Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2007., 13:49   #1
Opsada Sarajeva (priče i razmišljanja)

U zadnje vrijeme sam se jako zainteresirao za događanja u Sarajevu tijekom rata u Bosni. Sve je počelo tamo prije jedno 5-6 godina kad sam pročitao jednu jako lijepu knjigu "Zlatin dnevnik" u kojem 11-o godišnja djevojčica priča o događajima u Sarajevu za vrijeme opsade.
Pokušavao sam doći do nekih dokumentaraca i pričama o tadašnjim događajima preko interneta ali sam uglavnom ostajao razočaran malim brojem informacija koje sam uspio naći.
Eto, ako ima netko da je proživio sva ta događanja u Sarajevu 1992-1995 nek se javi na ovu temu i ispriča neku svoju priču ili ako netko ima neki dobar link o opsadi Sarajeva na internetu nek ga tu ostavi, a možete i komentirate sve te događaje iz vlastite perspektive
Falcon is offline  
Old 01.10.2007., 13:57   #2
Opsada Sarajeva je, nažalost, bila neizbežna. Prsten oko Sarajeva naseljavaju Srbi tako da sloboda ovih srpskih naselja je značila opkoljavanje grada. Ili: veza Sarajeva sa Centralnom Bosnom značila je okupaciju Srpskih naselja.
aleksije radicevic is offline  
Old 01.10.2007., 13:59   #3
Mislim da četnik iznad mene zaslužuje ban
split555 is offline  
Old 01.10.2007., 14:01   #4
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Opsada Sarajeva je, nažalost, bila neizbežna. Prsten oko Sarajeva naseljavaju Srbi tako da sloboda ovih srpskih naselja je značila opkoljavanje grada. Ili: veza Sarajeva sa Centralnom Bosnom značila je okupaciju Srpskih naselja.
Cista demagogija.Samo sa jedne strane su pretezno zivjeli Srbi,tj. prema Palama i Sokocu.Na drugoj strani su bili hadzici i Vogosca u kojima su Bosnjaci bili vecina,ali veliki je bio udio srpskog stanovnistva.Medutim cetnici su protjerali nesrbe i zaokruzili totalno grad.
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 14:09   #5
Quote:
Falcon kaže: Pogledaj post
U zadnje vrijeme sam se jako zainteresirao za događanja u Sarajevu tijekom rata u Bosni. Sve je počelo tamo prije jedno 5-6 godina kad sam pročitao jednu jako lijepu knjigu "Zlatin dnevnik" u kojem 11-o godišnja djevojčica priča o događajima u Sarajevu za vrijeme opsade.
Pokušavao sam doći do nekih dokumentaraca i pričama o tadašnjim događajima preko interneta ali sam uglavnom ostajao razočaran malim brojem informacija koje sam uspio naći.
Eto, ako ima netko da je proživio sva ta događanja u Sarajevu 1992-1995 nek se javi na ovu temu i ispriča neku svoju priču ili ako netko ima neki dobar link o opsadi Sarajeva na internetu nek ga tu ostavi, a možete i komentirate sve te događaje iz vlastite perspektive
Sta te konkretno zanima? Prica o opsadi Sarajeva je previse opsirna pa ne znam uopste gdje da pocnem..
Pogledaj ovo za pocetak:
http://uk.youtube.com/watch?v=3RfwJV...elated&search=
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 14:14   #6
Quote:
zebu kaže: Pogledaj post
Cista demagogija.Samo sa jedne strane su pretezno zivjeli Srbi,tj. prema Palama i Sokocu.Na drugoj strani su bili hadzici i Vogosca u kojima su Bosnjaci bili vecina,ali veliki je bio udio srpskog stanovnistva.Medutim cetnici su protjerali nesrbe i zaokruzili totalno grad.
Zaboravio si da kažeš da je Ilijaš, sa severne strane, većinski srpsko naselje.
aleksije radicevic is offline  
Old 01.10.2007., 14:20   #7
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Zaboravio si da kažeš da je Ilijaš, sa severne strane, većinski srpsko naselje.
U opstini Ilijas su Srbi bili blaga vecina.To ne mijenja cinjenicu koju sam rekao,a to je da oko Sarajeva nisu naseljeni iskljucivo Srbi,nego uglavnom sa jedne strane.Naravno to nije smetalo SDS-ovcima da umisle da je sve to njihovo,od Sarajeva do Tokija,pa su nasli razna opravdanja za razaranje Sarajeva i ubijanje njegovih stanovnika,isto kao sto ti radis danas.
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 14:22   #8
Quote:
split555 kaže: Pogledaj post
Mislim da četnik iznad mene zaslužuje ban
Ja san inace protiv banovanja ali ovaj njegov post zasluzuje bar samar. Jednostavno njihova tvornica lazi i dalje radi punom parom.
Tuco is offline  
Old 01.10.2007., 14:31   #9
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Opsada Sarajeva je, nažalost, bila neizbežna. Prsten oko Sarajeva naseljavaju Srbi tako da sloboda ovih srpskih naselja je značila opkoljavanje grada. Ili: veza Sarajeva sa Centralnom Bosnom značila je okupaciju Srpskih naselja.
Ti si jedan bolesnik, man. Ti uopce ne poznajes demografiju Sarajeva i okoline.

