Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2008., 19:15   #21
Quote:
fifimifi kaže: Pogledaj post
A kako onda funkcioniraju vjernici religija koji nemaju instituciju ispovjedi?
U tomu i jest savrsenost krscanstva.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 19:37   #22
Quote:
bluebird kaže: Pogledaj post
Da li ti znas da 'ispovijed' nema veze s Biblijom - nego je uvedena od strane Pape Inocencija III, na lateranskom Koncilu, 1215. godine!!!!!!

Psa. 51:1-10; Luka 7:48; 15:21; Ivan 1:8-9 - grijeh se priznaje jedino Bogu!
Hehe..stari Pape su sve to znali dooobro unovčit...

Quote:
MissLestrange kaže: Pogledaj post
ne.
bila sam nekoliko puta u nižim razredima osnovne škole dok sam još išla na vjeronauk i već kao djetetu mi je to bilo potpuno besmisleno.
Jaoo..pričaj mi...

"Oče..zgriješio sam.
Kad sam se posvađao sa frendom oko Plejstejšna reko sam mu "glupane".
Ukrao sam lizalicu kolegi u razredu.
Jednom sa čak rekao i psovku".

-------------------------------

Ok...pravim vjernicima ispovjed očito olakšava dušu. Naravno, pravi vjernik će se ikreno pokajat za učinjeno i neće to ponavljat.
A sad...to šta neki ispovjed gledaju kao put do lakog izbavljenja..to je druga priča. Samo pitajte Ljubu Č. Roysa koliko se puta ispovidija...
__________________
<Moje slije>
Ballota is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 19:46   #23
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Ne znam za tebe, ali meni ne treba posrednik, ja se sa Bogom razumijem i bez popa. Isto tako ja znam što sam i koliko puta sagriješio, pa prema tome ne vidim razlog zašto bih to morao ponoviti svećeniku
Ti samo misliš da se s Bogom razumiješ... A kako bi to tek mogao činiti da uložiš nešto više u vašu međusobnu vezu, pa, možda doznamo, a možda i ne...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 19:54   #24
Nisi mi odgovorila na pitanje: zašto ja moram svećeniku ponoviti grijehe koje sam počinio i reći koliko puta sam koji grijeh počinio, ako Bog sve to već zna?
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 20:16   #25
Zbog sebe. Jer si čovjek koji svijet doživljava preko osjetila. Ono što ne percipiraš svojim osjetilima kao da se nije niti dogodilo. ZATO je ključno svoje grijehe artikulirati. Reći ih glasno. Izgovoriti svoje kajanje. Čuti riječi ordiješenja. Inače sve ostaje na nivao one ženske koja je na dijeti... od ponedjeljka... Sve ostaje na nivou zamisli i ne znači ništa. A tu uopće nisam govorila o sakramentalnoj milosti. Imati mogućnost korištenja sakramenata, a to ne činiti, je kao imati u garaži mercedesa, a ići okolo pješke. Možda i dođeš, ali nije u tome stvar...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 22:20   #26
a naravno svi smo svjedoci toga da covjek nakon sto se ispovijedi nikad vise ne ponovi taj "grijeh"
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 22:58   #27
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
Da li vjerujete da će zaista ispovjed/ispovjedanje i pokora riješiti sve vaše grijehe?
Da li je zaista od svih grijeha moguće dobiti otpust/oprost?

Da li ispovjed ima veze sa samom Bogom ili je to čista projekcija olakšavanja vlastite savjesti?

Projekcija olaksavanja savjesti?
Na koji se to nacin molim te, pojasni mi, moze projecirati olaksavanje vlastite savijeti?
lea* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 23:00   #28
Quote:
fifimifi kaže: Pogledaj post
Mislim da je riječ o najzanimljivijoj razbibrizi koju je crkva mogla osmislitii. Zamisli, dođe ti netko i bez imalo ustručavanja istrese svoju kompletnu intiimu. A znanje je moć!

Je, je, sve je to zaštičeno statusom ispovjedne tajne ali...

