Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2007., 11:02   #21
Quote:
snjegy kaže: Pogledaj post
S nešto kredita što bismo podigli mogli bi urediti kučicu(u cviječu) ali bez građevinske nemožemo spojiti struju a za građevinsku nemamo love.
Dozvola i svi pripadajući troškovi su uvijek daleko manji od troškova (do)gradnje.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 23:01   #22
Objekt je izgrađen poslje 1968.Negdje oko 1980 i zato mi treba građevinska.Najgore je što prije dvije godine se struja mogla uvest bilo gdje a onda su uveli ovaj zakon .Koji me sada koči.
Znam za promjene u zakonu ali one neće promjeniti moju situaciju.Kad se on uvede opet če trebati imati podmirene komunalije i slično što košta toliko da je za mene to apsolutno nemoguće platiti.Znam da nije dobro ovako razmišljati ali ja ne mogu drugčije nego tražiti rupu u zakonu da bi došla do svog stana.
Zna li netko što je to stuja za poljoprivredno zemljište i kako se do toga dolazi!?
snjegy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 23:40   #23
Quote:
snjegy kaže: Pogledaj post
Objekt je izgrađen poslje 1968.Negdje oko 1980 i zato mi treba građevinska.Najgore je što prije dvije godine se struja mogla uvest bilo gdje a onda su uveli ovaj zakon .Koji me sada koči.
Znam za promjene u zakonu ali one neće promjeniti moju situaciju.Kad se on uvede opet če trebati imati podmirene komunalije i slično što košta toliko da je za mene to apsolutno nemoguće platiti.Znam da nije dobro ovako razmišljati ali ja ne mogu drugčije nego tražiti rupu u zakonu da bi došla do svog stana.
Zna li netko što je to stuja za poljoprivredno zemljište i kako se do toga dolazi!?
to mi nije poznato,ali znam da se postavlja privremeni priključakza struju na gradilištu,jedan susjed dobio na osnovi lokacijske..e sada dali je to bilo ilegalno...?
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 09:26   #24
Arrow

Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
to mi nije poznato,ali znam da se postavlja privremeni priključakza struju na gradilištu,jedan susjed dobio na osnovi lokacijske..e sada dali je to bilo ilegalno...?
Evo, u konkretnom slučaju izgleda da to neće bit moguće jer je njen objekt izgrađen 1980... Inače jest moguće, znam iz nedavnog vlastitog iskustva, dakle ako je objekt izgrađen prije 1968 - građevinska NE treba za priključak za struju. Amen.

Što se tiče ovog drugog.... to se inače zove građevinska struja, i za nju koliko ja znam, ne treba građevinska dozvola. Ta struja je je nešto skuplja, ali čuo sam da su neki ostali na njoj iz sličnih razloga

Za aurota teme.... pogledaj zakone i svoja prava, ali imaj na umu da ih je mnogo. Ako imaš vremena traži na:

http://www.poslovniforum.hr/zakoni/

Ili se savjetuj s advokatom..neznam što drugo da ti rečem.
Kucaj na koja god vrata možeš. Ako ti dadu informaciju koja ti nije u interesu, provjeri je ako treba i 2- 3 puta na različitim mjestima. I državni službenici nerijetko griješe.

Sretno
S McQueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2007., 16:05   #25
Smile

Ja sam nova na forumu i ovo je stvarno super!Baš mi pomažete.Hvala!Imam zeznut posao radim kroz jutro i teško mogu dobiti slobodan dan a da odem bilo gdje (Hep,opčina)svi rade kroz jutro i zato mi treba dobro organiziran dan .
Uz vaše savjete imam neke ideje i sad otprilike znam od kuda da krenem.
Ako još netko nešto zna nek se javi.
Odvjetnik mi nije ni pao napamet jer je to sve skupa malo ilegalno ali valjda me neče izbaciti van iz ureda?
snjegy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 22:13   #26
HEP - obračun struje i sl.