Hajde pokusaj mi naci gdje je to bio obruc ovdje srpskih naselja.

Evo ti mapa gdje pokazuje naselja sa preko 600 stanovnika. Plava naselja su hrvatska, crvena srpska, a zelena bosnjacka, dok zuta oznacava komuniste ili veliku mjesavinu.
Prolaznik_ is offline  
Old 01.10.2007., 14:32   #10
Quote:
Tuco kaže: Pogledaj post
Ja san inace protiv banovanja ali ovaj njegov post zasluzuje bar samar. Jednostavno njihova tvornica lazi i dalje radi punom parom.
Oprosti, molim te. Pročitaj moj post. Napisao sam "nažalost"! Tako i mislim. Opsada je bila neizbežna kao deo ratnih operacija, ali ako razmišljamo uopšte o ratu i nesrećama koje se u njemu dešavaju - naravno da je sve tragično, besmisleno i nepotrebno.
aleksije radicevic is offline  
Old 01.10.2007., 14:34   #11
Zlodjela Karadzica i Mladica ce vjecno ostati opjevana

Miss Sarajevo-U2 & Pavarotti

http://uk.youtube.com/watch?v=u4VM41...elated&search=

Bosnia-Cranberries

http://uk.youtube.com/watch?v=SZoLx44qcGM
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 14:38   #12
Ratko Mladic nareduje razaranje Sarajeva
http://uk.youtube.com/watch?v=pnZovn...elated&search=
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 14:39   #13
Pozdrav Falcon,

Ja sam prozivio skoro citav rat u Sarajevu izasao sam pocetkom 1995. Na samom pocetku, ratna dejstva su bila ogranicena na stari dio grada. Borbe su se vodile na padinama starog grada gdje su cetnici pokusavali da prodru u carsiju i da se posteno napljackaju ali nije im uspjelo zato su se kasnije borbe prosirile na ostatak grada. Pocetkom maja citav grad je bio u plamenu. Inace cetnicka veliko fasiticka agresija je bila veoma dobro pripremljena, prvo su minirali postu pa je tako dio grada ostao bez telefonski veza uglavnom se radilo o telefonima u starom dijelu grada jer ja nkoga od svoje rodbine nisam mogao dobiti na telefon.

Inace Srpska tvornica lazi je non stop propagirala kako su Srbi napadnuti da bi pridobila sto vise cetnika u svoje redove. Ova vrsta lazi imala je kontra ucinak. Naime SDS je podijelila svojim clanovima velike kolicine naoruzanja ali neki od njih su se toliko isprepadali da su poceli bacati to naoruzanje vani. U mom kraju neko je jedan dan pronasao bacen Kalasnjikov na livadi. Neki Srbi su jednostavno na pocetku rata izasli i predali oruzje bez ikakve prinude. Moj susjed vec u aprilu donio Kalasnjikov sa pet okvirova municije i predao ga lokalnom stabu s rijecima da mu je to dao SDS i da on ne zeli da se bori. Tako smo se i naoruzali.

