Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2008., 01:32   #41
Quote:
Jeka kaže:
Pa recimo bolji odnos prema ženama nego u hinduizmu ili islamu (nemojte sad s nekim plemenima ili Eskimima), pa zatim toleranciju u današnje doba (za razliku od onog što mi imputiraš, ne zalažem se za sednjevjekovlje)
Ne mozes se pozivati na toleranciju u danasnje vrijeme. Zapad je postao ateisticki i kvaziateisticki nakon prosvjetiteljstva, znanstvena metoda prevladava, krscanska metoda je postala dio obicaja i svedena na folklor.
Mozes se pozivati na vremena kad je krscanstvo bilo dominantno, i pogledati na sto je to licilo. Kako je ta tolerancija izgledala? Mislim da to svi znaju.

Odnos prema zenama u krscanstvu je sve samo ne uzoran. Nisam detaljno upoznat sa odnosom hinduista prema zenama (znam otprilike kako je to danas, ali danas je stvar drukcija nakon muslimana i engleza), ali da sam krscanin zadnje sto bi mi palo na pamet je biti moralni autoritet kad su (ravnopravni) odnosi medju spolovima u pitanju. Zena u krscanstvu je stigmatizirana od pocetka (jos od Eve) kao nize inferiorno bice.

Quote:
Ha, ha, ti ovo danas u Indiji opravdavaš međuršćanskim sektaškim obračunima u Engleskoj prije par stoljeća
Opravdavam time da je krscanstvo negativna pojava (zapravo isto kao i sve druge religije, neke vise neke manje), pa me bas briga ako se dvije religije tuku.
A sto se tice krscanske proslosti, da, to je takodjer jedan od razloga. Ako netko radi nesto kroz stoljeca, onda mi je smijesno da se sad usudjuju napadati druge za istu stvar. Krscani bi radili to sve i danas, da mogu. Jedini je problem sto su danas preslabi pa mogu samo propovijedima gnjaviti ostale.

Ti sad od mene ocekujes sto tocno, suosjecanje? Kao i SAD nakon napada 9/11?

Quote:
Daleko je čudnije zašto braniš te progone Indijaca-kršćana; što si ti Indijcima-hindusima i što su oni tebi?
A eto, nema ih nitko drugi ovdje braniti pa moram ja. Inace, meni se danasnji indijci previse ne svidjaju, cini mi se da su previse zarazeni islamskim virusom. Recimo, kaznjavanje za poljubac na filmu? Mislim svasta.
Ali ako ce ih vec netko kritizirati za to, nek ih kritizira ateist ili netko drugi. A ne krscanin koji radi iste stvari. Nemoj mi sad samo spominjati danasnju liberalnu situaciju na zapadu.. nije to rezultat krscanstva nego umiranja krscanstva.

Quote:
Aha, ono što si me gore pitao, sam si već odgovorio, ukazavši na još jednu prednost zapadne pred hinduističkom kulturom
Je, super. A sad je odjednom to "zapadna" prednost a ne krscanska? Zanimljivo.

Isto je tako zanimljivo kako krscanstvo na zapadu odumire negdje sa dolaskom prosvjetiteljstva. Otprilike u isto vrijeme Indija odumire zbog naleta primitivnih barbara muslimana.

Prije ta dva razdoblja (dakle prije prosvjetiteljstva i muslimana) situacija je sljedeca: Indija, po procjenama, ima otprilike 33% svjetskog BDPa. Reputacija je takva da je jedan Kolumbo spreman preci ogromna prostranstva u nepoznatom smjeru, da bi dosao do Indije. S druge strane, gdje je Europa u to vrijeme? Hmm da vidimo, povecanje populacije krscana i njihov dolazak na "vlast" u Europi (Rimsko Carstvo) otprilike je jednako opadanju moci tok carstva i slomu (da ne bude zabune, ne krivim ja za to krscanstvo). Nakon toga slijedi mracno razdoblje. Nakon toga slijedi mracni srednji vijek. Nista. Citava jedna praznina u kojoj civilizacija stagnira ili nazaduje. Tek polako pocinju se ponovo dostizati nivoi Grka i Rimljana. Procvat zapadne civilizacije zapocinje sa odbacivanjem krscanstva i pojavom liberalnijih nastojanja.

Velis, krscanske civilizacijske prednosti?
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 14:55   #42
Ekipo, vidim da ovdje postoji jedan problem. Većina ljudi koja se javila ovdje razmišlja na način... Hindusi su ovakvi, muslimani onakvi itd. To je evropski način razmišljanja. Kod nas druga vjera znači drugačiji lifestyle. Oni su svi prije svega Indijci. Oni poštuju tradiciju prije svega. Tradicija je doduše prije svega uvjetovana Hinduizmom, ali vjerojatno je i Islam i druge stvari imale utjecaj na to. Tradicije se drže SVI. Be obzira kojoj vjeri pripadaju. Ugovoreni brakovi, apsolutna poslušnost prema roditeljima, odnos prema sexu, uloga žene u društvu, uloga muškarca... To vrijedi za sve jednako.

