Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2006., 14:17   #1
Testiranje za školu?

Evo, moj sin krajem mjeseca ima testiranje za upis u 1.razred osnovne.
Vi koji ste to prosli prosle godine, o cemu se tocno tu radi? Da li je to nesto u stilu psiho testa ili individualnih intervjua s djetetom? Sta tamo rade, pisu, crtaju, recitiraju?
Htjela bih mu reci otprilike sta ce ga pitati(a zanima ga to jakO) , da napravim jednu malu pripremu, makar mislim da nece biti problema.
cutecat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 14:23   #2
sto god bilo ,nema veze s pripremom
set testova je tu ne da ga se polozi , vec da se vidi koliko je dijete samo po sebi sposobno
i opet , to nista nikome ne garantira
djeca rastu i mijenjaju se i cijela je prica samo u tome da se vidi da dijete zadovoljava osnovne uvjete
sve iza toga je prica za sebe
ne se brinuti , nije to nista strasno ni trajno ni exkluzivno
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 18:56   #3
u pravu je zg sash
Meni je defektologica u dvi riči rekla o čemu se zapravo radi; prva stvar na koju obračaju pažnju je da li se dijete bez frke odvoji od roditelja kad treba otići u učionicu, zatim hod po ravnoj crti (zašto ne pitaj me ), dijete mora imati više od 18 kila jer ako ima manje ne može nositi školsku torbu i slične trice
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 19:25   #4
Quote:
Tija kaže:
u pravu je zg sash
... zatim hod po ravnoj crti (zašto ne pitaj me ), ...
brzinska provjera razvoja kičme, da li su stopala spuštena, i osjećaj ravnoteže ( i skakuću na jednoj nozi)

Imaju oni svojih fora, a i iskustva. Recimo ova kod koje smo mi bili (ne znam kako je uspjela u te prve 2-3 min to skužiti, ali je) je mojoj mlađoj dala olovku ravno u desnu ruku, da bi moja odmah prebacila u lijevu jer je tipični ljevak. Jedini komentar: Aha, ljevakinja, dobroo.
__________________
"Ak' nemaš što pametno za reć' bolje šuti"
vorpatril is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 20:38   #5
Quote:
cutecat kaže:
Evo, moj sin krajem mjeseca ima testiranje za upis u 1.razred osnovne.
kad odradite to javi što je bilo da i ja znam
Moj ide početkom petog mjeseca
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 20:54   #6
Kod nas bilo ovako:
moraš uzeti dan ranije karton od (obiteljskog) liječnika ili pedijatra. Prije toga vadili krv iz prsta, i morali ponijeti taj nalaz. Na dan pregleda prvo su nam dali lakmus papir i poslali u WC (btw. vidio sam da su neki ponijeli mokraću u posudici). Kad nas je sestra pozvala, prvo je usporedila taj lakmus sa tablicom, priložila nalaz krvi, izvagala je i izmjerila visinu. Onda je maloj dala papir A4 formata i olovku. Na papiru bio dvostruki krug (nešto kao prsten) podijeljen na kvadratiće i sa geometrijskim likovima (npr. trokut, trokut, kvadrat, kružnica, trokut). Zadatak joj je bio završiti niz dok ne ispuni cijeli krug, a sve predloženim redoslijedom. Niz se ponovio otprilike 10-ak puta. U sredinu kruga je morala nacrtati obitelj. Dok je ona to radila, mene je ispitivala o obiteljskoj situaciji (bračno stanje, braća, sestre, stan, auto, dječja soba, računalo, TV, primanja...). Kad je srce tatino završilo (a obožava detalje, tako da je crtala sto godina - a sukladno tome dok ona crta ova mene ispituje), brzinska provjera vida (nije htjela čitati grablje, "Ili slova ili neću ništa!", uvela nas je kod liječnice.
__________________
"Ak' nemaš što pametno za reć' bolje šuti"
vorpatril is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 21:05   #7
a kod liječnice: tata, sjedite tamo u fotelju (najudaljenije moguće mjesto) i tišina. Ja sam ovdje da pričam sa djetetom a ne sa roditeljima. Mala guta knedle, ja šutim, štaću bidan i sjednem u fotelju. Onda se mala morala skinuti u gaćice (bio prisutan i specijalizant pa nije htjela), ali onda je liječnica rekla da izađe van dok ne završi taj dio pregleda. Hodala po crti, skakala na lijevoj, pa na desnoj nozi, žmiri, čučni, ustani, dodirni nos lijevim kažiprstom, pa desnim. Onda joj pregledala kičmu i ramena i dopustila da se obuče.
Zatim razgovor, gdje je nju ispitivala skoro sve što i sestra mene (ipak ne i o primanjima) gledajući u sestrine bilješke, dala joj olovku u desnu ruku (već gore spomenuo zašto), provjera motorike, bla, bla, kis, kis, super si ti meni. Tata, curica je spremna za školu, možete kod sestre na cijepljenje. Imate kakvih pitanja? A ja ponosan i pametan: Ne, sve mi je jasno. Ovo mi je drugi školarac. Mogu joj zavezati pertle? I to je to.
Poslije još u školi psiholog, pedagogica i nastavnica, ali to je druga priča.
__________________
"Ak' nemaš što pametno za reć' bolje šuti"
vorpatril is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 21:37   #8
e da, defektologica mi je rekla da u toj dobi moraju znati nacrtati trokut, krug i kvadrat i razlikovati ih ofkors.