Naravno uskoro ces cuti i ona druga razmisljanja o tome kako su se Srbi samo branili i o tome kako smo mi bacali Srsku nejac lavovima.
Tuco is offline  
Old 01.10.2007., 14:41   #14
kako mozete da raspravljate sa ovim idolom (poznatim ekspertom za Islam u Bosni i uopsteno na planeti ), da nesto pocne ovako o neophodnosti opsade Vukovara bio bi ekspresno baniran (ali nece naravno-sada im je republika srpska u pitanju)

eno ga na drugim topicima: filozofira o dobrobiti liberalizma i socijalnom drustvu u skandinavskim zemljama, brani Djindjica, napada Kostunicu kada se radi o unutarsrpskim pitanjima a kada se dodje do Bosne pravi je velikosrpski fasista
fransiskol is offline  
Old 01.10.2007., 14:42   #15
Može li neko da objasni šta se deslio sa naseljem Pofalići?
aleksije radicevic is offline  
Old 01.10.2007., 14:45   #16
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Može li neko da objasni šta se deslio sa naseljem Pofalići?
Pretpostavljam da ti mozes posto su te obavijestili isti oni sto su informisali o lavovima u Pionirskoj dolini.
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 14:48   #17
Quote:
Tuco kaže: Pogledaj post
Ja san inace protiv banovanja ali ovaj njegov post zasluzuje bar samar. Jednostavno njihova tvornica lazi i dalje radi punom parom.
Slazem se.Zanimljivo da nijedan moderator nije reagirao .Inace,mislim da je Falcon htio topic poput "Bili smo vojnici",tako nesto
__________________
"Publici se nameću trivijalnosti, beznačajnosti, tračevi i to se prodaje kao informacija."
Zrinska is offline  
Old 01.10.2007., 14:49   #18
Quote:
fransiskol kaže: Pogledaj post
kako mozete da raspravljate sa ovim idolom (poznatim ekspertom za Islam u Bosni i uopsteno na planeti ), da nesto pocne ovako o neophodnosti opsade Vukovara bio bi ekspresno baniran (ali nece naravno-sada im je republika srpska u pitanju)
Ovako su do prije par godina pricali i o Vukovaru,ili Dubrovniku npr.Bila je poznata teorija da je Dubrovnik morao biti razaran i osvojen kako Hrvati ne bi napali Herceg Novi Siguran sam da su nasli izgovor i za Vukovar.Sada su svjesni da je velikosrpska ideja slomljena u Hrvatskoj pa jedino sto preostaje je da brane zlocine na kojima je nastao manji entitet,sve u nadi ne bi li srbijica bila malo veca.
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 14:54   #19
Hvala Tuco
Samo sam htio naglasiti da sam pogledao sve clipove na youtube-u o Sarajevu koje sam mogao pronaći, al sve je to rascjepkano i nepovezano. Htio bih zapravo dobiti jedan kronološki pregled događanja. Postoji li nekakav dobar dokumentarac do kojeg bih mogao doći?
Falcon is offline  
Old 01.10.2007., 14:58   #20
Quote:
Falcon kaže: Pogledaj post
Hvala Tuco
Samo sam htio naglasiti da sam pogledao sve clipove na youtube-u o Sarajevu koje sam mogao pronaći, al sve je to rascjepkano i nepovezano. Htio bih zapravo dobiti jedan kronološki pregled događanja. Postoji li nekakav dobar dokumentarac do kojeg bih mogao doći?
Hronologija dogadaja,opsada Sarajeva:

Quote:
1992.


2. mart: Postavljene barikade u gradu; prilazi gradu blokirani.