Ono, u vezi ljubljenja na filmu, to je i mene zbunjivalo ( osobito u zemlji Kama sutre), pa sam pred 2-3 godine malo njušila o tome po netu. Naletila sam na jednan članak nekog Dr. sociologa iz Los Angelesa ( čovjek je inače Indijac, vidilo se po imenu). Ja sam dugo mislila da su za to krivi Englezi ili Muslimani, ali on piše o tome kako je u razdoblju (evropskog) ranog srednjeg vijeka ( čini mi se da je spomijnao 7, 8 i 9 st) Cijeli sjever indije bio pod konstantnim navalama barbarskih plemena s sjeverozapada. Tim plemenima ( ne pitajte točno kojim, ne sjećam se), najveća fora je bila silovati sve žensko u selu koje su osvojili. To je trajalo oko 300 godina! Nije ni čudo što se ženama smučio svaki oblik fizičkog dodira. Kako oni izuzetno poštuju žene, kao stvoriteljice ( Indijci, ne samo Hindusi), kako bi ženama pokazali to poštovanje, uvedeno je nepisano pravilo da se žene ne smije niti dotaknuti. To pravilo ( iako je sami razlog uvelike zaboravljen) vrijedi i danas. Dotaknuti ženu znači iskazati joj nepoštovanje. To vrijedi za curu iz susjedstva, kao i za filmske glumice.
__________________
Bang, bang...
meow_bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 15:13   #43
Sedam sam godina proveo u Indiji. Prošao sam je uzduž i poprjeko.
Od Trivandruma do Himalaja. Nema što nisam vidio i gdje nisam bio.
Danas je "sexi" pričati o Indiji, otići u nekakav ašram na par mjeseci i nakon toga mesijati o duhovnosti.
Trokeljat infantilno o svetosti koja se osjeti na svakom koraku itd...itd...
Način na koji sam je ja prošao i doživio, malo je tko (Indijci također) - garantiram.
Jezik sam naučio, živio kao kapalika sadhu 2.5 godine, savladao khechari mudru, postio po 45 dana na vodi, živio sa sadhuima po pećinama....da ne duljim više.
Bestseller bi mogao napisati s obzirom na pomodarstvo i interes koji vlada po tom pitanju.
Svima vama zaluđenima kundalini tantrizmom mogao bi lekcije držat (tu pogotovo mislim na sve vas koji dolazite izvana, pišete knjige, držite seminare i smatrate se nekakvim autoritetima).
Nagledo sam se svega i svačega, na vlastitoj koži probao još i više.

Boga sam istinski u srcu osjetio tek ovdje.
Nježno me je kao majka dotakao i u srcu mi se ukazao baš tu – u Zagrebu.
Sve mi je bilo tu pod nosom, čitavo vrijeme.
Sedam sam godina putovao, a da toga nisam svjestan bio.
Kad sve one Indijske mistike stavim na vagu i smireno, onako iskreno pokušam procjeniti ( ne iz perspektive nekog tko je infantilno zaluđen «istokom» i emocionalno brani svoja uvjerenja, svoj instiktivni osjećaj «duhovnost» - već iz perspektive nekog tko je sve to hrabro i do «kosti» probao na vlastitoj koži ) – mogu s punim autoritetom konstatirati ; nema do jednostavnosti i istinske duhovnosti naših Franjevaca i mudrosti braće Bosanaca.

Sve su ostalo trice i kučine. Pomodarstvo bez supstance i istinske snage.
Infantilne sanjarije nedostojne duhovne tradicije koju imate tu pod vl.nosom.

Yivanmukta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 15:25   #44
mislim da je to dosta do zaledja. Recimo neka moja iskustva su bila krscanskog karaktera, a da se radilo hindu sadhane, jednostavno je usadjeno. Valjda su one prve godine zivota makar i nesvjesno presudne za formiranje pa se covjek kroz takvu duhovnost lakse prepoznaje.

Osim toga moram rec da me hatha-kundalini-tantra yoga bas i ne impresionira odvec kao sto su indijski dovnjaci koje najvise cjenim imali ne bas najuzvisenije misljenje o tome. Sto ne znaci naravno da to nije jednako tako dobar pristup kome odgovara, ali ne treba poistovjecivati Indijsku duhovnost sa hatha/kundalini yogom i tantrom sto je isto dosta pomodno na zapadu.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 17:17   #45
Quote:
Yivanmukta kaže: Pogledaj post
Sedam sam godina proveo u Indiji. Prošao sam je uzduž i poprjeko.
Od Trivandruma do Himalaja. Nema što nisam vidio i gdje nisam bio.
Danas je "sexi" pričati o Indiji, otići u nekakav ašram na par mjeseci i nakon toga mesijati o duhovnosti.
Trokeljat infantilno o svetosti koja se osjeti na svakom koraku itd...itd...


Ja stvarno znam ljude koji misle da se u Indiji spotičeš na svakom uglu na jogije i fakire u različitim pozama.

Koliko sam primjetila, osnovna filozofija Hinduizma i Kršćanstva je slična. Poštivati sve oko sebe, konstantno raditi na unapređivanju samog sebe ( duhovno, ne materijalno, jer sve materijalno je prolazno, da to shvatiš ne moraš biti neki genije), te vjerovati da će ti, ukoliko to poštuješ, sile koje upravljaju svijetom ( Bog, Shiva, neko osobno božanstvo...) dati ti sreću u trenutnom životu i blagostanje nakon smrti. To vrijedi i za druge religije.
Razlika je u načinima na koji ćeš to postići. Nažalost, problem većine religija danas je to što se ljudi više koncentriraju na načine nego na bit. To su ljudi koji prakticiraju religiju iz tradicije, a ne zbog toga što je razumiju. Takvih ljudi ima u svim religijama, i u svim djelovima svijeta. Indija nije nikakva iznimka. Vjerujem da ni postotak Indijaca koji uistinu razumiju svoju vjeru nije ništa veći nego postotak Hrvata. Stvar je samo u tome da 1% od 4 500 000 i 1% od 1 000 000 000 nije isti broj. Tih ljudi je tamo količinski više, pa se nama čini da su Indijci "duhovniji".
Druga stvar koja daje taj privid je činjenica da se indijci puno čvršće drže tradicije nego mi, ali to što se tamo odlazi u hram svaki dan, ne znači da oni bolje shvaćaju svoju vjeru, od nas koji odlazimo u crkvu 2 puta godišnje, za Uskrs i Božić ( u stavri je ne idem uopće, vodim se službeno pod "ateist"). Oni samo štuju svoje naslijeđe više od nas.
__________________
Bang, bang...
meow_bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 18:20   #46
nego, da se malo vratimo na temu:
ovdje je riječ uglavnom o sukobima kršćana koji su pripadnici raznoraznih takozvanih slobodnih crkvi: osobe tituliraju u ovim prilozima kao pastor a ne kao priest ( svećenik). mnogi od njih su neuki i furaju se na militantnost, nasilje i ostale loše stvari. To je samo jedna mala struja u kršćanstvu, kod koje je presudna stvar za napredovanje "dar Duha", a ne obrazovanje i temeljne ljudske kvalitete...
spojivši to s ovim što su rekli gorenavedeni sugovornici eto ti gungule....
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 18:49   #47
Quote:
Jeka kaže: Pogledaj post
Izgleda da progoni kršćana u Indiji postaju sve češći i sve žešći.
Ispričavam se što zbog nezgodnog položaja uglatih zagrada u web-adresi ne znam onako lijepo postaviti URL, ali možete pogledati na web stranici:

http://www.wluml.org/english/newsful...]=x-157-559837

Hinduizam izgleda nikako nije u skladu s Ghandijevim idejama o nenasilju,
progoni kršćana u Indiji postaju sve češći, uz pasivnu potporu vlasti:

"... people continue to live in fear, as no attackers have been punished even though most of the attacks took place in front of the police. The state government has apparently failed to protect its people against Hindu fundamentalist groups ..."


Normalno je da Hindusi postaju malo touchy , yebi ga, konkurencija: - jer ipak, onih preko 150 mil. 'Unteachables-a' pocinje izlaz iz te groteskene kastinske situacije traziti u islamu i krscanstvu.......
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 19:44   #48
Quote:
akont-ciko kaže: Pogledaj post
nego, da se malo vratimo na temu:
ovdje je riječ uglavnom o sukobima kršćana koji su pripadnici raznoraznih takozvanih slobodnih crkvi: osobe tituliraju u ovim prilozima kao pastor a ne kao priest ( svećenik). mnogi od njih su neuki i furaju se na militantnost, nasilje i ostale loše stvari. To je samo jedna mala struja u kršćanstvu, kod koje je presudna stvar za napredovanje "dar Duha", a ne obrazovanje i temeljne ljudske kvalitete...
spojivši to s ovim što su rekli gorenavedeni sugovornici eto ti gungule....
__________________
Bang, bang...
meow_bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 19:57   #49
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Normalno je da Hindusi postaju malo touchy , yebi ga, konkurencija: - jer ipak, onih preko 150 mil. 'Unteachables-a' pocinje izlaz iz te groteskene kastinske situacije traziti u islamu i krscanstvu.......
Samo informacije radi, prelaskom iz hinduizma u neku drugu religiju, ne rješavaš problem kaste. Svi su u tome sistemu, a kasta se upisuje u rodni list. To se ne može promijeniti isto kao ni datum rođenja.
__________________
Bang, bang...
meow_bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 03:04   #50
Quote:
meow_bi kaže:
Ono, u vezi ljubljenja na filmu, to je i mene zbunjivalo ( osobito u zemlji Kama sutre), pa sam pred 2-3 godine malo njušila o tome po netu. Naletila sam na jednan članak nekog Dr. sociologa iz Los Angelesa ( čovjek je inače Indijac, vidilo se po imenu). Ja sam dugo mislila da su za to krivi Englezi ili Muslimani, ali on piše o tome kako je u razdoblju (evropskog) ranog srednjeg vijeka ( čini mi se da je spomijnao 7, 8 i 9 st) Cijeli sjever indije bio pod konstantnim navalama barbarskih plemena s sjeverozapada. Tim plemenima ( ne pitajte točno kojim, ne sjećam se), najveća fora je bila silovati sve žensko u selu koje su osvojili.
Pa daj onda potrazi koja su to plemena, zanima me. Meni se to cini kao tipicno muslimansko sranje, cak ne niti englesko. A te navale barbarskih plemena zanimljivo koincidiraju sa islamom. Sto te navelo da pomislis kako to nisu islamska barbarska plemena?
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 08:56   #51
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Pa daj onda potrazi koja su to plemena, zanima me. Meni se to cini kao tipicno muslimansko sranje, cak ne niti englesko. A te navale barbarskih plemena zanimljivo koincidiraju sa islamom. Sto te navelo da pomislis kako to nisu islamska barbarska plemena?
u stvari ja cuh teoriju kako je vjencanje djece pocelo recimo zbog musimana koji su imali sklonost ugrabit neozenjene djevojke pa su se poceli zenit sve ranije i ranije.

No ko ce ga znat, sve su to teorije, a indijci nisu bili bas skloni fakticnoj povjesti (niti faktima uopce i danas, sve sto kazu ako nisu zapadno skolovani bolje uzet okvirno) pa vjerujem da je dosta nagadjanja u igri.

Inace bas nekidan citah jedan indijski spis (mit) gdje se zena morala ozenit za nekog lika iako nije to prvotno htjela jer ju je oteo, a jednom kad te muskarac dotakne vise se nitko nece za tebe zenit. Dotakne doslovno, ne misli se na intimnost.

To mi ne zvuci kao neka zastita zena nego tipicno striktno konzervativni moralni standardi. A sad odakle i zasto.. indija ne velika zemlja sa puno razlicitih naroda, kultura, vanjskih uticaja, jezika.. vremenom se sve to mjesalo, kako rasplest klupko?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 10:47   #52
Quote:
meow_bi kaže: Pogledaj post
Samo informacije radi, prelaskom iz hinduizma u neku drugu religiju, ne rješavaš problem kaste. Svi su u tome sistemu, a kasta se upisuje u rodni list. To se ne može promijeniti isto kao ni datum rođenja.