Bok, nadam se da ovo nije bilo već stotinjak puta, ili nema nikoga toliko naivnog kao ja? Tražila sam temu ali mi je već ponestalo vremena za tražit je.
Uglavnom, kupila sam nedavno kućicu, preko agencije (prva kupnja) i nisam provjerila kako stoje stvari s režijama. Mislila sam, valjda to glasi na ime vlasnice, a ne na kuću kao takvu, pa ako je neki dug to se od nje naplaćuje, a ne od mene. Ali ma kakvi, nedavno nazvala Elektru (struja je bila isključena već prije) i oni mi rekli da je žena napravila dug od 4 i nešto tisuće kuna (nije mi jasno kad je to uspjela) i da ako hoću da mi se struja uključi moram ja to platit, plus uključivanje.

Valjda sam ja bila previše zelena pa vjerovala u nekakvu logiku stvari, ili me Elektra mulja i pokušava iskamčiti što se da? Uglavnom, pitanje je na kakvim temeljima oni imaju pravo tražiti od mene da platim dug nekoga drugoga i može li se išta poduzeti po tom pitanju? Tužit Elektru za iznudu?

A druge režije nisam još ni provjerila.

Zvučim zeleno sama sebi, ali jbg.
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 09:27   #27
mislim da ćeš ti to sve morati platiti ... režije se plaćaju po nekretnini ...

to što nisi provjerila nije propust HEP-a nego tvoj ... ne budu oni ganjali nju nego ćeš to ti platiti (ako hoćeš struju) pa ti ganjaj nju da ti vrati lovu ... no teško da ćeš u tome uspjeti
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 16:07   #28
Klasika ... ljudi su lakovjerni pa tako ispadnu.

Kod kupovine svoje "kućice", trebale ste vas dvije otići u Elektru (s očitanim stanjem brojila) da se napravi obračun potrošnje koji je napravila prethodna vlasnica, te da ga ona plati. Potom se napravi prijepis kupca na tom mjernom mjestu, te od "dana današnjeg" ti predstavljaš dužnika za nastale troškove. A "stara" vlasnica će odgovarati za svoje (te će nju Elektra utuživati itd.).

A ovako, imaš peh - i, koliko ja znam, ostat ćeš bez novaca. Ljudski bi bilo da prihvati svoj dug i plati ga (ali to je već druga priča).
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 21:26   #29
pokušaj razgovarati s bivšom vlasnicom o njenim troškovima koje nije platila.
ako ništa ne postigneš - plati sama i sve to zaboravi što prije možeš.
treću opciju ti ne preporučam...
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 14:18   #30
Quote:
ja-koja-jesam kaže: Pogledaj post
Bok, nadam se da ovo nije bilo već stotinjak puta, ili nema nikoga toliko naivnog kao ja? Tražila sam temu ali mi je već ponestalo vremena za tražit je.
Uglavnom, kupila sam nedavno kućicu, preko agencije (prva kupnja) i nisam provjerila kako stoje stvari s režijama. Mislila sam, valjda to glasi na ime vlasnice, a ne na kuću kao takvu, pa ako je neki dug to se od nje naplaćuje, a ne od mene. Ali ma kakvi, nedavno nazvala Elektru (struja je bila isključena već prije) i oni mi rekli da je žena napravila dug od 4 i nešto tisuće kuna (nije mi jasno kad je to uspjela) i da ako hoću da mi se struja uključi moram ja to platit, plus uključivanje.

Valjda sam ja bila previše zelena pa vjerovala u nekakvu logiku stvari, ili me Elektra mulja i pokušava iskamčiti što se da? Uglavnom, pitanje je na kakvim temeljima oni imaju pravo tražiti od mene da platim dug nekoga drugoga i može li se išta poduzeti po tom pitanju? Tužit Elektru za iznudu?

A druge režije nisam još ni provjerila.