3. april: Snage JNA zauzele rezervoar Mojmilo.

5. april: Mirne demonstracije građana (između dvije i tri hiljade) ispred zgrade Skupštine; pale prve žrtve na Mostu Vrbanja - Suada Dilberović i Olga Sučić. Napadnuta Policijska akademija na Vracama.

10. april: Oko 300 građana napušta Sarajevo uz pomoć Jevrejske općine; JNA i srpski dobrovoljci patroliraju Grbavicom.

11. april: Sve parlamentarne stranke, uključujući SDS, potpisale Deklaraciju o jedinstvenom Sarajevu.

13. april: Teritorijalna odbrana postavila kontrabarikadu na ulazu u tunel Lapišnica; Vehbija Karić napustio JNA; vojnici JNA pucaju iz Kasarne "Maršal Tito"; Samir Mešetović gine na igralištu prekoputa kasarne; iz Kasarne "Viktor Bubanj" također se puca.

30. april: Dobrinja potpuno blokirana; niko iz nje ne može izići, niti se u nju može ući. JNA proglašena okupatorskom vojskom.

2. maj: Sukob između JNA i Teritorijalne odbrane na Skenderiji. Zapaljena Glavna pošta na Obali. Po povratku sa pregovora u Lisabonu, Alija Izetbegović, Zlatko Lagumdžija i Sabina Berberović uhapšeni na Aerodromu Sarajevo i odvedeni u Lukavicu.

17. maj: Srpske snage i JNA pokušavaju podijeliti Sarajevo na dva dijela linijom Pofalići - Kasarna "Maršal Tito" - Most "Bratstvo-jedinstvo" - Grbavica; peta kolona pomaže JNA.

18-19. maj: Prekinute telefonske veze sa ostatkom svijeta.

19. maj: Na Ilidži stopiran konvoj sa 500 žena i djece.

20. maj: Zapaljena Sportska dvorana "Zetra".

22. maj: 113 mentalno zaostalih pacijenata moraju napustiti bolnicu Jagomir.

26. maj: Granatirano porodilište "Zehra Muidović".

27. maj: Masakr u ulici Vase Miskina, tri granate ispaljene iz pravca Borija usmrtile 19, a ranile 157 ljudi.

1. juni: JNA napustila Kasarnu "Maršal Tito".

2. juni: Objavljena ratna opasnost i opća mobilizacija.

28. juni: François Mitterrand posjetio Sarajevo. Dočekan je sa ljiljanima. Otvoren humanitarni zračni most. Granatirano Oslobođenje. Obustavljena isporuka vode sa vodovoda Bačevo.

17. juli: Napadnuto Aerodromsko Naselje. Granatirani tramvaji.

28. juli: Uništena i opljačkana Tvornica UNIS, šteta 700 miliona maraka.

1. august: Napadnut konvoj sa bebama iz Doma za nezbrinutu djecu "Ljubica Ivezić", Vedrana Glavaš (dvije godine) i Roki Sulejmanović (16 mjeseci) ubijeni. Zapaljen Hotel "Evropa".

3. august: Petero djece i dvije žene poginuli na Kobiljoj Glavi dok su pokušavali ubrati trešnje. Dvije osobe su ranjene. Sarajlijama Evropa poslala tone lijekova protiv malarije.

13-14. septembar: Napadi na naselje Stup; liniju drže HVO, HOS i Armija BiH.

18. august: Granatiran Hotel "Evropa"; poginulo petero, a ranjeno osam građana.

25/26. august: Zapaljena Nacionalna biblioteka "Vijećnica".

9. oktobar: Prekinut dovod gasa u grad. 30 litara vode prodaje se za deset maraka.


1993.


7. januar: U Sarajevu Srbi, Muslimani, Jevreji i Hrvati zajedno proslavili pravoslavni Božić u Staroj pravoslavnoj crkvi na Baščaršiji.

8. januar: U UNPROFOR-ovom transporteru ubijen potpredsjednik Vlade Hakija Turajlić.