Onda informacije radi - kaste nisu zakonite od 1950. u Indiji i diskriminacija protiv parija je apsolutno zabranjena.....na papiru ( stvarnost je dakako drugacija), ali u nikakvim rodnim listovima i zakonskim dokumentima, nema govora o spominjanju kasti.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 11:13   #53
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Pa daj onda potrazi koja su to plemena, zanima me. Meni se to cini kao tipicno muslimansko sranje, cak ne niti englesko. A te navale barbarskih plemena zanimljivo koincidiraju sa islamom. Sto te navelo da pomislis kako to nisu islamska barbarska plemena?
Čini mi se da nisu. Jer je to bilo 7, 8, 9 st. U 7 st Područje s kojeg su oni dolazili nije bilo muslimansko ( islam još nije bio proširen u potpunosti ni na danas najpoznatije djelove -Arapski poluotok, bliski istok), a ta plemena su bila porijeklom iz današnjeg Kazahstana, Turkmenistana i drugih "stanova" na tom području.

Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Onda informacije radi - kaste nisu zakonite od 1950. u Indiji i diskriminacija protiv parija je apsolutno zabranjena.....na papiru ( stvarnost je dakako drugacija), ali u nikakvim rodnim listovima i zakonskim dokumentima, nema govora o spominjanju kasti.
Možda su promijenili zakon, ili ga jednostavno u Tamil Nadu ne poštuju. Vidjela sam svojim očima originalni rodni list moga dečka u kojem piše

Ime:
Ime oca:
Ime majke:
Datum Rođenja:
Kasta:

Pokazao mi ga je upravo zato jer ja nisam mogla vjerovati kada mi je rekao.
__________________
Bang, bang...
meow_bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 11:22   #54
Quote:
meow_bi kaže: Pogledaj post
Svugdje je isto, ne samo tamo, ali upravo zbog toga ne možemo reći da su jedni napali druge samo zato što su hindusi ili kršćani. Napadi su se dogodili zato jer ih je netko uvjerio da su oni drugi opasni za njih. Na nekim mjestima na zemlji ljudi s potpuno različitim tradicijama i vjerom žive u miru jedni pored drugih. Nije problem u vjeri. Netko ih je natjerao da se potuku, a vjera je samo izgovor. Sukobi u pravilu počinju zbog novca i moći. Sve ostalo su opravdanja.


Pa , organizirana vjera je pozicija moci... i izvor nepotrebnih ljudkih tragedija i sukoba...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 11:25   #55
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
s oprostenjem , ali pricas gluposti

da.. hinduizam naglasava cesto nenasilje... a postoje nabrijani agresivci teroristi.. zamisli

da... krscanstvo naglasava ljubav prema bliznjem... da se sad tu nasmijem samo jer je komentar suvisan

islam inzistira na tome da su svi drugi netolerantni prema njima.... komicno

u indiji krscani grubo i nasilno pokrstavaju indijce, mnoge se i maltretira i ubija zbog istoga.... isto tako postoje teroristi koji idu u suprotnom smjeru... napadaju krscane....

i sta sad... krscani pricaju o ljubavi i okretanju drugog obraza a hinduisti o nenasilju...

ne znam ni jednu religiju koja nema kretene i agresivce u svojim redovima.. ti znas?
Gle, gluposti pišeš ti a još više A stranger, prvenstveno zato jer
vam se priviđa da hvalim ili čak misionarim kršćanstvo. Ja sam samo
ukazao na nešto što je kod nas izgleda jako slabo poznato, pa o tome
lupetaš gluposti kao otporu "nasilnom" preobraćanju SADA - ali je
inače dobro poznata činjenica (a u zabrani konverzija i oficijelna
politika ponekad slična onoj u islamskim zemljama); pogledajte naime
ovaj članak s wikipedije


"Persecution of Christians in India"


i linkove na njemu, osobito link o spaljivanju (na živo) Grahama Stainesa i njegova dva sinčića.
To što je bio zbilja, jel'te, blesav pa s obitelji eto išao u Indiju liječiti (i EVENTUALNO
pokrštavati) gubavce, ne znači da ne treba žaliti barem njegovu djecu.

A to što vi, kad se radi o kršćanima, nikakve empatije nemate , samo je simptom vaše mržnje
prema kulturi iz koje ste potekli, dakle oblika samomržnje. Zato je po vama neprihatljivo
čak i ukazivati i na žrtve pogroma ako su kršćanske, a kad se kršćani (ili čak samo kršćanskih
korijena) brane makar samo i perom, za vas je to odmah krivica pa i zločin.

Valjda zato vam se (doduše više A strangeru)
stalno priviđa da nereligiozna osoba poput mene propagira kršćanstvo, pa dajte da prvo to
raščistimo: dolje sam ekstrahirao svoje dosadašnje tekstove u mojim postovima, pa lako
možete potražiti string "krš" i vidjeti da halucinirate, tj. da nisam kršćanstvo i kršćane
spominjao na način koji mi imputirate.



----------------------------------------------------------------
#1

Hinduistička netolerancija
Izgleda da progoni kršćana u Indiji postaju sve češći i sve žešći.
Ispričavam se što zbog nezgodnog položaja uglatih zagrada u web-adresi ne znam onako lijepo postaviti URL, ali možete pogledati na web stranici:

http://www.wluml.org/english/newsful...]=x-157-559837

Hinduizam izgleda nikako nije u skladu s Ghandijevim idejama o nenasilju,
progoni kršćana u Indiji postaju sve češći, uz pasivnu potporu vlasti:

"... people continue to live in fear, as no attackers have been punished even though most of the attacks took place in front of the police. The state government has apparently failed to protect its people against Hindu fundamentalist groups ..."

