Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2008., 12:09   #81
Quote:
tereza_ kaže: Pogledaj post
godina?????

kakvih godina..govorimo o nekoliko kolegija svega..psihoterapija se uči posebno, nakon studija i traje godinama..
Tako je, izgleda da je tu nesporazum. Ta specijalizacija psihijatra kod nas iz psihoterapije, mislim da vani ne bi bila dovoljna za provođenje iste. Na to me upućuje samo trajanje, koje je kod nas, mislim godina ili dvije Već je potrebno dobiti certifikat psihoterapeutske škole, bilo psihoanalitičke, bilo gestalt, bilo kognitivno-bihevioralne, itd. Treba imati na umu da u Hrvatskoj postoji samo 7 licenciranih psihonalitičara (možda danas i 1 ili 2 više), da do vrlo nedavno, Hrvatsko psihonalitičko društvo nije uopće bilo priznato izvana i da je tek sada tih 7 psinoanalitičara osposobljeno uzimati nove učenike iz psihonalize, a ta edukacija traje 5-10 godina.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 13:02   #82
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
...ako se to na neki način zakonski regulira." ispada kao da su tu psiholozi ušetali, eto tek tako.
Ne mislim da su se ušetali, krivo si shvatio, ali dok psihijatri imaju jasno i glasno definirano što i kako mogu raditi, ne znam je li to na isti način definirano i za psihologe.

Ako nije (mislim da nije) bilo bi dobro - baš zato da se i tu zna tko ima koja ovlaštenja, a ne da bude situacija kakvu si opisao, da se registriraju kojekakvi obrti, a u njima radi tko-zna-tko. Znači za dobrobit pacijenata i struke.

Takvo rješenje bi značilo podizanje statusa psihologije, jer dok nije regulirano, svašta se može provući, kao na primjer da moja frendica koja je završila četverogodišnji studij radi kao školski psiholog (dobro, to se ne računa pod psihoterapiju) - i ona doslovno nema tim klincima što pametno za reći, što im ne bih i ja rekla. Ono, pa zašto ne učiš, ajde uči.