15. januar: Poginulo osam, a ranjeno 20 ljudi u redu za vodu kod Sarajevske pivare.

15. februar: Civilna zaštita postavila kontejnere ispred Gradske bolnice, kako bi zaštitila građane od snajpera. Bianca Jagger posjetila Sarajevo.

1. mart: Pokrenuta inicijativa za ekstradiciju Radovana Karadžića sudskim vlastima RBiH.

april: Otvorena stara groblja - Lav, Sveti Josip, Sveti Marko za sahranjivanje umrlih, a pomoćni stadion na sportskom kompleksu Koševo pretvoren u novo groblje.

1. juni: Na fudbalskom igralištu u naselju Dobrinja III od dvije minobacačke granate poginulo devet osoba, uglavnom djece, a ranjeno 104.

8. juni: Rasim Delić postao komandant Armije BiH.

15. juni: Na dženazi, na groblju Budakovići, ubijeno 12 ljudi.

16. juni: Kompletan grad ostao bez struje. Takvo stanje trajalo je ravno 53 dana.

8. juli: Jedanaest članova Gradske skupštine Sarajeva stupilo u štrajk glađu u znak protesta zbog nepružanja humanitarne pomoći izgladnjelom Goraždu. Kompletno Sarajevo, u kojem je već svaki građanin smršao u prosjeku između 10 i 15 kg, bojkotuje humanitarnu pomoć dok se ona ne uputi i Goraždu.

12. juli: Na Dobrinji, u redu za vodu, ubijeno 13, a ranjeno 15 civila.

15. august: Nakon dugih pregovora, teško ranjena djevojčica Irma Hadžimuratović evakuirana iz Sarajeva.

19. septembar: U Sarajevu formirana Međunarodna vatrogasna brigada.

4. novembar: UNPROFOR preuzeo kontrolu vodovoda Bačevo i Butile.

9. novembar: U Osnovnoj školi "Prvi maj" na Alipašinom Polju ubijena učiteljica Fatima Gunić i njenih troje učenika. Nedaleko od škole, istog dana poginulo je još pet osoba, a ranjene 42.

11. novembar: Časovi u svim školama skraćeni za 15 minuta.

28. novembar: Na mostu Drvenija ubijeno petero ljudi, a četvero ranjeno.

3. decembar: U skloništu na Alipašinom Polju premijerno izvedena predstava za djecu Žaljubljeni žmaj.

14. decembar: Ubijeno osmero i ranjeno tridest dvoje ljudi na Drveniji.



1994.

3. januar: U Sarajevu ubijeno 20, a ranjeno preko 40 civila. U svom stanu u centru grada, od granate poginulo šest članova porodice Tatarević-Dragnić, među njima i dvoje djece.

22. januar: Na Alipašinom Polju ubijeno šestero, a ranjeno troje djece.

1. februar: General Michael Rose izjavio: "Želim da se identifikujem sa građanima Sarajeva."

4. februar: Ubijeno 12, ranjeno više od 40 Sarajlija.

5. februar: Na pijacu Markale pala granata od 120 milimetara. Bilans: 66 mrtvih i 197 ranjenih. Rose nije izjavio ništa.

12. februar: Prvi put od početka opsade u Sarajevu nije bilo mrtvih i ranjenih.

8. mart: Nakon 670 dana proradio tramvaj.

23. mart: Most "Bratstvo-jedinstvo" otvoren za prelazak civila. Prvog dana 25 ljudi prešlo na Grbavicu, 15 došlo u slobodni dio grada.

5. april: U Sarajevu uključena ulična rasvjeta u Ferhadiji, ulici Maršala Tita i na Trgu oslobođenja. Sarajlije protestovale pred rezidencijom generala Rosea zbog srpskog napada na Goražde.

13. april: Obustavljeni prelasci preko Mosta "Bratstvo-jedinstvo".

1. maj: U Sarajevu proslavom obilježen Praznik rada, a liturgijom kojoj je prisustvovao dr. Haris Silajdžić - Vaskrs.