Ali.. ?
Da ostane na dojmu da postoji nesto iza?
lea* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 23:12   #29
Quote:
Simon33 kaže: Pogledaj post
Za ljude koji se ispovijedaju to je u biti davanje svoje osobne moći nekome. Kao što je napisala Dunj@, puno je bolje ispovijediti se prijatelju nego svećeniku. Korisnije. Može to biti i kamen pokraj ceste, bilo tko, ako mu osoba da tu snagu iskupljenja.
Ipak, kao što rekoh na početku, grijeh ne postoji.
Verbaliziranje vlastitih pogreski nazivati davanjem moci nekome?
Zar se komunikacija (razmisljanja, uvidjanja, verbaliziranja) vlastitih pogreski svodi na to tko ima moc?
Ni na kraj pameti mi ne bi bilo u ovom kontekstu spominjati nekakvu moc (tko ima moc) ali eto, ako ti pises... odgovorit cu tebi na tvoj nacin...
Kako ono bijase...
Ne zaboravi, i tvoj prijatelj ima prijatelja!!! Kamo tebi ode moc?
lea* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 23:18   #30
...ispovijed kod svećenika je potrebna jer te samo on moze odrijesiti grijeha iz toga razloga prijatelj ne...
a nesto sto je meni glupo...zbog cega se nevolim nekada ni ispovijediti jeste to sto mi svi slazemo toga trenutka kada se ispovijedamo,kod kajanja....i cvrsto odlucujem da cu se popraviti i da NECU vise grijesiti....
Vrcka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 23:26   #31
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
Da li vjerujete da će zaista ispovjed/ispovjedanje i pokora riješiti sve vaše grijehe?
Da li je zaista od svih grijeha moguće dobiti otpust/oprost?

Da li ispovjed ima veze sa samom Bogom ili je to čista projekcija olakšavanja vlastite savjesti?
---------------------------------------------------------------------
Ja mislim......
Ako se stvarno pokajes moguće je sve...ali nitko ti ne moze dati odgovor nije se nitko vratio kad je umro
jel ti vjerujes u Boga?
Kod nekoga ispovijed ima veze sa bogom a kod nekoga je cista formalnost:"e sad ce uskrs odo i ja koji grijeh nabrojat" svi idu pa cu i ja...
a olaksavanje vlastite savijesti? hmm...ako je bas imas nece te ni ispovijed olaksati sam ces mislit na svoje grijehe stalno!
A ako nemas savijesti lakse ti je u zivotu ocito
Vrcka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 23:58   #32
Quote:
Vrcka kaže: Pogledaj post
...ispovijed kod svećenika je potrebna jer te samo on moze odrijesiti grijeha iz toga razloga prijatelj ne...
a nesto sto je meni glupo...zbog cega se nevolim nekada ni ispovijediti jeste to sto mi svi slazemo toga trenutka kada se ispovijedamo,kod kajanja....i cvrsto odlucujem da cu se popraviti i da NECU vise grijesiti....
Ako vjernik zna što je grijeh za njega, zašto grijeh ponavljati i ponavljati ispovjedi i traženje oprosta? U odnosima s drugim ljudima stalno dolazi do novih 'grijehova', nekoga uvrijediti, nekome slagati, nekoga fizički povrijediti, prevariti, i obratno. Zar nije učinkovitije odnositi se prema drugima u istini, ne povređivati ih niti dozvoliti da tebe netko povrijedi? Ako i povrijedimo nekoga, upravo taj osjećaj krivnje koji nas vodi na ispovijed, trebao bi biti povod da s osobom rasčistimo loš odnos tako da joj kažemo istinu. Ako tu istinu kažemo svećeniku, uzrok osjećaja krivnje ostaje i dalje u nama, a privid razrješenja grijeha ne rješava naše duševne boli. Ispovijed znači govoriti istinu svim ljudima s kojima ostvarujemo odnose bilo koje vrste. To je opraštanje sebi da bismo mogli oprostiti drugima. Imati prijatelja koji bez prosuđivanja i osude može saslušati istinu o meni koju mu pričam je velika vrijednost u životu. Ono što mi on može dati je razumijevanje onoga što mu pričam.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 18:44   #33
Quote:
Simon33 kaže: Pogledaj post
Kao prvo, ne postoji grijeh. Samim tim nepotrebno je i ispovjedanje grijeha.

Institut ispovijedi kroz povijest je trik crkve da bi saznala prljave tajne ljudi i onda ih ucjenjivala. Kroz otkup grijeha crkva je došla u posjed ogromnog bogatstva.


Danas je drugačije. Ipak, vjerojatno je da u malim sredinama svećenici koriste tajne koje saznavaju na taj način.

