Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2012., 14:59   #1941
pa očito su oni upućeni da dokazuju da izvanbračna nije postojala...
ako će ga naslijediti, naslijediti će svu imovinu koju bi naslijedila i kao supruga...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 17:51   #1942
Ajde ovo za imovinu sam razumio što je napisano. Hvala.
Ali ne shvaćam tko je upućen u to da je bila ili nije bila izvanbračna supruga.
Po meni bilježnik na ostavinskoj raspravi od onog tko se predstavlja kao izvanbračna supruga treba zatražiti dokaze kojima će dokazati svoj status.
Jer tako se može i ušetati i netko s ulice. Sama činjenica da je s pokojnikom imala dijete ne dokazuje da je s njim živjela u izvanbračnoj zajednici jer i nije.
Bilježnik je uputio ostale nasljednike da dokazuju parnicom da dotična gospođica nije izvanbračna supruga? Pa gdje je tu logika?
Inače radi se o gospođici koja je iz koristoljublja održavala seksualnu vezu s pokojnikom i nikakvu drugu. Niti se u njemu brinula niti je živjela s njim.
Ali bilježnik ju je uredno uvrstio kao da je supruga i dao njoj 1/4 i njenom dijetetu 1/4. Za dijete se nitko ne buni, ali za ovu sponzurušu da.
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 18:30   #1943
Pa očito je mišljenje bilježnika malo drugačije...
U svakom slučaju, ako možete to dokazati i ako je stvarno tako pokrenite parnicu, ne vidim u čemu je problem...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 20:12   #1944
Pozdrav! imam jedno pitanje pa ako bi mi netko mogao pomoć jer sam izgubljena poprilično,uglavnom nakon što je mama umrla imali smo ostavinsku raspravu na kojoj jedino što je bilo predmet rasprave je jedan račun u banci i jedan kredit...i tamo nam je javni bilježnik rekao da bi najbolje bilo da se tata i sestra(oboje zaposleni) odreknu u moje ime(student) svega jer tad taj kredit nebi morali plačat tj plačali bi u visini nasljeđenog što je ništa jer mama ništa nije imala na sebi. Zanima me jel to stvarno tako jer su mi danas u banci rekli da bi se to trebalo platit i ako ja nisam financijski sposobna to može npr tata (iako on teško jer je na minimalcu+ ima kredit svoj,ili sestra koja je također na minimalcu)... jer smo svi navedeni kao nasljednici u tom rješenju o nasljeđivanju ali su se oni kao odrekli svog dijela...moramo li mi stvarno sad otplatit tak kredit ili možemo nešto drugačije pošto je na meni?
desaparesido is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 21:17   #1945
Tko prihvati nasljedstvo prihvaca i dug u visini istog. Nisu se oni morali odreci u tvoju korist, svejedno je. Ako ne nasljedjujete nista, ni ne placate nista. Jednostavno.
Vec se dosta pisalo o tome, pa te molim da malo procitas temu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 23:05   #1946
Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
Pa očito je mišljenje bilježnika malo drugačije...
U svakom slučaju, ako možete to dokazati i ako je stvarno tako pokrenite parnicu, ne vidim u čemu je problem...
Problem je u tome što parnica košta. I što je lakše biti tuženi nego li tužitelj. I teret dokazivanja nije na nama nego na njoj.
U koliko je filmova bilo da se kriminalcu treba dokazati da je kriv, a ne dokazuje on da je nevin.
I što sa stanom dok parnica traje? Tko ima pravo njegova korištenja s obzirom da parnica može potrajati godinama.
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 13:23   #1947
hvala Katrin! je pročitala sam i našla uglavnom ovo što si mi ti rekla..jer nije bilo ni jamaca ni sudužnika ni ništa koliko znam..prvi put sam zapravo u situaciji sa kreditom i slično pa me strah čisto da mi jednog dana ne počnu eto tak skidat sa plače nešto šta sad nisam htjela podmirit..
desaparesido is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 19:34   #1948
Quote:
KrasnodarRora kaže: Pogledaj post
I nemam jasan odgovor ako dokaže status da li ima udjela u imovini pokojnika na svu njegovu imovinu ili onu koju su stekli u njihovoj tzv. izvanbračnoj zajednici.Hvala unaprijed.
Na svu.

Quote:
KrasnodarRora kaže: Pogledaj post
Dotična nije živjela na istoj adresi niti je bila prijavljena da živi na istoj adresi kao niti njihovo zajedničko dijete.
Ovo ti je već bilo odgovoreno, da nije bitno što nije živjela sa njime na istoj adresi, pa neznam zašto ponovno ističeš.
Pročitaj malo unazad.

Quote:
KrasnodarRora kaže: Pogledaj post
Dotična nije živjela na istoj adresi niti je bila prijavljena da živi na istoj adresi kao niti njihovo zajedničko dijete.
Zato morate dokazivati vi, a ne ona, jer kad su imali zajedničko dijete izgledinije je da su bili u izvanbračnoj zajednici, nego da nisu.
To je stav sudske prakse.
U parnicu se upućuje onaj čije je pravo "manje izgledno" ; po mišljenju onog tko donosi rješenje o upućivanju u parnicu, a na temelju činjenica koje su u tome trenutku donošenja toga rješenja raspoložive u spisu.