od svega gore opisanog, jedino me muči crtanje , moj mali je fasciniran svime što ima 4 kola i sve što crta su auti, auti i samo auti
Na moj zahtjev da nacrta mene ili kuću ili cvijeće, on crta auto a ja sam unutra
Ajd, da ne lažem, jednom mi je nacrtao more i trajekt koji vozi aute
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 23:01   #9
Quote:
Tija kaže: Pogledaj post
e da, defektologica mi je rekla da u toj dobi moraju znati nacrtati trokut, krug i kvadrat i razlikovati ih ofkors.

od svega gore opisanog, jedino me muči crtanje , moj mali je fasciniran svime što ima 4 kola i sve što crta su auti, auti i samo auti
Na moj zahtjev da nacrta mene ili kuću ili cvijeće, on crta auto a ja sam unutra
Ajd, da ne lažem, jednom mi je nacrtao more i trajekt koji vozi aute
Nije bitno kako je nacrtao,već da ono što je traženo da ima ono što treba.Ako je dijete nacrtalo sebe nije bitno da li je to umjetničko djelo i črčkarija već da nacrtano dijete ima uši,nos,oći,kosu prste i.t.d.To je nekakav pokazatelj emocionalne zrelosti.
lorena3242 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 21:39   #10
Jer to rade u svim zemljama tako ili to samo kod nas? U USA nisam cula da se takva testiranja vrse.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 21:42   #11
Quote:
Rita kaže:
Jer to rade u svim zemljama tako ili to samo kod nas? U USA nisam cula da se takva testiranja vrse.
nemam pojma.
ja se sjećam i svog testiranja pred prvi razred, nacrtala sam kuću punu cvijeća i mamu i tatu a teta mi je išla na živce jer me požurivala , već tada je stručno oko moglo primjetit da ću biti živčenjača
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 09:47   #12
ja se svog testiranja uopce ne sjecam-da li je to postojalo prije 30-ak godina?
Mi imamo najprije test za skolu 27-og, a onda posebno lijecnicki kod skolske doktorice (koju je izabrana skola odredila), a ne kod nase uobicajene pedijatrice. Za pregled znam da moram donijeti nalaze urina i krvi, i da ce biti te fore sa ravnotezom itd.
A ovaj test pretpostavljam da se radi o provjeri jezika (idemo u talijansku skolu, ali to nema problema), plus neki psiho test (crtanje tih kruzica, kockica itd.) ...
Uglavnom, hvala svima na iskustvima i javim sta je bilo.
cutecat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 09:51   #13
pa da, najprije ide liječnički pregled + nalazi krvi i urina a zatim procjena psihofizičke sposobnosti. Niš strašno
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 10:27   #14
na predupisu se provjerava još i fonematski sluh i pojam količine. jednostavnije budući prvašić trebao bi znati brojiti bar do deset i unazad, fonematski sluh je bitan za početno pisanje i čitanje, ako nije razvijen dijete će imati poteškoće u početnom čitanju i pisanju:
glasovna analiza- da dijete "čuje" kako se riječ PAS sastoji od glasova P A S!(pisanje)
glasovna sinteza- da dijete kad mu kažemo P A S zna da je to PAS.(čitanje)
fonematski sluh se razvija negdje do sedme godine, na predupisu kod djece koja još "ne čuju" logopedi i psiholozi dat će upute kako ga poticati!

roditelji često kažu: zna sva slova, djeca vrlo lako zapamte slova kao grafeme, simbole što ne znači da zna čitati odnosno pisati!
 