A da ne govorim o primjerima još nekih psihologa koji rade u školama, upuštaju se u veze s učenicima, uzimaju drogu i alkohol, gube djecu na maturalcima... A roditelji misle da su dali djecu u sigurne ruke. Kako, kad se ne znaju brinuti ni o sebi. Mislim da bi svatko na takvoj poziciji, gdje odgovara za nekoga, morao sam proći psihoterapiju.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 13:08   #83
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
postoji samo 7 licenciranih psihonalitičara (možda danas i 1 ili 2 više)
Kako se može saznati koji su to?
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 14:11   #84
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Vrlo malo, osim ako nije riječ o specijalizaciji iz kliničke psihologije, gdje se onda itekako posvećuje. Nakon te specijalizacije (nije doktorat), a može i prije, upisuje se psihoterapijska edukacija, tako da educiranje psihologa na tom polju također može trajati 10-12. godina i uključuje razne specijalizacije. Znači specijalizacija iz kliničke psihologije pa dodatna specijalizacija u psihoterapiji.
Također treba napomenuti da su na razvoju psihoterapije tijekom povijesti radili psiholozi i psihijatri, tako da ovo "Osobno nemam ništa protiv da se i psiholozi bave psihoterapijom... ...ako se to na neki način zakonski regulira." ispada kao da su tu psiholozi ušetali, eto tek tako.
dapače!
psiholozi, sa znanjem ličnosti i puno objektivnijim tj. više znanstvenim pristupom čovjeku i terapiji više no što sam vidjela kod psihijatara -psihoterapeuta (i medicinara općenito, ali to može biti i moje posve subjektivno, no nekako sumnjam), u puno je slučajeva, osim ako se ne rai o pravim, težim psihijatrijskim bolestima i pozvaniji i stručniji da se bavi psihoterapijom!!
__________________
George Bernard Show: Ljudi misle dva do tri puta godišnje. Postao sam svjetski poznat misleći dva do tri puta tjedno.
tereza_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 14:30   #85
Quote:
tereza_ kaže: Pogledaj post
dapače!
psiholozi, sa znanjem ličnosti i puno objektivnijim tj. više znanstvenim pristupom čovjeku i terapiji više no što sam vidjela kod psihijatara -psihoterapeuta (i medicinara općenito, ali to može biti i moje posve subjektivno, no nekako sumnjam), u puno je slučajeva, osim ako se ne rai o pravim, težim psihijatrijskim bolestima i pozvaniji i stručniji da se bavi psihoterapijom!!
Ja ću čisto subjektivno reći da smatram ljudski pristup (empatija) u psihoterapiji značajnijim od znanstvenog.
Također, čisto subjektivno - upravo na svojoj koži doživljavam psihoterapijski učinak (a ne radi se o "pravim, težim psihijatrijskim bolestima", štoviše nemam uopće nikakvu dijagnozu, već baš idem, onako - radi sebe) i so far, stvarno nemam zamjerke.
Moj terapeut je psihijatar.
Osim s njim, imala sam priliku razgovarati s neurologom (iz vremena kad su se psihijatrija i neurologija studirale zajedno) te s psihologom koji se bavi self psihologijom i sva trojica su ostavila dobar dojam i rekli mi uglavnom iste stvari.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 16:00   #86
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Ja ću čisto subjektivno reći da smatram ljudski pristup (empatija) u psihoterapiji značajnijim od znanstvenog.
Također, čisto subjektivno - upravo na svojoj koži doživljavam psihoterapijski učinak (a ne radi se o "pravim, težim psihijatrijskim bolestima", štoviše nemam uopće nikakvu dijagnozu, već baš idem, onako - radi sebe) i so far, stvarno nemam zamjerke.
Moj terapeut je psihijatar.
Osim s njim, imala sam priliku razgovarati s neurologom (iz vremena kad su se psihijatrija i neurologija studirale zajedno) te s psihologom koji se bavi self psihologijom i sva trojica su ostavila dobar dojam i rekli mi uglavnom iste stvari.
ljudski pristup je najvažnija stvar, ali to je preduvjet da bi se taj posao radio dobro..no ne i dovoljan!
važno je stručno znanje uz to, ako ga nemaš nije dovoljno biti "dobra osoba"...eto, ja to iz iskustva i iz prakse..
__________________
George Bernard Show: Ljudi misle dva do tri puta godišnje. Postao sam svjetski poznat misleći dva do tri puta tjedno.
tereza_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 16:32   #87
Ma naravno. Samo smo zaglibili toliko u tu znanstvenu stranu, školovanje, licence...pa sam samo htjela naglasiti i taj ljudski dio.
Kao što rekoh, sve osobe koje sam navela su i više nego kvalificirane, a meni je najbolji moj terapeut, zato i idem njemu.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 19:26   #88
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Kako se može saznati koji su to?
Ne znam, možda se taj podatak može zatražiti na Rebru. Znam da je dr. Klain jedan od njih. Treba napomenuti da ovdje govorimo o klasičnoj psihoanalizi, dok sigurno ima veći broj terapeuta koji su završili grupnu analizu koja spada u širi okvir psihodinamskih terapija, ali nije riječ o psihoanalizi samoj po sebi.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 23:06   #89
zatim profesorica Cividini, npr.
__________________
George Bernard Show: Ljudi misle dva do tri puta godišnje. Postao sam svjetski poznat misleći dva do tri puta tjedno.
tereza_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 00:14   #90
Quote:
tereza_ kaže: Pogledaj post
zatim profesorica Cividini, npr.
De reci, jesi li ti studirala kakvu medicinu ili možda psihologiju?
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 13:38   #91
nebitno..recimo da znam dosta o psihologijskoj edukaciji..

a inače..živim pretežito otd turizma..
__________________
George Bernard Show: Ljudi misle dva do tri puta godišnje. Postao sam svjetski poznat misleći dva do tri puta tjedno.
tereza_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 19:50   #92
Quote:
tereza_ kaže: Pogledaj post
nebitno..recimo da znam dosta o psihologijskoj edukaciji..
Ma bitno je, mala, bitno

Mislim ono, nije da se ljutim; no ako me sjećanje ne vara, pitala si kako to da ljudi koji o nečemu ne znaju ništa, mogu donositi nekakve zaključke o tome, ili čak sugestije kako bi se to trebalo raditi...

Pa me zanima, ono, govoriš li to s pozicije nekakvog autoriteta ili zapravo samoukog diletanta kakav sam i ja.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 20:08   #93
Obadvoje!

Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 10:38   #94
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Ma bitno je, mala, bitno

Mislim ono, nije da se ljutim; no ako me sjećanje ne vara, pitala si kako to da ljudi koji o nečemu ne znaju ništa, mogu donositi nekakve zaključke o tome, ili čak sugestije kako bi se to trebalo raditi...

