Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2013., 20:52   #3521
Da li bi netko htio odgovoriti , što znaći kad je Alkalna Fosfataza "snižena" u krvi ( 26 ) , ref ( 54 -119 ) ?
Jetrene probe su u granicama normale , glukoza , urea , kreatinin , eritrociti , leukociti , trombociti , trigliceridi , kolesterol , hematokrit , hemoglobin , željezo itd .

Hvala !
Altitudes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 13:02   #3522
Djetetu je kks uredan a crp 24 (0-8)
jel moguća upala a da su leukociti i sve ostalo na kks u redu?
Lake is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 15:43   #3523
Quote:
Lake kaže: Pogledaj post
Djetetu je kks uredan a crp 24 (0-8)
jel moguća upala a da su leukociti i sve ostalo na kks u redu?
Je.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 16:02   #3524
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Je.
a čitam po netu da i kod viroze taj crp može bit povišen. A da kod upale budu leukociti povišeni uz crp. Ništa ne kužim
Lake is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 16:09   #3525
Quote:
Lake kaže: Pogledaj post
a čitam po netu da i kod viroze taj crp može bit povišen. A da kod upale budu leukociti povišeni uz crp. Ništa ne kužim
U pravilu je CRP povišen ako se radi o bakterijskoj upali (naravno, bakterijski infekt nije JEDINI uzrok porastu CRP-a). Leukociti ne moraju biti povišeni uvijek signifikantno, katkad i "kasne" u porastu u odnosu na porast CRP-a... Nije baš uvijek 2+2=4
Urin?
Klinički-koje su tegobe ponukale liječnika/liječnicu da indicira pretrage?
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 16:50   #3526
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
U pravilu je CRP povišen ako se radi o bakterijskoj upali (naravno, bakterijski infekt nije JEDINI uzrok porastu CRP-a). Leukociti ne moraju biti povišeni uvijek signifikantno, katkad i "kasne" u porastu u odnosu na porast CRP-a... Nije baš uvijek 2+2=4
Urin?
Klinički-koje su tegobe ponukale liječnika/liječnicu da indicira pretrage?
ma doc je kliničkim pregledom ustanovila bronhitis. Pretrage sam ja privatno obavila jer ona nikad ne šalje vadit krv niti bilo šta drugo, odma daje atb. na osnovu pregleda. Jednom samo ga je slala vadit krv nakon šta mu nije bilo bolje od 2 atb i krv je pokazala da je viroza u pitanju.
Lake is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 19:30   #3527
@list
Kao što i sami znate razina glukoze u krvi vam je povišena kada ne bi trebala biti. Poslušajte svog endokrinologa i krenite sa redovnom tjelovježbom i educirajte se o prehrani, namirnicama (koje sadrže ugljikohidrate, proteine, masti), brojanju kalorija i GI (glikemijski indeks) (sve ovo googlajte).
Moj savjet je da sve to shvatite vrlo ozbiljno i već danas krenenete sa zdravijim životnim stilom. Znam da nije lako ,ali mislim da biste morali probati.

@Altitudes
Alkalna fosfataza je enzim koji olakšava reakciju hidrolize alkohola i estera fosfatne kiseline. Većinom ga povezujemo s jetrom.
Snižena vrijednost tog enzima može jednostavno upućivati na malnutriciju, nedostatak pojedinih elemenata u prehrani poput magnezija ili cinka te hipotiroidizmu. Dali ste pre malo podataka da bismo mogli išta konkretnije reći. Možda netko od iskusnijih kolega može nešto više napisati.