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 14:53   #15
jedno pitanje?
moj švrćo zna čitati slova i riječi međutim vrlo često u čitanju i pisanj preskače samoglasnike pa npr kada mu kažaem da napiše P A S on će napisati P S ili DIJETE bude DJT i sl.
radi matematičke operacije+ i - do 20 ,trsi se učiti engleski i njemački ali se jako pati s tim samoglasnicima.
zašto je to tako?
inače ima 5,5 god
impoSIBILA is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 15:58   #16
Smile

Quote:
impoSIBILA kaže:
jedno pitanje?
moj švrćo zna čitati slova i riječi međutim vrlo često u čitanju i pisanj preskače samoglasnike pa npr kada mu kažaem da napiše P A S on će napisati P S ili DIJETE bude DJT i sl.
radi matematičke operacije+ i - do 20 ,trsi se učiti engleski i njemački ali se jako pati s tim samoglasnicima.
zašto je to tako?
inače ima 5,5 god


vjerojatno fonematski sluh nije još u potpunosti razvijen, što je sasvim uobičajeno sa 5,5 godina. Ako čuje prvi glas i pokoji u sredini ili na kraju znači da se razvija i da će skoro čuti drugi, treći...ajedno će se jutro probuditi i odrecitirati ž e lj e z n i č a r!
 
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 17:16   #17
Quote:
aginjk kaže:
vjerojatno fonematski sluh nije još u potpunosti razvijen, što je sasvim uobičajeno sa 5,5 godina. Ako čuje prvi glas i pokoji u sredini ili na kraju znači da se razvija i da će skoro čuti drugi, treći...ajedno će se jutro probuditi i odrecitirati ž e lj e z n i č a r!
impoSIBILA is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 23:07   #18
Quote:
aginjk kaže: Pogledaj post
vjerojatno fonematski sluh nije još u potpunosti razvijen, što je sasvim uobičajeno sa 5,5 godina. Ako čuje prvi glas i pokoji u sredini ili na kraju znači da se razvija i da će skoro čuti drugi, treći...ajedno će se jutro probuditi i odrecitirati ž e lj e z n i č a r!
Fascinatno mi je kako im se dogodi neki klik u glavi.
Kod mene je barem tako bilo.Nikako s analizom i sintezom (iskreno mislim da ga uopće nije zanimalo) i recimo bilo je stilu : ajde sad mi reci jednu riječ s slovom A,a on meni jeli to KUĆA ili ajde MIŠ slovo po slovo a on meni GLS a onda doslovno sutra jeli AUTO riječ na slovo A....Jeli P,A,S PAS.Sad su nam rjeći s 3,4,5, slova dosadne.
lorena3242 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 21:03   #19
Quote:
impoSIBILA kaže:
jedno pitanje?
moj švrćo zna čitati slova i riječi međutim vrlo često u čitanju i pisanj preskače samoglasnike pa npr kada mu kažaem da napiše P A S on će napisati P S ili DIJETE bude DJT i sl.
radi matematičke operacije+ i - do 20 ,trsi se učiti engleski i njemački ali se jako pati s tim samoglasnicima.
zašto je to tako?
inače ima 5,5 god
meni je defektologica dala nekoliko listova riječi od 3, 4 i 5 slova i vježbali smo po tome, ja mu zadam riječ a on ju kaže slovo po slovo i ide nam super
Doduše sad se malo okuražio pa kad zadam malo dužu riječ, previše žuri i preskoči pokoje slovo.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 21:06   #20
Quote:
Tija kaže:
pa kad zadam malo dužu riječ, previše žuri i preskoči pokoje slovo.
Kolegica je vježbala sa malom slova tako da su igrale na vješala. I nikako nije mogla pogodit koja je riječ kad je mala zamislila "jagUda".
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:19.