Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Autoplin

Autoplin Kuhari, bombaši, luđaci i ubojice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2008., 11:56   #1
Plin u Chevrolet Lacetti??

Za početak isprika ako isti topic postoji, ali nisam stigao prečešljati baš cijeli podforum...

Dakle, lani u ožujku sam kupio novi Chevrolet Lacetti 1.4 (94 ks) koji ima garanciju 3 godine. Nedavno sam vidio da su u kolovozu počeli ugrađivati plin u ovlaštenim servisima bez utjecaja na garanciju pa sam se zainteresirao otkako mi se cijena tanka benzina popela na 500 kn!
Do sada sam napravio 10000 km, ali računam da ova godina nije mjerodavna jer je žena bila trudna pa nismo ama baš nikam išli, a inače hodamo po planinama i skijanjima tak da će u buduće sigurno biti veća kilometraža. Auto ću sigurno imati još pune 4 godine (zbog kredita), a vjerojatno i dulje...
Zbog potrebe za prostorom u autu morao bih ići na manji spremnik umjesto rez kotača iako znam da će mi na duljim relacijama to biti na muku...
Dobar dio kilometraže koju radim otpada upravo na slobodno vrijeme i izlete koji teško da mogu opravdati trošak za benzin koji je uz njih vezan uz današnje i buduće cijene benzina.

Moja pitanja bi bila:
1. Da li mi se isplati instalacija (11250 kn; 10% popusta za gotovinu) i popratni troškovi na regi, atestu itd?
2. Imali opasnosti od nepovratnog pogoršanja rada auta koji je za sada besprijekoran?
3. Uzevši u obzir još dvije god garancije koje imam da li je izgledno da će se svi eventualni kvarovi dogoditi u te dvije godine i da li će se u tom periodu sustav stabilizirati i uhodati?
4. Kako se ponaša plin pri čestim vožnjama na kratkim relacijama (grad)?
5. Može li se naknadno ugraditi veći spremnik (kad prestanem voziti dječija kolica i kupim krovnu kutiju)?

Hvala i pozdrav!
JimmyBGood is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 13:20   #2
Quote:
JimmyBGood kaže: Pogledaj post
Moja pitanja bi bila:
1. Da li mi se isplati instalacija (11250 kn; 10% popusta za gotovinu) i popratni troškovi na regi, atestu itd?
2. Imali opasnosti od nepovratnog pogoršanja rada auta koji je za sada besprijekoran?
3. Uzevši u obzir još dvije god garancije koje imam da li je izgledno da će se svi eventualni kvarovi dogoditi u te dvije godine i da li će se u tom periodu sustav stabilizirati i uhodati?
4. Kako se ponaša plin pri čestim vožnjama na kratkim relacijama (grad)?
5. Može li se naknadno ugraditi veći spremnik (kad prestanem voziti dječija kolica i kupim krovnu kutiju)?

Hvala i pozdrav!

Pokušat ću ti odgovoriti, jer sam i ja muku mučio sa sl. pitanjima prije ugradnje.
AD1 ako ga kaniš voziti dulje vrijeme (2 god. i više) i s ovim nesrazmjerom u cijeni plina i ostalih goriva, što se duboko u sebi nadam da će i ostati, jedno veliko i apsolutno DA
Ad2 Ako je instalacija dobro napravljena, nema. dapače motor će ti trajati dulje, ali samo ako je sve dobro napravljeno
Ad3 Plinski sustav ne treba nikakvo uhodavanje, i odmah nakon instalacije sve treba raditi besprijekorno! Ako nešto ne valja pogledaj opet Ad2
Ad3 Ako imaš malo više vožnje po gradu trebaš računati da će ti potrošnja plina biti manja a benzina veća. To je zato jer "plin" radi tek kad se motor malo zagrije
Ad5 Može ali mislim da nema baš nikakve potrebe za njim jer se po dućanima s rez. dijelovima mogu naći kitovi za krpanje guma koji neki proizvođaći već tvornički stavljaju u nove automobile.
kruns is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 13:48   #3
Hvala kruns, konačno neki pozitiovan post! Do sad sam većinom nailazio na neke "crnjake" i probleme di ekipa muku muči i kaje se zbog instalacije....