@Lake
Sve vam je kolega halleck napisao
DrAndrej is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 00:11   #3528
Može li mi netko ovo pojasniti:
bilirubin ukupni 28 (ref.interval 3-20)
kalij 3.7 (ref.interval 3.9-5.1)
željezo 43 (ref.interval 11-32)
UIBC 17.0 (ref.interval 25-54)

dok istodobno mi je MCV 80.5 (ref.interval 83.0-97.2)
MCH 26.2 (ref.interval 27.4-33.9) a negdje čitam da su to znakovi anemije (nedostatak željeza što kod mene nikako nije slučaj)

Može li netko pretpostavit što bi to bilo?
ribar45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 13:16   #3529
Leukociti - 5,6
Eritrociti - 4,52
Hemoglobin - 118 (119 - 157)
Hematokrit - 0,375 (0,356 - 0,47)
MCV - 83,0 (83 do 97.2)
MCHC - 315 (320 - 345)
MCH - 26,1 (27.4 - 33.9)
Trombociti - 226
Prosječni volumen trombocita 9,7 (6.8 - 10.4)

Protrombinsko vrijeme - udjel 1,01
INR - 1,0

AST - 20 (8-30)
ALT - 13 (10-36)
ALP - 52 (54-119)
GGT - 7 (9-35)

Preoperativna obrada. Laparoskopija zbog endometrioze. Zanimaju me ove niske razine hemoglobina te općenito je li to anemija ili su ovi nalazi u granicama normale? Također, sigurno ću nakon operacije dobiti kontracepcijske pilule, da li je koagulacija u redu?
margac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 18:45   #3530
Quote:
list kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Nalaz glukoze prilikom redovite krvne pretrage natašte - 6.17 mmol/L (referentna vrijednost - 3.3-5.6).
Zbog obiteljske anamneze upućena sam u Centar za Dijabetes gde je ponovljen test natašte i ovog puta je vrijednost glukoze bila 6.3 mmol/L.
Na zahtjev liječnice urađen je OGTT. Rezultati (natašte; nakon 60 min; nakon 120 min) :
Glukoza (5.9 ; 7.7 ; 6.9)
Inzulin (6.64 ; 71.44 ; 29.96).

Žensko, 40 godina, visina 177 cm, težina 79 kg.
Molim vas za komentar nalaza, brine me nivo inzulina. Endokrinog tvrdi da je sve OK i kako samo moram paziti na prehranu i fizičku aktivnost sa obzirom na genetske predispozicije i višak kilograma (desetak kilograma težine sam dobila u roku od 6 mjeseca).
Dio ostalih nalaza koji su možda bitni:
Ukupni holesterol - 4.25 mmol/L (ref. vr. < 5.2)
Trigliceridi - 0.98 mmol/L (ref. vr. < 2)
HDL holesterol - 1.63 mmol/L (ref. vr. > 0.9)
LDL holesterol - 2.18 mmol/L (ref. vr. < 4)
AST - 15.40 U/L (ref. vr. < 31)
ALT - 11.01 U/L (ref. vr. < 31).

Hvala.
Svi blodani nalazi su uredni.
Nema indikacija za daljnom obradom.

Quote:
Altitudes kaže: Pogledaj post
Da li bi netko htio odgovoriti , što znaći kad je Alkalna Fosfataza "snižena" u krvi ( 26 ) , ref ( 54 -119 ) ?
Jetrene probe su u granicama normale , glukoza , urea , kreatinin , eritrociti , leukociti , trombociti , trigliceridi , kolesterol , hematokrit , hemoglobin , željezo itd .
Hvala !
Ništa.

Quote:
margac kaže: Pogledaj post
Leukociti - 5,6
Eritrociti - 4,52
Hemoglobin - 118 (119 - 157)
Hematokrit - 0,375 (0,356 - 0,47)
MCV - 83,0 (83 do 97.2)
MCHC - 315 (320 - 345)
MCH - 26,1 (27.4 - 33.9)
Trombociti - 226
Prosječni volumen trombocita 9,7 (6.8 - 10.4)

Protrombinsko vrijeme - udjel 1,01
INR - 1,0

AST - 20 (8-30)
ALT - 13 (10-36)
ALP - 52 (54-119)
GGT - 7 (9-35)

Preoperativna obrada. Laparoskopija zbog endometrioze. Zanimaju me ove niske razine hemoglobina te općenito je li to anemija ili su ovi nalazi u granicama normale? Također, sigurno ću nakon operacije dobiti kontracepcijske pilule, da li je koagulacija u redu?
Ako se radi preopearativna obarda onda fale još nalazi kreatinina,ureje,GUK,APTV,fibrinogena,urina...
Uredni nalazi.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2013., 09:39   #3531
Quote:
list kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Nalaz glukoze prilikom redovite krvne pretrage natašte - 6.17 mmol/L (referentna vrijednost - 3.3-5.6).

