika koji je homoseksualac nego za onog koji je ateist.
Zna se model za američkog predsjednika - WASP. Izuzetci koji potvrđuju pravilo su dva kvekera i jedan jedini katolik - JFK

Upravo zato Barak Obama nema šanse i ako bude demokratski kandidat, ponovo će pobijediti republikanci što znači da svijet tone u još dublji šit!

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
U Americi je (pre)snažno to iskazivanje "vjerovanja". Puna su im usta fraza "I believe". Oni sve believe-aju. Toliko puno toga govore da su zaboravili na nijanse u različitim značenjima pri korištenju tog glagola. "Vjerujem ti", "vjerujem da", "vjerujem u", nijansi je jako puno. A njima se to sve stopilo u glagol kojeg užasno vole koristiti jer to smatraju učtivim.

I onda, kad im dođe netko tko ne "ne vjeruje", nego tko "ne vjeruje" (lack of belief), gledaju ga kao tele u šarena vrata. Tko je sad ovaj? Outsider. Opasnost za pleme i sve naše "American values" i "American way of life".
Kad se to pomiješa s fanatizmom koji je oduvijek nazočan u Americi, imamo zajebanu situaciju. A nisu fanatici izgradili tu državu. Izgradili su je ljudi s visokim moralnim načelima, i ateisti i agnostici i lagani vjernici, ali prije svega, ljudi koji nisu dopustili da im religija upravlja životom. Da nije bilo toga, Amerika danas ne bi bila Amerika nego Pakistan.
Iako je Amerika multinacionalna, multikulturalna i religijski tolerantna zemlja, ima više vjerskih fanatika nego bilo koja druga zemlja a, generalno, većina stanovništva u nešto vjeruje.

A zar je nisu izgradili upravo vjerski fanatici? Pa tko je bio na Mayfloweru? Ateisti?
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 08:22   #80
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
A zar je nisu izgradili upravo vjerski fanatici? Pa tko je bio na Mayfloweru? Ateisti?
SAD je sluzbeno sekularna drzava bas zbog toga sto su oni koji su ju stvorili vjerovali u tu ideju. Polovica njih su bili ateisti ili agnostici, ostali religiozni, ali su se uglavnom slagali da pripadnost vjeri nema nikakve veze sa upravljanjem drzavom.

Quote:
As the Government of the United States of America is not, in any sense, founded on the Christian religion; as it has in itself no character of enmity against the laws, religion, or tranquillity, of Musselmen; and as the said States never have entered into any war or act of hostility against any Mehomitan nation, it is declared by the parties that no pretext arising from religious opinions shall ever produce an interruption of the harmony existing between the two countries. (1796-1797., za vrijeme Georgea Washingtona, potpisao John Adams)
Quote:
To talk of immaterial existences is to talk of nothings. To say that the human soul, angels, god, are immaterial, is to say they are nothings, or that there is no god, no angels, no soul. I cannot reason otherwise .. . without plunging into the fathomless abyss of dreams and phantasms. I am satisfied, and sufficiently occupied with the things which are, without tormenting or troubling myself about those which may indeed be, but of which I have no evidence.

...

Shake off all the fears of servile prejudices, under which weak minds are servilely crouched. Fix reason firmly in her seat, and call on her tribunal for every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason than that of blindfolded fear. (Thomas Jefferson)
Izvor: Dawkins, The God Delusion

Steta, sada sluzbeno vise ne misle tako jer znaju da mogu doci do vlasti samo ako kazu taj famozni "I believe".
Dent, A. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:26.