Dodao bih još nešto:
6. Kolko se mogu pouzdati u majstore koji ugrađuju plin u najboljem slučaju 6 mjeseci? I uz garanciju nije mi baš neka priča da se uče na mom autu....
7. Kaj da ih pitam vezano uz sustav koji ugrađuju; koji i kakvi su sada aktuelni za moj motor.
JimmyBGood is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 15:46   #4
Ako radiš 15000 km na godinu plin će ti se isplatiti tek nakon 4 godine. Dakle auto će ti biti star 5 godina i tek onda ćeš početi štedjeti.
Kad ti je auto star 5 godina početi ćeš razmišljati o novom autu,tako da ti se plin ne isplati, jedino ako misliš držati taj auto 10 godina.
Izračun je na temelju cijene LPG 3.35 , Eurosuper 8,30
Potrošnja LPG 10l Eurosuper 8l
Dakle ako nećeš raditi bar 25000 km na godinu nemoj ugrađivati
__________________
Mr. BAD GUY
Beco is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 17:34   #5
Quote:
Beco kaže: Pogledaj post
Ako radiš 15000 km na godinu plin će ti se isplatiti tek nakon 4 godine. Dakle auto će ti biti star 5 godina i tek onda ćeš početi štedjeti.
Kad ti je auto star 5 godina početi ćeš razmišljati o novom autu,tako da ti se plin ne isplati, jedino ako misliš držati taj auto 10 godina.
Izračun je na temelju cijene LPG 3.35 , Eurosuper 8,30
Potrošnja LPG 10l Eurosuper 8l
Dakle ako nećeš raditi bar 25000 km na godinu nemoj ugrađivati
Mislim da se zavaravas... plin se u svakom slucaju isplati. Jedna od NUS-pojava ugradnje plina je povecanje godisnje kilometraze za 50-100% jer vise ne gledas kad ces upalit auto nego se vozis. Kako si dospia do 4 godine uz takvu potrosnju i uracunat atest i harac drzave nije mi jos jasno... po mome ispada najkasnije za 3 godine uz zadrzanje km/god, a moga bi se kladit da ce bit i ispod 2 god jer se uz plin god km neminovno poveca. Pored toga, bez obzira na spekulacije o povecanju cijene plina, u medjuvremenu ce i benzin otic jos vise, i vjerojatno je njegova magicna granica sada pomaknuta na 10kn/l, stoga... OPET SE ISPLATI LPG!
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 19:12   #6
Quote:
JimmyBGood kaže: Pogledaj post
1. Da li mi se isplati instalacija (11250 kn; 10% popusta za gotovinu) i popratni troškovi na regi, atestu itd?
ako auto troši 8L benzina, trošit će 10L plina +1L benzina/100 km, znači ušteda po kilometru je 0,246kn. Instalacija + atest te dođe 12350kn.
12350/0.246=50203km + 2032km/god. za cestarinu, dodaj tome još koji servis kod plinaša i to ti je to.

Zadnje uređivanje Bhakti : 17.01.2008. at 22:19.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 21:46   #7
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
ako auto troši 8L benzina, trošit će 10L plina +1L benzina/100 km, znači ušteda po kilometru je 0,246kn. Instalacija + atest te dođe 12350kn.
12350/0.246=50203km + 2032kn/god. za cestarinu, dodaj tome još koji servis kod plinaša i to ti je to.
Pa i ovaj tvoj proračun kaže dakle oko 4 godine vožnje. Tako da se po meni njemu ne isplati-stvar se naravno mijenja ako će raditi 25000 km na godinu
__________________
Mr. BAD GUY
Beco is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 22:34   #8
Quote:
Beco kaže: Pogledaj post
Pa i ovaj tvoj proračun kaže dakle oko 4 godine vožnje. Tako da se po meni njemu ne isplati-stvar se naravno mijenja ako će raditi 25000 km na godinu
Na žalost i ja sam se malo prešao kad sam sebi računao isplativost sistema i nisam uračunavao potrošnju benzina, uglavnom za ove manje potrošnje isplativost je od 40 -60kkm pređenih. Prema tome je po meni isplativo značajnije jedino ako se sa tim autom namjerava napraviti "poštena kilometraža"
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 23:46   #9
Mozete malo pojasniti ovo "10L plina +1L benzina/100 km" to mi baš nije jasno. Dali se to odnosi samo na onaj period do postizanja potrebne temperature motora?
JimmyBGood is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 00:28   #10
meni ta računica ne štima.
doduše, kod mene je LCS plin pa mogu prebaciti na plin odmah nakon paljenja.