Zbog obiteljske anamneze upućena sam u Centar za Dijabetes gde je ponovljen test natašte i ovog puta je vrijednost glukoze bila 6.3 mmol/L.

Na zahtjev liječnice urađen je OGTT. Rezultati (natašte; nakon 60 min; nakon 120 min) :
Glukoza (5.9 ; 7.7 ; 6.9)
Inzulin (6.64 ; 71.44 ; 29.96).

Žensko, 40 godina, visina 177 cm, težina 79 kg.
Molim vas za komentar nalaza, brine me nivo inzulina. Endokrinog tvrdi da je sve OK i kako samo moram paziti na prehranu i fizičku aktivnost sa obzirom na genetske predispozicije i višak kilograma (desetak kilograma težine sam dobila u roku od 6 mjeseca).

Dio ostalih nalaza koji su možda bitni:
Ukupni holesterol - 4.25 mmol/L (ref. vr. < 5.2)
Trigliceridi - 0.98 mmol/L (ref. vr. < 2)
HDL holesterol - 1.63 mmol/L (ref. vr. > 0.9)
LDL holesterol - 2.18 mmol/L (ref. vr. < 4)
AST - 15.40 U/L (ref. vr. < 31)
ALT - 11.01 U/L (ref. vr. < 31).

Eh da, brine me i sledeće: dva mjeseca prije krvne pretrage rađena je incizija perianalnog abcesa i na 2-3 cm od mjesta na kojem je vršena intervencija pojavila se nateklina veličine oraha koja na dodir ne boli. Kirurg tvrdi da će to proći, ne zna kada, demek ovisno o organizmu. Očajan odgovor, kao da sam pitala random osobu na pijaci ali ovo je Makedonija tako da...Uglavnom sam bez pameti i ne znam kome bih se obratila. Rezultati:
Leukociti - 8.1 Gpt/L (ref. vr. 4.4-11.3)
Granulociti - 69.8% (ref. vr. 55-80)
Limfociti - 19.5% (ref. vr. 25-40)
Monociti - 10.7% (ref. vr. 2-12)
# Granulociti - 5.7 Gpt/L (ref. vr. 1.2-6.8)
# Limfociti - 1.6 Gpt/L (ref. vr. 1.4-3.2)
# Monociti - 0.9 Gpt/L (ref. vr. 0.3-0.8)
SE - 15 mm/h (ref. vr. < 25).

Hvala.
Inače granica za glukozu je do 6.0 na tašte,ali za ljude do 30 godina,za starije uzima se 6.4 kao gornja granica.Neznam ko je izmislio takvu referentnu vrijednost i zašto ona tako varira ovisno gdje mjeriš.
Zlatko99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2013., 13:05   #3532
Mislim da nije stvar razine šećera i inzuilina koliko do sljedećega:

Quote:
Žensko, 40 godina, visina 177 cm, težina 79 kg.
Molim vas za komentar nalaza, brine me nivo inzulina. Endokrinog tvrdi da je sve OK i kako samo moram paziti na prehranu i fizičku aktivnost sa obzirom na genetske predispozicije i višak kilograma (desetak kilograma težine sam dobila u roku od 6 mjeseca).
DrAndrej is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2013., 15:12   #3533
Anemija - koja ?

Prije cca. 3 mjeseca otac (87 godina), do sada potpuno zdrav, malaksao i blijed u licu, brzo se umara. (već postao ovdje).