----------------------------------------------------------------
#3

Pomalo si kontradiktoran - pogledaj ono boldano.

Inače se prilično slažemo - točnije, slažem se s tobom da se hinduizam NE temelji na nenasilju, i da su to iluzije onih zapadnjaka koji nedovoljno cijene vlastito nasljeđe pa (pod utjecajem na pr. anegdota o Ghandiju) grčevito traže negdje drugdje vrijednosti koje bi najlakše našli u vlastitoj kulturi.

----------------------------------------------------------------
#5

1.) Oho, budući da si očito bar PORIJEKLOM odavde, daješ vrlo ilustrativan primjer evropejske samomržnje: u današnje doba kad zapadni svijet dosljedno promiče religioznu toleranciju, ti bi da hindusi slobodno tamane kršćane.

2.) Pazi, ovi progonjeni NISU nekakvi Englezi naseljeni u Indiju, pa im se sad Indijci osvećuju. Progonjeni su Indijci-kršćani od strane Indijaca-hinduista!
Očito to nisi primijetio! Daj barem pogledaj tu stranicu na koju sam ukazao:

http://www.wluml.org/english/newsfulltxt.shtml?cmd[157]=x-157-559837



----------------------------------------------------------------
#6

Ne, naslov je točan - jednostavno upućujem na link
http://www.wluml.org/english/newsfulltxt.shtml?cmd[157]=x-157-559837
koji govori o tome kako Indijci-hinduisti vrše pogrome nad Indijcima-kršćanima, te kako indijske vlasti to prešutno potpomažu.

----------------------------------------------------------------
#15

Gle boldano - koja distinkcija

----------------------------------------------------------------
#17

Dakle, ako se radi o Indijcima koji su se usudili prihvatiti kršćanstvo, progoni su u redu ... Bravo, neka oni plate za ono što su Englezi (eventualno) lošije radili od lokalnih vladara ...

Kako se u obrani progona kršćana zajedno našla neobično složena ekipa: Satori koja inače plače za tolerancijom, A stranger koji zagovara vjersku netoleranciju, itd. ... gle, čak i musliman Raiden:
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Stranica ti je jedno veliko smeće od izvora!
A je li? Molim te objasni zašto tako misliš?

Satori i A stranger-e, pogledajte molim vas i vi to "veliko smeće od stranice", da vidite kako to da ste se složili s Raidenom , poštovateljem Saudijske Arabije:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...postcount=1377


----------------------------------------------------------------
#21

Ja nisam rekao da podupireš tamanjenje krscana od strane hindusa, ali ako
ti ono ne smeta, zbilja nije velika distinkcija da si za slobodno tamanjenje krscana od strane hindusa.


----------------------------------------------------------------
#22

Bogami i ja sam se nasmijao kad sam to vidio. Vjernici, duhovnjaci, plus ateisti.


Smio bi se, naravno, samo je smiješno - i indikativno - oko čega si se složio,
i ti i neki drugi.


Zašto misliš da JA mislim da se Zemlja okrece oko Sunca? Isto kao u prethodnim postovima kad si mi bez veze pripisivao ovako nešto:
"Iako, sumnjam da ces mu uspjet objasniti. On ti je na relaciji crno-bijelo. Krscani su svetinja a hindusi neka poganska sila. Nije bitno ako su krscani bili deset puta netolerantniji nego hindusi, ne moze on kritizirati vlastitu vjeru."
A ja uopće nisam religiozan, samo sam protiv pogroma nevinih ljudi (ovo su naime Indijci kršćani a ne engleski kolonizatori) o kojem se međutim vrlo malo zna, pa eto da malo obavijestim - ali kakve reakcije, i od koga sve to...


----------------------------------------------------------------
#23

Pa recimo bolji odnos prema ženama nego u hinduizmu ili islamu (nemojte sad s nekim plemenima ili Eskimima), pa zatim toleranciju u današnje doba (za razliku od onog što mi imputiraš, ne zalažem se za sednjevjekovlje) jer na pr. i sam si rekao:


Ovo zadnje - također na krivu adresu, jer ja nisam nigdje tvrdio da je religija dobra, za mnoge stvari je ateizam bolji. Samo sam ukazivao da su oni progoni loši.


Ha, ha, ti ovo danas u Indiji opravdavaš međuršćanskim sektaškim obračunima u Engleskoj prije par stoljeća To što ja kažem da se mora malo pogledati i Indijce, a ne samo ovo što si nabrojao nije uopće čudno - zašto bih baš JA morao spomenuti progone u Nigeriji ili imigraciju u Franc. kad se o tome pisalo - zašto ne ukazati na nešto novo? Daleko je čudnije zašto braniš te progone Indijaca-kršćana; što si ti Indijcima-hindusima i što su oni tebi?


Aha, ono što si me gore pitao, sam si već odgovorio, ukazavši na još jednu prednost zapadne pred hinduističkom kulturom - odsustvo kasta:

----------------------------------------------------------------
#24

Ova litanija gore ti je promašena, nisam se ništa puno iščuđavao niti tražim da Indijci budu nad-ljudi (al' pazi, neki drugi pripisuju hinduizmu kvalitete koje nema), nego sam jednostavno postavio temu koja izgleda još nikad nije bila i koja kao da mnoge iznenađuje.


----------------------------------------------------------------
Jeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 11:31   #56
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Ne mozes se pozivati na toleranciju u danasnje vrijeme. Zapad je postao ateisticki i kvaziateisticki nakon prosvjetiteljstva, znanstvena metoda prevladava, krscanska metoda je postala dio obicaja i svedena na folklor.
Mozes se pozivati na vremena kad je krscanstvo bilo dominantno, i pogledati na sto je to licilo. Kako je ta tolerancija izgledala? Mislim da to svi znaju.
Itekako se mogu pozivati, jer ja sam rekao
Quote:
Jeka kaže: Pogledaj post
Pomalo si kontradiktoran - pogledaj ono boldano.