ali znam da točim od 40-50 litara plina tjedno, a osim toga, 2 puta godišnje po 200 kn benzina.
bhakti, ovih 2000 kn za cestarinu, to si mislil za 4 godine?
jel tako?

dobro, ima tu još troškova. nakon 5 godina ide tlačna proba boce. i to košta.

a isplativost si mora svaki posebno računati.
nema univerzalne jednadžbe.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 11:28   #11
Quote:
JimmyBGood kaže: Pogledaj post
Mozete malo pojasniti ovo "10L plina +1L benzina/100 km" to mi baš nije jasno. Dali se to odnosi samo na onaj period do postizanja potrebne temperature motora?
da, to je naravno relativna potrošnja benzina i ovisi o periodu ljeto/zima i ona situacija kad ostaneš bez plina pa dok se dovučeš do plinske stanice, a i bilo bi dobro radi benzinskih injektora ga malo propuhati na benzin povremeno.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 11:32   #12
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
bhakti, ovih 2000 kn za cestarinu, to si mislil za 4 godine?
jel tako?

dobro, ima tu još troškova. nakon 5 godina ide tlačna proba boce. i to košta.

a isplativost si mora svaki posebno računati.
nema univerzalne jednadžbe.
onih 500 kn godišnje na tehničkom sam pretvorio u 2000 km nakon kojih se isplati, ima tu još troškova naravno i to sve treba pribrojiti, računica je za potrošnju od 8/10l, kod većih potrošača će isplativost biti ranija.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2008., 15:10   #13
Evo iskustvo iz prve ruke:
Lacetti 1,6 ugrađen Prinz u ovlaštenom servisu, auto ide besprijekorno (nikakvih problema s instalacijom) već cca 10 000-ak km a potrošnja plina je 12,5L/km (benzina 11,5L/km - mjerenje je prilično točno jer apsolutno uvijek točim do vrha i nakon svakog tankanja radim kalkulaciju - je.. ga to me zabavlja :-)
Za sad su iskustva samo pozitivna... i točno je da se kilometraža povećava ugradnjom plina :-D
gogo_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2008., 15:37   #14
Koliko je kostao Prinz u ovlaštenom Chevrolet servisu ?
Imaš li ugrađen flashlube ili češče štelaš ventile ? Koliko troši FL na 10 tkm ako ga imaš ?
Koliki je servisni interval kod Prinza ?
FR-V is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 00:11   #15
Ako imaš veću kilometražu imat ćeš i veče troškove održavanja.
Ali opet se isplati
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2008., 16:14   #16
Bok,
Nemam flashlube a za sad ni štelanje ventila još nije bilo potrebno, cijena ugradnje 12 000 kn, interval servisiranja 15 000 km a garancija je 3 godine.
U razgovoru s nekoliko servisera za plinsku instalaciju nekako sam stekoa zaključak da je taj flashlube više psihološki nego stvarno učinkovit (ono kad je najpotrebniji pri 4000 okretaja i više zbog tlakova se nekako i ne podmazuje pa...)
gogo_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2008., 17:13   #17
Quote:
gogo_m kaže: Pogledaj post
Bok,
Nemam flashlube a za sad ni štelanje ventila još nije bilo potrebno, cijena ugradnje 12 000 kn, interval servisiranja 15 000 km a garancija je 3 godine.
U razgovoru s nekoliko servisera za plinsku instalaciju nekako sam stekoa zaključak da je taj flashlube više psihološki nego stvarno učinkovit (ono kad je najpotrebniji pri 4000 okretaja i više zbog tlakova se nekako i ne podmazuje pa...)
Pozdravi majstora.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2008., 20:36   #18
sad sam tražil na kojoj smo temi o tome pričali, a nemogu naći.
pa idemo isponova.