Nakon transfuzije, i dva mjeseca uzimanja Heferola 2x350 mg, nalazi prema slici:
  • Nakon transfuzije
  • Nakon mjesec dana uzimanja Fe
  • Nakon 2 mjeseca uzimanja Fe



U međuvremenu obavio ultrazvuk abdomena, gastroskopiju i kolonoskopiju, svi nalazi uredni.

Krvna slika se poboljšava, ali nekako presporo. Zanimljivo je da su se neki parametri još i pogoršali nakon prvog mjeseca uzimanja Fe.

Da li se iz ovih nalaza sada može zaključiti o kakvoj se anemiji radi, i da li je dovoljno uzimati Fe, ili se radi o nedostatku B12 (čitao sam da je čest slučaj da stariji ljudi više nemaju "unutarnjeg faktora" u želucu potrebnog za apsorpciju B12, i onda se B12 mora davati intravenozno ?).

Zadnje uređivanje vbugarsk : 14.07.2013. at 15:38.
vbugarsk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 06:12   #3534
Neće biti perniciozna, ovo je bila mikrocitna anemija, pernicioza je MAKROCITNA anemija, osim toga da je pernicioza možeš šopat nekoga željezom do sutra nećeš ništa napravit ako ne dodaš B12, a ovdje ipak rastu parametri - dakle zaboravi na to, očito je sideropenična, treba vremena za oporavak kako crvene loze tako i popunu zaliha Fe u krvi, što se tiče pretraga koje su normalne - nek traži dalje, ako se ne nađe drugačije kad se završi nadoknada željezom nek se napravi Hemokult nalaz stolice da se vidi ima li kakvih krvarenja koja se ne vidi makroskopski...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 08:27   #3535
Sada vidim da su mu na kolonoskopiji našli unutarnje hemeroide, a na gastroskopiji gastritis. Sve što nije bilo maligno, nama je bio "uredan" nalaz, ali ovo bi moglo objasniti "porijeklo" anemije, ili ?

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 20.07.2013. at 11:49. Reason: -Q
vbugarsk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 16:17   #3536
Pozdrav prvi put postam na "zdravlju" pa se nadam da će biti sve ispravno.

dob: 28 god, nisam trudna nepušač, koristim oralnu kontracepciju

Razlog zbog kojeg sam radila pretrage: Često sam bolesna zbog streptokoka, vadila krajnike sam 16 god. Od tada sam rjeđe bolesna, ali prošle godine sam se često razbolijevala. Prvi put u 8 mj, drugi put u 10 mj – tada me htjela smjestiti na zarazni odjela ali se nisam dala zatim ponovno bolesna u 12mj. U 9 mj se još javila jaka urtikarija nakon konzumacije malina (u dva navrata iako nikad prije nisam bila alergična) i ove godine su mi se u puno navrata osule ruke nakon kontakta s lišćem ond jagode. Požalila sam se i da me bole koljena, nekad jače nekad slabije. Bila sam silno umorna cijeli 11 i 12 mj. I tako sam krenula na pretrage

Pretrage obavljene prije imunolaga na Sv Duhu: U dva navrata sam vadila le-stanice i dva od tri dana sam bila pozitivna oba puta. Štitnjača je ok sve vrijednosti unutar referntnog intervala. Negativna sam na waaler rose i latex. Kks je u granicama normale za sve vrijednosti.

Fibrinogen 4.4 (referentni interval 1.5 - 4),
zadnji ast 678 IU/ml ( referentna vrijednost manje od 200),
zadnji crp 17,45 mg/l (referentna vrijednost manje od 6),
eletroforeza proteina: povišena alfa 2 11.1 (normalna vrijednost 6-10) i beta 15.5 (normalna vrijednost 8-13).

Od strane LOM-a upučena na imunologiju Sv Duh i tamo su mi preporučene pretrage: ANA, IEF, antitireoglobulinska i antimikrosomalna antitijela, AST, kompjuterizirana teletermografija, test autolognim serumom, kožni test na inhalacijske alergene, ukupni Ige, C3 i C4, uzv arterija ruku i nogu.