Inače se prilično slažemo - točnije, slažem se s tobom da se hinduizam NE temelji na nenasilju, i da su to iluzije onih zapadnjaka koji nedovoljno cijene vlastito nasljeđe pa (pod utjecajem na pr. anegdota o Ghandiju) grčevito traže negdje drugdje vrijednosti koje bi najlakše našli u vlastitoj kulturi.
Dakle, to mi ti imputiraš da glorificiram kršćanstvo, a ja ističem zapadnu kulturu u cjelini. Druga je stvar da je ona u bitnome dijete kršćanske tradicije: do prosvjetiteljstva, sekularizma i dominacije ateizma i kvaziateizma moglo je dovesti samo kršćanstvo, a nipošto islam, hinduizam, itd.

Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Odnos prema zenama u krscanstvu je sve samo ne uzoran. Nisam detaljno upoznat sa odnosom hinduista prema zenama (znam otprilike kako je to danas, ali danas je stvar drukcija nakon muslimana i engleza), ali da sam krscanin zadnje sto bi mi palo na pamet je biti moralni autoritet kad su (ravnopravni) odnosi medju spolovima u pitanju. Zena u krscanstvu je stigmatizirana od pocetka (jos od Eve) kao nize inferiorno bice.
Ja sam rekao "bolji odnos", što vrijedi i to uz najmanje faktor 1000. Izgleda da si jako slabo obaviješten o infanticidu djevojčica, spaljivanjem žena inspiriranom tradicijom, itd.
Ili ti samo fali minimum zdravog razuma! Evo ti onda informacija od žene s puno zdravog razuma:
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
je kako da ne.
U Indiji je tako običaj žensku prvorođenčad ostaviti na suncu da se osuše ili im usuti pijesak u nos i usta.
O nevjerojatnoj sklonosti nevjesta prema nesretnim slučajevima da se i ne govori.
Ne zavaravaj se Šmizlo.
Imala sam tu nesreću proči dobar dio zemaljske nam kugle.
Na dobroj većini se nad ženama vrši holokaust.
Jedina ženama prijateljska civilizacija je ova naša europska.

Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Opravdavam time da je krscanstvo negativna pojava (zapravo isto kao i sve druge religije, neke vise neke manje), pa me bas briga ako se dvije religije tuku.
A sto se tice krscanske proslosti, da, to je takodjer jedan od razloga. Ako netko radi nesto kroz stoljeca, onda mi je smijesno da se sad usudjuju napadati druge za istu stvar. Krscani bi radili to sve i danas, da mogu. Jedini je problem sto su danas preslabi pa mogu samo propovijedima gnjaviti ostale.

Ti sad od mene ocekujes sto tocno, suosjecanje? Kao i SAD nakon napada 9/11?
Ma ne očekujem ništa, samo se čudim reakcijama na moj početni post koji sam napisao kao informaciju o malo poznatoj stvari, a ne kao o najvažnijoj stvari na svijetu. Nakon svega ovog ipak očekujem da se bolje informiraš - ocjene su ti sasvim paušalne i slabo utemeljene, pogotovo o kršćanstvu.

Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
A eto, nema ih nitko drugi ovdje braniti pa moram ja. Inace, meni se danasnji indijci previse ne svidjaju, cini mi se da su previse zarazeni islamskim virusom. Recimo, kaznjavanje za poljubac na filmu? Mislim svasta.
Prvo, ja nisam napadao "njih" nego negativnu pojavu unutar hinduizma.
Drugo, vidiš da ima mnogo branitelja, srećom i argumentiranih (kao Beljki), za razliku od tebe koji samo bacaš paušalne osude. Pogotovo ono na početku, kad ste se našli zajedno ti, Satori i Raiden - raznorodna ekipa, trio fantastico - pročitajte si malo postove međusobno i zapitajte se što vas je ujedinilo.


Quote:
Ali ako ce ih vec netko kritizirati za to, nek ih kritizira ateist ili netko drugi. A ne krscanin koji radi iste stvari. Nemoj mi sad samo spominjati danasnju liberalnu situaciju na zapadu.. nije to rezultat krscanstva nego umiranja krscanstva.
Opet haluciniraš, kao što sam objasnio u prethodnom postu. Ja bih se i mogao nazvati ateistom (da nisi taj naziv ukaljao svojim neutemeljenim provalama mržnje) ili najviše tradicionalnim kršćaninom.

Quote:
Je, super. A sad je odjednom to "zapadna" prednost a ne krscanska? Zanimljivo.
Zanimljivo je kako uporno imputiraš. Opet podsjećam da sam rekao upravo
Quote:
Jeka kaže: Pogledaj post
...
... točnije, slažem se s tobom da se hinduizam NE temelji na nenasilju, i da su to iluzije onih zapadnjaka koji nedovoljno cijene vlastito nasljeđe pa (pod utjecajem na pr. anegdota o Ghandiju) grčevito traže negdje drugdje vrijednosti koje bi najlakše našli u vlastitoj kulturi.
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Isto je tako zanimljivo kako krscanstvo na zapadu odumire negdje sa dolaskom prosvjetiteljstva. Otprilike u isto vrijeme Indija odumire zbog naleta primitivnih barbara muslimana.