Za ljude koji se ispovijedaju to je u biti davanje svoje osobne moći nekome. Kao što je napisala Dunj@, puno je bolje ispovijediti se prijatelju nego svećeniku. Korisnije. Može to biti i kamen pokraj ceste, bilo tko, ako mu osoba da tu snagu iskupljenja.

Ipak, kao što rekoh na početku, grijeh ne postoji.
što sve papir i internet neće trpit...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 18:46   #34
Quote:
Ballota kaže: Pogledaj post
Hehe..stari Pape su sve to znali dooobro unovčit...
kakve veze ima ispovjed s novcem? nisam vidio slot za 5 kuna na ulazu u ispovjedaonicu...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 19:01   #35
Quote:
Da li ti znas da 'ispovijed' nema veze s Biblijom - nego je uvedena od strane Pape Inocencija III, na lateranskom Koncilu, 1215. godine!!!!!!

Psa. 51:1-10; Luka 7:48; 15:21; Ivan 1:8-9 - grijeh se priznaje jedino Bogu!
ako je papa uveo ispovijed, kako to da i pravoslavci imaju ispovijed?

http://en.wikipedia.org/wiki/Confession

da ispitam lažne navode citata:

Psa. 51:1-10:

Smiluj mi se, Bože, po milosrđu svome,
po velikom smilovanju izbriši moje bezakonje!
Operi me svega od moje krivice,
od grijeha me mojeg očisti!

Bezakonje svoje priznajem,
grijeh je moj svagda preda mnom.
Tebi, samom tebi ja sam zgriješio
i učinio što je zlo pred tobom:
pravedan ćeš biti kad progovoriš,
bez prijekora kada presudiš.
Evo, grešan sam već rođen,
u grijehu me zače majka moja.
Evo, ti ljubiš srce iskreno,
u dubini duše učiš me mudrosti.

Poškropi me izopom da se očistim,
operi me, i bit ću bjelji od snijega!


ne govori o ispovjedi

Luka 7:48:


Zatim reče ženi: "Oprošteni su ti grijesi."

ne govori o ispovjedi

Luka 15:21:

A sin mu reče: "Oče, sagriješih Bogu i tebi. Nisam više dostojan da se zovem tvojim sinom."

ne govori o ispovjedi

Ivan 1:8-9:

On ne bijaše Svjetlo, nego - da svjedoči za Svjetlo.
Svjetlo istinito, koje rasvjetljuje svakog čovjeka.


ne govori o ispovjedi

zato piše ovo:

Jakovljeva 5:16

Prema tome, ispovjedajte grijehe jedan drugomu i molite jedan za drugoga da ozdravite!

e ovdje govori o ispovjedi


ponekad mi vas je žao, kad se spuštate tako nisko da lažete i klevećete... zar ne možete bolje?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 19:33   #36
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
a naravno svi smo svjedoci toga da covjek nakon sto se ispovijedi nikad vise ne ponovi taj "grijeh"
LJudski je pogrijesiti, al je isto ljudskije priznati grijeh i traziti oprost. To mogu samo oni koji su primili Duha svetoga. Sto se tice ponovljenja grijeha i to se desava, al u mnogo manje slucajeva neg kog nevjernika.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 19:48   #37
Na ovo..
Quote:
Ballota kaže: Pogledaj post
Hehe..stari Pape su sve to znali dooobro unovčit...
...ti odgovaraš
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
kakve veze ima ispovjed s novcem? nisam vidio slot za 5 kuna na ulazu u ispovjedaonicu...
Kao da prodaja oprosta nikada nije postojala
__________________
All glory to the Hypno-Toad!
Niflheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 19:49   #38
Quote:
Niflheim kaže: Pogledaj post
Na ovo..

...ti odgovaraš


Kao da prodaja oprosta nikada nije postojala
kakve veze ima jedno s drugim?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 19:50   #39
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
kakve veze ima jedno s drugim?
Tvoj i više nego očiti strawman
__________________
All glory to the Hypno-Toad!
Niflheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 08:10   #40
Quote:
Dunj@ kaže: Pogledaj post
ne, ali

vjerujem u ispovjedanje povjerljivoj osobi. imala sam sreću. uspjela sam zadržati prijateljicu 50 godina. da, nije greška, 50 godina!
E da draga moja Dunja to je to srž...povjerenje i dijeljenje misli s nekim dobiva se katarza, ispovijed je samo surogat istog.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:16.