Pa me zanima, ono, govoriš li to s pozicije nekakvog autoriteta ili zapravo samoukog diletanta kakav sam i ja.

bitno je, da...ali ako ti odgovorim, što je sa mojom internetskom zajamčenom anonimnošću?
da svi želimo da se zna tko smo na ovom forumu, ne bi pisali pod nickovima nego sa imenim i prezimenima, jel tako?

uostalom, u ovoj razmjeni informacija, ako nešto napišem i to se nekome učini korisno i/ili istinito, uvijek se može provjeriti na internetu...ukucati u Google i voila...pa je onda informacija potvrđena a onaj koji je traži zna gdje dalje pitati..
__________________
George Bernard Show: Ljudi misle dva do tri puta godišnje. Postao sam svjetski poznat misleći dva do tri puta tjedno.
tereza_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 00:19   #95
Quote:
tereza_ kaže: Pogledaj post
bitno je, da...ali ako ti odgovorim, što je sa mojom internetskom zajamčenom anonimnošću?
da svi želimo da se zna tko smo na ovom forumu, ne bi pisali pod nickovima nego sa imenim i prezimenima, jel tako?

uostalom, u ovoj razmjeni informacija, ako nešto napišem i to se nekome učini korisno i/ili istinito, uvijek se može provjeriti na internetu...ukucati u Google i voila...pa je onda informacija potvrđena a onaj koji je traži zna gdje dalje pitati..
Pa nisam tražio ime i prezime, godinu rođenja, astrološki znak, mjere, prebivalište, debljinu bankovnog računa....

Jednostavno: diletant ili profić?
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 01:51   #96
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
Ovisi o dijagnozi. Psihoanaliza je definitivno porazna za lijecenje shizofrenije ili demencije.
a koja to psiho-terapeutska skola nije porazna za lijecenje shizofrenije/demencije praecox? Pitam, posto do sada nisam znao da je shizofrenija izleciva, i da postoji neka skola koja nije porazna po pitanju izlecenja te sizofrenije?
upadljivo_tih__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 02:00   #97
Quote:
tereza_ kaže: Pogledaj post
nikada mi se psihoanaliza nije pretjerano svidjala, ali zašto sve odbaciti, naročito dobre stvari u nekoj teoriji,pa i psihoanalitičkoj?

nadalje, nije li i a priori i nekritičko odbacivanje sve onoga što su nam "prodali" pod neznanstveno isto ideologija????


tko je ono rekao da "nema ništa praktičnijeg od dobre teorije"?


što bih prvo izabrala, zanimljivu teoriju koja nema puno potpore do sada ali otvara neke mogućnosti ili gomilu avršeno napravljenih ali nerelavntnih istraživanja?

meni je ova npr. Jungova tipologija u onoj drugoj temi/temama dosta zanimljiva i može biti korisna....te it to trebalo psihometrijiski fino "obraditi"..ako već netko nije...
Ovo "pa i" me osobito iritira. S V A K A skola psiho-terapije preuzela je po nesto iz psihoanaliticke skole, ama bas S V A K A. I ugradila "to sto je preuzela" u svoju BAZU, OSNOVU kako hoces... dakle, ne samo da su ostale skole uzimale od "pa i psihoanaliticke", vec su im neka otkrica iz psihoanalize posluzila kao b a z e za njihove skole. Osim toga, "pa i psihoanaliticka" je bila prva skola dubineske psihologije.
Elem, drugo: psihoanaliticari su svi od reda tokom zivota mijenjali svoje teorije, stvarali nove, vracali se na stare, tako da je rijec "psihoanaliticka teorija" neka bas luda rijec, moze se reci i to da je vase misljenje da postoji "samo jedna psihoanaliticka teorija" cista halucinacija uma. To sto ste neobavijesteni necu smatrati za nedostatak vase licnosti (pricam tebi i svima ostalima koji kritikuju koristeci izraz (jedna)"psihoanaliticka teroija"), ali to sto uzimate sebi za pravo da se p r a v i t e da ste obavijesteni, to je stvarno neoprostivo...
Drugo, reci za psihoanalizu da je "ideologija" je najveci moguci apsurd ikad vidjen. Psihoanaliza je nauka koja se protivi pripadanju kultovima, ideologijama, autoritetima... ona akcenat stavlja na postovanje svoje i tudje licnosti, i na savladavanje ideologija i autoriteta, i dogmi.
Ljudi koji znaju samo isjecke iz novina u kojima se psihoanaliza pominje nisu adekvatni pricati o istoj.
upadljivo_tih__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 02:19   #98
drugo, cilj psihoanalize nije samo "izlecenje od simptoma", vec i izlecenje "karaktera", stvaranje kreativnog covjeka, budjenje kreativnih snaga u covjeku, ... a kad je karakter izlijecen, tad nece opet doci do iste bolesti. To je razlog zasto psihoanaliticka terapija dugo traje.
Licno sam mnogo puta bio u stanju za kratko vrijeme otkloniti nekima simptome razne, koristeci psihoanalizu, recimo, nekad i za 15 minuta. Ali takav nacin tretiranja simptoma nista ne koristi. Simptomi se tako maknu privremeno, dok ih ne zamijene novi.
Trenutak kada uslijede neki novi simptomi koji zamjenjuju one starije isti je trenutak kada "nesudjeni pacijent" odluci da ne ide "dalje" u lijecenju, i "misli" da mu je "sad dobro" i da su "svi njegovi problemi rijeseni".