Zvučim zeleno sama sebi, ali jbg.
ako u kupoporodajnom ugovoru nemaš stavku da je prodavatelj dužan podmiriti sve zaostale dugove vodu struju plin itd.do dana određenog ugovorom nažalost morati ćeš sama platiti dug jer si kupila kuću sa teretom to je nažalost tvoj propust ali još uvijek nakon što platiš možeš tražiti da ti gospođa regresno vrati pare.
__________________
... još uvijek sama ...
helena1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 10:38   #31
Ne kažem da stvari stvarno ne funkcioniraju kako je napisano, ali to mi je malo čudno: između HEP-a i prethodnog vlasnika postoji nekakav ugovorni odnos, i kojim se mehanizmom obveze nastale prije kupoprodaje prenose na novog vlasnika? Kakva je zakonska osnova za takvo što?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 10:48   #32
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ne kažem da stvari stvarno ne funkcioniraju kako je napisano, ali to mi je malo čudno: između HEP-a i prethodnog vlasnika postoji nekakav ugovorni odnos, i kojim se mehanizmom obveze nastale prije kupoprodaje prenose na novog vlasnika? Kakva je zakonska osnova za takvo što?
Da, bas si i ja nesto kontam. Pa nije ugovor sklopljen sa kucom nego sa fizickom osobom...vlasnikom kuce..
A sto se tice utjerivanja duga...mislim da je dug od 4.000,00+ kuna ostavljen s namjerom da se ne plati iance bi vlasnik uredno podmirivao svoje obveze..
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 11:01   #33
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Da, bas si i ja nesto kontam. Pa nije ugovor sklopljen sa kucom nego sa fizickom osobom...vlasnikom kuce..
A sto se tice utjerivanja duga...mislim da je dug od 4.000,00+ kuna ostavljen s namjerom da se ne plati iance bi vlasnik uredno podmirivao svoje obveze..
ovako....
frend je kupio kuću u Samoboru, sa istim problemom, samo dug je bio na 9 somova kuna.
Elektra mu nije htjela uključiti struju dok se dug ne podmiri.
Uglavnom, tužio ih je sudu, parnica je trajala dvije godine, dobio je priključak, i HEP je morao platiti sve troškove suđenja.No te dvije godine objekt je bio bez priključka, što njemu nije bilo bitno jer je u to vrijeme živio kod staraca.....
To je bilo negdje od 2002 do 2004 po starim zakonima.
Sada imaš udrugu za zaštitu potrošača, odi kod njih i pitaj kaj napraviti.
Ne plaćaj tuđi dug, dok god nebudeš siguran da ti je to jedini izlaz....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 11:09   #34
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 12:20   #35
NN14/2006 Opći uvjeti za opskrbu električnom energijom

Članak 37.

(1) Kod promjene vlasništva građevine, kupac je dužan u roku od 30 dana od promjene vlasništva podnijeti zahtjev za raskid ugovora o korištenju mreže i ugovora o opskrbi, odnosno ugovora o opskrbi i korištenju mreže, uz predočenje odgovarajuće isprave o promjeni vlasništva, a novi vlasnik te građevine dužan je u istom roku podnijeti zahtjev za sklapanje novih ugovora, uz predočenje odgovarajuće isprave o promjeni vlasništva.

(2) Na temelju zaprimljenog zahtjeva kupca iz stavka 1. ovoga članka, operator prijenosnog sustava ili operator distribucijskog sustava dužan je u daljnjem roku od pet dana očitati stanje brojila i dostaviti ga opskrbljivaču.

(3) Na temelju očitanja stanja brojila iz stavka 2. ovoga članka, opskrbljivač i operator prijenosnog sustava ili operator distribucijskog sustava dužni su izvršiti obračun potrošnje električne energije i korištenja mreže radi razgraničenja ugovornih odnosa.

(4) Ukoliko se s novim vlasnikom građevine iz stavka 1. ovoga članka ne zaključi ugovor o opskrbi i ugovor o korištenju mreže, odnosno ugovor o opskrbi i korištenju mreže, s danom očitanja stanja brojila iz stavka 3. ovoga članka, operator prijenosnog sustava ili operator distribucijskog sustava će obustaviti isporuku električne energije na tom obračunskom mjernom mjestu.