Prije ta dva razdoblja (dakle prije prosvjetiteljstva i muslimana) situacija je sljedeca: Indija, po procjenama, ima otprilike 33% svjetskog BDPa. Reputacija je takva da je jedan Kolumbo spreman preci ogromna prostranstva u nepoznatom smjeru, da bi dosao do Indije. S druge strane, gdje je Europa u to vrijeme? Hmm da vidimo, povecanje populacije krscana i njihov dolazak na "vlast" u Europi (Rimsko Carstvo) otprilike je jednako opadanju moci tok carstva i slomu (da ne bude zabune, ne krivim ja za to krscanstvo). Nakon toga slijedi mracno razdoblje. Nakon toga slijedi mracni srednji vijek. Nista. Citava jedna praznina u kojoj civilizacija stagnira ili nazaduje. Tek polako pocinju se ponovo dostizati nivoi Grka i Rimljana. Procvat zapadne civilizacije zapocinje sa odbacivanjem krscanstva i pojavom liberalnijih nastojanja.

Velis, krscanske civilizacijske prednosti?
Opet podsjećam da sam govorio upravo o zapadnjacima i zapadnoj kulturi - vidi par redaka gore.
Ali, svavko se ne smije smetnuti s uma da je se zapadna kultura često još naziva i "judeokršćanska" ili samo "kršćanska", jer bez kršćanstva ne bi došlo ni do sekularnog dijela zapadne kulture,
pa ni do prosvjetiteljstva, te današnje dominacije ateizma i kvaziateizma. Inače se slažem da danas tome prijeti opasnost zbog polagane islamizacije Europe, ali ćemo se tome teže oduprijeti ako ovako paušalno popljujemo kršćanstvo kao što ti radiš.
Jeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 11:32   #57
Quote:
Jeka

i linkove na njemu, osobito link o spaljivanju (na živo) Grahama Stainesa i njegova dva sinčića.
To što je bio zbilja, jel'te, blesav pa s obitelji eto išao u Indiju liječiti (i EVENTUALNO
pokrštavati) gubavce, ne znači da ne treba žaliti barem njegovu djecu.

A to što vi, kad se radi o kršćanima, nikakve empatije nemate , samo je simptom vaše mržnje
prema kulturi iz koje ste potekli, dakle oblika samomržnje. Zato je po vama neprihatljivo
čak i ukazivati i na žrtve pogroma ako su kršćanske, a kad se kršćani (ili čak samo kršćanskih
korijena) brane makar samo i perom, za vas je to odmah krivica pa i zločin.

Valjda zato vam se (doduše više A strangeru)
stalno priviđa da nereligiozna osoba poput mene propagira kršćanstvo, pa dajte da prvo to
raščistimo: dolje sam ekstrahirao svoje dosadašnje tekstove u mojim postovima, pa lako
možete potražiti string "krš" i vidjeti da halucinirate, tj. da nisam kršćanstvo i kršćane
spominjao na način koji mi imputirate.
Ja sam te pravilno shvatila ( da ne govoris s pozicije religiozne osobe) i sasvim je u redu da si stavio ovu temu!
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 11:43   #58
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Ja sam te pravilno shvatila ( da ne govoris s pozicije religiozne osobe) i sasvim je u redu da si stavio ovu temu!
Puno hvala! Već sam se pokajao što mi je uopće palo na pamet da i ja pokrenem neku temu, koliko tu ima bezrazložno destruktivne atmosfere i dočekivanja na nož.
Jeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 12:13   #59
meni uopce nije jasno zasto ti histeriziras

ne pada mi na pamet braniti nikoga i niciji vjerski fanatizam i terorizam.. jednako mi je ogavno tko god da ga radi.. a rade ga svi.. ni jedna religija nije toga postedjena... nije da se rade testovi inteligencije ili psiho testovi kad se "uclanjujes"

jednako mi je neshvatljivo i bezumno kad to rade islamski, zidovski, krscanski, hinuduisticki, protestantski.... kakvi god teroristi..svjedeno... svi su oni ista sorta ljudi... zatvoreno srce, veliki ego, velika agresija i mrznja.. potpuno neshvacanje prirode vjere

i vec sam rekla sto mislim o tome... pacijenata ima posvuda... to sto su uvjereni da rade nesto u ime boga mi je jos duplo bolesno... i mislim da su ti ljudi tako debelo promasili poantu svoje vjere da su presli u njenu suprotnost

to sto pacijenata ima i medju hindusima me ne cudi... nisu oni nista drugaciji od svih drugih... nisu oni nekim cudom operirani od ljudske gluposti

uostalom..... mislim da je mozda 1% od svih onih sto se izjasnjavaju kao vjernici onih koji stvarno mogu nesto reci s te pozicije.... sve ostalo je forma, ritual i izvanjsko imitiranje vjere... ono sto je iznutra je daleko od bilo kakvog shvacanja a jos manje od zivljenja svoje vjere

ne preferiram ni jednu religiju pred drugom.. ne pripadam ni jednoj niti se osjecam kao iciji sljedbenik.. bas zato sto vidim da je to sve isto

mogu krscani pricati koliko god zele o ljubavi ali sta to znaci ako zive strah i neljubav.. onda po definiciji nisu krscani
mogu hindusi pricati koliko god hoce o nenasilju ali ako zive agresiju i mrznju onda po definiciji nisu to u sto vjeruju
isto je i s muslimanima.... i.td

ne znam od kud ti je uopce palo na pamet da ikoga branim ili da nekog mecem ispred ostalih... a jos manje da idem u krizarski rat protiv nekog...svasta
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 13:06   #60
Quote:
meow_bi kaže:
Čini mi se da nisu. Jer je to bilo 7, 8, 9 st. U 7 st Područje s kojeg su oni dolazili nije bilo muslimansko ( islam još nije bio proširen u potpunosti ni na danas najpoznatije djelove -Arapski poluotok, bliski istok)
U time stoljecima? Mislim da ti se krivo cini

"Contrary to popular belief, Islam came to South Asia long before Muslim invasions of India. Islamic influence first came to be felt in the early 7th century with the advent of Arab traders. The Arab merchants and traders became the carriers of the new religion and they propagated it wherever they went."