Zadnje uređivanje File : 08.05.2012. at 19:41.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 05:59   #1949
Pozdrav, jedno pitanje, što se događa s mirovinom iz inozemstva preminulog, tj dali ulazi u naslijeđe dijece (supruga vec preminula prije, mirovina je iz švicarske).

Hvala
myforumhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 11:39   #1950
Koliko istanci ima u parnicama koje sljede nakon riješenja oko nasljeđivanja ( jasno ako netko nije zadovoljan ) . Općinski i Županijski...ili još iznad toga Vrhovni?
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 20:21   #1951
Ovisno koliko se u tuzbi naznaci vrijednost spora.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 06:31   #1952
Dali postoji situacija u kojoj ured javnog biljeznika poziva na ostavinsku raspravu djecu preminule osobe koja nije nista posjedovala? Dali je to moguce i zasto?
Puno hvala.
Stamena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 12:38   #1953
Quote:
Stamena kaže: Pogledaj post
Dali postoji situacija u kojoj ured javnog biljeznika poziva na ostavinsku raspravu djecu preminule osobe koja nije nista posjedovala? Dali je to moguce i zasto?
Puno hvala.
Mama mog supruga umrla je bez imovine, njena djeca su bila pozvana kod javne bilježnice koja je temeljem njihovih izjava da ne postoji oporuka, kao ni pokretna i nepokretna imovina izdala rješenja da se ostavina iz pokojnice neće raspraviti.
__________________
Puno te jube volin, punooo....
Eshyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 20:46   #1954
Quote:
Stamena kaže: Pogledaj post
Dali postoji situacija u kojoj ured javnog biljeznika poziva na ostavinsku raspravu djecu preminule osobe koja nije nista posjedovala? Dali je to moguce i zasto?
Puno hvala.
A kako bi javni bilježnik znao da ostavitelj ništa ne posjeduje?
Morate o tome vi kao nasljednici dati izjavu.

Quote:
Eshyy kaže: Pogledaj post
Mama mog supruga umrla je bez imovine, njena djeca su bila pozvana kod javne bilježnice koja je temeljem njihovih izjava da ne postoji oporuka, kao ni pokretna i nepokretna imovina izdala rješenja da se ostavina iz pokojnice neće raspraviti.
Upravo tako.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 11:13   #1955
Izjava ili oporuka

Hallo, dali mi netko moze dati savjt, dali se mogu odreći nasljedstva iako mi je mama živa? imam braču i sestru tako da bi svoj dijo ostavio njima. posto mama ne zeli nista rijesit dok je živa, a ja ne zelim stim svim imat probleme nakon njezine smrti. hti bi se toga sada rijesit dali postoji kakva mogučnost??? Hvala unaprijed
Grezor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 16:24   #1956
Evo

Quote:
Odricanje od nasljedstva koje nije otvoreno
Članak 134.
(1) Odricanje od nasljedstva koje nije otvoreno nema pravnog učinka.
(2) Iznimno, potomak koji može samostalno raspolagati svojim pravima može se ugovorom s pretkom odreći nasljedstva koje bi mu pripalo nakon smrti pretka. Isto vrijedi i za slučaj kad se bračni drug odriče nasljedstva koje bi mu kao bračnom drugu pripalo nakon smrti njegova bračnog druga.
(3) Ugovor o odricanju od nasljedstva valjan je samo ako je sastavljen u pisanom obliku i:
- ovjeren od suca nadležnog suda, ili
- sastavljen u obliku javnobilježničkog akta, ili
- potvrđen (solemniziran) po javnom bilježniku.
(4) Ovlaštene osobe iz stavka 3. ovoga članka dužne su pročitati ugovor i upozoriti ugovornike na posljedice ugovora.
(5) Ovo odricanje vrijedi i za potomke onoga koji se odrekao, ako ugovorom o odricanju ili naknadnim sporazumom nije što drugo određeno.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 17:54   #1957
Evo imam jedno pitanje, mozda je vec postavljeno i odgovoreno na ovoj temi ali nikako da pronadjem
pitanje je da li nasljednici ranije preminulog supruznika dobivaju poziv na ostavinsku raspravu?

znaci situacija je sljedeca, moj otac se nakon smrti mame ponovno ozenio (sestra i ja smo djeca iz tog prvog braka)
zena za koju se ozeni takodjer ima dvoje djece iz proslog braka (suprug takodjer umro ranije)
bili su u braku 10 godina (nisu imali djece)
tada je umro moj otac i imovina se djelila na tri djela (sestra, ja i ta zena)

da li nakon smrti te zene ja i sestra (kao nasljednici ranije preminulog supruga) smo isto nasljednici ili samo njezina djeca?
__________________
Wonder is the beginning of wisdom.
znatizeljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 18:35   #1958
Ne, samo njena djeca.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 17:16   #1959
probleeem!!!

Pokrenuo sam postupak zaostavštine iza mog umrlog oca. Sva imovina se vodi na mojoj nani (tj tatinoj majci), koja je takodjer umrla kao i moj otac(nekoliko godina prije oca). Iza moje nane su ostali: dvije sestre i moj otac. Moj otac se ponovo ozenio i nije imao djece. Moje je pitanje da li moja maceha tj njegova nova zena ima pravo na imovinu. Pa bi Vas pitao za misljenje?

Hvalaa!!
Angelicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 17:48   #1960
Ima, jednako kao i ti.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:12.