Obavila sam: kožni test na inhalacijske alergene i test autolognim serumom, oba su bila negativa.

zatim antitireglobulinska i antimikrosomalna antitijela:



ANA, IEF, UKUPNI IgE, C3 i C4




Ostalo još nisam obavila pošto se na kompjuteriziranu teletermografiju jako dugo čeka pa mi se onda ne žuri obavljati uvz arterija ruku i nogu te AST.


Molila bih mišjenje o nalazima pošto mi je doktorica još izvjesno vrijeme na godišnjem, a kontrola kod imunologa tek 6.11.

Hvala unaprijed
Trolička is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 12:58   #3537
otišla sam kod doktorice jer imam jaku grlobolju nemam krajnika samo treći povišena temperatura do 38 već 3 dana.peče me u plučima i imam ne jake ali nolove pod desnim rebrenim lukom.uvećane limfne čvorove,
sada sam zvala telefonom i kaže da su mi leukociti uredu SE 32 ALT 78 AST 61 .Drugo pretpostavljam da je uredu kada mi nije ništa rekla.također kaže da radi jetreniih proba nebi bilo pametno piti antibiotike i da joj se javim u ponedjeljak,molila bih vas za mišljenje.već u nekoliko navrata u nazad 5 mjeseci su mi jetrene probe bile povišene.
bralee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 09:33   #3538
Quote:
vbugarsk kaže: Pogledaj post
Sada vidim da su mu na kolonoskopiji našli unutarnje hemeroide, a na gastroskopiji gastritis. Sve što nije bilo maligno, nama je bio "uredan" nalaz, ali ovo bi moglo objasniti "porijeklo" anemije, ili ?
Moglo bi...

Quote:
bralee kaže: Pogledaj post
otišla sam kod doktorice jer imam jaku grlobolju nemam krajnika samo treći povišena temperatura do 38 već 3 dana.peče me u plučima i imam ne jake ali nolove pod desnim rebrenim lukom.uvećane limfne čvorove,
sada sam zvala telefonom i kaže da su mi leukociti uredu SE 32 ALT 78 AST 61 .Drugo pretpostavljam da je uredu kada mi nije ništa rekla.također kaže da radi jetreniih proba nebi bilo pametno piti antibiotike i da joj se javim u ponedjeljak,molila bih vas za mišljenje.već u nekoliko navrata u nazad 5 mjeseci su mi jetrene probe bile povišene.
Pa javite se u ponedjeljak, što se jetrenih enzima tiče puno toga ih može povisiti tako da je nezahvalno spekulirati bez punog uvida, od nekih vrsta hrane, preko raznih lijekova do infekcija i toksina svašta može "tucnut" jetru, pogotovo ako nisu jako velika povećanja u pitanju, a ovo nije veliko povećanje...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 16:44   #3539
Pozdrav,

možete mi reći mišljenje o nalazima štitnjače, djevojka, 25g,

TSH 1,92 referentne vrijednosti 0,5-3,6

AnTI-Tg (TgaAT) 230,50 ref. 5-100 IU/mL
AnTI-TPO (MsAT) 183,30 ref. 1-16 IU/mL

Hvala!
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 20:28   #3540
Pozdrav svima,tu sam prvi put.

Muškarac sam od 38 godina i od malih nogu imam pozitivne eritrocite u mokraći.Nikada nisam imamo nikakvih tegoba i normalno živim s tim, iako na svakom davanju urina imam takav rezultat.
Zanima me može li se cijeli životni vijek živjeti sa povišenim eritrocitima u mokraći bez tegoba ili to prije ili kasnije dovede do nekih problema?
Molim također mišljenje o nalazu.
Hematokrit : 0,404 L/L ,ref.int 0,415-0,530
MCHC : 359 g/L ,ref.int 320-345
Eritrociti/Hemoglobin poz (+++) x 10na 6 L, ref.int : 10<
Eritrociti : 20-30 V.P , ref.int : 0-2
DDD123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:12.