"In the 8th century, the province of Sindh (Pakistan) was conquered by Syrian Arabs led by Muhammad bin Qasim."

"In the first half of the 10th century, Mahmud of Ghazni added the Punjab to the Ghaznavid Empire and conducted several raids deeper into modern day India. A more successful invasion came at the end of the 12th century by Muhammad of Ghor. This eventually led to the formation of the Delhi Sultanate."


(...)

"In 644 A.D, the columns of Hakam ibn Amr, Shahab ibn Makharaq and Abdullah ibn Utban concentrated near the west bank of river Indus and defeated the Hindu king of Sind Raja Rasil"

"by 654 A.D the whole of what is now Baluchistan province of Pakistan was under the rule of Rashidun Caliphate"

"at last in the year 660 A.D he sent a large force under the command of Haris ibn Marah Abdi towards Makran, Baluchistan and Sind"

"The Battle of Rajasthan is a battle where the Hindu Rajput clans defeated the Muslim Arab invaders under Junaid (the successor of Qasim) in 738."


etc.


Mozes si pogledati malo detaljnije ako zelis, ali u ovim stoljecima koje si nabrojala muslimani konstantno prodiru prema Indiji i vode pohode. To su ti ta "neimenovana barbarska plemena". Ne vidim nijedna druga u tom razdoblju ali slobodno me ispravi ako grijesim.

Kako ne kuzis, islam je od pocetka agresivan, jos od Muhameda (on je to zapoceo). Nije islam zivio mirno pet stoljeca pa onda zapoceo pohode kad se izvorno ucenje iskvarilo. Izvorno ucenje je osvajanje.

Quote:
Jeka kaže:
Gle, gluposti pišeš ti a još više A stranger, prvenstveno zato jer
vam se priviđa da hvalim ili čak misionarim kršćanstvo. Ja sam samo
ukazao na nešto što je kod nas izgleda jako slabo poznato
Jos ces reci kako si objektivan, i zauzeo neutralno stajaliste?

Ukazao si na nesto sto je jako slabo poznato, a sto bi to bilo, nepopularnost krscana? Nisu popularni niti na Zapadu.

Quote:
To što je bio zbilja, jel'te, blesav pa s obitelji eto išao u Indiju liječiti (i EVENTUALNO pokrštavati)
"eventualno" pokrstavati? Daj me nemoj zezat. Nisam ja za njegovo ubijanje, ali bi od tebe bilo korektno da se ne pokusavas izmotavati. Napisi da krscani rade sustavno konvertiranja Indijaca, i da je posljednih godina doslo do eskalacije.

Quote:
A to što vi, kad se radi o kršćanima, nikakve empatije nemate , samo je simptom vaše mržnje
Zasto bi imao empatije? Prema cemu? Nemam empatije niti prema muslimanima, niti prema ovim hinduistima kojima smeta poljubac na filmu.
Prema cemu bi ja tocno trebao imati empatije?

Quote:
samo je simptom vaše mržnje prema kulturi iz koje ste potekli, dakle oblika samomržnje.
Nisam ja potekao iz krscanske kulture, ona je meni nametana.

Quote:
Valjda zato vam se (doduše više A strangeru)
stalno priviđa da nereligiozna osoba poput mene propagira kršćanstvo, pa dajte da prvo to raščistimo
Ma ti si religiozan kao oni koji se deklariraju kao ateisti na zapadu a moral im je 99% isti kao deklariranim krscanima, jedino sto ovi proklamirani ateisti vele da ne vjeruju u boga i ne idu u crkvu. Big deal.

Gdje se vidi ta tvoja nereligioznost? U objektivnom pristupu tematici? Napao si Indijce, nisi cak niti koristio audiatur et altera pars pristup.

Quote:
do prosvjetiteljstva, sekularizma i dominacije ateizma i kvaziateizma moglo je dovesti samo kršćanstvo, a nipošto islam, hinduizam, itd.
Je, dovelo je do toga krscanstvo, slazem se. Otprilike onako kako je Pizistratova tiranija dovela do demokracije u Ateni.

Quote:
Nakon svega ovog ipak očekujem da se bolje informiraš - ocjene su ti sasvim paušalne i slabo utemeljene, pogotovo o kršćanstvu.
Let me guess, da sam bolje informiran o krscanstvu volio bih ga i mozda cak bio krscaninom? A s obzirom da nisam dovoljno informiran imam suprotno misljenje? A ni slucajno nemam ovakvo misljenje zato jer sam dobro informiran?

Quote:
Prvo, ja nisam napadao "njih" nego negativnu pojavu unutar hinduizma.
Daj nemoj srati nisam ti ja tako glup. Mogao si kao subject threada napisati "netolerancija krscana u Indiji". Ali ne, ti si napisao "hinduisticka netolerancija" sto samo po sebi implicira jako puno stvari, i ti to znas. Sa tim si obuhvatio period citavog postojanja jedne ..ajmo to tako reci religije/vjere/tradicije. A kad na kraju, gle, radi se o netoleranciji prema krscanima zadnjih PAR GODINA prema onome sto sam vidio na wikipediji. Wow.

Quote:
Ja bih se i mogao nazvati ateistom (da nisi taj naziv ukaljao svojim neutemeljenim provalama mržnje) ili najviše tradicionalnim kršćaninom.
Tradicionalni krscanin? To ti je sinonim za "ne da mi se razmisljati o mojoj religiji jer mi je dosadna, ali mi pruza sigurnost u krdu".

Quote:
Jeka kaže:
jer bez kršćanstva ne bi došlo ni do sekularnog dijela zapadne kulture,
pa ni do prosvjetiteljstva
A bez pojave bolesti ne bi doslo do penicilina.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:56.