23. maj: Počela sa radom prva benzinska pumpa u Sarajevu.

19. juni: U Vijećnici, pod dirigentskom palicom Zubina Mehte, izveden Requiem W. A. Mozarta.

4. juli: Otvorena Američka ambasada u BiH.

16. juli: Srbi ponovo zatvorili sve puteve iz Sarajeva i ka njemu.

14. august: Na aerodromu potpisan antisnajperski sporazum.

15. august: U toku jednog dana u Sarajevu primirje prekršeno 742 puta.

1. septembar: Papa Ivan Pavao II potvrdio posjetu Sarajevu.

6. septembar: Odgođena posjeta pape Ivana Pavla II.

28. septembar: Kamion UNPROFOR-a zgazio dječaka. Vozač u "psihičkom šoku".

4. oktobar: Za 24 sata u Sarajevu primirje prekršeno 2.000 puta.

8. oktobar: Na Marindvoru pucano u tramvaj: poginuo vozač, 12 putnika ranjeno.

25. oktobar: Vozilo UN-a usmrtilo petogodišnjeg dječaka.

8. novembar: U Sarajevu ubijeno šestero civila, od toga četvero djece, a 10 ranjeno.

17. novembar: Granatirana zgrada Predsjedništva BiH.

30. novembar: Sarajevo posjetio generalni sekretar UN-a Boutros Ghali. Dočekan zvižducima.

1. decembar: Zatvoren aerodrom; nestalo plina; "Velepekari" isključena struja zbog neplaćenih računa, Sarajevo ostalo bez hljeba.


1995.


20. januar: Poginuo gost na Balu Roma u Sarajevu.

26. januar: 1.000 dana opsade Sarajeva.

2. februar: Otvoreni putevi preko aerodroma.

4. mart: Jedan snajperski metak ranio troje ljudi.

15. mart: Zatvoren aerodromski put, cijene u Sarajevu utrostručene.

13. april: Na željezničkoj stanici u Sarajevu granata ranila sedam učenika.

16. maj: U granatiranju grada petero poginulih, 16 ranjenih.

24. maj: UNPROFOR u Sarajevu zabilježio 2.758 detonacija.

16. juni: Modifikovana avio-bomba pala u Dositejevu ulicu.

18. juni: Granatiran red za vodu u Dobrinji: sedam ubijenih i 12 ranjenih.

21. juni: Novi masakr u redu za vodu, na Dobrinji: šest mrtvih i 15 ranjenih.

25. juni: Ubijeno dvoje, a ranjeno osmero djece.

28. juni: Avio-bombom pogođena zgrada RTV BiH.

30. juni: Ubijene četiri, ranjeno 20 osoba. Dvije granate pale na štab UNPROFOR-a.

1. juli: Granatirani svi dijelovi Sarajeva: poginulo 12, ranjeno 67 civila.

6. juli: U Sarajevu ubijeno šest, a ranjeno 11 osoba.

12. juli: Šest mrtvih, 12 ranjenih u Sarajevu.

18. juli: Šest mrtvih, šest ranjenih Sarajlija.

10. august: Snajperskim hicima ubijeno četvero Sarajlija.

22. august: Šest mrtvih i 33 ranjenih u Sarajevu. Dvije modifikovane bombe pale na Novo Sarajevo.

28. august: Masakr na Markalama: Ubijeno 35 ljudi, 90 ranjeno.

4. septembar: Nakon zračnih udara, Srbi počeli povlačiti oruđa oko Sarajeva.

8. septembar: U granatiranju Sarajeva ranjeno 10 osoba.

15. septembar: Poslije više od pet mjeseci otvoren Aerodrom Sarajevo.

24. oktobar: Za humanitarne konvoje otvoren put Sarajevo - Kiseljak, preko Ilidže.

11. novembar: Sarajevo dobilo struju.

21. novembar: Koncert Laibacha u Narodnom pozorištu.

22. decembar: Ukinuto ratno stanje.
zebu is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:30.