Ja sam laik, i "nesudjene pacijente" vrlo tesko "nabavljam". Oni uglavnom zele dobru zabavu, i shvataju sve to kao "dobru foru", koju ce kasnije prepricavati drustvu kad se napiju: "e jbg znas da mi je covek provalio znacenje sna" itd.
Naravno da ni sam sebe ne smatram dovoljno strucnim da vodim psihoanaliticki postupak "do kraja", ali, nema polemike oko toga da i to "malo" koliko mogu da ucinim blagotvorno djeluje na te "nesudjene pacijente". Taj moj nazovi "rad" mnogo vise pomaze meni da se usavrsavam, nego sto zaista pomogne nekome tome kome pomazem, ali ako se desi da se neko radi tih mojih 'fora' duboko zainteresuje za sebe, ili za psihologiju, tada mogu reci i da sam postigao nesto. Rezultati su sledeci: ljudi koji se radi tih malih seansi (2-3) zainteresuju za sve to i pozele otici kod pravog psihologa, ili uzeti neku knjigu, ostaju izlijeceni od simptoma koje sam im uklonio, a oni koji "ne zele da idu dalje" dozivljavaju da im se simptomi opet vrate, nista manji nista slabiji.
Zaista sam cak i kao laik previse puta pomogao ljudima, tako da nemam prava reci nista protiv psihoanalize, kad je ona cak i iz mojih ruku nekim ljudima pomogla...
upadljivo_tih__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 08:10   #99
u pravu si kad govoriš da su svi uzeli nešto iz psihoanalize...i jesu..svi osnivači velikih poznatih kasnijih psihoterapeutskih škola (Jung, Adler, Pearls, Bern) potekli su iz psihoanalitičkog miljea....


i imaš pravo, nismo dovoljno svi "obaviješteni" o psihanlaizi, čak i kada nam je to bo dio školovanja jer su naši učitleji uglavnom smatrali psihoanalitičku teorju(e) zastarjelima; previše neodredjenima, ako hoćeš i laičkima...naravno, pretjerivali su...

no ajmo malo na tebe..Upadljivo tihi..ti kao laik ljudima lijepo skidaš simptome..tumačiš snove..igraš se malo sa njihovim osobnostima..Nije li to malo neodgovorno od tebe s obzirom da si laik a preuzimaš na sebe ulogu "iscjeljitelja"?

bez obzira na urodjenu sposobnost nekih ljudi da zbilja djeluju terapeutski, neovisno o obrazovanju, porijeklu, mislim da ne psotupaš ispravno i da ti više opreza ne bi škodilo...ne zamjeri, ali to ja kao ne-laik ( i odgovor Apemantu)...
__________________
George Bernard Show: Ljudi misle dva do tri puta godišnje. Postao sam svjetski poznat misleći dva do tri puta tjedno.
tereza_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 13:47   #100
Quote:
Aganor1 kaže:
...Ateizam nema svoj moral i svoju etiku. On pervertira krscanstvo i time je najveci neprijatelj Isusa Krista, koji je pokazao i dokazao, da je Bog. Uskrsnuo je, sto je takodjer dokazivo, pa samim tim potvrdio nasu krscansku doktrinu, koju je sam propovijedao. Isus Krist nije nikakav lazov, kao sto su to bili ateisticki apologeti. Ono sto je obecao, propovijedao i cinio, to je sve bilo istinito. A vi ateisti to ne zelite, jer ne zelite podnijeti racun za svoja djela. ...
Cisto da znate ko vam je pokrenuo temu.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:35.