(5) Ukoliko kupac iz stavka 1. ovoga članka nije u roku od 30 dana od dana promjene vlasništva podnio zahtjev za raskid ugovora, opskrbljivač i operator prijenosnog sustava ili operator distribucijskog sustava mogu, nakon isteka toga roka, na zahtjev novoga vlasnika građevine, uz predočenje odgovarajuće isprave o promjeni vlasništva, zaključiti ugovor o opskrbi i ugovor o korištenju mreže, odnosno ugovor o opskrbi i korištenju mreže, s danom zadnjeg obračuna.

(6) Obračun iz stavaka 3. ili 5. ovoga članka temelj je razgraničenja ugovornih odnosa između kupca i vlasnika građevine, te njihovih odnosa s opskrbljivačem i operatorom prijenosnog sustava ili operatorom distribucijskog sustava.
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 15:29   #36
Jasno (i logično)!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 08:23   #37
Hvala na odgovorima! (Malo nisam stigla čitati zadnjih dana).

Nažalost, ja sam morala na duži put nekoliko dana nakon kupnje, pa je rok od 30 dana prošao, pa pretpostavljam da više ne vrijedi exAzrielova ideja. Pustila sam to s mirom jer sam bila uvjerena da nema te zakonske osnove na kojoj se od nekog može zahtijevat da plati tuđi dug. Al eto...

Ali sigurno ću otić k njima i vidjeti što se da napravit.

A bivša vlasnica je slučaj za sebe, već smo imali nekoliko neugodnih iznenađenja, tako da nema šanse da ona preuzme odgovornost.

Još jedno pitanje: meni je na ugovoru pisalo da nema nikakvih tereta na kuću. Da li u to spadaju i te stvari, i da li bi tada trebala agencija biti odgovorna da to provjeri?
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 08:33   #38
Quote: (5) Ukoliko kupac iz stavka 1. ovoga članka nije u roku od 30 dana od dana promjene vlasništva podnio zahtjev za raskid ugovora, opskrbljivač i operator prijenosnog sustava ili operator distribucijskog sustava mogu, nakon isteka toga roka, na zahtjev novoga vlasnika građevine, uz predočenje odgovarajuće isprave o promjeni vlasništva, zaključiti ugovor o opskrbi i ugovor o korištenju mreže, odnosno ugovor o opskrbi i korištenju mreže, s danom zadnjeg obračuna.


Ovo mi je malo nejasno - što se točno podrazumijeva pod danom zadnjeg obračuna - zadnji obračun s prethodnom vlasnicom, ili koji sad ja napravim, i podrazumijeva li to plaćanje duga?
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 08:58   #39
Procedura:

1. u kupoprodajnom ugovoru navesti (ako je to moguće) da je prodavatelj dužan platiti režije do dana primopredaje.
2. prije primopredaje dovesti nekog iz elektre da očita brojilo i ispostavi "završni" račun starom vlasniku.
3. primopredaju obaviti i pismeno i navesti stanje svih brojila...

Ako sam nešto propustio, molim ispravite me....
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 19:16   #40
Quote:
ja-koja-jesam kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima! (Malo nisam stigla čitati zadnjih dana).

Nažalost, ja sam morala na duži put nekoliko dana nakon kupnje, pa je rok od 30 dana prošao, pa pretpostavljam da više ne vrijedi exAzrielova ideja. Pustila sam to s mirom jer sam bila uvjerena da nema te zakonske osnove na kojoj se od nekog može zahtijevat da plati tuđi dug. Al eto...

Ali sigurno ću otić k njima i vidjeti što se da napravit.

A bivša vlasnica je slučaj za sebe, već smo imali nekoliko neugodnih iznenađenja, tako da nema šanse da ona preuzme odgovornost.

Još jedno pitanje: meni je na ugovoru pisalo da nema nikakvih tereta na kuću. Da li u to spadaju i te stvari, i da li bi tada trebala agencija biti odgovorna da to provjeri?
Da ali 4 tisuće i nešto kuna je manje od 3 kW snage iz suglasnosti, a minimalna suglasnost je 4,6 kW (monofazno) za novi priključak, pa će biti prisiljen platiti 7576,2Kn, a u zagrebačkoj Elektri čak 8979,2Kn.
kakavac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:37.