muči me, otkud podatak da na visokim okretajima FL ne dolazi u motor u dovoljnim količinama?

sapnica za FL može biti prije klapne gasa ili poslije (više neznam gdje točno, pa pitam gdje se obično stavlja).
iz rezervara se FL tekućina izvlači podtlakom.
a na istom principu se iz fergazera izvlači benzin, i to radi OK.
mali okretaji, malo benzina. veliki okretaji, puno benzina ulazi u motor.

zašto to nebi radilo na isti način sa FL-om?
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 14:04   #19
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Pozdravi majstora.
Možeš li molim te obrazložiti svoj komentar? Nekako ne znam kojeg bi od navedenih (više nepovezanih) servisera trebao pozdraviti?
Istina je da FL ima svoj učinak ali sam stekao dojam u razgovoru s ljudima od struke da je FL potreban kod mnogo manje tipova vozila nego što se stječe dojam tu na forumu?
gogo_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 16:01   #20
Quote:
gogo_m kaže: Pogledaj post
Možeš li molim te obrazložiti svoj komentar? Nekako ne znam kojeg bi od navedenih (više nepovezanih) servisera trebao pozdraviti?
Istina je da FL ima svoj učinak ali sam stekao dojam u razgovoru s ljudima od struke da je FL potreban kod mnogo manje tipova vozila nego što se stječe dojam tu na forumu?
Kad mi je već "usput" biti ću slobodan na prvi dio odgovoriti umjesto CDRW-a (iako je u njegovom postu odgovor u boldanom tekstu tvog posta): Pa, pozdravi "majstora".

A što se drugod dijela tiče dodat ću svoj komentra (iskreno, s već pomalo napora).

@ I wonder, evo citata iz mog zadnjeg posta na tu temu:

----------------------------------------------------------------------
A priče da se ne dozira dovoljno kod većeg broja okretaja, ne stoje.
1. Jer tko kaže da 12-14 kapi nije baš ona količina koja je dovoljno i kod maksimalnog opterećenja pa je nebitno ako se doziranje ne povećava s brojem okretaja motora ??
2. Isto tako ne stoji ni da se doziranje smanjuje s padom podtlaka jer dolazi do istog efekta kao kod zračnog pištolja za boju (gdje struja zraka iznad cjevčice u posudi s bojom "izvlači" boju iz posude).

A o toj "manjkavosti", napisano je dosta "argumentiranih" postova.

S novim dozatorom sve ove FL dozirne nedoumice i dileme će nestati.
-----------------------------------------------------------------------

@gogo_m, ne razumijem uopće u čemu je tvoja dilema ??

Ako smatraš da ne treba stavljati, nemoj stavljati (nikakve "kapaljke" "ulja", doze i sl.), Svatko ima pravo na svoj stav.

Po pitanju ove teme postoje samo dvije grupe ljudi: jedni koji će se se preklopiti na stranu "ma stavit ću pa da budem bez brige" i drugi koji imaju stav "ma to je bez veze, samo nepotrebno bacanje novaca".
I jedni i drugi su potpuno ravnopravni u svojim stavovima.

Konkretno u tvom slučaju, stvari su ovakve:
Tvoj auto, tvoj izbor majstora ili "majstora", tvoja procjena njihove ozbiljnosti i stručnosti, tvoji novci, tvoj dojam, tvoja odluka, tvoj rizik (ili ne rizik).
A ovo vrijedi i za svakog drugog tko ima sličnu dilemu.

Davno je rečena jedna od životnih istina: Svatko je tvorac svoje sreće

O svemu ovome je napisano zaista puno i nema smisla uopće dodati niti jedno slovo više u vezi toga (i ne samo oko toga).
Wesper is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:28.